Muayene ve Tedavi Ücretleri Ne Kadar?

Yaşadığımız hastalıkların nedenleri, belirtileri, teşhis ve tedavisi kadar merak edilen bir diğer husus ise tedavi ücretleri olmaktadır.
Muayene ücreti SGK lılara 75 SGK sı olmayanlara 150 TL dir.
Özel sağlık kurumlarının SGK’lı hastalara da hizmet vermeye başlaması ile artık kamu hastanelerinde muayene ve tedavi olma zorunluğu ortadan kalkmıştır. Dilediğiniz hastane, klinik ya da doktordan hizmet alabilirsiniz. Pe ki hangi tedavi ücreti ne kadar?
Tedavi ücreti ameliyatsız yöntemler olan lazer ve lastikle boğma yöntemi SGK sı olanlara 1350, olmayanlara 2700 TL dir.
Hastanede yapılması gereken yöntemler yapılacak hastaneye göre 3900-4500 TL arasında değişmektedir.
Ama aşağıda yer alan formu kullanarak İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da hizmet veren sağlık merkezlerinden ücret bilgisi alabilirsiniz.

1 Step 1
Tedavi Ücret Bilgisi
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder

HEMOROİD (BASUR)
Anal bölgede görülen hastalıklar arasında ilk sırada yer alan hemoroid ya da halk arasındaki tabiri ile basur hastalığı özellikle kabızlık (konstipasyon) problemi olanlarda sıkça görülmektedir. Sorunun nedeni özellikle dışkılama esnasında ıkınma alışkanlığı olup, bu durum toplardamarlarda aşırı basınç ve genişlemeye neden olur. İç ve dış olmak üzere hastalık iki gruba ayrılmaktadır. En sık görülen iç basur 4 evreden oluşmaktadır. Evrelerin belirti, şikayet ve tedavisinde farklılıklar görülmektedir. Şimdi dilerseniz hemoroid tedavisinde uygulanan yöntemleri görelim.

Lazer: Sağlık alanında kullanımı hızla yaygınlaşan lazer iç basur tedavisinde de kullanılmaktadır. Burada kullanılan cihaz Elektrokoagülatör olup, 180 dereceye varan ısı ile hemoroid memesi tahrip edilmektedir. Kanamalı hemoroid tedavisinde %100 etkili olan yöntemle kanama durmaktadır. Etkili olmasına karşın sadece 1. Ve 2. Derece iç hemoroid tedavisinde kullanılmaktadır.

RBL (Lastikle Boğma Yöntemi) Uygulamanın orijinal adı Rubber Band Ligation olup, halk arasında lastikle boğma yöntemi olarak bilinmektedir. 2. Ve 3. Derece iç basur hastalarında uygulanan RBL vakumlu bir alet yardımı ile yapılmaktadır. Hemoroid memesi vakumlu cihaz ile bir araya toplanarak cilde en yakın noktaya lastik halka takılır. Burada amaç basur memesine gelen kanı kesmek olup, kan gelmediği ya da yetersiz olduğu için meme küçülür ve lastik halkanın olduğu yerden kopmaktadır.

THD: Yukarıda belirtmiş olduğum Lazer ve RBL gördüğünüz gibi sadece 1.2 ve 2. Derece basur hastalarında uygulanmaktadır. Pe ki 4. Yani ilerlemiş evre için hangi yöntem uygulanıyor? Alt yapısı olmayan sağlık merkezlerinde klasik ameliyatlar uygulanırken bu alanda deneyimli hekimler kısa adı THD olan Transanal Hemorrhoidal Dearterialization gelişmiş bir tedavi yöntemidir. Rektum iç kısmını görmenizi sağlayan kamerası ile basur memesine kan taşıyan atardamar tespit edilip memeye 3-4 cm uzaklıktan bağlanmaktadır. Böylece hemoroid memesine kan gelmediği için kısa sürede küçülerek yok olmaktadır.

Hemoroid Tedavi Ücretleri Ne Kadar?
Yukarıda hastalığın tedavisinde uygulanan yöntemleri ve nasıl yapıldıklarına dair bilgiler verdik, her bir tedavi yönteminin ücretlendirmesi farklı olmaktadır. O nedenle mümkün mertebe hastalığı ilerletmeden tedavi olmalısınız. Lazer ve RBL klinik ortamında yapıldığı için THD ve klasik ameliyatlara göre daha ekonomik bir şekilde tedavisi yapılmaktadır. Çünkü ameliyathane gerektirmeyen tedaviler her zaman avantaj sağlar.

KIL DÖNMESİ (PILONIDAL SINUS)
Özellikle erkeklerde sık görülen bir problem pilonidal sinüs ya da daha anlaşılır haliyle kıl dönmesi daha çok 15-35 yaş aralığındaki insanlarda görülür. Aynı şekilde mesleği uzun süre oturmayı gerektiren ve araç kullananları etkilemektedir. Sorunun kaynağı saç ve vücut kıllarının kuyruk sokumu bölgesinde oluşturdukları delik ile cilt altında toplanması halidir. Sorunun çözümü cilt altında biriken kılları onları saran kapsül ile birlikte çıkarılması ile mümkündür. Bunun için tek seçenek ameliyat diyebilirim. Bunun için birçok ameliyat geliştirilmiş olup, size önerim Mikro Sinüsektomi yöntemini seçmeniz yönünde olacaktır. Çünkü klasik yöntemlere göre birçok üstünlüğü bulunmaktadır.

Mikro Sinüsektomi: Genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Atilla KAYA tarafından geliştirilen Mikro Sinüsektomi yöntemi kıl dönmesi tedavilerinde en avantajlısı olduğu söylenebilir. Çünkü en küçük kesi ile cilt altında biriken kıllar kapsülü ile çıkarılmaktadır. Bunun için genelde 1-5 ya da en fazla 2 cm kesi yapmak yeterlidir. Klasik yöntemlerde ise bu kesi oranı 30 cm’ye kadar çıkabilmektedir. Kesinin büyük olması iyileşmenin gecikmesi ve şikayetlerin artmasına neden olur. 5 Dakika gibi kısa sürede yapılan Mikro Sinüsektomi narkoz gerektirmediği için hastanede yatma gerekmez. Aynı şekilde pansuman vs gerektirmediği gibi hasta 1 gün ev istirahatinden sonra işine, okuluna dönebilir. Klasik yöntemlerde ise 1- 1,5 ay gibi iş gücü kaybı yaşanmaktadır.

Karydakis: Bazı hastalar çok uzun yıllar kıl dönmesi ile yaşadığı için hastalık çok geniş bir alana yayılmaktadır. Bazı durumlarda mecburen klasik ameliyatlardan biri kullanılması gerekmektedir. Bu durumda en çok tercih edilen Karidakis olmaktadır. Büyük ölçüde genel anestezi altında yapılmaktadır.

Ameliyatsız Yöntemler: Yazının giriş kısmında kesin çözüm için kıllar ile birlikte onları saran kapsülde çıkarılması gerektiğini belirttim. Aksi halde o kapsüle yeniden kıllar girmeye devam edecektir. Ameliyatsız tedavi olarak anılan ve genelde delik açılarak cımbız benzeri bir alet ile cilt altındaki kılların adım adım çıkarılması tam anlamıyla tedavi sayılmaz. Çünkü kapsül çıkarılmıyor, aynı zamanda cilt altında kıl kalıp kalmadığı bilinmemektedir. Tabii ki ameliyat korkusu olan insanları bu şekilde kolayca ikna edilmektedir.

Kıl Dönmesi Tedavi Ücretleri Ne Kadar?
Evet arkadaşlar yukarıda sadece 2-3 şeklini gördüğümüz kıl dönmesi ameliyatları yaklaşık 50 farklı yöntemle yapılmaktadır. Her uzman kendi bildiği ve aşina olduğu yöntemi uygulamaktadır. Bu nedenle fiyatlar hiçbir zaman sabit ve aynı olmayacaktır. Bizim önerdiğimiz mikro sinüsektomi ameliyathane, narkoz vs gerektirmediği için daha ekonomik bir şekilde yapılmaktadır. Diğer üstünlüklerini zaten yukarıda açıkladım. Fiyatları Sağlık Bakanlığının yasağı nedeniyle burada açıklayamıyoruz. Ama aşağıda yer alan seçeneklerden birini kullanarak öğrenebilirsiniz.

MAKAT ÇATLAĞI (ANAL FISSUR)
Basur hastalığından sonra anal bölgede en sık görülen hastalıklardan biri Anal Fissür ya da toplumda bilinen ismi ile makat çatlağı 1 yaşından başlayarak ölene kadar tüm insanlarda risk teşkil etmektedir. Hele birde kabızlık sorununuz varsa kesinlikle bu sorunla karşı karşıya kalmanız an meselesidir. Çünkü sorunun kaynağı kabızlık sonucu sertleşen ve kalınlaşan dışkıdır. Dışkı kalın ve sert olduğu için rektumdan geçerken cildi (mukozayı) küçük bir kesik bile olsa çizebilmektedir. Sorunun tek nedeni kabızlık olmayıp, aynı zamanda tam tersi bir sorun olan ishalde makatta yırtığa neden olabilmektedir. Hastalık yeni ve kronik olarak 2 gruba ayrılmaktadır. Bunun nedeni tedavi seçimi olup, ilk 10-15 gün içerisinde yeni olarak kabul edilir ve tedavisi daha kolaydır. Rectoderm gibi nitrogliserinli kremlerle deneme yapılır. 10-15 Gün sonrası ya da kremlerin işe yaramadığı hallerde ise artık cerrahi müdahale kaçınılmaz hale gelmektedir.

Botox: Özellikle estetik uygulamalardan aşina olduğunuz bir ilaç botoks ya da diğer adıyla botulinum toksini makat çatlağında ameliyatsız tedavi imkanı sunmaktadır. Sadece 1 dakika gibi kısa sürede yapılmaktadır. Tedavinin amacı çatlağın iyileşmesini engelleyen kası devre dışı bırakmaktır. Yaklaşık 6 ay boyunca etkisi süren botoks ile makat çatlağından ameliyata gerek kalmadan kurtulursunuz. Çok ince bir enjektör ile yapılan uygulama mutlaka 100 ünite botox olacak şekilde yapılmalıdır. Çünkü tasarruf etmek isteyen sağlık merkezi ilacın yarısını bir hastaya diğer yarısını bir hastaya kullanmak gibi hataya düşmektedir.

Makat Çatlağı Ameliyatı: Yukarıda aktardığım yöntemde çatlağın iyileşmesini engelleyen kas felç edilerek devre dışı bırakılırken ameliyatlarda ise kesilerek devre dışı bırakılmaktadır. Bunun için açık ve kapalı yöntemle yapılan ameliyatlar bulunmaktadır. İkisi de aynı işlemi yapmasına karşın bir tanesinde kasa ulaşmak için 3-4 cm kesi yapılmaktadır. Diğerinde ise kasa ulaşmak için 1-1,5 cm civarında delik açılarak kas elektrokoter ile kesilmektedir. Tabii ki kendi aralarında ciddi farklılıklar bulunmaktadır.

Kremle Tedavi: Yazının giriş kısmında belirttiğim gibi ilk zamanlarda Rectoderm gibi kremlerle tedavi denenebilir. Ama etkisi %30-%40 olup, etki etmemesi halinde mutlaka yukarıda yer alan tedavilerden biri gerekir. Çünkü anal fissür ağrısı ile yaşamanız neredeyse imkansız diyebilirim. Her dışkılama sonrası ortaya çıkan can yanması hayatınızı alt üst edecektir.

Makat Çatlağı Tedavi Ücretleri Ne Kadar?
Evet arkadaşlar yukarıda 3 farklı tedavi yöntemi aktardık, ilk zamanlarda kremle sağlığınıza kavuşma imkanınız azda olsa bulunuyor. Bu mümkün olması halinde 90-100 TL’lik krem masrafı ile kurtulmuş olursunuz. Tabii ki işe yaramadığında o para da boşa gitmiş olacaktır. Aynı şekilde çekeceğiniz ağrıda cabası olacaktır. Bu nedenle gerek yeni gerekse kronik hastalarda önerim botoks olacaktır. Sadece 1 dakika içinde yapılarak etkisini beklemeye başlarsınız. Ameliyatlara göre daha ekonomik olan botox ücretlerini yine aşağıda yer alan seçeneklerden öğrenebilirsiniz.

MAKAT APSESİ (PERİANAL APSE)
Vücudumuzda ortaya çıkan ağrıları çok fazla ciddiye aldığımız söylenemez. Çoğunluklu ağrı kesicilerle geçirmeye daha doğrusu görmezden gelmeye çalışırız. Fakat bazı ağrılar ciddi hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Özellikle makatta ağrı büyük ölçüde makat apsesi dediğimiz perianal apseyi işaret etmektedir. Aniden ortaya çıkan makat apsesi yüzeysel ve derinde olabilmektedir. Yüzeysel olanlarda büyük ölçüde şişlik de görülmektedir. Sorunun kaynağı makat kasları arasında yer alan salgı bezlerinin tıkanması olup, sonrasında oluşan iltihap kişide zonklama şeklinde ağrıya neden olmaktadır. İnsanı kalçasının üstüne oturtmayan bu sorun kesinlikle geç kalmadan çözüme kavuşturulması gerekir. Aksi halde detaylarını yazının devamında göreceğimiz Anal Fistül problemine neden olacaktır.

Makat Apsesi Boşaltma Fiyatları Ne Kadar?
Evet arkadaşlar başlıktan da anlaşılacağı gibi makat apsesinde tedavi apseyi boşaltma şeklinde yapılmaktadır. Bu işlem oldukça hızlı olmalıdır. Bunun için bir genel cerrah ya da hastanelerin acil bölümlerine de müracaat edebilirsiniz. Çok küçük bir kesi yaparak cilt altında biriken apse boşaltılmalı apse olan kısım temizlenmelidir. Bu aşamadan sonra antibiyotik tedavisi gerekmektedir. Yapılan kesik apsenin kolayca dışarı çıkması için dikilmeyerek açık bırakılır. Hasta otururken kalçasının üzerine oturmaktan kaçınır. Oysaki tam tersini yaparak kalçası üzerine oturmalı ve oluşan apse varsa bu şekilde dışarı çıkması kolaylaşacaktır. Fiyatları genelde SGK’lı ve SGK’sız olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Sizde durumunuzu belirterek aşağıdaki seçeneklerden birini kullanarak öğrenebilirsiniz.

MAKATTA AKINTI (ANAL FISTUL)
Önemsemediğimiz ya da önlem almakta geç kaldığımız her sorun yeni sorunlara neden olmaktadır. Örnek yukarıda aktardığımız makat apsesi erken süreçte boşaltılmaması halinde kısa bir süre sonra kendi kendine boşalacaktır. Bu durum anal fistül oluşumuna neden olacaktır.  Makatta en sık akıntıya neden olan perianal fistül iki ucu delik boru anlamına gelmektedir. Bir ucu makat dışı diğer ucu ise kalın bağırsağın son kısmında tünel şeklinde bir yapıya sahip olup, yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi akıntıya neden olmaktadır. Basit ve komplike olarak ikiye ayrılan basit fistüller kaslarla ilişkisi olmayıp, komplike yani karışık fistüllerde ise kasların altından, üstünden geçen yapıda olmaktadır. Bu ayrımın nedeni tedavi seçimi ile alakalıdır. Komplike fistül tedavisinde kasları koruyacak tedavi seçilmesi gerekir. Aksi halde kaslarda oluşan hasar gaz ve dışkı kaçırmaya neden olur.

Lazerle Fistül Tedavisi: Birkaç yıl öncesine kadar tedavisi sadece ameliyatlar ile yapılan fistül 3-4 yıldır teknolojinin olanakları ile daha kolay ve güvenli bir şekilde tedavi edilmektedir. Basit ve komplike (karışık) tüm vakıalarda uygulanan lazerle fistül tedavisi varis hastalarında uygulanan EVLA (Endo Venöz Lazer Ablasyonu) yöntemine benzemektedir. Fistül dış ağzından kanala sokulan lazer kateteri (ince bir boru) fistül iç ağzına kadar iletilmektedir. Kateterin ucundaki başlığa enerji verildiğinde yüksek ısı ile fistül kanalı tahrip edilmektedir. Sokulan tel adım adım geri çekilerek tüm kanal tahrip edilmiş olur. Buna ek olarak fistül iç ağzı bağırsağa dikilerek kalın bağırsaktan dışkı akmasının önüne geçilir. Dışkı akmadığı ve cilt yenilendiği için kanal zamanla kapanacak ve kolayca sağlığınıza kavuşmuş olacaksınız.

Fistül Ameliyatı: Lazer teknolojisi ya da bu yönde tecrübesi olmayan hekimler halen ameliyatla tedavi etmeye devam etmektedir. Basit fistüllerde en çok fistülotomi yöntemi uygulanmaktadır. Kalanın geçtiği yerden cilt kesilerek kanal haline getirilir. Daha sonra kazıyıcı aletlerle temizlenen kanal zamanla cildin kendini doldurması ile kapanır. Bir diğer yöntem ise Fistülektomi olup, burada ise oluşan kanal tamamen çıkarılmaktadır.  Karışık vakıalarda ise seton dediğimiz yöntem uygulanmaktadır. Dış ağızdan sokulan ip iç ağızdan çıkarılarak bağlanmaktadır. İp gergin olması nedeniyle her hafta 1,2 mm kası keserek ilerlemektedir. Yukarıda da belirttiğim gibi lazer varken bunların hiç birine gerek yoktur.

Anal Fistül Tedavi Ücreti Ne Kadar?
Evet arkadaşlar yazıda da gördüğünüz gibi bir çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunların uygulanışı kadar tedavi ücretleri de farklı olmaktadır. Aynı şekilde hastanın SGK güvencesi olup, olmaması da ücretlerin belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır.

MAKATTA PIHTI TOPLANMASI (ANAL HEMATOM)
Kabız insanlarda görülen sorunlardan biri de anal hematom dediğimiz makatta pıhtı toplanması olup, özellikle dışkılama esnasında sıkça ıkınan biriyseniz damarlarda basınca neden olmaktadır. Oluşan bu basınç makat bölgesindeki ince damarların çatlayarak cilt altına kanama ve sonrasında kanın pıhtılaşmasına neden olmaktadır. Ciddi bir ağrı ve şişlik ile ortaya çıkan anal hematom tedavisi 1 dakika içinde yapılmaktadır. Şişlik olan bölgede 1 cm kesi yapılarak cilt altında biriken ve pıhtılaşmış olan kan boşaltılmaktadır. Hasta o an rahatlamakta olup, evine, işine, okuluna dönebilir. Ya da ağrı ile yaşamayı başarırsa 1 ay içinde kendiliğinden geçecektir.

2 comments

  1. Yalçın yılmaz

    Öncelikle merabar 10senedir anal fistül rahatsızlığım var ve son 3senedir beni baya zorlamaya başladı bundan kurtulmak istiyorum.Uzun zamanlı anal fistül ishal yaparmi yaklaşık 2.5sendir ishalim ve gitmedigim bölüm kalmadı sonuc herşey temiz ama ishal halen devam ediyo bundan gerçekten kurtulmak istiyorum ssk lıyım tedavi ücreti ne kadar olur cvo verirseniz aevinirim

    • Op. Dr. Seher Şirin

      Anal fistül hastalığı ile beraber ishal, ishal ve kabızlık nöbetleri, kanama, mukuslu dışkılama gibi belirtiler var ise iltihaplı bağırsak hastalığı olma ihtimali yüksektir. Chron veya ülseratif kolit gibi bağırsak hastalıklarında fistül sık görülür. Böyle bir durumda o hastalıklar var ise tedavi edilmeden fistül ameliyatı yapılmaz. Onun teşhis ve tedavisi de Gastroenteroloji uzmanları tarafından yapılır. Teşhis Gastroenteroloji uzmanı tarafından kolonoskopi yapılarak ve oradan parça alınarak yapılır. Gastroenteroloji uzmanı tedaviyi yaptıktan sonra, bağırsak hastalığınızın en iyi olduğu durumda iken fistül ameliyatı planlanır. Bağırsaktaki hastalığınız düzeltilmedikce, tedavi edilmedikçe fistül ameliyatının başarısı azalır. Ücret bilgisi de önce muayene ile kesin teşhis, fistülün durumu görülür. Ne tedavisi yapılacağı hakkında karar verilir. Tedavi yöntemine göre ücreti değişebilir. Onun için önce muayene olmalısınız. İshal varsa öncelikle Gastroenteroloji uzmanına gidip kolonoskopinizi yaptırmaktır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir