Ikınmak Zararlı mı?

Merhaba arkadaşlar bugün ki konumuzda günlük hayatta en sık yapılan dışkılama hatalarından biri Ikınma hususunu ele alacağız. Anüs sağlığı için tuvalette en fazla 3-4 dakika kalınması gerekirken bazı insanlar bu süreyi 30-40 dakikaya kadar çıkarabilmektedir. Bu durum bir çoğunuza göre saçma ve hayret verici olsa da konuya sağlık / sağlıkçı açısından baktığınızda bir sorun olduğu anlaşılır. İlk olarak kişinin Kabızlık (Konstipasyon) problemi olduğu yada kanamalı hemoroid (basur) hastası olduğu düşünülür. Kabız olan insanlar dışkılama konusunda yeterli başarıya daha geç ulaştığı için kabız olmayan insanlara göre tuvalette daha uzun süre kalabilmektedir. Kabız insanların tuvalette kaldıkları sürece %95 gibi büyük bir bölümü yapılmaması gereken ıkınma hatasını haddinden fazla gerçekleştirmektedir.

Ikınmak Zararlı mıdır?

Mümkün mertebe kabız kalmamak için özen göstermelisiniz. Çünkü Konstipasyon (Kabızlık) sorunu olmadığı sürece insan ıkınmak gibi bir yola başvurmaz. Peki başlıkta yer alan soruya cevap verecek olursak evet ıkınma zararlıdır. Bu söylediklerim tuvalette dışkılama esnasında ıkınma ile alakalı olup, normal doğum yapan anne adaylarının beklediği cevabı ben kadın doğum uzmanı olmadığım için veremem. Fakat normal doğum yapan kadınlarda doğum sonrası görülen iç hemoroid ve vajinal varis hastalığı doğum esnasında ıkınmanın da anne adayını etkilediği görülmektedir. Tekrar belirtmek gerekirse dışkılama esnasında ıkınma bir çok makat hastalığının başlıca nedenidir.

Makat Hastalıkları Ikınma Sonucu Oluyor
Başlıkta yer alan makat hastalıkları kısmı geniş kapsamlı olup, anüs bölgesinde görülen hastalıkların hepsi ıkınma ile alakalı değildir. Ikınmak neden olduğu en önemli hastalıklardan biri Hemoroid yada halk arasında bilinen ismi ile Basur olup, diğeri ise anüs bölgesinin en çok ağrı yapan hastalığı Anal Hematom yada halk arasında tabiri ile Makatta Pıhtı Toplanması şeklinde açıklanmaktadır. Şimdi dilerseniz bu iki hastalığı ve ıkınmak zararlarına görelim.

Hemoroid (Basur)

Yetişkinlerde en çok görülen makat hastalıklarından biri olup, kadın erkek ayrımı olmaksızın herkesi etkilemektedir. Halk arasında basur olarak bilinen bu hastalığa Anadolu’da özellikle mayasıl dense de bu hatalı bir tabir olup, mayasıl kaşıntıya neden olan Anal Dermatit hastalığıdır. İç ve Dış hemoorid olarak iki gruba ayrılan basur hastalığı daha çok iç hemoroid olarak görülür ve anüs iç kısmında başlamaktadır. En önemli nedeni kabızlık problemi ile insanların dışkılama esnasında ıkınması olup, erken teşhis ile daha kolay tedavi imkanı bulursunuz.

Ikınmak Toplardamar Genişlemesine Neden Olur
Basur hastalığının başlangıç noktası anüs bölgesinde bulunan toplardamarlar (venlerin) genişlemesi ile başlamaktadır. Bu nedenle varis hastalığı ile benzerlik taşımaktadır. Varis hastalığı da daha çok bacaklarda bulunan toplardamarların aşırı baskı sonucu genişlemesi ile ortaya çıkmaktadır. Varis hastalığında basınç hareketsiz bir şekilde oturmak yada ayakta çalışma sonucu olurken hemoroid hastalığında ise genelde dışkılama esnasında ıkınma ile olmaktadır.

Makat Kaslarının Gevşemesi İle Asıl Sorun Ortaya Çıkar
Asıl sorun toplardamar genişlemesinden çok onun etrafında bulunan makat kaslarının gevşemesi ile ortaya çıkmaktadır. Toplardamarlar genişledikçe kaslara baskı yapmakta ve gevşemesine neden olmaktadır. Makat kaslarının gevşemesi ile birlikte toplardamarın genişlemesi hızlanmakta ve genişleyen toplardamar anüs iç kısmına uzanmaktadır.

Dışkılama Esnasında Kanama Olur
Genişleyerek anüs iç kısmına ulaşan toplardamar dışkılama esnasında dışkının sürtünerek geçmesi sonucu tahriş olur ve kanama olur. Genelde dışkı sonrası görülen bu kanama ağrısız olup, böyle bir şikayet ile karşı karşıya kalan kişi 1 hafta içinde kendiliğinden düzelmemesi halinde mutlaka bir doktora Proctoloji uzmanına muayene olması gerekir.

Basur Memesi Anüs Dışına Çıkar
İlk etapta kanama şikayeti görülen iç hemoroid hastalığı ilerledikçe evresi artmaktadır. 2. Derece olduğunda dışkılama esnasında anüs iç kısmında bulunan basur memesi dışkı ile anüs dışına çıkmakta olup, kalktığınızda kendiliğinden içeri girmektedir. 3. Derece olduğunda ise yine kendiliğinden girebileceği gibi bazen kendisi giremeyip, kişinin parmağı ile onu sokması gerekir. 4. ve son evreye ulaştığında ise artık basur memeleri sürekli anüs dış kısmında bulunmaktadır.

Basur Nasıl Geçer?

Hastalığın neden olduğu, belirtileri ve derecelerini aktarmaya çalıştım. Şimdi tedavisi konusuna bakmak istiyorum, fakat çok uzun bir konu olması nedeniyle bu sayfada değilde aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak basur tedavisi sayfasından incelemenizi rica ediyorum. Çünkü ıkınma zararları ile ilgili konumuz devam edecek olup, yarım kalmasını arzu etmem. Hemoroid hastalığının bitkisel ve bilimsel tedavi yöntemlerini görmek için tıklayınız. https://www.makathastaliklari.net/basur-tedavisi/

Anal Hematom (Makatta Pıhtı Toplanması)

Ikınma zararları sayfasında aktaracağımız bir diğer hastalık ise tıp dilinde hematom olarak bilinen Makatta Pıhtı Toplanması olacaktır. Makat hastalıkları arasında en çok ağrı şikayetini göreceğiniz bu hastalıkta genelde insanlar basur ile karıştırmaktadır. Oysaki basur 3. ve 4. evrede tromboze olması sonucu ağrıya neden olur. Onun dışında hemoorid hastalarında ağrı yok denecek kadar azdır. Tekrar belirtmek gerekirse aniden makat ağrısı ortaya çıkarsa nedeni genelde Anal Hematom olduğunu bilmelisiniz. Kabızlık ve ıkınmanın neden olduğu hastalıklardandır.

Ikınma Makat Bölgesi Damarlarını Patlatır
Maalesef sağlık konusunda yeterli bilgi ve araştırma yapmadığımız için bir çok önemli husus göz ardı edilmektedir. Kabızlık problemine çözüm olarak görülen ıkınma sadece toplardamar genişlemesi ile sınırlı kalmayıp, aynı zamanda makat bölgesinde bulunan diğer ince damarların patlamasına neden olmaktadır. Bu patlama cilt altına kanamayı beraberinde getirmektedir. Kanama dokuya sızan kanın basınç oranına kadar devam ederek durmaktadır. Devamında ise cilt altında biriken bu kan pıhtılaşmakta ve şişliğe neden olmaktadır.

Makatta Ağrı ve Şişlik Görülür
Anal hematom belirtileri arasında makatta şişlik ve ağrı görülmektedir. Şişlik durumu kişinin ıkınma miktarına göre mercimek kadar olabileceği gibi portakal büyüklüğünde olabilir. Şişlik genelde sınırlı ve mor renkte görülür. Aniden ortaya çıkan makat ağrısı kişinin dayanamayacağı düzeyde olabilmektedir.

Makatta Pıhtı Toplanması Nasıl Geçer?

Bir çok hastalıkta kendi kendine geçme imkanı olmazken Anal Hematom bu konuda biraz daha şanslı olduğunuzu göstermektedir. Tedavi edilmese bile kendi kendine geçme imkanı olup, fakat günlerce / haftalarca dayanılmaz acı ile yaşamak istemiyorsanız sadece 5 dakika sürecek olan Anal Hematom ameliyatı olabilirsiniz.

Anal Hematom Ameliyatı Çok Basittir
Genel Cerarhi alanında en kolay müdahalelerden biri olup, pıhtının merkezinde yapılan bir 1 cm kesi ile pıhtı boşaltılır. Bu aşamada kişinin ağrı problemi ortadan kalkmaktadır. Kesi çok küçük olduğu için dikiş atmaya gerek görülmez.

Hastalık Teşhis Edilmesi Gerekir
Evet arkadaşlar ıkınmak zararlı mıdır? sorusuna biraz uzun bir cevap verdik, yaşadığınız sorun makat ağrısı yada kanama kesinlikle Hemoroid yada Anal Hematom demek mümkün değildir. Çünkü makat kanamasına neden olan bir çok hastalık olup, o nedenle mutlaka makat hastalıkları (Proctoloji) alanında uzman bir hekim tarafından teşhis edilmesi gerekir. Önce teşhis sonrasında uygun tedavi yöntemi belirlenir.

Utanan Hanımlar Kadın Genel Cerrahi Uzmanlarından Yararlanın
Hemoroid hastalarının büyük bir bölümü 2. evrede doktora gelirken büyük bir bölümü ile 4. yani son evrede ağrı şikayetlerinin artması / dayanılmaz hale gelmesi ile doktora gelmektedir. Bunun önemli bir nedeni utanma problemi olup, özellikle kadın hastalar erkek doktorlardan utanmaktadır. Bu sorunu aşmak için kadın genel cerrahi uzmanı olan hastaneler tercih edilmektedir. Sizde böylesi bir durumda iseniz önerimiz Op. Dr. Seher Şirin olacaktır. 30 Yıllık tecrübesi ile IDEA Bakırköy Kliniğinde görev yapmaktadır. SGK Mensubu hastalara ücretsiz muayene imkanı sunulan klinikte aynı zamanda bu alanda uzmanlaşmış hekimlerden biri Op. Dr. Atilla KAYA görev yapmaktadır.

Ikınmanın Zararları

Kadınlarda Vajinal Varislere Neden Olur
Konuyu hazırlarken ilk olarak anal bölgede görülen hastalıklara odaklandık, fakat gözden kaçan önemli bir durum var özellikle hamile kadınlarda sık görülen hastalıklardan biride genital bölge varisleri olup, toplardamar genişlemesi olan bu hastalık gerek bebeğin baskısı, gerekse ıkınmanın oluşturduğu basınç ile vajinal bölgede bulunan toplardamarların genişleyerek kötü görünüm ve ağrıya neden olur. Özellikle kadınlarda cinsel isteksizliğe neden olan bu durum çok ilerlemesi halinde normal doğumu riskli hale getirmektedir. Varis hastalığı ve tedavisi hakkında sorularınız varsa Doç. Dr. Onur GÜRER’e iletebilirsiniz.

50 comments

 1. Merhaba hocam benim kabızlığım çok değişik bende hiçbir şekilde dışkılama ihtiyacı olmuyo 1 hafta 10 yapabildiğimdede çok az ve yumusak asla sert dışkı olmuyo hiçbir zaman tam boşaltma olmuyor 10 yıldan fazladır bu şekilde son bir haftadır yapma isteği çok var ama asla yapamıyorum karın agrısı makatta agrı ve yanma var çarpıntım olduğu içinde kolonoskopi yapamıyolar bilgi verebilirmisiniz teşekkürler

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Yıllarca süren kabızlık zaman içinde bağırsakların kaslarının zayıflamasına, uzamasına ve hareketin daha fazla azalmasına sebep olur. Beslenmenizi düzenleyin. Bol lifli yemek tüketin. Bol su için. Hareketinizi artırın. Öte yandan bağırsaklarınızın tetkik edilmesi de gerekir. Makat ağrısı ve yanma kolonoskopiye engel değildir. çarpıntı için dahiye doktoru ya da kardiyolog sebebine göre tedavinizi düzenler ve genel anestezi altında kolonoskopiniz yapılabilir. Anestezi uzmanı da durumunuza göre gereken tedbirleri alır.

 2. Sayın hocam benim derdim çok büyük aşırı kabızlık çekiyorum bol su içiyorum evde yoğurdu yapıyorum hoşsf içiyorum kuru kayısı ama nafile o kadar kabızlığa karşın kanama yada basur yok o kadar ıkınıyorum ki sonrasında çok belim ağrıyor ve sol boşluğumda sürekli bir ağrı oluyor ben 54 yaşında 4 yıldır menopozdayım tiroid hastasıyım (hipo) insülin direncim var matofin kullanıyorum beni aydınlatırsanız çok sevinirim
  Saygılarımla

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Hipotiroidide kabızlık olabilir ama muhtemelen ilaç kullanıyorsunuz. İlaçla hormonlarınız normalse kabızlık da düzelmesi gerekir. 54 yaşında olduğunuzdan dolayı kolonoskopi gerekir. (50 yaş üstünde hiç şikayet olmasa bile 1 kez kolonoskopi gerekir.) İnsülin direnciniz varsa muhtemelen kilolusunuzdur, karbonhidrata dayalı besleniyorsunuzdur ve hareketiniz az geliyordur. Tabii i bu sizin için kesin olmamakla birlikte genelde böyledir. Diyetinizde sebzeye ağırlık verin, ekmek, şeker, hamurişini kesin. Su ve hareketinizi artırın. www. sehersirin.com da kabızlıkla ilgili önerileri geniş olarak bulabilirsiniz. Kolonoskopiyi yaptırmayı ihmal etmeyin.

 3. Hocam birde makkatin dışında et parçacığı gibi birşeyler var. Mercimek kadar bişey ve ağrı yapmıyor. Sizce bunlar ne olabilir?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Ağrıi kanama, kaşıntı gibi belirtiler yoksa, içeri itince bile girmiyorsa daha önce geçirmiş olabileceğiniz fissürlerin bekçi memesi olabilir. Kesin tanı için muayene olmanız gerekir.

 4. Hocam kabızlık genetik midir? Benim baba tarafimin genelinda var bu sorun. Amcam uzun süre kabızlık çektikten sonra bağırsak kanseri oldu. Bende en son bu kadar şiddetli çocukken çekmiştim. Düzenli besleniyorum ve bol bol su içiyorum fakat yine de geçmiyor. Gün içerisinde de hareketli biriyimdir. Diskilama sırasında çok acı çekiyorum ve sonrasında da kanama oluyor. Diskilamadan sonra gün içinde makatta çok rahatsız etmeyen hafif ağrım da oluyor. Sizce ne yapmalıyım?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Kabızlık değil ama bağırsak kanseri genetik özellik taşır. Aynı ailede kabızlığın olma nedeni çoğunlukla beslenme alışkanlığıdır, aile bireylerinin aynı beslenme hatalarını yapmasıdır. Sebze, salata, lifli meyveler, kepekli tahıl ürünleri, baklagil, yoğurt- kefir gibi probiyotik ürünlerden tüketin. Yürüyüş yapın. Sabah aç karına su için. Daha fazla bilgi için www. sehersirin. com dan kabızlık ve makat hastalarının beslenmesi ile ilgili geniş bilgiler alabilirsiniz. Makatınızdan kanama olduğundan ve amcada kolon kanseri olduğundan önce makat muayenesi olmalısınız. İmkan varsa anoskop ile anüsün içi görülmeli. Anoskop imkanı yoksa, makatta kanama yapacak bir hastalık bulunamazsa ve yaşınıza göre kolonoskopi gerekebilir.

 5. Merhaba hocam ben de bol su içip sağlıklı beslenmeme rağmen yıllardır kabızım. 5-6 günde bir diskilarsam iyi diyorum. Ve diskilarken çok ikinmak zorunda kalıyorum sonra belim ağrıyor. Ayrıca peçeteye de çok az miktar kan geliyor. Anal fissur olabilir mi?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Ikınma sonrasında kanama hemoroidden gelebilir. Sert dışkılama sonrasında ağrı da varsa fissür olma ihtimali var. Beslenme yanı sıra hareketinizi artırmalısınız örneğin yürüyüş yapmalısınız. sabah kalktığınızda aç karına 2 bardak su içmeniz ve 5-10 dakika hareket de bağırsakları çalışmasına sebep olur. www. sehersirin. com da kabızlıkla ilgili önerileri geniş olarak bulabilirsiniz.

 6. Ben bazen tuvalette ıkınınca çıkıyor sonra kayboluyor 1 kere 1 haftalık çıkmıştı fitil kullanmıştım geçmişti 2-3 güne. Sizce ne olabilir.Su bol bol içmeme rağmen kabız oluyorum ne yapmalıyım ?

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Ikınınca çıkan ama sonra gerileyen 3 derecede iç hemoroid ya da anal göllenme olabilir. Siz itmek zorunda kalırsanız 4. derecede iç hemoroid olabilir. Tedaviden daha önemli olan oluşmasını engellemektir. Bu nedenle ıkınmamalısınız. Beslenmenizi düzenleyin,bol su için,hareketinizi artırın, tuvalette uzun oturmayın ve ıkınmayın. Geçmeyen anal hematomlar,3-4. derecede iç hemoroidler müdahale gerektirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir