Makat Apsesi Nasıl Geçer?

Anüs bölgesinde ortaya çıkan ağrı ve şişlik problemi için kaçımız doktora gider bilinmez ama bilinen en önemli gerçek bazen bir hekime muayene olmak için sadece 3-4 gün zamanınız olduğudur. Bizlerin basite aldığı ve kendi kendine geçer diye düşündüğü makatta ağrı, akıntı, şişlik gibi problemler kendi kendine geçmeyeceği gibi bazen içinden çıkılması zor sorunları beraberinde getirmektedir. Makatta ağrı özellikle basite alınmaması gereken bir durum olup, daha önce makatta ağrı yapan hastalıkların neler olduğunu paylaştık, aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak bu sayfaya ulaşabilirsiniz. https://www.makathastaliklari.net/makat-agrisi/ Bu sayfada ise makat ağrısının en önemli nedenlerinden biri haline gelen Anal Apse problemini ele alacağız.

Anal Apse Nedir?

Konu içerisinde kelime yoğunluğunu önlemek için hastalığın diğer isimleri Makat Apsesi, Perianal Apse, Anorektal Apse gibi kelimeler kullanılacaktır. Bir çok ismi olmasına karşın halk arasında en sık kullanılanı Makat Apsesi olarak görülmektedir. Anüs bölgesinde şişlik ve ağrı problemi ile aniden ortaya çıkan ve kısa sürede müdahale edilmesi gereken bir hastalıktır.

Perianal Apse Neden Olur?

İnsan vücudu öylesine muhteşem donanımlarla yaratılmış ki özelliklerini gördükçe şaşırmamak elde değildir. Makat bölgesinin nemini sağlayan ve dışkılamayı kolaylaştıran salgı bezleri bulunmaktadır. Tabii ki bu dokular her zaman sağlıklı bir şekilde çalışması mümkün olmamaktadır. Salgı bezleri tıkanması halinde iltihap ve şişlik sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu şişlik aynı zamanda ciddi bir makat ağrısını da beraberinde getirmektedir. En önemli nedeni salgı bezleri olsa da tabii ki anüs ve bağırsaklarla ilgili nedenleri de görülür.

Makat Apsesi Belirtileri Nelerdir?
İlk andan itibaren kişiyi ciddi anlamda huzursuz eden anüs ağrısı görülmektedir. Bu ağrı her geçen gün şiddetli hale gelmektedir. Ağrıya ek olarak anüs çevresinde etrafı kızarık şişlik ve nadir bir şekilde akıntı görülür. Yani hastalığın saklı, gizli kalması imkansızdır. Ağrı ve şişlik problemi yaşıyorsanız mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmanız gerekir. Başta anal apse olmak üzere anal hematom, anal fissür yada tromboze hemoroid gibi bir çok hastalık ortaya çıkmaktadır.

Makat Apsesi Nasıl Geçer?

Konunun en hassas noktalarından birisi burası olacaktır. Kendi kendine geçer, ama siz sakın kendi kendine geçmesini beklemeyin. Çünkü apsenin kendi kendine boşalması Anal Fistül hastalığı riskini ortaya çıkarmaktadır.

Apse Çok Acil Boşaltılması Gerekir:
Hipokrat’tan beri yaklaşım bu şekildedir. Cilt altında ortaya çıkan iltihap bulunduğu dokuyu sürekli çürütmektedir. Yani geç kaldığınız her gün, her saat anüs bölgesinde daha fazla doku hasarı oluşmaktadır. Bu hasar Anal Fistül dediğimiz hastalığa neden olmaktadır.

Anal Fistül Nedir?
Boşaltılmayan yada kendi kendine boşalan apsenin neden olduğu Perianal Fistül (Makatta Akıntı) kalın bağırsak ile cilt arasında iki ucu açık tünel anlamına gelmektedir. Kalın bağırsağın son kısmından dışkı akarak kanaldan cilt dışına çıkmaktadır. Makatta akıntı ve kötü kokuya neden olan bu durum düz olabildiği gibi ağaç dalları şeklinde karışık olabilmektedir. Karışık olanların haliyle tedavisi de zor olmaktadır. Anal Fistül ile ilgili hazırladığımız konuya yandaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://www.makathastaliklari.net/perianal-fistul-tedavisi/

Apse Boşaltılmazsa Ne Olur?

Konunun ne denli ciddi olduğunu aktarmak için tekrar dönüyorum. Kesinlikle farkına vardığınız anda genel cerrahi uzmanı tarafından apse çok acil boşaltılması gerekir. Bunu siz yapmamanız halinde kendi kendine boşalacaktır. Kendi kendine boşalması halinde Fistül olma riski %90 diyebiliriz. İlk 3 gün içerisinde boşaltılması halinde Fistül olmayabilir. 4. Gün boşaltılması halinde ise risk %50 olurken 5. günde boşaltılması riskin %70 olmasına nede olur. Yani geç kaldığınız her dakika sizin aleyhinize işlemektedir.

Makat Apsesi Nasıl Boşaltılır
Dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken hususlardan biride cerahatin nasıl boşaltılması gerektiğidir. Kimi hekimler cilt altındaki irini enjektör (iğne) ile çekmektedir. Bu ya bilgisizlik, yada ilgisizlik sonucu yapılan bir uygulamadır. Oysaki yapılması gereken basit bir ameliyat ile apsenin olduğu cilt açılması gerektiğidir. Enjektörle cerahat boşaltılsa da bir kaç saat içinde aynı şekilde dolar, yani geçici ve anlamsız bir uygulamadır.

Cilt 2-3 Santim Kesilir, Apse Boşaltılır
Evet arkadaşlar apse nasıl geçer? sorusunun cevabı basit bir ameliyat olmalıdır. Bölgesel uyuşturma ile yapılan bu ameliyat 2 cm gibi bir alanda kesi yapılmasını gerektirir. Doktor kesi yaptığı anda cerahat dışarı fırlamaktadır. Bazen hekim ve yardımcılarının üzerine sıçrayabilir. Cilt altında kalan cerahati ise hekim ilk olarak parmağı ile kestiği alandan girerek temizler. Parmak kullanır çünkü dokuya zarar vermemesi gerekir. Bu andan itibaren hastanın ağrı problemi neredeyse tamamen ortadan kalkmakta ve rahatlamaktadır.

Nasıl Yapıldığını Görmek İster misiniz?
Konuyu anlattık birde apse boşaltmanın nasıl yapıldığını görsel olarak izleyebilirsiniz. Fakat izlemeden önce uyarı yapmak istiyorum. İzleyeceğiniz görüntü irin, cerahat içerdiği için haliyle mide bulandırıcı bir durum ortaya çıkacaktır. Açık konuşmak gerekirse yüzlerce, binlerce apse boşaltan doktorun bile midesi bulunmaktadır.

Tedavi görüntüsünü izlemek için tıklayınız:
https://www.youtube.com/watch?v=gJWhGEdNevA

Drenaj Takılır, Antibiyotik Tedavisine Başlanır
Yukarıda gördüğünüz şekilde boşaltılan apse sonrası hasta günlük hayata kaldığı yerden devam edebilir. Doku hasarının azaltılması ve iyileşmesi için doktorunuz antibiyotik tedavisine başlayacaktır. Aynı şekilde cilt altında apse oluşmasını önlemek içinde drenaj takılmaktadır.

Makatta Akıntı Görürseniz Doktora Başvurun
Apse boşaltma gecikmiş olarak yapıldıysa muhtemelen kısa bir süre sonra Anal Fistül problemine neden olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken ilerleyen süreçte makatta akıntı ve pis koku gibi normal durumların ortaya çıkmasıdır. Çünkü Perianal Fistül belirtileri arasında akıntı ve kötü koku öne çıkmaktadır.

Perianal Apse
Güncelleme tarihi: 6 Mayıs 2019 — 07:41

305 Yorum

Yorum yap
 1. Merhaba hocam kolay gelsin . Benim makatta apse var ve doktor bana ameliyat dedi, seton uygulaması yapacağız dediler bende araştırdım dışkı kaçırma riski varmış birde günlük hayatıma dönmem zaman alabilir başka bir çaresi var mu bunun hocam kaşıntı da olunca iyice çekilmez hala geliyor arada bir oluyor sıcak suya oturuyorum iyice apse yumuşayınca kendi imkanımla elle sıkıp patlatıyorum rahatlıyorum ne yapmam gerekir hocam saygılar

  1. Fistül ameliyatında seton uygulama komplike fistüllerde yapılan bir tekniktir. Dışkı kaçırma riski her fistül ameliyatında vardır.Alternatif tedavi olarak uygunsa laser tedavisi yapılabilir. Tedavi yöntemi belirlemek için fistülün tipini tayin etmek,bunun için de muayene ve bazen MR yapmak gerekir. Apsede sıcak uygulama apseyi büyüteceğinden, kendinizin patlatmaya çalışması enfeksiyon ve ödemi artıracağından yanlış bir harekettir. Apse olduğunda cerrahi müdahaleyle boşaltmak daha iyi sonuçlar verir.

 2. Hocam makatta sislik oldu doktora gittim apse oldugunu belirtti bi kac hap krem verdi suan sislik kalmadi gecmismidir

  1. İlaçla geçtiyse enfeksiyon oluşmuştur, tam apse yapmamıştır.Ağrı,şişlik geçtiyse enfeksiyon geçmiştir.

 3. Merhabalar anal apse geçirdim.ilk o ce boşalttılar amaustunden 1 ay geçti ve şimdi kanama oluşuyor. Eden olabilir bi

  1. Apseden sonra akıntı uzun sürdüğünde fistüle dönme ihtimali düşünülür. Yeni bir enfeksiyon olup olmadığı, fistüle gidişatın varlığı ya da başka kanama sebebi varlığı açısından doktorunuza kontrole gitmenizde fayda var.

 4. Merhaba benim bir şikayetim var üç gündür kuyruk sokumunda akıntı var Doktora gittim genel cerraha git dedi Ben de randevu aldım ya randevum yarın Onun için önce Tedbiri almak istiyorum eğildiğimde akıntım çok geliyor kahverengi akıyor delik var ve oturamıyorum üstüne şişlik var çok rahatsızım bana yardımcı olursanız sevinirim

  1. Kuyruk sokumundaysa kıl dönmesi olma ihtimali, makata yakınsa makat apsesi-fistül olma ihtimali yüksektir. Muayenede apse varsa cerrahi olarak boşaltılır.İltihap tespit edilirse ilaç tedavisi ile iltihap kurutulur sonra ameliyat planlanır. Kıl dönmesi ve fistül ameliyatsız geçmez. Ameliyattan önce mikrosinüsektomiyi araştırmanızı öneririm.

 5. Hocam makat bölgesinde 3 gün önce mercimek büyüklüğünde şişlik farkettim acı yok kaşıntı yok akıntı da yoktu. Apseden şüphelendiğim için sürekli kontrol ettim gözüme çarpan şişlik dışında bi farklılık olmadı. Ucu beyazdı sivilce gibiydi. Gün geçtikçe küçüldüğünü hissettim yine de bugün doktora gittim apse olmasından korktum. Doktor önemli bişe olmadığını biraz enfeksiyon olduğunu söyledi. Fucidin krem yazdı. Şimdi ararştırdığımda folikülit olması ihtimali de düşündürdü. Size de sormak istedim. Ayrıca Enfeksiyon da apseye dönüşüyor mu? Doktorun Apse eğer kendiliğinden patlamışsa bunu farketmeme gibi bi durumu olabilir mi? Bu krem enfeksiyondan dolayı ilerde oluşabilecek komplikasyonları ve apselerin oluşmasını engeller mi acaba?
  Zaman ayırdığınız için şimdiden teşekkür ederim..

  1. Küçük tariflediğiniz için folikülit olma ihtimali fazladır. Muayenede apse olup boşaldığı küçük enfeksiyonlarda anlaşılmaz.Bu durumu şişlik olup olmadığı,akıntı şeklinde patlayıp boşaldığını hastaların bilmesi gerekir.Enfeksiyon artarsa,büyürse apseleşebilir fakat sizde böyle bir durum olabileceğini düşünmüyorum. Doktor muayenesi ile verilmiş ilaçları kullanmanız gerekir. Şikayetlerde artma olursa kontrole gitmeniz gerekir.

 6. Hocam Merhaba,
  Eskiden anal fissür rahatsızlığı geçirdim ve anüs etrafinda dısarda 2 tane memecik olustu. Cok uzun zamamdir hicbir sikayetim yoktu. Fakat 2 gun once o memeciklerin birinin hemen yaninda hatta kökünde bir şişlik olustu ve cok agri yapmaya basladi. Dunde sicak su oturma banyosu yaptim. Ağrim daha da artti ve o şislik kocaman oldu. Sonra tekrar biraz küçüldü. Bu sabah lavaboda tuvalet kagidiyla uzerine dokununca patladi. Once sari bir iltihap geldi. Sonra da kanadı ve kanama durdu. Kanama once iltihapliydı sonra normal kan rengine döndü. Şuan acısı oldukça azaldı. Üzerine protokol krem sürsem birşey olur mu? Ne yapmam lazim? Teşekkürler

  1. Fissür hastalığı uzun sürdüğü zaman bekçi meme dediğimiz bir meme oluşur. Sizde fissür ile ilgisiz küçük bir apse oluşmuş muhtemelen. Apsede bahsettiğiniz kremin bir faydası olmaz. iltihap akabiliyorsa ek tedavi gerekmez. Akıntı uzun sürerse fistüle dönebilir. Ek tedaviler ve kesin teşhis için muayene olmalısınız.

 7. İyi günler değerli hocalarım ben 4 sene önce gece yarısı kunt bir ağrı ile uyandım makat çevresinde çekilme hissi kunt ağrı aradan 4 5 ay geçtikten sonra makat 2 cm yanında şişme oldu dayanılmaz ağrı soluğu acilde aldım acilde doktor ameliyatta olduğu için hemen farklı özel hastaneye gittim hemen antibiyotik tedavisi başladı 3 4 gün sonra kendiliğinden apse patladı ve akabinde fistül oluştu 4 yıl boyunca bu fistül ile yaşamaya alıştım ve bu defa farklı yerde apse oluştu özel hastaneye gittim hastaneye yetişmeden apse kendiliğinden patladi sonrası yapılan mr çekimi ameliyat kararı verildi ameliyatta fistül bölgesine gevşek seton yapıldı apse olan yer boşaltıldı bugün 2 ay oldu ameliyat olalı seton yerinden akıntı dewam ediyor ama apse yeri kapanıyor ve morarma oluyor tekrar açılıyor apse yerinde kesinlikle akıntı yok sadece 5 6 damla lan geliyor 5 gün sonra tekrar kapanıyor tekrar morarma oluyor tekrar açılıyor 5 6 damla şeklinde kan hiç bir şekilde iltihap akmıyor sadece temiz kan ne yapmam gerekiyor acaba ? Bu apse yeri her zaman böyle mi olacak ben her tuvalet sonrası genel bakım yapıyorum her zaman steril spanc bırakıyorum tuvalet sonrası batikon ile temizliyorum ???

  1. Apse tedavisi yapıldıktan bir süre sonra ,genellikle iltihap düzeldikten sonra fistül ameliyatını yapmayı tercih ederiz. Gevşek seton konulduğunda ara sıra sıkmak gerekebilir. Bu süre içinde akıntı olabilir. Seton yerinde değilde başka bir alanda şişmeler oluyorsa yeni fistül yolları oluşuyor olabilir. Her fistül,her teknik ,her hastadaki durum değişiklik gösterebileceğinden kesin bir şey söylemek doğru değil. Sizin durumunuzu en iyi doktorunuz bildiğinden ona kontrollerinizi ihmal etmemenizi öneririm.

   1. Hocam 1 adet fistül vardı yüksek yerleşimli olduğu için gevşek seton yapıldı 3 cu ayda seton sıkacaklar fistül ameliyatı yapılırken ondan ayrı bağımsız bir apse vardı kendiliğinden patlamisti onuda temizledi inşallah fistül oluşmaz dedi seton yerinden dewamli akıntı geleceğini beyan etmişti apse olan yer 5 6 günde 1 açılıp kapanıyor yara ağrı yok ama hafif sertlik var sanki

 8. OPERASYON GEÇİRDİM VE TEKRAR TEKRAR OLUŞUYOR HİSSETİĞİM AN ACI AĞRI ZORLANMA ANTİBİYOTİK KULLANIYOR VE VAZELİNLE MASAJ YAPIYORUM HER SEFERİNDE 1 HAFTADA DÜZELİP NORMALE DÖNÜYORUM DENEYİN GEÇMİŞ OLSUN ACİL ŞİFALAR DİLİYORUM.

 9. Hocam merhaba..
  benim makatın yanında şişlik oldu iki gün sonra kendiliğinden boşaldı. Daha sonra ilaç kullandım ilaçlar bitince ağrı Şişlik kalmadı. İki hafta sonra kabız oldum muhtemelen ıkınmaktan kan geldi. Arkasına iltihap geldi, tekrar doktora gittim antibiyotik verdi. Kontrolden sonra makattan kolonondoskobi yapacakmış. Ama sanki kuyruk sokumunda hafif sertlik var gibi. Ameliyat makat etrafındaki kaslara zarar verebilir dedi. MR istedi fistül görülmemiştir diye tanı koyulmuş.

  1. önce geçirdiğiniz hastalık büyük olasılıkla makat apsesiydi. Makat apsesi fistüle dönebilir ama her apse fistül olacak diye bir kural yoktur. Apseden sonra 3 ay akıntının devam etmesi fistül ihtimalini artırır. Doktorunuz muayenede fistül tespit ettiyse yorumlayan radyologla fikir alışverişi yapabilir. Muayenede tespit edemediyse MR zaten fistül olmadığını belirtiyor.

 10. Hocam iyi günler ben yaklaşık 40 gün önce anal apse ameliyatı oldum yara tam kapanmadı çok küçük bir delik var ve az bir az şekilde akinti var kokusuz sari iltihap benzeri durumum hakkinda bilgi verebilirseniz sevinirim…!tekrar iyi günler dilerim

  1. Apse tedavisinden sonra akıntı bu kadar süre devam ediyorsa fistüle dönme ihtimali var gibi görülüyor. 3 ay tamamlanınca muayenede iç delik de tespit edilebilirse fistül oluşmuştur ve ameliyat olmanız gerekecektir. Şimdilik beklemelisiniz.

   1. Teşekkürler hocam

 11. Merhaba ben 8aylık hamileyim makat bölgeöin etrafında şişlik oluştu uç gündür inanılmaz derecede ağrıyor haftasonu olduğun için doktora da gidemedim oturamıyorum yürüyemiyorum ne yapmam gerektiğini de bilmiyorum bana acil yardım edebilir misiniz

  1. Kabız olduysanız muhtemelen anal hematom ya da anal fissür oluştu.Anal hematomsa şiddetli ağrı olduğundan boşaltmak gerekebilir. Fissür ve hematomda sıcak su iyi gelir ama apse varsa apseyi sıcak su daha kötü yapar. Apse olma ihtimali de olduğundan sıcak suya oturma önerisi veremem,apse de acil boşaltılması gerekir. Evde yapabileceğiniz tek şey kabız ya da ishal olmamak ve ıkınmamak. Kesin teşhis ve tedavi için mutlaka muayene olmalısınız,bu kadar ıstırabı belki boşa çekiyorsunuz.

 12. Makatta agri yok kanama vardi 2 gundur sicak suya oturuyom kanama durma ama bi şişlik gecmedi sislikde tuvalleten sonra oluyo nasil gecer veya iyilesmeye yuz tutmusmudur

  1. Şişlik dış hemoroid,anal hematom olabilir. Kanama olduysa hematom boşalmış olabilir. Kanamanın ve şişliğin kesin teşhisi için muayene olmanız gerekir.

 13. merhabalar.
  apseyi ilk hissettiğimde kıl dönmesi sandım, acil işlerim nedeniyle de 9 gün kadar erteledim doktora görünmeyi. bir internet araştırmasıyla problemin apse olduğunu anladığım an doktora gittim ve tahliye işlemi yapıldı. bu süreçte hasta da olduğum için 1000 mg’lık croxilex antibiyotik kullanıyordum.

  1 lira büyüklüğünde bir şişlik vardı ve son güne kadar zonklama olmamıştı. sadece üzerine oturduğumda ya da ıkındığımda ağrı vardı. çok geç gittiğimin farkındayım. merak ettiğim, kullandığım antibiyotik, fistül oluşumuna biraz olsun mani olmuş olabilir mi? bayağı moralim bozuldu apseyi öğrendiğimden beri. müdahale de çok can yakıcıydı, tekrar etmesinden ölesiye korkuyorum.

  1. bu arada drenaj da takılmadı. apse büyük değilse, fistül oluşma olasılığı daha düşük olabilir mi?

   teşekkürler.

   1. Drenaj çok büyük apselerde takılır. Demek ki fazla büyük değil. Büyük apselerde komplike fistül olma ihtimali artar. Bazen küçük apselerde de fistül oluşabilir. Her apse fistüle dönmez bu nedenle şimdilik bu kadar endişelenmenize gerek yok.

    1. çok teşekkürler hocam, iyi çalışmalar dilerim.

  2. Makat apsesinde beklemek apseyi büyütebilir,fistül oluşumuna zemin hazırlayabilir.Fakat fisül oluşup oluşmadığına şimdiden karar vermek doğru değil.3 ay sonra muayene edilerk belirlenebilir.Bu sürede apse boşaltılan yerden akıntı olarak kendisini belli edebilir.Antibiyotik kullanmanız apse oluşumunu geciktirmiş olabilir. Muayene olmadan antibiyotik de olsa kullanmamak gerekir,sizde işe yaramış olabilir ama rastgele ilaç kullanmak çoğu zaman fayda yerine zarar verir.

 14. Hocam oncelikle mrb diğer bolumede yazmıştım.cekilen mr da her iki levator anı arasında sifinktere komşu yaklaşık 3cm anal apse ile uyumlu.ancak belirgin fistul traktina rastlanan mamistir yazıyor. Akıntı makatin kenarından değil içinden geliyor. Hocam 2 aydır cefak ve biteral kullaniyorum.son olarak cefbir plus verdiler cbu genel cerrahi bölümü. Ama faydası yok nasıl iyi keseceğim ben

 15. Merhabalar bir gün önce apse var dediler temizlediler şimdi yine aynı şişlik var ne yapmam gerekir

  1. Apse temizlendikten sonra bir miktar ödem kalır fakat ağrı neredeyse % 80 azalması gerekir. Ağrı zonklama tarzında devam ediyorsa açılan kısım kapanıp iltihap yeniden birikmiştir. Tekrar müdahale ile boşaltmak gerekir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir