Kıl Dönmesi Apsesi Nasıl Boşaltılır?

Bazı hastalıkların ilk etapta hiçbir şikayet ve belirtisi olmadığı için o hastalık ile yıllarca yaşayabilirsiniz. Onlardan biri de erkeklerde sık görülen Plinodal Sinüs yani kıl dönmesi problemidir. Genç ve orta yaş erkeklerde sık gördüğümüz bu durumun ilerlemesinde ki en önemli etken erken süreçte herhangi bir şikayete neden olmamasıdır.

PİLONİDAL SİNÜS (KIL DÖNMESİ) NEDİR?

Asıl konumuz pilonidal sinüs apsesi ama konuyu daha net anlayabilmek için kıl dönmesi ile ilgili kısa ve özet bilgi aktarmamam gerekir. Anal bölgede görülen en özgün hastalıklardan biridir. Yapısına baktığınızda yok böyle bir hastalık dersiniz.

Neden ve Vücudun Neresinde Olur? En sık görüldüğü yer %95 kuyruk sokumu %5 ise göbek deliği olmaktadır. Kuyruk sokumunda ortaya çıkmasının nedeni saç ve vücudumuzdan dökülen kıl ve tüylerin sırtımızdan kayarak kuyruk sokumu bölgesine gitmesi ve orada oluşturduğu delik ya da delikler ile cilt altına girmesi halidir. Kıllardan bir tanesi giriş deliği oluşturması diğer kıllarında o delikten kolayca girişini sağlar.

Kuyruk Sokumunda Ağrı

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir? Yazını giriş kısmında da belirttiğim gibi ilk etapta yaşam lüksünüzü etkileyecek herhangi belirti ya da şikayeti yoktur. Dikkatli bakıldığında kuyruk sokumunda giriş deliği fark edilebilir. Bunun dışında anlamanızı sağlayacak bir ibare yoktur. Fakat sürekli böyle gitmesi beklenemez. Vücudumuz cilt altına giren kılların yabancı madde olduğunu fark ettiği için onları ince bir zar ile kaplayarak çevre dokuya zarar vermesini önlemektedir. Buna kapsül de diyebiliriz. Çok ince bir zar olduğu için kişinin sert oturuş, kalça üzerine düşme ya da uzun süreli oturarak seyahatlerinde bu zar patlayabilmekte ve kıllar çevre dokulara temas edebilmektedir.

Vücudumuz Kılları Yok Etmek İçin Sıvı Salgılar: Allah insanı öyle güzel ve öyle donanımlı yaratmış ki organlarımız sağlığımızı bizden fazla düşündüklerini söyleyebilirim. Zarın patlaması ile birlikte kıllar çevre dokuya zarar veremesin diye vücudumuz kılları imha etmek için sıvı salgılar. Ama işte keratin yönünden çok güçlü olan kılları o sıvı maalesef yok edemez. Hiçbir etki gösteremez.

Makatta Akıntıya Neden Olur: Yukarıda da belirttiğim gibi maalesef salgılanan sıvı kılları yok etmek için yeterli etkisi yoktur. Salgılanan bu sıvı vücut tarafından emilmediği için vücuttan dışarı çıkması gerekir. Bunun için genelde kılların giriş için kullandığı delik kullanılır. Sıvı bu delikten günde bir ya da birkaç damla şeklinde dışarı çıkar. Bu durumda makatta akıntı oluşmaktadır. İç çamaşırınızı nemli hale getirebilir. Vücut kılları yeniden kapsül ile sarana kadar akıntı devam eder. Akıntının kesilmesi kılların yeniden zar ile kaplandığı anlamına gelse de sıvının çıkış deliğinin tıkanabileceği ve her an apse olabileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Sıvının Çıktığı Delik Tıkanırsa Apse Oluşur: Yazının bu kısmına kadar hasta ağrı, ateş, şişlik herhangi bir sorun yaşamaz. Sıvı vücuttan dışarı çıktığı sürece hiçbir sorun olmaz. Fakat sıvının dışarı çıkmak için kullandığı delik tıkanması halinde işte o zaman sorun başlıyor. Daha önce hiç görmediğiniz şiddette kuyruk sokumu ağrısı, kızarıklık, şişlik ve ateşlenme görülür. Zamanla geçmek yerine tam tersi daha da arttığını fark edersiniz.

Kuyruk Sokumu

KIL DÖNMESİ APSESİ NEDİR, NAIL ANLAŞILIR?

Evet, arkadaşlar yazının geri kalan kısmında kıl dönmesi + apseye giden süreci adım adım anlatmaya çalıştım. Şimdi dilerseniz birazda apse ile ilgili detaylara bakalım. Apseyi nasıl anlayacağımıza, ne yapılması gerektiğine bakalım.

Şikayetler Kuyruk Sokumu Bölgesinde Görülür: Öncelikle kıl dönmesi sorunun vücudumuzun neresinde olduğunu bir kez daha hatırlamakta yarar var diye düşünüyorum. Kuyruk sokumu dediğimiz anüsün birkaç cm yukarıda yer almaktadır. Yukarıda yer alan resimde de kuyruk sokumu bölgesi (Pilonidal Csyt) şeklinde gösterilmektedir.

Kuyruk Sokumunda Ağrı: Evet, arkadaşlar apsenin en belirgin şikayetlerinden biri kişiyi canından bezdiren ağrı ve can yanmasıdır. Bu tüm apse vakıalarında aynıdır. Örnek vermek gerekirse diş sancısı olarak bilinen ağrı aslında apsenin neden olduğu ağrıdır. İlk dikkat edeceğimiz husus kuyruk sokumu bölgesinde ortaya çıkan ağrı olmalıdır. Dışarı çıkamayan cerahatin oluşturduğu baskı ile sürekli artan bir ağrı oluşur.

Şişlik: Yine tüm apselerde olduğu gibi şişlik kıl dönmesi apsesinde de görülür. Büyüklüğünü tarif etmek gerekirse nohut tanesi kadar küçük olabileceği gibi portakal kadar büyük olabilmektedir. Büyüklüğü cilt altında biriken apsenin çokluğu belirlemektedir. Aşağıda yer alan videoya göz attığınızda cilt altında biriken cerahatin ne kadar fazla olduğunu göreceksiniz.

Kızarıklık: Apsenin olduğu bölge özellikli şişlik olan kısmın cildi kızarıklık görünümünde olur. Bu şekilde de apse olduğu kolayca anlaşılmaktadır.

Ateşlenme: Yine birçok apse türünde olduğu gibi pilonidal sinüs apseleri de kişide ateşlenmeye neden olmaktadır. Bu şekilde birçok şikayeti bir araya getirerek sorunu anlayabilirsiniz.

APSE NASIL GEÇER?

Vücudumuzun birçok yerinde apse görülmektedir. Örnek vermek gerekirse makat bölgesinde kıl dönmesi apsesi dışında perianal apse (makat apsesi de) olmaktadır. Bunun dışında kadınlarda bartholin dediğimiz vajinal apse, koltukaltı, beyin, karın ve hatta iç organlarımızda da görülür. Her birinin iyileşme ya da tedavisi farklılık arz etmektedir.

Kıl Dönmesi Apsesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle kendi kendine geçer diye beklememeliyiz. Bu kesinlikle hatalı ve tehlikeli bir durumdur. Beklemek, zaman kaybetmek, sorunun daha da ilerlemesi ve yeni problemlerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle mutlaka doktorlardan yardım almalıyız. Pe ki kıl dönmesi apsesi için hangi doktora, bölüme müracaat etmeliyiz.

Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Makatta görülen tüm hastalıkların teşhis ve tedavisi genel cerrahinin alt branşı olan Proktoloji (makat hastalıkları uzmanları) tarafından yapılmaktadır. İlk tercihiniz mutlaka proktoloji uzmanları olmalıdır. Fakat apse acil durum gerektirdiği için hastanelerin acil bölümlerinden de hizmet alabilirsiniz.

APSENİN BOŞALTILMASI GEREKİR

Doktora başvurduğunuzda kıl dönmesi apsesi için yapılacak tek tedavi cilt altında biriken apsenin (cerahatın) boşaltılması yönünde olacaktır. Bunun dışında ilaç ya da antibiyotik vermek doktorun bu konuda tecrübesiz olduğunu gösterir. Tamam dişler ve memede görülen apseler ilaçla tedavi edilirken anal ve pilonidal sinüs apseleri ilaçla kurutulması (iyileştirilmesi) mümkün değildir. Çünkü apsenin olduğu yerde damar olmadığı için kullandığınız ilaçlar apseye ulaşamaz. Bu nedenle tek çözüm apsenin boşaltılmasıdır.

Peki Apse Nasıl Boşaltılır?

Sadece 5 dakikalık bir işlem diyebilirim. 5 Dakika sonrasında inanılmaz rahatlayacaksınız. Çünkü apse boşaldığında yaşadığınız o dayanılmaz ağrı %70-%80 ortadan kalkacaktır. Hastaların oh çektiklerine sürekli şahit oluruz. Neyse, işlemin nasıl yapıldığını anlatmak gerekirse basit bir ameliyat olduğunu unutmamalısınız. Uygulama yapılacak alan steril olmalıdır. Apseli bölge tespit edilerek bölgesel uyuşturma ile başlanır. Bazı hastanelerde sprey ile soğutma yapılmaktadır. Bu hastanın aleyhine bir durumdur. Daha fazla ağrıya maruz kalır. Bu nedenle bölgesel uyuşturma gerekir. Sonrasında apsenin olduğu yerde 1 ile 2 cm genişliğinde kesi yapılır. O anda cilt altında biriken cerahat bir anda dışarıya fırlayacaktır.

Apsenin Boşaltılma Anını İzlemek İster misiniz?

Aşağıda yer alan videoda Op. Dr. Atilla KAYA tarafından apse boşaltma işlemi yapılmaktadır. Videonun görselinden de gördüğünüz gibi görüntüler biraz mide bulandırıcı olabilmektedir. İzlemeden önce bu husus bilmenizde fayda vardır. Videoyu izleyin yazımıza devam edelim.

Videoyu izlemek için aşağıda yer alan Youtube bağlantısına tıklayınız.
https://www.youtube.com/embed/_wYZzm1efXk

Kesin Açık Bırakılır, Dikiş Atılmaz: 5 Dakika gibi kısa sürede yapılan apse boşaltma işlemi sonrası kesi öylece bırakılır. Bunun nedeni yeniden oluşabilecek cerahatin kolayca dışarı çıkabilmesi içindir. Kesiyi dikmeniz halinde yeniden oluşacak cerahat soruna neden olacaktır.

Antibiyotik Tedavisi Önerilir: Apsenin boşaltılması ile birlikte doktorunuz size geniş spektrumlu antibiyotik reçete edecektir. Bunun nedeni bölgenin mikrop kapmaması içindir. Gerçi cerahatin içerisi inanılmaz düzeyde mikrop dolu olduğunu belirtmek istedim.

APSE BOŞALTILMAZSA NE OLUR?

Toplum olarak sağlığımıza yeteri kadar önem verdiğimiz söylenemez. Hele birde yaşadığımız sorun makat gibi muayene ve tedavide utanmaya neden olan yerde is hepten uzak durmayı tercih ederiz. Bazı hastalıklar ise maalesef acil önlem gerektirmektedir. Onlardan biri de kıl dönmesi apsesi diyebilirim. Fark edildiği anda doktora başvurmak gerekir. Çünkü geçen her zaman doku hasarına neden olmaktadır.

5-10 Gün İçerisinde Kendisi Boşalır: Siz fark ettiğiniz anda doktora giderek boşalttırmamanız halinde 5-10 gün dayanılmaz ağrı, ateş ve şişlik şikayeti ile kalçanız üzerine oturmanız bile neredeyse imkansız hale gelir. 5-10 Gün bu şekilde yaşamayı başarırsanız muhtemelen apse cildin zayıf noktasından kendisi boşalacaktır. Bu kesinlikle arzu edilen bir durum değildir. Çünkü nereden boşalacağı belli olmaz. Bu şekilde kuyruk sokumu bölgesinde delikler (çıkış) delileri oluşur. Bu durumda kıl dönmesi tedavisini zorlaştırmaktadır.

Apsenin Boşaltılması Tek Başına Yeterli Değildir: Yapılan işlem sadece apsenin boşaltılması olup, kıl dönmesi tedavisi değildir. Bu işlem sonrası 2 ay içerisinde mutlaka apseye neden olan kıl dönmesi ameliyatla alınması gerekir. Aksi halde yine başa döneriz. Akıntı, akıntının olduğu delik tıkanarak apse oluşur, ağrı, şişlik vs döngü sürekli devam eder.

Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yazının giriş kısmında pilonidal sinüsün nasıl bir hastalık olduğu, hangi aşamalardan oluştuğunu gördük, çözümü ise cilt altında biriken kılları onu saran kapsül ile birlikte çıkarılması gerekir. Tabii ki buna giriş ve çıkış delikleri de dahil edilmesi gerekir. Bunu ancak ameliyat ile yapabilirsiniz. Bu nedenle yaklaşık 50 farklı pilonidal sinüs ameliyatı geliştirilmiştir. Bunlardan günümüzde sadece birkaç tanesi uygulanmaktadır. Gelişmiş yöntemlerden biri olan Mikro Sinüsektomi ile sadece 10 dakika da sağlığınıza kavuşursunuz. Hem de hastanede yatma, iş gücü kaybı ya da her gün pansuman yapmak gerekmez. Bu konuda sitemizde geniş kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Siz Sorun Biz Cevaplayalım

Evet, arkadaşlar kıl dönmesi apsesi ile aktaracaklarımız burada nihayete ermiş olup, sizlerin aklına takılan sormak istediği hususlar varsa, aşağıda yer alan soru ve yorum formundan iletebilirsiniz. Sitemize destek olan genel cerrahi uzmanları en kısa sürede burada yanıt vermektedir.

181 comments

 1. Merhaba hocam benim kıl donmesi var ve apse olduğu için ilk önce apse alindi ama canim cok aciyor vee uyuyamiyorum yara açık ben ne zaman duş almaliyim

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Apse boşaltıldıktan sonra ağrıların büyük bir kısmı geçecektir. Geçmediyse boşaltılan ağız yani delik kapanmış içeride tekrar birikmiş olabilir. Yara açık diyorsunuz, açıksa rahatlıkla boşalmış olmalı. Yara kapanacaktır merak etmeyin biz aksine erken kapanmasın isteriz rahat akabilmesi için. Apse boşaltıldıktan iki gün sonra apsenin durumuna göre duş alınmasına ben izin veriyorum. Ancak bu gibi kararları müdahale eden doktorunuza sormanız gerekir. Bazı meslektaşlarım farklı uygulamalar yapabilmektedir. Ağrıyı izah etmek için kesin sebep ve tedavi önerisi için apseyi boşaltan doktorunuza müracaat etmenizde fayda var

 2. Merhabalar ben daha biraz önce farkettim nohut tanesi kadar büyükliüğünde bir şişlik ve kızarıklık var erken teşhis yapılırsa ameliyat olmama gerek var mı

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Erken teşhis yapılırsa iltihap ya da apse ilaçla kurutulabilir. Apse geçtikten sonra erkenden kıl dönmesi ameliyatı olursanız daha küçük bir ameliyatla kurtulma şansınız var.Ameliyat öncesinde mikrosinüsektomi ya da lazer tedavisini araştırmalısınız.

 3. Kil donmem var agrim yok 2 aydir gecti fakat siskinlik yayildi galiba makatin bir kac cm yukarindayken makatin tam dibine geldi.ne yapmalıyım doktora gittim agridiginda gel dedi

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Daha önce kıl dönmesi olduğunu tespit ettirdiyseniz ilerliyor demektir. Aşağıya doğru inmesi durumunda peri anal fistül oluşturabilir.genel cerrahi muayene olduysanız kıl dönmesi ve fistül düşündürecek bir bulguya rastlamamıştır. Bazen o bölgedeki ağrılar kuyruk sokumu kemiği ile de ilgili olabilir. Başka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmanızda fayda var.

 4. hocam kuyruk sokumunda şişlik meydana gelmişti doktora gittim ve aynı gün apse boşaltımı yaptı ve sonrasında korktuğum için tekrar amaliyat yapımamız gerektiğini söyledi apsenin boşaltıldığı yer bir süre kapanıyor sonradan açılıyor ve azar azar akıntı meydana geliyor ne yapmam gerekiyor yardımcı olur iseniz sevinirim

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Pilonidal sinüs apsesinden sonra yaklaşık 1 ay sonra yani apse iyileştikten sonra kıl dönmesi ameliyatını olmalısınız. Olduğunuz ameliyat sanırım apse ameliyatıydı. Apse ve kıl dönmesinin gerçek tedavisinin ameliyatları aynı şey değildir. Korkmanızla da ilgisi yok. Akıntı varlığı her zaman iltihap belirtisi değildir. Fazla süre geçirmeden ameliyat olursanız mikrosinüsektomi gibi daha küçük boyutlu ameliyat yeterli olacaktır. Süre uzarsa sık sık apse yapabilir,hastalığınız büyüyebilir, daha büyük ameliyat olmak zorunda kalabilirsiniz.

   • Hocam merhaba benim tam kuyruk sokumumda sanırım kil donmesi baslagici var haftada bir yada q0 gunde bir iltehap kendiliginden patliyor ama ole şiddetli agrilarim olmuyor ne yapmam gerekiyor

    • Op. Dr. Seher Şirin

     Önce muayene ile kıl dönmesi olduğu kesinleştirilmeli. Kıl dönmesi varsa kesin ameliyat gerekir. Sık sık iltihap yapıyorsa, her iltihap hastalığı biraz daha büyütür ve daha büyük boyutlu ameliyat olmak zorunda kalırsınız. Bu nedenle hastalığınız ilerlemeden ameliyat olmanızda fayda var.Eğer uygunsa mikro sinüsektomi ya da lazer tedavisi sizi uzun süreli yatırmadan sonuç alınan tedavi yöntemleridir

    • Merhaba benim kuyruk sokumunda kıl dönmesi var yaklaşık 7 sene önce doktora gittiğimde ameliyat olmam gerektiğş söylendi ama korkudn yaptırmadım şu an çok sık olarak apse oluyor ve sürekli bel ağrım var bel ağrısı yaparmı kıl dönmesi

     • Op. Dr. Seher Şirin

      Bu kadar uzun süre kıl dönmesi hastalığı ile yaşamanız doğru değil, hele de sık sık apse yapıyorsa. Her apsede hastalık biraz daha genişleyecek ve büyüyecektir. Eğer bu kadar apse olduktan sonra belinize doğru kist büyümüşse veya derine ilerlemişse bel ağrısı yapabilir. Hastalığınızın durumunu görmek ve ona göre yanıtlamak gerekir. Daha fazla büyütmeden ameliyat olmanızda fayda var

 5. Kıl dönmesi ameliyatı sonrası pansuman yapılması sırasında baticon alerjim oluştu ve neyseki artık dikişlerim alınmıştı fakat o bölgede yanma ve deri soyulmaları oluşmaya başladı ,ameliyatıma 15 gün olduğu için 2 gündir banyo yapıyorum aynı zamanda Rif ilacını kullanıyorum fakat ilaçlar ve pansuman kalıntılarını geçiremiyorum yanıktan dolayı da ,bu bir sorun yaratır mı derim yenilenene kadar .Ayrıca o bölgedeki ufak tüyler sorun teşkil eder mi acaba ? İyi günler dilerim

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Yara kapandıktan sonra ve dikiş alındıktan sonra hala neden rifosin sürdüğünüzü anlamadım. Yarada açılma yoksa pansuman önermiyorum. Her gün duş almanız ve mutlaka günde 4-5 defa kurulamanız yeterli. Yine de ameliyatınızı ve yaranızı daha iyi bilen doktorunuza danışmanız daha faydalıdır.

   • Baticon cildimi yaktığı için rif kullanmamı söylemişti bu sebepten kullanmıştım ,ayrıca neredeyse 1 ay olacak fakat oturmakta çok rahat olamıyorum

    • Op. Dr. Seher Şirin

     Yara kapandıktan dikiş alındıktan sonra batikon ya da herhangi bir başka solüsyonla pansuman gerekmez. Eğer rif i doktorunuz önerdiyse bir sebebi vardır. Kendiliğimizden kullandıysanız yanlış bir durum.

 6. merhaba hocam . ben geçenlerde yazmıştım apsem var vs diye. burada bir sürü yorum okudum. ben de başımdan geçenleri yazıp bu durumdan muzdarip olanlara yardımım dokunsun isterim. ilk başlarda çok fazla oturmaktan kuyruk sokumum batıyor sandım. daha sonra orada bir şişlik hissettim ve annemle baktığımızda orda bir iltihaplı sivilcr olduğunu gördük. bu sivilce dahasonra büyüdü büyüdü ve apse oldu. bunların tamamı yaklaşık 1 buçuk hafta içinde oldu. ağrılar dayanılmaz boyutlara geldi ama biraz korkudan birazda doktor arayışında hastaneye gidemedim. geceleri asla sırt yüstü yatamaz, oturamaz şekildeydim. yan yatmaktan ve yan oturmaktan yanlarımda çok ağrımaya başladı. ve dün apsem kendiliğinden patladı. kanlı iltihap geliyordu ama çok fazla değil. iç çamaşırımı kirletmiyordu bile . bu sabah doktora gittim. ama hala bir korku var çünkü kimle konuşsam apse boşaltmanın çok ağrılı olduğunu söylüyordu. anestezinin işe yaramadığını söylüyolardı. ama aksine doktorum sadece iğne girerken hissediceksin daha sonrasını hissetmezsin dedi. ilkte inanmadım ama tamda öyle oldu. korkanlar varsa benim gibi onlar için söylüyorum. kolunuzdan kan aldırırken ne kadar acı çekiyorsanız toplam o kadar acı hissediyorsunuz. doktorum çok cerehat olduğunda anestezinin etkisinin daha geç etki edeceğini söyledi bu yüzden gerçekten hiç bir şey hissetmeyince kesi yapıldı. kan ve iltihap sağım yapıldı bunlar yapılırken bir şey hissetmedm. kendimi çok kaastım korkudan eminim kasmasam ilk başta iğne yapılırkende bir şey hissetmezdim çünkü iğne çıkarken bile hissetmedim. bu durumda olanlar gerçekten o apsenin yaptığı acıya dayanabilen herkes o iğnenin giriş acısına dayanabilir.
  böyle bir site kurup insanları bilgilendirdiğiniz, görüşlerinizi sunduğunuz için teşekkür ederim hocam. ben bu siteden bu dönemde çok faydalandım çok teşekkür ederim

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Hastalarımızı cesaretlendiren yorumunuz için teşekkür ederim. Kesi olan alanı uyuşturuyoruz zaten ancak bazı hastalar sizin kadar rahat olmuyorlar. Başka çaresi yok. Eğer ki apse boşaltmadan korkutulursa apsenin sonuçları daha korkunç olur. Bazı apseler ciddi komplikasyonlar ile sonuçlanabilir. Apse beklediği sürece kıl dönmesi hastalığı genişler, büyür, daha uzakta apse çıkış deliği oluşturur. Bu da sonraki ameliyatın daha büyük olmasına neden olur. Apse olduğu zaman mutlaka boşaltılması gerekir.

 7. hocam merhaba ben 18 yaşındayım. 1 haftadır tam kuyruk sokumumun başlangıcında şiddetli bir ağrı ve kızarıklık var çok hafifde şişlik var. şişliğin üstünde bir sivilce vardı ve patlattım. sıkarken içinden ayva tüyleriyle birlikte biraz irin geldi. ağrı sabahları daha şiddetli oluyor gün içerisinde azalıyor. günde bir tane majezik aldım (2 gündür) ve sıcak su torbası koyarak ağrıyı azalttım. ağrı bi müddet sonra azalıyor ama orda bir şey olduğunu hissettiriyor.. ne yapmamı tavsiye edersiniz .

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Şikayetleriniz kıl dönmesi iltihabını düşündürüyor. Kendiliğinizden sıkmaya çalışırsınız enfeksiyonu artırabilirsiniz. Ağrı kesiciler yalnızca şikayetlerinizi örter tedavi etmez.iltihabın iyice boşaltılması ve ilaç tedavisi eklemek, iltihap geçtikten sonra da kıl dönmesi ameliyatı olmanız gerekir. Tabii önce doktor muayenesi ile kıl dönmesi olduğunu kanıtlamak gerekir. Ameliyat olmadan önce mikro sinüsektomi ve lazer tedavisini araştırmanızda fayda var.

 8. Hocam merhaba 2019 yılından beri akıntılarım ufak ufak vardı fakat ben terden kaynaklı sanıyordum 2020 yaz ortalarında durumu öğrendim ve doktora gittim ameliyat için sıra aldım sıramı beklerken apse oluştu apse için genel cerrahiye gittiğimde antibiyotik verdi fakat apse inmedi hatta daha da şişti ağrılarım dayanılmaz oldu ben de acile gittim acildeki doktor apsenin ufak olduğunu patlatmayacağını söyledi ve krem verdi aynı akşam apse kendiliğinden patladı paçalarımdan aşağı akan kanı gördüğümde korkuyla acile gittim acilde biraz daha boşaltım gazlı bez koyup hiçbir şey söylemeden gönderdiler apsem 1 aydır kapanmadı ve akmaya devam ediyor ameliyat sıram geldi fakat bildiğim kadarıyla apseyinin bitmesi gerekiyor yoksa ameliyat olamam bu apseyi nasıl durdurabilirim ne yapmam gerekiyor

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Apse tedavisinin tek yolu cerrahi olarak boşaltmaktır. Eğer apse yoksa yani iltihap varsa ama cerahat birikmişse antibiyotik yeterli olabilir. Cerahat birikmiş ise mutlaka boşaltmak gerekir, kendi kendine boşalmasının beklememek gerekir. Akıntının devam etmesi apsenin ve iltihabının devam ettiğini göstermez. Kıl dönmesinin normal akıntısı da olabilir. Bunu belirlemek için ameliyat randevusu veren doktorunuza muayene olmanız gerekir. Eğer ameliyata uygun değilseniz erteler zaten

   • Günlük olarak yaradan akıntı devam ediyor fakat çok ufak seviyelerde oluyor

    Eskiden apse olmadan önce akan bölge tamamen kuru fakat oraya bir baskı uygulandığında apsenin çıktığı yaradan kanlı bir şekilde akıntı gerçekleşiyor

    • Op. Dr. Seher Şirin

     Apse boşaltıldıktan sonra akıntı devam eder. Akıntının olması enfeksiyon var demek değildir. Apseden yaklaşık bir ay sonra kıl dönmesi ameliyatı olmalısınız. Kıl dönmesi hastalığı ameliyat olmadan geçmez. Ne kadar geç olursanız sık sık apseleğişir ve hastalık büyür, daha büyük ameliyat olmak zorunda kalırsınız. Erken ameliyat olmanız durumunda mikro sinüsektomi ya da lazer tedavisi gibi daha küçük boyutlu ameliyat ile kurtulabilirsiniz

 9. hocam merhaba yaklaşık 15 yıl önce kıl dönmesi ameliyatı oldum.Şimdi yine o bölgede ağrı duymaktayım.Ameliyatım hiç unutamayacağım kadar ağrılı geçti.Alkol kullanmama bağladı doktor.Yeniden o acıyı çekmek düşüncesi bile kabusum oldu.Genel anestezi ya da uygulanan lokal anestezi dozu artırılarak acı duyma hissi azaltılabilir mi?Teşekkürler.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Öncelikle şu anki ağrınızın sebebi gerçekten kıl dönmesinin nüksümü onu belirlemek gerekir. Bu nedenle muayene olmalısınız. Eğer nüks ise genişlemeden ameliyat olursanız mikrosinüsektomi gibi daha küçük bir ameliyatla kurtarabilirsiniz. O zamanki fazla ağrı duymanız lokal anestezi esnasında duyduğunuz ayrı olabilir, alan çok genişse yetersiz gelebilir veya enfeksiyon varsa zor uyuşmuş olabilir. Küçük alanlarda daha kolay uyuşacaktır. Bu nedenle uzun süre beklemeyin. Genel anestezide tabii ki bir acı duymazsınız. Ama genel anestezinin de kendine özgü riskleri vardır. Özellikle bu pandemi döneminde hastanede de yatmak zorunda kalırsınız. Hastanede yatmak sizi ve yakınlarınızı riske atabilir.

   • Hocam tam kuyruk sokumunun dibinde bir sertlik ve şişlik var. Ve aşırı derecede ağrı yapıyor. Ama ne kızarıklık ne de sivilce ucu gibi bir uç var. Sadece şiş ve ağrı yapıyor. Dayanamıyorum artık. Sizce bu nedir?

    • Op. Dr. Seher Şirin

     Büyük ihtimalle kıl dönmesi iltihabı belki de apsesi var. Apsede zonklayarak daha şiddetli bir ağrı mevcuttur. Sivilce ucu gibi lezyon olmasına gerek yok.İltihap ya da apse varsa mutlaka boşaltılması gerekir. Kesin teşhis ve tedavi önerisi için mutlaka bir genel cerrahi uzmanına vakit geçirmeden başvurmalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir