Perianal Fistül (Anal Fistül) Nedir?

Makat yada diğer adıyla anüs bölgesi vücudumuzda en fazla mikrobun barındığı yerlerden biri olup, bu nedenle apse ve iltihap gibi sorunlar çok sık görülebilir. Makatta akıntı (iltihap / apse) İlk bakışta ciddi bir sorun gibi görünmese de ilerleyen zamanlarda içinden çıkılması daha zor bir sürece neden olmaktadır.  Örnek vermek gerekirse Anal Fistül yada diğer isimleri ile Perianal Fistül yada halk arasındaki tabiri ile Makatta Akıntı basit bir apse sorunu ile başlayıp, gerekli önlem alınmaması halinde kalın bağırsağın son kısmı ile cilt arasında bir kanal / tünel benzeri bir yapıya neden olmaktadır. Anüs bölgesinde akıntı, kötü koku  ve ağrının sık görüldüğü bu durum insanı canından bezdirebilir.

Anal Fistül Nedenleri

Başlıca nedeni yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi çok fazla ciddiye alma gereği duymadığımız apse problemi olup, makatta şişlik ve ağrıya neden olan apseler boşaltılmaması halinde belli bir süre içerisinde kendi kendine boşalacaktır. Fakat bu boşalma kontrol dışı bir şekilde olup, bir çoğu cilt altına olmaktadır.

Makat Apsesi Nedir, Neden Olur?: Çoğu zaman makatta şişlik ve ağrı ile ortaya çıkan apse problemi kesinlikle önemsenmesi gereken sağlık sorunu olup, nedenlerine baktığınızda normal bir durumun anormal hale dönüştüğünü görürsünüz. Anüs bölgesinin nemine sağlayan tükürük bezi benzeri 4-6 adet yapı olup, bunların tıkanması sonucu salgılanan sıvı cilt dışına çıkamayarak şişliğe ve tabii ki ağrıya neden olmaktadır. Böylesi bir durum ile karşılaştığınız anda mutlaka bir doktora giderek oluşan apseyi boşalttırmak gerekir. Aksi halde cilt altına boşalacak olup, işte bu noktada sıkıntılı bir süreç başlamaktadır.

Apse Ciltte Doku Hasarına Neden Olur: Cilt altına boşalan apse çok masum bir durum olmayıp, içerisinde ki mikroplarla bulunduğu dokuya kısa sürede büyük hasar vermektedir. Bu hasar genelde 2,5 cm alanda kanala neden olmaktadır. Cilt ile kalın bağırsağın son kısmına kadar uzanan bir tünel haline gelmektedir. Kalın bağırsağın son kısmından gelen dışkı ile sürekli kirlendiği için kendi kendine iyileşmesi neredeyse imkansızdır. Mutlaka bu alanda tecrübeli bir doktor tarafından tedavi edilmesi gerekir.

Perianal Fistül Belirtileri

Anüs bölgesinde görülen bir çok hastalık gizli olmayıp, her gün karşınıza çıkan belirtileri olmaktadır. Onlardan biride Anorektal Fistül olup, iç çamaşırda ıslaklık ve kötü kokuya neden olan bir akıntı, şişlik ve çoğu zaman dayanılmaz ağrı problemleri görülmektedir.

Makatta Akıntı
En belirgin yönü ciltten kabarık bir şekilde bir yapısı olan ve çoğu zaman irinli akıntıya neden olan bir delik görülür. Yani bunu görmek içim herhangi bir görüntüleme cihazına gerek duyulmaz. Çıplak gözle bakıldığında makat bölgesindeki delik ve akıntı çok kolay gözlemlenir. Tabii ki bu akıntı her zaman Fistül olmayabilir. Kıl dönmesi hastalarında görülen iltihap problemi olabilmektedir. Bu nedenle mutlaka bir doktora (Proktoloji Uzmanına) muayene olmanız gerekmektedir.

Makatta Şişlik ve Ağrı
Kalın bağırsaktan gelen dışkı her zaman rahatça anüs dışına çıkamayabilir. Kanalın dış ağzında oluşan tıkanıklığa bağlı apse oluşacaktır. Bu durumda büyüklüğü her insanda değişik olacak şekilde şişlik ve ağrıya neden olmaktadır. Yani görünen o ki makatta yaşanan ağrı, akıntı, kanama, şişlik gibi tüm sorunlarda mutlaka doktora başvurmak gerekir. Peki bu tür şikayetleri yaşayan insanlar hangi doktora / bölüme başvurması gerekir?

Perianal Fistül İçin Hangi Doktora Gidilir?
Hastalığın yapısı ve ortaya çıkan belirtilerini gördüğümüzde mutlaka doktora başvurulması gerektiğini öğrendikten sonra şimdide bu tür sorunlar için hangi doktora ve bölüme gidilmesi gerektiğine bakalım. Tüm makat hastalıklarında olduğu gibi mutlaka Genel Cerrahi bölümüne muayene olmak gerekir. Genel Cerrahi tıp alanında en yoğun bölüm olması nedeniyle kendi içerisinde branşlaşmaya gitmiş ve makat hastalıkları teşhis, tedavisinde Proctoloji uzmanları ön plana çıkmıştır. Yani anüs bölgesi problemleri için gitmemiz gereken bölüm Genel Cerrahi imkanınız varsa seçim yapmanız gereken doktor ise Proctoloji Uzmanı (Proctolog) olmalıdır.

IDEA Kliniklerde Ücretsiz Anal Fistül Muayenesi
Türkiye’nin 4 büyük şehri İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da açtığı klinikler ile tüm makat hastalıkları teşhis ve tedavisi alanında SGK anlaşmalı olarak hizmet veren kurum her biri alanında en az 20 yıllık deneyimi olan Proktoloji uzmanlarından oluşmaktadır. SSK, Bağkur, Memur, Memur Emeklisi ve TSK Personeli muayenelerinden ücret alınmamaktadır. Yani size en yakın klinikten ücretsiz muayene ile hizmet alabilirsiniz.

Kadın Genel Cerrahi Uzmanı Görev Yapıyor
Makat hastaları teşhis ve tedavisinde utanmayan neredeyse yoktur. Özellikle hanımlarda sık görülen bu durumu aşmak için genel cerrahi olan hastaneler tercih edilir. Idea Bakırköy kliniğinde bayan genel cerraha ihtiyaç duyan hastalar için Op. Dr. Seher Şirin görev yapmaktadır.

Perianal Fistül Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şimdi sıra geldi hastalığın tedavisine, daha öncede belirttiğim gibi kendi kendine geçen bir hastalık olmayıp, mutlaka cerrahi müdahale gerekmektedir. Bu müdahale büyük oranda ameliyat yada Lazerle ameliyatsız şekilde yapılmaktadır. Daha doğrusu hastalığın komplike (karışık) yada inkomplike (basit) oluşuna bakarak tedavi yöntemi belirlenmektedir.

Anal Fistül Ameliyatı: İnkomplike yani basit problemlerde iç ve dışarıda bulunan ağızlar kesilerek temizlenir. Devamında anal kanal çıkarılarak uygulanmaktadır. Basit fistül problemlerinde %100 başarı ile uygulanan bu yöntem Komplike yani karışık fistül problemlerinde maalesef işi zorlaştırmaktadır. Çünkü fistül kanalı makat kaslarının altından, üstünden ortasından geçebilmektedir. Kesim esnasında makat kaslarının kesilmesi geri dönüşü olmayan bir sürece girmekte ve tedavi sonrası hastada dışkı ve gaz kaçırma problemi görülmektedir.

Komplike Anal Fistül İçin Seton Yöntemi: Gelişen teknoloji tabii sadece elektrik, elektronik ile sınırlı kalmadan aynı zamanda sağlık alanında da bir çok şekilde karşımıza çıkmaktadır. Tedavisi için geliştirilen uygulamalardan biride Lazer ve Seton uygulaması olup, özellikle karışık Fistül probleminde dışkı kaçırma problemini ortadan kaldırmaktadır. Nasıl yapıldığına bakacak olursak farklı malzemelerden yapılmış bir ip dış ağızdan sokularak iç ağızdan çıkarılarak bağlanır. Bu ip aylarca o bölgede gergin bir şekilde kalarak haftada 1-2 mm düzeyinde kesik oluşturur. Makat kasları burada çok uzun bir sürede kesildiği için kasılıp, geri çekilmez. Normalde tedavisi mümkün olmayan yöntemlerde uygulanan Seton yöntemi ile tedavide %60-%70 başarı sağlanır.

Lazerle Fistül Tedavisi (Ameliyatsız)
Nasıl yapıldığına ayrıca bir konuda detayları ile bakacağız. Lazer başlığı dış kanaldan girerek dokuyu daha önce iç tespit edilen iç kanal ağzından çıkarılmaktadır. Bu işlemi yaparken aynı zamanda pilot ışın yardımı ile fistül kanalı takip edilmektedir. İç ağızdan çıkarılan lazer başlığına radyal enerji verilerek fistül traktının kontrollü bir şekilde tahrip olması sağlanır. Burada amaç fistül yolunu büyük oranda kapatmak olup, devamında ise sorunun tekrarlamaması için iç ağzın kapatılması sağlanır. Herhangi bir kesme işlemi yapılmadığı için gaz yada dışkı kaçırma gibi sorunlar yaşanmaz. Hemen hemen tüm hastalarda başarıyla uygulanmaktadır.

Perianal Fistül Bitkisel Tedavisi Mümkün mü?
Bitkisel ürün üreticileri akla yakın bir uygulama olsaydı şimdiye çoktan bitkisel karışım ve kremler üretilirdi. Fakat Anorektal Fistül tedavisi antibiyotik tedavisi bile mümkün olmayıp, bitkisel uygulamalar hiç bir işe yaramayacaktır.

Anal Fistül

Anal Fistül Tedavi Edilmezse Ne Olur?
Öncelikle bu hastalık var oldukça her gün iç çamaşırınızı ıslatan sarı renkte bir akıntı ve bazende kanam problemi ile karşı karşıya kalırsınız. Kötü bir konuya neden olan bu durum kişiyi canından bezdirecektir. Sadece bununla kalmayıp, aynı zamanda yeni kanallar oluşacak ve mutlaka komplike hale gelecektir. Üzgünüm ama bu şekilde 8-10 yıl geçirmeniz halinde makat kanseri problemi ile karşı karşıya kalırsınız.

159 comments

 1. Merhaba hocam benim 1,5 ay önce apse direnajim oldu,ama insizyon yeri kapanmadı,akıntı oluyor.20gun önce mr çekildi,mr da transsfinkterik fistül yaziyor.ancak başka bir genel cerrahi uzmanı bana mr için erken, ameliyat için de dedi.6ay geçmesi gerekiyor dedi.ne yapmalıyım,daha kötü olmasından korkuyorum, şu an da hafif sertlik ve şişme var.fistul de ilerleme olur mu,kendisi geçebilir mi

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Akıntı apse drenajından sonra çoğu zaman kesilmez. Ağzı kapanırsa tekrar birikince apse tekrarlar, ağrı olur. O zaman yeniden boşaltmak gerekir. Ameliyat ve MR için bence de erken. En erken 3 ay sonra değerlendirilmeli. Bu süre 6 aya kadar uzayabilir.

 2. Hocam hayırlı günler 5 gün öncesine fistül ameliyatı oldum doktorum seton takıldığını söyledi hocam her büyük abdest ihtiyacında acayip şiddetli bir yanma ve ağrı oluşmakta bu durum normalmidir bu ağrılarım daha uzun sürerim dayanılacak gibi değil cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Fistül ameliyatında seton takıldıysa yanma ve ağrılar olması normaldir, bazen uzun sürebilir. Setonun ne kadar süre orada kalacağı hastadan hastaya değişir. Bu konudaki bilgiyi ve önerileri doktorunuzdan almalısınız. Çünkü ameliyat yerinizi ve şeklini en iyi o bilir ve en iyi o tahmin edebilir

 3. Merhaba,

  İki aydır yukarı yönde bakıldığında makatın hemen sol tarafında Fındık büyüklüğünde sert bir şişlik var. Bu zaman diliminde 3 kez farklı doktorlara gittim. Anal Fistül teşrisi koydular. Önümüzdeki hafta seton takılacak. Seton oturmaya engel teşkil eder mi? Çünkü oturarak çalışıyorum. Bir de hiç ameliyat olmayıp, ısırgan bitkisinden kur yapıp uygulasam iyileşirmiyim? Çünkü internette Prof. Dr. videoları izledim işe yaradığına dair.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Fistül varsa hiçbir bitkisel kürden, bitkisel ilaçlardan fayda olmaz. Fistül mutlaka ameliyat gerektirir. Seton önerildi ise muhtemelen komplike bir fistülünüz var. Seton yerine lazer tedavisini de araştırabilirsiniz. Seton uyguladıktan sonra hastaya göre değişen sürelerde akıntı ve ağrı olabilir. Durumunuzu en iyi bilen doktorunuza bu sürenin ne kadar olacağını ve sizi bekleyen yan etkileri neler olacağını sorup öğrenmelisiniz

 4. Hocam 4 gün önce makatın kenarında fasulye şeklinde baş parmak büyüklüğünde bi şişik vardı doktora gittim doktor antibiyotik verdi bir iki gun kullandım agri aci devam etti bu gece o bolge rahatladi baktım şişlik patlamış sarı çok az bi akıntı geldi sabah da hafif kanlı biraz akıntı var ne yapmam gerekiyor

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Şişlik patladığında irin geldiğine göre ve doktorunuz antibiyotik verdiğine göre apse varmış. Şu an hiç bir şey yapmanıza gerek yok. Akıntı bir süre devam edecektir. 3 ay sonra tekrar değerlendirmek gerekir. Fistül olup olmadığına muayene ile 3 ay sonra karar verilebilir. %60 ihtimalle fistül oluşabilir.

 5. Hocam merhaba,iki yil evvel lazer ile fissur ameliyati oldum,ameliyat sonrasi surekli apse olustu,6 ay evvel Ankarada Mevlut Topbasa gittim,fistul oldugunu soyleyip operasyon yapti.Bir haftadir tekrar apse olustu,kendi kendine patladi,ne yapmam gerekir?Lazer ile ameliyati onerir misiniz?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   1 hafta önce tekrar apse olduysa hemen tekrarladı demiyoruz. Önce apse oluştuğunda kendiliğinden patlamasını beklemeden cerrahi müdahale ile boşaltılması daha iyi olurdu. Daha iyi temizlenirdi ve dokuların arasına ilerlemesi durdurulurdu. Erken müdahale edilmeyen apselerin fistüle dönme şansı daha yüksektir. O aşamayı geçtiğinize göre apse içinin iyi bir tedavi ile temizlenmesi ve iyi bir apse tedavisi yapılması uygun olur. Akıntı 1-2 ay gibi sürerse fistül tekrarladı denilebilir. Muayenede ya da tetkiklerde komplike yani kasların arkasından geçen fistül ise laser tedavisi seçeneklerden biridir. Fakat muayene sonrasında diğer (seton gibi) yöntemlerinde avantaj ve dezavantajları konuşularak karar verilmesi doğru olur.

 6. Merhabalar doktor
  Ben yaklaşık 8 ay önce bir özel hastaneye doktora gittim.
  Anüs yakınlarında şişlikden ötürü.
  Direk fistül dedi ameliyat olacaksın başka çare yok dedi.sorna aksef adında bir ilaç yazdı şişlik ve ağrı biraz olsun dindi. Ama tekrar şişti devlet hastanesine gidip göründüm.doktor mr çektir dedi. mr çektirdim sonuçlar temiz çıktı.
  Fakat 8 ay boyunca geçmedi.
  Şişlik geçmedi.tam geçecek diyorum tekrar şişiyor ve ağrıya sebep oluyor. Şişlik olunca. Yolda yürümekte oturmakta sıkıntı çekiyorum.
  Her fistül mr da görülür mü?
  Sebebi sizce nedir? Tekrar doktora görüneceğim fakat sizin de düşüncenizi almak istedim.

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Tarifiniz fistül gibi görülüyor. Şişlikler arasında akıntı olup olmadığını belirtmemişsiniz. Fistüllerin büyük bir kısmı muayenede tespit edilir. Muayenede tespit edilemeyen bazı fistüller için MR istenir. MR da fistül varsa görülür. Fistül ameliyat gerektiren bir hastalıktır. Ameliyat olmazsanız sık sık apseleşerek rahatsızlık verir,her apse hastalığı biraz daha karmaşık hale getirir.

 7. Hocam merhaba bana gevşek seton uygulandı haftada bir doktorum tarafından sıkıldı 5 martta ameliyat oldum ve 30 Nisan da seton düştü akıntı devam ediyor yara kapanmak üzere sizce bir sorun varmı yoksa normal mi teşekkür ederim

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Yara kapanıncaya kadar akıntı olabilir. Doktorunuzun önerdiği aralıklarla kontrolü ihmal etmemelisiniz.

 8. Merhaba Hocam, ben şubatta fistül ameliyatı olmuştum ama maalesef hiçbir işe yaramadı aynı sıkıntılar devam ediyor, ne yapacağımı şaşırdım, kurtulamayacağım galiba bu pis hastalıktan, belkide seton yaptırmalıydım, onunda birsürü ters etkileri oluyormuş, gaz kaçırma falan, ameliyat eden doktor fistül ağzını iyi dikememiş olmalı.Ne yapmamı önerirsiniz, Osmaniyeden yazıyorum.

 9. yavuz selim gündoğdu

  preanal fistül ameliyatı oldum. Ameliyatımın başarılı geçtiğini söyledi doktor.2,5 hafta sonra dışkım siyah gelmeye başladı fistülle ilgili bir sıkıntı mı var anlıyamadım

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Fistülle ilgili olduğunu düşünmüyorum . Siyah dışkılama mide,on iki parmak bağırsağı gibi yerlerde kanama belirtisi olabileceğinden önemli bir belirtidir. Bu nedenle acil bir hastaneye gitmelisiniz.

 10. Hocam merhaba bu patoloji sonucunda crohn hastalığı olsa çıkarmıydı bide setonun altı şişti bu setona baglı bir şişlikmidir teşekkür ediyorum

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Crohn hastalığında biyopsi bağırsaktan hatta ince bağırsağın son kısmından (terminal ileum) alınmalıdır. Bu da ancak kolonoskopiyle alınabilir. Eğer sizden alınam patoloji fistül ameliyatında çıkarılan parçanın patolojisiyse crohn orada çıkmaz,kolonoskopi gerekir. Yeni şişen yer yeni bir apse olabilir,aynı yerde enfeksiyon gelişmiş olabilir. Doktorunuza muayene olmanız gerekir.

 11. hocam bende 1.5 senedir makatımda morumsu bir iki tane şişlik var kanama agrı olmuyo ama bazen dışkıladıktan 2-3 saat sonra kahverengi bi lekenlenme oluyo iç çamaşırımda sizce durum nedir?

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Ağrı yapmadığına göre dış hemoroid olabilir. Bazen ödem yapıyorsa makat kaslarını etkileyebilir,kirlenme olabilir. Kesin teşhis ve tedavi için muayene olmanızda fayda var.

 12. Hocam selamlar intrrfriks fitsül için seton uygulandı be patoloji alındı patolojide aktif kronik inflamasyon yazıyor bu korkulacak bir durummudur saygılar

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Patoloji raporunda korkulacak bir durum yok. Seton açısından sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Doktorunuza takibe gitmeyi ihmal etmeyin.

 13. Hocam makatın tam kenarında kuçuk bir şışlık var ilk başta pek onemsemedım sonra enfekson falan oldu diye düşundum doktara gidemedim sınavlardan dolayı yarın gidecem acaba aynı gün tedavi ederlermı yoksa hastanede yatma gibi bir durum varmi benim için çok önemli pazar günü çok önemli bir sınava gırecem ve bunu kafama takmak istemiyorum. şışlık 4gündür var herhangi bir rahatsızlık vermiyor (tuvalet ihtiyacını gıderırken biraz sıkıntı yaratıyor tabi) bunun dışında bir sıkıntı yok acaba ilerde kötü bir safhaya geçermı diye korkuyorum malum hıçde olmıcak yerde çıktı. birazda utanıyor insan. Internette biraz araştırdım çok kötü günler geçirenler olmuş ameliyatlar vs bende böyle kötü bir sonuç yaşmak ıstemıyorum lütfen bana güzel ve gerçekcı bir cevap verin

  Şışlık kuçuk ve biraz sert ben bukadar anlaya bildim herhangi bir kaşıntı, yanma benzeru bir durum yok ama iki gündür büyuk abdesti doğru düzgün yapamıyorum.

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Tedavinin nasıl olacağını,yatmanız gerekip gerekmediğini,eziyet çekip çekmeyeceğinizi bilmek ve gerçekçi cevap verebilmek için önce muayene ederek kesin teşhisi bilmek gerekir. Her şişlik ameliyat gerektirmez. Ani oluşmuş ,kabızlık sonrasında bir şişlikse ,küçük ve ağrısızsa bir tedavi gerekmez. Ikınmamanız,kabız olmamanız yeterli. Anal hematom ağrılıysa ya da apse ise küçük bir müdahaleyle boşaltılabilir. Apsenin durumuna göre 1 gün yatmanız ve anestezi almanız gerekebilir.

 14. Hocam iyi çalışmalar. Tabi ki görmeden bir yorum yapmak zordur ama bir perianal fistül olayının basit mi yoksa karışık mı olduğuna neye göre karar verilir acaba? Belli başlı bir ölçüt var mı acaba ? Teşekkür ederim

 15. Hocam ben iki kere perianal fistül amaliyatı oldum. Şu anal amaliyat bölgesi açık ancak akıntı yok. Bundan üst sene önce Profesör bir doktora gitmiştim. Şişme ve akıntı olursa gel bakarız demişti. Bölgedeki delik hariç sıkıntım yok ne yapmalıyım

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Makatta bir delik varsa fistül büyük ihtimalle vardır. Muayene ile tespit etmekte zorlanılırsa MR çektirilebilir.Fistül tespit edilirse ameliyat gerekir. Sizi çok rahatsız etmiyorsa kanser gibi bir hastalık olmadığından sakıncası olmaz. Ancak apse olursa her apse hastalığı ilerletir. Bunu da göze almak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir