Kategori: Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs)

Genç ve orta yaş erkeklerde en sık görülen makat hastalıklarından biride kıl dönmesi yada tıp literatüründeki tabiri ile Pilonidal Sinüs olup, dikkatli olmak gerekir.

Kıl Dönmesi Apsesi Nasıl Boşaltılır?

Kıl Dönmesi Apsesi

Kıl dönmesi hastalığı makat bölgesinin belkiden en ağrısız, şikayetsiz hastalıklarındandır. Fakat bu durum iltihabın cilt dışına çıkamayarak apse oluşması ile son bulur. Apse oluşması ile birlikte kuyruk sokumunda daha önce hiç görmediğiniz düzeyde ağrı, oturmanızı engelleyecek düzeyde şişlik, kızarıklık ve ateşlenmeye neden olur. Bu durumda mutlaka bir doktora müracaat ederek apsenin boşaltılması gerekir.

Kıl Dönmesi Nerede Olur

Kıl Dönmesi Hangi Bölgede Olur

Erkeklerin cevabını en çok merak ettiği sorulardan biri kıl dönmesinin nerede olduğu olup, bu konuda en önemli cevap %95 kuyruk sokumu bölgesi olmaktadır. Aynı şekilde çok nadir de olsa göbek çukurunda yine Pilonidal Sinüs sorunu görülmektedir. Erkek berberlerin parmaklarında yine nadirde olsa görülmektedir.

Kıl Dönmesi Nasıl Geçer?

Bilimsel Çözüm

Bazı sağlık sorunları kendi kendine yada antibiyotik vs ile geçerken bazı sağlık sorunları ise yapısı gereği geri dönüşü olmayan ve kişinin yapacak bir şey olmadığı hastalıklardır. Onlardan biride kıl dönmesi olup, tek çözümü ameliyat ile cilt altına giren kıllar onları saran kapsülü ile birlikte çıkarılması gerekir.

Kıl Dönmesi Belirtileri

Makatta Ağrı

Daha çok erkekler ve özellikle 15-35 yaş arasındakileri etkileyen Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) belirtileri ilk başlarda sadece kuyruk sokumunda delik (giriş deliği) şeklinde görülmektedir. Bu süreç bir noktadan sonra yerini akıntı ve kötü kokuya bırakmaktadır. Aynı şekilde makatta şiddetli ağrı ve şişlik olarak görülmektedir.

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır?

Bulguları

İlk başlarda ciddi bir belirtisi olmayıp, fakat dikkat edilmesi halinde kuyruk sokumunda cilt altına giren kıl ve tüylerin oluşturduğu delik ve delikler görülmektedir. İlerlemesi halinde ise şişlik, akıntı, kötü koku ve apseye neden olmaktadır. 15-30 yaş arası erkekler bu belirtilere dikkat etmelidir.

Kıl Dönmesi Neden Olur, Nasıl Oluşur?

Nasıl Olur

Burada ilk olarak yetersiz hijyen kuralları karşımıza çıkmaktadır. Çünkü saçların ense kısmında bulunan kıllar önce sırta oradan da kuyruk sokumuna giderek cildi delmekte ve cilt altına girmektedir. Yapılan ameliyatlarda kıllar saçlara ait olduğu görülmektedir.