Kıl Dönmesi Apsesi Nasıl Boşaltılır?

Bazı hastalıkların ilk etapta hiçbir şikayet ve belirtisi olmadığı için o hastalık ile yıllarca yaşayabilirsiniz. Onlardan biri de erkeklerde sık görülen Plinodal Sinüs yani kıl dönmesi problemidir. Genç ve orta yaş erkeklerde sık gördüğümüz bu durumun ilerlemesinde ki en önemli etken erken süreçte herhangi bir şikayete neden olmamasıdır.

PİLONİDAL SİNÜS (KIL DÖNMESİ) NEDİR?

Asıl konumuz pilonidal sinüs apsesi ama konuyu daha net anlayabilmek için kıl dönmesi ile ilgili kısa ve özet bilgi aktarmamam gerekir. Anal bölgede görülen en özgün hastalıklardan biridir. Yapısına baktığınızda yok böyle bir hastalık dersiniz.

Neden ve Vücudun Neresinde Olur? En sık görüldüğü yer %95 kuyruk sokumu %5 ise göbek deliği olmaktadır. Kuyruk sokumunda ortaya çıkmasının nedeni saç ve vücudumuzdan dökülen kıl ve tüylerin sırtımızdan kayarak kuyruk sokumu bölgesine gitmesi ve orada oluşturduğu delik ya da delikler ile cilt altına girmesi halidir. Kıllardan bir tanesi giriş deliği oluşturması diğer kıllarında o delikten kolayca girişini sağlar.

Kuyruk Sokumunda Ağrı

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir? Yazını giriş kısmında da belirttiğim gibi ilk etapta yaşam lüksünüzü etkileyecek herhangi belirti ya da şikayeti yoktur. Dikkatli bakıldığında kuyruk sokumunda giriş deliği fark edilebilir. Bunun dışında anlamanızı sağlayacak bir ibare yoktur. Fakat sürekli böyle gitmesi beklenemez. Vücudumuz cilt altına giren kılların yabancı madde olduğunu fark ettiği için onları ince bir zar ile kaplayarak çevre dokuya zarar vermesini önlemektedir. Buna kapsül de diyebiliriz. Çok ince bir zar olduğu için kişinin sert oturuş, kalça üzerine düşme ya da uzun süreli oturarak seyahatlerinde bu zar patlayabilmekte ve kıllar çevre dokulara temas edebilmektedir.

Vücudumuz Kılları Yok Etmek İçin Sıvı Salgılar: Allah insanı öyle güzel ve öyle donanımlı yaratmış ki organlarımız sağlığımızı bizden fazla düşündüklerini söyleyebilirim. Zarın patlaması ile birlikte kıllar çevre dokuya zarar veremesin diye vücudumuz kılları imha etmek için sıvı salgılar. Ama işte keratin yönünden çok güçlü olan kılları o sıvı maalesef yok edemez. Hiçbir etki gösteremez.

Makatta Akıntıya Neden Olur: Yukarıda da belirttiğim gibi maalesef salgılanan sıvı kılları yok etmek için yeterli etkisi yoktur. Salgılanan bu sıvı vücut tarafından emilmediği için vücuttan dışarı çıkması gerekir. Bunun için genelde kılların giriş için kullandığı delik kullanılır. Sıvı bu delikten günde bir ya da birkaç damla şeklinde dışarı çıkar. Bu durumda makatta akıntı oluşmaktadır. İç çamaşırınızı nemli hale getirebilir. Vücut kılları yeniden kapsül ile sarana kadar akıntı devam eder. Akıntının kesilmesi kılların yeniden zar ile kaplandığı anlamına gelse de sıvının çıkış deliğinin tıkanabileceği ve her an apse olabileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Sıvının Çıktığı Delik Tıkanırsa Apse Oluşur: Yazının bu kısmına kadar hasta ağrı, ateş, şişlik herhangi bir sorun yaşamaz. Sıvı vücuttan dışarı çıktığı sürece hiçbir sorun olmaz. Fakat sıvının dışarı çıkmak için kullandığı delik tıkanması halinde işte o zaman sorun başlıyor. Daha önce hiç görmediğiniz şiddette kuyruk sokumu ağrısı, kızarıklık, şişlik ve ateşlenme görülür. Zamanla geçmek yerine tam tersi daha da arttığını fark edersiniz.

Kuyruk Sokumu

KIL DÖNMESİ APSESİ NEDİR, NAIL ANLAŞILIR?

Evet, arkadaşlar yazının geri kalan kısmında kıl dönmesi + apseye giden süreci adım adım anlatmaya çalıştım. Şimdi dilerseniz birazda apse ile ilgili detaylara bakalım. Apseyi nasıl anlayacağımıza, ne yapılması gerektiğine bakalım.

Şikayetler Kuyruk Sokumu Bölgesinde Görülür: Öncelikle kıl dönmesi sorunun vücudumuzun neresinde olduğunu bir kez daha hatırlamakta yarar var diye düşünüyorum. Kuyruk sokumu dediğimiz anüsün birkaç cm yukarıda yer almaktadır. Yukarıda yer alan resimde de kuyruk sokumu bölgesi (Pilonidal Csyt) şeklinde gösterilmektedir.

Kuyruk Sokumunda Ağrı: Evet, arkadaşlar apsenin en belirgin şikayetlerinden biri kişiyi canından bezdiren ağrı ve can yanmasıdır. Bu tüm apse vakıalarında aynıdır. Örnek vermek gerekirse diş sancısı olarak bilinen ağrı aslında apsenin neden olduğu ağrıdır. İlk dikkat edeceğimiz husus kuyruk sokumu bölgesinde ortaya çıkan ağrı olmalıdır. Dışarı çıkamayan cerahatin oluşturduğu baskı ile sürekli artan bir ağrı oluşur.

Şişlik: Yine tüm apselerde olduğu gibi şişlik kıl dönmesi apsesinde de görülür. Büyüklüğünü tarif etmek gerekirse nohut tanesi kadar küçük olabileceği gibi portakal kadar büyük olabilmektedir. Büyüklüğü cilt altında biriken apsenin çokluğu belirlemektedir. Aşağıda yer alan videoya göz attığınızda cilt altında biriken cerahatin ne kadar fazla olduğunu göreceksiniz.

Kızarıklık: Apsenin olduğu bölge özellikli şişlik olan kısmın cildi kızarıklık görünümünde olur. Bu şekilde de apse olduğu kolayca anlaşılmaktadır.

Ateşlenme: Yine birçok apse türünde olduğu gibi pilonidal sinüs apseleri de kişide ateşlenmeye neden olmaktadır. Bu şekilde birçok şikayeti bir araya getirerek sorunu anlayabilirsiniz.

APSE NASIL GEÇER?

Vücudumuzun birçok yerinde apse görülmektedir. Örnek vermek gerekirse makat bölgesinde kıl dönmesi apsesi dışında perianal apse (makat apsesi de) olmaktadır. Bunun dışında kadınlarda bartholin dediğimiz vajinal apse, koltukaltı, beyin, karın ve hatta iç organlarımızda da görülür. Her birinin iyileşme ya da tedavisi farklılık arz etmektedir.

Kıl Dönmesi Apsesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle kendi kendine geçer diye beklememeliyiz. Bu kesinlikle hatalı ve tehlikeli bir durumdur. Beklemek, zaman kaybetmek, sorunun daha da ilerlemesi ve yeni problemlerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle mutlaka doktorlardan yardım almalıyız. Pe ki kıl dönmesi apsesi için hangi doktora, bölüme müracaat etmeliyiz.

Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Makatta görülen tüm hastalıkların teşhis ve tedavisi genel cerrahinin alt branşı olan Proktoloji (makat hastalıkları uzmanları) tarafından yapılmaktadır. İlk tercihiniz mutlaka proktoloji uzmanları olmalıdır. Fakat apse acil durum gerektirdiği için hastanelerin acil bölümlerinden de hizmet alabilirsiniz.

APSENİN BOŞALTILMASI GEREKİR

Doktora başvurduğunuzda kıl dönmesi apsesi için yapılacak tek tedavi cilt altında biriken apsenin (cerahatın) boşaltılması yönünde olacaktır. Bunun dışında ilaç ya da antibiyotik vermek doktorun bu konuda tecrübesiz olduğunu gösterir. Tamam dişler ve memede görülen apseler ilaçla tedavi edilirken anal ve pilonidal sinüs apseleri ilaçla kurutulması (iyileştirilmesi) mümkün değildir. Çünkü apsenin olduğu yerde damar olmadığı için kullandığınız ilaçlar apseye ulaşamaz. Bu nedenle tek çözüm apsenin boşaltılmasıdır.

Peki Apse Nasıl Boşaltılır?

Sadece 5 dakikalık bir işlem diyebilirim. 5 Dakika sonrasında inanılmaz rahatlayacaksınız. Çünkü apse boşaldığında yaşadığınız o dayanılmaz ağrı %70-%80 ortadan kalkacaktır. Hastaların oh çektiklerine sürekli şahit oluruz. Neyse, işlemin nasıl yapıldığını anlatmak gerekirse basit bir ameliyat olduğunu unutmamalısınız. Uygulama yapılacak alan steril olmalıdır. Apseli bölge tespit edilerek bölgesel uyuşturma ile başlanır. Bazı hastanelerde sprey ile soğutma yapılmaktadır. Bu hastanın aleyhine bir durumdur. Daha fazla ağrıya maruz kalır. Bu nedenle bölgesel uyuşturma gerekir. Sonrasında apsenin olduğu yerde 1 ile 2 cm genişliğinde kesi yapılır. O anda cilt altında biriken cerahat bir anda dışarıya fırlayacaktır.

Apsenin Boşaltılma Anını İzlemek İster misiniz?

Aşağıda yer alan videoda Op. Dr. Atilla KAYA tarafından apse boşaltma işlemi yapılmaktadır. Videonun görselinden de gördüğünüz gibi görüntüler biraz mide bulandırıcı olabilmektedir. İzlemeden önce bu husus bilmenizde fayda vardır. Videoyu izleyin yazımıza devam edelim.

Videoyu izlemek için aşağıda yer alan Youtube bağlantısına tıklayınız.
https://www.youtube.com/embed/_wYZzm1efXk

Kesin Açık Bırakılır, Dikiş Atılmaz: 5 Dakika gibi kısa sürede yapılan apse boşaltma işlemi sonrası kesi öylece bırakılır. Bunun nedeni yeniden oluşabilecek cerahatin kolayca dışarı çıkabilmesi içindir. Kesiyi dikmeniz halinde yeniden oluşacak cerahat soruna neden olacaktır.

Antibiyotik Tedavisi Önerilir: Apsenin boşaltılması ile birlikte doktorunuz size geniş spektrumlu antibiyotik reçete edecektir. Bunun nedeni bölgenin mikrop kapmaması içindir. Gerçi cerahatin içerisi inanılmaz düzeyde mikrop dolu olduğunu belirtmek istedim.

APSE BOŞALTILMAZSA NE OLUR?

Toplum olarak sağlığımıza yeteri kadar önem verdiğimiz söylenemez. Hele birde yaşadığımız sorun makat gibi muayene ve tedavide utanmaya neden olan yerde is hepten uzak durmayı tercih ederiz. Bazı hastalıklar ise maalesef acil önlem gerektirmektedir. Onlardan biri de kıl dönmesi apsesi diyebilirim. Fark edildiği anda doktora başvurmak gerekir. Çünkü geçen her zaman doku hasarına neden olmaktadır.

5-10 Gün İçerisinde Kendisi Boşalır: Siz fark ettiğiniz anda doktora giderek boşalttırmamanız halinde 5-10 gün dayanılmaz ağrı, ateş ve şişlik şikayeti ile kalçanız üzerine oturmanız bile neredeyse imkansız hale gelir. 5-10 Gün bu şekilde yaşamayı başarırsanız muhtemelen apse cildin zayıf noktasından kendisi boşalacaktır. Bu kesinlikle arzu edilen bir durum değildir. Çünkü nereden boşalacağı belli olmaz. Bu şekilde kuyruk sokumu bölgesinde delikler (çıkış) delileri oluşur. Bu durumda kıl dönmesi tedavisini zorlaştırmaktadır.

Apsenin Boşaltılması Tek Başına Yeterli Değildir: Yapılan işlem sadece apsenin boşaltılması olup, kıl dönmesi tedavisi değildir. Bu işlem sonrası 2 ay içerisinde mutlaka apseye neden olan kıl dönmesi ameliyatla alınması gerekir. Aksi halde yine başa döneriz. Akıntı, akıntının olduğu delik tıkanarak apse oluşur, ağrı, şişlik vs döngü sürekli devam eder.

Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yazının giriş kısmında pilonidal sinüsün nasıl bir hastalık olduğu, hangi aşamalardan oluştuğunu gördük, çözümü ise cilt altında biriken kılları onu saran kapsül ile birlikte çıkarılması gerekir. Tabii ki buna giriş ve çıkış delikleri de dahil edilmesi gerekir. Bunu ancak ameliyat ile yapabilirsiniz. Bu nedenle yaklaşık 50 farklı pilonidal sinüs ameliyatı geliştirilmiştir. Bunlardan günümüzde sadece birkaç tanesi uygulanmaktadır. Gelişmiş yöntemlerden biri olan Mikro Sinüsektomi ile sadece 10 dakika da sağlığınıza kavuşursunuz. Hem de hastanede yatma, iş gücü kaybı ya da her gün pansuman yapmak gerekmez. Bu konuda sitemizde geniş kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Siz Sorun Biz Cevaplayalım

Evet, arkadaşlar kıl dönmesi apsesi ile aktaracaklarımız burada nihayete ermiş olup, sizlerin aklına takılan sormak istediği hususlar varsa, aşağıda yer alan soru ve yorum formundan iletebilirsiniz. Sitemize destek olan genel cerrahi uzmanları en kısa sürede burada yanıt vermektedir.

387 Yorum

 1. ki arHocam kolay gelsin öncelikle benim sualim şu bundan yaklaşık 2 3 sene önce çatal bölgesinin hemen sağ üst tarafında nohut büyüklüğünde bir şişlik vardı devlet hastanesine gittim cerrah muayeneden sonra kıl dönmesi olduğunu söyledi o bölgeyi uyuşturup şişlikteki iltihap kan ne varsa boşalttıktan sonra 5 gün sonra gel ameliyat edelim dedi ben koktuğum için gitmedim kendimce tedavi yöntemleri aradım ameliyatsız o beş günün sonunda yaklaşık 2 hafta sülük yaptırdım ayrıca apseyi boşalttığı zaman kıl felanda çıkardı şimdi hocam son 3 gündür o bölgemde daha büyük bir şişlik oluştu bugün genel cerrahiye gittim farklı bir doktor bu gittiğim muayene etti ve bana şunu söyledi sende kıl dönmesi yok bunun üzerine bana 2 yıl önce kıl dönmesi teşhisi konuldu dedim sonra geçmiş sendeki kıl dönmesi şuan ki şişlik çibanımsı bir şişlik dedi vücudun dirençli olduğu için üstesinden gelmiş sonra bazı ilaçlar yazdı antibiyotik ağrı kesici yara kremi b12 vitamini apseyi kendisi patlatmadı pansuman bölümünde
  kadaş temizledi ama ne temizleme uyuşturma yapmadan ince küçük bir delik açtı 5 6 dk boyunca abandıda abandı canımdan can gitti resmen şimdi sevgili hocam böyle bir durum mümkünmüdür yani kıl dönemsinin geçmesi gibi bir durum cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler hocam !!!

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Kıl dönmesi oluştuktan sonra ameliyatsız geçmez. Mutlaka ameliyat gerektiren bir hastalıktır. Sizdeki orta hatda epeyce bir uzakta ise bu tip iltihaplar apseler hidroadenit ya da fronklit dediğimiz durumlar olabilir, buiki hastalık kıl dönmesi hastalığından farklıdır. Kıl diplerinin ya da ter bezlerinin iltihaplanmasından ileri gelir. Hangi tip apse ya da iltihap olursa olsun ilk fırsatta boşaltmak gerekir, boşaltılması iyi olmuş. Genellikle bu tip apseler genel anestezi gerekmeden boşaltılır, dolayısıyla biraz canınız yanabilir. Kesin teşhis ve tedavi önerisi için görmek gerekir. İki cerrahın görüp yanılgıya düştüğü hastalık hakkında benim görmeden kesin bir şey söylemem mümkün değildir

 2. Merhabalar Öncelikle İyi ki varsınız demekle başlamak istiyorum hocam bu mesleğe ve bu meslek de görev yapanlara saygım sonsuzdur. Şuanda Apsem meydana geldi ve boyutu tabir icabet ederse bir fındık boyutunun yarısı kadar şişkinlikte devlet hastanesine gittim 2 adet krem / merhem ( Anestol %5 / Furacin %0.2 ) 1 adette tok karnına 12 saatte bir içmem gereken (Flagyl ® 500Mg) verildi. Apsem patlatilmadi sadece incelendi. Ne yapmamı önerirsiniz efendim ? İyi çalışmalar dilerim.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Fındık boyutunun yarısı kadarsa 1 santimetre civarında bile değildir. Patlatılmamasının sebebi daha henüz iltihabın birikmemiş olması muhtemelen. Bu boyuttayken ya da iltihap, cerrahat birikmediyse genellikle cerrahi drenaj yapmıyoruz. Çünkü birikmiş boşaltacağımız bir apse olmuyor. O sert ele gelen yalnızca enfeksiyon oluyor. Antibiyotik tedavisinden sonra küçülürse sorun olmaz ama bazen büyüyebilir ve cerahat birikebilir. O zaman cerrahi müdahale gerekebilir. Tekrar kontrole gitmemiz gerekir o durumda. Sizin yapabileceğiniz bir şey yok, ilaçları düzgün kullanmak dışında

   • Hocam merhaba ben de iki sene önce iç bir anda kuyruk sokumumda akıntı hissettim. Öncesinde bir şişlik yoktu. Doktora gittim muayene etti yani net birşey diyemiyorum kış dönmesi olmayabilir veya başlangıcı olabilir dedi ilaç yazdı akıntı olursa kullan diye ara ara kullandım. Bir iki ay sonra tamamen unutmuştum akıntı da olmuyordu. Altı ay sonra öyle bi bakmıştım sadece kuyruk sokumumda bir delik vardı akıntı vs artk tamamen bitmişti ben de seviniyordum sanırım atlattım diye:) Bu sene ikinci sene olmuştu ama geçen hafta önce kuyruk sokumumda bir ağrı başladı sonra ağrı günden güne artmaya devam etti ve önceki deliğin üstünde nohut kadar bir şiş oldu. Doktora gittim bir hafta önce kıl dönmesi ameliyat gerek dedi antibiyotik verdi kullandım. Bugun artık iyice şişmişti ve patladı eski bölgeye göre üstte olmasına rapmen akı ntı eski delikten geldi. Bende dikkatli bir sekilde sıktım iyice içini bosalttım umarım hata yapmamısımsır. lazer tedavisi yaptırmak istiyorum hocam. Bes gunluk bir antibiyotiğim daha var. Sizce ne yapayım bundan sonra, kıl dönmesi olduğu kesindir değil mi artık. Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim hocam.

    • Op. Dr. Seher Şirin

     Kıl dönmesi hastalığı teşhis edildikten sonra ameliyatsız geçmeyen bir hastalıktır. Mutlaka ameliyat gerekir. Tabii ki ameliyat çeşitleri çok farklıdır. Eğer hastalığın yayılma oranı, derecesi uygunsa lazer tedavisi iyi bir tedavi seçeneğidir. Mikrosinüsektomi de aynı şekilde hastalık uygunsa yapılabilir. Daha az ağrı olur, hastaneye yatma gereği yoktur, tekrarlama ihtimali azdır. Aynı gün evinize, birkaç gün içinde de işinize dönebilirsiniz. Fakat böyle bir tedavi önerisinde bulunmak için hastalığın ne durumda olduğunu bilmek gerekir. Henüz 5 gün olduysa antibiyotik ve iltihaptan sonra henüz ameliyat için erken. Apsenin durumuna göre ortalama bir ay bekliyoruz ameliyat edebilmek için

  • Kıl dönmesi ameliyatı yapali 3 hafta oldu..Hala nemlilik yara ıslak sanki kuru tutmak için elimden geleni yapiyorum ama yinede yetersiz..bunun ilaci varmi kuru tutmak için

   • Op. Dr. Seher Şirin

    Önce ıslaklığın neden olduğunu bilmek gerekir. Acaba ter mi, yoksa iltihap mı? Kiloluysanız o bölge biraz daha derinde kalacağı için nemli kalabilir ya da iltihaba bağlı bir akıntı olup olmadığını belirlemek için ameliyatı yapan doktorunuza muayene olmalısınız. O bölgeyi kuru tutmak için herhangi bir ilaç yok. Sık sık temiz bir kağıt havluyla kurulayınız, kurularken sırtınızdan düşen kılları da o bölgeden uzaklaştırmalısınız

 3. apsenin içindeki intihabı aldılar ne zaman sonra günlük işlerimi yapabilirim veya hareket etmem apsenin olduğu yere zarar verirmi ?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Kıl dönmesi apsesinin büyüklüğüne genişliğine göre değişmekle birlikte apse boşaltıldıktan sonra ağrının % 70 i azalmıştır. Günlük işlerinize hemen dönebilirsiniz. Hareket etmenizin bir mahsuru yok. Televizyon izlerken ya da yatarken sırt üstü yatın, daha iyi aksın. Tabii ki apseyi boşaltan doktorunuzun en doğru önerileri vereceğini unutmayın

 4. Merhaba hocam. Ben 5 gün oldu apseyi boşalttılar. Pansuman kaç gün gitmem lazım. Hala pansuman yapıyorum. Doktoruma soramadım ama bugün 5. Kez pansuman yaptırdım hemşire dedi ki daha erken. Diğer apse boşaltımı yaptırdığım zaman 3 gün sonra bitmişti ve banyo yapabilmiştim şuan neden yapamıyorum?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Öncelikle Antalya’ya taşınma ve yeni bir muayenehane kurma işlerinin yoğunluğundan dolayı geç cevap verdiğim için kusura bakmayınız. Ben apse boşaltıldıktan 2-3 gün sonra banyo yapılması taraftarıyım ama doktorların fikri bazen değişebilmektedir. Apsenin büyüklüğüne göre sonraki akıntı süreci uzun ya da kısa olabilir. Bazen akıntı hiç kesilmez akıntının devam etmesi iltihabın devam ettiğini göstermez. Akıntı belli başlı kıl dönmesi belirtilerinden biridir. Kıl dönmesi ameliyat oluncaya kadar akıntı devam edebilir. Apse boşaltılmasından en erken bir ay sonra kıl dönmesi ameliyatı planlamalısınız. Ameliyat olmadan önce mikro sinüsektomi ya da lazer tedavisi gibi tedaviler hakkında araştırma yapmanızı öneririm

 5. Hocam merhaba benim 2 ay önce kuyruk sokumunda ağrı vardı ve fizik tedaviye gittim ilaç yazdı kullandım geçti ama 1 hafta önce tekrar ağrı başladı ağrı sislik yüksek ateş hepsi vardı hastaneye gideceğim günden önceki akşam kendisi patladı ve kanlı iltihap falan boşaldı ve bir kesi var şuan kuyruk sokumumda hafif ağrı devam ediyor halla kendi kendine boşaldığına göre doktora gitmesem olur mu zararı ne

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Bahsettiğiniz ağrı, şişlik, ateş, sonrasında kanlı iltihap boşalması gibi şikayetler tamamen kıl dönmesi apsesi olma ihtimali yöneliktir. Hiçbir şekilde kemikle ve fizik tedavi ile alakası olmadığını düşünüyorum. Cerrahi uzmanına gitmeniz gerekir. Eğer kıl dönmesi apsesi ise, apse kendiliğinden boşalsa bile iltihap geçtikten sonra kıl dönmesi ameliyatı olmanız gerekir. Tabii ki muayene ile kesin teşhis konmalıdır. Kıl dönmesi hastalığınız varsa, her seferinde yeni apse oluşursa hastalık büyür. Sonradan olacağınız ameliyatın boyutu da büyür. Bu nedenle ameliyatı geciktirmeyin. Ameliyattan önce mikro sinüsektomi ve lazer yöntemlerini araştırmanızı öneririm

 6. Hocam 2 gün önce çok Ağrılı bir şekilde acile gittim genel cerrah doktorumuz kesik atarak apseyo boşalttı ve antibiyotik ağrı kesici verdi.ama halen kesik yerim çok sızlıyor duş almak sıkıntı verir mi?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Apse boşaltılmasından sonra iki gün henüz ağrıların tam geçmesi için erken. Ağrı’nın şiddetini kıyaslamalısınız. Eğer ağrı ilk başlangıçtaki aşamada devam ediyorsa tam boşaltılmamış ya da tekrar dolmuş olabilir, yeniden kontrole gitmelisiniz. Ama giderek azalıyorsa sorun yoktur. Genellikle apseden iki gün sonra duş öneriyorum ama apsenin büyüklüğüne, yerine göre, makata yakınlığına göre değişebilir. Bu nedenle doktorunuza sormanızda fayda var

 7. Birgariphasta

  Merhabalar hocam ben 32 yaşındayım bundan 10 sene önce kıl dönmesi ameliyatı oldum fakat hiç bir sorunum yokken geçen sene şişip nüksetti genel cerrahi bölümü uzman doktora gittim uyuşturup kesip iltihabı çıkardılar ve ilaç yazıp gönderdiler aradan bir kaç ay geçtikten sonra pandemi nedeniyle randevu da alamadım en sonunda tekrar şişti ağrı kanama aylarca devam edince tekrar gittim bana sırt üstü yatmami ve kendi kendine yaranın kapanacağını ameliyata gerek olmadığını belirttiler başından savdılar şimdi halen sorun devam ediyor oturamıyorum resmen ağrıdan mahvoldum baş ağrısı bile yapıyor ne yapmalıyım?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Apse olduysa ve bu süreç uzun sürdü ise tekrarlamış olduğu anlamına gelir. Tekrarlamış kıl dönmesi de mutlaka ameliyat gerektirir. Şu anda yeniden ağrınız varsa enfeksiyon yeniden tekrarlanmış olabilir. Her enfeksiyonda önce enfeksiyon ve apsenin tedavisi gerekir. Apse iyileştikten sonra da yeniden ameliyat olmanız gerekir. Ameliyattan önce lazer ve mikrosinusektomi yöntemlerini araştırın. Eğer tekrarlayan hastalığınızın evresi uygunsa yapılabilir, tekrarlamış kıl dönmesinde bu ameliyatlar olmaz diye kesin bir kural yoktur

   • Op. Dr. Seher Şirin değerli yanıtınız için çok teşekkür ederim efendim dün şiddetli ağrıdan duramadım baş dönmesi yaptı titreme üşüme derken pazar günü acile gittim kan aldılar ve genel cerrahi doktoru orada olmadigi icin telefonla kan tahlili sonuçlarına göre ilaclar yazdi bunlar: bitoral, cipro ve arveles ilaçları yazdı en azından şimdilik ayağa kalkacak kadar işe yaradığını söyleyebilirim dediğiniz ameliyat yöntemlerini en kısa zamanda araştıracağım. Sağ olun iyi ki varsiniz sağlıklı günler dilerim.

    • Op. Dr. Seher Şirin

     Önerimden faydalandığınıza sevindim. Acilde bazı hastanelerde cerrah olmuyor. Ama en kısa sürede genel cerragi polikliniğine de kontrol olmalısınız.

 8. Hocam doktor apseyi boşalttı 7-8 saat sonra sargı bezini cıkardım kestiği yerde hafif şişlik var ve otururken hafif bir ağrı oluyor (cok büyük oranda agrısı gecti) tekrar pansuman yapmam gerekirmi ve tüy dökücü krem vs kullanmam bölgede tekrar apse oluşumu riskini azaltırmı?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   İltihap boşaldıktan sonra şişlik tamamen geçmez. Çünkü iltihabın etrafında ödemli bir alan vardır. Bunun için zaman gerekir. İçeride tekrar biriken iltihapların daha kolay akması için sırt üstü yatın. Pansuman gerekip gerekmediği apsenin büyüklüğüne, yaygınlığına göre değişir, bu konuda doktorunuzun önerisine uymalısınız. Şu anda tüy dökücü krem kullanmanıza gerek yok. Apse İyileştikten sonra yapabilirsiniz, hatta epilasyon yaparsanız daha etkili bir çözüm olur. Apse oluştuğu için kıl dönmesi hastalığınız da vardır demektir. Kıl dönmesi hastalığı mutlaka ameliyat gerektirir.Apseden yaklaşık bir ay sonra ameliyat olmanızda fayda var. Epilasyon ya da tüy dökücü kremler ameliyattan sonraki tekrarlamayı önemli ölçüde azaltır.

  • Hocam iyi günler iki gün önce farkettim kuyruk sokumumun 2-3 santim altında bir şişlik var dokununca veya sert bir zemine oturunca acı ve ağrı yapıyor kıl dönmesi olup olmadığını nasıl anlayabilirim

   • Op. Dr. Seher Şirin

    Tam kuyruk sokumunda olduğunda büyük ihtimalle kıl dönmesi diyebiliyoruz ama 2-3 santimetre aşağıda ise anüse yakın demektir. Bu da perianal apse ya da fistül olabileceğini de düşündürür. Kendinizin anlama şansı pek yok. Bu nedenle genel cerrahi uzmanına mutlaka muayene olmalısınız

 9. Hocam iyi günler apse boşaltıldı pansumanı akşamında çıkarıp yıkadım ama sargi yaraya yapisti ve cikmadi hastanede tentürdiyot ile cikartildi tekrar pansuman yapıldi tekrar yapıştı yaraya yapismamasi icin bişey onerirmisiniz ve pansumanı her gün yaptırılmalı miyim

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Pansumanla birlikte duşa girerseniz ıslanınca çok rahatlıkla yapışıklıklar ayrılır, pansumanınız çıkar. Kurulandıktan sonra da doktorunuzun önerdiği şekilde pansuman yapabilirsiniz. Akıntıözellikle de kanlıysa kuruyunca yapışacaktır.

  • Volkan Aydın

   Hocam bendeki apseyi iltihabi doktor bosaltti bana iki tane antibiotuk verdi 4 gundur kullaniyorum ama hala akinti durmadi ne yapmaliyim

   • Op. Dr. Seher Şirin

    Apse boşaltıldıktan sonra akıntının hemen durması beklenmez. 4 gün daha çok erken. Bu akıntı hiç bitmeyebilir. Akıntının dışarı akması çok sorun teşkil etmez, ağzı kapanırsa içerde birikirse sorun teşkil eder. Akıntı devam ettikçe kıl dönmesinin iltihabı giderek azalacaktır. Apse boşaltıldıktan yaklaşık bir ay sonra ameliyat olmanızda fayda var. Yoksa apse ve iltihap olmadığı halde kıl dönmesi akıntısı devam edebilir. sık sık apse tekrarlayabilir. Ameliyat olmadan önce mikrosinüsektomi ve lazer tedavisini araştırın. Eğer hastalığınız uygunsa sizi en az yoracak ameliyatlar bunlardır

 10. Apsenin şişliği kendiliğinden indi doktora gittimde kıl dönmesi dedi ve antibiyotik ilaç yazdı hafif bi şişlik var ama akıntı felan yok ameliyat olmam lazımmı hocam

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Kıl dönmesi var ise mutlaka ameliyat olmanız gerekir. Apse ve enfeksiyon oluşması da kıl dönmesi olduğunu gösterir. Ameliyat kararı almak için akıntı olması şart değildir. Kıl dönmesinin başka belirtilerinin olması yeterlidir. Ameliyat için enfeksiyonun geçmesi beklenmelidir. Ameliyat olmadan önce mikro sinüsektomi ve lazer tedavisini araştırmanızı öneririm.

  • Hocam bende de kuyruk sokumunda hafif şişlik ağrı vardı oturuyorum ama biraz acı ağrı oluyor doktora gidicem sıra aldım ama lavaboya her gittiğimde akıntıyı siliyorum.En son gittiğimde sildim kanadı patladı sanırım şimdi şişlik yok ama hafif delik var gibi eşimde temizledi kıl çıktı içinden çektik açık yeşil tonunda akıntı oluyor sürekli temizliyorum
   enfeksiyon kapar mı

   • Op. Dr. Seher Şirin

    Öncelikle Antalya’ya yerleşme sürecinde olduğumdan ve geç cevap verebildiğim için kusura bakmayınız. Tarifiniz büyük ihtimalle kıl dönmesi hastalığı olduğunu gösteriyor. Bu hastalık oluştuktan sonra mutlaka en kısa sürede ameliyat edilmelidir. Ameliyat olmadığı sürece devamlı enfeksiyon kapabilir ve her enfeksiyon da hastalığı biraz daha büyütür. Genişlemiş bir kıl dönmesi ameliyatı da ilk evrelere göre çok daha zor geçer. Bu nedenle fırsat bulduğunuz bir dönemde ameliyat olmalısınız. Ameliyat olmadan önce mikro sinüsektomi veya lazer tedavisini araştırmanızı, uygunluk açısından bu yöntemleri yapan hekimlere muayene olmanızı öneririm.

 11. Yaren Şengül

  Hocam benim kuyruk sokumumda apse oluştu ve apseyi canlı canlı aldılar uyuşturmadılar . Daha sonra antibiyotik kullandım. Doktora gittiğimde herhangi yara iz olmadığını ameliyat olmadan da devam edebilecegimi söyledi 4 ay oldu hafif batma hissi hala var oturduğumda arada hafif ağrı oluyor ne yapmalıyım

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Kıl dönmesi hastalığında ameliyat gerekçesi yara izi değildir. Cildin altındaki kıl yumağının etrafında oluşmuş kapsül ve kistik yapıdır. Bu nedenle mutlaka ameliyat gerektirir. Ameliyat olmazsanız sık sık enfeksiyon tekrarlayabilir, her enfeksiyon da hastalığınızı biraz daha büyütür.

 12. Kıl dönmesi için gittim hastanede kesikle boşalttılar ama orası fındık büyüklüğünde şiş ağrıdan duramıyorum dexday içiyorum 3.4 kere hemde ne yapmalıyım

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Kıl dönmesi apsesi olmuşsunuz ki kesi ile boşaltmışlar. Aslında boşalttıktan sonra ağrınızın yüzde sekseni geçmesi gerekir. Tam boşaltılamış olabilir ya da kesilen yer erken kapandıysa yeniden dolmuş olabilir. Boşalttırdığınız doktorunuza tekrar kontrole gitmenizde fayda var. Yeniden boşaltmak gerekebilir. Sırt üstü yatarak ve buz uygulaması yaparak ağrıyı ve şişliği azaltabilirsiniz. Ama önce kontrole gitmelisiniz

 13. Selam hocam Çok şiddetli ağrı sonrasında hastaneye gittim ve apseyi önce bosalttirdim antibiyotik tedavisi basladim ağrım kesildi sislikgit 6 gün oldu icbiseyim kalmadi ameliyatı gerk varmi daha hocamm

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Siz kıl dönmesi apsesi tedavisi oldunuz, kıl dönmesi tedavisi olmadınız. Apse geçtikten yaklaşık bir ay sonra ameliyat olmalısınız. Olmazsanız sık sık apse tekrarlar, hastalığın genişliği artar. Bu da sonradan olacağınız ameliyatın boyutunu arttırır. Apse düzeldikten sonra ameliyat olacağınız zaman mikro sinüsektomi ya da lazer tedavisini araştırınız, uygunsa sizi en az yoracak olan ameliyatlar bunlardır.

  • Merhaba. Ben bir süredir kuyruk sokumunda hafif bir şişlik hissediyordum. Bir hafta kadar önce şişlik iyice büyüdü ve kızariklik oluştu. Ağrı ve akıntı oluştu. Zeytinyağlı pamuk sürekli koyarak o bolgeti yumusaktyttum. Sıcak banyodan sonra sis olan yer önce kanadı sonra da cerahat akmaya başladı. Tekrar konteol ettiğimde şişliğin azaldığını ve üzerinde ufak bir delik oldufunu gördüm. 4 beş gündür aralıklarla o delikten cerahat boşalıyor. Ne kadar süre daha devam edebilir. Tam olarak bosaldigini nasıl anlarim.

   • Op. Dr. Seher Şirin

    Şişlik, kızarıklık ve ağrı olduktan sonra beklemeniz doğru olmamış. Çünkü kendiliğinden boşanmasına kadar beklemek hastalığın büyümesine sebep olur. Kendiliğinden boşaldığında da daha geç temizlenir. Bu nedenle de akıntı uzun sürebilir. Giysilerinizin üzerinden buz uygulayın, yattığınız zaman, televizyon izlerken, sırt üstü yatın, rahat boşalsın yaklaşık. 1 ay sonra da kıl dönmesi ameliyatı olmanız gerekir. Ameliyattan önce mikro sinüsektomi ya da lazer yöntemini araştırmanızı öneririm.

 14. Hocam merhabalar ayın 16 sında kuyruk sokumu da hafif ağrı hissettim şişlik yoktu daha sonra 20 Ağustosta şişlik olduğunu anlamadım ve 23 Ağustos günü hemen genel cerrahi gittim kıl dönmesi olduğunu söyledi kesik açmadan eli ile bastırarak biraz akıttı ve kalan kısmı kurutması için 500mg 2 tablet antibiyotik verdi kaç günde kurur apse ortalama

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Apsenin büyüklüğüne, kişinin direncine, boşaltılan, akan yerin genişliğine göre değişir. Yatarken ya da televizyon seyrederken sırt üstü yatarak biraz daha fazla akmasını, temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Giysi üzerinden soğuk uygulamada enfeksiyonun daha çabuk gerilemesini sağlar. Kıl dönmesi ameliyatını enfeksiyondan yaklaşık bir ay sonra öneriyoruz

   • BenBen 15 yaşımdayım 1yıl önce kuyruk sokumunda bir şışlik hissettim umursamadım 6 aydır kanlı kokulu iltihap akıyor önceleri azdı son 1 aydır fazla akıyor annem çalışıyor 3 gün önce fark etti sık sık üstümü değiştiriyordum utanıyordum acile götürdü ben bişey yapamam dedi doktor çocuk cerrahı görmesi lazım dedi başka hastanenin aciline gittik antibiyotik ve kırem yazdı ben bilemedim çöcuk cerrahı görsün dedi randevu alamıyorakıntı çok oluyor akıntı anüsten içeri girer mi daha başka hastalıklara neden olurmu

    • Op. Dr. Seher Şirin

     15 yaşında olduğunuz için devlet hastanelerinde SGK kuralları kapsamında çocuk cerrahları bakar ve tedavi eder. Her ne kadar kıl dönmesi konusunda Genel cerrahlar daha deneyimli olsalar da 18 yaş altında resmi SGK’lı olarak devlette bakılamıyor maalesef. Belirtileriniz büyük ihtimalle kıl dönmesi iltihabını gösteriyor. İltihabın gerilemesi için kremden ziyade iltihabın iyice boşaltılması, gerekirse cerrahi müdahale ile boşaltılması ve Antibiyotik kullanılması gerekir. İltihap geriledikten sonra da ameliyat olmanız şart

  • Hocam ben dün apse aldırdım fakat benim ağrım devam ediyor ve akıntı’da aynı şekilde devam ediyor kan ve iltihap bu normal mi yoksa geçme süreci varmı .

   • Op. Dr. Seher Şirin

    Apsede boşaltıldıktan sonra bir süre daha ağrı devam edebilir. Ama aynı şiddette devam ediyorsa sorun vardır, yüzde 70-80 oranında çoğunlukla ağrı azalır. Akıntı devam etmesi normaldir. Etmemesi durumunda içeride biriktir, yeniden apse olur. Onun için akıntının devam etmesi oldukça normal. Daha iyi boşanması ve daha güzel akması için de zaman zaman sırt üstü yatmalısınız. Giysi üzerinden soğuk uygulama yaparsanız ağrıda rahatlama olabilir. Eğer ağrı apsenin boşaltılmadan önceki hali ile aynı şiddette ise tekrar doktorunuza kontrole gideriz

 15. Hocam merhaba ben 18 hftalik gebeyim ve kil donmesi apseye donustu lokal anestezinin bebeğe bi zarari olurmu

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Apse tedavisi gebe de olsanız mutlaka acilen yapılmalı. Lokal anestezinin çok fazla bir zararlı etkisi olmaz. Apsenin,enfeksiyonun yan etkisi, zararı lokal anesteziden çok daha fazladır. Beklemeden bir müdahalenizi olunuz. Önemli bir zararı olursa zaten doktorunuz size açıklar ya da böyle bir şey teklif etmez

   • Hocam iyi günler dün apse boşaltıldı ağrı baya azaldı pansuman yapıldı pansumanı çıkarmam gerekli mi

    • Op. Dr. Seher Şirin

     Apse boşaltıldıktan sonra nasıl davranılması gerektiği apsenin büyüklüğüne, yerine, iltihabın şiddetine bağlı olarak değişir. Ayrıca bu konuda doktorların da farklı görüşleri vardır. Ben bir gün sonra çıkarıp yıkanmayı öneriyorum fakat size bunu öneremem. Çünkü apsenin şeklini ve büyüklüğünü bilmiyorum. Bu nedenle doktorunuzla görüşmeniz de fayda var

     • İyi günler benim eşimde kıl dönmesi var 1 hafta önce apseyi bosaltilar ve haftaya ameliyat yapacağız dediler bu ameliyat lazerlemi yada keserekmi alacaklar kıl dönmesi olan yeri fikrinizi öğrene bilirmiyim

     • Op. Dr. Seher Şirin

      20’ye yakın Kıl dönmesi ameliyatı çeşidi vardır. Hangi ameliyatın uygulanacağı hastalığın tipine, yayılma derecesine, en önemlisi de doktorun kendisinin verdiği karara bağlıdır. Ameliyatı yapacak doktor en iyisinin hangisi olduğunu düşünüyorsa onu yapar. Bu konuda çok fazla görüş ayrılığı vardır. Flap ameliyatının en iyi olduğunu düşünen meslektaşlarımın aksine ben hastalık uygunsa mikrosinüsektomi veya lazer ameliyatının en iyi ameliyatlar olduğunu düşünüyorum. Doktorunuzun hangi ameliyatı yapacağı konusunda ufacık bir fikrim olamaz.En iyisi ameliyattan önce doktorunuzla konuşmanızdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir