Diğer Makat Hastalıkları

Anüs bölgesinde görülen diğer hastalıkların teşhis ve tedavisine dair hazırladığımız bilgileri mutlaka görmelisiniz.

Op. Dr. Atilla KAYA

Op. Dr. Atilla Kaya

En hassas yer olarak nitelenen anal bölgede görülen hastalıklar diğerlerinden daha fazla ciddiye alınmalı ve tedavisinde sadece bilgi değil, el tecrübesi gerekir. Sizde böylesi problemlerden birini yaşıyorsanız mutlaka tecrübeli bir genel cerrahi uzmanı bulmalısınız. Sadece genel cerrahi ihtisası yeterli olmayıp, aynı zamanda Proctoloji yani makat hastalıklarında ihtisas yapmış olmasına önem …

Read More »

Makat Çatlağı (Anal Fissür) İçin Krem Kullamak Gerekir mi?

Makat Çatlağı Kremi

Dışkılama esnasında dayanılmaz bir acı ile ortaya çıkan Anal Fissür (Makat Çatlağı) için süreç başlamıştır. İlk 10-15 günlük yeni dönem olarak kabul edilen süreçte nitrogliserinli kremler (Rectoderm, Rectogesic) ile tedavi denenir. Başarı oranı %50 düzeyinde olmaktadır. Aynı şekilde bitkisel kremlerde bulunmaktadır. Kremlerin işe yaramaması halinde ameliyat ya da daha pratik olan Botox tedavisi yapılır.

Read More »

Makat Apsesi Nasıl Geçer?

Perianal Apse

İlk başta ciddiye almadığınız ağrı ve şişlik sadece 1 hafta gibi kısa bir sürede Anal Fistül problemine neden olmaktadır. Makatta şişlik ve ağrı problemi yaşayanlar mutlaka apse şüphesi le genel cerrahi uzmanına başvurmalıdır. Apse boşaltılması gecikir yada kendi boşalırsa ciltte doku hasarına neden olmaktadır.

Read More »

Perianal Fistül (Anal Fistül) Nedir?

Anal Fistül

Anüs bölgesinde görülen hastalıklardan biride Anal Fistül olup, aynı zamanda Ferianal Fistül olarak da bilinmektedir. Makat akıntısının başlıca nedeni olan bu hastalık kalın bağırsak ile anüs çevresinde iki ucu açık tüp anlamına gelmektedir. Kalın bağırsaktan gelen dışkı bu kanaldan dışarı çıkmaktadır. Detayları incelemek için tıklayınız.

Read More »

Makat Siğili (Kondilom) Nasıl Anlaşılır?

Kondilom

Siğil denince genelde biz ellerimizde görülen çokta tehlikeli olmayan türü aklımıza gelecektir. Aynı şekilde birde makat bölgesinde görüken siğiller bulunmaktadır. Kondilom ve Kondiloma Akümünata olarakta bilinen hastalığa biz halk arasında makat siğili olarak tabir ediyoruz. Makat iç ve dış kısmında görülebilen Kondilom bulaşıcı bir hastalık olup, aynı zamanda tedavisi uzun …

Read More »