Perianal Fistül (Anal Fistül) Nedir?

Makat yada diğer adıyla anüs bölgesi vücudumuzda en fazla mikrobun barındığı yerlerden biri olup, bu nedenle apse ve iltihap gibi sorunlar çok sık görülebilir. Makatta akıntı (iltihap / apse) İlk bakışta ciddi bir sorun gibi görünmese de ilerleyen zamanlarda içinden çıkılması daha zor bir sürece neden olmaktadır.  Örnek vermek gerekirse Anal Fistül yada diğer isimleri ile Perianal Fistül yada halk arasındaki tabiri ile Makatta Akıntı basit bir apse sorunu ile başlayıp, gerekli önlem alınmaması halinde kalın bağırsağın son kısmı ile cilt arasında bir kanal / tünel benzeri bir yapıya neden olmaktadır. Anüs bölgesinde akıntı, kötü koku  ve ağrının sık görüldüğü bu durum insanı canından bezdirebilir.

Anal Fistül Nedenleri

Başlıca nedeni yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi çok fazla ciddiye alma gereği duymadığımız apse problemi olup, makatta şişlik ve ağrıya neden olan apseler boşaltılmaması halinde belli bir süre içerisinde kendi kendine boşalacaktır. Fakat bu boşalma kontrol dışı bir şekilde olup, bir çoğu cilt altına olmaktadır.

Makat Apsesi Nedir, Neden Olur?: Çoğu zaman makatta şişlik ve ağrı ile ortaya çıkan apse problemi kesinlikle önemsenmesi gereken sağlık sorunu olup, nedenlerine baktığınızda normal bir durumun anormal hale dönüştüğünü görürsünüz. Anüs bölgesinin nemine sağlayan tükürük bezi benzeri 4-6 adet yapı olup, bunların tıkanması sonucu salgılanan sıvı cilt dışına çıkamayarak şişliğe ve tabii ki ağrıya neden olmaktadır. Böylesi bir durum ile karşılaştığınız anda mutlaka bir doktora giderek oluşan apseyi boşalttırmak gerekir. Aksi halde cilt altına boşalacak olup, işte bu noktada sıkıntılı bir süreç başlamaktadır.

Apse Ciltte Doku Hasarına Neden Olur: Cilt altına boşalan apse çok masum bir durum olmayıp, içerisinde ki mikroplarla bulunduğu dokuya kısa sürede büyük hasar vermektedir. Bu hasar genelde 2,5 cm alanda kanala neden olmaktadır. Cilt ile kalın bağırsağın son kısmına kadar uzanan bir tünel haline gelmektedir. Kalın bağırsağın son kısmından gelen dışkı ile sürekli kirlendiği için kendi kendine iyileşmesi neredeyse imkansızdır. Mutlaka bu alanda tecrübeli bir doktor tarafından tedavi edilmesi gerekir.

Perianal Fistül Belirtileri

Anüs bölgesinde görülen bir çok hastalık gizli olmayıp, her gün karşınıza çıkan belirtileri olmaktadır. Onlardan biride Anorektal Fistül olup, iç çamaşırda ıslaklık ve kötü kokuya neden olan bir akıntı, şişlik ve çoğu zaman dayanılmaz ağrı problemleri görülmektedir.

Makatta Akıntı
En belirgin yönü ciltten kabarık bir şekilde bir yapısı olan ve çoğu zaman irinli akıntıya neden olan bir delik görülür. Yani bunu görmek içim herhangi bir görüntüleme cihazına gerek duyulmaz. Çıplak gözle bakıldığında makat bölgesindeki delik ve akıntı çok kolay gözlemlenir. Tabii ki bu akıntı her zaman Fistül olmayabilir. Kıl dönmesi hastalarında görülen iltihap problemi olabilmektedir. Bu nedenle mutlaka bir doktora (Proktoloji Uzmanına) muayene olmanız gerekmektedir.

Makatta Şişlik ve Ağrı
Kalın bağırsaktan gelen dışkı her zaman rahatça anüs dışına çıkamayabilir. Kanalın dış ağzında oluşan tıkanıklığa bağlı apse oluşacaktır. Bu durumda büyüklüğü her insanda değişik olacak şekilde şişlik ve ağrıya neden olmaktadır. Yani görünen o ki makatta yaşanan ağrı, akıntı, kanama, şişlik gibi tüm sorunlarda mutlaka doktora başvurmak gerekir. Peki bu tür şikayetleri yaşayan insanlar hangi doktora / bölüme başvurması gerekir?

Perianal Fistül İçin Hangi Doktora Gidilir?
Hastalığın yapısı ve ortaya çıkan belirtilerini gördüğümüzde mutlaka doktora başvurulması gerektiğini öğrendikten sonra şimdide bu tür sorunlar için hangi doktora ve bölüme gidilmesi gerektiğine bakalım. Tüm makat hastalıklarında olduğu gibi mutlaka Genel Cerrahi bölümüne muayene olmak gerekir. Genel Cerrahi tıp alanında en yoğun bölüm olması nedeniyle kendi içerisinde branşlaşmaya gitmiş ve makat hastalıkları teşhis, tedavisinde Proctoloji uzmanları ön plana çıkmıştır. Yani anüs bölgesi problemleri için gitmemiz gereken bölüm Genel Cerrahi imkanınız varsa seçim yapmanız gereken doktor ise Proctoloji Uzmanı (Proctolog) olmalıdır.

IDEA Kliniklerde Ücretsiz Anal Fistül Muayenesi
Türkiye’nin 4 büyük şehri İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da açtığı klinikler ile tüm makat hastalıkları teşhis ve tedavisi alanında SGK anlaşmalı olarak hizmet veren kurum her biri alanında en az 20 yıllık deneyimi olan Proktoloji uzmanlarından oluşmaktadır. SSK, Bağkur, Memur, Memur Emeklisi ve TSK Personeli muayenelerinden ücret alınmamaktadır. Yani size en yakın klinikten ücretsiz muayene ile hizmet alabilirsiniz.

Kadın Genel Cerrahi Uzmanı Görev Yapıyor
Makat hastaları teşhis ve tedavisinde utanmayan neredeyse yoktur. Özellikle hanımlarda sık görülen bu durumu aşmak için genel cerrahi olan hastaneler tercih edilir. Idea Bakırköy kliniğinde bayan genel cerraha ihtiyaç duyan hastalar için Op. Dr. Seher Şirin görev yapmaktadır.

Perianal Fistül Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şimdi sıra geldi hastalığın tedavisine, daha öncede belirttiğim gibi kendi kendine geçen bir hastalık olmayıp, mutlaka cerrahi müdahale gerekmektedir. Bu müdahale büyük oranda ameliyat yada Lazerle ameliyatsız şekilde yapılmaktadır. Daha doğrusu hastalığın komplike (karışık) yada inkomplike (basit) oluşuna bakarak tedavi yöntemi belirlenmektedir.

Anal Fistül Ameliyatı: İnkomplike yani basit problemlerde iç ve dışarıda bulunan ağızlar kesilerek temizlenir. Devamında anal kanal çıkarılarak uygulanmaktadır. Basit fistül problemlerinde %100 başarı ile uygulanan bu yöntem Komplike yani karışık fistül problemlerinde maalesef işi zorlaştırmaktadır. Çünkü fistül kanalı makat kaslarının altından, üstünden ortasından geçebilmektedir. Kesim esnasında makat kaslarının kesilmesi geri dönüşü olmayan bir sürece girmekte ve tedavi sonrası hastada dışkı ve gaz kaçırma problemi görülmektedir.

Komplike Anal Fistül İçin Seton Yöntemi: Gelişen teknoloji tabii sadece elektrik, elektronik ile sınırlı kalmadan aynı zamanda sağlık alanında da bir çok şekilde karşımıza çıkmaktadır. Tedavisi için geliştirilen uygulamalardan biride Lazer ve Seton uygulaması olup, özellikle karışık Fistül probleminde dışkı kaçırma problemini ortadan kaldırmaktadır. Nasıl yapıldığına bakacak olursak farklı malzemelerden yapılmış bir ip dış ağızdan sokularak iç ağızdan çıkarılarak bağlanır. Bu ip aylarca o bölgede gergin bir şekilde kalarak haftada 1-2 mm düzeyinde kesik oluşturur. Makat kasları burada çok uzun bir sürede kesildiği için kasılıp, geri çekilmez. Normalde tedavisi mümkün olmayan yöntemlerde uygulanan Seton yöntemi ile tedavide %60-%70 başarı sağlanır.

Lazerle Fistül Tedavisi (Ameliyatsız)
Nasıl yapıldığına ayrıca bir konuda detayları ile bakacağız. Lazer başlığı dış kanaldan girerek dokuyu daha önce iç tespit edilen iç kanal ağzından çıkarılmaktadır. Bu işlemi yaparken aynı zamanda pilot ışın yardımı ile fistül kanalı takip edilmektedir. İç ağızdan çıkarılan lazer başlığına radyal enerji verilerek fistül traktının kontrollü bir şekilde tahrip olması sağlanır. Burada amaç fistül yolunu büyük oranda kapatmak olup, devamında ise sorunun tekrarlamaması için iç ağzın kapatılması sağlanır. Herhangi bir kesme işlemi yapılmadığı için gaz yada dışkı kaçırma gibi sorunlar yaşanmaz. Hemen hemen tüm hastalarda başarıyla uygulanmaktadır.

Perianal Fistül Bitkisel Tedavisi Mümkün mü?
Bitkisel ürün üreticileri akla yakın bir uygulama olsaydı şimdiye çoktan bitkisel karışım ve kremler üretilirdi. Fakat Anorektal Fistül tedavisi antibiyotik tedavisi bile mümkün olmayıp, bitkisel uygulamalar hiç bir işe yaramayacaktır.

Anal Fistül

Anal Fistül Tedavi Edilmezse Ne Olur?
Öncelikle bu hastalık var oldukça her gün iç çamaşırınızı ıslatan sarı renkte bir akıntı ve bazende kanam problemi ile karşı karşıya kalırsınız. Kötü bir konuya neden olan bu durum kişiyi canından bezdirecektir. Sadece bununla kalmayıp, aynı zamanda yeni kanallar oluşacak ve mutlaka komplike hale gelecektir. Üzgünüm ama bu şekilde 8-10 yıl geçirmeniz halinde makat kanseri problemi ile karşı karşıya kalırsınız.

Updated: 16 Mayıs 2017 — 13:16

149 Comments

Add a Comment
 1. Merhabalar doktor
  Ben yaklaşık 8 ay önce bir özel hastaneye doktora gittim.
  Anüs yakınlarında şişlikden ötürü.
  Direk fistül dedi ameliyat olacaksın başka çare yok dedi.sorna aksef adında bir ilaç yazdı şişlik ve ağrı biraz olsun dindi. Ama tekrar şişti devlet hastanesine gidip göründüm.doktor mr çektir dedi. mr çektirdim sonuçlar temiz çıktı.
  Fakat 8 ay boyunca geçmedi.
  Şişlik geçmedi.tam geçecek diyorum tekrar şişiyor ve ağrıya sebep oluyor. Şişlik olunca. Yolda yürümekte oturmakta sıkıntı çekiyorum.
  Her fistül mr da görülür mü?
  Sebebi sizce nedir? Tekrar doktora görüneceğim fakat sizin de düşüncenizi almak istedim.

  1. Tarifiniz fistül gibi görülüyor. Şişlikler arasında akıntı olup olmadığını belirtmemişsiniz. Fistüllerin büyük bir kısmı muayenede tespit edilir. Muayenede tespit edilemeyen bazı fistüller için MR istenir. MR da fistül varsa görülür. Fistül ameliyat gerektiren bir hastalıktır. Ameliyat olmazsanız sık sık apseleşerek rahatsızlık verir,her apse hastalığı biraz daha karmaşık hale getirir.

 2. Hocam merhaba bana gevşek seton uygulandı haftada bir doktorum tarafından sıkıldı 5 martta ameliyat oldum ve 30 Nisan da seton düştü akıntı devam ediyor yara kapanmak üzere sizce bir sorun varmı yoksa normal mi teşekkür ederim

  1. Yara kapanıncaya kadar akıntı olabilir. Doktorunuzun önerdiği aralıklarla kontrolü ihmal etmemelisiniz.

 3. Merhaba Hocam, ben şubatta fistül ameliyatı olmuştum ama maalesef hiçbir işe yaramadı aynı sıkıntılar devam ediyor, ne yapacağımı şaşırdım, kurtulamayacağım galiba bu pis hastalıktan, belkide seton yaptırmalıydım, onunda birsürü ters etkileri oluyormuş, gaz kaçırma falan, ameliyat eden doktor fistül ağzını iyi dikememiş olmalı.Ne yapmamı önerirsiniz, Osmaniyeden yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2017

Sizi Aramamızı İster misiniz?