Kabızlık Nasıl Giderilir?

Yetişkin insanlarda görülen makat hastalıklarının en önemli nedeni Kabızlık yani (Konstipasyon) kaynaklı olduğu görülmektedir. Kabızlığın doğrudan yada dolaylı olarak neden olduğu hastalıklara bakacak olursak cinsiyet ayrımı olmaksızın görülen Hemoroid, Anal Fissür ve Anal Hematom yani Makatta Pıhtı Toplanması başı çekmektedir. Tüm bu hastalıkların oluşması, ilerlemesi ve tedaviden sonra tekrarlamasında en önemli sebep tuvalette fazla kalmak ve bu süre boyunca fazla ıkınmaktır, bunun en önemli sebebi de kabızlıktır. Günlük hayatta basite aldığımız, sorun olarak görmediğimiz Konstipasyon önlem alınmaması halinde maalesef daha karmaşık sorunlara neden olmaktadır. Dilerseniz öncelikle kabızlığın neden olduğu hastalıklar ile başlayalım. Bu şekilde sorunun ne kadar ciddi olduğunu anlayabiliriz.

Hemoroid (Basur)
Makat hastalıkları denince en sık görüleni hiç şüphesiz Hemoroid olmaktadır. Halk arasında Basur olarak da bilinen bu hastalık aslında kabızlık ile değil, kabızlığın neden olduğu dışkılama zorluğu ile alakalıdır. İnsanlar dışkılama konusunda zorluk çektiklerinde bilimsel çözümler bulmak yerine tuvalette uzun süre geçirerek ıkınmak gibi hatalı bir uygulamayı tercih etmektedir. Ikınmak kesinlikle zararlı bir alışkanlık olup, makat bölgesinde bulunan toplardamarların genişlemesine neden olmaktadır. Yani basur problemi bu şekilde ortaya çıkmaktadır.

Anal Hematom (Makatta Pıhtı Toplanması)
Ikınma kaynaklı anal bölge hastalıklarından biride Anal Hematom olup, halk arasında makatta pıhtı toplanması olarak bilinir. Evet Türkçe tabiri de oldukça doğrudur. Tuvalette uzun süre ıkınan insanların genelde toplardamar genişlemesi olabileceği gibi yine makat bölgesinde bulunan ince damarların patlamasına neden olmaktadır. Patlayan bu damarlar cilt altına kanama yaparlar. Damar basınç seviyesine ulaştığında son bulan kanama yerini yaklaşık 4 hafta sürecek makat ağrısına bırakmaktadır. Aynı şekilde anüs çevresinde şişlik ile ortaya çıkmaktadır. Ağrıya dayanabilen insanlar için cerrahi müdahaleye gerek yoktur. 1 Ay bu can yanması ile yaşayamam diyenler için 1 cm alanda yapılan kesi ile cilt altında biriken pıhtı boşaltılmaktadır. Hasta bu şekilde ağrılardan büyük ölçüde kurtulur.

Anal Fissür (Makat Çatlağı)
İşte şimdi tam anlamı ile kabızlığın neden olduğu bir hastalığa sıra geldi tıp dilinde Anal Fissure dense de mutlaka bir Türkçe karşılık bulunmaktadır. Anal Fissür, Makat Çatlağı, Makat yırtığı gibi isimlerle anılan bu hastalık anüs iç kısmında çiziğe neden olmaktadır. Nedenlerine baktığınızda kalın ve sert olan dışkının anüsten zorlanarak geçerken anüs son kısmına yakın bir yerde çizerek geçmektedir. İşte o an dayanılmaz bir can yanması ve dışkılama sonrası bir kaç damla taze kan ile karşılaşırsınız. Tedavisi erken süreçte yapılması gereken hastalıklardan biri olup, 15 gün içerisinde kronik hale gelmektedir. Kronik Anal Fissür maalesef kişiyi dayanılmaz şikayetlerle baş başa bırakabilir. Öyle ki dışkılama esnansında başlayan can yanması 3-4 saat boyunca devam edebilmektedir. İlk 10-15 gün içerisinde doktora başvurmanız halinde Rectoderm gibi kremlerle tedavi edilir. Kronik olması halinde ise krem bir işe yaramayıp, maalesef kapalı anal fissür ameliyatı yada Botoks tedavisi gerekir.

Kabızlık Nedenleri

Evet arkadaşlar yazının giriş kısmında kabızlık problemi önlenmemesi halinde nasıl bir kötü sonuçla karşılaşacağınızı gördük, şimdi ise bu sorunun nedenlerine bakalım mı? sahi bu kadar insan nasıl oluyor da kabız kalabiliyor. Bunun için tek neden belirtmek mantıklı değildir. Her insanın yaşadığı Konstipasyon sorunu farklıdır. A hastası stresten olurken, B hastası bağırsak tembelliğinden olabilir. Aynı şekilde C hastası Allah muhafaza Bağırsak Kanserinin bir belirtisi olarak kabız kalmış olabilir. Bakın dikkat ettiyseniz ciddi bir hastalığın belirtisi ve şikayeti olabilmektedir. O nedenle kesinlikle boş vermek yerine yaşadığının sorunun neden kaynaklandığını bulmak gerekir. Bunun için yazının devamında en sık görülen kabızlık nedenleri yer alacaktır.

Posalı ve Lifli Gıdalardan Yoksun Beslenme
Günümüzde fazla kilo problemi ve bir çok hastalığında nedeni haline gelen dengesiz beslenme aynı şekilde kabızlık nedenlerinde ilk sırada yer almaktadır. Lifli ve posalı gıdalardan yoksun beslenen kişilerin bağırsaklarında yeteri kadar su (sıvı) bulunmayabilir.

Yeteri Kadar Su / Sıvı Tüketmeme
Bir diğer nedeni ise insan sağlığı için çok önemli olmasına karşın halen günlük 1,5-2 litre su tüketimine alışmamış olmamız ile alakalıdır. Yine aynı şekilde dışkının sert olmasına neden olur. Süt tüketimi lif yönünden fakir olması nedeniyle çocuklarda kabızlık nedeni olabilmektedir.

Hijyen Takıntısı (Dışkı Erteleme)
Çok yaygın olmasa da bir çok insan her tuvaleti kullanmayarak mutlaka evine kadar sıkmaktadır. Dışkı erteleme dediğimiz bu durum yine aynı şekilde Konstipasyon nedenleri arasında yer almaktadır. Özellikle çalışan insanlarda sık görülen dışkı erteleme dışkının bağırsakta birikmesine ve bağırsak kaslarının yavaş çalışmasına neden olur. Her tuvaleti kullanmama alışkanlığı bir nevi mantıklı ve sağlıklı aslında. Özellikle oturmalı alafranga tuvaletler yeteri kadar hijyenik olmaması halinde Anal Kondilom dediğimiz hastalık kolayca bulaşabilir. Türkçe karşılığı Makat Siğili olan Anal Kondilom bulaşıcı HPV virüsü olup, bu tür bir hastalığı taşıyan insan ile ortak kullanım alanlarından bile bulaşmaktadır. Bir kere bulaşması halinde sürekli yayılır ve sizinde çevrenize bulaşabilir. Bu tür korkular yaşıyorsanız klozet üzerine mutlaka peçete vs koymalısınız. Böylece cildiniz klozete direkt temas etmemiş olur.

Stres ve Psikolojik Sorunlar
Nedenlerden biride günümüzde tüm sorunların ana kaynağı haline gelmiş olan stres problemidir. Burada stresin rolü kalın bağırsakta bulunan kasların çalışmasını yavaşlatmaktadır. Yani bağırsak tembelliği dediğimiz soruna neden olmaktadır. Kalın bağırsak görevine baktığımızda ince bağırsaktan gelen dışkıyı anüsten dışarı atmaktır. Bunu yapmak içinde kaslardan yararlanır. Kaslar istem dışı bir şekilde kasılarak dışkıyı anüse doğru ittirir. Bağırsak tembelliği durumunda gerektiği gibi çalışmayan kaslar dışkının kalın bağırsakta beklemesine ve artmasına neden olmaktadır. Bağırsak tembelliğine neden olan sorunların başında stres gelse de tek neden stres değildir. Aynı şekilde Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlarda bağırsak hareketlerini önemli oranda yavaşlatır.

Hastalıkların Neden Olduğu Kabızlık
Yukarıda da belirttiğim gibi aslında yaşadığınız Konstipasyon sorunu belki bir hastalık belirtisi olabilmektedir. O kadar çok hastalık var ki kabızlığa neden olan hormonal hastalıklar ile başlamak gerekirse Guatr ve Şeker başta gelmektedir. Aynı şekilde Hipofiz ve Böbrek hastalıklarında kabızlık normal bir durumdur. Bazı hastalıklar ise normal bir Konstipasyon yerine daha inatçı kabızlık problemine neden olmaktadır. Nöromüsküler hastalıklar dediğimiz bu grupta Parkinson ve Omurilik yaralanmaları gelmektedir. Aynı şekilde kas ve sinir hastalığı bulunan insanlarda inatçı kabızlık görülmektedir.

Pelvik Adelelerinde Zayıflama
Yine bir çok hastalığın önemli nedenleri arasında yer alan fazla kilo maalesef kabızlık nedenleri arasında da yer almaktadır. Şişman insanlarda görülen sorunun kaynağı kalın bağırsak yerine pelvik adeleleri il alakalı olup, aynı şekilde zorlu bir doğum süreci yaşayan kadınlarda da görülür. Pelvik adelesi zayıflaması halinde dışkı anüsün üst kısmında beklemektedir. Maalesef bu daha zor bir soruna neden olmaktadır. Kısır bir döngü haline gelmektedir. Çoğu zaman cerrahi müdahale gerekmektedir.

Hamile Kadınlar
Kadınlarda kabızlık sanırım en sık gebelik sürecinde görülmektedir. Çünkü hamile kadınlarda görülen hormonal dalgalanma sindirim sistemini yavaşlatır.Bunun dışında gebeliğin ilerleyen aşamasında bebek kalın bağırsağa baskı yaparak dışkılamayı zorlaştırır. Hamile kadınların dikkat etmesi gereken hususların başında yatarken sırt üstü yatmak yerine sağ tarafına yatması gerekir. Aynı şekilde hareketli bir yaşam sürerek bol bol lifli gıdalardan tüketmesi gerekir.

Kabızlık Nasıl Giderilir?

Sayfanın geride kalan kısmında sorunun hangi nedenlerden görüldüğünü gördük, şimdi dilerseniz birde bu soruna nası çözüm bulacağımıza bakalım. Yukarıda yer alan bilgiler sizin yaşadığınız sorunu az çok tahmin etmek için yeterlidir. Şimdi dilerseniz konumuza IDEA Klinik Genel Cerrahi uzmanlarının kabızlık giderici önerileri ile devam edelim. İlk olarak Op. Dr. Seher Şirin ile başlayalım.

Lifli ve Posalı Gıdalarla Beslenmek Gerekir
Kabız olmamak ve bu sorundan kurtulmak için ilk uygulanması gereken bundan sonraki süreçte lifli ve posalı gıdalar tüketerek mümkün olduğunca unlu gıdalardan kaçınmak gerekir. Örnek vermek gerekirse öğlen ve akşam yemeklerinin olmazsa olmazı haline gelen pilav ve makarna çeşitlerine ara vermelisiniz. Aynı şekilde aşırı yağlı ve katı gıdalar ile 5 çayının olmazsa olmazı kek ve börekten uzak durmalıyız. Tabii ki sağlığımızı riske sokan alkol ve kafeinli içeceklerden kesinlikle uzak durmalısınız.

Günlük 2 Litre Su İçmeyi Unutmayın
Kabızlık nedenlerinden biri dışkının susuz ve sert olması ile alakalı olup, bunun için mutlaka günde 2 litre su içmek gerekir. Bunun için ilk olarak sabah uyanıp, güne başladığınızda 2 bardak ılık su ile başlayabilirsiniz. Su içme alışkanlığı edinmek için yanınıza bir su şişesi yada sürekli su bulunan bir sürahi etkili olacaktır.

Hareketli Yaşayın (Yürüyün, Spor ve Egzersizler Yapın)
Konstipasyon nedenlerinden biride hareketsiz yaşam olup, özellikle masa çalışanlar ile hamile kadınlarda sık görülen bu durum sindirim sisteminin yavaşlamasına neden olmaktadır. Bunun için günlük 30-45 dakika düzenli yürüyüşler ile bağırsak kaslarının çalışmasına katkı sağlarsınız. Düzenli yürüyüş yapan insanlarda fazla kilo ve bacak ağrıları yok denecek kadar azdır. Özellikle gebe kadınlar hareketli bir hayat sürmelidir.

Tuvalet Alışkanlığı Edinin
Kabızlığı önlemenin bir diğer yolu ise düzenli tuvalet alışkanlığı edinmektir. Bunun için ilk olarak sabahları başlıyoruz. Sabah uyanıp 1-2 bardak su içtikten 10-15 dakika sonra ihtiyacınız olmasa bile mutlaka giderek 4-5 dakikayı geçmeyecek şekilde ıkınma gereği hissetmeden kalabilirsiniz. Böylece ilerleyen zamanlarda bu sorundan kurtulma imkanı elde edersiniz.

Keten Tohumu ve Yulaf Tüketin
Kabızlığın önlenmesinde iki farklı bakliyat ön plana çıkmaktadır. Bunların içinde özellikle keten tohumu doktorlar tarafından sıkça önerilmektedir. Sabahları başta olmak üzere yoğurdun içine keten tohumu karıştırarak tüketmelisiniz. Bunun dışında yine aynı şekilde yulaf özünü yoğurt ile karıştırarak tüketmelisiniz.

Sinameki Bitkisine Bulaşmayın
Bazı ortamlarda bu işin en etkili çözümü olarak sinameki olduğunu görürsünüz. Doğrudur kısa sürede çözüme kavuşturur fakat yaptığı bağımlılık ile maalesef bağırsaklarda ülsere neden olmaktadır. O nedenle sinameki en son çare olarak görülmektedir.

Kayısı, İncir ve Kuru Üzüm Tüketmeyi Unutmayın
Konstipasyon çözümünde en etkili gıdalardan biride kayısı ve incir olup, sabah akşam 2-3 tane tüketmelisiniz. Tabii ki bunları kuru kuru yemek yerine yanında 2 bardak su ile yemelisiniz.

Zeytinyağı Sofralardan Eksik Etmeyin
Bir diğer faydalı gıda ise içeriğindeki yoğun E vitamini ile bilinen Zeytinyağı sabahları zeytin içerisine kattığınız yağa tam buğday ekmeği ile banarak tüketebilirsiniz.

Çözüm Bulamadıysanız Doktora Başvurun
Uyguladığınız tüm önlemler herhangi bir faydası olmuyorsa bu durumda mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Çünkü yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi bazı hastalıklar ki bunların içerisinde Bağırsak kanseri de bulunmaktadır. Kabızlık yapan ve kalıcı hale getirmektedir. Bu nedenle bir doktora başvurarak renkli bağırsak filmi ve kolonoskopi gibi işlemler önerilmektedir.

Kabızlık çözümü

Op. Dr. Seher Şirin Sorularınızı Yanıtlıyor
Bu konuda aktaracaklarımız bu kadar olup, şimdi dilerseniz IDEA Bakırköy Kliniği Genel Cerrahi Uzmanı Doktor Seher Şirin’e sorularınızı sorabilirsiniz. Uzmanımız hastalarından geri kalan zamanlarda burada sizlerden gelen sorulara yanıt vermektedir.

24 comments

 1. Hocam selamlar,beni rahatsızlığım Tuvalete gidttğimde tam boşalamıyor çıkarmakta zorlanıyorum.kaka çok kuru geliyor .her hangi bir kaşıntı veya kan yok.makatta daralma var. Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Dışkının kuru olmasının 2 sebebi olabilir. Kabızlık vardır, yeterince düzgün beslenmiyorsunuzdur, yeterli su içmiyor olabilirsiniz. Bunu önlemek için bol su için, lifli besinler (sebze, salata, lifli meyveler) tüketin. Evin içinde de olsa hareketinizi artırın. Diğer bir sebep de dışkınızı bekletmeziz, ertelemeniz olabilir. Dışkı bağırsağın son kısmına geldiğinde bekletilirse suyunu çeker. Dışkınız gelince bekletmeden tuvalete gidin. Dışkılama ihtiyacınızın gelmesi için sabah kalkar kalkmaz 2 bardak su için ve evde 5 dakika hareket edin.

   • Hocam öncelikle saygilarimi sunarım 2018 yilinda makat catlagi ile karşılaşmıştım bana gittiğim doktor vetenox ilac ve protocol krem ve ağrı kesici lodine 300 mg duplahac verdi 1 hafta içinde geçmişti yeniden 2021 yilinda yakalandım bende e nabiz ilaçlarına baktım aynısını aldım ama bu sefer tedavi gerçekleşmedi tekrar muyane için genel cerrah randevu aldım gittim doktor gene makat catlagi oluşmuş dedi bana bu sefer hamadem krem ile anestol krem verdi sabah akşam sur dedi birde demraiat diye bagirsak duzenleyici verdi ama 2 gündür gene lavobaya çıkamiyorum birde pribiyotik ilac aldım onu kullanıyom ağrı kesici ilac ta alıyorum kayış kurusu erik komposto içiyorum sabahlar zeytinyağı batırıyorum hocam ekmekle ama istek var ama tuvalete gidiyorum yapamiyorum sizin önereceğiniz bir ilac varmi bagirsak duzenleyeci olarak birde bitkisel çay kullanmıştım zayıflamak için o mu yaptı anlayamadım kan bağışı yapmıştım kan eksikliği varsa bu hastalığın belirtisi olurmu saygılarımla sukranlarimi sunarım

    • Op. Dr. Seher Şirin

     2 yıl önceki teşhisinizle ve ilaçlarınıza bakarak, muayene olmadan tekrar ilaç kullanmanız doğru değil, zaten isabet olmamış. Yeniden muayene olmanız iyi olmuş. Makattaki çatlağın tedavisi kabızlığınızın tedavisi değildir. Kabızlık tedavisi öncelikle beslenme ile ve hareketle olur. Bol lifli gıdalar tüketin, bol su için. Özellikle sabah kalkar kalkmaz iki bardak su içerseniz ve hızlı yürüme hareketlerinde bulunursanız dışkılama ihtiyacı gelir. Klozete oturduğunuzda ayağınızın altına bir basamak alın. Böylece bacaklarınız karnınıza yaklaşmış olur, dışkılama bu pozisyonda daha kolay olur. Görmeden ilaç vermek doğru değildir. Eğer beslenme tarzınız ve hareket tarzınızı değiştirdiğiniz halde kabızlık devam ederse ileri tetkik gerekir. Kansızlık kabızlığa sebep olmaz. Zaten siz kan başlamadan önce kan tahliliniz bakılmıştır, verdiğiniz kan miktarı sizde kansızlık yaratmaz.

 2. Merhaba hocam. Babam kas hastası, yürüyemiyor hareketleri de oldukça sınırlı. Uzun zamandır da kabızlık sorunu var. Sabahları bir kere tuvalete çıkıyor ama son zamanlarda iyice zorlanmaya başladı. Kullandığı ilaçlar duphalac, magnesie calcine, osmalac, libalaks, sennalax. İdrara çok çıktığı için su fazla tüketmiyor. Ne önerirsiniz? Teşekkürler..

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Hareketi az olduğundan kabızlık kaçınılmaz. bu kadar ilaca yüklenmek yerine beslenme sistemini değiştirmelisiniz. İdrara çok çoksa bile su tüketmelidir (erkek olduğundan daha kolay aslında,oturduğu yerden bile şişeye yapabilir). Suyu az tüketmesi idrar problemlerine, kan pıhtılaşması problemlerine de yol açabilir. Yemek olarak ta sebze,salata,lifli meyveler (elma,erik,kayısı,armut,incir,hurma ),taze badem,baklagiller,kepekli tahıl ürünleri tüketebilir.

 3. Hoca ben bir haftadır kabizim ve karın şişkinliği var ve tokluk hissi ama çok rahatsızım karnım batliycak gibi

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Şişkinliğiniz basit bir şişkinlik olmayabilir. Gaz ve dışkı çıkışının az da olsa olup olmadığı, kusma gibi ek şikayetlerin durumu ve muayene bulgularının önemi vardır. Bu nedenle bir an önce muayeneye gitmelisiniz (sıkıntılarınız çoksa acil polikliniğe). İleri tetkikler gerekebilir.

 4. Hocam ben de anal fisfür var 1 haftadır korkudan tuvalete çıkamıyorum lâma yapsam sakıncası olur mu duphalac şurup da içiyorum ama tuvalete gidemiyorum geliyo ama korkudan gidemiyorum

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Lavman durumu daha da kötüleştirebilir.Korkunuzu azaltmak için sıcak suya oturun, makatın ağzına doğru vazelinli ve ağrı kesicili kremler sürün. Bol sebze,salata ,lifli meyveler ve bol su tüketin,yürüyüş yapın. Anal fissürünüz bu denli kötü ise ve ameliyattan korkuyorsanız 2 dakika sürecek bir işlemle de botoks tedavisiyle %95 kurtulabilirsiniz.

 5. Merhaba Seher hanım, 2011 yilinda 2. dogumumu sezeryanla yaptim. Bende de kabizlik sikayetleri artti. Ikinmaya bagli on tarafta meme olusmustu ama rahatsizlik vermiyordu. Son 3.veya 4 ay ishal sorunu yasadim, istemsiz olarak ikinma geliyordu ve sanki bagirsaklarim disina cikiyormus hissi uyaniyordu.Doktorlarin verdigi ilaclarla tam duzeliyor diyorum 1-2 gun sonra tekrar ishal.Sonra baska bir rahatsizlik sebebiyle antibiyotik kullandim. O zaman rahat tuvalete cikmaya basladigimi düşündüm. Ancak bu durumdan bir süre sonra yine kabiz oldum. Yaklasik 2 veya 2,5 hafta onceydi.Çok büyük aci cektim. Birkac gun sonra gecmeyince doktora gittim. Fissür tanisi koydular. Kullanmam icin. REDEKAİN,RECBUTİN,KORTOS kremleri verdiler. Oturma banyosu bende etkili olmadı. Kremler yanmayi arttirinca kullanamadim. Vazelin BEPANTOL zeytinyagi kullandim karanfil yagi damlatip.Aslinda duzelmeye baslamistim. Pazartesi gecesinden carsamba gunune kadar olan surecte yine kabiz oldum. Diskilama istegi geliyordu fakat bir turlu yapamiyordum. Lavmanla çözmeyi denedim. Fakat asiri yanma olunca yarim biraktim lavmani ve tedavi surecim yanma sebebiyle en basina döndü.Ertesi gun doktora tekrar gittim. Bana kolonoskopi onerdiler. Kolonoskopiye girmek istiyorum fakat verdikleri 3 sise lavman beni korkutuyor. Fissur catlagi sebebiyle.Sizce ne yapmaliyim? Birde doktor devam eden kabizlik sebebiyle BEKUNİS isimli bir ilac verdi. Dun gece kullandim.Asiri yanma var su an.Seher hanim fissurum gecinceye kadar diskinin yumusak kalmasini saglayabilecek bir ilac onerebilirmi siniz? Ayrica beslenme ile ilgili duzenlemeler yapmaya calisiyorum ama bir turlu kabizlikla ilgili basarili olamadim. Lutfen fissurum iyilesinceye kadar bir beslenme ornegi verirmisiniz. Simdiden cok teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Size belli bir beslenme tarzı önermek doğru değil. Çünkü fissürünüzün sebebi bir taraftan da ishal olabilir. İshal olduğunuzda lifsiz posasız yiyecekler,kabız olduğunuzda lifli besinler,her iki durumda da bol su içerek beslenmelisiniz. Bekunis de ishalinizi artırabilir. Sizde kolonoskopinin amacı makat fissürünüzün ya da anüsün muayenesi olmamalı,ishal sebebini bulmaya yönelik olmalıdır.Bu tip ishal-kabızlık nöbetleri iltihabi barsak hastalıkları nedeniyle olabilir. Kolonoskopiden önce botoks enjeksiyonu ile fissürünüzde rahatlama sağlanabilir. Ayrıca kolonoskopi hazırlığı 4 litre su ile hazırlanan toz ile (ilaç ismi veremiyorum) lavman gerekmez.

 6. Merhaba hocam ben 9 ay önce Doğum yaptım Doğumdan 2 ay sonra anal füssür teşhisi kondu ilaçları kullandım bir süre geçti ama 3 ay sonra yine başladı bu seferde kronik dendi x-m kullandım bir süre normalde geçmişti bir haftadır herşey yolundaydı ama iki gündür kabızlık yaşıyorum ameliyat olacak durumda değilim bu kabızlığı bir süreliğine gidermek için ne yapmam lazım bebeğime bakacak kimsem yok diye ameliyat olamıyorum ama kabızlıktan nefret ediyorum ne yapmam lazım lütfen yardım edin

 7. Hocam iyi günler bende yıllardır kabızlık problemi var veayda bikac defa tekrarlıyabiliyor. Tekrarladığı zaman bir haftayı geçebiliyor. Ben gaz dahi cikartmiyorum . İki haftadır kabızim gaz cikartmiyorum karnım çok sis ve sancı yapıyor . Nedendir acaba?

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   ani oluşan inatçı kabızlık karın ağrısıyla birlikte olduğunda sebep aramak gerekir. Beslenme alışkanlığınız değişmediyse ya da hareketiniz azalmadıysa yani yaşam koşullarından kaynaklanan kabızlık değilse yaşınıza ,aile kanser durumuna ve muayene bulgularına göre kolonoskopi istemek gerekir.

 8. Hocm merhaba ben 3 gundr kabızlk sorunu yasyrm kabzlk ıcn ılacta kullandm ne yaptysam duzelemedm bana ne onerrsnz smdıden teslkr ederm

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   3 günden beri ve ani olan kabızlık , hiç gaz ve dışkı çıkaramama şeklindeyse acil bir durum vardır,tetkik edilmesi gerekir. Çeşitli sebeplere bağlı barsak düğümlenmesi olabilir. Gaz çıkarabiliyorsanız kusma yoksa bol sebze ,su lifli meyveler tüketin. hızlı tempolu yürüyüş yapın (tabii ek kalp-akciğer rahatsızlığınız yoksa).Lavman uygulayabilirsiniz. sorun çözülse sebebi araştırmak için muayeneye gitmelisiniz.

 9. Hocam ben 16 yaşındayım ve kabızlık sorunu yaşıyorum bundan 5 yıl öncesinde bademcik ve genizetimi aldırdım o zamandan beri bu sorunu yaşıyorum ve ameliyat olduktan sonra birden kilo almıştım dokrora gittim irritabl bağırsak sendromu gibi gördü ancak hastaneye tekrar gitmedik kolonoskopi yapılacak diye sizce ne yapmalıyım

  • Op. Dr. Seher Şirin (İdeaklinik Bakırköy Genel Cerrahi Uzmanı)

   İrritabl barsak sendromunu düşündüren belirtiler varsa kolonoskopi yaptırmalısınız tabii ki. Sonra gastroenteroloji uzmanının değerlendirmesi gerekir.

 10. Merhaba, soruyu esim icin soruyorum.
  Dogum sonrasi (sezeryan) baslayan kabizlik sorunumuz var. dogumdan once de vardi ve toplam surecte 10 gundur tuvalete cikamiyor. Artik siddetli karin agrisi ve sanci cekmekte. Cozum olarak lavman ilaci denedik ama sonuc alamadik. Musil deniyoruz ama ide bulantisi ve kusma yaptigindan sonuc alamadik. Amerikada oldugumuz icin hastahaneye de gidemiyiruz, sigortamiz yok. Acil olarak ne yapmaliyiz bize bir care lutfen. Onerilerinizi bekliyoruz.

  • Op. Dr. Seher Şirin (İdeaklinik Bakırköy Genel Cerrahi Uzmanı)

   Ameliyattan sonra 10 gün dışkılayamama ciddi bir problemdir. Gaz da çıkaramıyorsa ve kusma varsa ameliyata bağlı içeride yapışıklıklar nedeniyle bağırsak tıkanıklığı düşünülmeli.Böyle bir durum varsa aciliyeti vardır. Bu nedenle de hastaneye gitmeniz gerekir. Gaz çıkarabiliyorsa ve kusması yoksa bol su içsin,devamlı yürüsün.

 11. Hocam bu bilmem kaçıncı soruşum hiçbir yerden cevap alamadım nolur burdan cevap verin. Ben 2 gün önce lavaboya şiddetli karın ağrısıyla gittim. Dışkılayamadım ama çok büyük ve katıydı. Hep kabız ya da ishal olan bir bireyim zaten. neyse biraz zorladım . yapamadan çıktım ama bu kez acı verdi hocam içimde bir şey kalınca. aradan 2-3 saat geçti ben dayanamadım geri girdim lavaboya sonra da biraz daha ıkındım çıkardım ama. akşam iftardan sonra falan da lavaboya girdiğimde vajinamla makatımın birleştiği yerin orda dümdüz bir şey olması gerekirken bende hafif yumuşak bir şey vardı. Meme ya da şişlik değil internetten resimlere baktım ama dokununca falan ağrımıyor. kanamıyor kaşınmıyor. Sizce bunun nedeni nedir yani bu yaşadığımın adı nedir ? İlk defa böyle bir şey yaşıyorum ve korkuyorum hocam Allah için yardım eder misiniz bi ? Bir kez ıkınmayla basur mu olunur ya ?

  • Op. Dr. Seher Şirin (İdeaklinik Bakırköy Genel Cerrahi Uzmanı)

   İshal de kabızlık kadar makat hastalıklarına davetiye çıkarır. Ikınma sonrasında anal göllenme ,anal hematom,ödem ve hemoroid oluşabilir. Bu tip ani gelişen hastalıklar genellikle ishal-kabızlık-ıkınma düzelince kendiliğinden geçer. Burada öncelik barsak sisteminizi,dışkılama alışkanlığınızı düzeltmektir.İshal,kabızlık,dışkılama isteği gelip de yapamamak (tenezm) teşhis ve tedavisi gastroenteroloji uzmanının işidir. Gerekirse kolonoskopi yapıp bu şikayetlere sebep olabilecek bir bağırsak enfeksiyonu ve kolit durumu var mı açıklayacaktır.

 12. Merhaba hocam benim kızım 3 yaşında on günde bir tuvalete çıkıyor o da her çıktığında çok zorlanıyor sanki taş çıkarıyor bu iki senedir böyle ne denedisek düzelmiyor ne yapabilirim ?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  İdeaklinik Bakırköy Genel Cerrahi Uzmanı
  10 günde bir dışkılama çok önemli bir bulgu .Doğuştan kalın barsak uzunluğu ya da bağırsak uyaran sinir yokluğu hastalıkları açısından tetkik edilmeli. Mutlaka en kısa zamanda çocuk cerrahisi uzmanı görmeli.
  Geçmiş olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir