Makattan Kan Gelmesi Neyin Belirtisidir?

Anal bölge hastalıkları arasında en sık görülen belirti ve şikâyet büyük ölçüde kanama olmaktadır. Hastalar ilk olarak hemoroid (basur) olduğunu düşünmektedir. Kısmen doğru bir tahmin olmasına karşın makatta kanamaya neden olan birçok hastalık bulunmaktadır. Yani kanama sadece anüs bölgesinde olmayabilir. Daha yukarılardan kalın bağırsağı ilgilendiren bir sorun olabilir. Bu sayfada makat kanaması yapan hastalıkları sizlerle paylaşacağız.

Makatta Kanamaya Neden Olan Hastalıklar

Evet, arkadaşlar yukarıda da belirttiğimiz gibi makat kanamasına neden olan birçok hastalık bulunmaktadır. Bunların büyük bir bölümü anüs ile alakalı olmasına karşın yine önemli bir bölümü kalın bağırsak ile alakalıdır. Çünkü anüs kalın bağırsağın son kısmı olup, kalın bağırsakta meydana gelen kanama dışkı esnasında görülür. Bu nedenle hazırladığımız yazıda kanamaya neden olan hastalıkları ve ayrıştırma yöntemlerini göreceğiz. Kanın rengi, ağrı olup olmaması gibi basit ama etkili ayrıştırmalar ile kanamanın neden olabileceğini anlarız.

Makat kanaması sebepleri

HEMOROİD (BASUR)

Evet, arkadaşlar dışkılama esnasında kanama olmasının önemli nedenlerinden biri hemoroid ya da halk arasındaki tabiri ile (Basur)  hastalığın görüldüğü yaş aralığı vermek gerekirse daha çok 20 yaş ve üzeri kabız insanlarda görülür. Hastalığın ortaya çıkış nedeni kabızlık  (Konstipasyon)  olup, bu tür sorunu olan insanların büyük bir bölümü dışkılamak için ıkınma alışkanlığını benimsemektedir. Kesinlikle hatalı bir uygulama olan ıkınma maalesef makat bölgesinde yer alan damarların genişlemesine neden olmaktadır. Anüs iç kısmı ve çevresinde ortaya çıktığı için iç ve dış hemoroid olarak sınıflandırılmaktadır.

İç Basur Kanamaya Neden Olur: Hastalığın iki farklı tipi bulunmaktadır. Bizi ilgilendiren daha çok iç basur olup, hastalık ilk ortaya çıktığı andan itibaren dışkılama esnasında kanamaya neden olabilmektedır.

Kanama Açık Renk ve Tazedir: Sorunun basur kanaması olduğunu anlamak için ilk dikkat edilmesi gereken kan renginin açık ya da koyu olmasına bakmak gerekir. Genelde damla şeklinde görülen hemoroit kanaması renk olarak da taze parlak kırmızısı renktedir. Koyu renkte olması aşağıda detaylarını göreceğimiz diğer hastalıkları düşündürmektedir.

Anüs İç Kısmında Meme Oluşur: İlk başlarda sadece anüs iç kısmında kanama ile ortaya çıkan hemoroit önlem alınmadığında ya da tedavi edilmediğinde kanamaya ek olarak anüs iç kısmında basur memesine (damarların genişlemesine) neden olmaktadır. Hastalığın derecesi memelerin büyüklüğü ve konumuna göre tespit edilir. Çünkü iç basur hastalığında 1 ile 4 arasında evre bulunmaktadır. Hemoroit memesi ile ilgili sitemizde ayrıca detaylı bilgiler verilmektedir.

İlk Başlarda Ağrı Yapmaz (Sonrasında Başlar) : Yaşadığınız sorunun basur kaynaklı olduğunu anlamak için dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise ağrı faktörü olmaktadır. İlk etapta hatta 3. Dereceye ulaşana kadar hiçbir ağrıya neden olmayacaktır. Üçüncü derece olması ile birlikte basur memesi hayli büyüyerek dışkılama esnasında anüs dış kısmında kalabilmektedir. Hasta memeyi parmağı ile içeri ittirmesi gerekir. Aksi halde anüs kasları arasında sıkışarak basur boğulması dediğimiz (Tromboze Hemoroid) sorununa neden olacaktır. Normalde hiçbir ağrı yapmayan hastalık Tromboze olması ile birlikte dayanılmaz ağrılara neden olmaktadır.

ANAL FİSSÜR (MAKAT ÇATLAĞI)

Evet, arkadaşlar basurdan sonra en sık makatta kanama nedeni olan Anal Fissür problemini ele alalım. Her yaş insanda (bebeklerde dâhil) görülen Anal Fissür daha anlaşılır bir şekilde tabir etmek gerekirse makat çatlağı, makat yırtığı olarak da bilinmektedir. Sorunun kaynağı yine büyük ölçüde kabızlık olup, tam tersi ishalde makatta çatlağa neden olabilmektedir. Burada sorun ıkınmak değil de dışkının kabızlık sonucu sert, susuz ve kalın olması ile alakalıdır. Dışkı anüsten geçerken sert cisimler anüs yüzeyini çizebilmektedir. İşte o andan sonra artık hayatı çekilmez hale gelen ağrı ve bir nebze de olsa kanama şikâyeti ile karşılaşırsınız.

Dışkılama Sonrası Peçetede Taze Kan Görülür: Anal Fissür belirtileri arasında en sık makat yanması görülmektedir. Hastalar bu şikayeti tabir ederken sanki kırık cam parçası ile anüs iç kısmını kesiyormuş hissi olarak belirtmektedir. Hastalık erken dönem ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır. Erken dönem ortaya çıkışından itibaren geçen 10-15 günlük süreç olup, bu aşamada önlem almadığınızda ya da tedavi olmadığınızda kronik aşamaya geçmektedir. Erken dönemde ağrı 3-4 dakika sürerken kronikleşmesi ile birlikte ağrı 3-4 saat daha devam etmektedir. Hastaları tuvalet ve dışkılamaktan soğutan bir hastalıktır. Çünkü dışkılama esnasında dışkı çatlağa temas edip can yanması ve kanamaya neden olduğu için hastalar neredeyse hiç tuvalete gitmek istemezler. Tabii ki bu durum kabızlığın ilerlemesi be çatlağın daha geç iyileşmesine neden olur.

MAKAT KANSERİ (ANAL KANAL KANSERİ)

Birçok insan makat kanamasını basur sanarak doktor muayenesine utanmaktadır. Oysaki sorun sandığınız kadar basit olmayabilir. Örnek vermek gerekirse şimdi detaylarını göreceğimiz makat kanseri çok sık görülmese bile makatta kanama nedenlerinden biridir. Hastalık yine anüs iç kısmında etrafı kabarık bir yara gibi görünmektedir. Kanama faktörüne baktığımızda daha koyu renkte (vişneçürüğü) gibi olduğu görülür. Hastalığın nedenlerine baktığımızda çok fazla ciddiye alınmayan makat siğilleri (Kondilom) HPV Virüsü ve Ülseratif Kolit ve Crohn kaynaklı olduğu görülmektedir.

KOLİTİS ÜLSEROZA

Evet, arkadaşlar şimdi ele alacağımız sorun kanamanın sadece anüs ile alakalı olmadığını gösterecektir. Yukarıda da belirttiğim gibi anüs kalın bağırsağın son kısmı olup, gelen kan kalın bağırsaktan olabilir. Bu nedenle kanın rengi ve yapısına dikkat ediyoruz. Makatta kanamaya neden olan sorunlardan Kolitis Ülseroza olup, Ülseratif Kolit olarak da bilinmektedir. Hastalığının yapısını özetlemek gerekirse kalın bağırsağın iç kısmında sıyrılma diyebiliriz. Neden olduğu tam olarak bilinmemekle birlikte kanama boyutuna göre öldürücü olabilmektedir. Ülseratif kolit kanamaları daha çok dışkıya karışık bir şekilde gelmektedir. Çünkü kalın bağırsak içerisinde dışkı ile karışmaktadır. Teşhisi ancak kolonoskopi ile mümkün olup, parmak ya da anoskopi ile bu sorunu tespit etmek mümkün değildir.

BAĞIRSAK KANSERİ

Makattan kanama hiç de azımsanmayacak oranda  bağırsak kanseri ile alakalı olabilir. Yine aynı teşhisi tespiti kolonoskopi ve kolonoskopi sırasında  parça alınarak incelenmesi ile mümkündür. Aynı şekilde kanamaya neden olan bağırsak kanserinde kan daha çok koyu renkte çoğu zamanda pıhtılaşması nedeniyle parça parça görülmektedir.Eğer anüs muayenesinde ve anoskop muayenesinde kanamanın kaynağı tespit edilememişse kolonoskopi yapmak hayat kurtaracak kadar önemlidir.

MAKAT SİĞİLİ (KONDİLOM)

Yukarıda belirtilen nedenlere göre daha az risk içeren faktörlere bakalım. Bunların başında Anal Kondilom dediğimiz makat siğili gelmektedir. Bir tür HPV virüsü olan (siğil) vücudun her yerinde olduğu gibi anüs iç kısmında da görülebilmektedir. Bulaşıcı virüs olması nedeniyle insanın kendisi ve başkalarına bulaştırarak yayılmasına neden olur. Ters ilişki yaşayan insanlarda daha sık görülen bu durum kesinlikle ciddiye alınması gerekir. Kanama çok sık görülmese bile muhtemeldir.

MAYASIL (ANAL DERMATİT)

Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi basur ile karıştırılan bir hastalık mayasıl tıp dilindeki ismi Anal Dermatit olup, sorunun yapısına baktığımızda makat bölgesindeki cildin hasar görmesi halidir. Bir tür cilt problemi olan mayasıl aşırı derece kaşınmaya neden olduğu için insanlar kanamaya neden olacak şekilde kaşımaktadır. Ciltte kanama olursa sorunun kaynağı kişinin aşırı şiddetli şekilde kaşınmasıdır.

Makatta Kanama Nasıl Durdurulur?

Değerli arkadaşlar kanamayı durdurmanız çok kolay olmayacak çok da mantıklı olmayacaktır. Çünkü ilk yapmanız gereken kanamaya neden olan sorunu, hastalığı tespit etmeniz gerekir. Bunun için yazının üst kısmında muhtemel nedenleri paylaştık, kanamaya neden olan sorun büyük ihtimalle bunlardan biri olacaktır. Tabii ki kesin teşhis için mutlaka bir doktor muayenesi gerekir.

Makatta Kanamaya Hangi Doktor Bakar?

Burada çok dikkatli olmalısınız. Çünkü gerek teşhis gerekse tedavisi ciddi anlamda bilgi birikimi gerektiren bir sorundur. Bu nedenle önerimiz genel cerrahi uzmanlarına muayene olmanız yönünde olacaktır. Ama yaşadığınız yerde genel cerrahinin alt Branşlarından biri olan Proctoloji uzmanı (Proctolog) varsa mutlaka onu tercih etmelisiniz. Çünkü makat hastalıkları teşhis ve tedavisinde proktoloji uzmanları daha deneyimlidir. Dilerseniz birkaç isim paylaşalım.

İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’dan Proktoloji Uzmanları: Türkiye’nin büyük kentlerinden birkaç prroctolog ismi paylaşalım. Op. Dr. Atilla KAYA, Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS, Op. Dr. Nizam KURTDERE, Op. Dr. Adil ALTINSOY, Op. Dr. Ergun AYGÖREN tercih edebileceğiniz hekimlerdendir. Utanma problemi ile erkek doktorlara muayene olamayan hastalar içinde kadın genel cerrah olarak Op. Dr. Seher ŞİRİN’i tercih edebilirsiniz.

Teşhis Nasıl Konur?

Yaşadığınız sorunun ne olduğu, neden olduğunu anlamak için genellikle 5 dakika yeterli olmaktadır. Proctoloji uzmanlarının muayenesi biraz farklı olup, rektal tuşe dediğimiz anüs iç kısmını parmakla kontrol yanı sıra yine anüs iç kısmını daha kolay görmeyi sağlayan Anoskopi ve son yıllarda geliştirilen Anal Endoskopi cihazı ile anüs iç kısmını görüntülemeyi sağlamaktadır. Sorun anüs bölgesinde olması halinde kolaylıkla tespit edilir.

Kolonoskopi Gerekebilir: Sorun anüste değil de kalın bağırsak ile alakalı olması halinde ise bu sefer kalın bağırsakları görüntüleme imkânı sağlayan Kolonoskopi gerekmektedir.

Op. Dr. Seher Şirin Bilgilendiriyor

Makat muayenesine dair bilgileri dilerseniz birde bu konuda uzman bir isim olan genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Seher Şirin’den dinleyelim. Aşağıda yer alan videoda muayene ile ilgili merak ettiğiniz hususları aktarıyor.

Doktora Sor

Evet, arkadaşlar bu konuda aktaracaklarım bu kadar olup, sizlerin sormak, öğrenmek istediği farklı hususlar varsa aşağıda yer alan soru ve yorum formundan doktorunuza sorabilirsiniz. Seher hanım hastalarından geri kalan zamanlarında sizden gelen soruları yanıtlamaktadır.

Güncelleme tarihi: 25 Haziran 2019 — 06:49

375 Yorum

Yorum yap
 1. Hocam çoçuğum 6 yaşında 1sene içersinde 3 kez dışkısından kan geldi ilk ikisinde bağirsak dolaşmasi dediler 4er gün hastanede yattı cerrahi müdahale yapılmadı taburcu oldu şimdi gene çıktı tahliller temiz bişey çıkmadı doktor kolonoskopi dedi ama çocuk hasta anesteziye uygunmu öksürük var
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  İdeaklinik Bakırköy Genel Cerrahi Uzmanı
  Kolonoskopi çocuklarda anestezi altında ve çocuk cerrahları ya da çocuk gastroenterologları tarafından yapılır.Çok derin(tüplü) anestezi yapılmaz. Ancak uyutacak ve başında bulunacak anestezi doktoru hastanızı önceden görür,değerlendirir ve uygun olmayan bir durum varsa ona göre tedbirini alır.
  Geçmiş olsun

 2. Mrb ben 3 gun once kabızlık yasıyordum zorlanma nedeniyle makatta kanama meydana geldi ve agrı hıssedıyorum iki gundur dr gıtmedım neyapmamı onerırsınız?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  İdeaklinik Bakırköy Genel Cerrahi Uzmanı
  Bol su,sebze ve lifli meyveler tüketin. Yürüyüş ve karın hareketleri yapın. Dışkılamadan önce ve sonra 5 dakika sıcak suya oturun. Görmeden ilaç öneremem. Geçmezse kesin teşhis ve tedavi için Genel cerrahi uzmanına muayene olun.
  Geçmiş olsun

 3. Merhabalar ben 15 yaşındayım beş altı aydır ara ara kanama görüyorum utandığımdan dolayı çevremdekilere söyleyemiyorum ihtiyacımı giderdikyen sonra bir yanma hissediyorum bu az ve kısa sürede oluyor.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  İdeaklinik Bakırköy Genel Cerrahi Uzmanı
  Yaşınız genç olduğundan muhtemelen makatta fissür veya hemoroidden kanama oluyor.Ancak kanamanın kaynağı mutlaka muayeneyle tespit edilmeli. Utanma duygusu bazen önemli hastalıkların geç teşhisine sebep olabiliyor. kabız kalmayın.Bol sebze,salata,lifli meyveler ve bol su yüketin.Bol hareket edin.Dışkınızı ertelemeyin,tuvalette ıkınmayın.Geçmezse muayene olmalısınız.
  Geçmiş olsun

 4. Bebekken makat deliğim kapalıydı ameliyat oldum şuan 18 yaşındayım tuvaletten sonra kanama oluyor orta derece de ama ağrı hiçbirşey olmuyor
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  İdeaklinik Bakırköy Genel Cerrahi Uzmanı
  Geçmişdeki ameliyatınızdan bağımsız olarak içeride yüzeyel ülser,ödem,hemoroid olabilir. Kanama önemli bir belirtidir. Muayene ,özellikle anoskop muayenesi ile kanama kaynağı kontrol edilmeli.Şimdilik kabız kalmayın,ıkınmayın.
  Geçmiş olsun

 5. Hocam merhaba 3 4gündür tuvaletten sonra makattan kan geliyor hatta klozettede var baya.herhangibir ağrı yanma yok yaparken .sonrasinda ağrı oluyor ama karnimda.yasim 28 .Acile gittim muayene etti ve bise yok cerraha gidin dedi.Ne olabilir çok korktum teşekkürler
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  İdeaklinik Bakırköy Genel Cerrahi Uzmanı
  Makattan kanama önemli bir belirtidir. Yaşınız genç olduğundan öncelikle hemoroid veya iltihaplı bağırsak hastalığı akla gelir ama başka hastalıkları da mutlaka ekarte etmek gerekir. Makatta elle muayenede ve anoskop muayenesinde izah edecek bir hastalık yoksa kolonoskopi gerekecektir.
  Geçmiş olsun

 6. Hocam tuvalete cıktıktan sonra temizlerken pecetede kan olıyor fakat agrı yada surekli kanama yok nedir acaba
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  İdeaklinik Bakırköy Genel Cerrahi Uzmanı
  Muhtemelen minik yüzeyel çatlak veya dışarıda bir hemoroid vardır.Kabız kalmayın,tuvalette ıkınmayın. Devam ederse mutlaka kanamanın sebebinin izah edilmesi için muayene olun.
  Geçmiş olsun

 7. merhaba hocam , yaklaşık 3 aydır makatta kaşıntı vardı 2 hafta önce ishal ile birlikte baya bir kanama oldu. 2. tuvalete çıktığımda gene kan vardı. fakat 3. de yoktu. 2 hafta kadar olmadı. Bu gün büyük tuvaletimi yaparken baya zorlandım. kontrol ettiğimde gene yoğun bir kanama gördüm. Şimdiden teşekkür ederim
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  İdeaklinik Bakırköy Genel Cerrahi Uzmanı
  Arka arkaya olan kabızlık ve ishal rektal akanayla birlikte olduğunda bağırsaklarınızı tetkik etmekte fayda var. İltihabi bağırsak hastalığı açısından gastroenteroloji uzmanı ,makat hastalığı açısından cerrahi uzmanı değerlendirmeli.Hatta yaşınıza göre kolonoskopi yapılmalı
  Geçmiş olsun

 8. HOCAM MRB BENDE HEMOROİT BUGUN MAKATIMDAN KAN GELDİ HOCAM KIRMIZI RENKTE KAN GELDİ KORKTM NEDEN OLMUŞ OLABİLİR
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  İdeaklinik Bakırköy Genel Cerrahi Uzmanı
  Kanamada mutlaka muayene ile sebep ortaya konmalıdır. Kabız kalıp ıkındıysanız hemoroidden,fissürden olabilir. Kabız kalmayın,bol sebze,salata,lifli meyveler ve bol su tüketin.Bol hareket edin.Tekrarlarsa söylediğim gibi muayene olun.
  Geçmiş olsun

 9. Bir aydan fazla suredir makatta kaşıntı aci ve kanama oluyor kabizlikta yok ama tuvalet esnasında aci oluyor seker ilacı ve anti depresankullandigim icin Olabilirmi hocam saygilar
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  İdeaklinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Muhtemelen makatınızda fissür dediğimiz çatlak var. Antidepressan kullananlarda genellikle kabızlık görülür. Sizde muhtemelen kabızlık olmasa da sert dışkılama vardır. Bol su,sebze,salata tüketin,bol hareket edin.Özellikle kanama geçmezse genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız
  Geçmiş olsun

 10. iyi gunler idrar yollarimda enfeksiyon vardi bu nedenle 2 hafta amtibiyotik kullandim, enfeksiyon gecmeyince ayni antibiyotikleri 2 hafta daha kullandim,antibiyotik kullanirken ishaldim ancak antibiyotikler bittikten sonra kabizlik basladi ve regl akintisi gibi makatimdan acik renkli kan akiyor. kasinti var ama ne karnimda bir agri ne de makatimda yanma var. ne yapmam gerekiyor hocam?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  İdeaklinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Aynı antibiyotiği doktor kontrolü dışında bu kadar uzun kullanmak doğru değil. Bağırsak florasını bozduğundan ishal ve bağırsak duvarında tahriş yapar.Muhtemelen sizde böyle bir durum var. Kanama geçmezse genel cerrahi uzmanına kontrole gitmelisiniz.
  Geçmiş olsun

 11. Merhabalar hocam beş yaşındaki kızım farkettim 10 gündür kakasını yapıyor rengi normal ama ıslak bezle sildiğimde beze hafif kan sürülü geliyor on gündür her kaka yaptığında oluyor bu durum acaba beklemeliyim yoksa acil bir durum mu söz konusu bu arada on beş gün önce ateş kusma ile doktora gittik idrar yolu enfeksiyonu geçirdi iğne ve antibiyotik tedavisi gördü saygılar
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  İdeaklinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Makattan kanama önemli bir belirtidir. Makatında çatlak veya kullandığı antibiyotiklerden barsak iltihabı olabilir. En kısa zamanda çocuk cerrahisi uzmanının muayene etmesinde fayda var.
  Geçmiş olsun

 12. meraba hocam yaklaşık bir aydır dışkılama sonrası peçetede kan görüyrum ve şiddetli agrım oluyordu iki güne geçip bi kaç gün sonra kabızlıkla beraber yine aynı sorunla karsılaşıyorum son üç gündür de dışkılama sırasında inanılmaz acı çekiorum sanki bıçakla kesmişlercesine acı çekiyorum ki oturmama yatmamada engel oluyor iki gündürhala gecmedi tuvalete gtmemek için su bile içmiyorum ne yapmam lazım acaba
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  İdeaklinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Büyük ihtimalle makatınızda fissür (çatlak) var. Kabız kalmamak için bol sebze,salata ve bol su tüketin.Yürüyüşünüzü artırın.Dışkınızı bekletmeyin. Dışkılamadan önce ve sonra 5 dakika sıcak suya oturun.Rahatlama olmazsa muayene olmalısınız.
  Geçmiş olsun

 13. Merhaba hocam makatın dışında sertleşme acı ve kanama var bi kısmında bi kaç gündür acı yemiştim ondan mı oldu acaba ne yapmam gerek
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Genel Cerrahi Uzmanı
  Acı yemek ıkınmayı artırır. Muhtemelen ıkınmaya bağlı olarak anal hematomunuz oldu.Kanama sonrasında hematom boşalınca rahatlama görülür. Rahatlamazsanız kesin teşhis ve tedavi için muayene olmalısınız.
  Geçmiş olsun

 14. Merhaba hocam kabiz oldugum donemlerde makattan diski ile bir kan geliyo damla halinde vede sık sık kabiz oluyorum cevabiniz icin simdiden tesekkurlr.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Genel Cerrahi Uzmanı
  Kabızlık sonrası makatınızdaki küçük bir fissür ya da hemoroid kanama yapabilir. Fakat kanamalarda mutlaka muayene edilerek kanamanın kaynağı tesbit edilmeli.Kabızlık için beslenme ve hareket alışkanlıklarınızı değiştirin,iyi bir dışkılama alışkanlığı edinin.

 15. slm hocam bugün büyük tuvaletime ciktim diskilamanin basinda magatimda hafif yirtar gibi bi aci oldu sonra diskimin üzerinde hafif kan vardi ama damla veya baska sekil kan gelmedi aci ve agrida yok hocam neden olmustur acaba sizden cevabini bekliyorum simdiden tesekkur ederim
  Op.Dr.Seher ŞİRİN

  Büyük ihtimalle makatınızda küçük bir fissür (çatlak ) oluşmuştur. Kabızlığınız olmaması için bol sebze salata yiyin,bol su için ,yürüyüş yapın. dışkınızı ertelemeyin,bekletmeyin. Dışkılamadan önce ve sonra 5 dakika sıcak suya oturabilirsiniz. Kanama önemli bir belirtidir,kanama devam ederse muayene olmalısınız.
  Geçmiş olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir