Basur Ağrısı Nasıl Geçer?

Makat hastalıkları arasında sanılanın aksine en az ağrı yapan hastalıklardan biri Basur yada tıp dilindeki adı ile Hemoroid daha çok ileri evrelerde ağrı problemine neden olmaktadır. Süreç belirtmek gerekirse 3. ve 4. derece diyebiliriz. Çok sık görülmemesine karşın ortaya çıktımı diğer ağrılardan çok farklı olarak 3-4 hafta sürebilmektedir. Bu sayfada sizlere basur ağrısının nedenleri ve çözüm yollarına dair bilgi vermek istiyorum. Fakat önlem almanız için ilk olarak nedenlerine bakmak istiyorum. Onun öncesinde ise önemli bir hususu aktararak devam edelim. Makat ağrısı sadece basur hastalığı ile alakalı olmayıp, bir çok hastalığın (Anal Hematom, Anal Fissür, Anal Apse, Makat Kanseri vs) belirtisi yada şikayeti olabilmektedir. O nedenle konuya devam etmeden önce aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak makat ağrısı yapan hastalıkları inceleyin. https://www.makathastaliklari.net/makat-agrisi/

Hemoroid Ağrısı Nasıl Olur?

Bu soruya cevap vermeden önce hastalığın yapısını bir kez daha hatırlamak gerekir. Dış ve iç basur olarak ikiye ayrılan Hemoroid daha çok anüs iç kısmında toplardamar kaslarının gevşemesi ile ortaya çıkan ve iç basur olarak anılanı sorun teşkil etmektedir. Kalın bağırsağın son kısmında bulunan toplardamarların (ıkınma sonucu) aşırı baskıya maruz kalması ile genişleme sürecine girmesidir. Bu genişleme öylesine bir hal alır ki toplardamar anüs iç kısmına geçer ve dışkılama esnasında dışkının sürtünmesi ile kanama görülür. Yani hastalık ilk olarak dışkılama esnasında görülen kanamalar ile kendini göstermektedir. Ağrısız olan bu kanama 1 hafta içerisinde geçmemesi halinde mutlaka doktora başvurmak gerekir. Erken teşhis edilmesi halinde ilaçla tedavisi mümkün olabilmektedir.

Toplardamar Genişleyerek Anüs Dışına Çıkabilir
Hemoroid hastalarında sık görülen kabızlık problemi ile kişi sürekli ıkınma hatasına devam etmektedir. Bu ıkınma sonucu genişleyen toplardamarın genişlemesi hızla devam etmektedir. Buna bir örnek vermek gerekirse kişi dışkılama esnasında dışkı ile anüs dışına çıkabilir. İkinci derece hemoroid hastalarında dışkılama bitip, kişi ayağa kalktığında meme (toplardamar) anüs iç kısmına geri girmektedir.

Üçüncü Derece Hemoroid Mememesi Girmeyebilir
Utanma sorunu ve ameliyat korkusu ile doktordan uzak duran insanlar genelde hastalığın sürekli ilerlemesine neden olmaktadır. Üçüncü evreye ulaşan hastalık yine dışkılama esnasında basur memesi anüs dış kısmına çıkmaktadır. Kişi ayağa kalksa da bazen kendisi girmeyebilir. Bu durumda kişi bilgili ve uyanık davranıp, basur memesini parmağı ile anüs iç kısmına sokması gerekmektedir. Dördüncü ve son evrede ise hemoroid memesi sürekli anüs dış kısmında yer almaktadır. Şimdi ağrıya neden olan olaya geçelim.

Basur Ağrısının Nedeni Tromboze Hemoroid

4.Evrede devamlı dışarıda kalan basur memelerinin kuruması,üzerinin erezyon dediğimiz yara halini alması,ileri derecede ödemli olması şiddetli ağrı yapar.

Hemoroid hastalarında  ağrının  diğer bir  nedeni tıp dilinde Tromboze Hemoroid olarak bilinen basur memesinin içinin kanla dolup pıhtılaşmasıdır. 3. Evre ile başlayan bu risk sürekli devam etmektedir. Anüs dış kısmında kalan basur memesi anüs kasları arasında sıkışarak boğulmaya neden olmaktadır. Şimdi dilerseniz bu aktardıklarımı bir video (animasyon) ile nasıl olduğunu görelim.

Basur Ağrısı Ne Kadar Sürer?

Bu sorunun soruluş nedeni maalesef yine kendi kendimize çözüm bulmak içindir. Fakat yazının başında da belirttiğim gibi makat bölgesinde görülen her ağrı Hemoroid ile alakası olmayabilir. Hemoroid ağrısı diğerlerinden farklı olup, ne kadar sürdüğü ve şiddeti aslında hangi hastalığın olduğu yönünde bilgi vermektedir.

Ağrı 3-4 Hafta Sürebilir
Normalde çok fazla ağrıya neden olmayan hemoroid ağrı için gerekli koşullar oluştuğunda ise yaklaşık 1 ay sürecek ağrılı bir sürece hazır olmalısınız. Bunun ilk haftası çok şiddetli olup, geri kalan 2-3 haftalık süreçte ile ağrı hafifleyerek devam etmektedir. Tabii ki bir ay boyunca onun geçmesini beklemek yerine evinizde diyet ve bilimsel anlamda yapabileceğiniz uygulamalar bulunmaktadır.

Basur Ağrısı Nasıl Geçer?

Sorunun yapısı ve nedenlerini aktardıktan sonra artık ortaya çıkan ağrının nasıl geçeceğine dair çözüm yollarını aktaralım. Öncelikle bu ağrıdan tamamen kurtulmak yerine daha hafif düzeye ineceğini unutmayın. Yani basit bir karın yada baş ağrısı olmayıp, bir ağrı kesici ile pat diye kesilmesini beklemeyin. O nedenle aktaracağımız öneriler daha çok hafifletme yada kabul edilebilir düzeye getirmek içindir.

1) Sıcak Oturma Banyosu
Evet arkadaşlar basur ağrısından kurtulmak için evde uygulayabileceğiniz basit uygulamalardan biri sıcak oturma banyosu olup, nasıl yapılacağına dair sitemizde bilgiler yer almaktadır. Günde istediğiniz kadar yapabileceğiniz bu uygulama doğal bir ağrı hafifletici olarak kabul edilir.

2) Ağrı Kesici (Anestol) Krem Kullanabilirsiniz
Makat ağrılarında tabletler ve kremler birlikte kullanılmaktadır. En çok tercih edilen ürün Anestol Krem olup, bir diğer ağrılı hastalık olan Anal Fissür (makat çatlağı) ağrıları içinde kullanılmaktadır.

3) Hemoroid kremleri:
Bir diğer krem türü ise Procto-Glyvenol olup, ödem giderici ve uyuşturucu etkisi ile hasta ortaya çıkan ağrıyı hissetmez.

4) Daflon Tablet Yine Rahatlatıcıdır
Tablet grubunda ise Daflon tablet makat bölgesindeki dolaşımı düzenleyerek ödemi giderir ,şiddetli ağrıyı önleyerek kişide rahatlama etkisi oluşturmaktadır.

5) Ameliyat İle Pıhtı Boşaltılarak Hasta Rahatlatılır
Basur ağrısının nedeni boğulma,pıhtılaşma  sonucu pıhtılaşma olup, bazı hastalar yaşanan ağrıya dayanamaması halinde tecrübeli genel cerrahi uzmanları oluşan pıhtıyı boşaltabilir yada ameliyat edebilir. Yada 1 hafta şiddetli ağrılı süreç geçtikten sonra ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilir.

Mutlaka Hemoroid Tedavi Edilmesi Gerekir!

Ağrılı süreci atlatan hasta aynı sorunu yaşamaması için mutlaka tedavi olması gerekir. Tromboze Hemoroid olduğu için evresi 3. yada 4. derece olup, muayene sonrası ameliyatsız yöntem olan Rubber Band Ligation (lastikle boğma) yöntemi yada infrared koagülasyon (halk arasında bilinen adıyla laser tedavisi) ,ameliyat gerekmesi halinde (4. derece için ameliyat gerekir) ile gelişmiş bir uygulama olan THD önerilmektedir.

Ücretsiz Basur Muayenesini Değerlendiren
Anüs bölgesinde yaşanan ağrı, kanama vs gibi sorunlar basite alınmamalı ve mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Bunun için gitmeniz gereken bölüm genel cerrahi tercih etmeniz gereken doktor ise proctoloji yani makat hastalıkları alanında uzman olmalıdır. Bu kapsama uyan sağlık merkezlerinden biri IDEA Klinik olup, İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunan kliniklerinde ücretsiz muayene hizmeti vermektedir. Ücretsiz muayene imkanından yararlanmak için SGK (SSK, BAĞKUR vs) mensubu olmanız gerekir.

57 comments

 1. merhaba hocam bende bahsur var 10 yıldır ilaç kullandım agirim yoktu ama yine başladı şişkinlik kanam var baya ağırım var şişkinlik çok ne yapmam gerek

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Önce basur teşhisi doktor tarafından mı konuldu, doktorun verdiği ilaçları mı kullandınız blmek gerekir. Basur normalde ağrı yapmaz. Ağrı varsa pıhtılaşmış basur ya da fissür olabilir. Zonklayan devamlı ağrı da varsa apse de olabilir. Kanama olduğunda ise mutlaka yeniden muayeneniz gerekir. 10 yıl önce basur teşhisi almanız şimdi başka bir hastalık olmadığı anlamına gelmez. İlk fırsatta genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız.

   • Hocam son iki gündür bende makat bölgemde ağırlar var çok şiddetli hemde iç tarafım çok agriyor büyük çişimi yaparken balgam gibi bi sıvı geldi top top. Içın şişmiş gibi dis tarafta sivilce gibi biseyler cikti ve onlar bile ağrıtıyor popo deliğimin girişi kapalı gibi wcde zorlaniyorum zonklama sanki iğne batırılmış gibi hissediyorum bana ne önerirsiniz acaba lütfen acil cvp verin nolur

    • Op. Dr. Seher Şirin

     Makattaki ağrı ile birlikte balgam gibi sıvı gelmesi, ağrının iki günden beri olması ve sivilce görüntüsü olması apse olabileceğini gösterir. Apse ise acil müdahale gerekir. Herhangi bir önerinin faydası olmaz. Vakit geçirmek yanlıştır. Bu nedenle vakit geçirmeden muayene olmanızda fayda var

 2. Merhaba hocam bendede anal fissur ve hemoroidler kabızlık var yaklaşık 2016 dan beri ama son 6 aydır iyce kroniklesti doktora gittim bir cok kez ilac tedavileri uyguladı ama gecmedi son olarak amaliyat dedi amaliyat olursam bu agrılardan kabızlık tan kurtulabilirmiyim sizce simdiden teşekkürler.mustafa

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Fissür ta da hemoroid ameliyatı kabızlığa engel olmaz. kabızlık beslenmenizle ve bağırsaklarınızın çalışmasıyla alakalı.Kabızlığınızın sonucu olarak makat hastalıklarına maruz kalırsınız. Öncelikle beslenme tarzınızı değiştirin, hareketinizi artırın. Kronik fissürde ameliyatın gaz kaçırma yan etkisi vardır. Bu nedenle ameliyata yakın başarısı olan botoks tedavisi önerilebilir. Botoks tedavisi 1 dakika süren ve hastanede yatmanızı gerektirmeyecek olan bir tedavi şeklidir.

 3. Makatımda iki adet şişlik bulunmakta arada sırada acıma yapıyordu fakat şu iki üç gündür felaket derecede ağrı ve yanma yapıyor tedavisi nedir

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Makatınızdaki şişlik fissürün bekçi memesi olabilir, ağrı yapan fissür yani çatlaktır. Hemoroid pıhtılaşması ya da anal hematom olabilir veya anal apse olabilir. Her birinin tedavisi ayrıdır. Fissürde Ezgi barut rötüş kaş üstüuruma göre ilaç tedavisi,botoks tedavisi ya da ameliyat gerekebilir. Tromboze hemoroidde ilaç ya da cerrahi müdahale ile boşaltmak ağrıyı rahatlatır. Apse ise en kısa zamanda cerrahi müdahale ile iltihabı boşaltmak şarttır. Kesin tedavi önerisi için muayene ile kesin teşhisi koymak gerekir. Apse olma ihtimali nedeniyle en kısa zamanda muayene olmalısınız.

 4. Hocam doktora gittim kan boşaltma işlemi yaptı bu 15 dakika gibi birşey sürdü 1 kaç gün rahat dışkılama yaptım sonrasında tekrar ağrılar sancılar başladı memeler aynı duruma gelip dahada şişti tekrar doktora gittim senin makina ile ameliyat olman gerek dedi İzmir 9 Eylül üniversitesi protokol bölümüne gidiceksin dedi normal polikliniğe gittim onlarda biz ilaçla tedavi yaparız hocalara çıkman gerekli dedi uzun zamandır ağrılarla boğuşuyorum yardımcı olun ne yapmalıyım

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Tromboze hemoroid ya da anal kematom olmuşsunuz, pıhtı çıkarılmış diye düşünüyorum. Bu durum kabızlıkta, ishalde, ıkınmayla artabilir ya da iyileşme gecikebilir. Akut demli hemoroidlerde önce ilaç kullanmak gereklidir. Bu tedaviler için makine tedavisi gerekir diye bir durum olduğunu düşünmüyorum. Ödemli ve akut dönem geçtikten sonra hastalığın evresine göre ameliyat önerilebilir. Yapılacak ameliyatı belirlerken hastalığın kesin teşhisi ve evresi önemlidir.

 5. Merhaba bende en son 2 sene önce bu sorunu yaşamıştım genellıkle senede bır defa bu sıkıntıyı cekıyodum ve 2 sene aradan sonra tekrar başladı. Bende meme veya şişkinlik yok içten büyük ıhtımalle. Sıcak su banyosu bende bı ıse yaramıyor aksine daha fazla Ağrı yapıyor ve bu agrılar 12 saate kadar sürüyor. Kanama da oluyor ne yapmam gerekıyor yardımcı olur musunuz

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Dışarıda meme yoksa içeride apse,pıhtılaşmış basur veya fissür olabilir. Fissürde sıcak su rahatlatır. Sıcak suda ağrı artıyorsa enfeksiyo,apse olma ihtimali yüksektir. Kanama da olduğundan muayene olmadan ilaç kullanmamanız gerekir. En kısa zamanda genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız.

 6. Merhaba ben emre bilye büyüklüğünde meme var çok ağrı yapıyor diskilama sırasında kanama oluyor genel cerrah ameliyat dedi fakat ben olmak istemiyorum.ilaç tedavisine başladık bir daflon ve iki tane krem verdi bugün ikinci günü fakat halen ağrı var yürümekte zorlanıyorum.ne yapmam gerekir sizce

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Muhtemelen meme dediğiniz durum pıhtılaşmış basur ya da anal hematomdu ve doktorunuz onu boşaltmayı önerdi. Her iki hastalıkta da cerrahi müdahaleyle boşaltılmazsa ilaç tedavisine yavaş cevap verir. 2 gün kısa bir süredir. Eğer ilaçlara rağmen ağrıda artma varsa enfeksiyon ve apse ihtimaline karşı kontrole gitmelisiniz.Ağrıda az da olsa azalma varsa giderek düzelecektir. Kabız ya da ishal olmayın,tuvalette uzun kalmayın ve ıkınmayın.

 7. Merhaba babam 5 gün önce bybass ameliyatı oldu Ve yaklaşık 5 senedir basuru var doktorada gelmiyo çok şiddetli ağrısı var herşeyi denedik krem felan geçmio geçio yeniden başlıyo napıcaz yardımcı olun

  • Op. Dr. Seher Şirin (İdeaklinik Bakırköy Genel Cerrahi Uzmanı)

   Yeni by-pass ameliyatlısı hastaya herhangi bir müdahale yapılamaz. Bulunduğu hastanede genel cerrahi uzmanı değerlendirirse ilaç tedavisi önerebilir. Sonraki yaşamında kabız kalıp ıkınmasın. Sebzeye dayalı beslensin. Bol su içsin.Yapabildiği kadar yürüyüş yapsın. Bu beslenme ve hareket tarzı kalbi için de iyi gelecektir.

  • Selamunaleykum . hocam problemi daha sonra çözebildinix mi ? Babamda bay pas oldu szinle aynı problemi yaşıyoruz. tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum … iyi günler..

   • Op. Dr. Seher Şirin

    Yalnızca by-pass ameliyatı değil her ameliyattan sonra hareket azlığı, yeterli beslenememe,yeterli su içememe gibi sebeplerle kabızlık ve makat hastalığı görülebilir. By-pass sonrasında kan sulandırıcı da kullanıldığından kanama da daha kolay olacaktır. Bu dönemde olan makat hastalıkları çoğunlukla geçicidir. müdahale gerektirmez, diğer hastalığı daha önemli olduğundan önerilmez de. Duruma göre ilaç tedavileri yapılabilir.

  • Merhabalar hamileyken başladı bende hemoroid 3 sene geçti aradan zaman zaman oluyordu şimdi 2 meme var sanki bi kaç gündür ağrım var çalışıyorum ve ayaktayim ne yapmam gerek

   • Op. Dr. Seher Şirin

    Daha önce hemoroid olduğunuz muayene ile tespit edildiyse ve şu anda ağrı başladıysa pıhtılaşmış basur olabilir. Gebelikte çıkan memeler basur yerine çatlak memesi de olabilir. Ağrı da çatlaktan olabilir. Kabız kalmayın, bol su, sebze, lifli meyveler tüketin, hareketinizi artırın. Kesin teşhis ve tedavi önerisi için genel cerrahi uzmanına muayene olun.

 8. Merhaba bende basur sorunu ile aşırı derece de karsılasan birisiyim. 6 aylık hamileyim şiddetli ağrım var. Şişlik dısında oldugu zaman kremler ile içine itekliyorum ama 2 gündür şişlik içinde olmasına rağmen dayanılmaz bir yanma ve sanvı var hiç bi şekilde gitmiyor. Ne yapmam gerek yardımcı olur musunuz

  • Op. Dr. Seher Şirin (İdeaklinik Bakırköy Genel Cerrahi Uzmanı)

   İçerideki hemoroidlerde pıhtılaşma veya fissürünüz olabilir. kabız kalıp sert dışkılamayın,tuvalette ıkınmayın. Dışkılamadan önce ve sonra dayanabileceğiniz kadar sıcak suya oturabilirsiniz. İlk fırsatta da muayene olun. Trombozlu hemoroid ya da anal hematom varsa küçük bir müdahaleyle boşaltılabilir,bu işlem lokal anesteziyle bebeğinize zarar vermeden yapılabilir.

 9. Merhaba, bende makatın dışında nohut büyüklüğünde bir meme oluştu. Sıcak oturma banyosu yapıyorum fakat memeyi makattın içine ittirmeye cesaret edemiyorum korkuyorum. Genellikle tuvalette zorlandığım zaman ağrı oluyor ve 6-7 saat devam ediyor bu ağrı. Ağrılarımın azalması için ne yapmalıyım, ameliyat şart mı?

  • Op. Dr. Seher Şirin (İdeaklinik Bakırköy Genel Cerrahi Uzmanı)

   Büyük olasılıkla tromboze (pıhtılaşmış basur) hemoroid veya anal hematomdur. Ağrısı çoksa ve büyükse küçük bir cerrahi müdahaleyle boşaltmak gerekir. Küçükse kendiliğinden geçecektir. Kabız kalmayın,sert dışkılamayın. Dışkılamanızı ertelemeyin.Tuvalette uzun oturmayın,ıkınmayın. Kesin tanı için muayene olmalısınız.

 10. Merhaba 2 gündür felaket agrım var oturamıyorum kalktıgımda agrım oluyo yurmekde zorluk cekıyorum sıcak su banyosunuda denedım kremde kullanıyrm ama artım dayanılacak gibi dgl resmen yanma var 😔 Napmalıyım

  • Op. Dr. Seher Şirin (İdeaklinik Bakırköy Genel Cerrahi Uzmanı)

   Makatınızda ağrı varsa apse,anal hematom,akut fissür olabilir. Apseyse acilen cerrahi müdahale ile boşaltılması gerekir.Oturup kalkarken ağrılar bel kaynaklı da olabilir. Kesin teşhis için önce makatınızın muayenesi gerekir,bu nedenle ilk fırsatta muayene olmalısınız.

 11. Her tuvaletten sonra çok ağrı yapıyor ve ağrı hiç geçmiyor. Krem kullanıyorum (anestol) ama ağrı hala geçmiyor. Kanama olmuyor. Sadece kremi sürerken sol iç tarafta bi şeye değiyor ve daha fazla ağrı yapıyor. Ne yapmam gerekir?

  • Op. Dr. Seher Şirin (İdeaklinik Bakırköy Genel Cerrahi Uzmanı)

   Makatınızda fissür ya da anal hematom olabilir.Fissürse ve uzun süreden beri mevcutsa (kronikse) ameliyat ya da ameliyata yakın başarı sağlayan botoks enjeksiyon tedavisi gerekecektir. Anal hematomsa ve büyükse küçük bir cerrahi müdahaleyle hematomu boşaltmak gerekir. Kabız kalmayın,sert dışkılamayın,tuvalette uzun kalmayın ,ıkınmayın.Kabız kalmamak için bol sebze,salata,lifli meyveler ve bol su tüketin.Hareketinizi artırın.ilk fırsatta da kesin teşhis için muayene olmalısınız.

 1. Pingback: Basur (Hemoroide) Hangi Doktor Bakar? Tıkla Öğren

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir