Kıl Dönmesi Apsesi Nasıl Boşaltılır?

Bazı hastalıkların ilk etapta hiçbir şikayet ve belirtisi olmadığı için o hastalık ile yıllarca yaşayabilirsiniz. Onlardan biri de erkeklerde sık görülen Plinodal Sinüs yani kıl dönmesi problemidir. Genç ve orta yaş erkeklerde sık gördüğümüz bu durumun ilerlemesinde ki en önemli etken erken süreçte herhangi bir şikayete neden olmamasıdır.

PİLONİDAL SİNÜS (KIL DÖNMESİ) NEDİR?

Asıl konumuz pilonidal sinüs apsesi ama konuyu daha net anlayabilmek için kıl dönmesi ile ilgili kısa ve özet bilgi aktarmamam gerekir. Anal bölgede görülen en özgün hastalıklardan biridir. Yapısına baktığınızda yok böyle bir hastalık dersiniz.

Neden ve Vücudun Neresinde Olur? En sık görüldüğü yer %95 kuyruk sokumu %5 ise göbek deliği olmaktadır. Kuyruk sokumunda ortaya çıkmasının nedeni saç ve vücudumuzdan dökülen kıl ve tüylerin sırtımızdan kayarak kuyruk sokumu bölgesine gitmesi ve orada oluşturduğu delik ya da delikler ile cilt altına girmesi halidir. Kıllardan bir tanesi giriş deliği oluşturması diğer kıllarında o delikten kolayca girişini sağlar.

Kuyruk Sokumunda Ağrı

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir? Yazını giriş kısmında da belirttiğim gibi ilk etapta yaşam lüksünüzü etkileyecek herhangi belirti ya da şikayeti yoktur. Dikkatli bakıldığında kuyruk sokumunda giriş deliği fark edilebilir. Bunun dışında anlamanızı sağlayacak bir ibare yoktur. Fakat sürekli böyle gitmesi beklenemez. Vücudumuz cilt altına giren kılların yabancı madde olduğunu fark ettiği için onları ince bir zar ile kaplayarak çevre dokuya zarar vermesini önlemektedir. Buna kapsül de diyebiliriz. Çok ince bir zar olduğu için kişinin sert oturuş, kalça üzerine düşme ya da uzun süreli oturarak seyahatlerinde bu zar patlayabilmekte ve kıllar çevre dokulara temas edebilmektedir.

Vücudumuz Kılları Yok Etmek İçin Sıvı Salgılar: Allah insanı öyle güzel ve öyle donanımlı yaratmış ki organlarımız sağlığımızı bizden fazla düşündüklerini söyleyebilirim. Zarın patlaması ile birlikte kıllar çevre dokuya zarar veremesin diye vücudumuz kılları imha etmek için sıvı salgılar. Ama işte keratin yönünden çok güçlü olan kılları o sıvı maalesef yok edemez. Hiçbir etki gösteremez.

Makatta Akıntıya Neden Olur: Yukarıda da belirttiğim gibi maalesef salgılanan sıvı kılları yok etmek için yeterli etkisi yoktur. Salgılanan bu sıvı vücut tarafından emilmediği için vücuttan dışarı çıkması gerekir. Bunun için genelde kılların giriş için kullandığı delik kullanılır. Sıvı bu delikten günde bir ya da birkaç damla şeklinde dışarı çıkar. Bu durumda makatta akıntı oluşmaktadır. İç çamaşırınızı nemli hale getirebilir. Vücut kılları yeniden kapsül ile sarana kadar akıntı devam eder. Akıntının kesilmesi kılların yeniden zar ile kaplandığı anlamına gelse de sıvının çıkış deliğinin tıkanabileceği ve her an apse olabileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Sıvının Çıktığı Delik Tıkanırsa Apse Oluşur: Yazının bu kısmına kadar hasta ağrı, ateş, şişlik herhangi bir sorun yaşamaz. Sıvı vücuttan dışarı çıktığı sürece hiçbir sorun olmaz. Fakat sıvının dışarı çıkmak için kullandığı delik tıkanması halinde işte o zaman sorun başlıyor. Daha önce hiç görmediğiniz şiddette kuyruk sokumu ağrısı, kızarıklık, şişlik ve ateşlenme görülür. Zamanla geçmek yerine tam tersi daha da arttığını fark edersiniz.

Kuyruk Sokumu

KIL DÖNMESİ APSESİ NEDİR, NAIL ANLAŞILIR?

Evet, arkadaşlar yazının geri kalan kısmında kıl dönmesi + apseye giden süreci adım adım anlatmaya çalıştım. Şimdi dilerseniz birazda apse ile ilgili detaylara bakalım. Apseyi nasıl anlayacağımıza, ne yapılması gerektiğine bakalım.

Şikayetler Kuyruk Sokumu Bölgesinde Görülür: Öncelikle kıl dönmesi sorunun vücudumuzun neresinde olduğunu bir kez daha hatırlamakta yarar var diye düşünüyorum. Kuyruk sokumu dediğimiz anüsün birkaç cm yukarıda yer almaktadır. Yukarıda yer alan resimde de kuyruk sokumu bölgesi (Pilonidal Csyt) şeklinde gösterilmektedir.

Kuyruk Sokumunda Ağrı: Evet, arkadaşlar apsenin en belirgin şikayetlerinden biri kişiyi canından bezdiren ağrı ve can yanmasıdır. Bu tüm apse vakıalarında aynıdır. Örnek vermek gerekirse diş sancısı olarak bilinen ağrı aslında apsenin neden olduğu ağrıdır. İlk dikkat edeceğimiz husus kuyruk sokumu bölgesinde ortaya çıkan ağrı olmalıdır. Dışarı çıkamayan cerahatin oluşturduğu baskı ile sürekli artan bir ağrı oluşur.

Şişlik: Yine tüm apselerde olduğu gibi şişlik kıl dönmesi apsesinde de görülür. Büyüklüğünü tarif etmek gerekirse nohut tanesi kadar küçük olabileceği gibi portakal kadar büyük olabilmektedir. Büyüklüğü cilt altında biriken apsenin çokluğu belirlemektedir. Aşağıda yer alan videoya göz attığınızda cilt altında biriken cerahatin ne kadar fazla olduğunu göreceksiniz.

Kızarıklık: Apsenin olduğu bölge özellikli şişlik olan kısmın cildi kızarıklık görünümünde olur. Bu şekilde de apse olduğu kolayca anlaşılmaktadır.

Ateşlenme: Yine birçok apse türünde olduğu gibi pilonidal sinüs apseleri de kişide ateşlenmeye neden olmaktadır. Bu şekilde birçok şikayeti bir araya getirerek sorunu anlayabilirsiniz.

APSE NASIL GEÇER?

Vücudumuzun birçok yerinde apse görülmektedir. Örnek vermek gerekirse makat bölgesinde kıl dönmesi apsesi dışında perianal apse (makat apsesi de) olmaktadır. Bunun dışında kadınlarda bartholin dediğimiz vajinal apse, koltukaltı, beyin, karın ve hatta iç organlarımızda da görülür. Her birinin iyileşme ya da tedavisi farklılık arz etmektedir.

Kıl Dönmesi Apsesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle kendi kendine geçer diye beklememeliyiz. Bu kesinlikle hatalı ve tehlikeli bir durumdur. Beklemek, zaman kaybetmek, sorunun daha da ilerlemesi ve yeni problemlerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle mutlaka doktorlardan yardım almalıyız. Pe ki kıl dönmesi apsesi için hangi doktora, bölüme müracaat etmeliyiz.

Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Makatta görülen tüm hastalıkların teşhis ve tedavisi genel cerrahinin alt branşı olan Proktoloji (makat hastalıkları uzmanları) tarafından yapılmaktadır. İlk tercihiniz mutlaka proktoloji uzmanları olmalıdır. Fakat apse acil durum gerektirdiği için hastanelerin acil bölümlerinden de hizmet alabilirsiniz.

APSENİN BOŞALTILMASI GEREKİR

Doktora başvurduğunuzda kıl dönmesi apsesi için yapılacak tek tedavi cilt altında biriken apsenin (cerahatın) boşaltılması yönünde olacaktır. Bunun dışında ilaç ya da antibiyotik vermek doktorun bu konuda tecrübesiz olduğunu gösterir. Tamam dişler ve memede görülen apseler ilaçla tedavi edilirken anal ve pilonidal sinüs apseleri ilaçla kurutulması (iyileştirilmesi) mümkün değildir. Çünkü apsenin olduğu yerde damar olmadığı için kullandığınız ilaçlar apseye ulaşamaz. Bu nedenle tek çözüm apsenin boşaltılmasıdır.

Peki Apse Nasıl Boşaltılır?

Sadece 5 dakikalık bir işlem diyebilirim. 5 Dakika sonrasında inanılmaz rahatlayacaksınız. Çünkü apse boşaldığında yaşadığınız o dayanılmaz ağrı %70-%80 ortadan kalkacaktır. Hastaların oh çektiklerine sürekli şahit oluruz. Neyse, işlemin nasıl yapıldığını anlatmak gerekirse basit bir ameliyat olduğunu unutmamalısınız. Uygulama yapılacak alan steril olmalıdır. Apseli bölge tespit edilerek bölgesel uyuşturma ile başlanır. Bazı hastanelerde sprey ile soğutma yapılmaktadır. Bu hastanın aleyhine bir durumdur. Daha fazla ağrıya maruz kalır. Bu nedenle bölgesel uyuşturma gerekir. Sonrasında apsenin olduğu yerde 1 ile 2 cm genişliğinde kesi yapılır. O anda cilt altında biriken cerahat bir anda dışarıya fırlayacaktır.

Apsenin Boşaltılma Anını İzlemek İster misiniz?

Aşağıda yer alan videoda Op. Dr. Atilla KAYA tarafından apse boşaltma işlemi yapılmaktadır. Videonun görselinden de gördüğünüz gibi görüntüler biraz mide bulandırıcı olabilmektedir. İzlemeden önce bu husus bilmenizde fayda vardır. Videoyu izleyin yazımıza devam edelim.

Videoyu izlemek için aşağıda yer alan Youtube bağlantısına tıklayınız.
https://www.youtube.com/embed/_wYZzm1efXk

Kesin Açık Bırakılır, Dikiş Atılmaz: 5 Dakika gibi kısa sürede yapılan apse boşaltma işlemi sonrası kesi öylece bırakılır. Bunun nedeni yeniden oluşabilecek cerahatin kolayca dışarı çıkabilmesi içindir. Kesiyi dikmeniz halinde yeniden oluşacak cerahat soruna neden olacaktır.

Antibiyotik Tedavisi Önerilir: Apsenin boşaltılması ile birlikte doktorunuz size geniş spektrumlu antibiyotik reçete edecektir. Bunun nedeni bölgenin mikrop kapmaması içindir. Gerçi cerahatin içerisi inanılmaz düzeyde mikrop dolu olduğunu belirtmek istedim.

APSE BOŞALTILMAZSA NE OLUR?

Toplum olarak sağlığımıza yeteri kadar önem verdiğimiz söylenemez. Hele birde yaşadığımız sorun makat gibi muayene ve tedavide utanmaya neden olan yerde is hepten uzak durmayı tercih ederiz. Bazı hastalıklar ise maalesef acil önlem gerektirmektedir. Onlardan biri de kıl dönmesi apsesi diyebilirim. Fark edildiği anda doktora başvurmak gerekir. Çünkü geçen her zaman doku hasarına neden olmaktadır.

5-10 Gün İçerisinde Kendisi Boşalır: Siz fark ettiğiniz anda doktora giderek boşalttırmamanız halinde 5-10 gün dayanılmaz ağrı, ateş ve şişlik şikayeti ile kalçanız üzerine oturmanız bile neredeyse imkansız hale gelir. 5-10 Gün bu şekilde yaşamayı başarırsanız muhtemelen apse cildin zayıf noktasından kendisi boşalacaktır. Bu kesinlikle arzu edilen bir durum değildir. Çünkü nereden boşalacağı belli olmaz. Bu şekilde kuyruk sokumu bölgesinde delikler (çıkış) delileri oluşur. Bu durumda kıl dönmesi tedavisini zorlaştırmaktadır.

Apsenin Boşaltılması Tek Başına Yeterli Değildir: Yapılan işlem sadece apsenin boşaltılması olup, kıl dönmesi tedavisi değildir. Bu işlem sonrası 2 ay içerisinde mutlaka apseye neden olan kıl dönmesi ameliyatla alınması gerekir. Aksi halde yine başa döneriz. Akıntı, akıntının olduğu delik tıkanarak apse oluşur, ağrı, şişlik vs döngü sürekli devam eder.

Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yazının giriş kısmında pilonidal sinüsün nasıl bir hastalık olduğu, hangi aşamalardan oluştuğunu gördük, çözümü ise cilt altında biriken kılları onu saran kapsül ile birlikte çıkarılması gerekir. Tabii ki buna giriş ve çıkış delikleri de dahil edilmesi gerekir. Bunu ancak ameliyat ile yapabilirsiniz. Bu nedenle yaklaşık 50 farklı pilonidal sinüs ameliyatı geliştirilmiştir. Bunlardan günümüzde sadece birkaç tanesi uygulanmaktadır. Gelişmiş yöntemlerden biri olan Mikro Sinüsektomi ile sadece 10 dakika da sağlığınıza kavuşursunuz. Hem de hastanede yatma, iş gücü kaybı ya da her gün pansuman yapmak gerekmez. Bu konuda sitemizde geniş kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Siz Sorun Biz Cevaplayalım

Evet, arkadaşlar kıl dönmesi apsesi ile aktaracaklarımız burada nihayete ermiş olup, sizlerin aklına takılan sormak istediği hususlar varsa, aşağıda yer alan soru ve yorum formundan iletebilirsiniz. Sitemize destek olan genel cerrahi uzmanları en kısa sürede burada yanıt vermektedir.

227 comments

 1. İyi günler hocam. Benim kuyruk sokumu bölgemde apse oluştu. Nohut kadar büyüklükte, aşırı ağrıyır yürüyemiyor, eğilemiyorum. Acaba çok mu fazla ilerledi,büyük kesik atılmasından korkuyorum. Onun dışında yaşadığım yerde çok uzman doktor olmadığı için ameliyat olursam da tekrar oluşur, boşuna vücudum da kesik yaratmış olurum diye korkuyorum. Kendi kendine patlaması mi kötü,yoksa her ne olursa olsun doktor temizlemesi mi ?
  Cevap için teşekkür ederim 🙏🏻

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Apse nerede olursa olsun tek tedavisi drenajla yani kesi ile boşaltmaktır. Kendiliğinden patlamasını beklemek apseyi daha da büyütür ve hastalığın ilerlemesine sebep olur. Apse boşaltmak çok üstün bir uzmanlık gerektirmez. Bulunduğunuz yerde bir an önce apseyi boşalttırmalısınız. Kıl dönmesi tekrarlayacak diye ameliyat olmamak da yanlış bir düşüncedir. Çünkü ameliyat olmazsanız sık sık enfeksiyon olarak bu hastalık daha da ilerler. En sonunda daha geniş ameliyatı olmak zorunda kalırsınız. Üstelik her ameliyatı olan tekrarlayacak diye bir şey yok. Tekrarlama ihtimali daha az olan mikrosinüsektomi, lazer tedavisi ya da karidakis gibi ameliyatları olursanız, sonrasında da hijyene ve temizliğe dikkat ederseniz tekrarlamaz

 2. Merhaba hocam benim oğlumda oluşan bu rahatsızlıkta kuyruk sokumu altında bir delik ve onun hemen altında bir delik mevcut Doktor gorüsmelerimiz de apseyi sıkmamızı ve orayı boşaltmamızı soylediler ilk müdehaleyi zaten doktorumuz yaptı fakat sonra biz bu bolgeyi ve sırt kısmını lazer tedavisi ile temizlettik 1 hafta sonra poponun bitim noktasının üstünde tekrar bir şişlik daha oluştu nohut büyüklüğünde ve el ile yoklamada 1*1.5 cm olan bir akme gibi hissettim fakat ,ok dokundurtmuyor LGS sınavları yaklaşması sebebi ile cerrahi bir müdahale yapmak doğru olur mu ?Lüks etme durumu nedir

  teşekkürler

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Apse varsa kendiniz sıkarak tedavi edeceğiniz bir durum değildir. Belki önceden açılıp akıntı oluştuysa iyi boşaltın diye tembihlemiştir doktorunuz. Apse varsa cerrahi müdahale ile boşaltmak gerekir. İlaç tedavisi ile iltihap kurutulmaya çalışılır. Lazerle kıl temizliği yapmanız önlemlerden yalnızca bir tanesidir Eğer Apse yapmış bir kıl dönmesi olduysa iltihap geçtikten sonra cerrahi müdahale ile tedavi etmek gerekir. Kıl dönmesi bazen aylarca iltihap yapmadan sessiz kalabilir, bazen de çok sık tekrarlayarak hayatı zehir edebilir. Bunun bir ölçüsü yoktur. O bölgeyi sık sık kurulayın, sık sık duş alın, ıslak kalmasın. Mümkün olduğu kadar bir tek bel ve sırt kısmını değil popo kısmını da epilasyonla temizletilirseniz iyi olur. Ameliyat için kendiniz karar vermelisiniz.Mikrosinüsektomi veya laser tedavisi hastayı çok fazla hırpalamaz, günlük yaşamına çok etki etmez fakat lazere, mikro sinüsektomiye uygun mu bunu muayene ederek değerlendirmek gerekir

 3. Merhabalar hocam bugün kıl dönmesi apsemi boşalttim ama hala ağrıyor yapılan işlemden dolayı mi ağrıyor geçer mi yoksa ağrıması normal değil mi ?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Apse boşalttıktan( Eğer cerrahi olarak doktor tarafından boşaltıldı ise) sonra aynı gün ağrıda büyük ölçüde azalma olur ancak tamamen sıfırlamaz. Çünkü sonuçta bir işlem yapıldı, giderek azalır. Aniden tekrar artma şişme olursa mutlaka kontrol gerektirir. Tekrar apse ağzı kapandıysa küçük bir müdahale ile açmak gerekebilir.

 4. Kıl dönmesi yok sadece iltihap dedi antibiyotik verdi doktor 11 haftalık gebeyim hareket edemiyorum doktora güvenemedim 50 defa hamileyim dedim arveles yazmış daha önce de olmuştu bu apse ilk seferinde patlamıştı ama can vermiştim resmen patlayana kadar daha sonra da oldu söndü oldu söndü patlamadan bu patlasın kurtulayım istiyorum. Adım attırmıyo resmen kıvranıyorum. Nasıl geçecek ?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Bu kadar şiddetli ağrınız olduğuna göre apseleşmiş demektir. Apse olduğunda ağrı kesici ile ve antibiyotikle şikayetleriniz geçmez. Apse de düzelmez, cerrahi drenaj gerekir. Hamile olsanız bile bunu yapmak gerekecek. Çünkü iltihap bebeğe daha fazla zarar verir. Lokal anestezi ile apse boşaltılması bebeğinize bir zararı olmaz. Bence en kısa zamanda tekrar kontrole gitmelisiniz

 5. Merhaba 1 hafta önce apse oluştu cerah yöntemiyle kesildi akıtıldı 3 gün sonra kontröle gittim 2 hafta sonra gelin ameliyat oluncak dendi ama yazılanlara göre 2 ay sonra ameliyat yazılıyor 2 hafta bunun için az bir zaman mı acaba

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Apsenin büyüklüğüne göre bazen iki hafta da yeterli olabilir bazen bir ay bile yetmiyor. Biz genellikle ortalama 1 ay diyoruz. Sonrasında baktığımızda hala ödem, endürasyon dediğimiz kızarıklık, iltihabı reaksiyon devam ediyorsa ameliyatınız ertelenir. Doktorunuz da önce görüp uygunsa ameliyata hazırlayacaktır zaten.

 6. Önce kuyruk sokumumdaki kemik ağrıyor sandım sonra iki gün geçti anladım ki değil sinirlendim acısına artık dayanamadım kendim boşalttım acısından bayılıyordum ama hepsi çıktı doktora gitmesem bir şey olur mu

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Siz ne kadar boşalttım deseniz bile içeriyi serumla yıkamak,iyice boşaltmak gerekebilir. Görmeden bir şey demek zor. Sizin boşalttığınız açıklık tekrar erken kapanabilir ve apse yeniden birikebilir. Bu durumda da hastalığınızın boyutu büyür, daha sonra olacağınız ameliyatın boyutu da büyür. Apse geçtikten yaklaşık bir ay sonra tekrar ameliyat olmanız gerekiyor. Zaten bir şekilde doktora gitmelisiniz

 7. Merhaba hocam ben 6 yıl önce apseyi bosalttırdiktan 2 ay sonra mikrosinüsektomi yöntemi ile ameliyat oldum 3 gündür ameliyatmin alt tarafında bi agri var üstüne oturamiyorum dokundugumda çok acıyor ve sivilce gibi ucu olmayan küçücük bir kabarcık var yine kıl dönmesi yaşıyor olmaktan korkuyorum şu an ki durumum bana göre çok acil degil gibi fakat müdahale ister mi bilemiyorum doktora gitmeli miyim beklemeli miyim kararsızım

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Ameliyattan sonra hayatın herhangi bir döneminde o bölgeye kıl tekrar girdiğinde, vücut onu atmaya çalışır ve bunu kızarıklıkla, akıntıyla, ağrıyla belli eder. Böyle bir yabancı cisim girdiyse erken aşamada temizlendiğinde daha etrafında kapsül oluşamadan müdahale edilirse tekrarlaması engellenir. Bence erken aşamada muayene olun ve bir doktor temizlesin. Pek çok meslektaşım bu durumda hemen nüks olarak kabul ediyor. Ancak ben ilk aşamada temizlenirse kapsül olmadığından dolayı tamamen iyileşeceğini düşünüyorum. İçerdeki yabancı cismi çıkarıp güzelce temizlediğimiz zaman kapsül oluşmasına fırsat vermiyoruz. Bu şekilde uyguladığım, ameliyata gerek kalmayan hastalarımız oldu. Bekleyip zaman geçirdiğinizde etrafında zar(kapsül ) oluştuğunda artık temizlemek yetmiyor, Ameliyat gerekiyor.

 8. Veliddin Çetinaslan

  Hocam, bende kıl dönmesi var ve o bölgede apse oluştu. Ameliyat sırasında vurdukları iğnenin çok ağrıttığını söylüyor genelde herkes, bir videoda ise ameliyat olan birisi çok zor dayanmıştı. Gerçekten bu kadar ağrıtacak mı? O bölgeye dokunsam bile çok ağrı oluyor. Bir de istersem narkoz verebilirler mi? Ben onun korkusundan hiç rahat duramam çünkü.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   İsterseniz tabii ki anestezi verebilirler. Ancak bu özel hastanelerde söz konusu olabilir. Devlet hastanelerinde buna imkan olacağını zannetmiyorum. Ameliyathane odaları zaten benim bildiğim Samatya’da normal hastalara bile sıra gelmiyordu, ben ayrıldığımda. Şimdi daha da yoğun olduğunu düşünüyorum. Peri anal apselerde derine ilerleme varsa mecburen anestezili tercih ediyoruz. Anestezi almak zannedildiği kadar kolay bir şey değil, oldukça riskleri var. Üstelik anestezi verildikten sonra pilonidal sinüs apsesinde yüzükoyun yatırmak daha da riskleri arttırıyor. Ben yakınım olsa asla bu konuda anestezi aldırmam, hastalarıma da önermem ve anestezi altında yapmam. Özellikle bu dönemde covid riski varken, bir gün hastanede kalmak bu açıdan da riskli olduğunu düşünüyorum. Zannedildiği kadar dayanılmayacak bir ağrı değil. Üstelik de çok kısa süreli bir ağrı anestezi alırken de kollarınız dan, elinizin sırtından iğne yapılacak sonuçta, onlar da ağrılıdır.

  • Merhaba hocam bende de apse oluşumu var doktor antibiyotik verdi ve her gün pansuman oluyorum apse sıkılıyor ama doktor bana ben yaparım ama bidaha tekrarlar dedi alta delik var birde üst tarafta iki delik var sanırım sizce mikrosinüsektomi yöntemi ile tedavi edilebilir mi?

   • Op. Dr. Seher Şirin

    Tarifinizden iki ya da üç minik kesiyle mikrosinusektomi olabilir gibi görünüyor. Lazer tedavisi de uygun olabilir. Ancak son karar muayene sonrasında belli olur. Giriş çıkış delikleri arasındaki mesafe, cilde olan yapışıklığı, alttaki kistin büyüklüğü gibi durumlar etkili olur. Tekrarlayacak diye ameliyat etmemek doğru değildir. %100 tekrarlama oranı diye bir şey yok. Mikro sinüsektomi ve lazer gibi yöntemlerde tekrarlama ihtimali daha azdır. Üstelik çok iyi bir bakım ve tedbirlerle tekrarlaması önlenebilir. Tekrarlayacak diye ameliyat olmama durumunda her apse ve iltihap biraz daha hastalığı büyütür. Devamlı akıntı insanın hayatını çekilmez hale getirebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir