Basur Ağrısı Nasıl Geçer?

Makat hastalıkları arasında sanılanın aksine en az ağrı yapan hastalıklardan biri Basur yada tıp dilindeki adı ile Hemoroid daha çok ileri evrelerde ağrı problemine neden olmaktadır. Süreç belirtmek gerekirse 3. ve 4. derece diyebiliriz. Çok sık görülmemesine karşın ortaya çıktımı diğer ağrılardan çok farklı olarak 3-4 hafta sürebilmektedir. Bu sayfada sizlere basur ağrısının nedenleri ve çözüm yollarına dair bilgi vermek istiyorum. Fakat önlem almanız için ilk olarak nedenlerine bakmak istiyorum. Onun öncesinde ise önemli bir hususu aktararak devam edelim. Makat ağrısı sadece basur hastalığı ile alakalı olmayıp, bir çok hastalığın (Anal Hematom, Anal Fissür, Anal Apse, Makat Kanseri vs) belirtisi yada şikayeti olabilmektedir. O nedenle konuya devam etmeden önce aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak makat ağrısı yapan hastalıkları inceleyin. https://www.makathastaliklari.net/makat-agrisi/

Hemoroid Ağrısı Nasıl Olur?

Bu soruya cevap vermeden önce hastalığın yapısını bir kez daha hatırlamak gerekir. Dış ve iç basur olarak ikiye ayrılan Hemoroid daha çok anüs iç kısmında toplardamar kaslarının gevşemesi ile ortaya çıkan ve iç basur olarak anılanı sorun teşkil etmektedir. Kalın bağırsağın son kısmında bulunan toplardamarların (ıkınma sonucu) aşırı baskıya maruz kalması ile genişleme sürecine girmesidir. Bu genişleme öylesine bir hal alır ki toplardamar anüs iç kısmına geçer ve dışkılama esnasında dışkının sürtünmesi ile kanama görülür. Yani hastalık ilk olarak dışkılama esnasında görülen kanamalar ile kendini göstermektedir. Ağrısız olan bu kanama 1 hafta içerisinde geçmemesi halinde mutlaka doktora başvurmak gerekir. Erken teşhis edilmesi halinde ilaçla tedavisi mümkün olabilmektedir.

Toplardamar Genişleyerek Anüs Dışına Çıkabilir
Hemoroid hastalarında sık görülen kabızlık problemi ile kişi sürekli ıkınma hatasına devam etmektedir. Bu ıkınma sonucu genişleyen toplardamarın genişlemesi hızla devam etmektedir. Buna bir örnek vermek gerekirse kişi dışkılama esnasında dışkı ile anüs dışına çıkabilir. İkinci derece hemoroid hastalarında dışkılama bitip, kişi ayağa kalktığında meme (toplardamar) anüs iç kısmına geri girmektedir.

Üçüncü Derece Hemoroid Mememesi Girmeyebilir
Utanma sorunu ve ameliyat korkusu ile doktordan uzak duran insanlar genelde hastalığın sürekli ilerlemesine neden olmaktadır. Üçüncü evreye ulaşan hastalık yine dışkılama esnasında basur memesi anüs dış kısmına çıkmaktadır. Kişi ayağa kalksa da bazen kendisi girmeyebilir. Bu durumda kişi bilgili ve uyanık davranıp, basur memesini parmağı ile anüs iç kısmına sokması gerekmektedir. Dördüncü ve son evrede ise hemoroid memesi sürekli anüs dış kısmında yer almaktadır. Şimdi ağrıya neden olan olaya geçelim.

Basur Ağrısının Nedeni Tromboze Hemoroid

4.Evrede devamlı dışarıda kalan basur memelerinin kuruması,üzerinin erezyon dediğimiz yara halini alması,ileri derecede ödemli olması şiddetli ağrı yapar.

Hemoroid hastalarında  ağrının  diğer bir  nedeni tıp dilinde Tromboze Hemoroid olarak bilinen basur memesinin içinin kanla dolup pıhtılaşmasıdır. 3. Evre ile başlayan bu risk sürekli devam etmektedir. Anüs dış kısmında kalan basur memesi anüs kasları arasında sıkışarak boğulmaya neden olmaktadır. Şimdi dilerseniz bu aktardıklarımı bir video (animasyon) ile nasıl olduğunu görelim.

Basur Ağrısı Ne Kadar Sürer?

Bu sorunun soruluş nedeni maalesef yine kendi kendimize çözüm bulmak içindir. Fakat yazının başında da belirttiğim gibi makat bölgesinde görülen her ağrı Hemoroid ile alakası olmayabilir. Hemoroid ağrısı diğerlerinden farklı olup, ne kadar sürdüğü ve şiddeti aslında hangi hastalığın olduğu yönünde bilgi vermektedir.

Ağrı 3-4 Hafta Sürebilir
Normalde çok fazla ağrıya neden olmayan hemoroid ağrı için gerekli koşullar oluştuğunda ise yaklaşık 1 ay sürecek ağrılı bir sürece hazır olmalısınız. Bunun ilk haftası çok şiddetli olup, geri kalan 2-3 haftalık süreçte ile ağrı hafifleyerek devam etmektedir. Tabii ki bir ay boyunca onun geçmesini beklemek yerine evinizde diyet ve bilimsel anlamda yapabileceğiniz uygulamalar bulunmaktadır.

Basur Ağrısı Nasıl Geçer?

Sorunun yapısı ve nedenlerini aktardıktan sonra artık ortaya çıkan ağrının nasıl geçeceğine dair çözüm yollarını aktaralım. Öncelikle bu ağrıdan tamamen kurtulmak yerine daha hafif düzeye ineceğini unutmayın. Yani basit bir karın yada baş ağrısı olmayıp, bir ağrı kesici ile pat diye kesilmesini beklemeyin. O nedenle aktaracağımız öneriler daha çok hafifletme yada kabul edilebilir düzeye getirmek içindir.

1) Sıcak Oturma Banyosu
Evet arkadaşlar basur ağrısından kurtulmak için evde uygulayabileceğiniz basit uygulamalardan biri sıcak oturma banyosu olup, nasıl yapılacağına dair sitemizde bilgiler yer almaktadır. Günde istediğiniz kadar yapabileceğiniz bu uygulama doğal bir ağrı hafifletici olarak kabul edilir.

2) Ağrı Kesici (Anestol) Krem Kullanabilirsiniz
Makat ağrılarında tabletler ve kremler birlikte kullanılmaktadır. En çok tercih edilen ürün Anestol Krem olup, bir diğer ağrılı hastalık olan Anal Fissür (makat çatlağı) ağrıları içinde kullanılmaktadır.

3) Hemoroid kremleri:
Bir diğer krem türü ise Procto-Glyvenol olup, ödem giderici ve uyuşturucu etkisi ile hasta ortaya çıkan ağrıyı hissetmez.

4) Daflon Tablet Yine Rahatlatıcıdır
Tablet grubunda ise Daflon tablet makat bölgesindeki dolaşımı düzenleyerek ödemi giderir ,şiddetli ağrıyı önleyerek kişide rahatlama etkisi oluşturmaktadır.

5) Ameliyat İle Pıhtı Boşaltılarak Hasta Rahatlatılır
Basur ağrısının nedeni boğulma,pıhtılaşma  sonucu pıhtılaşma olup, bazı hastalar yaşanan ağrıya dayanamaması halinde tecrübeli genel cerrahi uzmanları oluşan pıhtıyı boşaltabilir yada ameliyat edebilir. Yada 1 hafta şiddetli ağrılı süreç geçtikten sonra ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilir.

Mutlaka Hemoroid Tedavi Edilmesi Gerekir!

Ağrılı süreci atlatan hasta aynı sorunu yaşamaması için mutlaka tedavi olması gerekir. Tromboze Hemoroid olduğu için evresi 3. yada 4. derece olup, muayene sonrası ameliyatsız yöntem olan Rubber Band Ligation (lastikle boğma) yöntemi yada infrared koagülasyon (halk arasında bilinen adıyla laser tedavisi) ,ameliyat gerekmesi halinde (4. derece için ameliyat gerekir) ile gelişmiş bir uygulama olan THD önerilmektedir.

Ücretsiz Basur Muayenesini Değerlendiren
Anüs bölgesinde yaşanan ağrı, kanama vs gibi sorunlar basite alınmamalı ve mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Bunun için gitmeniz gereken bölüm genel cerrahi tercih etmeniz gereken doktor ise proctoloji yani makat hastalıkları alanında uzman olmalıdır. Bu kapsama uyan sağlık merkezlerinden biri IDEA Klinik olup, İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunan kliniklerinde ücretsiz muayene hizmeti vermektedir. Ücretsiz muayene imkanından yararlanmak için SGK (SSK, BAĞKUR vs) mensubu olmanız gerekir.

Güncelleme tarihi: 25 Haziran 2019 — 06:47

53 Yorum

Yorum yap
 1. 4 aylık hamileyim ve 2,3 tane makat dışında şişlik var aşırı dayanılmaz ağrı yapıyor ne yapmam gerek yardimci olur musunuz

  1. Makatınızda kabızlığa bağlı ıkınma sonrasında anal hematom ya da çatlak (fissür) oluşmuş gibi görülüyor.gebelikte bu tip rahatsızlıklar sıktır.Kabız kalmayın,sert dışkılamayın. Tuvalette uzun kalmayın,ıkınmayın. Kabızlık için bol sebze,salata,lifli meyveler ve bol su tüketin.Bol yürüyüş yapın. Dışkılamanız gelince acıdığından dolayı ertelemeyin. sehersirin.com adlı sitemde gebelerde kabızlık için ve gebelerdeki makat hastalıklarıyla ilgili ayrıntılı bilgiler mevcut. Faydalanabilirsiniz. Geçmezse muayene olmalısınız.

 2. İyi günler makatimin sol iç kısmında sanırım bir sislik var. yürüyünce ve oturunca ağrı yapıyor ama çok değil sadece idare edebileceğim kadar.sizce ağrının sebebi ne olabilir?

 3. Merhaba benim sorum basur komle alt tarafa sancı yaparmı ağrı yapan bölge baya geniş ön bölgeden arka popoya kadar ani bir sancı geliyor uzun sürmeyip geçiyo bu durum çok sık oluyo devamlı olsa tahammül edilmesi zor

 4. Merhaba ben 9 aylık hamileyim 3 gündür oturamiyorum makatim çok ağrıyor 2 nohuttan büyük şişlik var yuruyemiyorum oturamiyorum çok ağrıyor ne yapmalıyım???

 5. Merhaba Doğum sonrası makatta ama sanki biraz daha dışarda yan kısmında bir meme oluştu. Kabız olduğumda meme şişiyor ağrı oluyor 1-2 gün içinde geçiyor. Acaba ameliyat gerekli mi kaçıncı derecedir tahminizce..yaz tatilinde izmire geleceğim size de geleceğim o zaman ama orda misafir olarak kalacağımız içim ve malum küçük 5 aylık bebeğim olduğu için uzun sürecek bir ameliyat sonrası ağrı vs çok zorlar..bu yüzden endişelerim var. Çünkü Doğum sonrası dikişlerim de 2 ayda iyileşti ve çok ön yargılıyım maalesef bu konuda.

 6. Merhaba benim 2gündür anüsümde bi dolgunluk hissi var. Kontrol ettim ve nohut kadar bir şişlik olduğunu farkettim ve bununla beraber hafif yanma ve ağrı var. Kanama akıntı yok. Tuvalet ihtiyacımi giderdikten sonra çıkıyor ve bir süre sonra kayboluyor. Ara ara sancı gibi ağrım oluyor. Ben uzun süredir sık sık ishal problemi yaşıyorum çok zorlanıyordum . Bundan dolayı hemoroid olmuş olabilir mi.

 7. Hocam mrb.denizliden yazıyorum..denizlide özel bir hastane gittim.Doktor bey.kontrol sonucunda ameliyat olacaksın dedi.daflon kartos ve fitil verdi.bir süre kullan dedi.kullandım.fakat her gecen gün agrılarım artıyor.atakları dindiremiyorum.şişlik var kanamalar her tuvalette çıkışımda neredeyse hep oluyor.korkuyorum ameliyat olmaktan.istanbulda bir özel klinik hangi evre de olursa olsun hastalığınz ameliyatsız tedavi ediyoruz dediler.sizde de böyle mi eger böyleyse .izmir yakın oldugu için hemen gelicem.

 8. Merhaba anusumun dış tarafta bir meme var bir nohut büyüklüğünde bazen çok acı çekiyorum ve kaşınıyor ne yapmalıyım saygılarımla

 9. Makatta devamlı ağrı,şişlikle beraber olursa anal hematom veya anal apsede görülür. Apse ise acil müdahaleyle iltihabın boşaltılması gerekir. Anal hematom genellikle kendiliğinden geçer,çok ağrı yaptığında küçük bir müdahaleyle boşaltılabilir. Her iki durumda da muayene olsanız iyi olur.

 10. Benim sorunum 3 gün önce makatımda bir ağrı başladı yürürken otururken büyük abdestimi yaparken acıyor çok az bir şişlik var ama kanama Yok sizce bende ne sorun var ve bu ağrıyı azaltmak veya ağrıyı geçirmek için bir öneriniz vamı

 11. Merhaba benim sorunum büyük abdestimi yaparken zorlanmam ve kanama olması. acaba hemoroit olabilir mi. dr korkum var ne yapmam gerek. TEŞEKKÜR EDERİM

 12. Mrb benim makatim cok agriyo basur ve yirtiklik var ne yapmam gerek

 13. Yıllardır basur ve kabızlık derdi çekiyorum. Siirt ve ve istanbulda ameliyat oldum yine çıktı. Büyük tuvalet sonrası saatlerce acı ağrı içinde kivranip duruyorum. Önerebileceginiz bir doktor varmı. Şırnak silopide yaşıyorum.

 14. Merhaba sadece tuvalete çıktığım zaman anüste şişlik oluşuyor ve sonrasında 10 15 dk içinde normale dönüyor her hangi bir kanama yada ağrı durumu yok hemoroid mi olabilir sizce
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  İdeaklinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Ikındığınız zaman makat cıvarındaki toplardamarlar basınç artmasına bağlı olarak şişer. Normal makatda kendiliğinden hemen eski haline döner.Bu durumda anal göllenme adı verilir. Hastalık değildir. Ikınmaya devam ederseniz damarların fonksiyonu bozulursa ,eski haline dönemezse hemoroid haline alır. Kabızlığınızı engelleyin,tuvalette fazla kalmayın ve ıkınmayın.
  Geçmiş olsun

 15. Ben 6 yıldır çekiyorum hem iç hem dış basurm var ameliyattan korkuyorum ne yapacağımı bilmiyorum lütfen bana hafifletitici en iyi ilaç söylerseniz sevinirim tşkr ederi benim ki 10 nurcu ayda başlıyor 4 cü ayda ağrısı kalmıyor çok rahatlıyorum
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Genel Cerrahi Uzmanı
  Öncelikle hastalığınızın hemoroid olup olmadığı muayene ile tespit edilmelidir. Hemoroid bulunursa ameliyat olmasanız bile ilaç tedavisi verilir. Muayene etmeden ilaç önermek size zarar verebileceği için prensip olarak karşıyım. Hemoroidse kabız kalmayın,bol sebze, salata, lifli meyveler ve bol su tüketin.Tuvaletiniz geldiğinde ertelemeyin,tuvalette ıkınmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir