Kıl Dönmesi Apsesi Nasıl Boşaltılır?

Kıl Dönmesi Apsesi

Bazı hastalıkların ilk etapta hiçbir şikayet ve belirtisi olmadığı için o hastalık ile yıllarca yaşayabilirsiniz. Onlardan biri de erkeklerde sık görülen Plinodal Sinüs yani kıl dönmesi problemidir. Genç ve orta yaş erkeklerde sık gördüğümüz bu durumun ilerlemesinde ki en önemli etken erken süreçte herhangi bir şikayete neden olmamasıdır.

PİLONİDAL SİNÜS (KIL DÖNMESİ) NEDİR?

Asıl konumuz pilonidal sinüs apsesi ama konuyu daha net anlayabilmek için kıl dönmesi ile ilgili kısa ve özet bilgi aktarmamam gerekir. Anal bölgede görülen en özgün hastalıklardan biridir. Yapısına baktığınızda yok böyle bir hastalık dersiniz.

Neden ve Vücudun Neresinde Olur? En sık görüldüğü yer %95 kuyruk sokumu %5 ise göbek deliği olmaktadır. Kuyruk sokumunda ortaya çıkmasının nedeni saç ve vücudumuzdan dökülen kıl ve tüylerin sırtımızdan kayarak kuyruk sokumu bölgesine gitmesi ve orada oluşturduğu delik ya da delikler ile cilt altına girmesi halidir. Kıllardan bir tanesi giriş deliği oluşturması diğer kıllarında o delikten kolayca girişini sağlar.

Kuyruk Sokumunda Ağrı

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir? Yazını giriş kısmında da belirttiğim gibi ilk etapta yaşam lüksünüzü etkileyecek herhangi belirti ya da şikayeti yoktur. Dikkatli bakıldığında kuyruk sokumunda giriş deliği fark edilebilir. Bunun dışında anlamanızı sağlayacak bir ibare yoktur. Fakat sürekli böyle gitmesi beklenemez. Vücudumuz cilt altına giren kılların yabancı madde olduğunu fark ettiği için onları ince bir zar ile kaplayarak çevre dokuya zarar vermesini önlemektedir. Buna kapsül de diyebiliriz. Çok ince bir zar olduğu için kişinin sert oturuş, kalça üzerine düşme ya da uzun süreli oturarak seyahatlerinde bu zar patlayabilmekte ve kıllar çevre dokulara temas edebilmektedir.

Vücudumuz Kılları Yok Etmek İçin Sıvı Salgılar: Allah insanı öyle güzel ve öyle donanımlı yaratmış ki organlarımız sağlığımızı bizden fazla düşündüklerini söyleyebilirim. Zarın patlaması ile birlikte kıllar çevre dokuya zarar veremesin diye vücudumuz kılları imha etmek için sıvı salgılar. Ama işte keratin yönünden çok güçlü olan kılları o sıvı maalesef yok edemez. Hiçbir etki gösteremez.

Makatta Akıntıya Neden Olur: Yukarıda da belirttiğim gibi maalesef salgılanan sıvı kılları yok etmek için yeterli etkisi yoktur. Salgılanan bu sıvı vücut tarafından emilmediği için vücuttan dışarı çıkması gerekir. Bunun için genelde kılların giriş için kullandığı delik kullanılır. Sıvı bu delikten günde bir ya da birkaç damla şeklinde dışarı çıkar. Bu durumda makatta akıntı oluşmaktadır. İç çamaşırınızı nemli hale getirebilir. Vücut kılları yeniden kapsül ile sarana kadar akıntı devam eder. Akıntının kesilmesi kılların yeniden zar ile kaplandığı anlamına gelse de sıvının çıkış deliğinin tıkanabileceği ve her an apse olabileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Sıvının Çıktığı Delik Tıkanırsa Apse Oluşur: Yazının bu kısmına kadar hasta ağrı, ateş, şişlik herhangi bir sorun yaşamaz. Sıvı vücuttan dışarı çıktığı sürece hiçbir sorun olmaz. Fakat sıvının dışarı çıkmak için kullandığı delik tıkanması halinde işte o zaman sorun başlıyor. Daha önce hiç görmediğiniz şiddette kuyruk sokumu ağrısı, kızarıklık, şişlik ve ateşlenme görülür. Zamanla geçmek yerine tam tersi daha da arttığını fark edersiniz.

Kuyruk SokumuKIL DÖNMESİ APSESİ NEDİR, NAIL ANLAŞILIR?

Evet, arkadaşlar yazının geri kalan kısmında kıl dönmesi + apseye giden süreci adım adım anlatmaya çalıştım. Şimdi dilerseniz birazda apse ile ilgili detaylara bakalım. Apseyi nasıl anlayacağımıza, ne yapılması gerektiğine bakalım.

Şikayetler Kuyruk Sokumu Bölgesinde Görülür: Öncelikle kıl dönmesi sorunun vücudumuzun neresinde olduğunu bir kez daha hatırlamakta yarar var diye düşünüyorum. Kuyruk sokumu dediğimiz anüsün birkaç cm yukarıda yer almaktadır. Yukarıda yer alan resimde de kuyruk sokumu bölgesi (Pilonidal Csyt) şeklinde gösterilmektedir.

Kuyruk Sokumunda Ağrı: Evet, arkadaşlar apsenin en belirgin şikayetlerinden biri kişiyi canından bezdiren ağrı ve can yanmasıdır. Bu tüm apse vakıalarında aynıdır. Örnek vermek gerekirse diş sancısı olarak bilinen ağrı aslında apsenin neden olduğu ağrıdır. İlk dikkat edeceğimiz husus kuyruk sokumu bölgesinde ortaya çıkan ağrı olmalıdır. Dışarı çıkamayan cerahatin oluşturduğu baskı ile sürekli artan bir ağrı oluşur.

Şişlik: Yine tüm apselerde olduğu gibi şişlik kıl dönmesi apsesinde de görülür. Büyüklüğünü tarif etmek gerekirse nohut tanesi kadar küçük olabileceği gibi portakal kadar büyük olabilmektedir. Büyüklüğü cilt altında biriken apsenin çokluğu belirlemektedir. Aşağıda yer alan videoya göz attığınızda cilt altında biriken cerahatin ne kadar fazla olduğunu göreceksiniz.

Kızarıklık: Apsenin olduğu bölge özellikli şişlik olan kısmın cildi kızarıklık görünümünde olur. Bu şekilde de apse olduğu kolayca anlaşılmaktadır.

Ateşlenme: Yine birçok apse türünde olduğu gibi pilonidal sinüs apseleri de kişide ateşlenmeye neden olmaktadır. Bu şekilde birçok şikayeti bir araya getirerek sorunu anlayabilirsiniz.

APSE NASIL GEÇER?

Vücudumuzun birçok yerinde apse görülmektedir. Örnek vermek gerekirse makat bölgesinde kıl dönmesi apsesi dışında perianal apse (makat apsesi de) olmaktadır. Bunun dışında kadınlarda bartholin dediğimiz vajinal apse, koltukaltı, beyin, karın ve hatta iç organlarımızda da görülür. Her birinin iyileşme ya da tedavisi farklılık arz etmektedir.

Kıl Dönmesi Apsesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle kendi kendine geçer diye beklememeliyiz. Bu kesinlikle hatalı ve tehlikeli bir durumdur. Beklemek, zaman kaybetmek, sorunun daha da ilerlemesi ve yeni problemlerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle mutlaka doktorlardan yardım almalıyız. Pe ki kıl dönmesi apsesi için hangi doktora, bölüme müracaat etmeliyiz.

Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Makatta görülen tüm hastalıkların teşhis ve tedavisi genel cerrahinin alt branşı olan Proktoloji (makat hastalıkları uzmanları) tarafından yapılmaktadır. İlk tercihiniz mutlaka proktoloji uzmanları olmalıdır. Fakat apse acil durum gerektirdiği için hastanelerin acil bölümlerinden de hizmet alabilirsiniz.

APSENİN BOŞALTILMASI GEREKİR

Doktora başvurduğunuzda kıl dönmesi apsesi için yapılacak tek tedavi cilt altında biriken apsenin (cerahatın) boşaltılması yönünde olacaktır. Bunun dışında ilaç ya da antibiyotik vermek doktorun bu konuda tecrübesiz olduğunu gösterir. Tamam dişler ve memede görülen apseler ilaçla tedavi edilirken anal ve pilonidal sinüs apseleri ilaçla kurutulması (iyileştirilmesi) mümkün değildir. Çünkü apsenin olduğu yerde damar olmadığı için kullandığınız ilaçlar apseye ulaşamaz. Bu nedenle tek çözüm apsenin boşaltılmasıdır.

Peki Apse Nasıl Boşaltılır?

Sadece 5 dakikalık bir işlem diyebilirim. 5 Dakika sonrasında inanılmaz rahatlayacaksınız. Çünkü apse boşaldığında yaşadığınız o dayanılmaz ağrı %70-%80 ortadan kalkacaktır. Hastaların oh çektiklerine sürekli şahit oluruz. Neyse, işlemin nasıl yapıldığını anlatmak gerekirse basit bir ameliyat olduğunu unutmamalısınız. Uygulama yapılacak alan steril olmalıdır. Apseli bölge tespit edilerek bölgesel uyuşturma ile başlanır. Bazı hastanelerde sprey ile soğutma yapılmaktadır. Bu hastanın aleyhine bir durumdur. Daha fazla ağrıya maruz kalır. Bu nedenle bölgesel uyuşturma gerekir. Sonrasında apsenin olduğu yerde 1 ile 2 cm genişliğinde kesi yapılır. O anda cilt altında biriken cerahat bir anda dışarıya fırlayacaktır.

Apsenin Boşaltılma Anını İzlemek İster misiniz?

Aşağıda yer alan videoda Op. Dr. Atilla KAYA tarafından apse boşaltma işlemi yapılmaktadır. Videonun görselinden de gördüğünüz gibi görüntüler biraz mide bulandırıcı olabilmektedir. İzlemeden önce bu husus bilmenizde fayda vardır. Videoyu izleyin yazımıza devam edelim.

Videoyu izlemek için aşağıda yer alan Youtube bağlantısına tıklayınız.
https://www.youtube.com/embed/_wYZzm1efXk

Kesin Açık Bırakılır, Dikiş Atılmaz: 5 Dakika gibi kısa sürede yapılan apse boşaltma işlemi sonrası kesi öylece bırakılır. Bunun nedeni yeniden oluşabilecek cerahatin kolayca dışarı çıkabilmesi içindir. Kesiyi dikmeniz halinde yeniden oluşacak cerahat soruna neden olacaktır.

Antibiyotik Tedavisi Önerilir: Apsenin boşaltılması ile birlikte doktorunuz size geniş spektrumlu antibiyotik reçete edecektir. Bunun nedeni bölgenin mikrop kapmaması içindir. Gerçi cerahatin içerisi inanılmaz düzeyde mikrop dolu olduğunu belirtmek istedim.

APSE BOŞALTILMAZSA NE OLUR?

Toplum olarak sağlığımıza yeteri kadar önem verdiğimiz söylenemez. Hele birde yaşadığımız sorun makat gibi muayene ve tedavide utanmaya neden olan yerde is hepten uzak durmayı tercih ederiz. Bazı hastalıklar ise maalesef acil önlem gerektirmektedir. Onlardan biri de kıl dönmesi apsesi diyebilirim. Fark edildiği anda doktora başvurmak gerekir. Çünkü geçen her zaman doku hasarına neden olmaktadır.

5-10 Gün İçerisinde Kendisi Boşalır: Siz fark ettiğiniz anda doktora giderek boşalttırmamanız halinde 5-10 gün dayanılmaz ağrı, ateş ve şişlik şikayeti ile kalçanız üzerine oturmanız bile neredeyse imkansız hale gelir. 5-10 Gün bu şekilde yaşamayı başarırsanız muhtemelen apse cildin zayıf noktasından kendisi boşalacaktır. Bu kesinlikle arzu edilen bir durum değildir. Çünkü nereden boşalacağı belli olmaz. Bu şekilde kuyruk sokumu bölgesinde delikler (çıkış) delileri oluşur. Bu durumda kıl dönmesi tedavisini zorlaştırmaktadır.

Apsenin Boşaltılması Tek Başına Yeterli Değildir: Yapılan işlem sadece apsenin boşaltılması olup, kıl dönmesi tedavisi değildir. Bu işlem sonrası 2 ay içerisinde mutlaka apseye neden olan kıl dönmesi ameliyatla alınması gerekir. Aksi halde yine başa döneriz. Akıntı, akıntının olduğu delik tıkanarak apse oluşur, ağrı, şişlik vs döngü sürekli devam eder.

Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yazının giriş kısmında pilonidal sinüsün nasıl bir hastalık olduğu, hangi aşamalardan oluştuğunu gördük, çözümü ise cilt altında biriken kılları onu saran kapsül ile birlikte çıkarılması gerekir. Tabii ki buna giriş ve çıkış delikleri de dahil edilmesi gerekir. Bunu ancak ameliyat ile yapabilirsiniz. Bu nedenle yaklaşık 50 farklı pilonidal sinüs ameliyatı geliştirilmiştir. Bunlardan günümüzde sadece birkaç tanesi uygulanmaktadır. Gelişmiş yöntemlerden biri olan Mikro Sinüsektomi ile sadece 10 dakika da sağlığınıza kavuşursunuz. Hem de hastanede yatma, iş gücü kaybı ya da her gün pansuman yapmak gerekmez. Bu konuda sitemizde geniş kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Siz Sorun Biz Cevaplayalım

Evet, arkadaşlar kıl dönmesi apsesi ile aktaracaklarımız burada nihayete ermiş olup, sizlerin aklına takılan sormak istediği hususlar varsa, aşağıda yer alan soru ve yorum formundan iletebilirsiniz. Sitemize destek olan genel cerrahi uzmanları en kısa sürede burada yanıt vermektedir.

Updated: 22 Kasım 2018 — 21:26

37 Comments

Add a Comment
 1. Kolay gelsin hocam , 4 şubat sabahı kuyruk sokumunda ufak bir ağrı hissettim ve zamanla kızardı ardındanda nohut şeklinde bi şişlik oluştu ben tedbiri erkenden aldım direk aile hekimine gittim beni elazığ şehir hastanesi genel cerraha yönlendirdi. oraya gttiğimde bana apseli kıl dönmesi dendi müdahele odasında bölgesel uyusturma olmadan çok acılı bir şekilde boşalttılar apseyi ve antibiyotik , ağrı kesii yazıp 1 hafta sonra gel dediler düzenli pasnuman yap dediler yaptımda pansumanımı gittiğimde kontrole bana dediler ağrı sızı varmı hareket ederken kalkarken felan yada o bölgede ağrı varmı bendede yoktu normal sağlığımdaydım. dediler tamamdır bi sıkıntı yok geçmiş olsun dediler oraya baktığımdada yara kapanmıs ufak bir mikro görüntülü bir delik duruyor. birde müdahele odasında bosaltılırken bana dedilerki içinden kıl çıkmadı akıp gitmiştir iltihapla birde orda apseyi bosaltmadılar gideceğim sabah patladı ve az az aktı orada tam bosalttılar sonrada bugün sizin yazınızı gördüm 2 ay sonra ameliyat felan diyiyorsunuz endişelendim. hastanede bana o apseyi boşaltırken yasattıkları acı yüzünden oyle herseyden korkmaya basladım. birde 12.sınıf öğrencisiyim 4 ay sonra sınavım var ne yapmam gerek bana yardımcı olurmusunuz ?

  1. Kıl dönmesi apsesi boşaltılmasında genellikle lokal anestezi yeterlidir. Yapılan işlem yalnızca apsenin boşaltılmasıdır, yani kıl dönmesinin değil apsenin tedavisidir. İltihaplı ve apseliyken kıl dönmesi ameliyatı yapılırsa iyi bir sonuş alınamaz. Bu nedenle iltihap geçtikten sonra en erken 1 ay sonra ameliyat önerilebilir. Şu anda kritik bir dönemde olduğunuz için bekleyebilirsiniz tabii. Dikkat edeceğiniz husus ağrı,şişlik, kızarıklık başlarsa ağrıyacak korkusuyla ertelemeyin, hemen cerrahi uzmanına başvurun. Apse erken boşaltılırsa hastalık büyümez. Uygun olduğunuzda ameliyatı gündeminize alın. Ameliyat olurkez sizi en az etkileyecek yöntem olan mikrosinüsektomi yöntemini araştırın. sehersirin.com da hastalık ve tedavi yöntemleri ile ilgili geniş bilgiler bulabilirsiniz.

 2. Hocam merhaba ben de yarın apse boşaltma işlemi yaptıracağım.Duş alırken falan çok yumuşuyor apse sıcak su altında ağrı hissetmiyorum.Acaba kaplıca suyu iyi gelir mi doğal termal su ?

  1. Apsede sıcak suda rahatlama olmaz. kıl dönmesi apsesi boşalmışsa, akıyorsa rahatlayabilir. Apse varsa ağrıdan duramazsınız ve apse beklemez, randevuyla boşaltılmaz. Apse boşaltılması acildir. Bu surumda sizde apse olması ihtimali azdır. Kaplıca suyunun iyileştirici etkisi yok, bu konuda tedavi amaçlı kullanılmaz. Kaplıcaya gitmek istiyorsanız da zararı yok, sonrasında mutlaka kurulamalısınız, kuru giysiler giymelisiniz.

 3. Hocam merhabalar ben 2018 şubat ayının ilk haftası kuyruk sokumunda oluşan apseyi boşalttırdım ve yaranın kapanmasını bekleyip ameliyat olmayı planlıyordum ama gel görelim ki açılan kesik halen kapanmadı diyebilirim halen kesiğin 4/1 tam kapanmadı ne yapmam gerekiyor ?

  1. Kıl dönmesi apsesinden sonra illa apse drenaj yerinin kapanması ve akıntının kesilmesi beklenmez. Apseden yaklaşık 1 ay sonra o bölgenin şişliği, enflamasyon dediğimiz değişiklikleri azalır. Bu dönemden sonra ameliyat edilebilir. Sizde de 8 ay kadar süre geçmiş . Ameliyat olabilirsiniz. Tabii son karar muayene ettikten sonra verilmelidir. Hastalığınız uygunsa mikrosinüsektomi yöntemi ile hastaneye yatmadan ve sosyal hayatınızı fazla etkilemeden ameliyat olabilirsiniz.

 4. Merhabalar, ben yaklaşık 2 yıl önce özel bir klinikte apse boşalttırdım. Son 2-3 aya kadar rahattım. Yeniden apse oldu yine boşaşttırdım. Şuan hafif ağrım mevcut. Bu iki yılda ciddi ilerleme durumu varmıdır sorunumda? Ameliyat olup bir ay yatmak istemiyorum. Ertesi gün normal yaşantıya döndüren yöntemi yaptırmak istiyorum. Sorunum ne derece merak ediyorum. İyi günler.

  1. Kıl dönmesi hastalığı ameliyat edilmezse sık sık iltihap ve apse yapabilir.Her apse özellikle geç müdahale edilirse hastalığı büyütür. Yeni gelişen apse,iltihap çıkış delikleri oluşabilir. Bu durumda daha geniş ameliyat olmak zorunda kalırsınız. Bu nedenle ameliyatı geciktirmek zarar verir.İlerlemeyle ilgili kesin bir süre yoktur. 1 ayda da ilerleyebilir,2-3 yıl aynı da kalabilir. Sizdeki durumu bilip yöntem belirlemek için görmek gerekir. Mikrosinüsektomiye uygun değilde yine diğer yöntemler kadar zor olmayan,günlerce yatırmayan karydakis ameliyatı önerilebilir. Dilerseniz 0542 6210888 numaralı telefona WhatsApp dan fotoğraf yollayabilirsiniz. Kesin olmamakla birlikte yaklaşık fikir verebiliriz.

 5. Hocam bende yaklaşık 2 senedir kıl dönmesi var bazen şişlik oluyo ağrı olmuyo sonra sıvı akıyor şişlik iniyo ama inmesine rağmen sık sık akıntı oluyo ne yapmalıyım kansere yol açar mı

  1. Kıl dönmesi hastalığı ameliyat gerektiren,ameliyatsız geçmeyen bir hastalıktır. Ameliyatı geciktirdiğiniz zaman, sık sık tekrarladığında kist büyür,genişler. Ameliyatta da geniş dokular çıkarılmasın,flap gibi büyük ameliyatlar yapılmasını gerekli kılar. Bu ameliyatlarda da riskler daha fazladır, yatma,oturma,yürüme dahil sosyal yaşamı da oldukça uzun süre olumsuz etkiler. Kansere dönmez. İlk fırsatta ameliyat olmanızda fayda var.

 6. Hocam bu akşam apse boşaltıldı ama yine uyusturulmadi ameliyatından daha çok korkmaya basladim

  1. Apse lokal anestezi yapılsa bile tam uyuşmayabilir. En az 1 ay sonra,iltihabın etkileri tamamen geçtikten sonra ameliyat gerekir. Kıl dönmesi hastalığınız uygunsa mikrosinüsektomi öneririm. iltihap olmadığında lokal anestezi çok daha az ağrılıdır. Ameliyat sırasında apsede olduğu gibi değildir ağrı olmaz. Eğer hastalığınızın boyutu uygunsa genel anestezi risklerini almanıza gerek yok.

 7. Merhaba bende suanda aynı şikayetle can acısı çekiyorum apse başladı ama korkuyorum cunku 4 yıl önce hicbir uyuşturma yapmadan iki tane kesi yapılıp apse boşaltıldı uyuşturma yapılırsa nerede yoğun olduğunu anlayamam dedi yapan genel cerrah şimdide o korkuyla can acısından gidemiyorum öneriniz olursa sevinirim

  1. Apse başladığı zaman mutlaka ilaç cerrahi müdahale ile boşaltmak gerekir. Ayrıca ilaç tedavisi de gerekir. Uyuşturma kesilerek boşaltılacak alana yapılabilir ama tüm apseli alan lokal anestezi yapılsa bile uyuşmaz. Apse boşaltılması işlemini geciktirirseniz kıl dönmesi hastalığınız büyüyeceğinden sonra olacağınız ameliyatın boyutu büyür. Apse boşaltılması kıl dönmesi hastalığının tedavisi değildir. Apse iyileştikten sonra kıl dönmesi ameliyatı olmanız gerekir. Ameliyat olmazsanız sık sık iltihaplanma riski vardır.

 8. Hocam ben de 3 tane giriş deliği var burda ki cerrah bana mikrosinüsektomi yaparım ama büyük ihtimalle başarılı olmaz delik sayısı fazla dedi. Bu doğru mudur ? Bir de local anestezi yapılırken çok can yanar mı ?

  1. Mikrosinüzektomi genellikle fazla bilinmeyen ve bilinmediği için yaygın olmayan bir yöntemdir. Giriş delikleri yakınsa aynı küçük kesi içerisinde etkili olarak yapılabilir. Ya da bazı durumlarda 2-3 küçük kesilerle mikrosinüsektomi yapılabilir. Kesin bir şey söylemek için muayene etmek gerekir. Dilerseniz giriş deliklerini net gösteren fotoğrafınızı 0542 6210888 numaralı telefona gönderirseniz daha doğru cevap verebilirim

 9. Sizde çok büyük olasılıkla kıl dönmesi (pilonidal sinüs) hastalığı var. Apse olduğıu için ağrınız olmuş. Apse tanısı için herhangi bir röntgen ya da kan tahliline gerek yok. O bölgeyi muayene etmek yeterli. Kontrole genel cerrahi uzmanına gitmelisiniz. Kesin teşhisi koyacaktır. Apseden yaklaşık 1 ay sonra yani iltihap iyice geriledikten sonra kıl dönmesi ameliyatı olmanız gerekir. Sık sık apse yaparsa hastalık genişler ve daha sonra olacağınız ameliyatın boyutları büyür. Hastalığınız uygunsa bizim uyguladığımız hastaneye yatmadan,günlerce yüzükoyun yatmanıza gerek olmayacak bir yöntem olan mikrosinüsektomiyi araştırmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2017

Sizi Aramamızı İster misiniz?