Makat Apsesi Nasıl Geçer?

Anüs bölgesinde ortaya çıkan ağrı ve şişlik problemi için kaçımız doktora gider bilinmez ama bilinen en önemli gerçek bazen bir hekime muayene olmak için sadece 3-4 gün zamanınız olduğudur. Bizlerin basite aldığı ve kendi kendine geçer diye düşündüğü makatta ağrı, akıntı, şişlik gibi problemler kendi kendine geçmeyeceği gibi bazen içinden çıkılması zor sorunları beraberinde getirmektedir. Makatta ağrı özellikle basite alınmaması gereken bir durum olup, daha önce makatta ağrı yapan hastalıkların neler olduğunu paylaştık, aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak bu sayfaya ulaşabilirsiniz. https://www.makathastaliklari.net/makat-agrisi/ Bu sayfada ise makat ağrısının en önemli nedenlerinden biri haline gelen Anal Apse problemini ele alacağız.

Anal Apse Nedir?

Konu içerisinde kelime yoğunluğunu önlemek için hastalığın diğer isimleri Makat Apsesi, Perianal Apse, Anorektal Apse gibi kelimeler kullanılacaktır. Bir çok ismi olmasına karşın halk arasında en sık kullanılanı Makat Apsesi olarak görülmektedir. Anüs bölgesinde şişlik ve ağrı problemi ile aniden ortaya çıkan ve kısa sürede müdahale edilmesi gereken bir hastalıktır.

Perianal Apse Neden Olur?

İnsan vücudu öylesine muhteşem donanımlarla yaratılmış ki özelliklerini gördükçe şaşırmamak elde değildir. Makat bölgesinin nemini sağlayan ve dışkılamayı kolaylaştıran salgı bezleri bulunmaktadır. Tabii ki bu dokular her zaman sağlıklı bir şekilde çalışması mümkün olmamaktadır. Salgı bezleri tıkanması halinde iltihap ve şişlik sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu şişlik aynı zamanda ciddi bir makat ağrısını da beraberinde getirmektedir. En önemli nedeni salgı bezleri olsa da tabii ki anüs ve bağırsaklarla ilgili nedenleri de görülür.

Makat Apsesi Belirtileri Nelerdir?
İlk andan itibaren kişiyi ciddi anlamda huzursuz eden anüs ağrısı görülmektedir. Bu ağrı her geçen gün şiddetli hale gelmektedir. Ağrıya ek olarak anüs çevresinde etrafı kızarık şişlik ve nadir bir şekilde akıntı görülür. Yani hastalığın saklı, gizli kalması imkansızdır. Ağrı ve şişlik problemi yaşıyorsanız mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmanız gerekir. Başta anal apse olmak üzere anal hematom, anal fissür yada tromboze hemoroid gibi bir çok hastalık ortaya çıkmaktadır.

Makat Apsesi Nasıl Geçer?

Konunun en hassas noktalarından birisi burası olacaktır. Kendi kendine geçer, ama siz sakın kendi kendine geçmesini beklemeyin. Çünkü apsenin kendi kendine boşalması Anal Fistül hastalığı riskini ortaya çıkarmaktadır.

Apse Çok Acil Boşaltılması Gerekir:
Hipokrat’tan beri yaklaşım bu şekildedir. Cilt altında ortaya çıkan iltihap bulunduğu dokuyu sürekli çürütmektedir. Yani geç kaldığınız her gün, her saat anüs bölgesinde daha fazla doku hasarı oluşmaktadır. Bu hasar Anal Fistül dediğimiz hastalığa neden olmaktadır.

Anal Fistül Nedir?
Boşaltılmayan yada kendi kendine boşalan apsenin neden olduğu Perianal Fistül (Makatta Akıntı) kalın bağırsak ile cilt arasında iki ucu açık tünel anlamına gelmektedir. Kalın bağırsağın son kısmından dışkı akarak kanaldan cilt dışına çıkmaktadır. Makatta akıntı ve kötü kokuya neden olan bu durum düz olabildiği gibi ağaç dalları şeklinde karışık olabilmektedir. Karışık olanların haliyle tedavisi de zor olmaktadır. Anal Fistül ile ilgili hazırladığımız konuya yandaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://www.makathastaliklari.net/perianal-fistul-tedavisi/

Apse Boşaltılmazsa Ne Olur?

Konunun ne denli ciddi olduğunu aktarmak için tekrar dönüyorum. Kesinlikle farkına vardığınız anda genel cerrahi uzmanı tarafından apse çok acil boşaltılması gerekir. Bunu siz yapmamanız halinde kendi kendine boşalacaktır. Kendi kendine boşalması halinde Fistül olma riski %90 diyebiliriz. İlk 3 gün içerisinde boşaltılması halinde Fistül olmayabilir. 4. Gün boşaltılması halinde ise risk %50 olurken 5. günde boşaltılması riskin %70 olmasına nede olur. Yani geç kaldığınız her dakika sizin aleyhinize işlemektedir.

Makat Apsesi Nasıl Boşaltılır
Dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken hususlardan biride cerahatin nasıl boşaltılması gerektiğidir. Kimi hekimler cilt altındaki irini enjektör (iğne) ile çekmektedir. Bu ya bilgisizlik, yada ilgisizlik sonucu yapılan bir uygulamadır. Oysaki yapılması gereken basit bir ameliyat ile apsenin olduğu cilt açılması gerektiğidir. Enjektörle cerahat boşaltılsa da bir kaç saat içinde aynı şekilde dolar, yani geçici ve anlamsız bir uygulamadır.

Cilt 2-3 Santim Kesilir, Apse Boşaltılır
Evet arkadaşlar apse nasıl geçer? sorusunun cevabı basit bir ameliyat olmalıdır. Bölgesel uyuşturma ile yapılan bu ameliyat 2 cm gibi bir alanda kesi yapılmasını gerektirir. Doktor kesi yaptığı anda cerahat dışarı fırlamaktadır. Bazen hekim ve yardımcılarının üzerine sıçrayabilir. Cilt altında kalan cerahati ise hekim ilk olarak parmağı ile kestiği alandan girerek temizler. Parmak kullanır çünkü dokuya zarar vermemesi gerekir. Bu andan itibaren hastanın ağrı problemi neredeyse tamamen ortadan kalkmakta ve rahatlamaktadır.

Nasıl Yapıldığını Görmek İster misiniz?
Konuyu anlattık birde apse boşaltmanın nasıl yapıldığını görsel olarak izleyebilirsiniz. Fakat izlemeden önce uyarı yapmak istiyorum. İzleyeceğiniz görüntü irin, cerahat içerdiği için haliyle mide bulandırıcı bir durum ortaya çıkacaktır. Açık konuşmak gerekirse yüzlerce, binlerce apse boşaltan doktorun bile midesi bulunmaktadır.

Tedavi görüntüsünü izlemek için tıklayınız:
https://www.youtube.com/watch?v=gJWhGEdNevA

Drenaj Takılır, Antibiyotik Tedavisine Başlanır
Yukarıda gördüğünüz şekilde boşaltılan apse sonrası hasta günlük hayata kaldığı yerden devam edebilir. Doku hasarının azaltılması ve iyileşmesi için doktorunuz antibiyotik tedavisine başlayacaktır. Aynı şekilde cilt altında apse oluşmasını önlemek içinde drenaj takılmaktadır.

Makatta Akıntı Görürseniz Doktora Başvurun
Apse boşaltma gecikmiş olarak yapıldıysa muhtemelen kısa bir süre sonra Anal Fistül problemine neden olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken ilerleyen süreçte makatta akıntı ve pis koku gibi normal durumların ortaya çıkmasıdır. Çünkü Perianal Fistül belirtileri arasında akıntı ve kötü koku öne çıkmaktadır.

Perianal Apse
Güncelleme tarihi: 6 Mayıs 2019 — 07:41

305 Yorum

Yorum yap
 1. Özcan
  Benim makatim da üç dört santim kadar çıkıntı var bir haftadır ama arada ılk zaman ağrı vardı şimdi pek yok doktora gitmeme gerek varmı

  1. 3-4 cm.(oldukça büyük bir ölçü) çıkıntı ciddi bir dış hemoroid veya anal prolapsus olabileceğini gösterir. Bu nedenle muayene olup kesin teşhis konulması yerinde olur.

 2. Merhaba hocam
  Makatın 2 3 cm değri altında şişlik olustu ve ağrı yapmaya başladı ve iki üç gün içinde patladı ve iltahıp ve ara sira kan akmaya basaldı
  Doktara gittim küçük apse olmus dedi ve hiç ilaç yazmadan eve gönderdi
  3 gün hep iltahıp geldi makatın 2 3 cm yakininda küçük bi delikten
  Ve ben sonra başka bi doktora gittim o fistül olmus dedi antibiotik yazdı ve 10 gün içinde iltihap durmasa ameliyat yapçaz dedi
  Ağrı falan yok ara sıra hafitne bi acima oluyor sadece
  Antibiotik kulanmaya basladım ve 2 gün ishal oldum ve iltihap akiyordu ve 3 cü gün toileten sonra 3 ya 4 damlan kan geldi
  Durumum tehlikeli bişeymi
  simdiden tesekür ederim

  1. Makat apsesi olmuşsunuz. Makat apsesi boşaldıktan sonra akıntı bir süre devam edebilir,akıntı 1 ayadan fazla (hatta bazen 3 ay beklenebilir) sürerse fistüle dönmüş denilebilir. Apseler %50-60 oranında fistüle döner ama 10 günde fistül oluştuğu fikrine katılmıyorum. Apse iyi temizlenmeli,akıntı kesilip ağrı başlarsa hemen kontrole gitmelisiniz. Fistül oluştuğunda ameliyat gerekir. Fistül tehlikeli değil ama sıkıntılı bir hastalıktır.

 3. Hocam Merhaba
  Makatta yakın 2ya da 3 cm yanında değri altında ilk basta kücük bi şişlik vardı ağrı kaşinma hiç bişe yoktu 3 hafta sonra o şişlik büyüdü ve ağrı yapmaya başladı ve ikici gün kendiliğinden patladı ve sonra ağrı kalmadı
  Sonra Doktora gittim küçük apse olmuş dedi hiç bi ilaç falan yazmadı ve şimdi iki üç gündür hafiften akıntı var

  1. 2-3 cm uzaklık olması (makattan biraz uzakta), apse sonrasında fistül gelişirse sıkıntılı bir fistül komplike fistül) olabileceğini düşündürür. Apse boşaldıktan sonra ilaç gerektirmeyebilir. Akıntı 3 ay kadar sürerse fistül gelişme ihtimali yüksek. bu nedenle doktorunuza aralıklarla kontrole gitmenizde fayda var.

 4. hocam bnde makatin kuyruk sokumuna olan yönde makatın kenarında ceviz büyüklüğünde şişlik var 3 gündür aşırı derecede acı veriyor

  1. Ceviz büyüklüğünde şişlik ciddi bir şişliktir (oldukça büyük).Makat apsesi,alt kısma yakın bir kıl dönmesi apsesi ya da anal hematom olabilir. Her durumda küçük bir cerrahi müdahale ile boşaltmak gerekir,müdahalenin gecikmesi durumunda hastalığınız büyüyebilir,ileride olmanız gereken tedaviyi güçleştirebilir. İlk fırsatta genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız.

 5. Makat bölgesinde ufak bi şişlik var ilkdefa geldi başıma ağrısı yok ama oturmakta zorluk çeliyorum sebebi ne olanilir nasıl önlem almalıyım

  1. Pıhtılaşmış basur ya da anal hematom olabilir.Ikınma,zorlanma ,kabızlık ya da ishal gibi durumlardan olabilir. Ağrı fazla olmadığından apse düşünmem. 1-2 güne kadar düzelme olmazsa kesin teşhis için muayene olmalısınız.

 6. Değerli hocam.

  Geçen yıl anal apse ameliyatı oldum. Bu yıl yine tekrarladı. Farkettiğimde küçük bir şişlikti.

  Farkettiğimin ikinci günü doktora gittim. Ameliyata gerek yok dedi antibiyotik tedavisi verdi. Üçüncü Gün patladı ve cerahat boşaldı.

  Dördüncü günümdeyim ara ara akıntı oluyor. Bu aşamadan sonra ne yapmalıyım?

  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Bu aşamada yapılacak herhangi bir işlem yok. Apselerin bir kısmı fistüle dönüştüğünden 1 ay sonra kontrole gidin fistül olup olmadığı tespiti yapılmalıdır. Fistül geliştiyse ameliyat gerekir.

 7. Hocam merhaba
  3 ay önce anal fissür oluşmuştu korteks ve sandoz kremlerini kullandım 1 ay kadar. Daha sonra hastalığın etkileri azaldı bir süre sonra tamamen kayboldu bende doktora daha gitmedim. Aradan 3 ay geçti bi kaşınma hissi oldu 2 gün kadar daha sonra 2 gün falan cok sıvı olmayan bir ishal durumu yaşadım. 1-2 gün içinde büyük makatta nohut tanesi kadar şişlik oluştu yürümemi oturmamı etkiledi biraz doktora gittim anal apseye benziyor dedi ama kesin degil tanı koyamadı 2 gün sonraya ultrason randevusu verdiler sonucuna bakmam gerektiğini söyledi. Korteks ve sandozu yine kullanmam gerektiğini ve 2 adette antibiyotik verdi gece kullandım ertesi gün şişlik indi ama iç çamaşırında herhangi bişey yoktu anlamadım patladı mı yoksa başka bişey miydi kırmızı renkte bişeydi gözüküyordu lütfen yardım edin.

  1. Apse düşünülmüğş ama sanırım apse değil anal hematom idi. ya da apseleşmeden olan bir enfeksiyondu. Apse boşaltılmadan ya da kendiliğinden boşalmadan geçmez. Şikayetleriniz geçtiğinden panik olacak bir durumunuz yok. kontrole gittiğinizde muayene sonrasında doktorunuza sorabilirsiniz.

 8. hocam merhaba. 3 gün önce makatta ağrı şikayeti ile hastaneye gittim. genel cerrah apse oluşma sürecinde olduğunu söyleyip tam toplanmadığı için şu an kesemeyiz dedi ve antibiyotik verdi. 2 gün antibiyotik kullandıktan sonra az bir akıntı oldu ve ağrılarım dindi. şimdi ne yapmayalım.???

  1. Apse toplamış ve kendiliğinden boşalmış. Yeniden Fistül oluşursa da ameliyat gerekebilir.,akıntı durmazsa kontrole gidin. Makat apseleri bazen anal fistüle dönebilir.

 9. Çok teşekkür ederim hocam şişlik olan yer kesilen kasin olduğu yerde değil kesilen kas sol tarafti sanırım cunku iki dikis vardı dışarda sol tarafta benim şişlik olan ver arkaya ve sağa doğru o yüzden sordum hocam bide netten bakıyorum içerde nedbe dokusu oluşursa iyileşme olmaz fissur de diye yaziyo acaba nedbe dokusumu oluştu benim elledidigim sertlik nedbe dokusumu acaba sizide rahatsız ediyorum hocam tekrar teşekkür ederim

  1. Kısa sürede nedbe dokusu oluşmaz. Oluşan sertlik granülasyon dokusu olabilir. Bunu kesin söyleyebilmek için muayene etmek gerekir. Bu nedenle doktorunuzun muayene sonrasında vergiler bilgi daha önemli ve doğrudur.

 10. Merhabalar hocam iki buçuk ay önce makat çatlağı ameliyati oldum makatimda aşırı derecede ağrı vardı makatin sağ tarafına ve arkasına doğru hafif bir sertlik ve şişkinlik vardı ilk zamanlarda basparmagim kadardı ve makattan iltihap geliyordu sonra başparmak büyüklüğündeki alan küçülmeye başladı doktora kontrole gittim makatimdan muayene yaparken bı yere elledi fistül olusmuş dedi antibiyotik verdi sıcak suya oturmami söyledi 15 gün sonra tekrar gelmemi gecmezse fistül ameliyatı yapacağını söyledi 15 gün sonra tekrar gittim durumu anlattım makattan muayene yaptı fistül falan yok dedi ama ozamanki elledigi yer hala aciyordu orada dolgunluk hissi var şuan hala geçmedi makatin arka tarafına ve hafif sağa doğru yerde eskisi kadar olmasa da sertlik var nohut büyüklüğünde bı şey var ama dışa açılan bı ağız ve akıntı yok diskilamayi tam yapamıyorum hocam miktar olarak cok az ve cıvık şekilde gazda cikaramiyorum şuan aklım karıştı bende fistül varmı yokmu diye fistül olması için illa dışa açılan delik mi olması lazım madem bende fistül yok peki o bahsettiğim sertlik nedir sizce ameliyattan iki buçuk ay geçti hala iyilesemedim sorularıma cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler hocam

  1. Fissür ameliyatında 1 cm. lik kesi ile makatın etrafındaki kaslardan biri kesilir. O kesik alanda enfeksiyon oluşabilir,akıntı olabilir. Akıntı içeride ve dışarıda delik oluşturursa ve 3 ay kadar akarsa fistül oluştuğu söylenilebilir. Sizde bu durumlar olmadığına göre fistül oluşmamış.Elinize gelen sertlik yara iyileşirken vücudun yaptığı granülasyon dokusudur. Ağrı bir süre devam edebilir.

 11. Poponun iki yaninda ben var.dermotolami gitsem genel cerrahami

  1. Her ikisine de gidebilirsiniz. Cildiye teşhiste kanser potansiyeli olup olmadığını değerlendirdikten sonra almak için genel cerrahiye yönlendirebilir. Biz( Genel cerrahi) bende şüpheli bir durum varsa önce punch biyopsi yapıp sonra radyofrekansla beni temizliyoruz. Kanser potansiyeli çok yüksekse ameliyatla alıyoruz. Kanser şüphesi taşımıyorsa da radyofrekansla en az iz kalabilecek şekilde dikişsiz alıyoruz. Ben dediğiniz durum siğilse genel cerrahinin tedavi etmesi bence daha doğrudur. Çünkü anüsün içinin de kontrol edilmesi ve orada da lezyon varsa onların da anoskop yardımıyla yakılması gerekir. Bu işlemi de genel cerrahi yapabilir.

 12. Hocam merhaba. Yaklaşık bir haftadır makatta şişlik var. Özellikle lavaboda ikindigim zaman şişlikler çok büyüyor. Bundan dolayı tuvaletimi yapamıyorum. En son becunis tarzı ilaçlarla zorda olsa giderebiliyorum. Ayrıca ağrısı falan hiç yok sadece tuvaletine engel.

  1. Makattaki şişlikler dış hemoroid,anal hematom ya da anal göllenme olabilir. Dışkılayamama sebebinizin makattaki hastalıklardan olduğunu düşünmüyorum. Aksine kabızlıktan dolayı makat hastalıkları artar. Kabız kalmamak için beslenme düzeninizi ayarlamalısınız.Bol sebze,salata,lifli meyveler,kepekli tahıl ürünleri ve bol su için. Dışkınız gelince ertelemeyin. Tuvalette ıkınmayın. Hareketinizi artırın. Geçmezse makat hastalığınızın kesin teşhis ve tedavisi için muayene olmalısınız.

 13. Merhaba makat apsesi amaliyatı oldum 15 gün once apse benim yukarilardaydi amaliyattan sonra kapaniyordu doktorum dren taktı 3 gündür akıntı oluyor artık antibiyotikte kullaniyoruum bu akıntı ne zaman biter acaba pskolojim bozuldu

  1. Apse de akıntının erken kesilmesi çok istemediğimiz bir durumdur. Daha önce yaşadığınız gibi erken kesilirse apse boşaltma yeri kapanıp apse tekrar birikir. Apse boşluğu yavaş yavaş alttan iyileşerek doldurulacaktır. Bu süre de apsenin büyüklüğü ile ilgilidir. Akıntı uzun sürerse fistül olma ihtimali artar. 3 ay sonra değerlendirmek gerekir.

 14. Hocam ben 18 yaşındayım makat bölgemde bi şişlik var 3 4 gündür durduk yere ağrı yapmıyor doktor a gitmeye utanıyorum kendiliğinden geçmezmi ya krem falan yada durum çokmu ciddi?

  1. Makatta ani oluşan şişlik ağrı yapmıyorsa anal hematom,dış hemoraid olabilir.Kendiliğinden gerileyebilir.Birkaç gün kabız ya da ishal olmayın,tuvalette uzun kalıp ıkınmayın Geçmezse muayene olmanız gerekir.

 15. Hocam merhaba
  Yaklaşık bir ay önce apse boşaltıldı 2 hafta aralıksız antibiyotikleride kullandım. Şuanda akıntı yok ilk haftası daha geçmişti akıntı. Ama şuan bazen ufak sızlamalar oluyor bazen az bişey kaşınıyor ve büyük tuvalete sık çıkmaya basladım günde 3 4 kere normal midir ? Fistül olma durumu var mıdır.

  1. Apse boşaltıldıktan sonra akıntı olmuyorsa fistüle dönmemiştir. Günde 3-4 kez dışkılamak normal değil. Makat apseleri ve fistülleriyle bazı iltihabi (enflamatuar ) barsak hastalıkları birlikte bulunabilir. Böyle bir durum varsa önce barsak hastalığının tedavi edilmesi gerekir. Öncelikle bu durum için gastroenteroloji uzmanına gitmelisiniz. Kolonoskopi gerekebilir. Barsak hastalığı (varsa tabii) tedavi edildikten sonra makat apsesi veya fistül için tekrar değerlendirmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir