Kıl Dönmesi Apsesi Nasıl Boşaltılır?

Bazı hastalıkların ilk etapta hiçbir şikayet ve belirtisi olmadığı için o hastalık ile yıllarca yaşayabilirsiniz. Onlardan biri de erkeklerde sık görülen Plinodal Sinüs yani kıl dönmesi problemidir. Genç ve orta yaş erkeklerde sık gördüğümüz bu durumun ilerlemesinde ki en önemli etken erken süreçte herhangi bir şikayete neden olmamasıdır.

Kıl dönmesi apsesi

PİLONİDAL SİNÜS (KIL DÖNMESİ) NEDİR?

Asıl konumuz pilonidal sinüs apsesi ama konuyu daha net anlayabilmek için kıl dönmesi ile ilgili kısa ve özet bilgi aktarmamam gerekir. Anal bölgede görülen en özgün hastalıklardan biridir. Yapısına baktığınızda yok böyle bir hastalık dersiniz.

Neden ve Vücudun Neresinde Olur? En sık görüldüğü yer %95 kuyruk sokumu %5 ise göbek deliği olmaktadır. Kuyruk sokumunda ortaya çıkmasının nedeni saç ve vücudumuzdan dökülen kıl ve tüylerin sırtımızdan kayarak kuyruk sokumu bölgesine gitmesi ve orada oluşturduğu delik ya da delikler ile cilt altına girmesi halidir. Kıllardan bir tanesi giriş deliği oluşturması diğer kıllarında o delikten kolayca girişini sağlar.

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir? Yazını giriş kısmında da belirttiğim gibi ilk etapta yaşam lüksünüzü etkileyecek herhangi belirti ya da şikayeti yoktur. Dikkatli bakıldığında kuyruk sokumunda giriş deliği fark edilebilir. Bunun dışında anlamanızı sağlayacak bir ibare yoktur. Fakat sürekli böyle gitmesi beklenemez. Vücudumuz cilt altına giren kılların yabancı madde olduğunu fark ettiği için onları ince bir zar ile kaplayarak çevre dokuya zarar vermesini önlemektedir. Buna kapsül de diyebiliriz. Çok ince bir zar olduğu için kişinin sert oturuş, kalça üzerine düşme ya da uzun süreli oturarak seyahatlerinde bu zar patlayabilmekte ve kıllar çevre dokulara temas edebilmektedir.

Vücudumuz Kılları Yok Etmek İçin Sıvı Salgılar: Allah insanı öyle güzel ve öyle donanımlı yaratmış ki organlarımız sağlığımızı bizden fazla düşündüklerini söyleyebilirim. Zarın patlaması ile birlikte kıllar çevre dokuya zarar veremesin diye vücudumuz kılları imha etmek için sıvı salgılar. Ama işte keratin yönünden çok güçlü olan kılları o sıvı maalesef yok edemez. Hiçbir etki gösteremez.

Makatta Akıntıya Neden Olur: Yukarıda da belirttiğim gibi maalesef salgılanan sıvı kılları yok etmek için yeterli etkisi yoktur. Salgılanan bu sıvı vücut tarafından emilmediği için vücuttan dışarı çıkması gerekir. Bunun için genelde kılların giriş için kullandığı delik kullanılır. Sıvı bu delikten günde bir ya da birkaç damla şeklinde dışarı çıkar. Bu durumda makatta akıntı oluşmaktadır. İç çamaşırınızı nemli hale getirebilir. Vücut kılları yeniden kapsül ile sarana kadar akıntı devam eder. Akıntının kesilmesi kılların yeniden zar ile kaplandığı anlamına gelse de sıvının çıkış deliğinin tıkanabileceği ve her an apse olabileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Sıvının Çıktığı Delik Tıkanırsa Apse Oluşur: Yazının bu kısmına kadar hasta ağrı, ateş, şişlik herhangi bir sorun yaşamaz. Sıvı vücuttan dışarı çıktığı sürece hiçbir sorun olmaz. Fakat sıvının dışarı çıkmak için kullandığı delik tıkanması halinde işte o zaman sorun başlıyor. Daha önce hiç görmediğiniz şiddette kuyruk sokumu ağrısı, kızarıklık, şişlik ve ateşlenme görülür. Zamanla geçmek yerine tam tersi daha da arttığını fark edersiniz.

KIL DÖNMESİ APSESİ NEDİR, NAIL ANLAŞILIR?

Evet, arkadaşlar yazının geri kalan kısmında kıl dönmesi + apseye giden süreci adım adım anlatmaya çalıştım. Şimdi dilerseniz birazda apse ile ilgili detaylara bakalım. Apseyi nasıl anlayacağımıza, ne yapılması gerektiğine bakalım.

Şikayetler Kuyruk Sokumu Bölgesinde Görülür: Öncelikle kıl dönmesi sorunun vücudumuzun neresinde olduğunu bir kez daha hatırlamakta yarar var diye düşünüyorum. Kuyruk sokumu dediğimiz anüsün birkaç cm yukarıda yer almaktadır. Yukarıda yer alan resimde de kuyruk sokumu bölgesi (Pilonidal Csyt) şeklinde gösterilmektedir.

Kuyruk Sokumunda Ağrı: Evet, arkadaşlar apsenin en belirgin şikayetlerinden biri kişiyi canından bezdiren ağrı ve can yanmasıdır. Bu tüm apse vakıalarında aynıdır. Örnek vermek gerekirse diş sancısı olarak bilinen ağrı aslında apsenin neden olduğu ağrıdır. İlk dikkat edeceğimiz husus kuyruk sokumu bölgesinde ortaya çıkan ağrı olmalıdır. Dışarı çıkamayan cerahatin oluşturduğu baskı ile sürekli artan bir ağrı oluşur.

Şişlik: Yine tüm apselerde olduğu gibi şişlik kıl dönmesi apsesinde de görülür. Büyüklüğünü tarif etmek gerekirse nohut tanesi kadar küçük olabileceği gibi portakal kadar büyük olabilmektedir. Büyüklüğü cilt altında biriken apsenin çokluğu belirlemektedir. Aşağıda yer alan videoya göz attığınızda cilt altında biriken cerahatin ne kadar fazla olduğunu göreceksiniz.

Kızarıklık: Apsenin olduğu bölge özellikli şişlik olan kısmın cildi kızarıklık görünümünde olur. Bu şekilde de apse olduğu kolayca anlaşılmaktadır.

Ateşlenme: Yine birçok apse türünde olduğu gibi pilonidal sinüs apseleri de kişide ateşlenmeye neden olmaktadır. Bu şekilde birçok şikayeti bir araya getirerek sorunu anlayabilirsiniz.

APSE NASIL GEÇER?

Vücudumuzun birçok yerinde apse görülmektedir. Örnek vermek gerekirse makat bölgesinde kıl dönmesi apsesi dışında perianal apse (makat apsesi de) olmaktadır. Bunun dışında kadınlarda bartholin dediğimiz vajinal apse, koltukaltı, beyin, karın ve hatta iç organlarımızda da görülür. Her birinin iyileşme ya da tedavisi farklılık arz etmektedir.

Kıl Dönmesi Apsesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle kendi kendine geçer diye beklememeliyiz. Bu kesinlikle hatalı ve tehlikeli bir durumdur. Beklemek, zaman kaybetmek, sorunun daha da ilerlemesi ve yeni problemlerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle mutlaka doktorlardan yardım almalıyız. Pe ki kıl dönmesi apsesi için hangi doktora, bölüme müracaat etmeliyiz.

Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Makatta görülen tüm hastalıkların teşhis ve tedavisi genel cerrahinin alt branşı olan Proktoloji (makat hastalıkları uzmanları) tarafından yapılmaktadır. İlk tercihiniz mutlaka proktoloji uzmanları olmalıdır. Fakat apse acil durum gerektirdiği için hastanelerin acil bölümlerinden de hizmet alabilirsiniz.

APSENİN BOŞALTILMASI GEREKİR

Doktora başvurduğunuzda kıl dönmesi apsesi için yapılacak tek tedavi cilt altında biriken apsenin (cerahatın) boşaltılması yönünde olacaktır. Bunun dışında ilaç ya da antibiyotik vermek doktorun bu konuda tecrübesiz olduğunu gösterir. Tamam dişler ve memede görülen apseler ilaçla tedavi edilirken anal ve pilonidal sinüs apseleri ilaçla kurutulması (iyileştirilmesi) mümkün değildir. Çünkü apsenin olduğu yerde damar olmadığı için kullandığınız ilaçlar apseye ulaşamaz. Bu nedenle tek çözüm apsenin boşaltılmasıdır.

Peki Apse Nasıl Boşaltılır?

Sadece 5 dakikalık bir işlem diyebilirim. 5 Dakika sonrasında inanılmaz rahatlayacaksınız. Çünkü apse boşaldığında yaşadığınız o dayanılmaz ağrı %70-%80 ortadan kalkacaktır. Hastaların oh çektiklerine sürekli şahit oluruz. Neyse, işlemin nasıl yapıldığını anlatmak gerekirse basit bir ameliyat olduğunu unutmamalısınız. Uygulama yapılacak alan steril olmalıdır. Apseli bölge tespit edilerek bölgesel uyuşturma ile başlanır. Bazı hastanelerde sprey ile soğutma yapılmaktadır. Bu hastanın aleyhine bir durumdur. Daha fazla ağrıya maruz kalır. Bu nedenle bölgesel uyuşturma gerekir. Sonrasında apsenin olduğu yerde 1 ile 2 cm genişliğinde kesi yapılır. O anda cilt altında biriken cerahat bir anda dışarıya fırlayacaktır.

Apsenin Boşaltılma Anını İzlemek İster misiniz?

Aşağıda yer alan videoda Op. Dr. Atilla KAYA tarafından apse boşaltma işlemi yapılmaktadır. Videonun görselinden de gördüğünüz gibi görüntüler biraz mide bulandırıcı olabilmektedir. İzlemeden önce bu husus bilmenizde fayda vardır. Videoyu izleyin yazımıza devam edelim.

Videoyu izlemek için aşağıda yer alan Youtube bağlantısına tıklayınız.
https://www.youtube.com/embed/_wYZzm1efXk

Kesin Açık Bırakılır, Dikiş Atılmaz: 5 Dakika gibi kısa sürede yapılan apse boşaltma işlemi sonrası kesi öylece bırakılır. Bunun nedeni yeniden oluşabilecek cerahatin kolayca dışarı çıkabilmesi içindir. Kesiyi dikmeniz halinde yeniden oluşacak cerahat soruna neden olacaktır.

Antibiyotik Tedavisi Önerilir: Apsenin boşaltılması ile birlikte doktorunuz size geniş spektrumlu antibiyotik reçete edecektir. Bunun nedeni bölgenin mikrop kapmaması içindir. Gerçi cerahatin içerisi inanılmaz düzeyde mikrop dolu olduğunu belirtmek istedim.

APSE BOŞALTILMAZSA NE OLUR?

Toplum olarak sağlığımıza yeteri kadar önem verdiğimiz söylenemez. Hele birde yaşadığımız sorun makat gibi muayene ve tedavide utanmaya neden olan yerde is hepten uzak durmayı tercih ederiz. Bazı hastalıklar ise maalesef acil önlem gerektirmektedir. Onlardan biri de kıl dönmesi apsesi diyebilirim. Fark edildiği anda doktora başvurmak gerekir. Çünkü geçen her zaman doku hasarına neden olmaktadır.

5-10 Gün İçerisinde Kendisi Boşalır: Siz fark ettiğiniz anda doktora giderek boşalttırmamanız halinde 5-10 gün dayanılmaz ağrı, ateş ve şişlik şikayeti ile kalçanız üzerine oturmanız bile neredeyse imkansız hale gelir. 5-10 Gün bu şekilde yaşamayı başarırsanız muhtemelen apse cildin zayıf noktasından kendisi boşalacaktır. Bu kesinlikle arzu edilen bir durum değildir. Çünkü nereden boşalacağı belli olmaz. Bu şekilde kuyruk sokumu bölgesinde delikler (çıkış) delileri oluşur. Bu durumda kıl dönmesi tedavisini zorlaştırmaktadır.

Apsenin Boşaltılması Tek Başına Yeterli Değildir: Yapılan işlem sadece apsenin boşaltılması olup, kıl dönmesi tedavisi değildir. Bu işlem sonrası 2 ay içerisinde mutlaka apseye neden olan kıl dönmesi ameliyatla alınması gerekir. Aksi halde yine başa döneriz. Akıntı, akıntının olduğu delik tıkanarak apse oluşur, ağrı, şişlik vs döngü sürekli devam eder.

Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yazının giriş kısmında pilonidal sinüsün nasıl bir hastalık olduğu, hangi aşamalardan oluştuğunu gördük, çözümü ise cilt altında biriken kılları onu saran kapsül ile birlikte çıkarılması gerekir. Tabii ki buna giriş ve çıkış delikleri de dahil edilmesi gerekir. Bunu ancak ameliyat ile yapabilirsiniz. Bu nedenle yaklaşık 50 farklı pilonidal sinüs ameliyatı geliştirilmiştir. Bunlardan günümüzde sadece birkaç tanesi uygulanmaktadır. Gelişmiş yöntemlerden biri olan Mikro Sinüsektomi ile sadece 10 dakika da sağlığınıza kavuşursunuz. Hem de hastanede yatma, iş gücü kaybı ya da her gün pansuman yapmak gerekmez. Bu konuda sitemizde geniş kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Siz Sorun Biz Cevaplayalım

Evet, arkadaşlar kıl dönmesi apsesi ile aktaracaklarımız burada nihayete ermiş olup, sizlerin aklına takılan sormak istediği hususlar varsa, aşağıda yer alan soru ve yorum formundan iletebilirsiniz. Sitemize destek olan genel cerrahi uzmanları en kısa sürede burada yanıt vermektedir.

387 Yorum

 1. Hocam merhaba. Benim bugün kuyruk sokumumda ki kıl dönmesi apsesi boşaltıldı. Boşaltılırken içindeki kılları da cımbızla çıkardılar. Sonra yıkayıp temizlediler bir sıvıyla ve bana bi kaç gün gelip oranın temizlenip pansuman yaptırmamı söylediler. Yarın yine gidecem yani. Ama o bölgemde benim hem kalça da hem anüs ve kuyruk sokumu etrafında çok kıllarım var. Oraları yara açıkken traş makinası ile traş edebilir miyim acaba daha ilk günden sağlık açısından sorun olur mu bu ?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Ben traş olunmasına izin veriyorum. Traştan sonra geniş bantlarla minik dökülmüş kılları yapıştırıp (tıpkı ağda yapar gibi) temizlemesini ve tazyikli duş almasını öneriyorum. Takipteyseniz doktorunuzun önerisini de alın.

 2. Hocam kolay gelsin kuyruk sokumumda hafif şişlik başladı oturup kalkarken hareket ederken canım çok acıyor daha önceden yaşadığım için kıl dönmesi olduğuna emin gibiyim yaklaşık 1 haftalık süreçte hastaneye gidebilecek bir durumum yok ve önümde yaklaşık 40 saatlik araç yolculuğu var yolculuğu atlatana kadar dondurucu sprey tarzı kullanabileceğim bir ürün var mı en azından araba sürerken acıyı minimum hissetmek için çok teşekkür ederim 🙏🏻

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Daha önce yaşamışsınız ama apse oldu mu, boşaltıldı mı belirtmemişsiniz. Bir yerde apse varsa (buna kıl dönmesi apsesi de dahil) mutlaka cerrahi olarak boşaltmak gerekir. Beklenildiğinde bir süre sonra kendisi de boşalacaktır. Fakat bu süre içinde apse ağrısını çekersiniz, hem de mevcut hastalığınız içeride büyür, sonraki ameliyatınızı daha büyük boyutlarda olmanız gerekir. Yani apse cerrahi olarak boşaltılmazsa lokal anestezi ile küçük bir ameliyatla kurtulabilecekken hastanede ve günlerce yatmanız gereken bir ameliyat olmak zorunda kalırsınız. Apse ağrısını ilaçlarla dindirmeye çalışmak yerine bir an önce bir doktora ulaşmaya çalışın ve tedavinizi olun.

  • Hocam iyi günler. İlk başta spor yaralanması diye düşündüğüm kuyruk sokumu ağrım daha sonrasında apse ile kendini belli etti ve genel cerrahide doktor boşalttı.Drenaj yapan doktorum görevlendirme gereği gitti ve bende başka doktora gittim ve pansumanı o yaptı.Kıl dönmesi ameliyatı olman gerek dedi. Fakat ilk dokturum e Nabıza Perianal apse drenajı yazmış.Sonradan fistül yapan apse çeşidi diye biliriyorum.Yeni dokturuma bu durumu sordum ve apse olunca öyle yazılıyor dedi fakat emin olamadım. Kıl dönmesi apsesi perianal apse olarak nitelendirilebilir mi?

   • Op. Dr. Seher Şirin

    Perianal apse ve kıl dönmesi apsesi tamamen farklı 2 hastalıktır. E nabıza hastalığın kod numarası yanlış girilmiş olabilir. Ya da apse kodunda hepsi aynı kodda belirtilmesi gerekir. (Ben devletten ayrıldığımdan beri 9 yıl geçtiği için uygulamada farklılıklar olabilir). Ama sisteme girilen kod numarasının bu hastalıklar için çok önemli olduğunu düşünmüyorum. Önemli olan doktorunuzun ne ameliyatı yapacağını bilmesi.

 3. Hocam merhaba. Kuyruk sokumunda şişlik ve ağrı şikayeti ile doktora gittim. Kıl dönmesi nedeniyle oluşan apseyi lokal anestezi ile keserek boşalttılar ve sonrasında kesilen yere gazlı bez gibi bir şey sokarak pansuman yaptılar. Bu pansumanı her gün değiştirmemi söylediler. Her gün kesilen yerden içeriye doğru sokulan bez parçasını değiştirmeye gidiyorum acile o bezin değişmesi doğru mudur. Ve bu pansuman süresi daha ne kadar devam edecek ne zaman pansuman yaptırmayı bırakabileceğim ve rahat bir şekilde oturabilecegim aynı zamanda antibiyotik de kullanıyorum. Ve ameliyatı ne kadar süre içinde olmam daha uygundur ne kadar erteleyebilirim apse geçtikten sonra

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Size yapılan uygulama oldukça doğru bir uygulamadır. Yara yeri içerisi iyice temizlenmeden kapanmasın diye yara ağzına gaz bezi koymak gerekiyor. Aslında boşaltma ameliyatı yapıldıktan sonra ilk anda bile biraz rahatlamış olmalısınız. Bence oturmanızda da bir mahsur yok. Yatarken sırt üstü yatın, daha rahat içerisi boşalsın. apse geçtikten en erken 1 ay sonra ameliyat olabilirsiniz.

 4. Hocam doktora gittim fakat canımı çok yaktığı için apseyiyi boşalttıramadım bana antibiyotikler kremler verdi ve 2 gün içinde iltihap patladı şuan hala ağrım çok hala akıntı devam ediyor ben sıktıkça doluyor içi resmen ilaçlarımı kullanmaya devam ediyorum fakat o bölgeye verdiği merhemleri sürmeye devam etmelimiyim?
  Ne kadar süre daha akıntım devam eder normalmidir 2 gündür akıntının devam etmesi?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Sorunuzun yanıtını aslında kendiniz söylemişsiniz. Apseyi boşalttırmamışsınız. Apse boşaltılmadığı zaman kendiliğinden boşalıncaya kadar geçen süre içerisinde alttaki hastalık, kist biraz daha büyür ve kendi patladığı alan çok küçük bir delik olacağı için yeterli boşalamaz. Böyle durumlarda yalnız başına antibiyotik ve krem çok fazla işe yaramaz. Apse nerede olursa olsun tek ve ilk tedavisi apseyi boşaltmaktır. Tam boşalamadığı zaman akıntı daha uzun süre devam eder. Ağrılarınız ve şişlik devam ederse mutlaka kontrole gitmelisiniz.

  • Hocam. İyi gunler. Cerrah apse bosatimi yaptim. Doktorum 3 gun pansuman yap dedi yaptim. 4 gun pansumani biraktim. Ancak hala tam oturamiyorum. Tam apse gibi degil ama hala hassasiyet var. 4. Gun yaraya bandaj falan yapmadim. Agrinin sebebi be olabilir.

   • Op. Dr. Seher Şirin

    Apse boşaltıldıktan sonra ağrı %80 oranında azalır, bir miktar ağrıması hala yara etrafında, apse etrafında ödem olması nedeniyle olabilir. Ağrıda büyük oranda bir azalma yoksa tam boşalmama ihtimali ya da yeniden dolmuş olma ihtimali var. Bu ihtimalin olup olmadığı açısından da doktorunuza kontrole gitmenizde fayda var. Bence bandaj yapmanız gerekmez. Yatarken sırt üstü yatın iyice boşalsın. Soğuk uygulama yapabilirsiniz, ağrıyı ve o bölgedeki ödemi azaltır.

 5. Merhaba hocam 14 yaşında kızım ocak ayında pilonidal sinüs ameliyatı oldu kil dönmesi, 1 ay herşey yolunda gitti ama 20 gün önce ameliyat yerinde bir delik oluştu ve iltihap geliyor temizliğine dikkat ediyorum ,antibiyotik krem sürüyorum, batikonla temizliyorum, çay ağacı yaprağı ve tetra sürüyorum ateşte kızdırıp temizleriyim cımbızla çevresindekileri alıyorum tam iyileşiyor derken hemen altında bir delik daha cıktı yavrum korkudan ağlıyor tekrar ameliyat olucak diye doktora gitmek istemiyor çünki ameliyat sonrası 15 gün onun için çok zor geçti, yardımcı olurmusunuz lütfen değerli yorumunuzu bekliyorum

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Henüz ameliyattan beri yeni 3 ay olmuş. Akıntı olduktan sonra devam ederse, uzun sürerse etrafına kapsül yapar. O durumda tekrarlamış deyip ameliyat öneririz. Ama şu anda daha akıntı yeni başladığı için muhtemelen içeriye bir yabancı cisim, kıl vesaire girmiş olabilir. O kıl ya da yabancı cisim çıkarılıp bazı kimyasal maddelerle temizlenirse akıntı kesilecektir. Bu da doktor tarafından değerlendirilerek lüzum halinde yapılmalıdır. Ameliyat eden doktorunuza kontrole gitmenizde fayda var. Kiloluysa kilo vermeye çalışsın, sağlıklı beslensin, çok oturuyorsa çalışma aralarında hareket etsin, en azından oturmasın. Günde 5-6 defa kuru bir peçeteyle o bölgedeki sırttan, saçtan dökülen kılları uzaklaştırsın.

 6. Merhaba ben apse boşaltma operasyonu geçirdim. Kontrole de gittim her şey normaldi ama üstünden 20 gün geçti daha oturamıyorum bu normal mi?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Kıl dönmesi apsesi mi yoksa makat apsesi mi olduğunu belirtmemişsiniz. Kıl dönmesi apsesi pek fazla oturmakla ilgisi olan bir bölgede değil. Makat apsesi ise apse boşaltıldıktan sonra aslında rahat oturabilmelisiniz ama bazen ödem nedeniyle rahatsızlık hissi vardır. Görmeden bir şey demem doğru olmaz. Doktorunuz gördüyse ve sorun yok demiş. Fakat Hala devam ederse yeniden kontrole gitmenizde fayda var

 7. Kıl dönmesi ameliyattı oldum apse akıntısı devam ediyor 1 hafta oldu ne zaman diner

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Kıl dönmesi ameliyatı mı oldunuz, apse ameliyatı mı oldunuz belirtmemişsiniz. Apse ameliyatı olduysanız akıntının devam etmesi normal. Apse tedavisinde altta biriken iltihap akmaya devam etsin ve akmaması durumunda tekrar şişme ve apse olmasın diye açılan kesiye dikiş atılmaz. Kıl dönmesinin tedavisi amaçlı ameliyat olduysanız yani apse önceden yoksa akıntı olması normal değil. Ameliyat olduğunuz doktorunuza kontrole gidiniz

 8. Benim abzemi uyusturup 1 ve 2 cm kesip bosaltilar dikiş atılmadı
  Ama bana bisi denilmedi banyo yapabilirmiyim acaba dokto bey??

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Apse boşaltılırken dikiş atılmaz. İçeriden bir süre daha akıp temizlenmesi gerekir. Daha kolay akması için devamlı yatmanız gerekmez ama yatarken sırt üstü yatn. Ben 2 gün sonra duşa izin veriyorum. Ama kendi doktorunuza kontrole gitmeniz ve onun önerisini uygulamanız daha uygun olur.

   • Hocam apse poşaltması yaptırdım pansuman yaptırmama gerek varmı doktor bişey söylemedi

    • Op. Dr. Seher Şirin

     Apse boşaltıldıktan sonra apsenin büyüklüğüne göre değişmekle birlikte genellikle kontrol ihtiyacı olmaz. Ben genellikle 2 gün pansumanın açılmaması, iki günden sonra kontrol öneririm. Kendim görmek isterim. Sonrasında da herhangi bir pansuman önermem, duş izini veririm. Fakat her cerraha göre bu durum değişebilir. Apsenin büyüklüğüne, hastanın ek hastalıklarına göre durum değişebilir. Bu nedenle bir kez kontrole giderseniz doktorunuzun önerisini de alabilirsiniz

 9. Merhabalar, ben tam kuyruk sokumu kemiğinin üzerinde yeşil erikten az daha küçük bir şişlik var di, çok oturmaktandir dedim.Ustünde sürekli ince bir kabuk tabakası oluyor ve bu sabah kan akmaya başladı(12 saatlik otobüste oturmaktan diye düşünüyorum). Iltahabi almak için sarımsakla zeytin yağı sürdüm pamukla bantladim- yarın sabahi bekliyorum.
  Bunu yapmam iltahabi almaya ise yararmi?(çok yakıyor şahsen)
  Ve eğer ben bu iltahapli/mikroplu yeri boşaltmak için ameliyata girersem okulumu etkiler mi?(7 saat oturmam lazım ve devamsızlık bir seçenek bile değil)

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Gerçekten sorunuz beni dehşete düşürdü. Okuyor musunuz, çalışıyor musunuz anlayamadım ama günümüzde hala sarımsaklı, zeytinyağlı
   pamuklarla tedavi olmayı düşünüyorsanız daha çok sıkıntı sizi bekliyor diye düşünüyorum. Kuyruk sokumundaki bu tip şişlik apse enfeksiyon olabilir. Oturmaktan dolayı kuyruk sokumunda böyle bir şişlik olmaz. Siz bekleyip, bu tip tedaviler denemeye kalktığınız sürece o iltihap ilerler, apse büyür, sonrasında kıl dönmesi ise kıl dönmesi hastalığı ameliyatı daha da büyük olur. Bu nedenle İlk fırsatta genel cerrahi uzmanına muayeneye gitmelisiniz. Gerekirse de cerrahi olarak apse boşaltılır. Zaten apsede bu tip tedaviler yerine cerrahi olarak boşaltmak hasta açısından en doğru sonucu verir

 10. Merhabalar hocam makat girişimin hemen üstünde nohut büyüklüğünde şişlik oluştu şıktım iltihap aktı kan gelene kadar akıttım. Batikonla temizledim birkaç gün ama geçmedi. 15 gün sonrada kuyruk sokumunda şişlik kızarıklık ve ağrı başladı. Doktora gitmedim. İkisinin birbiriyle bağlantısı olabilir mi ve kıl dönmesimidir

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Makat etrafındaki bu tip iltihaplı şişlikler iyi temizlenmezse tekrarlama şansı yüksektir. Ayrıca fistüle dönebilir. Fistül de ameliyat gerektiren sıkıntılı bir hastalıktır. Kuyruk sokumundaki iltihap ta kıl dönmesi olduğunu gösterir. Bazı durumlarda kıl dönmesi boşluğu, perianal fistül dediğimiz tünelle birleşebilir. Ya da makat kenarındaki apse diye düşündüğümüz şey kıl dönmesinin bir uzantısı olabilir. Kesin teşhis için muayene olmanız şarttır. Tedavide gecikme durumunda hastalık yayılır, olacağınız ameliyat daha zor ve sıkıntılı bir hal alır. Ayrıca kuyruk sokumundaki kızarıklık ve şişlik apse olabileceğini gösterir. Kıl dönmesi apsesi de acil cerrahi müdahale ile boşaltılması gereken bir hastalıktır. Mutlaka vakit kaybetmeden genel cerrahi uzmanına muayene olun.

   • Hocam merhaba.Ben 4 sene önce kıl dönmesi ameliyatı oldum fakat 2 gün önce ameliyat yerimde bı şişlik farkettim .Oturdugumda uzandigimda ağrı sızı olmuyor belim ve karın çevremde biraz sancı var.Akinti kızarıklık vs yok şuan .Sizce nüksetmiş olabilir mi yardımcı olursanız çok sevinirim

    • Op. Dr. Seher Şirin

     Ameliyat yerindeki şişlik önceden var ise yeni fark etmiş olabilirsiniz. Çünkü tekrarlama ihtimali ağrı, kızarıklık eklendiğinde daha çok akla gelir. İlk başlangıç aşamasında da fazla ağrı ve kızarıklık yokken şişlik oluşabilir. Belinizde ve kasığınızdaki ağrıların bu şişlikle ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Onun için ayrıca muayene gerekir. Şişliği görmeden kesin bir şey demem yanlış olur. Bir Genel Cerrahi uzmanının görmesinde fayda var.

    • Hocam merhaba 6 aylık hamileyim ve kıl dönmesi yaşıyorum bugün ağrıdan duramadim acile gittim gittiğimde apse kendinden patlamıştı doktor önce ameliyat dedi sonra apse patladığı için ameliyat şuan gerekmez dedi antibiyotik hap parol ve antibiyotik krem verdi hafta içi poliklinik randevum var ona gidicem apse patladı suan batikonla pansuman yapmalı mıyım

     • Op. Dr. Seher Şirin

      Kıl dönmesi apselerinde mutlaka cerrahi olarak boşaltmak gerekir. Doktorunuz apsenin boşalmadığını düşünerek cerrahi olarak boşaltmak istemiş, sonra yeteri kadar boşaldığını gördü sanırım, cerrahi boşaltmaktan vazgeçmiş. Demek ki kendiliğinden aktığında iyi temizlenmiş. Bence pansuman yapmanıza gerek yok. Yatarken sırtüstü yatın, bir miktar soğuk uygulayın. Buz aküsünün üstüne giysi üzerinden kalacak şekilde sırt üstü yatabilirsiniz. Böylece akıntı çok daha iyi olacak ve boşalması sağlanacaktır. Yapılan işlem ve verilen ilaçlar da bence uygun.

  • Hocam merhaba ben kuyruk sokumunda 3 siyah batığa benzer delikle karşılaştım ve ardından 2 gün önce pilonidal sinüs kıl dönmesi ameliyatı oldum dikişlerim çok uzun nedenini anlayamadım bana 2 3 dikiş atılır demişlerdi bu yüzden cesaretlenmiştim açıkçası:( ,hocam pansuman yaparlarken yarayı neden sıkmam söyleniyor? duş alabilir miyim yaraya su değebilir mi ?çalışıyorum işten izin aldım dikişlerim maksimum ne kadar sürede alınır? Ve tekrar etme olasılığı çok var mıdır:( şimdiden teşekkür ediyorum🌸

   • Op. Dr. Seher Şirin

    Hastalığınızın genişliğini, yaygınlığını bilemediğim için neden bu kadar uzun dikiş atıldığını bilme şansım yok, belki de gerektiği için öyle yapılmıştır. Bunu doktorunuzla konuşmalısınız. Bazı yöntemler cerrahi olarak edilmiş bile olsa gereğinden fazla doku çıkartmak gereğinden fazla uzun dikişler atılmasını gerektirebiliyor. Dikişler ortalama olarak 10-12 günde alınır. Ben genellikle 3 gün sonra yıkanmasına izin veriyorum ama bu konuda her doktor farklı davranabilir. Dikişi alıncaya kadar yıkamaya izin vermeyen meslektaşlarım da var. Tekrarlama ihtimali her yöntemde vardır. Özellikle geniş olarak çıkarılan, orada gerginlik yaratan ve orta hattaki çukurluğu arttıran yöntemlerde tekrarlama artabilir. Tekrarlamasında en önemli faktör kişinin hijyen durumudur. Her gün duş alıp, günde 7-8 defa o bölgede kıl bırakmamak gerekiyor. Epilasyon öneriyoruz. Eğer yaraya kıllar girerse tekrar akıntı başlayacak ve nüks etme ihtimali artacaktır. Bu bilgiler benim kendi uygulamalarımdır, her ameliyatı ameliyatı yapan doktor takip etmelidir. Önerilerinizi doktorunuzdan almaya çalışırsanız çok daha iyi olur.

 11. Hocam merhaba makatın biraz altında apse oluştu ben sıktım ve içinden iltihap ve küçük bir kıl parçası çıktı apsenin büyüklüğü çok değil ama yine de ameliyat gerekir mi apse tenizlense de ?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Makatın altındaysa daha çok perianal (makat apsesi) bir apse olabilir. Perianal apseler daha sonra fistüle çevirebilir. Fistül gelişirse ameliyat şarttır. Eğer kuyruk sokumu tarafında ise ve kıl dönmesi apsesi ise kıl dönmesi hastalığı zaten vardır, o zaman mutlaka yine de ameliyat gerekir. Ameliyat yapmak için iltihabın geçmesi beklenir

   • Hocam bundan iki ay önce kuyruk sokumumda bir sivilce vardı ve hiç ciddiye almadım. Sonra iki gün öncesinde kalcamin üstüne oturamamaya başladım ve bugün ise şişti ve kızardı. Acaba kendim siksam patlatsam.sakincasi varmı yoksa ameliyat mı olmam lazım🥺

    • Op. Dr. Seher Şirin

     Büyük ihtimalle kıl dönmesi apseniz var. Kendiniz patlatmaya çalışmayın, kendiliğinden patlamasını beklemeyin. Mutlaka cerrahi bir müdahale ile boşaltılması şart. Bu acil bir durumdur, herhangi bir yere acile giderseniz cerrahi müdahale yapılır. Hafta arasını beklemeyin.

  • Merhaba hocam dün kuyruk solumu bölgesinde şişlik hiss etdim. Bugün doktor yanına gittim. Doktor bir kaç antibiotik verip absenin bir yere yığılması için 5 gün bu ilaçları kullan 5 günün sonunda abseyi boşaltırız dedi. Doktorun uyguladıgı yöntem doğrumu?

   • Op. Dr. Seher Şirin

    Apse olduğu zaman mutlaka boşaltılması gerekir. Demek ki doktor muayene ettiğinde daha apse toplanmamış. Enfeksiyon önce doku arasında yaygın olur, daha sonra cerrahat bir alana birikir, o aşamadan sonra ancak boşaltılabilir. Doku arasındayken boşaltmak mümkün olmaz. Böyle bir şeyin doğru olup olmadığına karar verebilmek için mutlaka muayene şart. Muayene etmeden meslektaşımın yaptığı tedavinin doğruluğunu ya da yanlışlığını teyit etmem mümkün değil. Şikayetlerinizde gerileme yerine artma olursa o zaman doktorunuza tekrar kontrole gitmelisiniz. O bölgeye soğuk uygulayın. Buzu direkt teninize temas ettirmeyin, bir kağıt havluya sarıp kısa aralıklarla uygulamayı yapın.

 12. Hocam ben 2 sene önce 10dk mikrosinusektomi oldum
  Simdi ayni yer apse olmus agri yapiyor
  Patlamaya cok yakın. 5 kurusun yarisi boyutunda

  Doktor giris deligi var 2.5cm yukardan cikis deligi var demisti. Operasyon oldu. 1 sene sonra bir iki kez şişti geçti kendi kendine

  Bekliyim mi?
  gene doktora gidip mikrosinusektemi mi olayım?

  İçimden bir ses steril iğne ile azcık delip sivilce gibi boşaltmak var içini.. yakındır kendi kendine patlayacak zaten.
  Dr randevu alsam rahat 15 günü var… 🙁

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Yeniden akıntı, apse, şişlik var ise yeniden tekrarlamış olma ihtimali var. Erken dönemde temizlenirse tekrar ameliyata gerek bile olmayabilir. Tabii ameliyat gerekmez diyebilmek için görmek ve iyice temizlemek şarttır. Yeniden bir an önce ameliyat olmalısınız gerekiyorsa. Ne kadar erken olursanız o kadar küçük boyutta ameliyat gerekir. Mikro sinüzektomiyi tabii ki bilen ellerde olmalısınız. Bu kadar sık tekrar etmesinin sebebi büyük ihtimalle sizin o bölgenin temizliği ile ilgili eksikliğiniz olabilir. Günde 6-7 defa o bölgeyi kuru bir kağıt havluyla temizleyin, kıl varsa uzaklaştırın, kiloluysanız kilo vermeye çalışın. O bölgeye gerekirse epilasyon yaptırın. Çok oturarak işiniz varsa molalarda oturmaya devam etmeyin, mutlaka dolaşın.

 13. Merhaba hocam kuyruk sokumunda apse var dediler kıl dönmesi değil dediler apseyi bosaltip ilac verdiler ne zaman sonra banyo yapabilirim ve bide sabah aksam yaraya tentroit kullanip temizlememi soyledi sizce?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Kuyruk sokumu bölgesinde apse varsa ve kıl dönmesi değil dedilerse makatla ilgili perianal apse de olabilir. Apse boşaltıldıktan sonra banyo meselesi apsenin büyüklüğüne göre değişir. Genellikle ben ertesi günü banyo ve yıkama verebiliyorum. Yaranın içine batikon önermiyorum ama dışına sürebilirsiniz. Tabii ki doktorunuz ne önerdiyse onu uygulamamız gerekir. Kıl dönmesi apsesi olsa da makat apsesi olsa da sonrasında tekrar değerlendirmek gerekir. Perianal apse sonrasında Peri Anal fistül dediğimiz bir hastalığa dönüşebilir. Kıl dönmesi de makat apsesinin dönüşeceği fistül de ameliyat gerektirir

 14. Merhaba fitness sporuyla uğraşıyorum.Bu bahsettiğiniz kıl dönmesi ameliyatı spor yapmama engel olur mı ?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Bahsettiğiniz, bu dediğiniz apse boşaltılması ise spor yapmanıza engel değildir. Aksine apse varken spor yapamayacak kadar ağrınız olur. Mikro sinüsektomi ameliyatından bahsediyorsanız fitness yapmaya engel değildir. Kıl dönmesi ameliyatını belirlemede hastalığın yayılım, şekli önemlidir.

 15. Hocam merhabalar, 5-4 gündür çok ağrılı bir şekilde geçti 2 gün önce doktora gittim kıl dönmesi ihtimali aklıma bile gelmiyordu doktor tomografi çekti hiçbir şey yok diyip geri gönderdi. Sivilce gibi oluşmaya başlayınca kıl dönmesi olacağını düşündüm tabii ağrılarım da arttı acilden müdahale edildi ve sadece iltihap temizlendi önce iğneyle delik açıldı sonra 4-5 dakika kadar iltihap çıkarıldı ve ilaç vs krem verildi. Bunlar bugün 5 saat önce oldu ve şu an iyiyim ağrı acı hiçbir şey yok. Dediğiniz gibi bu durumda da ameliyat şart mı ?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Muhtemelen belinizde bir ağrı var zannedilerek tomografi çekildi diye düşünüyorum. Çünkü kıl dönmesinin ve kıl dönmesi apsesinin teşhisinde tomografi neredeyse hiç kullanmadığımız bir yöntemdir. Apsenin boşaltılması yerinde bir tedavi. Apse geçtikten en erken bir ay sonra ameliyat gerekir. Ameliyat olmazsanız sık sık enfeksiyon ve apse olarak mevcut hastalığınız genişler. Küçük bir ameliyatla kurtarabilecekken daha büyük, geniş ameliyat olmanız gerekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir