Op. Dr. Seher Şirin’e (Soru Sor)

Daha önceki konularımızda dikkat ettiyseniz anüs bölgesi hastalıklarının teşhis ve tedavisi için mutlaka Proktoloji  yani makat hastalıkları uzmanlarına muayene olunmasını gerektiğini belirttik, bu alanda size ilk önereceğimiz hekimlerden birisi Op. Dr. Seher Şirin olup, özellikle kadın genel cerrahi uzmanı arayan hanımların ilk tercihi olmaktadır. 30 Yılı aşkın hekimlik tecrübesi olan Şirin’i bu sayfada yakından tanıma imkanı bulacağız.

Doktorunuz Sizlerden Gelen Soruları Yanıtlıyor
Uzmanımızı tanımaya geçmeden önce önemli bir hususu aktarmak istiyorum. Uzmanımız  bu sayfada sizlerden gelen makat hastalıklarına dair her tür soruya yanıt vermektedir. Ayrıca Seher Hanım’ın daha önce meme hastalıklarıyla ilgili yıllarca çalışmış olmasından dolayı yine kadınların önemli sorunlarından olan meme hastalıkları,meme kanseri ile ilgili sorularınıza  da yanıt verecektir. Her ne kadar bu site meme hastalıkları ile ilgisi olmasada kadın hastalarımıza, meme konusunda da bilgi aktarımı ricamızı kabul etmiştir.Sayfanın en alt kısmında yer alan soru ve yorum formunu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Maksimum 24 saat içerisinde uzmanımız sorunuza yanıt vermektedir. Şimdi uzmanımız hakkında bilgilere geçebiliriz.

1961 Yılında Karaman-Ermenek’te Doğdu
İlk olarak doğduğu ve yaşadığı yerlere bakacak olursak 1961 yılında Karaman’ın Ermenek ilçesinde hayata merhaba dediğini belirtmek gerekir. Bir süre sonra ailece Mersinde yaşamaya başlamış olup, ilk orta ve lise eğitimini burada tamamlamıştır.

1985 Yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden Mezun Oldu
Sürekli hayalini kurduğu doktorluğa ilk adımı 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesini kazanarak attı. 6 Yıllık eğitim sürecinden sonra 1985 Yılında doktor olan Şirin 2 yıllık mecburi hizmet görevini  Muğla Devlet Hastanesinde pratisyen hekimlik yaparak tamamlamıştır. Kısa bir süre Silivri Sağlık Grup Başkanlığından sonra 70.Yıl Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezinde pratisyen doktor olarak 3 yıl görev yapmıştır.

1990 Yılında Uzmanlık Eğitimine Başladı
Mezuniyetinden 5 yıl sonra uzmanlık eğitimine başlayan Doktor Seher Şirin hayatında önemli bir yer edecek olan eski adı SSK. Samatya Hastanesi  yani T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde uzmanlık eğitimine başlamıştır. O yıllarda kadın doktorların pek fazla rağbet ve cesaret etmediği  genel cerrahi ihtisasının zorluklarını göze almıştır ve uzun süre hastanenin tek kadın genel cerrahi doktoru (asistanı) olarak çalışmıştır.Burada gece-gündüz,oldukça yoğun , 4 yıl süren genel cerrahi ihtisasını tamamlamıştır.

Genel Cerrahi Uzmanı Olarak Şişli SSK Hastanesinde Göreve Başladı
1994 Yılında genel cerrahi ihtisasını aldıktan sonra ilk görevi yeri Şişli SSK hastanesi olmuştur. 1 Yıl süren görev sonrası genel cerrahi ihtisasını aldığı yer olan T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim Ve Araştırma Hastanesine (o zamanki adı SSK Samatya Hastanesi)  bu sefer Genel Cerrahi uzmanı olarak dönecektir.

18 Yıl Görev Yaptı
1997 Yılında göreve başladığı T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde 2015 yılında emekli olarak ayrılmıştır. Binlerce insana umut olmuş, bir çok sağlık alanında hizmet vermiştir. Emekli olduktan sonra İstanbul Yeşilyut’ ta  özel bir klinikte Genel Cerrahi Uzmanı olarak göreve başlamıştır. Çalışmış olduğu 1 yıl kadar (15 ay) süre içinde çalışma prensiplerinin  daha çok  para kazanma amacına yönelik olduğunu görmüş, bu prensibe direnmiştir. Fakat klinik sahibinin bu amaçla yaptığı psikolojik baskı nedeniyle ayrılmak zorunda kalmıştır.

İlgilendiği Başlıca Hastalıklar:

Uzun yıllar görev yaptığı hastanenin hizmet hastanesi olması dolayısıyla genel cerrahinin alanına giren her tür hastalığın tedavisiyle uğraşmış ve bu alanların hepsiyle ilgili olarak çalışmıştır. Hastalarının büyük çoğunluğu kadın genel cerrahi uzmanı tercih eden kadın hastalar olmuştur. Bu nedenle kadınların muayeneden çekindiği konular olan meme ve makat hastalıkları alanında daha fazla çalışmıştır. Makat hastalıkları konusunda deneyimi nedeniyle erkek hastalarında tercihi olmaktadır.

Makat Hastalıkları Teşhis ve Tedavisi
İlgilendiği ve hizmet verdiği alanların başında makat hastalıkları gelmektedir.Makat hastalıkları alanında teşhis ve tedavisini yaptığı hastalıklara aşağıda göz atalım.

Hemoroid (Basur): Kadın ve erkek ayrımı olmadan özellikle kabızlık problemi yaşayan insanlarda en sık görülen hastalıktır. İshalde de olabilir. Nedeni dışkılama esnasında ıkınmaya bağlı olarak toplardamar genişlemesidir. Dr. Seher Hanım hemoroid tedavisinde özellikle ameliyatsız yöntemlere önem vermektedir. Birinci derece ile gelmeniz halinde ilaçlarla tedavi edilebilir. 2 ve üçüncü derece olması halinde ise Lazer ve Rubbel Band Ligation (RBL) dediğimiz (Lastikle Boğma Yöntemi) uygulamaktadır. 4. Derece olması halinde ise tek çözüm yolu ameliyattır. Laserle ameliyat  veya  THD yöntemi dışarıda dikiş olmadığından ağrısız bir çözüm olarak tercih etmektedir.

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs): Daha çok erkeklerde ve özellikle 15-30 yaş arası erkeklerde görülen bir sorun. Her ne kadar kıl batması ile karıştırılsa da doğrusu kuyruk sokumu bölgesinden cilt altına kıl, tüy gibi yabancı cisimlerin girmesi ve orada zamanla yumak kapsül haline gelmesidir. İlk başlarda ciddi bir şikayete neden olmasa da ilerleyen süreçte apse , kuyruk sokumunda şiddetli ağrı, devamlı akıntı ile hayat kalitesini düşürür. Kesin çözüm yolu ameliyattır. Dr.Seher Şirin mümkün olan hastalarda, özellikle fazla yayılmamış olanlarda mikro sinüsektomiyi tercih etmektedir. Böylece hastanın hastaneye yatmasına,anestezi almasına ve günlerce ağrı çekip yüzü koyun yatmasına gerek kalmaz.İleri derece olanlarda ise mikrosinüsektomiye yakın avantajları bulunan ameliyat çeşiti karidakis ameliyatını uygulamaktadır.

Makat Çatlağı (Anal Fissür): Yine kabızlık problemi olan insanlarda yaygın görülen bir hastalık makat çatlağıdır.hastalar makat yırtığı,makatta damar çatlaması olarak da tanımlarlar. Sert dışkılamanın ya da çok sulu ishalin neden olduğu anüs iç kısmındaki çizik,yara 1 ay içerisinde ilaçla ve bazı önlemlerle tedavi edilebilir.Tedavi   edilmediğinde kronik hale gelecek ve ameliyat ya da botoks enjeksiyonu gibi müdahaleler gerekecektir. Doktorumuz Seher Hanım ameliyattan ve bazı yan etkilerinden korkan hastalarda sadece 1 dakika zaman alan botoks tedavisini uygulamaktadır..

Anal Hematom (Makatta Pıhtı Toplanması): Makatta ağrı ve meme oluştuğunda pıhtılaşmış hemoroidle karıştırılabilen anal hematom oldukça sık görülmektedir. Hemoroidde aslında genellikle ağrı görülmez. Makatta pıhtı toplanması anlamına gelen hastalık yine kabızlık ve dışkılama esnasında ıkınma ile yakından alakalıdır. Ikınma anüs bölgesindeki damarların patlayarak cilt altına kan akışına ve kanın pıhtılaşarak ağrıya dönüşmesine neden olur. küçük ve ağrısız Tedavisi 1 cm alanda yapılan kesi ile pıhtı boşaltılır.

Anal ve Genital Kondilom: HPV virüsünün sebep olduğu sivilce gibi lezyonlardır. Genellikle cinsel yolla bulaşır. Dokuya bulaştıktan sonra yıllarca dokuda kalabilir. Anal kondilomda anüsün içinin de anoskopla kontrolü ve anüste, rektumda varsa tedavisi gerekir.Lezyonlar tedavi edildikçe yenileri çıkabilir.Bu nedenle sıkı takip altında ayda bir kontrol ederek çıkan her yeni lezyona tedavi uygulamak gerekir. Tedavisinde ilaç tedavisi, kriyoterapi, elektrokoterle yakmak ya da radyofrekansla yakmak gibi tedavi yöntemleri vardır. Dr.Seher Şirin bu tedavilerden kriyoterapiyi başarısız bulduğundan ,ilaç tedavisini siğille beraber sağlam doku da yandığından,elektrokoter yarası zor iyileştiğinden tercih etmemektedir. Radyofrekansla tüm lezyonları tek tek lokal anestezi ile,hastaneye yatmadan temizlemektedir. Sonrasında 5 kez daha ayda bir kontrol ederek yeni çıkanları ücretsiz yakmaktadır.

Op. Dr. Seher Şirin sadece Proktoloji değil aynı zamanda meme hastalıkları uzmanıdır.

Meme Hastalıkları Teşhis ve Tedavisi
Uzmanımıza aşağıdaki soru ve yorum formundan sadece makat hastalıkları değil aynı zamanda meme hastalıkları ile ilgili soru sorabilirsiniz. T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde görev yaptığı 18 yıllık süreçte meme hastalıkları çalışma grubunda yer almış ve meme kanseri teşhis ve tedavisinde yer almıştır. Her 8 kadından birinden görülen meme kanseri ile ilgili muayene olabilirsiniz.

Diğer Uygulamaları:

*Ben tedavisi:Yüzdeki ve vücuttaki her tür benler kötü şüphe içermiyorsa ameliyatsız (radyofrekansla buharlaştırma ,damar benlerinde infraret koagülasyon) tedavileri yapmaktadır.Bu yöntemler vücutta en az iz bırakan yöntemlerdir.Benler kanser şüphesi içeriyorsa punch biyopsi (küçük doku örnekleri alma ) alarak benleri inceletmektedir. Eğer kanser şüphesi fazla ise ,gereğinde lezyonu lokal anestezi ile küçük bir  cerrahi müdahaleyle çıkarmaktadır.

*Nasır:Ellerde veya ayaktaki nasırları radyofrekans yöntemi ile  nasırın kökünü de alarak çıkarır.

*Lipom (yağ bezeleri):Saçlı derideki yağ kistlerinde  saçı kesmeden olabildiğince küçük kesi ile çıkarma işlemini yapmaktadır.

*Endoskopi: Mide barsak hastalıklarının tanısında önemli bir yöntem olan Gastroskopi, kolonoskopi işlemlerinde 23 yıllık deneyimi vardır.

*Diğer cerrahi hastalıklar: Op.Dr.Seher Şirin genel cerrahi uzmanıdır.Diğer cerrahi hastalıkların(guatr,safra kesesi,apandisit  gibi) tanı ve tedavisini yapabilmektedir.

Adres Bilgileri: 
Op.Dr.Seher Şirin şu anda İstanbul  Bakırköy’de hizmet vermektedir.
Zeytinlik Mahallesi,Yakut sok.Erçetin Plaza , No 24, Kat  3   Bakırköy/İstanbul.
Tel:0212 5727265, 0212 5727266,  0542 6210888

Kadın Doktor

Doktor Seher Şirin’e Sor

Evet arkadaşlar uzmanımız ile ilgili özet bilgilere yer verdik, şimdi kendisine sormak istediğiniz sorular varsa aşağıdaki yorum formunu kullanarak iletebilirsiniz. Sizden gelen sorulara burada yanıt vermektedir.

Güncelleme tarihi: 6 Mayıs 2019 — 08:04

566 Yorum

Yorum yap
 1. Hocam merhaba makatimda akıntı şikayetiyle bir genelcerraha gittim makat sarkması teşhisini koydu ama ne tuvalette nede normal zamanda bagarsagim hiç dışarı cikmiyor makat sarkması hastalığı makatta akıntı yaparmi birde bagarsak dışarı çıkmadan makat sarkması hastalığı olurmu teşekkürler.

  1. Makat sarkmasında özellikle ıkındıktan sonra , bazen içeri giren, bazen hep dışarıda kırmızı bağırsak vardır. Makatta ıslaklık şeklinde akıntı yapabilir. Belki doktorunuz sizi ıkındırttıysa çıktığını görmüştür. Görmeden bir yorum yapmam, yanlış ya da doğru teşhis demem mümkün değil.

 2. Merhaba hocam makat sarkması hastalığı anal muayeneyle anlasilirmi teşekkürler.

  1. Çoğunlukla anlaşılır. Ancak bazen defekografi, MR gibi ek tetkikler gerekebilir.

 3. Merhaba hocam makat kaslarinin zayiflamasi durumunda ameliyatla duzelmez yazmissiniz peki makat estetik ve daraltma ameliyatlari makat kaslarini onarmak için yapılan ameliyatlar degilmi ve estetik ve daraltma ameliyatlarını hangi durumlarda yapiyorsunuz bilgilendirirmisiniz.

  1. Makat kaslarının gevşemesi il ilgili ameliyat yok demiştim. Bu bir estetik amaç değildir. Travma, doğum sonrası kas yırtılmalarında bacak gibi yerlerden kas alıp anüs etrafına sarma gibi büyük, bir kaç seanslık ameliyatlar yapılabilir. Ama gevşeme için bu ameliyatlar uygulanmıyor. Estetik daraltma ameliyatı kaslara yönelik değil, anüs derisini daraltmaya yöneliktir. Ayrıca anüs estetiğinde daha çok kronik fissürlerde oluşan, dışarıya sarkan bekçi memeler (cilt uzantıları) alıyoruz. Gevşemeye yönelik anüs derisi altına dolgu yapılabilir. Bu işlem çatlak ameliyatı sonrasında gaz kaçırma da daha etkilidir. Belirli aralıklarla tekrarlanması gerekir.

 4. Hocam cevaplariniz için teşekkürler size son bir sorum daha olacak benim makat kaslarimda zayıflama oldu ve makat bölgemde biraz genişleme var bunu elimle dediğimde anlıyorum ve makat bolgemde devamlı ıslaklık ve pis kokulu bir akıntı oluyor emar çekildim bir şey çıkmadı fissur veya fistül olsaydı emarda cikarmiydi birde makat estetik ve daraltma ameliyatlariyla bu akıntıdan kurtulabilirmiyim.

  1. Anüse çok yakın fistüller MR da çıkmayabilir. Fissür tanısı için muayene yeterlidir, MR a gerek olmaz. Daha önce belirttiğim gibi makat daraltma ameliyatları kasta bir deformasyon varsa çok başarılı değildir. O kaslara bir takım akımlar verilerek güçlendirme tedavileri vardır. Bazı durumlarda anüs derisnin altına dolgu maddesi verilerek daraltılabilir. Karar vermek için muayene gerekir. Akıntının sebebi bu gevşeme mi, MR da çıkmayan minik bir fistül mü, kriptit dediğimiz anüs bezi iltihabı mı tespit edilmeli. İltihap yoksa dolgu açısından değerlendirilebilir.

 5. Merhaba hocam makat kaslarinin zayiflamasinin tedavi şekli ameliyatmidir.

  1. Hayır, ameliyatla kasılma tekrar sağlanamaz. Evde keger egzersizleri yapabilirsiniz. Makat kasını sanki gaz- dışkınız gelmiş gibi, kaçmasını önlemek ister gibi kasılı tutup 5 e kadar sayıp bırakın. you tube da değişik kegel egzersizleri bulabilirsiniz. Bunlar işe yaramazsa o bölgeye bazı akımlar verilerek kasları güçlendirilebilecek özel yöntemler var. Uzun ve pahalıdır.

 6. Seher hanım;ben de 1940 yılında ermenek’in Uğurlu köyünde doğmuş bir hemşehrinizim. İzmir’yaşıyorum.Hastalığımın teşhisi kolonoskopi ile saptandı.Tedavi yöntemi ile ilgili bilgi verebirseniz çok sevinirim.Selamlar

  1. Tanıştığımıza memnun oldum. Kolonoskopi ile ne tanısı konduğunu belirtmemişsiniz. Bu hastalığınızı belirtirseniz yardımcı olmaya çalışırım. İnstegramınız varsa Op.Dr.Seher Şirin Genel Cerrahi Uzmanı hesabına özelden kolonoskopinizi ve hastalığınızı yazabilirsiniz. Bilgilendirmeye çalışırım. 0542 621 0888 numaralı hattan WhatsApp la da yollayabilirsiniz. Benim istediğimi belirtin WhatsApp da.

 7. Merhaba hocam. Normal dogum yaptim ve yietilma oldu 2 defa amaliyatla dikildi yirtik derindi 1 aydan sonra makatimda catlak oldu bugunletde doktorada gidemiyorum virusten dolayi ne yapmaliyim. Bebegimi emziriyorum nasil bir ilac krem kullanmaliyim..cok agri oluyir sizi kesik gibi agri

  1. Doğum sonrası bazı komplikasyonlara bağlı olarak hareketiniz azalmış, beslenmeniz değişmiş olabilir. Dolayısıyla kabızlık fissür oluşmasına sebep olmuştur. Öncelikle kabızlığı yenmeniz için bol su için, bol sebze ve lifli meyveler tüketin. Evin içinde hareketinizi artırmaya çalışın. Dışkınız gelince ertelemeyin, bekletmeyin. Kabızlığın düzenlenmesi için www. sehersirin. com da makat hastaları nasıl beslenmeli ve kabızlık nasıl giderilir konularından ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Dışkılama öncesinde 5 dakika sıcak suya oturun, ya da 2 dakika sıcak duş tutun. Sonrasında anüsün hafif içine doğru (anüsün dar yerine) vazelin pomat bolca sürün. Sonra dışkılayın. Günde 2 kez anuflex pomad ve fitokrem pomad değişik zamanlarda sürebilirsiniz. Normal koşullarda muayene etmeden ilaç önermiyorum. Ama bu günlerde bir yere muayeneye gitmeniz sizi ve bebeğinizi, aile büyüklerinize virüs bulaştırabilir. Bebeğe bu ilaçların zararı yok. Şikayetleriniz geçmezse mutlaka muayene olmanız gerekir.

 8. Seher hocam selamlar,
  Annem 2005 yılında eylül ayinda rectum tm den ameliyat oldu. Ameliyattan önce 25 kur işin tedavisi aldı. 2006 yılının nisan ayında da bagirsagi içeri alındı su anda kendisinde anal fissur oluştu. Çarşamba günü botox oldu. Su anda gune agrisi var. Sizden ricamiz bize tam listeli bir beslenne listesi. Ne tür yiyecekler yemeli ve yememeli. Yasam standaedini cok etliyor. Ilginizden dolayi cok teşekkür eder ıyi çalışmalar dilerim

  1. Botoks sürecini ve beslenmeyi aslında doktorunuz sizi anlatmalıydı bu süreçte bizim dahil olmamız çok doğru değil. Bu nedenle doktorunuza da sormalısınız. Botoks yapıldığı zaman hemen anında etki etmez. Etki etmesi bir haftayı bulabilir. Ne tedavisi yapılırsa yapılsın beslenmesine özen göstermeli. Liften zengin sebze ağırlıklı yemeli. Elma, armut, erik, kayısı, hurma, incir gibi liften zengin meyveler yemeli. Badem, kuru fasulye, nohut lif açısından zengindir. Bağırsak çalışması için yoğurt ve kefir yiyebilir. Bol yürüyüş yapmalı. Dışkı gelince bekletme melisiniz.Günde 3 litre su içmelisiniz. www. sehersirin.com da beslenme ve kabızlık önerilerini geniş olarak bulabilirsiniz.

 9. Hocam merhaba rahatsız ediyorum k bakmayın lütfen bende hemoroid vardı bi kaç gün öncede kabızlık başladı ben doktora gıttım bu aralar çocuk da düşündüğümüzü söyledim muayene etti bana makattan sürülen anestol pomadla procto dıe başlayan ıkı tane krem le bekunus verdi hamile kalana kadar kullanmamı önerdi ben sormayı unuttum şimdi çocukta düşündüğümüz İÇİN bu kremleri nasıl kullanmam gerek yani esımle birliktelikten önce mi yoksa sonra mı gebe kalmamı etkilememesi açısından kaç saat ara da fark olması ve nasıl kullanmam gerekiyor bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim hocam

  1. Bu krenlerin kullanma zamanının eşinizle birlikte olmasıyla alakası yok. Gebe kalmanızı etkilemez. Günde 2 kez makatınıza sürebilirsiniz. Gebe kalınca şikayetlerinizin artmaması için beslenmenizi ve hareket tarzınızı değiştirmelisiniz. Bol lifli gıdalar, bol su tüketmeli ve yürüyüş yapmalısınız. www. sehersirin. com da kabızlık ve beslenme önerileri, gebelerde artan makat hastalıklarıyla ilgili geniş bilgi bulabilirsinz.

 10. Hocam son günlerde makatımda yanma şikayetim vardı. 5 gün içinde 30 saat otobüs yolcuğu yaptıktan sonra ortaya çıkmaya başladı.Eczaneden pruzon isimli kremi aldım ve kullanmaya başladım. Şikayetlerimi belli düzeyde azalttı ama şimdi makat bölgemi yokladığım zaman 3 yerde beyaz sivilceye benzer şey elime geliyor.2 tanesi küçük, bir tanesi daha büyük. benim yanma hissimi de büyük olan yapıyor zaten çünkü oraya krem değince rahatlıyorum.
  internette siğil vs şeyleri araştırdım ama hayatımda anal ilişki vs şeyler yapmadım. o tarz bir hastalık olduğunu düşünmek istemiyorum.

  1. Bahsettiğiniz sivilce gibi lezyonlar siğil, fissürün bekçi memesi olabilir. Görmeden kesin bir şey demek doğru değil. Bir anda 3 tane olması siğile daha çok benziyor. Yalnız anal ilişki ile bulaşmayabilir. Genital siğilden yayılma olabilir, az da olsa ıslak zeminlerden bulaşma olduğu da kabul edilir. Siğilse hızla çoğalma devam edebilir. Kesin tanı ve tedavi önerisi için ilk fırsatta muayene olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir