Op. Dr. Seher Şirin’e (Soru Sor)

Daha önceki konularımızda dikkat ettiyseniz anüs bölgesi hastalıklarının teşhis ve tedavisi için mutlaka Proktoloji  yani makat hastalıkları uzmanlarına muayene olunmasını gerektiğini belirttik, bu alanda size ilk önereceğimiz hekimlerden birisi Op. Dr. Seher Şirin olup, özellikle kadın genel cerrahi uzmanı arayan hanımların ilk tercihi olmaktadır. 30 Yılı aşkın hekimlik tecrübesi olan Şirin’i bu sayfada yakından tanıma imkanı bulacağız.

Doktorunuz Sizlerden Gelen Soruları Yanıtlıyor
Uzmanımızı tanımaya geçmeden önce önemli bir hususu aktarmak istiyorum. Uzmanımız  bu sayfada sizlerden gelen makat hastalıklarına dair her tür soruya yanıt vermektedir. Ayrıca Seher Hanım’ın daha önce meme hastalıklarıyla ilgili yıllarca çalışmış olmasından dolayı yine kadınların önemli sorunlarından olan meme hastalıkları,meme kanseri ile ilgili sorularınıza  da yanıt verecektir. Her ne kadar bu site meme hastalıkları ile ilgisi olmasada kadın hastalarımıza, meme konusunda da bilgi aktarımı ricamızı kabul etmiştir.Sayfanın en alt kısmında yer alan soru ve yorum formunu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Maksimum 24 saat içerisinde uzmanımız sorunuza yanıt vermektedir. Şimdi uzmanımız hakkında bilgilere geçebiliriz.

1961 Yılında Karaman-Ermenek’te Doğdu
İlk olarak doğduğu ve yaşadığı yerlere bakacak olursak 1961 yılında Karaman’ın Ermenek ilçesinde hayata merhaba dediğini belirtmek gerekir. Bir süre sonra ailece Mersinde yaşamaya başlamış olup, ilk orta ve lise eğitimini burada tamamlamıştır.

1985 Yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden Mezun Oldu
Sürekli hayalini kurduğu doktorluğa ilk adımı 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesini kazanarak attı. 6 Yıllık eğitim sürecinden sonra 1985 Yılında doktor olan Şirin 2 yıllık mecburi hizmet görevini  Muğla Devlet Hastanesinde pratisyen hekimlik yaparak tamamlamıştır. Kısa bir süre Silivri Sağlık Grup Başkanlığından sonra 70.Yıl Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezinde pratisyen doktor olarak 3 yıl görev yapmıştır.

1990 Yılında Uzmanlık Eğitimine Başladı
Mezuniyetinden 5 yıl sonra uzmanlık eğitimine başlayan Doktor Seher Şirin hayatında önemli bir yer edecek olan eski adı SSK. Samatya Hastanesi  yani T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde uzmanlık eğitimine başlamıştır. O yıllarda kadın doktorların pek fazla rağbet ve cesaret etmediği  genel cerrahi ihtisasının zorluklarını göze almıştır ve uzun süre hastanenin tek kadın genel cerrahi doktoru (asistanı) olarak çalışmıştır.Burada gece-gündüz,oldukça yoğun , 4 yıl süren genel cerrahi ihtisasını tamamlamıştır.

Genel Cerrahi Uzmanı Olarak Şişli SSK Hastanesinde Göreve Başladı
1994 Yılında genel cerrahi ihtisasını aldıktan sonra ilk görevi yeri Şişli SSK hastanesi olmuştur. 1 Yıl süren görev sonrası genel cerrahi ihtisasını aldığı yer olan T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim Ve Araştırma Hastanesine (o zamanki adı SSK Samatya Hastanesi)  bu sefer Genel Cerrahi uzmanı olarak dönecektir.

18 Yıl Görev Yaptı
1997 Yılında göreve başladığı T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde 2015 yılında emekli olarak ayrılmıştır. Binlerce insana umut olmuş, bir çok sağlık alanında hizmet vermiştir. Emekli olduktan sonra İstanbul Yeşilyut’ ta  özel bir klinikte Genel Cerrahi Uzmanı olarak göreve başlamıştır. Çalışmış olduğu 1 yıl kadar (15 ay) süre içinde çalışma prensiplerinin  daha çok  para kazanma amacına yönelik olduğunu görmüş, bu prensibe direnmiştir. Fakat klinik sahibinin bu amaçla yaptığı psikolojik baskı nedeniyle ayrılmak zorunda kalmıştır.

İlgilendiği Başlıca Hastalıklar:

Uzun yıllar görev yaptığı hastanenin hizmet hastanesi olması dolayısıyla genel cerrahinin alanına giren her tür hastalığın tedavisiyle uğraşmış ve bu alanların hepsiyle ilgili olarak çalışmıştır. Hastalarının büyük çoğunluğu kadın genel cerrahi uzmanı tercih eden kadın hastalar olmuştur. Bu nedenle kadınların muayeneden çekindiği konular olan meme ve makat hastalıkları alanında daha fazla çalışmıştır. Makat hastalıkları konusunda deneyimi nedeniyle erkek hastalarında tercihi olmaktadır.

Makat Hastalıkları Teşhis ve Tedavisi
İlgilendiği ve hizmet verdiği alanların başında makat hastalıkları gelmektedir.Makat hastalıkları alanında teşhis ve tedavisini yaptığı hastalıklara aşağıda göz atalım.

Hemoroid (Basur): Kadın ve erkek ayrımı olmadan özellikle kabızlık problemi yaşayan insanlarda en sık görülen hastalıktır. İshalde de olabilir. Nedeni dışkılama esnasında ıkınmaya bağlı olarak toplardamar genişlemesidir. Dr. Seher Hanım hemoroid tedavisinde özellikle ameliyatsız yöntemlere önem vermektedir. Birinci derece ile gelmeniz halinde ilaçlarla tedavi edilebilir. 2 ve üçüncü derece olması halinde ise Lazer ve Rubbel Band Ligation (RBL) dediğimiz (Lastikle Boğma Yöntemi) uygulamaktadır. 4. Derece olması halinde ise tek çözüm yolu ameliyattır. Laserle ameliyat  veya  THD yöntemi dışarıda dikiş olmadığından ağrısız bir çözüm olarak tercih etmektedir.

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs): Daha çok erkeklerde ve özellikle 15-30 yaş arası erkeklerde görülen bir sorun. Her ne kadar kıl batması ile karıştırılsa da doğrusu kuyruk sokumu bölgesinden cilt altına kıl, tüy gibi yabancı cisimlerin girmesi ve orada zamanla yumak kapsül haline gelmesidir. İlk başlarda ciddi bir şikayete neden olmasa da ilerleyen süreçte apse , kuyruk sokumunda şiddetli ağrı, devamlı akıntı ile hayat kalitesini düşürür. Kesin çözüm yolu ameliyattır. Dr.Seher Şirin mümkün olan hastalarda, özellikle fazla yayılmamış olanlarda mikro sinüsektomiyi tercih etmektedir. Böylece hastanın hastaneye yatmasına,anestezi almasına ve günlerce ağrı çekip yüzü koyun yatmasına gerek kalmaz.İleri derece olanlarda ise mikrosinüsektomiye yakın avantajları bulunan ameliyat çeşiti karidakis ameliyatını uygulamaktadır.

Makat Çatlağı (Anal Fissür): Yine kabızlık problemi olan insanlarda yaygın görülen bir hastalık makat çatlağıdır.hastalar makat yırtığı,makatta damar çatlaması olarak da tanımlarlar. Sert dışkılamanın ya da çok sulu ishalin neden olduğu anüs iç kısmındaki çizik,yara 1 ay içerisinde ilaçla ve bazı önlemlerle tedavi edilebilir.Tedavi   edilmediğinde kronik hale gelecek ve ameliyat ya da botoks enjeksiyonu gibi müdahaleler gerekecektir. Doktorumuz Seher Hanım ameliyattan ve bazı yan etkilerinden korkan hastalarda sadece 1 dakika zaman alan botoks tedavisini uygulamaktadır..

Anal Hematom (Makatta Pıhtı Toplanması): Makatta ağrı ve meme oluştuğunda pıhtılaşmış hemoroidle karıştırılabilen anal hematom oldukça sık görülmektedir. Hemoroidde aslında genellikle ağrı görülmez. Makatta pıhtı toplanması anlamına gelen hastalık yine kabızlık ve dışkılama esnasında ıkınma ile yakından alakalıdır. Ikınma anüs bölgesindeki damarların patlayarak cilt altına kan akışına ve kanın pıhtılaşarak ağrıya dönüşmesine neden olur. küçük ve ağrısız Tedavisi 1 cm alanda yapılan kesi ile pıhtı boşaltılır.

Anal ve Genital Kondilom: HPV virüsünün sebep olduğu sivilce gibi lezyonlardır. Genellikle cinsel yolla bulaşır. Dokuya bulaştıktan sonra yıllarca dokuda kalabilir. Anal kondilomda anüsün içinin de anoskopla kontrolü ve anüste, rektumda varsa tedavisi gerekir.Lezyonlar tedavi edildikçe yenileri çıkabilir.Bu nedenle sıkı takip altında ayda bir kontrol ederek çıkan her yeni lezyona tedavi uygulamak gerekir. Tedavisinde ilaç tedavisi, kriyoterapi, elektrokoterle yakmak ya da radyofrekansla yakmak gibi tedavi yöntemleri vardır. Dr.Seher Şirin bu tedavilerden kriyoterapiyi başarısız bulduğundan ,ilaç tedavisini siğille beraber sağlam doku da yandığından,elektrokoter yarası zor iyileştiğinden tercih etmemektedir. Radyofrekansla tüm lezyonları tek tek lokal anestezi ile,hastaneye yatmadan temizlemektedir. Sonrasında 5 kez daha ayda bir kontrol ederek yeni çıkanları ücretsiz yakmaktadır.

Op. Dr. Seher Şirin sadece Proktoloji değil aynı zamanda meme hastalıkları uzmanıdır.

Meme Hastalıkları Teşhis ve Tedavisi
Uzmanımıza aşağıdaki soru ve yorum formundan sadece makat hastalıkları değil aynı zamanda meme hastalıkları ile ilgili soru sorabilirsiniz. T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde görev yaptığı 18 yıllık süreçte meme hastalıkları çalışma grubunda yer almış ve meme kanseri teşhis ve tedavisinde yer almıştır. Her 8 kadından birinden görülen meme kanseri ile ilgili muayene olabilirsiniz.

Diğer Uygulamaları:

*Ben tedavisi:Yüzdeki ve vücuttaki her tür benler kötü şüphe içermiyorsa ameliyatsız (radyofrekansla buharlaştırma ,damar benlerinde infraret koagülasyon) tedavileri yapmaktadır.Bu yöntemler vücutta en az iz bırakan yöntemlerdir.Benler kanser şüphesi içeriyorsa punch biyopsi (küçük doku örnekleri alma ) alarak benleri inceletmektedir. Eğer kanser şüphesi fazla ise ,gereğinde lezyonu lokal anestezi ile küçük bir  cerrahi müdahaleyle çıkarmaktadır.

*Nasır:Ellerde veya ayaktaki nasırları radyofrekans yöntemi ile  nasırın kökünü de alarak çıkarır.

*Lipom (yağ bezeleri):Saçlı derideki yağ kistlerinde  saçı kesmeden olabildiğince küçük kesi ile çıkarma işlemini yapmaktadır.

*Endoskopi: Mide barsak hastalıklarının tanısında önemli bir yöntem olan Gastroskopi, kolonoskopi işlemlerinde 23 yıllık deneyimi vardır.

*Diğer cerrahi hastalıklar: Op.Dr.Seher Şirin genel cerrahi uzmanıdır.Diğer cerrahi hastalıkların(guatr,safra kesesi,apandisit  gibi) tanı ve tedavisini yapabilmektedir.

Adres Bilgileri: 
Op.Dr.Seher Şirin şu anda İstanbul  Bakırköy’de hizmet vermektedir.
Zeytinlik Mahallesi,Yakut sok.Erçetin Plaza , No 24, Kat  3   Bakırköy/İstanbul.
Tel:0212 5727265, 0212 5727266,  0542 6210888

Kadın Doktor

Doktor Seher Şirin’e Sor

Evet arkadaşlar uzmanımız ile ilgili özet bilgilere yer verdik, şimdi kendisine sormak istediğiniz sorular varsa aşağıdaki yorum formunu kullanarak iletebilirsiniz. Sizden gelen sorulara burada yanıt vermektedir.

676 comments

 1. Hocam cevabınızı okudum cevabınız için teşekkür ederim makat bölgesine dolgu yapabiliriz yazmışsınız bende böyle bir tedaviyi olmak istiyorum belki makat bölgemdeki akıntı geçer size sormak istediğim şey dolgu kaç defa yapılıyor ve kaç ay etkili oluyor etkisi kalıcımı geçicimi sormak istediklerim bu kadar en yakın zamanda randevu alıp size gelicem dolguyu geldiğim gün içerisinde yapar mısınız birde dolgu enjeksiyonunun ücreti ne kadar teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Dolgu geçici bir çözümdür. Eğer dolgu işe yararsa sonra sizin karın kısmınızdan yağ dokusu alınıp anüse kendi yağınız enjekte edilebilir. Dolgu maddesi 4-6 ay kadar etkili olur. Yağ dolgusu daha uzun sürelidir fakat tam olarak kalıcı olmayabilir. Bahsettiğim tedavinin %100 garantisi yoktur. Çünkü sizde ameliyat ya da başka bir yırtığa bağlı bir doku defekti yok(bu t,ip hastalarda başarı oranı yüksektir). Sizin şikayetlerinize istinaden böyle bir tedavi öneriyorum, fakat dediğim gibi %100 garanti veremem, iyi geleceğini umuyorum. Yarın bizim WhatsApp numaramızdan (0 542 621 0 888) sorarsanız dolgu maddesinin fiyatını öğrenip size döneriz. Çünkü dolgu maddesinin fiyatı günlük değişim göstermektedir. Bu ilacı elimizde bulundurmuyoruz, gerekince alıyoruz.

 2. hocam merhaba size bu aralar devamlı şikayetlerimle ilgili yazıyorum sorularıma cevap yazmıyorsunuz anlıyorum ki sizi rahatsız ettim benim amacım sizi rahatsız etmek değil sadece derdime derman arıyorum bu makat bölgemdeki akıntı psikolojimi alt üst ediyor ben bu akıntıdan kurtulmak istiyorum size söylediğim gibi ben ergenliğin verdiği cahillikle makat bölgeme cisim soktum o günden beride asla böyle bir şey yapmadım ama bu yaptığım makat bölgeme hasar verdi ben bu makatımdaki hasarı anlaya biliyorum eğer bu durum beni çok rahatsız etmese ne bir doktora giderdim ne size gelirdim nede bu kadar bu sorunumun bitmesi için uğraşırdım ama çok rahatsız ediyor hayatımı etkiliyor bu durum yüzünden psikolojik ilaçlar kullanıyorum hocam siz bu konuda tecrübeli bir doktorsunuz makat bölgemdeki bu akıntı anoplastiyle ve ya makat daraltma ameliyatıyla geçeceğine ben inanıyorum siz ne önerirsiniz belki az bir akıntım ameliyattan sonra olabilir onu kabul ediyorum ama makat bölgemdeki yumuşaklık ve gevşeklik bu ameliyat yöntemlerinin biriyle anoplastiyle veya daraltma ameliyatıyla çözüleceğine inanıyorum sizde onay verirseniz ben bu ameliyatı kendi rızamla olmak istiyorum lütfen bir cevap yazın bu sorumu cevapsız bırakmayın. teşekkür ederim

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Sorunuza daha önce de cevap verdim, hiçbir sorudan rahatsız olmam. O açıdan rahat olabilirsiniz. Ancak daha önce de cevap verdiğim gibi sizin sıkıntılarınızı objektif olarak muayene ve tetkiklerde göremiyoruz, bulamıyoruz. Anoplasti ameliyatı zannettiğiniz kadar kolay bir ameliyat değil. Sonrası çok sıkıntılıdır, darlık oluşabilir. Bu seferde dışkınızı yapamazsınız, düzeltme şansımız da yok. Üstelik kasların gevşekliği anoplasti ile çözülmez. Başka biyofeedback gibi makat kaslarına uyarılar vererek güçlendirilebilir. Kendi rızanızla olması önemli değil. Çünkü bir hastadan iyi sonuç alamazsak biz de en az hasta kadar mutsuz oluruz. Ciddi bir patoloji bulamadığımız için herhangi bir tedavi de öneremiyorum. Bu kadar sıkıntılarınızı da anlıyorum. Dilerseniz makata dolgu maddesi enjekte edebiliriz, ir süre. En azından sıkıntı yaratırsa geçicidir, tedavi olumlu sonuç verirse daha kalıcı bir çözüm bulmaya çalışırız

 3. seher hocam merhaba size beş altı ay önce gelmiştim anal manometre filmimle beraber şikayetim makat bölgemden gelen akıntıydı bana kegel egzersizi verdiniz altı aydan beri egzersizleri düzenli bir şekilde yapıyorum ama yine makat bölgemden akıntı geliyor hiç bir değişme yok kegel egzersizlerinin hiç bir faydasını görmedim makat bölgeme değdiğimde o bölgemin çok yumuşadığını ve kaslarımın gevşediğini anlıyorum hocam bu egzersizlerin dışında yapılabilecek başka bir yöntem var mı makat estetik veya daraltma ameliyatı benim bu akıntı sorunumu çözer mi eğer bu ameliyat beni bu akıntı sorunundan kurtaracaksa ben bu ameliyatı size olmak isterim cevabınızı bekliyorum ve cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Daha önce size ayrıntılı şekilde açıkladığım gibi makatınız da ciddi bir problem bulamamıştım. Anal manometride de herhangi bir bozukluk yoktu hatırladığım kadarıyla. MR çektirdik mi tam hatırlamıyoru. Kaslarda bu tip zafiyet olsaydı, yumuşama olsaydı muayenede anlardım. Muayene de ve manometrede makat kaslarında bir gevşeme yoktu. Fazla terlemeye bağlı ıslaklık ve akıntı hissi olabileceğini düşünüyorum. Benim bulamadığım gibi başka doktorlar da bulamamıştı sanıyorum. Bir bozukluk olsaydı mutlaka muayene ve tetkikler de çıkardı. Böyle bir ameliyat mümkün değil. Çünkü daha henüz teşhisi koyamıyoruz. Makata mecbur kalmadıkça ameliyat yapmamak gerekir. Çünkü bu sefer de fazla daralırsa ki sizde ciddi bir genişleme yok. Makat darlığı çok ciddi bir problem yaratır

 4. Hocam merhabalar 4 yıl önce makat bölgesinde ıslaklık ve yıllardır gecmeyen bir kalıntıyla beraber akabinde mide ekşimesi sac dökülmesi ve agızda dışkı kokusu ve dilde bir kabartıyla beraber bir enfeksiyon gecirdim sed 57 crp 27 egfr 87 ıge 880 ve trombositlerde 150000 lerdeydi agumentin klaritromisin ve sonunda novosef kullanarak enfeksiyonu kontrol altına aldım lakin yinede ara sıra sed ve crp yukseliyordu aradan 5-6 ay gectiki sag kurek kemiği bölgemden künt sesi geldi ve hayatım alt üst oldu gögüs kafesim ve sırt bölgemde catırdamalar agızda dışkı kokusu diş etlerinde şişlik ve acı dişlerim sallanmaya başladı kalp carpıntıları cilt altında elime gelen şişlikler ve cıtırdamalar cift görme yürürken kulak cıtırdaması vs 5 kere endoskopi 2 kere kolonoskopi bir cok mr ve tomografi cektirdim kimse bişey bulamadı herkes psikolojik deyip gönderdi makatımdaki kaşını ve akıntı gecince sırtlarım agırmaya başlıyor kaşıntım artıncada agrılarım azalıyor 4 yıldır uyuyamıyorum makatımdaki kokuyla agzımdaki koku aynı lütfen yardımcı olun gerekirse muayeneye gelirim saygılarımla

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Makattaki kaşıntı ve akıntı dışında tüm şikayetleriniz cerrahi ile ilgili bir problem değil gibi görünüyor. Daha çok dahiliye hastalıklarının incelemesi gereken belirtiler var. Makattaki akıntı ve kaşıntı için muayene gereki. Makatta apse ve yaygın enfeksiyon olursa ancak CRP ve sedimantasyon yükselir. Öyle bir durumda da yalnızca kaşıntı ile kalmaz, ciddi ve şiddetli ağrılar olur. Zaten bu kadar tahlilleri yükselten bir apseyi hiçbir doktor görmemezlik edemez. Öyle bir ihtimal olduğunu düşünmüyorum ama makat hakkında muayene etmeden bir şey demek zor

 5. Mrb hocam bende 10 yıl önce felan yırtık oluştu kabızlıktan dolayı min3 günde genelde 4 günde bir tuvalete gidiyorum. Haliyle çok sert ve zor oluyor.o zman verilen kremi sıcak duş vs tam kullanadm yurtta kalıyordum. Bazen nüksetti bazen azaldı çok acılı kanamalı zamanlar oldu. Kabızlık için gittiğimde senin rutinin bu alış bağırsak tembelliği var dediler. Şu an kanama yok ama dışkılarken acıdan ölcem cam kesikleri var gibi acıyor ve sonrasında o gün üzerine bile oturamıyorm.pamdemiden dolayı gözle bile muayene etmek istemedi doktor anrecta krem yazdı 2. Günüm ama baş ağrısı dayanılmaz ağrı arada dürtüyor ve ishal yaptı kramp giriyor karnıma ağrı geçmiyor.10 yıllık bir olayda krem bir işe yarar mı ne yapmam lazım rektum kanserinden korkuyorum doktara söyledim umursamadı.2 yıl önce başka doktor krem vermemişti yapcak bişi yok lazerle yakabilirz demişti. Birde aynı kas yapısı içtede var senin o çok dar onu amaliyatla genişletmek lazım demişti sıcak bakmamıştım. Şu an çok çaresiz hissediyorm.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Kabızlık bir kader değildir, ‘senin rutinin böyle, bağırsağın tembel’ demek bence doğru değil. Bağırsağı yavaş yavaş bu rutinden çıkarmak gerekir, yoksa giderek kabızlık ilerler. 10-15 günde çıkar hale gelirsiniz. Bunun tek yolu bol su içmek, sebze ve Lifli gıdalar yemek, hareketi arttırmaktır. Sabah aç karına 2 bardak su için biraz hızlıca hareket edin, bağırsaklar hareket etmeye başlayacaktır. Ancak bu önlemler tek günde olmaz. giderek bağırsağımızın hareketi normale doğru değişecektir. Fissürde eğer ki makatta daralma varsa yani iç sfinkter dediğimiz sfinkterlerde kasılma varsa, ameliyat ya da botoks tedavisi çaredir. Botoks tedavisi de ameliyata yakın başarı sağlar ve hastaneye yatış anestezi gibi işlemlere gerek olmaz. Ben daha çok botoks tedavisinin öneriyorum. Çünkü ameliyatta olan yan etkiler neredeyse botoksta yok denecek kadar azdır, olsa bile hayat boyu kalmaz. Bahsettiğiniz krem çok baş ağrısı yapar, çoğu hasta dayanamayıp keser. Onun yerine başka bitkisel ilaçlar örneğin anuflex krem kullanabilirsiniz. Sıcak su makatı gevşetir. Kanama olmadığı için rektum kanseri olma ihtimali az ama muayene etmeden sizde kanser yok deme şansımız yok. Bu nedenle İlk fırsatta muayene olmalısınız. Eğer ki kaslarda kasılma varsa botoks tedavisi ile kurtulma şansınız yüksek

 6. merhaba hocam gaz kaçırma sorunu tedavi edilirse tamamen geçer mi yoksa az da olsa devam mı eder

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Gaz kaçırma probleminin neye bağlı olduğuna ve nasıl bir tedavi yapıldığına bağlı olarak değişir. Kaslarda bir güçsüzlük var ise sebebine göre bir takım tedavilerle güçlendirilebilir. Ameliyata bağlı olarak gelişti ise dolgu gibi yöntemlerle geçici tedaviler sağlanabilir. Önce teşhis için muayene olmanız gerekir. Sebep belirlenmesi gerekir, daha sonra tedavi planlaması yapılır

 7. pasif gay eşcinsel ilişkide dikkat etmem gereken nedir anal ilişki yaşıyacağım için çatlak oluşumu olmaması için hocam.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Makat çatlağı oluşmaması için bol kayganlaştırıcı krem kullanılabilir.Travmatik davranılmaması önerilir. Başka önerilebilecek bir şey yok maalesef

 8. Merhaba hocam makat kısmında küçücük et parçası var ama hiçbir rahatsızlık ,acı oluşmuyor,neden olabilir ve ne yapmalıyım ?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Makattaki et parçası şeklindeki lezyonların geçirmiş olduğunuz fissürün bekçi memesi olma ihtimali yüksektir. Bir hastalık değildir, tıbben alınması gerekmez. Ancak rahatsız oluyorsanız küçük bir müdahale ile lokal anestezi altında alınabilir. Kesin teşhis ve tedavi önerisi için muayene olmalısınız

   • Neden oluşur ve nasıl geçer acaba ameliyat dışında ,nelere dikkat edilmeli?

    • Op. Dr. Seher Şirin

     Önceki yorumumda belirttiğim gibi fissür dediğimiz makat çatlağı kronikleştiğinde yani hastalık uzun sürdüğünde ciltte bir büyüme olur biz buna bekçi meme diyoruz. Ameliyattan sonra rahatlıkla evinize gidebilirsiniz dışkılama yapabilirsiniz yıkayabilirsiniz. Bir miktar açık yara olur o yara için kremler veriyoruz. Ciddi bir ağrınız olmaz.Tabii bu durumda kesin bir şey söylemek için önce muayene ile bu memenin ne olduğu tespit edilmeli. Ameliyatda gerekiyorsa ne yapacağımıza karar verilmeli. Muayeneden sonra gereken tedavi hakkında geniş bilgi veriyorum. Tedavi sonrası yapacaklarımı anlatıyorum.Fakat ne olduğunu bilmeden kesin birşeyler anlatmam doğru değil

 9. seher hocam pasif eşcinsel ilişki yaşıyorum bu anal ilişkide bozulma olurmu yırtılma olmadı şimdiye kadar ama ilerde sorun olurmu

 10. Bu arada hocam memleketim olmanizdan büyük sevinç duyuyorum.

 11. İyi günler hocam .Benim 4 senedir ara ara devam eden fissür rahatsızlığın var.Fakat şu son zamanlarda baya bı sıkıstıyor.Dişkimi yaparken pek sıkıntım yok fakat öncesi ve sonrasiňda makatimin içinde cam batması ve birşeyler geziyormuş gibi oluyor.Kaşinti çok oluyor.Aneskop ve bundan iki yıl kadar önce kolonoskopide yapıldı.Birde hocam son zamanlarda makatimda ıkınma hissi oluyor .Tuvalete gidiyorum ama birşey yok .Hocam makatimda olan bu ikinma batma ve kaşıntı normalmidir .Kanamam yok .Tekrardan kolonoskopi yaptırmam gerekirmi şimdiden teşekkürler .

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Kanama yoksa, ilk kolonoskopide polip ya da takip gerektiren bir durum tespit edilmemişse tekrar kolonoskopiye gerek yok. Ancak makattaki yanmayı ve tenesmus dediğimiz şikayetinizi açıklayabilmek için makat muayenesi olmalısınız. Anoskop muayenesini rutin her muayenede yapıyorum. Anal kanalı ve hemen içerisini daha rahat görüp değerlendirebiliyorum. Kabız ya da ishal olmayın. Sabah kalkınca 2 bardak su için ve 5-10 dakika hareket edin. Bağırsak hareketlenecektir, daha rahat dışkılayacaksınız. Dışkılama öncesinde makatınıza 2 dakika sıcak duş tutun. Sonra anüsün hafif içine doğru parmağınızla vazelin sürün. Sonra dışkılayın. Ağrı devam ederse tekrar sıcak duş tutabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir