Kıl Dönmesi Apsesi Nasıl Boşaltılır?

Bazı hastalıkların ilk etapta hiçbir şikayet ve belirtisi olmadığı için o hastalık ile yıllarca yaşayabilirsiniz. Onlardan biri de erkeklerde sık görülen Plinodal Sinüs yani kıl dönmesi problemidir. Genç ve orta yaş erkeklerde sık gördüğümüz bu durumun ilerlemesinde ki en önemli etken erken süreçte herhangi bir şikayete neden olmamasıdır.

PİLONİDAL SİNÜS (KIL DÖNMESİ) NEDİR?

Asıl konumuz pilonidal sinüs apsesi ama konuyu daha net anlayabilmek için kıl dönmesi ile ilgili kısa ve özet bilgi aktarmamam gerekir. Anal bölgede görülen en özgün hastalıklardan biridir. Yapısına baktığınızda yok böyle bir hastalık dersiniz.

Neden ve Vücudun Neresinde Olur? En sık görüldüğü yer %95 kuyruk sokumu %5 ise göbek deliği olmaktadır. Kuyruk sokumunda ortaya çıkmasının nedeni saç ve vücudumuzdan dökülen kıl ve tüylerin sırtımızdan kayarak kuyruk sokumu bölgesine gitmesi ve orada oluşturduğu delik ya da delikler ile cilt altına girmesi halidir. Kıllardan bir tanesi giriş deliği oluşturması diğer kıllarında o delikten kolayca girişini sağlar.

Kuyruk Sokumunda Ağrı

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir? Yazını giriş kısmında da belirttiğim gibi ilk etapta yaşam lüksünüzü etkileyecek herhangi belirti ya da şikayeti yoktur. Dikkatli bakıldığında kuyruk sokumunda giriş deliği fark edilebilir. Bunun dışında anlamanızı sağlayacak bir ibare yoktur. Fakat sürekli böyle gitmesi beklenemez. Vücudumuz cilt altına giren kılların yabancı madde olduğunu fark ettiği için onları ince bir zar ile kaplayarak çevre dokuya zarar vermesini önlemektedir. Buna kapsül de diyebiliriz. Çok ince bir zar olduğu için kişinin sert oturuş, kalça üzerine düşme ya da uzun süreli oturarak seyahatlerinde bu zar patlayabilmekte ve kıllar çevre dokulara temas edebilmektedir.

Vücudumuz Kılları Yok Etmek İçin Sıvı Salgılar: Allah insanı öyle güzel ve öyle donanımlı yaratmış ki organlarımız sağlığımızı bizden fazla düşündüklerini söyleyebilirim. Zarın patlaması ile birlikte kıllar çevre dokuya zarar veremesin diye vücudumuz kılları imha etmek için sıvı salgılar. Ama işte keratin yönünden çok güçlü olan kılları o sıvı maalesef yok edemez. Hiçbir etki gösteremez.

Makatta Akıntıya Neden Olur: Yukarıda da belirttiğim gibi maalesef salgılanan sıvı kılları yok etmek için yeterli etkisi yoktur. Salgılanan bu sıvı vücut tarafından emilmediği için vücuttan dışarı çıkması gerekir. Bunun için genelde kılların giriş için kullandığı delik kullanılır. Sıvı bu delikten günde bir ya da birkaç damla şeklinde dışarı çıkar. Bu durumda makatta akıntı oluşmaktadır. İç çamaşırınızı nemli hale getirebilir. Vücut kılları yeniden kapsül ile sarana kadar akıntı devam eder. Akıntının kesilmesi kılların yeniden zar ile kaplandığı anlamına gelse de sıvının çıkış deliğinin tıkanabileceği ve her an apse olabileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Sıvının Çıktığı Delik Tıkanırsa Apse Oluşur: Yazının bu kısmına kadar hasta ağrı, ateş, şişlik herhangi bir sorun yaşamaz. Sıvı vücuttan dışarı çıktığı sürece hiçbir sorun olmaz. Fakat sıvının dışarı çıkmak için kullandığı delik tıkanması halinde işte o zaman sorun başlıyor. Daha önce hiç görmediğiniz şiddette kuyruk sokumu ağrısı, kızarıklık, şişlik ve ateşlenme görülür. Zamanla geçmek yerine tam tersi daha da arttığını fark edersiniz.

Kuyruk Sokumu

KIL DÖNMESİ APSESİ NEDİR, NAIL ANLAŞILIR?

Evet, arkadaşlar yazının geri kalan kısmında kıl dönmesi + apseye giden süreci adım adım anlatmaya çalıştım. Şimdi dilerseniz birazda apse ile ilgili detaylara bakalım. Apseyi nasıl anlayacağımıza, ne yapılması gerektiğine bakalım.

Şikayetler Kuyruk Sokumu Bölgesinde Görülür: Öncelikle kıl dönmesi sorunun vücudumuzun neresinde olduğunu bir kez daha hatırlamakta yarar var diye düşünüyorum. Kuyruk sokumu dediğimiz anüsün birkaç cm yukarıda yer almaktadır. Yukarıda yer alan resimde de kuyruk sokumu bölgesi (Pilonidal Csyt) şeklinde gösterilmektedir.

Kuyruk Sokumunda Ağrı: Evet, arkadaşlar apsenin en belirgin şikayetlerinden biri kişiyi canından bezdiren ağrı ve can yanmasıdır. Bu tüm apse vakıalarında aynıdır. Örnek vermek gerekirse diş sancısı olarak bilinen ağrı aslında apsenin neden olduğu ağrıdır. İlk dikkat edeceğimiz husus kuyruk sokumu bölgesinde ortaya çıkan ağrı olmalıdır. Dışarı çıkamayan cerahatin oluşturduğu baskı ile sürekli artan bir ağrı oluşur.

Şişlik: Yine tüm apselerde olduğu gibi şişlik kıl dönmesi apsesinde de görülür. Büyüklüğünü tarif etmek gerekirse nohut tanesi kadar küçük olabileceği gibi portakal kadar büyük olabilmektedir. Büyüklüğü cilt altında biriken apsenin çokluğu belirlemektedir. Aşağıda yer alan videoya göz attığınızda cilt altında biriken cerahatin ne kadar fazla olduğunu göreceksiniz.

Kızarıklık: Apsenin olduğu bölge özellikli şişlik olan kısmın cildi kızarıklık görünümünde olur. Bu şekilde de apse olduğu kolayca anlaşılmaktadır.

Ateşlenme: Yine birçok apse türünde olduğu gibi pilonidal sinüs apseleri de kişide ateşlenmeye neden olmaktadır. Bu şekilde birçok şikayeti bir araya getirerek sorunu anlayabilirsiniz.

APSE NASIL GEÇER?

Vücudumuzun birçok yerinde apse görülmektedir. Örnek vermek gerekirse makat bölgesinde kıl dönmesi apsesi dışında perianal apse (makat apsesi de) olmaktadır. Bunun dışında kadınlarda bartholin dediğimiz vajinal apse, koltukaltı, beyin, karın ve hatta iç organlarımızda da görülür. Her birinin iyileşme ya da tedavisi farklılık arz etmektedir.

Kıl Dönmesi Apsesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle kendi kendine geçer diye beklememeliyiz. Bu kesinlikle hatalı ve tehlikeli bir durumdur. Beklemek, zaman kaybetmek, sorunun daha da ilerlemesi ve yeni problemlerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle mutlaka doktorlardan yardım almalıyız. Pe ki kıl dönmesi apsesi için hangi doktora, bölüme müracaat etmeliyiz.

Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Makatta görülen tüm hastalıkların teşhis ve tedavisi genel cerrahinin alt branşı olan Proktoloji (makat hastalıkları uzmanları) tarafından yapılmaktadır. İlk tercihiniz mutlaka proktoloji uzmanları olmalıdır. Fakat apse acil durum gerektirdiği için hastanelerin acil bölümlerinden de hizmet alabilirsiniz.

APSENİN BOŞALTILMASI GEREKİR

Doktora başvurduğunuzda kıl dönmesi apsesi için yapılacak tek tedavi cilt altında biriken apsenin (cerahatın) boşaltılması yönünde olacaktır. Bunun dışında ilaç ya da antibiyotik vermek doktorun bu konuda tecrübesiz olduğunu gösterir. Tamam dişler ve memede görülen apseler ilaçla tedavi edilirken anal ve pilonidal sinüs apseleri ilaçla kurutulması (iyileştirilmesi) mümkün değildir. Çünkü apsenin olduğu yerde damar olmadığı için kullandığınız ilaçlar apseye ulaşamaz. Bu nedenle tek çözüm apsenin boşaltılmasıdır.

Peki Apse Nasıl Boşaltılır?

Sadece 5 dakikalık bir işlem diyebilirim. 5 Dakika sonrasında inanılmaz rahatlayacaksınız. Çünkü apse boşaldığında yaşadığınız o dayanılmaz ağrı %70-%80 ortadan kalkacaktır. Hastaların oh çektiklerine sürekli şahit oluruz. Neyse, işlemin nasıl yapıldığını anlatmak gerekirse basit bir ameliyat olduğunu unutmamalısınız. Uygulama yapılacak alan steril olmalıdır. Apseli bölge tespit edilerek bölgesel uyuşturma ile başlanır. Bazı hastanelerde sprey ile soğutma yapılmaktadır. Bu hastanın aleyhine bir durumdur. Daha fazla ağrıya maruz kalır. Bu nedenle bölgesel uyuşturma gerekir. Sonrasında apsenin olduğu yerde 1 ile 2 cm genişliğinde kesi yapılır. O anda cilt altında biriken cerahat bir anda dışarıya fırlayacaktır.

Apsenin Boşaltılma Anını İzlemek İster misiniz?

Aşağıda yer alan videoda Op. Dr. Atilla KAYA tarafından apse boşaltma işlemi yapılmaktadır. Videonun görselinden de gördüğünüz gibi görüntüler biraz mide bulandırıcı olabilmektedir. İzlemeden önce bu husus bilmenizde fayda vardır. Videoyu izleyin yazımıza devam edelim.

Videoyu izlemek için aşağıda yer alan Youtube bağlantısına tıklayınız.
https://www.youtube.com/embed/_wYZzm1efXk

Kesin Açık Bırakılır, Dikiş Atılmaz: 5 Dakika gibi kısa sürede yapılan apse boşaltma işlemi sonrası kesi öylece bırakılır. Bunun nedeni yeniden oluşabilecek cerahatin kolayca dışarı çıkabilmesi içindir. Kesiyi dikmeniz halinde yeniden oluşacak cerahat soruna neden olacaktır.

Antibiyotik Tedavisi Önerilir: Apsenin boşaltılması ile birlikte doktorunuz size geniş spektrumlu antibiyotik reçete edecektir. Bunun nedeni bölgenin mikrop kapmaması içindir. Gerçi cerahatin içerisi inanılmaz düzeyde mikrop dolu olduğunu belirtmek istedim.

APSE BOŞALTILMAZSA NE OLUR?

Toplum olarak sağlığımıza yeteri kadar önem verdiğimiz söylenemez. Hele birde yaşadığımız sorun makat gibi muayene ve tedavide utanmaya neden olan yerde is hepten uzak durmayı tercih ederiz. Bazı hastalıklar ise maalesef acil önlem gerektirmektedir. Onlardan biri de kıl dönmesi apsesi diyebilirim. Fark edildiği anda doktora başvurmak gerekir. Çünkü geçen her zaman doku hasarına neden olmaktadır.

5-10 Gün İçerisinde Kendisi Boşalır: Siz fark ettiğiniz anda doktora giderek boşalttırmamanız halinde 5-10 gün dayanılmaz ağrı, ateş ve şişlik şikayeti ile kalçanız üzerine oturmanız bile neredeyse imkansız hale gelir. 5-10 Gün bu şekilde yaşamayı başarırsanız muhtemelen apse cildin zayıf noktasından kendisi boşalacaktır. Bu kesinlikle arzu edilen bir durum değildir. Çünkü nereden boşalacağı belli olmaz. Bu şekilde kuyruk sokumu bölgesinde delikler (çıkış) delileri oluşur. Bu durumda kıl dönmesi tedavisini zorlaştırmaktadır.

Apsenin Boşaltılması Tek Başına Yeterli Değildir: Yapılan işlem sadece apsenin boşaltılması olup, kıl dönmesi tedavisi değildir. Bu işlem sonrası 2 ay içerisinde mutlaka apseye neden olan kıl dönmesi ameliyatla alınması gerekir. Aksi halde yine başa döneriz. Akıntı, akıntının olduğu delik tıkanarak apse oluşur, ağrı, şişlik vs döngü sürekli devam eder.

Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yazının giriş kısmında pilonidal sinüsün nasıl bir hastalık olduğu, hangi aşamalardan oluştuğunu gördük, çözümü ise cilt altında biriken kılları onu saran kapsül ile birlikte çıkarılması gerekir. Tabii ki buna giriş ve çıkış delikleri de dahil edilmesi gerekir. Bunu ancak ameliyat ile yapabilirsiniz. Bu nedenle yaklaşık 50 farklı pilonidal sinüs ameliyatı geliştirilmiştir. Bunlardan günümüzde sadece birkaç tanesi uygulanmaktadır. Gelişmiş yöntemlerden biri olan Mikro Sinüsektomi ile sadece 10 dakika da sağlığınıza kavuşursunuz. Hem de hastanede yatma, iş gücü kaybı ya da her gün pansuman yapmak gerekmez. Bu konuda sitemizde geniş kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Siz Sorun Biz Cevaplayalım

Evet, arkadaşlar kıl dönmesi apsesi ile aktaracaklarımız burada nihayete ermiş olup, sizlerin aklına takılan sormak istediği hususlar varsa, aşağıda yer alan soru ve yorum formundan iletebilirsiniz. Sitemize destek olan genel cerrahi uzmanları en kısa sürede burada yanıt vermektedir.

Güncelleme tarihi: 6 Mayıs 2019 — 08:52

45 Yorum

Yorum yap
 1. Hocam bende yaklaşık 2 senedir kıl dönmesi var bazen şişlik oluyo ağrı olmuyo sonra sıvı akıyor şişlik iniyo ama inmesine rağmen sık sık akıntı oluyo ne yapmalıyım kansere yol açar mı

  1. Kıl dönmesi hastalığı ameliyat gerektiren,ameliyatsız geçmeyen bir hastalıktır. Ameliyatı geciktirdiğiniz zaman, sık sık tekrarladığında kist büyür,genişler. Ameliyatta da geniş dokular çıkarılmasın,flap gibi büyük ameliyatlar yapılmasını gerekli kılar. Bu ameliyatlarda da riskler daha fazladır, yatma,oturma,yürüme dahil sosyal yaşamı da oldukça uzun süre olumsuz etkiler. Kansere dönmez. İlk fırsatta ameliyat olmanızda fayda var.

 2. Hocam bu akşam apse boşaltıldı ama yine uyusturulmadi ameliyatından daha çok korkmaya basladim

  1. Apse lokal anestezi yapılsa bile tam uyuşmayabilir. En az 1 ay sonra,iltihabın etkileri tamamen geçtikten sonra ameliyat gerekir. Kıl dönmesi hastalığınız uygunsa mikrosinüsektomi öneririm. iltihap olmadığında lokal anestezi çok daha az ağrılıdır. Ameliyat sırasında apsede olduğu gibi değildir ağrı olmaz. Eğer hastalığınızın boyutu uygunsa genel anestezi risklerini almanıza gerek yok.

 3. Merhaba bende suanda aynı şikayetle can acısı çekiyorum apse başladı ama korkuyorum cunku 4 yıl önce hicbir uyuşturma yapmadan iki tane kesi yapılıp apse boşaltıldı uyuşturma yapılırsa nerede yoğun olduğunu anlayamam dedi yapan genel cerrah şimdide o korkuyla can acısından gidemiyorum öneriniz olursa sevinirim

  1. Apse başladığı zaman mutlaka ilaç cerrahi müdahale ile boşaltmak gerekir. Ayrıca ilaç tedavisi de gerekir. Uyuşturma kesilerek boşaltılacak alana yapılabilir ama tüm apseli alan lokal anestezi yapılsa bile uyuşmaz. Apse boşaltılması işlemini geciktirirseniz kıl dönmesi hastalığınız büyüyeceğinden sonra olacağınız ameliyatın boyutu büyür. Apse boşaltılması kıl dönmesi hastalığının tedavisi değildir. Apse iyileştikten sonra kıl dönmesi ameliyatı olmanız gerekir. Ameliyat olmazsanız sık sık iltihaplanma riski vardır.

 4. Hocam ben de 3 tane giriş deliği var burda ki cerrah bana mikrosinüsektomi yaparım ama büyük ihtimalle başarılı olmaz delik sayısı fazla dedi. Bu doğru mudur ? Bir de local anestezi yapılırken çok can yanar mı ?

  1. Mikrosinüzektomi genellikle fazla bilinmeyen ve bilinmediği için yaygın olmayan bir yöntemdir. Giriş delikleri yakınsa aynı küçük kesi içerisinde etkili olarak yapılabilir. Ya da bazı durumlarda 2-3 küçük kesilerle mikrosinüsektomi yapılabilir. Kesin bir şey söylemek için muayene etmek gerekir. Dilerseniz giriş deliklerini net gösteren fotoğrafınızı 0542 6210888 numaralı telefona gönderirseniz daha doğru cevap verebilirim

 5. Merhaba hocam. 2 gün önce kuyruk sokumunda ağrı başladı devamında şişlik ve kızarıklık oldu bölgede.Olayı yaşadığım gün saat geç olduğundan acile gittim röntgen çekildim. Doktor bişeyin yok dedi ağrı kesici ve kas gevşetici yazdı. Dün akıntı oldu pis kokulu sıvı boşaldı ve ağrım yok denecek kadar azaldı. Sıvının boşaldığı kuyruk sokumumda ufak bir delik oluştu. Merak ettiğim konu bendeki sıkıntı ne olabilir?

  1. Sizde çok büyük olasılıkla kıl dönmesi (pilonidal sinüs) hastalığı var. Apse olduğıu için ağrınız olmuş. Apse tanısı için herhangi bir röntgen ya da kan tahliline gerek yok. O bölgeyi muayene etmek yeterli. Kontrole genel cerrahi uzmanına gitmelisiniz. Kesin teşhisi koyacaktır. Apseden yaklaşık 1 ay sonra yani iltihap iyice geriledikten sonra kıl dönmesi ameliyatı olmanız gerekir. Sık sık apse yaparsa hastalık genişler ve daha sonra olacağınız ameliyatın boyutları büyür. Hastalığınız uygunsa bizim uyguladığımız hastaneye yatmadan,günlerce yüzükoyun yatmanıza gerek olmayacak bir yöntem olan mikrosinüsektomiyi araştırmalısınız.

 6. Hocam 2 gün önce apsem boşaltıldı ve iki günde bir pansumana gidicem. 10 gün sonra ameliyat olucam. Süre çok mu kısa herkese 1 ay sonra falan denmiş

  1. Doktorunuz 10 gün sonra dediği için müdahale etmem doğru olmaz. Belki ödem ,apse fazla değilse böyle düşünmüş olabilir. Ben ödemin (apse etrafındaki şişlik) tamamen geçmesi taraftarıyım. Bunun için 1 ay beklemeyi tercih ediyorum.

 7. Bugün boşaltıldı apsem ve inanılmaz derecede ağrı var neden ?

  1. Kıl dönmesi apsesi boşaltıldıktan sonra ağrıda bir miktar rahatlama gerekir. Kesi yeri ağrıyabilir ve etrafında fazlaca ödem varsa ağrı hissediyor olabilirsiniz.Ertesi gün aynı şiddette devam ederse kontrole gitmenizde fayda var.

 8. Apese yi kendim patlata bilirmiyim patlatir sam nasil patlatim ve dush da sicak su deyin ce rahatli yorum neden ?

  1. Apseyi kendinizin boşaltması doğru değil. Enfeksiyonun artmasına sebep olabilirsiniz. Ayrıca apse oluştuktan sonra beklememeniz gerekir. Cerrahi müdahaleyle boşaltıldıktan sonra doktorunuz içeriyi yani apse boşluğunu bazı ilaçlarla yıkayacaktır.Apse boşluğu büyükse dren koymak gerekebilir. Tüm bunları kendiniz yapamazsınız.Apseye sıcak su iyi gelmez,apsenin büyümesine ve fistüle dönme ihtimalinin artmasına sebep olur. Sıcak su iyi geliyorsa fissür (çatlak) ya da anal hematom olabilir. Önce muayene ile teşhisin kesinleşmesi,apse olup olmadığının tespit edilmesi gerekir.

 9. Hocam benim kuyruk sokumumda bi nohut tanesi civarı şişlik var mülakat lara hazirlaniyorum 2 ayim kaldi mulakata, ameliyat olsam ne kadar surede iyileşir

  1. Mikrosinüsektomiye uygunsa 1-2 gün sonra günlük yaşantınıza dönebilirsiniz. Kişilere göre değişebilen minimal bir ağrı olabilir. Enfeksiyon,yara açılması gibi riskler her ameliyatta olduğu gibi mikrosinüsektomide de vardır fakat bu riskler çok daha azdır,olsa bile günlük yaşamı etkilemeden tedavi edilebilir. Diğer yöntemler gibi günlerce yatma yoktur.

 10. Apse boşalırken uyuşturucu iğneyi vurduktan sonra kesilirken acı hissediyormusun?

  1. Kesilecek bölgeyi (yaklaşık 1-2 cm.lik alan) uyuştururken acı duyarsınız. Keserken duymazsınız. Apse boşluğunun içini ilaçla yıkamak gerekirse kısa süreli bir miktar ağrı olur.

 11. Hocam apseyi boşaltılar fakat şuan pansumanlı. Bu pansumanı her gun yaptırmam mı lazım? Kendim evde yapabilir miyim? Duş ne zaman alabilirim?

  1. Apse boşaltıldıktan sonra ertesi gün duş alınabilir. Pansuman eğer apse boşluğu büyükse içeriyi yıkamak gerekebilir. Buna doktorunuz karar vermelidir. Apsede kalıplaşmış bir pansuman rutini yoktur,hastanın ve apsenin durumuna göre değişir.Bu nedenle doktorunuza sormanız gerekir.

 12. mikrosinüsektomi yönetimine hastalığımızın durumunun uygun olup olmadığını nasıl anlayacağız?

  1. Hastanın ileri düzeyde olup olmadığı,kıl giriş ve çıkış deliklerinin durumu mikrosinüsektomiye uygunluğunu belirler. Bu da muayene ile anlaşılır. Dilerseniz 0542 6210888 numaralı telefona WhatsApp dan ya da drseher@ideaklinik.com a maille iyi ve yakından çekilmiş bir fotoğraf gönderirseniz yaklaşık bir fikir verebiliriz.

 13. Merhaba. Yaklasık bir hafta önce kuyruk sokumumda ufak bir sislik hissettim. 1 2 gün sonra biraz daha büyüdü ve agrı yapmaya basladı. Yürürken otururken güclük cekiyorum. Sadece yan ve yüzüstü yatabiliyorum. Bir iki gün merhem kullandım kurutmak icin kurudu ama daha sonra kestim kullanmayı. Suan kuru ve üstü soyulmus gibi. Bu apsenin patladıgını mı gösterir? Hala sis ve hala agrı yapıyor icinde iltihap kalmıs mı oluyor böyle olunca? Asıl merak ettigim sey ben muayene olmayı ve ici doluysa bosaltılmasını istiyorum ama yapılacak islem canımı acıtır mı diye korktugum icin günlerdir gidemiyorum. Apse bosaltma islemi can yakıyor mu onu ögrenmek istiyorum

  1. Tarifiniz yani şişlik ve ağrı kıl dönmesi apsesi olabileceğini düşündürüyor.Fakat apse patladığında iltihaplı akıntı olur,sonra şişlik iner ve ağrı geçer.Sizde apse boşalma olduğunu düşünmüyorum. Apse bekledikçe daha da büyür ve kıl dönmesi hastalığı büyür.Bu nedenle daha fazla beklemeden apseyi boşalttırmanız gerekir. Apse boşaltılması lokal anestezi ile yapılırsa kısa süreli ağrı duyarsınız.Ama sonra rahatlarsınız. Ağrı çekmek istemiyorsanız,koşullar uygunsa genel anestezi ile de olabilir.

 14. Hocam Oncelikle Merhaba Bende Kil Donmesi Sorunu Var . Dun Apsem Bosaltildir Ama Anlatilamaz Derecede Bir Agri Yasadim Hatta Agridan Kendimden Bile Gectim Denilebilir Uyusturmak Icin Yaptigi Igne Maf Etti Iltahapli Bolgeye Yaptigi Icinmi O Aciyi Yasadim Acaba . Ilac verdi Doktorlar Ilaclarim Bittikten Sonra Ameliyat Edilecek Fakat Boyle Birsey Var Bir Kere O Aciyi Yasadim Ben Ister Istemez Bi Korku Olustu Ve Spinal Anestezi Ile Yapilacagi Soylendi Hocam Acaba Spinal Anestizide Apse Bosaltikirken Yapilan Uyusturucu Igne Gibi Agri Veririmi Lutfenn Cevaplarsaniz Cok Sevinirim .

  1. Apse sırasındaki lokal anestezide tam uyuşma olmaz. Spiinal anestezi yapılırken bele iğne yapılır. 1 gün hastanede yatmanız gerekir,kendine ait bazı yan etkileri de var. Kıl dönmesi ameliyatı olmadan önce mikrosinüsektomi yöntemini araştırmalısınız. Hastalığınızın durumu uygunsa hastaneye yatmadan ameliyat olma şansınız olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir