Makat Ağrısı Nasıl Geçer?

Anüs bölgesinde görülen hastalıkların bir çoğu çok fazla ciddiye alma gereği hissetmediğimiz ağrı, kaşıntı, kanama gibi şikayetlerle ortaya çıkmaktadır. Kesinlikle ciddiye alınması gereken bu şikayetlerin başında hiç şüphesiz ağrı gelmektedir. Bir çok hastalığın belirtisi ve şikayeti olan bu durum daha çok Anal Hematom (Makatta Pıhtı Toplanması) dediğimiz hastalığı işaret etse de sadece Anal Hematom kaynaklı değildir. O nedenle bu sayfada makat ağrısına neden olan hastalıkları ele alacağız.

Anal Hematom (Makatta Pıhtı Toplanması)
Evet değerli arkadaşlar yazının başında da belirtildiği gibi makatta ağrının en önemli sebebi Anal Hematom hastalığıdır. Kabız insanların en sık yaptığı hatalardan biri olan tuvalette uzun süre kalarak ıkınma anüs bölgesinde yer alan damarların patlayarak cilt altına kan akışına neden olmaktadır. Bir süre son bulan kanama yerini cilt altında pıhtılaşmaya bırakmaktadır. Şişlik ve ağrının aynı anda görüldüğü bu durum için en güzel çözüm sadece 5 dakika sürecek olan anal hematom ameliyatıdır. Oldukça basit bir yöntemle pıhtı olan bölgede 1 cm kesi yapılır ve pıhtı boşaltılır. Dikmeye gerek kalmadan hasta 2 gün içinde sağlığına kavuşur. Bunun dışında oturma banyosu ile ağrıyı hafifletebilir, 3-4 hafta içinde kendi kendine geçmektedir.

Tromboze Hemoroid (Basur Memesinin Boğulması)
Toplumda en sık görülen makat hastalıklarından biride Hemoroid olup, yine kabızlık ve buna bağlı olarak ıkınma ile alakalıdır. Aslında en ağrısız hastalıklardan biri olup, sadece ileri evreler olan 3. ve 4. derece olması halinde makat iç kısmında ortaya çıkan memenin dışkılama esnasında dışarı çıkması sonucunda makat kasları arasında sıkışarak boğulmasına neden olmaktadır. 1 Haftası çok şiddetli olmak üzere 2-3 hafta sürecek ağrı şikayeti ile karşı karşıya kalırsınız. Burada yapabileceğiniz tek şey oturma banyosu ve ağrı kesiciler ile bu süreci atlatıp, mutlaka tedavi olmanız gerekir. Aksi halde aynı durumla sık sık karşılaşırsınız.

Anal Fissür (Makat Çatlağı)
Yine kabızlık ve onun zıttı olan aşırı ishal sonucu ortaya çıkan bir sorun Anal Fissür yada halk arasındaki tabiri ile Makat Yırtığı, Çatlağı vs anüs iç kısmında oluşan hafif bir çizik iyileşmesi zor bir bölgede olması nedeniyle sürekli büyümekte ve kronik hale gelmektedir. Dışkılama esnasında dışkının çiziğe temas etmesi nedeniyle hastanın sanki cam ile çiziyormuş gibi can yanmasına neden olur. Erken süreç ve kronik olarak ikiye ayrılan Anal Fissür ilk 10-15 gün içinde ağrılar kısa süreli olup, dışkılama sonrasında kendiliğinden geçmektedir. Bu süreçte tedavisi genelde Rectoderm gibi kremlerle yapılmaktadır. Erken süreç kaçırılması halinde ağrılar dışkılama sonrası 3-4 saat daha sürmektedir. Kronik hale gelen Anal Fissür için tek çözüm yolu ameliyat yada IDEA Klinik genel cerrahi uzmanlarının sıkça uyguladığı ve 1 dakika gibi kısa bir sürede yapılan Botoks uygulaması olmaktadır.

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs)
Bir diğer makat hastalığı ise Kıl Dönmesi olup, daha çok 15-35 yaş arası erkeklerin risk altında olduğu bir sorundur. Saç ve sırt bölgesinden kuyruk sokumuna dökülen kıl, tüy gibi yabancı maddelerin burada (kuyruk sokumunda) oluşturdukları delik ve delikler vasıtası ile cilt altına girmesi durumudur. İlk başlarda giriş deliğe dışında herhangi bir şikayetin olmadığı Pilonidal Sinus daha çok cilt altında biriken kılların artması ile anlaşılır. Cilt altında biriken kılları koruyucu zar ile kaplamaktadır. Sert oturuşlarda bu zar zarar görüp, patlamasına neden olabilmektedir. Bu durum genelde ağrı ve ateşlenmeyi beraberinde getirmektedir. Bunun dışında cilt altında biriken kılları vücut belirli dönemlerde salgıladığı sıvı ile imha etmeyi amaçlamaktadır. Fakat böyle bir şey mümkün olmamaktadır. Vücudun salgıladığı bu sıvı kıl deliklerinden vücudun dışına çıkmaktadır. Genelde akıntı ve kötü kokunun en önemli nedeni bu olup, kıl delikleri kapalı olması halinde ise sıvı iltihaba neden olmaktadır. Büyük sivilce şeklinde görülen iltihaplar yine makatta ciddi ağrı nedenidir.

Anal Apse, Anal Fistül (Makat Apsesi)
Başta kıl dönmesi gibi problemlerinin neden olduğu anal apse tedavi edilmemesi (boşaltılması) halinde 1 hafta 10 gün içinde kendi kendine boşalmakta ve daha ağrılı bir süreç ve hastalık olan Anal Fistül problemine neden olmaktadır. Bu durum gösteriyor ki makatta ağrı problemi kesinlikle ciddiye alınması gerekir.

Makat Siğili (Kondilom)
Genelde el ve ense bölgesinde sıkça gördüğümüz Siğil aynı zamanda genital bölge içinde önemli bir sorundur. Bulaşıcı (Hiv Virüsü) olup, ellerinizden vücudunuzun diğer yerlerine (Makat, Vajen) bulaşabilir. Aynı şekilde sizde bulunan Anal Kondilom ortak kullanım alanları, cinsel ilişki gibi durumlarla diğer insanlara bulaşabilir. İlk farkettiğiniz anda mutlaka tedavi olmanız gerekir. Tedavisi genelde Elektrokoter ile yakma yada Krio ile dondurma şeklinde olmaktadır. Önemsemediğiniz taktirde hızla yaygınlaşma sürecine girecek olup, aynı zamanda ülser durumu ortaya çıkacaktır. Normalde kaşıntı dışında şikayeti olmayıp, fakat ülser olması halinde ağrı oluşur.

Makat Kanseri
Anüs bölgesinde ağrıya neden olan hastalıklardan biride makat kanseri olup, kesinlikle geç kalınmadan önlem almak gerekir. Aksi halde ağrı şikayeti ile kalmayıp, ölüme neden olmaktadır. Kesinlikle utanma, sıkılma problemini bir kenara bırakmalıyız. Yoksa hastalık ilerler ve anüs kanserine neden olur.

Makat Ağrısı Nasıl Geçer?

Yukarıda yer alan bilgilerde gösteriyor ki makatta ağrı problemi sıradan bir sorun olmayıp, daha çok hastalıkların bulgu ve belirtisi olarak görülmektedir. O nedenle daha çok ağrıyı hafifletmek, ortadan kaldırmak yerine mutlaka ağrının sebebi bulunmalıdır. Tabii ki bu süreçte rahatlamak için bilimsel ve beşeri uygulamalar bulunmaktadır.

Oturma Banyosu Doğal Bir Ağrı Kesicidir: Özellikle hemoroid hastalarının sık başvuruduğu yöntemlerden birisi sıcak oturma banyosu gün içerisinde istediğiniz kadar uygulayabilirsiniz. Özellikle ilaç kullanması sakıncalı olan hamile hastalarda kesinlikle önerilmektedir. Çünkü gebelik döneminde sık görülen hemoroid tedavi edilemediği için şikayetleri sıcak oturma banyosu ile hafifletebilirsiniz.

Teşhis İçin Muayene Olmak Gerekir
Öncelikle sorunun kaynağına ulaşmak için için mutlaka muayene olmak gerekir. Sadece 5 dakika sürecek olan makat muayenesi ile makat kanseri gibi ciddi bir soruna karşı önlem almış olursunuz. Peki bu tür şikayetleri yaşayan insanlar hastanelerin hangi bölümüne ve hangi doktora gitmesi gerekir? bu konuda detaylı bilgiyi ise aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak bulabilirsiniz.

Makat Ağrısı İçin Hangi Doktora / Bölüme Gitmek Gerekir?
Evet arkadaşlar bu sayfada daha çok makat ağrısı yapan hastalıklar ve alınması gereken önlemlere dair bilgiler verdiğimiz için tercih edilmesi gereken doktor ve bölüm hakkında bilgilere ise aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://www.makathastaliklari.net/hangi-doktora-gidilir/ İstanbul, Ankara ve İzmir’de yaşayanlar için ücretsiz muayene olanaklarını da bulacağınız sayfada aynı zamanda kadınların en çok üzerinde durduğu kadın genel cerrahi uzmanlarını yakından tanıyabilirsiniz.

Anüs Ağrısı

Makat ağrısı ile ilgili sormak / öğrenmek istediklerinizi aşağıdaki soru ve yorum formundan iletebilirsiniz. Sorularınıza Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Atilla KAYA yanıt vermektedir.

1.061 comments

 1. Dün gece tuvaletimi yaptıktan sonra şiddetli bir ağrı başladı ve makat bölgeme baktığımda 5 6 tane baloncuk şeklinde şeyler gördüm bunlar anüsü çevrelemiş ve kapatıyor çok şiddetli bir ağrı var yaklaşık 15 saat oldu ne olduğunu bilmiyorm ne yapmam gerekiyor bilmiyorum lütfen yardım edin.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Makatınızda pıhtılaşmış (tomboze), ödemli basur olabilir.Böyle durumlarda hemen müdahale edilmez, ilaç kullanmanız gerekir. İlaçların yanı sıra kabız ya da ishal olmayın, tuvalette uzun kalmayın, ıkınmayın. Kesin teşhis ve tedavi planı için genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız.

 2. Hocam ben dün anal ilişki sonrası anüsüme kondom kaçma şüphesiyle elime eldiven takıp kondomu çıkarmaya çalıştım.Kondom yerine yaklaşık 1 su bardağı kadar kan aktı.Sonra odaya baktığımda kondomun yerde olduğunu fark ettim.Dünden beridir makat bölgemde ağrı var ve tuvaletimi yaparken zorlanıyorum.Bu sebeple doktora gitmeye de çekindim.Çünkü öyle çok aşırı ağrısı yok şimdilik.Ne yapmalıyım?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Büyük olasılıkla anal ilişki ve sonrasında kondomu çıkarırken travmaya bağlı olarak tahriş oldu ve kanama oradan. Muayene etmeden kesin teşhis koyamayacağımdan dolayı ilaç öneremem. Bir süre anal ilişkiden uzak durun. kabız ya da ishal olmayın. Kanama geçmezse muayene olmanız gerekir.

 3. Hocam selam benim makatda içeriden şiddetli ağrılar var neden ola bilir frengi,hiv belirtisi olabilirmi,ben anal sexs seviyorum dün sevgilimle anal sexs yaptık, şimdi ağrısı beni mahvetti hiç böyle olmazdı, yardımcı olun lütfen neden ola bilir hiç böyle olmamıştı

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Ağrı frengi ve hiv belirtisi değildir. Frengide ülser oluşmuşsa ağrı yapabilir. Bu ağrının sebebi çok yüksek ihtimalle travmadır. Muayene ile yırtık, kas zedelenmesi gibi durumların olup olmadığı kontrol edilmeli, kein teşhis konulmalı ve ona göre tedaviniz yapılmalıdır.

 4. Makat bölgesinde yuvarlak bir şişkinlik var 2gün önce oldu ne yapmalıyım

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Ani, kabızlık veya ishal sonrasında oluştuysa, yuvarlak nohut gibi ele geliyorsa anal hematom olma ihtimali yüksek. Ağrı fazla değilse 1-2 güne kadar gerilemeye, küçülmeye başlar. Ikınmayın, tuvalette uzun oturmayın. Ağrı çoksa küçük bir cerrahi müdahale ile boşaltmak gerekebilir. Bu nedenle hem kesin teşhis hem de tedavi önerisi için cerrahi uzmanına muayee olmalısınız.

 5. Selamlar,yaklasik 6 7 aydir sik aralikla anal yanmasi vede zonklama hissediyorum buda beni cok rahatsiz ediyor ayaga kaldigimda his azaliyor oturduguimda düsünmeye basladigim anda siddetlenmeye basliyor..Sabah yataktan uyandigimdada iyi gibi geliyor ama sonrada tekrar yanma vede zonklama basliyor,nedeni ne olabilir.Kabizlik,kasinti,kan gelme gibi durumlar yok teskekkürler

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Makatta zonklama tarzında ağrı apsede olur. Fakat apse de ağrı ara sıra geçmez, giderek artar. Anal kas spazmı, fissür, pıhtılaşmış basur olabilir. Bu durumu izah etmek için muayene etmek gerekir.

 6. Nazmı Yıldırım

  Hocam,18 yıl önce geçirdiğim makat bölgesi apse ameliyatı sonrası oluşan makat darlığı ağrıya neden olur mu? Tedavisi var mı? Ağrıyı gidermek için ne yapılabilir?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Apse ameliyatından sonra pek darlk oluşmaz, eğer varsa da ağrı olabilir. Bu durumda fissür (çatlak) da sık olabilir. Yeniden apse gelişmiş olabilir.Kesin teşhis için muayene olmanız gerekir.

 7. Kolay gelsin 37gun önce makat çatlağı için botox yaptırdım hala aci ağrı devam ediyor çatlağın iyileşmesi için ne kadar zaman daha geçmesi lazım ?

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Botoks yaptırdıktan 3-15 gün sonra kaslara etki başlar. Kas gevşedikten sonra yavaş yavaş fissür iyileşmeye başlar. İyileşme 2 ay kadar sürebilir. Başarı oranı % 95 tir (ameliyatta da %100 değildir). Başarıda yapılan miktarın da önemi vardır. Normal kiloda bir erişkinseniz 100 ünite botoks etkili olmaktadır. Ağrınızda eskiye oranla azalma varsa iyileşme yolundasınızdır. Fakat yine de kasın gevşeyip gevşemediğini ya da durumunuzu kontrol ettirmek amacıyla doktorunuza başvurmalısınız.

 8. Hocam hastaneye makat bölgesindeki ağrı sebebiyle gittim.Makatta şişlik yok fakat bazen çok ağrıyordu. Oturma ve yürüme konusunda sıkıntılarım vardı. Doktorum Stafine 15’li tablet verdi. Onu kullanıyorum. Ağrılarım biraz azaldı. Bu antibiyotik işe yarar mı?

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Doktorunuz bir enfeksiyon görmüş sanırım. İşe yaradığına göre de doğru bir teşhis olduğunu düşünüyorum. antibiyotik tedavisi enfeksiyonda başlangıçta,apse oluşmadan önce işe yarar. Apse oluşursa tek başına etkili olmaz. Müdahale ile boşaltmak gerekir. Apseniz olsaydı ağrınız giderek artardı.

 9. Hocam peki benim aylardır makatım ağrıyor fakat bu ağrı normal günlerimde arada bir kendini hatırlatacak şekilde az ağrıyor. Ama adrt günüme yakın 5 gün önce falan makatımda normal günlerimde olmayan bir ağrı oluyor ki ıkınamıyorum bile daha sonra azalıyor adet günüme geliyorum daha da siddetleniyor ki adrt günümde bel,kasıklar,makat,vajina aynı anda cekilemicek bir agriyla uğraşıyorum. Genel cerrahi bir sorun gormddigini soyledi 3 kere rektoskopiye girdim. Anoskop ile incelendi. Bir suru ilac kullandım. Kadin hastaliklarinada gorundum. En son doktor bir de MR çekelim bazi gorunmeyen hastaliklar MRde görünür dedi. Rendevu tarihini beklemekteyim. Gorunmeyen sorun MRde cikar mi cunku sorun yok diyorlar ama ben her ayın 10 günü şiddetli agrilarlar yasiyorum

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   MR da muayenede tespit edilemeyen,adetle ilgili ağrı yapan endometriosiz (rahim içi dokusunun rahim dışında bir yerde olması) gibi durumlar ya da derindeki apseler çıkabilir. Sizde apse olduğunu düşünmem. Apse olsaydı Dr.Adil Bey görür ya da düşünürdü. ya da apse ağrısı bu kadar uzun sürmez (çok uzun zamandan beri yazıyorsunuz). Doktorunuz MR önerdiyse çektirmelisiniz tabii.

 10. Hocam makatımın dışında şişlik var adil altınsoy önemsiz demişti aylar önce. Aynı şekilde duruyor o sislik. Fakat o şişliğe dokununca pecete falan deyerken hafif bir ağrı yanma oluyor yanılmıyorsam hemoroid durmadan ağrı yapıyormuş değil mi? Ağrının kaynağı başka bir sey midir? Bir de anüsden uzak köşelerde falan ağrı oluyor fakat anüsden uzak o kalça yanaklarının ici diyebilirim oralarda otururken ağrı oluşuyor.

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Anüste ağrı yapan hastalıklar ve şişlik dışarıdaysa direkt muayene ile, içeridekiler parmak muayenesi (rektal tuşe) ve anoskop muayenesi ile tespit edilir. Dışarıdaki memelerin çoğu cilt pilileri (hastalık değil) ya da müdahale gerektirmeyecek ölçüde dış hemoroidlerdir. Zaman zaman bu memelerin üzerinde ağrı yapan kabızlık,ıkınma ve sert dışkılamaya bağlı minik hematomlar ve yüzeysel fissür- ragatlar olabilir. Dr.Adil Bey ağrı yapacak başka bir durum olsa görürdü ve gerekirse müdahale ederdi. Dr.Adil Bey de anoskop muayenesini rutin her hastaya yapan (çok az cerrahın rutininde bu muayene var) ve makat hastalıklarında deneyimli bir doktordur.

 11. Hocam ben 1 ay önce hastaneee gittim hemoroid denildi ilaçta aldım ve hepsini kullandım ama hiçbir fayda etmedi hala makatımdan kan geliyor ve son zamanlarda makatımda çok ciddi,sidettli bir ağrı başladı geceleri uyuyamıyorum agrisindan acaba neden ağrıyor yine hemoridden midir? Gerçekten çok kötüyüm çok ağrıyor

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Kanama hemoroide bağlı ise tedavi sonrasında azalması beklenirdi. Kanama azalmadığına göre muayenede anoskopla makatın içine bakılması ya da yaşınız 40 yaş altı ise ve ailede kolon kanseri yoksa rektosigmoidoskopi, 40 yaş üstü ise kolonoskopi gerekecektir. Kanamanın kaynağı mutlaka tespit edilmelidir. Ağrı varsa hemoroid boğulmuş (tromboze) olabilir ya da apse,fissür,anal hematom gibi başka hastalıklar eklenmiş olabilir. Kesin teşhis ve tedavi önerisi için muayene olmanız gerekir.

 12. Hocam ben hastaneye gittim karın agırsı ile bide kabızlık makat bölgem de ağrı yoktu tahlillerim de bir sıkıntı yoktu midegazstrik ve bağırsakta şişme var dedi ilaç yazdı şimdi makat bölgem de ağrı yanma var dışkıyı çok zor parça parça çıkarıyorum normalmi bu durum ?

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Kabızlık ve gaz birikmesi sonucu karın ağrısı olabilir. Kabızlığın sonucunda makatta fissür,anal hematom gibi bazı hastalıklar oluşabilir.Öncelikle bunları düzeltmek gerekir. Bol sebze,salata,lifli meyveler ve bol su tüketin. Hareketinizi artırın ve yürüyüş yapın. Gazın az olması için çok yavaş yemek yiyin. Sık sık az az yiyin. Yemekleri ağzınız kapalı ve iyi çiğneyerek tüketin. Makattaki hangi hastalığın oluştuğunu bilmek ve tedavi önermek için muayene etmek gerekir.

 13. Hocam bana 2 buçuk ay sonra MR çekilecek. Bir şey merak ediyorum. Adet sürecindeyken MR çekilir mi? Bir sorun yaratır mı adet olmam MR çekilirken. Bir de doktor rektoskopi kan mr yapılsın dedi bana. Rektoskopi kan yapıldı mr kaldı. Rektoskopi 2 kere yapıldı hatta. Sonuçlar temiz çıktı. Anal bölgedeki ağrının sebebini bulamıyorlar kimse. Dedi ki sebebi bazen MR’de çıkıyor dedi bu doğru mu?

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   İzah edilemeyen ağrılarda MR sık başvurduğumuz bir tetkik yöntemidir.Adetliyken de MR çektirilebilir. Bir zararı yok. Sizde daha da iyi olur,bu dönemde ağrılarınız arttığından dolayı bir hastalık varsa görülebilir.

 14. Hocam merhaba benim makatim da yani anus deligin de sürekli kaşıntı ve ağrı var aci seklinde otururken beni rahatsız ediyor özellikle de büyük abdestten sonra ishal veya kabızlık yaşamıyorum fakat aci bazı günler çok bazı günler de ise hic olmuyor sizce nedeni nedir

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Kaşıntı anal fistül,siğil,dış basur gibi sebeplerden olabilir. Bu hastalıklardan birinin olup olmadığının tespiti için muayene olmanız gerekir.ağrı kabızlık ve ishaliniz olmadığından kaşımaya bağlı erezyonlardan olabilir. Makatınızı az ya da çok yıkamayın,mutlaka kuru tutun. Islak mendil kullanmayın. Dar ve sentetik çamaşır giymeyin. Acı,baharatlı,kafeinli,çikolatalı yiyeceklerden kaçının. Çamaşırlarınızı iyi durulayın.

 15. Hocam muaniye olduğum doktor anal basınç ölçüldü mü dedi bana. O bana yapılmadı acaba bu bahsettiği nedir tam olarak ne işe yarıyor

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Makat kaslarının kasılma veya gevşeklik durumunu ölçer. Genellikle makat gevşekliğinde,gaz ya da dışkı tutamama durumunda isteriz. Sizde ağrının nedeni makat kaslarında spazm (aşırı kasılma) olup olmadığının kontrolü için istenmiştir. Muayenede kasları bir miktar kasılmış bulabilir.Yaptırırsanız teşhisinizde faydası olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir