Kadın Genel Cerrahi Uzmanı (Op. Dr. Seher Şirin) Kimdir?

Daha önceki konularımızda dikkat ettiyseniz, anüs bölgesi hastalıklarının teşhis ve tedavisi için mutlaka Proktoloji, yani makat hastalıkları uzmanlarına muayene olunması gerektiğini belirttik. Bu alanda size ilk önereceğimiz hekimlerden birisi Op. Dr. Seher Şirin‘dir. Özellikle kadın genel cerrahi uzmanı arayan hanımların ilk tercihi olan Şirin’in 30 yılı aşkın hekimlik tecrübesiyle tanışma fırsatını bu sayfada bulacaksınız.

Op. Dr. Seher Şirin Kimdir?

Kadın Doktor

1961 Yılında Karaman-Ermenek’te Doğdu
İlk olarak doğduğu ve yaşadığı yerlere bakacak olursak, 1961 yılında Karaman’ın Ermenek ilçesinde dünyaya geldiğini belirtmek gerekir. Bir süre sonra ailesiyle birlikte Mersin’e taşınmış olup, ilk, orta ve lise eğitimini burada tamamlamıştır.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden Mezun Oldu

Sürekli hayalini kurduğu doktorluğa ilk adımını 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesini kazanarak attı. (1)

Altı yıllık tıp eğitim sürecinden sonra 1985 yılında doktor unvanını alan Seher Şirin, iki yıllık mecburi hizmet görevini Muğla Devlet Hastanesinde pratisyen hekim olarak tamamlamıştır.

Kısa bir süre Silivri Sağlık Grup Başkanlığında çalıştıktan sonra, 70. Yıl Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezinde pratisyen doktor olarak üç yıl görev yapmıştır.

1990 Yılında Genel Cerrahi Uzmanlık Eğitimine Başladı

Mezuniyetinin üzerinden beş yıl geçtikten sonra uzmanlık eğitimine başlayan Doktor Seher Şirin, hayatında önemli bir yere sahip olacak eski adıyla SSK Samatya Hastanesi, şimdiki adıyla T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesinde uzmanlık eğitimine başlamıştır.

O dönemde, kadın doktorların pek rağbet etmediği ve cesaret göstermediği genel cerrahi ihtisasının zorluklarını göze almış ve uzun süre hastanenin tek kadın genel cerrahi doktoru (asistanı) olarak çalışmıştır. Burada gece-gündüz, oldukça yoğun bir şekilde, dört yıl süren genel cerrahi ihtisasını tamamlamıştır.

Genel Cerrahi Uzmanı Olarak Şişli SSK Hastanesinde Göreve Başladı

1994 yılında genel cerrahi ihtisasını tamamlayan Doktor Seher Şirin, ilk görev yerini Şişli SSK Hastanesi olarak belirlemiştir. Bir yıl süren bu görevin ardından, genel cerrahi ihtisasını aldığı T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne (eski adıyla SSK Samatya Hastanesi) bu kez Genel Cerrahi uzmanı olarak dönmüştür. (2)

SSK Samatya’da 18 Yıl Görev Yaptı

1997 yılında göreve başladığı T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 2015 yılında emekli olmuştur. Binlerce insana umut olmuş ve birçok sağlık alanında hizmet vermiştir. Emekli olduktan sonra İstanbul Yeşilköy’de özel bir klinikte Genel Cerrahi Uzmanı olarak göreve başlamıştır.

Op. Dr. Seher Şirin Hangi Hastalıklara Bakıyor?

İlgilendiği Başlıca Hastalıklar:

Uzun yıllar görev yaptığı hastanenin hizmet hastanesi olması nedeniyle genel cerrahinin alanına giren her tür hastalığın tedavisiyle ilgilenmiş ve bu alanlarda deneyim kazanmıştır. Hastalarının büyük çoğunluğunu kadın genel cerrahi uzmanını tercih eden kadın hastalar oluşturmuştur. Bu nedenle, özellikle kadınların muayeneden çekindiği meme ve makat hastalıkları alanında daha yoğun çalışmıştır. Makat hastalıkları konusundaki deneyimi nedeniyle erkek hastalar tarafından da tercih edilen bir hekim olmuştur. (3)

Hemoroid (Basur): Kadın ve erkek ayrımı olmadan özellikle kabızlık problemi yaşayan insanlarda en sık görülen hastalıktır. İshalde de olabilir. Nedeni dışkılama esnasında ıkınmaya bağlı olarak toplardamar genişlemesidir.

Op. Dr. Seher Şirin, hemoroid tedavisinde özellikle ameliyatsız yöntemlere önem vermektedir. Birinci derece ile gelmeniz halinde ilaçlarla tedavi edilebilir. 2 ve üçüncü derece olması halinde ise Lazer ve Rubbel Band Ligation (RBL) dediğimiz (Lastikle Boğma Yöntemi) uygulamaktadır. 4. Derece olması halinde ise tek çözüm yolu ameliyattır. Laserle ameliyat  veya  THD yöntemi dışarıda dikiş olmadığından ağrısız bir çözüm olarak tercih etmektedir. (4)

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs): Genellikle erkeklerde ve özellikle 15-30 yaş arası erkeklerde görülen bir sorun. Her ne kadar kıl batması ile karıştırılsa da, aslında kuyruk sokumu bölgesinden cilt altına kıl, tüy gibi yabancı cisimlerin girmesi ve orada zamanla bir yumak kapsül haline gelmesiyle oluşur.

İlk başlarda ciddi bir şikayete neden olmasa da, ilerleyen süreçte apse, kuyruk sokumunda şiddetli ağrı, devamlı akıntı gibi sorunlarla hayat kalitesini düşürür.

Kesin çözüm yolu ameliyattır. Mümkün olan hastalarda, özellikle fazla yayılmamış durumlarda mikro sinüsektomiyi tercih etmektedir. Bu sayede hastanın hastaneye yatmasına, anestezi almasına ve günlerce ağrı çekerek yüzü koyun yatmasına gerek kalmaz. İleri derecede olan hastalarda ise mikrosinüsektomiye benzer avantajları bulunan ameliyat çeşidi olan Karidakis ameliyatını uygulamaktadır. (5)

Makat Çatlağı (Anal Fissür): Yine kabızlık problemi olan insanlarda yaygın görülen bir hastalık olan makat çatlağı, hastalar tarafından makat yırtığı veya makatta damar çatlaması olarak da tanımlanır. Sert dışkılamanın ya da çok sulu ishalin neden olduğu anüs iç kısmındaki çizik veya yara, bir ay içerisinde ilaçlar ve bazı önlemlerle tedavi edilebilir.

Tedavi edilmediğinde kronik hale gelebilir ve ameliyat ya da botoks enjeksiyonu gibi müdahaleler gerekebilir. Doktorumuz Seher Hanım, ameliyat ve bazı yan etkilerinden çekinen hastalarda, sadece bir dakika süren botoks tedavisini uygulamaktadır. (6)

Anal Hematom (Makatta Pıhtı Toplanması): Makatta ağrı ve meme oluştuğunda, pıhtılaşmış hemoroidle karıştırılabilen anal hematom oldukça sık görülmektedir. Hemoroid’de aslında genellikle ağrı görülmez. Makatta pıhtı toplanması anlamına gelen bu hastalık, yine kabızlık ve dışkılama esnasındaki ıkınma ile yakından alakalıdır. İkınma, anüs bölgesindeki damarların patlayarak cilt altına kan akışına ve kanın pıhtılaşarak ağrıya dönüşmesine neden olur. Küçük ve ağrısız bir tedavi yöntemi olan, 1 cm’lik alanda yapılan kesi ile pıhtı boşaltılır.

Makat Siğili (Kondilom) HPV virüsünün sebep olduğu, sivilce gibi lezyonlar genellikle cinsel yolla bulaşır. Dokuya bulaştıktan sonra, yıllarca dokuda kalabilir. Anal kondilomda, anüsün iç kısmının anoskopla kontrolü ve varsa anüste ve rektumda tedavisi gereklidir. (7)

Lezyonlar tedavi edildikçe yenileri çıkabilir. Bu nedenle, sıkı takip altında ayda bir yapılan kontrol ve her yeni çıkan lezyona uygulanan tedavi önemlidir. Tedavisinde ilaç tedavisi, kriyoterapi, elektrokoterle yakma veya radyofrekansla yakma gibi yöntemler bulunur.

Op. Dr. Seher Şirin, kriyoterapinin başarısız olduğunu, ilaç tedavisinin siğillerle beraber sağlam dokuyu da yaktığını ve elektrokoter yaralarının zor iyileştiğini belirterek, bu yöntemleri tercih etmemektedir.

Radyofrekans ile tüm lezyonları tek tek lokal anestezi uygulayarak, hastaneye yatmadan temizlemektedir. Sonrasında, ayda bir yapılan beş kontrol sırasında yeni çıkan lezyonları ücretsiz olarak yakmaktadır.

Op. Dr. Seher Şirin sadece Proktoloji değil aynı zamanda meme hastalıkları uzmanıdır.

Meme Hastalıkları Teşhis ve Tedavisi
Uzmanımıza aşağıdaki soru ve yorum formu aracılığıyla sadece makat hastalıkları değil, aynı zamanda meme hastalıkları ile ilgili de sorular sorabilirsiniz. T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yaptığı 18 yıllık süreçte, meme hastalıkları çalışma grubunda yer almış ve meme kanseri teşhisi ve tedavisinde önemli rol oynamıştır. Her sekiz kadından birinde görülen meme kanseri ile ilgili muayene ve tedavi imkanlarından faydalanabilirsiniz. (8)

Medikal Estetik Uygulamaları

Ben Aldırma:Yüz ve vücuttaki her tür benler kötü şüphe içermiyorsa ameliyatsız (radyofrekansla buharlaştırma ,damar benlerinde infraret koagülasyon) tedavileri yapmaktadır. Bu yöntemler vücutta en az iz bırakan yöntemlerdir. Benler kanser şüphesi içeriyorsa punch biyopsi (küçük doku örnekleri alma ) alarak benleri inceletmektedir. Eğer kanser şüphesi fazla ise, gereğinde lezyonu lokal anestezi ile küçük bir  cerrahi müdahaleyle çıkarmaktadır. Ben aldırma nasıl yapılır? Başlıklı yazıyı okumanızı öneririm.

Nasır:Ellerde veya ayaktaki nasırları radyofrekans yöntemi ile  nasırın kökünü de alarak çıkarır.

Lipom (yağ bezeleri):Saçlı derideki yağ kistlerinde  saçı kesmeden olabildiğince küçük kesi ile çıkarma işlemini yapmaktadır.

Endoskopi: Mide barsak hastalıklarının tanısında önemli bir yöntem olan Gastroskopi, kolonoskopi işlemlerinde 23 yıllık deneyimi vardır.

Diğer cerrahi hastalıklar: Op.Dr.Seher Şirin genel cerrahi uzmanıdır.Diğer cerrahi hastalıkların(guatr,safra kesesi,apandisit  gibi) tanı ve tedavisini yapabilmektedir.

Adres Bilgileri: 
Op. Dr. Seher Şirin şu anda Antalya’da hasta kabulüne devam etmektedir.
Yüksekalan Mahallesi, 485 Sokak, No:2 Kat: 1 Muratpaşa / Antalya
Telefon: 0242 312 22 20
WhatsApp: 0532 459 69 00
Web: www.ideaantalya.com

Sorularınız var mı?

Evet arkadaşlar uzmanımız ile ilgili özet bilgilere yer verdik, şimdi kendisine sormak istediğiniz sorular varsa aşağıdaki yorum formunu kullanarak iletebilirsiniz. Sizden gelen sorulara burada yanıt vermektedir.

REFERANSLAR

 1. Günergün, F., & KADIOĞLU, S. (2006). İstanbul Üniversitesi’nin yerleşim tarihçesi üzerine notlar. Osmanlı Bilimi Araştırmaları8(1), 135-163.
 2. Baskan, S., Çakmak, A., Göksoy, E., Abbasoğlu, O., Çelebi, A. E., Güllüoğlu, B., … & Aktaş1, H. (2009). Genel cerrahi uzmanlık eğitimine farklı bir bakış. Ulusal Cerrahi Dergisi25(4), 142-5.
 3. ORAL, S. E., & Nadiye, Ö. Z. E. R. (2020). Bir Kolonoskopi Gerçeği: Utanma Duygusu ve Yönetimi. Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dergisi9(2), 216-221.
 4. Ferhat, Ç. A. Y., Kanat, B. H., & Girgin, M. (2017). Hemoroit tedavisinde lastik band ligasyon sonuçlarımız. Adıyaman Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dergisi3(3), 581-588.
 5. MENTEŞ, O. D. M. Ö., Uzmanı, E. H. H. G. C., ÖZDEMİR, O. D. M., Uzmanı, E. H. H. G. C., & ÖZGÜL, O. D. Ö. PILONIDAL SİNÜS HASTALIĞI VE CERRAHİ TEDAVİSİ.
 6. ERSAN, Y., YAVUZ, N., ÇİÇEK, Y., ERGÜNEY, S., & KUŞASLAN, R. (2004). Anal fissürlerde medikal tedavi. Cerrahpaşa Tıp Dergisi35(4).
 7. Yazgan, S., Koçberber, Ç., Suleymanzade, N., & Can, U. Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar? Sağlığını Şansa Bırakma; Koru (n)!!!.
 8. Özdemir, L., Tekbaş, Ö. F., Erdal, M., & Balkan, M. (2007). GATA Meme Hastalıkları Polikliniği’ne Başvuran Hastalarda Meme Kanseri Risk Faktörlerinin Araştırılması. Türkiye Aile Hekimliği Dergisi11(4).

747 Yorum

 1. Hocam merhaba , son 3 gündür makat bölgesinde özellikle geceleri çok fazla derece de kaşıntı yaşıyorum. Pruzon krem araştırdım fakat eczane de bulamadım. Stilex Jel önerdiler onu aldım ve kullanıyorum. Etkisi aynı olur mu veya Stilex Jel in bir zararı olur mu?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Bahsettiğiniz kremin bir zararı olmaz ancak faydası olur mu bilemem. Çünkü bu krem alerji kremidir yalnızca alerjik bir sebebi varsa faydası olur. Onun dışında makat kaşıntısı yapan pek çok sebep vardır. Bu sebeplerden biri varsa bu kremin bir faydası olmaz. Siğil, dış hemoroid, anal fissür, fistül gibi hastalıklar varsa bu hastalıklar tedavi edilmeden kaşıntı geçmez. Bu nedenle mutlaka bir Cerrahi Uzmanı görmeli, bu tip hastalıklar varsa tedavi edilmelidir. Ayrıca bağırsak parazitleri gece artan kaşıntılar yapabilir. Dışkı tahlili de yaptırmalısınız. Dar ve sentetik çamaşırlar, iyi durulanmamış çamaşırlar, aşırı terleme, devamlı ıslak ve nemli kalması, çok yıkama ya da az yıkama, aşırı baharatlı yiyecekler yeme, gazlı ve kafeinli içecekler tüketme gibi sebepler de makat kaşıntısı yaparlar

 2. seher hocam size son bir şey daha danışmak istiyorum biofeedback tedavisi kaç seans yapılıyor ve bu tedavinin etkinliği varmı makat kaslarını kuvvetlendiriyor mu. istanbulda olsaydınız size tedavi olmak isterdim çünkü gerçekten dürüst ve güvenilir bir doktorsunuz ayrıca sorduğum her soruya bıkmadan cevap verdiniz ve beni bu konuda bilgilendirdiniz size teşekkür ederim yeni görev yeriniz hayırlı olsun.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Öncelikle hakkımda kıymetli düşünceleriniz ve övgüleriniz için teşekkür ederim. Elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Biyofeedback’in seansları her hastanın durumuna göre ayarlanır. Oldukça etkili olduğunu düşünüyorum. Tedaviyi yapan yer karar vermelidir . Öncesinde bazı tetkikler isteyebilirler. Mevcut bozukluğun derecesine göre biyofeed back’in etkili olup olmayacağı konusunda, kaç seans olacağı hakkında da düşüncelerini söylerler

 3. merhaba seher hocam size geçen sene makattan akıntı şikayetiyle muayene olmuştum sizde bana makat bölgesine dolgu tedavisini önermiştiniz verdiğiniz kegel egzersizlerini eksiksiz yaptım bunlardan bir sonuç alamadım ve bu dolgu tedavisini olmaya karar verdim sizde uygun görürseniz ben bu tedaviyi olmak istiyorum bu akıntı sosyal yaşamımı çok etkiliyor ve beni bunalıma sokuyor bu tedavinin geçici olduğunu bana söylemiştiniz fakat tedavi işe yararsa vücuttan alınan yağla o bölgeye kalıcı dolgu yapılacağını belirtmiştiniz size en yakın zamanda randevu alıp gelicem birde hocam bu tedavinin dışkı yapamama gibi bir sorunu olur mu ve şuan bu tadavinin ücreti ne kadar teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Geçen sene bana muayene olduysanız İstanbul’da yaşıyorsunuz demektir. Ben şu anda Antalya’ya yerleştim, Bakırköy’de iken birlikte çalıştığım Dr. Atilla Kaya halen aynı yerde devam etmektedir. Bu konuda oldukça güvenilirdir, oraya gidebilirsiniz. Önce yeniden muayene edip tekrar değerlendirmesi gerekir. Dışkı yapamama gibi bir sorunla şu ana kadar hiç karşılaşmadık. Eğer etkili olursa yağ dolgusu yapılabilir.

 4. merhaba hocam geçen sene size muayene olmuştum makatımdaki akıntı şikayetiyle sizde bana makata dolgu tedavisini önermiştiniz ben şuan bu tedaviyi olmak istiyorum ailemin de bu konuda onayı var fakat size şunu danışmak istiyorum dolgu tedavisinden sonra büyük abdestimi yapamama gibi bir durum olur mu birde şuan dolgu tedavisinin ücreti ne kadar ve sigorta bunu karşılıyor mu teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Sorunuzun ilk kısmını yukarıda yanıtladım sanırım. Ücret bilgisi hakkında İstanbul’daki ücretlerle ilgili kesin bilgim yok. Dolgu maddesi oldukça pahalı, onun ücreti ile paralel bir artış sağlıyor. O nedenle onda sabit bir fiyat veremiyoruz. İstanbul Bakırköy şubesinden ücret bilgisi alabilirsiniz. 0542 621 08 88 Bakırköy şubesinin telefonudur

 5. İsim belirtilmedi

  Merhaba hocam , 19 yaşında oğlum 2 yıl boyunca fistül rahatsizliğından dolayı amalaliyat oldu herdefasinda temizlediler, 2 yılın sonunda fistuller kontrol altina alindi fakat kalın bağırsağı alalım diyorlar , çok zor bir karar , lütfen cevap verin
  Teşekkürler
  Ismimin yaynlanmasini istemiyor

  • Op. Dr. Seher Şirin

   19 yaşındaki hastada bu kadar sık fistül olması iltihabı bağırsak hastalığı olabileceğini düşündürür. İltihabı bağırsak hastalığı Gastroenteroloji uzmanı tarafından takip ve tedavi edilmelidir. Bu tedaviler yetersiz kaldığı zaman eğer ki bağırsak delinmesi ya da bağırsakta darlık, tümör gibi komplikasyonlar oluşursa bağırsağın O kısmı alınabilir. Öncesinde kolonoskopi ile hastalığının aşaması belirlenmelidir. Fistül tedavisi için bağırsağı almak gerekmiyor. Ancak bazen çok kötü fistüllerde karına geçici olarak bağırsağı alıp bir süre sonra yerine konulabilir. Ama buna karar vermek için hastayı bütünüyle bilmek gerekir

 6. Merhabalar hocam yaklaşık 3 senedir ilk başta baya kaşıntı oluyordu ve koku oluyordu arada da kanamam oluyordu herhalde kaşıntıdan dolayı ve baya bi yara olmuştu egzama gibi şükür şimdi öyle bi kaşıntım yok ama şimdi de terleme ve koku oluyor yıkıyorum kurutuyorum aradan 5 dakika geçtiğinde hafif ıslaklık ve koku yine geliyor bunun içinde doktora gitmeye utanıyorum ne yapmam lazım neden oluyordur cvp verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Maalesef görmeden teşhis konulacak bir durum değil. Siğil olabilir, siğil varsa mutlaka radyo frekansta yakarak tedavi edilmesi gerekir. Anal fistül olabilir, fistül mutlaka ameliyat gerektiren bir hastalıktır. Anal dermatit ise ona göre gereken ilaçlar verilmelidir. Dış hemoroid, fissür gibi hastalıklar, ıslaklık hissi ve kaşıntı yapabilir. Anüste hafif bir gevşeklik varsa koku sızması olabilir. Bu nedenle mutlaka muayene ile teşhis konulmalı ve ona göre tedavisi yapılmalıdır

 7. Merhaba hocam, benimde 2013 yılında aldığım kilolar sebebiyle tahminimce 76 kg dan , 86 kg çıktım damla şeklinde kanama olmuştu doktora gittiğimde iç hemoroid dedi krem falan vermişti ben düzgün bir şekilde kullanmadım bile zamanla geçti birkaç yıl sonra tekrarladı bu sefer başka doktor anal fissür dedi sonra ilaç krem yazdı daha kullanmadan kendi kendine geçti böyle ara ara oldu son iki yıldır tekrarladı bu kez şiddetli ve kanamalı olmaya başladı son doktara Temmuz ayında gittim 1,5 cm yırtık var dedi korkulacak bişey yok kronik değil dedi altını çizerek sormana rağmen devlet hastanesinde lacofen krem kullanmanı istedi birde dışkı yumuşatıcı ama bir türlü geçmedi bu sefer mercimek büyüklüğünde ödemde elime geliyor yani anlamadım nasıl bir hastalık hayatımda sadece askerlik döneminde kabız oldum hareketli bir insanım yerimde duramam beslenmede turşu, acılı şeyleri oldum olalı sevmem bir diyetisyene mi gitmeliyim hala çekiyorum 1984 doğumluyum iki kız kardeşim var onlarda da zaman zaman olmuş geçmiş teşekkürler

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Kabızlığın yanı sıra ishal de anal fissür sebebi olabilir. Kabız olmasanız bile ilk kısmını sert gelmesi de makat çatlağını yapabilir. Doktor muayene ettiği için kanamanın kanser ya da başka bir önemli tedavi gerektiren hastalıktan olmadığını düşünüyorum. Fissür, hemoroid gibi hastalıklar sebep bir kez bile olsa tekrarlayabilir. Dışkıdan önce 5 dakika sıcak suya oturup, lokafen ile birlikte anuflex dediğimiz bitkisel kremi anüsün tam giriş kısmına sürünüz. Bunu yaparken parmağınızın ilk boğumu anüsün içine hafif girsin. Çünkü çatlak orada oluyor. Dışına ya da çok içeriye sürmenizin bir anlamı yok. Bu ilaçları sürdükten sonra dışkılama yapın. Muayene olduğunuz için ve anuflex bitkisel olduğu için ilaç önerebildim. Kronikleştiği zaman botoks ya da ameliyat gibi müdahaleler gerekir. Zayıflamak için diyet uzmandan yardım alabilirsiniz tabii ki ama kabızlık için bol su içmeniz, bol sebze ve lifli meyveler tüketmeniz, hareketinizi arttırmanız, özellikle bir saat yürümeniz yeterli olabilir. Bir de dışkınız geldiğinde bekletmeyin, ertelemeyin. Çünkü o dışkının ilk kısmını sertleşmesine sebep olur

 8. Merhaba hocam makatımın tam kenarında ufak sert morumsu bir şişlik oldu 21 yaşındayım daha önce oramla alakalı bir sorun yaşamadım akıntım kaşıntım kanamam yok sadece şişkinlik rahatsızlık veriyor sizce nedir

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Kabız ya da ishal olduysanız, tuvalette uzun kalıp zorlanma olduysa anal hematom dediğimiz deri altına kan pıhtılaşması olabilir. Daha önce hemoroidi olanlarda pıhtılaşmış basur düşünülebilir. Ama daha önce hiçbir şikayetinizin olmadığını söylüyorsunuz. Büyüklüğüne göre anal hematom çoğu zaman kendiliğinden bir hafta gibi sürede geçer. Ağrısı çok fazla ise ve büyükse cerrahi müdahale ile boşaltmak gerekebilir. Biraz ilaçla tedaviye destek sağlanır. Bu sırada sebep olan yani tuvalette zorlanma gibi sebepler varsa gidermelisiniz. Geçmezse genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız.

 9. Merhaba Hocam. Eşim 17 ocak 2022 tarihinde anal fissür ameliyat oldu sonrasında 2 ay sonra anal apse gelişti. 30 mart 2022 apse drenajı yapıldı. Şu an topu iğne başı kadar delik kaldı akıntı geliyor. Cerrah mayıs aynın ortasında muayene olduğumuzda 3 ay sonra MR çekilecek sonra bakarız duruma göre, bence kapanabilir diyor. Saat 12 hizasında fissürden opere oldu. O da 12 hizasında kabarıklık var gibi diyor. Bu ameliyat yeri mi ya da fistül oluşmuş mu? Ümidimi kaybetmeye başlıyorum. Çok müzmin bir hastalık. Tekrar riskleri varmış. Eşim erkek hasta. 42 yaş.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Öncelikle Antalya’ya taşınma ve yeni bir muayenehane kurma işlerinin yoğunluğundan dolayı geç cevap verdiğim için kusura bakmayınız Neredeyse ameliyattan 3 ay sonra apse olmuş, fissür ameliyatından sonra apse sık görülür. Fakat 3 ay sonra apse olması tamamen ameliyattan bağımsız olarak apse gelişmiş olduğunu akla getirir. En azından 3 ay sonra tekrar bakılır. Apselerin yüzde 60’ı fistül’e döner, %40’ı sorunsuz kapanır. Fistül’e dönüşme apsenin derinliğine, büyüklüğüne ve erken tedavi edilip edilmemesine göre değişir. Bu nedenle umudunuzu kaybetmeden beklemekten başka şu an yapabilecek bir şey yok. Yeniden şişme, ağrı olursa ilk fırsatta kontrole gitmelisiniz

 10. HATİCE COŞKUN ARIBAŞ

  Hocam sağlıklı günler dilerim. Benim eşime 12 yıl önce ülseratif kolit teşhisi konuldu. O gun bu gündür Asakol tablet kullanıyor. Bu hastalık için kullandigi ilaç tedavisi dışında sizin önerebileceğiniz yeni bir tedavi ya da operasyon yöntemi varmı? Eşim son 2 yıldır çok daha fazla karın ağrısı yaşıyor. Kullandığı ilaç safra kesesine taş oluşturdu. Bu nedenle dönem dönem safra kesesi sancısı oluyor. Konu hakkında bilgi almak istiyorum. Çok teşekkürler.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Ülseratif kolitin tedavisi için bir ameliyat yoktur. Aksine ülseratif kolitte ameliyat etmenin sakıncaları vardır. Ülseratif kolite bağlı durdurulamayan kanama, bağırsak delinmesi ya da tümör, kanser gelişmesi gibi durumlar olursa bunlara yönelik cerrahi tedavi yapıyoruz. Onun dışında ülseratif kolitin iyileşmesi için yalnızca tıbbi tedavi dediğimiz ilaç tedavisi yapılır. Bu konu da Gastroenteroloji uzmanlarının alanına girer. Son gelişmeleri, yenilikleri, son çıkan ilaçları, ilaçların yan etkilerini gastroenterologlar biz cerrahlara göre çok daha iyi bilirler. Safra kesesi taşı oluştuysa cerrahi tedavi yapılır. Yani safra kesesi alınır.

 11. Hocam merhaba,
  Makat çatlağı şikayeti ile bugün doktora gittim. Bana anectra krem verdi. Makatımın çok az içinin de kaşındığını söyledim ama içine sürmene gerek yok çatlak etrafında var oraya sür dedi doktor. İlk kez sürdüm bu gece. Bu nasıl bir baş ağrısı aman allahım. Zaten ağrı kesici verdi doktor ve uyarmıştı da ağrı konusunda. Size sorum bu krem etkisini gösterdikten sonra 14 gün daha devam edilmeli deniyor. Ben düzenli kullanırsam bu baş ağrıları her kullanmamda oluşur mu?
  Bir de etkisini normal durumlarda ne kadar sürede gösterir?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Bahsettiğiniz krem makat kaslarını gevşettiği için etkilidir ama makat kaslarını gevşetirken tüm damarların kaslarını gevşetir. Buna kafa içindeki damarların kasları da dahildir. Bu nedenle şiddetli baş ağrısı ve tansiyon düşmesi yapabilir. Ben genellikle tercih etmiyorum, çoğu hasta tolere edemiyor. Çok düşük dozda kullanın ya da devam ederse doktorunuza başvurun, başka ilaçlar yazsın. Dışkıdan önce 5 dakika sıcak su tutarsanız ya da sıcak suya oturursanız da makat kası gevşeyecektir. Normalde muayene etmeden ilaç önermem ama bitkisel kaynaklı olduğu için ve ilaç olmadığı için anuflex kremi önerebilirim. Anuflex de benzer etkileri yapar. Dışkıdan önce ve sonra sürebilirsiniz. Hafif içine doğru parmağınızla sürmelisiniz.

 12. Hocam Merhaba
  Çocuğum 8 yaşında.5 ay önce ishal oldu.aile hekimi tahlil yapmadan bağırsak için parazit ilacı verdi.ishal devam etti.sonra birkaç defa devlet ve özelde çocuk doktoruna gittik.vitamin,antibiyotik ve ishal kesici ilaçlar verdiler.dışkı bazen katı bazen sıvı
  çocuk sık sık tuvalete gidiyor(günde ortalama 10)
  Problem şu:her gittiğinde dışkı yapmıyor,beyaz sümüksü bir şey geliyor.kanlı değil.nadir olarak karnına ağrı gelip öyle tuvalete gittiğini söylüyor.bazen arkasının acıdığını söylüyor.neşesi iyi,yemesi de normal sayılır.6 ay önce 30 kilo idi.simdi ,28.5
  Bulunduğumuz yerde çocuk gastronolojisi yok.ankarada çocuk Hastanesi’nde muayene olduk.kan ve gaita tahlili temiz çıktı.karar verirseniz kolonoskopi yapalım dedi.
  Başka prof. doktora sonuçlarını mesaj attık.kolonoskopiye gerek olmadığını,hepatit b aşısı olmamızı söyledi.
  hocam ne olabilir ne önerirsiniz
  Teşekkürler,kolay gelsin.iyi günler
  Doktordan sonra şahsi olarak 20 gün probiyotik kullandı.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Çocuk olması dolayısıyla ve ben Genel Cerrahi Uzmanı olmam nedeniyle bu konuda yorum yapmam doğru değil. Benim fikrim ise hem karın ağrısı, hem ishal ve akıntılı dışkı, sümüksü dışkı olması nedeniyle çocuk gastroenterolojisinin dediğine devam edin. Kolonoskopi kesin teşhis için çocuk da olsa şarttır. Bazı bağırsak hastalıklarında kan tahlilleri bozulmaz, bu nedenle tahlillere bakıp bir şey yok demek doğru değildir. Bu durumda yapılacak tek şey kesin teşhis için kolonoskopidir

 13. İyi gunler hocam benim sorunum büyük abtestim tam bitmiyor temizledikce azar azar geliyor ve cikiş noktasinda küçük şişlikler var nohut büyüklüğünde.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Büyük abdest bittikten sonra azar azar eğer kaçma şeklinde geliyorsa makat kaslarında bir bozukluk olabilir. Şişlikler de anal hematom, dış hemoroid ya da anal fissürün bekçi memesi olabilir. Dışkının parça parça gelmesinin açıklanması için mutlaka muayene şarttır. Anüsün iç kısmında, bağırsağın son kısmında bazı durumlar buna sebep olabilir. Muayene etmeden kesin bir şey söylemek mümkün değildir

   • Merhaba hocam kegel egzersizi anismus rahatsızlığına iyi gelir mi

    • Op. Dr. Seher Şirin

     Hayır, kegel egzersizleri gevşek olan kasları biraz kuvvetlendirmek için yapılır. Anismusta ise gevşek kas değil aksine daha fazla kasılmış olan kaslar vardır, dolayısıyla çok fazla anismusta işe yaramaz

 14. METİN DİZOĞLU

  Hocam merhabalar ismim Metin (yaş 26). Zamanında aşırı kilo verdiğim için göbeğim kat kat olmuştu. Ayrıca çok fazla oturan bir yaşam döngüm söz konusuydu. Sonuç olarak son 4 aydır göbek deliğinde bir anormallik sezdim (kötü koku ve akıntı). Bende çözüm olarak ön vücut bölgesindeki bütün kılları makine ile almakta buldum. Ayrıca deliğin içinde gördüğüm kılları da çekip almaya başladım. Son 1 aydır ise deliğin derin iç kısmında yer yer kıl görmeye devam ettim. Sanırım bu gördüğüm kıllar, makine ile kılları kesmeden önceki kılların birikintisinden başka bir şey değildi. Onlara elimle ulaşamıyordum ve bende cımbız yolunu tercih ettim. Ucunu kolonya ile ıslatıp iyice temizledim ve 2-3 güne bir gördüğüm derin yerdeki kılı (eğer varsa) çekip aldım. Sonuç olarak delikte düzelme başladı. Fakat 1 hafta önce göbek deliğimi kontrol ederken içinde dil organına benzer kırmızımsı (kan gibi) yarı mercimek boyutlarında bir et parçası (veya deriye yapışık apse) gördüm. Şok oldum. İlgili yapının derinlemesine oldukça net ve detaylı bir fotosunu dahi çektim. İlgili bağlantı burada: https://www.hizliresim.com/ocjycyx ***Bu görseli 11 Ağustos 2021 tarihinde çektim. *** 07 Ağustos tarihinde ise ilgili yapı kan kırmızı renginde ve dışarıya daha çok çıkıktı. Anladığım kadarıyla rengi açılıyor yani iyileşiyor. Görselde de gözüktüğü gibi az da olsa kıl hâlâ mevcut. Göbek deliğimin normal görüntüsü öyle değil. Emin olun o fotoyu çekmek için ellerimle deliği bayağı bir gerdim ve çok çok derinden foto aldım. Ameliyat olmakta istemiyorum. Anladığım kadarıyla göbek deliği kıl dönmesi ameliyatı çok seyrek oluyormuş. Son olarak göbek deliğinde asla ağrı ve şişlik olmadı. Kötü koku ve akıntı ile başladı. Kıl çıkmaya başladı ve şimdi de o et parçası gibi bir yapı oluştu. Fakat iyileşiyor gibi gözüküyor. Şimdi ben ne yapmalıyım hocam? Artık o bölgedeki (ön vücut) kılları sürekli kesiyorum. Zaten sürekli banyo yapan biriyim. Oradaki geçmiş dönemden kalan kıllar zamanla çıkmaya devam edecektir. Çıktıkça alsam bu illet sonunda geçer mi yoksa illa o bölgeyi kesip atacak mıyız? 😀 Bana cevap verirseniz çok mutlu olurum. Bu görsel beni psikolojik olarak olumsuz etkiledi. HAYIRLI GÜNLER DİLERİM.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Illa o bölgeyi kesip çıkarmak gerekmez. Kılları temizleyin ama bir kez doktora gitmenizde fayda var.Siz kılları temizlerken yaptığınız tahriş de granüloma sebep olabilir. Hem o granülomu temizler hem de içeride sizi ulaşamadığınız kıllar varsa temizleyerek aletli temizleyerek pansuman yapar. Görselde çok etkilenecek bir durum yok, granülom mevcut. Bu da zararlı değil ama alınmasında fayda var

 15. Merhaba Hocam. Benim Hemoroitim var. Fakat 10 gün önce ishal oldum ve 2 -3 kez şiddetli tuvalete ‘çıktım. Ondan sonra Makadın dışında toplu iğne ucu gibi dıştan yumuşak bastırınca sert bir sivilce farkettim.Daha önce var mıydı bilmiyorum. Ağrı veya kanama yok her şey normal.Ne önerirsiniz ? Saygılarımla…

  • Op. Dr. Seher Şirin

   İshal olduğunuzda tuvalette ıkın dıysanız ve zorlandıysanız anal hematom olabilir. Anal hematom genellikle ağrılıdır ancak boyutu küçükse ağrı yapmayabilir. Sert mercimek gibi ele gelir. Kendiliğinden geçecektir. Ağrı olursa ya da o şişlik büyürse genel cerrahi uzmanına muayene olmanızda fayda var.

  • Hocam merhaba
   Yaklaşık 1 aydır makatta ıslaklık hissi yaşıyorum. Bunun dışında herhangi bir ağrı sızı yanma kanama yok, hemeroidimde yok yapılan kontrollerde bisey çıkmadı, endoskopi ve kolonoskopi yapıldı endoskopide midemde helikobakter çiktı antibiyotik tedavisi uygulandı kolonoskopide herhangi bir sorun yok denildi sadece biraz iltihap var denildi 1 ay kadar modet kullandım modet kullandigim zamanlarda bu şikayetim bitti fakat ilaç bittikden sonra tekrar başladı,
   Yakın bir zaman mr gireceğim onun sonucundada bişey çikmaz ise ne yapmalıyız veya bu ıslaklıgı bir tedavi var mı?

   • Op. Dr. Seher Şirin

    Makatta ıslaklık yapan ancak geriye fistül hastalığı kalır, anal dermatit ya da aşırı terleme de olabilir. Muayene de fistül, anal dermatit olsaydı büyük ihtimalle muayenede meslektaşlarımız görürdü. Gözden kaçan bir fistül varsa mr da çıkar. Eğer ki hiçbir şey çıkmazsa makat terlemesi olabilir. Makat terlemesinde o bölgeye cilde terlemeyi önlemek için botoks yapılabilir.Tabi bu karar vermek için tüm sevdiklerinle birlikte muayene etmek gerekir

    • Hocam anal fistül rahatsızlığinda ameliyat oldum 3 ay oldu kokusuz akıntı oluyor iyileşme olmadimi

     • Op. Dr. Seher Şirin

      Fistül ameliyatından sonra bir süre akıntı olabilir. Kokusuz, hatta yeşil ve koyu kıvamlı değil ise bir sıkıntı olduğunu zannetmiyorum. 3 ay biraz uzun bir süre ama eğer fistülünüz komplike fistülse makul bir süre sayılabilir. Görmeden, hatta belki de tetkik yapmadan kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Bu nedenle en doğru cevabı doktorunuz verebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir