Op. Dr. Seher Şirin’e (Soru Sor)

Daha önceki konularımızda dikkat ettiyseniz anüs bölgesi hastalıklarının teşhis ve tedavisi için mutlaka Proktoloji  yani makat hastalıkları uzmanlarına muayene olunmasını gerektiğini belirttik, bu alanda size ilk önereceğimiz hekimlerden birisi Op. Dr. Seher Şirin olup, özellikle kadın genel cerrahi uzmanı arayan hanımların ilk tercihi olmaktadır. 30 Yılı aşkın hekimlik tecrübesi olan Şirin’i bu sayfada yakından tanıma imkanı bulacağız.

Doktorunuz Sizlerden Gelen Soruları Yanıtlıyor
Uzmanımızı tanımaya geçmeden önce önemli bir hususu aktarmak istiyorum. Uzmanımız  bu sayfada sizlerden gelen makat hastalıklarına dair her tür soruya yanıt vermektedir. Ayrıca Seher Hanım’ın daha önce meme hastalıklarıyla ilgili yıllarca çalışmış olmasından dolayı yine kadınların önemli sorunlarından olan meme hastalıkları,meme kanseri ile ilgili sorularınıza  da yanıt verecektir. Her ne kadar bu site meme hastalıkları ile ilgisi olmasada kadın hastalarımıza, meme konusunda da bilgi aktarımı ricamızı kabul etmiştir.Sayfanın en alt kısmında yer alan soru ve yorum formunu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Maksimum 24 saat içerisinde uzmanımız sorunuza yanıt vermektedir. Şimdi uzmanımız hakkında bilgilere geçebiliriz.

1961 Yılında Karaman-Ermenek’te Doğdu
İlk olarak doğduğu ve yaşadığı yerlere bakacak olursak 1961 yılında Karaman’ın Ermenek ilçesinde hayata merhaba dediğini belirtmek gerekir. Bir süre sonra ailece Mersinde yaşamaya başlamış olup, ilk orta ve lise eğitimini burada tamamlamıştır.

1985 Yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden Mezun Oldu
Sürekli hayalini kurduğu doktorluğa ilk adımı 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesini kazanarak attı. 6 Yıllık eğitim sürecinden sonra 1985 Yılında doktor olan Şirin 2 yıllık mecburi hizmet görevini  Muğla Devlet Hastanesinde pratisyen hekimlik yaparak tamamlamıştır. Kısa bir süre Silivri Sağlık Grup Başkanlığından sonra 70.Yıl Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezinde pratisyen doktor olarak 3 yıl görev yapmıştır.

1990 Yılında Uzmanlık Eğitimine Başladı
Mezuniyetinden 5 yıl sonra uzmanlık eğitimine başlayan Doktor Seher Şirin hayatında önemli bir yer edecek olan eski adı SSK. Samatya Hastanesi  yani T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde uzmanlık eğitimine başlamıştır. O yıllarda kadın doktorların pek fazla rağbet ve cesaret etmediği  genel cerrahi ihtisasının zorluklarını göze almıştır ve uzun süre hastanenin tek kadın genel cerrahi doktoru (asistanı) olarak çalışmıştır.Burada gece-gündüz,oldukça yoğun , 4 yıl süren genel cerrahi ihtisasını tamamlamıştır.

Genel Cerrahi Uzmanı Olarak Şişli SSK Hastanesinde Göreve Başladı
1994 Yılında genel cerrahi ihtisasını aldıktan sonra ilk görevi yeri Şişli SSK hastanesi olmuştur. 1 Yıl süren görev sonrası genel cerrahi ihtisasını aldığı yer olan T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim Ve Araştırma Hastanesine (o zamanki adı SSK Samatya Hastanesi)  bu sefer Genel Cerrahi uzmanı olarak dönecektir.

18 Yıl Görev Yaptı
1997 Yılında göreve başladığı T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde 2015 yılında emekli olarak ayrılmıştır. Binlerce insana umut olmuş, bir çok sağlık alanında hizmet vermiştir. Emekli olduktan sonra İstanbul Yeşilyut’ ta  özel bir klinikte Genel Cerrahi Uzmanı olarak göreve başlamıştır. Çalışmış olduğu 1 yıl kadar (15 ay) süre içinde çalışma prensiplerinin  daha çok  para kazanma amacına yönelik olduğunu görmüş, bu prensibe direnmiştir. Fakat klinik sahibinin bu amaçla yaptığı psikolojik baskı nedeniyle ayrılmak zorunda kalmıştır.

İlgilendiği Başlıca Hastalıklar:

Uzun yıllar görev yaptığı hastanenin hizmet hastanesi olması dolayısıyla genel cerrahinin alanına giren her tür hastalığın tedavisiyle uğraşmış ve bu alanların hepsiyle ilgili olarak çalışmıştır. Hastalarının büyük çoğunluğu kadın genel cerrahi uzmanı tercih eden kadın hastalar olmuştur. Bu nedenle kadınların muayeneden çekindiği konular olan meme ve makat hastalıkları alanında daha fazla çalışmıştır. Makat hastalıkları konusunda deneyimi nedeniyle erkek hastalarında tercihi olmaktadır.

Makat Hastalıkları Teşhis ve Tedavisi
İlgilendiği ve hizmet verdiği alanların başında makat hastalıkları gelmektedir.Makat hastalıkları alanında teşhis ve tedavisini yaptığı hastalıklara aşağıda göz atalım.

Hemoroid (Basur): Kadın ve erkek ayrımı olmadan özellikle kabızlık problemi yaşayan insanlarda en sık görülen hastalıktır. İshalde de olabilir. Nedeni dışkılama esnasında ıkınmaya bağlı olarak toplardamar genişlemesidir. Dr. Seher Hanım hemoroid tedavisinde özellikle ameliyatsız yöntemlere önem vermektedir. Birinci derece ile gelmeniz halinde ilaçlarla tedavi edilebilir. 2 ve üçüncü derece olması halinde ise Lazer ve Rubbel Band Ligation (RBL) dediğimiz (Lastikle Boğma Yöntemi) uygulamaktadır. 4. Derece olması halinde ise tek çözüm yolu ameliyattır. Laserle ameliyat  veya  THD yöntemi dışarıda dikiş olmadığından ağrısız bir çözüm olarak tercih etmektedir.

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs): Daha çok erkeklerde ve özellikle 15-30 yaş arası erkeklerde görülen bir sorun. Her ne kadar kıl batması ile karıştırılsa da doğrusu kuyruk sokumu bölgesinden cilt altına kıl, tüy gibi yabancı cisimlerin girmesi ve orada zamanla yumak kapsül haline gelmesidir. İlk başlarda ciddi bir şikayete neden olmasa da ilerleyen süreçte apse , kuyruk sokumunda şiddetli ağrı, devamlı akıntı ile hayat kalitesini düşürür. Kesin çözüm yolu ameliyattır. Dr.Seher Şirin mümkün olan hastalarda, özellikle fazla yayılmamış olanlarda mikro sinüsektomiyi tercih etmektedir. Böylece hastanın hastaneye yatmasına,anestezi almasına ve günlerce ağrı çekip yüzü koyun yatmasına gerek kalmaz.İleri derece olanlarda ise mikrosinüsektomiye yakın avantajları bulunan ameliyat çeşiti karidakis ameliyatını uygulamaktadır.

Makat Çatlağı (Anal Fissür): Yine kabızlık problemi olan insanlarda yaygın görülen bir hastalık makat çatlağıdır.hastalar makat yırtığı,makatta damar çatlaması olarak da tanımlarlar. Sert dışkılamanın ya da çok sulu ishalin neden olduğu anüs iç kısmındaki çizik,yara 1 ay içerisinde ilaçla ve bazı önlemlerle tedavi edilebilir.Tedavi   edilmediğinde kronik hale gelecek ve ameliyat ya da botoks enjeksiyonu gibi müdahaleler gerekecektir. Doktorumuz Seher Hanım ameliyattan ve bazı yan etkilerinden korkan hastalarda sadece 1 dakika zaman alan botoks tedavisini uygulamaktadır..

Anal Hematom (Makatta Pıhtı Toplanması): Makatta ağrı ve meme oluştuğunda pıhtılaşmış hemoroidle karıştırılabilen anal hematom oldukça sık görülmektedir. Hemoroidde aslında genellikle ağrı görülmez. Makatta pıhtı toplanması anlamına gelen hastalık yine kabızlık ve dışkılama esnasında ıkınma ile yakından alakalıdır. Ikınma anüs bölgesindeki damarların patlayarak cilt altına kan akışına ve kanın pıhtılaşarak ağrıya dönüşmesine neden olur. küçük ve ağrısız Tedavisi 1 cm alanda yapılan kesi ile pıhtı boşaltılır.

Anal ve Genital Kondilom: HPV virüsünün sebep olduğu sivilce gibi lezyonlardır. Genellikle cinsel yolla bulaşır. Dokuya bulaştıktan sonra yıllarca dokuda kalabilir. Anal kondilomda anüsün içinin de anoskopla kontrolü ve anüste, rektumda varsa tedavisi gerekir.Lezyonlar tedavi edildikçe yenileri çıkabilir.Bu nedenle sıkı takip altında ayda bir kontrol ederek çıkan her yeni lezyona tedavi uygulamak gerekir. Tedavisinde ilaç tedavisi, kriyoterapi, elektrokoterle yakmak ya da radyofrekansla yakmak gibi tedavi yöntemleri vardır. Dr.Seher Şirin bu tedavilerden kriyoterapiyi başarısız bulduğundan ,ilaç tedavisini siğille beraber sağlam doku da yandığından,elektrokoter yarası zor iyileştiğinden tercih etmemektedir. Radyofrekansla tüm lezyonları tek tek lokal anestezi ile,hastaneye yatmadan temizlemektedir. Sonrasında 5 kez daha ayda bir kontrol ederek yeni çıkanları ücretsiz yakmaktadır.

Op. Dr. Seher Şirin sadece Proktoloji değil aynı zamanda meme hastalıkları uzmanıdır.

Meme Hastalıkları Teşhis ve Tedavisi
Uzmanımıza aşağıdaki soru ve yorum formundan sadece makat hastalıkları değil aynı zamanda meme hastalıkları ile ilgili soru sorabilirsiniz. T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde görev yaptığı 18 yıllık süreçte meme hastalıkları çalışma grubunda yer almış ve meme kanseri teşhis ve tedavisinde yer almıştır. Her 8 kadından birinden görülen meme kanseri ile ilgili muayene olabilirsiniz.

Diğer Uygulamaları:

*Ben tedavisi:Yüzdeki ve vücuttaki her tür benler kötü şüphe içermiyorsa ameliyatsız (radyofrekansla buharlaştırma ,damar benlerinde infraret koagülasyon) tedavileri yapmaktadır.Bu yöntemler vücutta en az iz bırakan yöntemlerdir.Benler kanser şüphesi içeriyorsa punch biyopsi (küçük doku örnekleri alma ) alarak benleri inceletmektedir. Eğer kanser şüphesi fazla ise ,gereğinde lezyonu lokal anestezi ile küçük bir  cerrahi müdahaleyle çıkarmaktadır.

*Nasır:Ellerde veya ayaktaki nasırları radyofrekans yöntemi ile  nasırın kökünü de alarak çıkarır.

*Lipom (yağ bezeleri):Saçlı derideki yağ kistlerinde  saçı kesmeden olabildiğince küçük kesi ile çıkarma işlemini yapmaktadır.

*Endoskopi: Mide barsak hastalıklarının tanısında önemli bir yöntem olan Gastroskopi, kolonoskopi işlemlerinde 23 yıllık deneyimi vardır.

*Diğer cerrahi hastalıklar: Op.Dr.Seher Şirin genel cerrahi uzmanıdır.Diğer cerrahi hastalıkların(guatr,safra kesesi,apandisit  gibi) tanı ve tedavisini yapabilmektedir.

Adres Bilgileri: 
Op.Dr.Seher Şirin şu anda İstanbul  Bakırköy’de hizmet vermektedir.
Zeytinlik Mahallesi,Yakut sok.Erçetin Plaza , No 24, Kat  3   Bakırköy/İstanbul.
Tel:0212 5727265, 0212 5727266,  0542 6210888

Kadın Doktor

Doktor Seher Şirin’e Sor

Evet arkadaşlar uzmanımız ile ilgili özet bilgilere yer verdik, şimdi kendisine sormak istediğiniz sorular varsa aşağıdaki yorum formunu kullanarak iletebilirsiniz. Sizden gelen sorulara burada yanıt vermektedir.

Güncelleme tarihi: 6 Mayıs 2019 — 08:04

550 Yorum

Yorum yap
 1. Merhaba makatimda yanmalar var kanamam cok olmuyor internetten baktim makat catlagi belirtilerine benziyor ne yapmam gerekiyor hangi kremi onerirsiniz kullanayım tesekkurler

  1. Öncelikle muayene ile kesin teşhis konulması gerekiyor. Eğer fissür ise ilaç yazılabilir. Muayene etmeden,hastalığını bilmeden ilaç yazmak ya da önermek doğru değil. Siz de tavsiyeyle ilaç kullanmayınız. Şimdilik kabız olmamak için bol sebze,salata,lifli meyveler,kepekli tahıl ürünleri ve bol su tüketin. Bol yürüyüş yapın. Dışkınız gelince bekletmeyin,ertelemeyin. Dışkıdan önce 5 dakika sıcak suya oturun sonra anüsün hafif içine doğru vaselinli krem sürün sonra dışkılayın. İlk fırsatta muayene olun.

 2. Merhaba seher hanım uzun yıllardır ertelediğim makattan kanamalarim oluyor utanıyorum doktora gitmeye ne önerirsiniz teşekkürler

  1. Makat kanaması az bir ihtimal de olsa kötü bir hastalığın yani kanserin habercisi olabilir. Özellikle yaşınız 40 yaş üstüyse,ailede kolon kanseri varsa bu olasılık daha da artar. O nedenle her makat kanaması mutlaka muayene edilmelidir. Muayenede anüste ya da anüsün içinde anoskop muayenesiyle kanama yapan bir sebep aranır. Bu bölgede kanama yapan bir hastalık yoksa kolonoskopi gerekebilir. Bu nedenle ilk fırsatta muayene olmanızda fayda var.

 3. Hocam merhaba erkek arkadaşımdan hvp virüsü varmış onun üzerinde bokser bende de iç çamaşırı ve şort varken sürtünme yaşadık bu şekilde virüs bulaşır mi

  1. Sizin cildinizde sıyrık varsa, meni çamaşıra bulaşarak ıslandıysa hpv bulaşabilir. Kesin bir şey söylemek zor.

 4. merhaba seher hocam anal monometri ve endo anal ultrasonda çekilen filmde makat kasları hasar görmüşse uygulanıcak tedavi nedir.teşekkür ederim

  1. Bu kaslar zarar gördüyse zararın derecesine göre tedaviler uygulanabilir. En basit tedavi şekli kegel egzersizi dediğimiz makatı kasıp,bir süre kasılı tuttuktan sonra serbest bırakmaktır. Gastro enterologların yaptığı feed back tedavileri yapılabilir. Çok büyük hasarlarda bacak kaslarından alınan kaslarla makat onarılabilir. Bu ameliyat çok zorlu bir ameliyattır ve hasta için de zor bir süreçtir. Ayrıca cilt altına dolgu yapmak % 100 tedavi etmese de gaz-dışkı kaçağını engelleyebilir.

 5. merhaba seher hanım benim şikayetim ergenlik dönemimde makat bölgeme cisim sokmuştum ve o zamandan beride hiç yapmadım fakat o zamandan beri makat bölgemden yürüdüğümde veya yorulduğumda pis kokulu bir akıntı geliyor ve iç çamaşırıma geçiyor leke yapıyor bir çok genelcerrahiye gittim görünüşte makat bölgende bir sorun yok dediler iki tane film çekildim endoskopi ve alt emar bunlardada bir şey çıkmadı sizce bunlardan başka çekilicek filmler varmı ve bu sorun nasıl tespit edilir teşekkür ederim.

  1. Akıntı yapan makat hastalığı genellikle fistüldür. Bazen küçük fistüller MR da görünmeyebilir, bunlar dikkatli bir muayene ile ortaya konabilir. Ayrıca ara sıra şişip patlayan apselerin olup olmadığı önemlidir. Kötü kokulu akıntı siğillerde,iltihaplı fissürlerde olabilir, böyle olsaydı doktorunuz mutlaka görebilirdi. Kiloluysanız terlemeye,ıslak kalmaya bağlı dermatitler kötü kokulu akıntı yapabilir. Tekrar muayene olmanızda fayda var.

 6. merhaba doktor hanım size bir şey sormak istiyorum kasık fıtığı ameliyatından sonra ağır karın çalışmalarına devam edebilir miyim iki ay üç ay dört ay ne kadar sürer ve bir süre zarfında tekrar karın antremanlara dönebilir miyim bu bir sorun teşkil edermi acaba yani ne kadar süre sonra karın,mide çalışıp esnetip gerdirebilirim o bölgeyi lütfen çok önemli

  1. Bu süre ameliyatta dokularınızın durumuna ve fıtığın büyüklüğüne, kilonuza göre değişebilir. Ben genellikle 6 ay ağır sporlardan (ağır kaldırma,karın içi basıncını artıran karın hareketleri) kaçınmayı öneriyorum. Yüzme ya da yürüyüş yapabilirsiniz.

 7. Hocam merhabalar benim bir rahatsızlığım yok ama şöyle bir sorun olacaktı bu sene liseden mezun oldün askere gitmeyi düşünüyorum ve orada uzman olarak kalmayı hedefliyorum;6 sene önce daha reşit bir akla sahip değil iken makatımızdaki pislikleri parmağımla temizliyordum ve askeriye deki heyet raporunda sağlık muayenesinde yapmış olduğum bu hata uzman olmama engel olur mu sorumu detaylı bir şekilde cevaplamanızı sabırsızlıkla bekliyor olacağım şimdiden teşekkür ediyorum

  1. Eğer parmak müdahalesinde zorlama yaptıysanız ve çok sayıda müdahale yaptıysanız makat kasları zorlandıysa ve hasar gördüyse muayenede (rektal tuşede) belli olabilir. Bu konuda kesin bir şey söylenemez. Gaz kaçırma (gazınızı tutamama) şikayetiniz yoksa muhtemelen hasar görmemiştir.

 8. Hocsm anus kaslarim cok yiprandi ozellikle dıs kaslar ayakta duramiyorum hareket edemiyorummm cok zpr durumdayim bosluk var gibu lutfen yardim edinnn

  1. Anüs kaslarının yıpranmasıyla ayakta durmanın bir ilgisi yok. Ayakta duramama varsa nöroloji uzmanı kas hastalığı açısından muayene olmalısınız. Ayrıca makat kaslarında gevşeme olup olmadığı için genel cerrahi muayenesi gerekir. Muayene ile anlaşılamazsa anal manometri tetkiki yapılabilir.

 9. Iyı gunler hacam makat agrısı ıcın kadın dogum uzmanına gıdılırmı

  1. Makat ağrısı için öncelikle genel cerrahi uzmanına gidilir. Genel cerrahi uzmanları içinde özellikle proktoloji (makat hastalıkları ) alanında çalışanlar tercih edilmelidir. Makatta ağrı yapan bir hastalık bulunamazsa rahimden ya da yumurtalıklardan ağrı vurma ihtimaline karşı kadın hastalıkları uzmanı muayenesi istenebilir.

 10. Hocam baya bir anal iliskiye girdim,Hocam anus egzersiz yaparken kaslarim acilmiyor calismiyor ,boyle durumlarda isal mi kabiz mi olmak daha iyidir ,nasil beslenilmeli pelvin taban kaslarina iy8 yada kotu etki besinler var mi

  1. Makat kaslarının gevşekliğinde ishal ya da kabız olmanın bir faydası ya da etkisi yok. Egzersizde özellikle gevşek bırakmaya çalışmayın. önce gazınız ya da dışkınız gelmiş, ama tutmanız gerekiyor gibi makatınızı kasın. Beşe kadar sayın,sonra normale dönün. Gün içinde çok kere yapabilirsiniz.

 11. Hocam anus kas gevsekligi tedavisinde herhangi bir bitkisel yontem ,ilac,krem vs bir sey mevcutmudur

  1. Hayır. Bu konuda ilaç yok maalesef.Durum tespit edildikten sonra duruma göre makat cildi etrafına dolgu maddesi enjekte edilebilir. %100 etkin olmasa da fayda gören hastalarımız var.

 12. Hocammmm makat daraltma ameliyati basari orani nedir ve tedavi ssk tarafindan karsilaniyormu belli bir kismi falan

  1. Makat genişlemesinin nedenine,derecesine ve uygulanan yönteme göre başarı oranı değişir. Ameliyat ya da dolgu yöntemleri yapılabilir. Buna karar vermek için muayene etmek gerekir. SGK bu ameliyatları karşılamaz.

 13. Hocam anus kaslarinin disaridan aldigi herhangi bir hasardan sonra anal iliski olmasa bile cisim parmak kaslarn eski gucune donme sansi var mi hafiften agri oluyor gün icinde de sicak su oturmasi yapsam daha mi gevseklik ilerler egzersiz yapmadan once sicak su oturmasi yapayim mi hocam sizce

  1. Kaslardaki hasar ileri düzeyde değilse kegel egzersizleri işe yarayabilir. Sıcak su kasları iyice gevşetir. Sıcak suya oturmanıza gerek yok. Gün içinde, aklınıza geldikçe gazınız ya da dışkınız varmış da tutmanız gerek gibi kasın ,beşe kadar sayıp gevşetin. Bu hareketi yapabildiğiniz aralıklarla tekrar edin. Travma sebebi devam ederse kas hasarı artabilir.

 14. Hocam makatımın kenarında şişlik var doktora gittiğimizde işe doktor balaban ile anestol kremlerini karıştırıp sabah akşam sür dedi ayrıca sabah akşam cipro diye bi antibiyotik almamı söyledi ve de batikonlu oturma banyosu yapmami soyledi ve ben 2 buçuk gündür bunların hepsini yapıyorum fakat sonuç alamadım doktora bir daha gitmelimiyim yoksa beklemelimi

  1. Antibiyotik verdiyse apse düşünmüş olabilir. Apse antibiyotikle rahatlamazsa cerrahi müdahale ile boşaltmak gerektirir. Bu nedenle kesin olarak iltihap ya da apse olup olmadığının kontrolü ya da drenaj açısından doktorunuza kontrole gitmelisiniz.

 15. Hocam.anüs kas gevsekligi tedavisinde tek tedavi yoñtemi kegel egzersimi bitkisel ya da ilac vs krem gibi bir olanak ya da baska bir yontem var mi dir ve genisleyen anüs orjin haline döner mi

  1. Tek tedavi egzersiz değil. Egzersiz bir yere kadar fayda edebilir. Makat kasındaki hasar durumuna göre bazı terapiler ve ameliyatlar gerekebilir. Çatlak ameliyatından sonra görülen kas defektlerinde daha etkili olan dolgu enjeksiyonu da duruma göre yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir