Op. Dr. Seher Şirin

Daha önceki konularımızda dikkat ettiyseniz anüs bölgesi hastalıklarının teşhis ve tedavisi için mutlaka Proktoloji  yani makat hastalıkları uzmanlarına muayene olunmasını gerektiğini belirttik, bu alanda size ilk önereceğimiz hekimlerden birisi Op. Dr. Seher Şirin olup, özellikle kadın genel cerrahi uzmanı arayan hanımların ilk tercihi olmaktadır. 30 Yılı aşkın hekimlik tecrübesi olan Şirin’i bu sayfada yakından tanıma imkanı bulacağız.

Doktorunuz Sizlerden Gelen Soruları Yanıtlıyor
Uzmanımızı tanımaya geçmeden önce önemli bir hususu aktarmak istiyorum. Uzmanımız  bu sayfada sizlerden gelen makat hastalıklarına dair her tür soruya yanıt vermektedir. Ayrıca Seher Hanım’ın daha önce meme hastalıklarıyla ilgili yıllarca çalışmış olmasından dolayı yine kadınların önemli sorunlarından olan meme hastalıkları,meme kanseri ile ilgili sorularınıza  da yanıt verecektir. Her ne kadar bu site meme hastalıkları ile ilgisi olmasada kadın hastalarımıza, meme konusunda da bilgi aktarımı ricamızı kabul etmiştir.Sayfanın en alt kısmında yer alan soru ve yorum formunu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Maksimum 24 saat içerisinde uzmanımız sorunuza yanıt vermektedir. Şimdi uzmanımız hakkında bilgilere geçebiliriz.

1961 Yılında Karaman-Ermenek’te Doğdu
İlk olarak doğduğu ve yaşadığı yerlere bakacak olursak 1961 yılında Karaman’ın Ermenek ilçesinde hayata merhaba dediğini belirtmek gerekir. Bir süre sonra ailece Mersinde yaşamaya başlamış olup, ilk orta ve lise eğitimini burada tamamlamıştır.

1985 Yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden Mezun Oldu
Sürekli hayalini kurduğu doktorluğa ilk adımı 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesini kazanarak attı. 6 Yıllık eğitim sürecinden sonra 1985 Yılında doktor olan Şirin 2 yıllık mecburi hizmet görevini  Muğla Devlet Hastanesinde pratisyen hekimlik yaparak tamamlamıştır. Kısa bir süre Silivri Sağlık Grup Başkanlığından sonra 70.Yıl Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezinde pratisyen doktor olarak 3 yıl görev yapmıştır.

1990 Yılında Uzmanlık Eğitimine Başladı
Mezuniyetinden 5 yıl sonra uzmanlık eğitimine başlayan Doktor Seher Şirin hayatında önemli bir yer edecek olan eski adı SSK. Samatya Hastanesi  yani T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde uzmanlık eğitimine başlamıştır. O yıllarda kadın doktorların pek fazla rağbet ve cesaret etmediği  genel cerrahi ihtisasının zorluklarını göze almıştır ve uzun süre hastanenin tek kadın genel cerrahi doktoru (asistanı) olarak çalışmıştır.Burada gece-gündüz,oldukça yoğun , 4 yıl süren genel cerrahi ihtisasını tamamlamıştır.

Genel Cerrahi Uzmanı Olarak Şişli SSK Hastanesinde Göreve Başladı
1994 Yılında genel cerrahi ihtisasını aldıktan sonra ilk görevi yeri Şişli SSK hastanesi olmuştur. 1 Yıl süren görev sonrası genel cerrahi ihtisasını aldığı yer olan T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim Ve Araştırma Hastanesine (o zamanki adı SSK Samatya Hastanesi)  bu sefer Genel Cerrahi uzmanı olarak dönecektir.

18 Yıl Görev Yaptı
1997 Yılında göreve başladığı T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde 2015 yılında emekli olarak ayrılmıştır. Binlerce insana umut olmuş, bir çok sağlık alanında hizmet vermiştir. Emekli olduktan sonra İstanbul Yeşilyut’ ta  özel bir klinikte Genel Cerrahi Uzmanı olarak göreve başlamıştır. Çalışmış olduğu 1 yıl kadar (15 ay) süre içinde çalışma prensiplerinin  daha çok  para kazanma amacına yönelik olduğunu görmüş, bu prensibe direnmiştir. Fakat klinik sahibinin bu amaçla yaptığı psikolojik baskı nedeniyle ayrılmak zorunda kalmıştır.

İlgilendiği Başlıca Hastalıklar:

Uzun yıllar görev yaptığı hastanenin hizmet hastanesi olması dolayısıyla genel cerrahinin alanına giren her tür hastalığın tedavisiyle uğraşmış ve bu alanların hepsiyle ilgili olarak çalışmıştır. Hastalarının büyük çoğunluğu kadın genel cerrahi uzmanı tercih eden kadın hastalar olmuştur. Bu nedenle kadınların muayeneden çekindiği konular olan meme ve makat hastalıkları alanında daha fazla çalışmıştır. Makat hastalıkları konusunda deneyimi nedeniyle erkek hastalarında tercihi olmaktadır.

Makat Hastalıkları Teşhis ve Tedavisi
İlgilendiği ve hizmet verdiği alanların başında makat hastalıkları gelmektedir.Makat hastalıkları alanında teşhis ve tedavisini yaptığı hastalıklara aşağıda göz atalım.

Hemoroid (Basur): Kadın ve erkek ayrımı olmadan özellikle kabızlık problemi yaşayan insanlarda en sık görülen hastalıktır. İshalde de olabilir. Nedeni dışkılama esnasında ıkınmaya bağlı olarak toplardamar genişlemesidir. Dr. Seher Hanım hemoroid tedavisinde özellikle ameliyatsız yöntemlere önem vermektedir. Birinci derece ile gelmeniz halinde ilaçlarla tedavi edilebilir. 2 ve üçüncü derece olması halinde ise Lazer ve Rubbel Band Ligation (RBL) dediğimiz (Lastikle Boğma Yöntemi) uygulamaktadır. 4. Derece olması halinde ise tek çözüm yolu ameliyattır. Laserle ameliyat  veya  THD yöntemi dışarıda dikiş olmadığından ağrısız bir çözüm olarak tercih etmektedir.

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs): Daha çok erkeklerde ve özellikle 15-30 yaş arası erkeklerde görülen bir sorun. Her ne kadar kıl batması ile karıştırılsa da doğrusu kuyruk sokumu bölgesinden cilt altına kıl, tüy gibi yabancı cisimlerin girmesi ve orada zamanla yumak kapsül haline gelmesidir. İlk başlarda ciddi bir şikayete neden olmasa da ilerleyen süreçte apse , kuyruk sokumunda şiddetli ağrı, devamlı akıntı ile hayat kalitesini düşürür. Kesin çözüm yolu ameliyattır. Dr.Seher Şirin mümkün olan hastalarda, özellikle fazla yayılmamış olanlarda mikro sinüsektomiyi tercih etmektedir. Böylece hastanın hastaneye yatmasına,anestezi almasına ve günlerce ağrı çekip yüzü koyun yatmasına gerek kalmaz.İleri derece olanlarda ise mikrosinüsektomiye yakın avantajları bulunan ameliyat çeşiti karidakis ameliyatını uygulamaktadır.

Makat Çatlağı (Anal Fissür): Yine kabızlık problemi olan insanlarda yaygın görülen bir hastalık makat çatlağıdır.hastalar makat yırtığı,makatta damar çatlaması olarak da tanımlarlar. Sert dışkılamanın ya da çok sulu ishalin neden olduğu anüs iç kısmındaki çizik,yara 1 ay içerisinde ilaçla ve bazı önlemlerle tedavi edilebilir.Tedavi   edilmediğinde kronik hale gelecek ve ameliyat ya da botoks enjeksiyonu gibi müdahaleler gerekecektir. Doktorumuz Seher Hanım ameliyattan ve bazı yan etkilerinden korkan hastalarda sadece 1 dakika zaman alan botoks tedavisini uygulamaktadır..

Anal Hematom (Makatta Pıhtı Toplanması): Makatta ağrı ve meme oluştuğunda pıhtılaşmış hemoroidle karıştırılabilen anal hematom oldukça sık görülmektedir. Hemoroidde aslında genellikle ağrı görülmez. Makatta pıhtı toplanması anlamına gelen hastalık yine kabızlık ve dışkılama esnasında ıkınma ile yakından alakalıdır. Ikınma anüs bölgesindeki damarların patlayarak cilt altına kan akışına ve kanın pıhtılaşarak ağrıya dönüşmesine neden olur. küçük ve ağrısız Tedavisi 1 cm alanda yapılan kesi ile pıhtı boşaltılır.

Anal ve Genital Kondilom: HPV virüsünün sebep olduğu sivilce gibi lezyonlardır. Genellikle cinsel yolla bulaşır. Dokuya bulaştıktan sonra yıllarca dokuda kalabilir. Anal kondilomda anüsün içinin de anoskopla kontrolü ve anüste, rektumda varsa tedavisi gerekir.Lezyonlar tedavi edildikçe yenileri çıkabilir.Bu nedenle sıkı takip altında ayda bir kontrol ederek çıkan her yeni lezyona tedavi uygulamak gerekir. Tedavisinde ilaç tedavisi, kriyoterapi, elektrokoterle yakmak ya da radyofrekansla yakmak gibi tedavi yöntemleri vardır. Dr.Seher Şirin bu tedavilerden kriyoterapiyi başarısız bulduğundan ,ilaç tedavisini siğille beraber sağlam doku da yandığından,elektrokoter yarası zor iyileştiğinden tercih etmemektedir. Radyofrekansla tüm lezyonları tek tek lokal anestezi ile,hastaneye yatmadan temizlemektedir. Sonrasında 5 kez daha ayda bir kontrol ederek yeni çıkanları ücretsiz yakmaktadır.

Op. Dr. Seher Şirin sadece Proktoloji değil aynı zamanda meme hastalıkları uzmanıdır.

Meme Hastalıkları Teşhis ve Tedavisi
Uzmanımıza aşağıdaki soru ve yorum formundan sadece makat hastalıkları değil aynı zamanda meme hastalıkları ile ilgili soru sorabilirsiniz. T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde görev yaptığı 18 yıllık süreçte meme hastalıkları çalışma grubunda yer almış ve meme kanseri teşhis ve tedavisinde yer almıştır. Her 8 kadından birinden görülen meme kanseri ile ilgili muayene olabilirsiniz.

Diğer Uygulamaları:

*Ben tedavisi:Yüzdeki ve vücuttaki her tür benler kötü şüphe içermiyorsa ameliyatsız (radyofrekansla buharlaştırma ,damar benlerinde infraret koagülasyon) tedavileri yapmaktadır.Bu yöntemler vücutta en az iz bırakan yöntemlerdir.Benler kanser şüphesi içeriyorsa punch biyopsi (küçük doku örnekleri alma ) alarak benleri inceletmektedir. Eğer kanser şüphesi fazla ise ,gereğinde lezyonu lokal anestezi ile küçük bir  cerrahi müdahaleyle çıkarmaktadır.

*Nasır:Ellerde veya ayaktaki nasırları radyofrekans yöntemi ile  nasırın kökünü de alarak çıkarır.

*Lipom (yağ bezeleri):Saçlı derideki yağ kistlerinde  saçı kesmeden olabildiğince küçük kesi ile çıkarma işlemini yapmaktadır.

*Endoskopi: Mide barsak hastalıklarının tanısında önemli bir yöntem olan Gastroskopi, kolonoskopi işlemlerinde 23 yıllık deneyimi vardır.

*Diğer cerrahi hastalıklar: Op.Dr.Seher Şirin genel cerrahi uzmanıdır.Diğer cerrahi hastalıkların(guatr,safra kesesi,apandisit  gibi) tanı ve tedavisini yapabilmektedir.

Adres Bilgileri: 
Op.Dr.Seher Şirin şu anda İstanbul  Bakırköy’de hizmet vermektedir.
Zeytinlik Mahallesi,Yakut sok.Erçetin Plaza , No 24, Kat  3   Bakırköy/İstanbul.
Tel:0212 5727265, 0212 5727266,  0542 6210888

Kadın Doktor

Doktor Seher Şirin’e Sor

Evet arkadaşlar uzmanımız ile ilgili özet bilgilere yer verdik, şimdi kendisine sormak istediğiniz sorular varsa aşağıdaki yorum formunu kullanarak iletebilirsiniz. Sizden gelen sorulara burada yanıt vermektedir.

Updated: 24 Kasım 2017 — 08:49

484 Comments

Add a Comment
 1. Hocam iki ay önce genel cerrahiye muayene oldum muayenem temizdi ama gecmeyen kaşıntı diye kolonoskopı yapalim dedi emziriyorum onun için yapamadım.fistulse yeni mi olmustur acaba sizde geçmeyen kaşıntı için kolonoskopi önerirmisiniz

  1. Kaşıntıda kolonoskopiden önce makata ait fissür,fistül,siğil,iç-dış hemoroid var mı muayenede, özellikle anoskop muayenesiyle ona bakarım. Bu hastalıkların büyük kısmı muayene ile tespit edilebilir. Muayenede fistül tespit ettiysem bağırsak hastalıklarıyla beraber olabileceğinden dolayı kolonoskopi isterim, fistül yoksa,ishal,kanama şikayeti, ailede kolon kanseri yoksa ve 40 yaş altındaysa kolonoskopi istemem. Bazı önlemler ve hijyen önerileri tembihlerim. Dışkıda parazit tahlili baktırırım. Ayrıntılı bilgiyi sehersirin.com adresindeki makat kaşıntısı konusunda bulabilirsiniz.

 2. Sevgili hocam daha once verdiğiniz cevap uzre dikkat ediyorum makatta gecmeyen uzun sureli kaşıntım vardı prozanla kaşıntım rahatladı muayenemde sorun yoktu kurt da çıkmamıştı tahlillerde.hocam bi haftadır kaşıntım tekrarladı yalnız yeni bişey oldu makatımdan bı sıvı akıyor ara ara nedir ne oluyor ne yapmalıyım bılemedim yardımcı olursaniz duacınızım

  1. Makattan sıvı geliyorsa bazı basit önlemlerle kaşıntı geçmez.Akıntının sebebinin tespit edilmesi ve bir stalık bulunursa tedavi edilmesi gerekir. Akıntı daha çok fistülde olur. Fistül ameliyat gerektiren bir hastalıktır. Siğil,dış hemoroid gibi hastalıklar da makatta ıslaklık ve kaşıntı yapan hastalıklardandır. Kesin teşhis ve tedavi önerisi için genel cerrahi uzmanına muayene olmanız gerekir.

 3. merhaba hocam makat bölgemden yürüdüğüm ve yorulduğum zaman pis kokulu bir akıntı oluyor anal fistül olsa tuvalette makat bölgesinde yırtılırcasına bir acı ağrı oluyormuş benim tuvalette böyle bir sorunum yok sorunum fissürmü yoksa makat kaslarınlamı alakalı teşekkür ederim.

  1. Fistülde dışkılama sırasında ağrı olmaz ( siz fissürle karıştırıyorsunuz). Fistül apse yaptığında şiddetli ağrı olur ve devamlı olur. Akıntı fistülde, genital şiğilde, dış basurlarda ya da anal dermatit dediğimiz cilt hastalığında olabilir. Kesin teşhis için muayene olmanız gerekir. Fistülde ameliyat, siğilde tek tek lezyonları yakmak, dermatitte iyi bir bakım ve ilaç tedavisi ile düzelirsiniz. Tedaviyi önerebilmek için muayene ile kesin teşhis gerekir.

 4. Hocam merhaba ben 20yaşındayım 18yaşımdan beri kabızlık keçi pisliği gibi dışkılama yaşıyorum ama kayısı ve lif ağırlıklı yiyince bu sorun geçici olarak geçiyordu sınavlarımdan dolayı bu hafta çok kurabiye ve tost yedim ve bugün dışkımı yaparken aşırı zorlandım hatta parmak kullandım sonra dışkılama baktım kan yoktu ama peçeteyle makatımı silince açık kırmızı pembe renk sadece bir damla kan gördüm ilk defa başıma geldi bu durum yaşım 20 ailede kanser yok endişelenmeyin miyim ve eğer zorlanmadan olmuşsa bu 1damla açık renk kan eğer bir daha zorlamazsam tekrarlarmı doku zarar görmüş müdür yoksa düzelir mi teşekkürler

  1. Şu an için endişelenmenize gerek yok. Fakat beslenme düzeninizi değiştirerek ve hareketinizi artırarak,aldığınız su miktarını artırarak kabızlığınızı çözmeniz gerekir. Parmakla çıkarmaya çalışmayın. Sık sık tempolu yürüyüş yapın. lfli gıdalar tüketin. Bu yaşlarda çözümlemezseniz giderek kabızlık artar ve bağırsakların çalışması bozulur. Makatta hastalıklar görülmeye başlar. kabızlık geçtiği halde kanama devam ederse muayene olmanız gerekir.

 5. Merhaba makatimda yanmalar var kanamam cok olmuyor internetten baktim makat catlagi belirtilerine benziyor ne yapmam gerekiyor hangi kremi onerirsiniz kullanayım tesekkurler

  1. Öncelikle muayene ile kesin teşhis konulması gerekiyor. Eğer fissür ise ilaç yazılabilir. Muayene etmeden,hastalığını bilmeden ilaç yazmak ya da önermek doğru değil. Siz de tavsiyeyle ilaç kullanmayınız. Şimdilik kabız olmamak için bol sebze,salata,lifli meyveler,kepekli tahıl ürünleri ve bol su tüketin. Bol yürüyüş yapın. Dışkınız gelince bekletmeyin,ertelemeyin. Dışkıdan önce 5 dakika sıcak suya oturun sonra anüsün hafif içine doğru vaselinli krem sürün sonra dışkılayın. İlk fırsatta muayene olun.

 6. Makat kanaması az bir ihtimal de olsa kötü bir hastalığın yani kanserin habercisi olabilir. Özellikle yaşınız 40 yaş üstüyse,ailede kolon kanseri varsa bu olasılık daha da artar. O nedenle her makat kanaması mutlaka muayene edilmelidir. Muayenede anüste ya da anüsün içinde anoskop muayenesiyle kanama yapan bir sebep aranır. Bu bölgede kanama yapan bir hastalık yoksa kolonoskopi gerekebilir. Bu nedenle ilk fırsatta muayene olmanızda fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2017