Her insan güzel ve bakımlı görünmek, güzel kokmak ister, fakat kişinin hijyen kurallarına tam olarak riayet etmemesi ve anal bölgede görülen sağlık sorunları, hastalıklar bazen bu istediğinizi gölgeleyebilir. Özellikle anal bölgede görülen bir çok hastalık belirtileri arasında ağrı, kanama, kaşıntı dışında ayrıca akıntı, ıslaklık ve kötü koku gibi bezdirici şikayetleri görülmektedir.

Makatta Akıntı Neden Olur?

Öncelikle makatta akıntı deyince çok ciddi bir akıntı algılanmamalıdır. Hayal etmek gerekirse iç çamaşırın ıslanmasına neden olacak düzeyde olup, genelde irin şeklindedir. Nedenlerine bakacak olursak bir çok sorunu nedenleri ile birlikte ortaya koymak gerekir. O nedenle sayfanın devamında makat akıntısına neden olan faktörleri en önemliden sorunlardan başlayarak aktaracağız.

Fistül, Perianal Fistül:
Anüs bölgesinde akıntı ve kötü kokuya neden olan sorunların başında Fistül gelmektedir. Neden ve nasıl oluştuğuna bakacak olursak ilk etapta anüs bölgesine salgı yapan bezlerde tıkanma ile ortaya çıkmaktadır. Bu tıkanma sonucu salgının cilt altına akmasına ve iltihap oluşturmasına neden olmaktadır. Bu iltihap anlaşılıp, boşaltılmaması halinde cilt altına boşalır ve bu şekilde bir ucu kalın bağırsak ile bir ucu cilt dışında olan bir kanala neden olur. Ortaya çıkan bu kanaldan genelde daha çok dışkı benzeri akıntı gelmektedir. Geç kalınmadan tedavi edilmesi gereken bir hastalık olup, Lazer ve Seton yöntemi ile tedavi edilmektedir.

Kıl Dönmesi Apsesi
Akıntı ve kötü kokuya neden olan hususlardan biride anal apse olup, özellikle kıl dönmesi olan erkeklerde sık karşılaşılan bir durumdur. Nedenleri ve görülme şekline bakacak olursak, ilk olarak sorunun ileri derece olduğu anlamına gelmektedir. Cilt altında toplanan kıl, tüy etraftaki cilde zarar vermemesi için zarla kaplanır. Vücudumuz bununla da sınırlı kalmayıp, bu yabancı cisimleri imha etmek için belirli zamanlarda sıvı salgılamaktadır. Fakat bu sıvı cilt altına giren saç kıllarını yok etme imkanı olmayacaktır. Cilt dışına çıkmaya çalışan bu sıvı kıl deliklerinin kapalı olması sonucunda çıkamayarak apse oluşmasına neden olmaktadır. Sivilce gibi olabileceği gibi portakal büyüklüğüne ulaşabilir. Ağrı, kaşıntı ve akıntıya neden olmaktadır. Farkına varmanız halinde geç kalmadan mutlaka boşaltılması gerekir. Aksi halde bir üst başlıkta yer alan Fistül problemine neden olmaktadır.

Mayasıl (Anal Dermatit)
Makat kaşıntısı şikayetinin en önemli nedenlerinden biri olan Mayasıl her ne kadar basur hastalığı ile karıştırılsa da çok fazla benzerliği yoktur. Anal dermatit olarak bilinen bu hastalıkta genelde kişinin hataları sonucu makat bölgesi cildi korunaksız ve risklere açık hale gelmektedir. Özellikle cildin nemli bırakılması, kimyasal tuvalet kağıtları, dar pantolon, sentetik iç çamaşırı, sabun kullanımı anüs bölgesi cildinin koruma tabakasını yok etmesine neden olmaktadır. Başta kaşıntı yanı sıra sürekli tahriş, hafif kanama ve akıntıya neden olmaktadır. Çözümü için daha öncede belirttiğimiz gibi Pruzon Krem ile mümkündür. Tabii ki burada size de büyük görev düşmekte olup, eski hataları tekrarlamamanız gerekir.

Hemoroid Memeleri
Halk arasında basur olarak bilinen hemoroid iç ve dış olarak ikiye ayrılmasına karşın daha çok anüs iç kısmında görülen ve makat bölgesindeki toplardamarların genişlemesi, makat kaslarının gevşemesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. 3. Derece basur olması ile birlikte makat dışına çıkan bu memeler genelde dışkılama sonrası geri girmekte yada kişi parmağı ile sokması gerekir. 4. Derece olması halinde ise sürekli anüs dışında durmakta ve kalın bağırsaktan akıntıların gelmesine neden olmaktadır. 4. Derece hemoroid tedavisi yalnızca ameliyat ile mümkün olduğu için size özellikle THD yöntemini araştırmanızı öneririm.

Anal Fissür
Daha çok can yanmasına neden olsa da ilerleyenn süreçte kronik hale gelen hastalık iltihaplanarak akıntıya neden olmaktadır. En önemli şikayetlerden biri dışkılama esnasında daha önce böylesine hiç görmediğiniz can yanması olacaktır. Acıyı tarif etmek gerekirse sanki makat iç kısmını cam ile kesiyormuş gibi diyebilirim. İlk başlarda dışkılama sonrası geçen bu can yanması hastalığın ilerlemesi kronik hale gelmesi halinde dışkılama sonrası 2-3 saat saha devam edebilmektedir. Kronik hale gelen makat çatlağının tedavisi ameliyat yada gelişmiş bir yöntem olan Botoks uygulamasıdır. Anal Fissür ameliyatı sonrası dışkı kaçırmaya neden olacağı için çok fazla önerilmez.

Dışkı Kaçırma
Makatta akıntı ve kötü kokoya neden olan durumlardan biride istem dışı gaz ve dışkı kaçırma olmaktadır. Özellikle daha önce Anal Fissür ameliyatı olan insanlarda sık görülen bir durum olup, klasik ameliyatlarda makat kasları kontrolsüz kesildiği için kişi dışkı kaçırma problemi ile karşı karşıya kalabilir. Tabii ki buda iç çamaşırda ıslaklık ve kötü kokuya neden olmaktadır.

Anal Bölgede Koku

Egzama
Bu konuda aktaracağım sorunlardan sonuncusu egzama olup, daha çok tüketilen gıdalarla alakalı olmaktadır. Kurdeşen sorununa neden olarak cilt salgısı yapabilir. Düşük bir ihtimalde olsa aklınızda bulunsun.

Kakosmi
Diğer adıyla öznel kakosmi bir başka deyimle parosmi hastalığıdır. Gerçekte kötü bir koku olmadığı halde yanlış bir şekilde böyle algılanmasıdır. Aslında anal kötü koku şikayetiyle gelenlerin çoğunu bu gurup hastalar oluşturur. Sebebi izah edilememektedir. Kakosminin en tipik özelliği hasta bütün çevresinin bundan rahatsız olduğunu düşünür, buna bağlı olarak sosyal çevresinden kopar.

Kaosmi Tedavisi
En etkili ve kalıcı tedavisi hipnoterapi yani hipnozla tedavidir. Diğer psikolojik tedavilerden yaralanma ihtimali daha düşüktür. Diğer taraftan hipnozla tedavi son derece pratik ve hızlıdır. Kişinin kendi kendini telkin etmesi de önemli etki sağlar.

Makat Hastalıkları Uzmanına Muayene Olun
Yaşadığınız sorunu kendi imkanlarınızla tespit ve teşşhis etme imkanınız olmuyorsa geç kalamdan mutlaka bir makat hastalıkları uzmanına gitmelisiniz. Doktor ve bölüm seçimi olarak her zaman için genel cerrahi uzmanlarının makat hastalıkları ile ilgilenen biri Proktoloji uzmanı tercih etmelisiniz.

Updated: 24 Mayıs 2017 — 19:10

432 Comments

Add a Comment
 1. mrb hocam ben fistül ameliyatı oldum. 6 ay önce son zamanlarda dışkı kacırma kotü koku gelmeye başladı . Ne yapmalıyım ? Ne kullanmayalım? tşk ederim

  1. Dışkı kaçırma ilk ameliyat olduğunuz andan itibaren olduysa ameliyat sırasında kasların etkilendiğini gösterir. Bu durum komplike fistül dediğimiz kasları da etkileyen fistüllerde beklenebilen bir durumdur. Yeni oluştuysa iltihaplı akıntıyı dışkı zannedebilirsiniz. Bu akıntı nüks,yeni apse, iltihap belirtisi olabilir. Tavsiye ila ilaç kullanmanız doğru değil. Mutlaka muayene olmalısınız. Doktorunuza en kısa zamanda başvurmalısınız.

 2. Hocam merhabalar, yaklaşık 5 6 senedir makatta çatlak sorunundan müzdaribim. O zamanlar doktorumun verdiği Anestol Pomad ve Kortos adlı ilaçları halen kullanmaktayım. Çünkü akıntı kaşıntı ve ağrıyı neredeyse tamamen yok ediyordu. Ama son 1 haftadır akıntı artmaya başladı, ve bununla birlikte acı hissi olmaya başladı. İlaç eskiden 2 gün idare ediyordu bazen 3 ama şimdi neredeyse 4 5 saatte 1 tekrar sürmem gerekiyor. Yardımlarınızı bekliyorum. Şuanda acı, kaşıntı ve akıntı sorunundan müzdaribim.

  1. Bahsettiğiniz ilacın biri kortizon içeriyor. Ben bu ilaçların uzun süre kullanılmaması taraftarıyım. Doktorun bir kez ilacı yazması devamlı kullanmanız gerektiği anlamına gelmez.Özellikle 5-6 seneden beri olan fissürler atık ilaç tedavisine cevap vermez. Botoks tedavisi ya da ameliyat gerektirr. Ayrıca fissürde akıntı ancak iltihaplanınca olur. Kaşıntı ve akıntının olması Fistül (fissür yani çatlak değil) olabileceğini düşündürür. Fistül de ameliyat gerektiren,ilaçla düzelmeyecek bir hastalıktır.

 3. Kolay gelsin. Hocam benim 2 sorunum var. 1.si aşırı kilolarımdan dolayı makatta akıntı oluyor bazen, 35-40 kilo fazlam var acaba bu kiloları versem durum iyileşir mi? bir de son 1 haftadır falan iç çamaşırımda hafiften kan görüyorum düzensiz biçimde 1 gün var 1gün yok, dışkıda hiç kana raslamadım ve ağrı da yok yaparken ama uzun zamandır hep ishal oluyorum acaba burada sorun nedir :S

  1. Eğer akıntı yapacak bir makat hastalığı varsa kilo vermeniz çözüm değil. Fistül,siğil,dış hemoroid gibi hastalıklar varsa bu hastalıkların tedavi edilmesi gerekir. Kiloya bağlı dermatit ise zayıflamak çözüm olabilir. Kanama dermatit,kaşıntıya bağlı olabileceği gibi yukarıda bahsettiğim makat hastalıklarından olabilir. dışkılama haricinde olan kanama fistülde olabilir. Kesin teşhis ve tedavi önerisi için muayene olmanız gerekir.

 4. hocam merhaba; 5 yıl evvel hemoroid ameliyatı oldum.
  5 yıldır hiç bi şey yoktu fakat son günlerde makatımda (özellikle çok ayakta durduğum günlerde) çok pis koku oluyor. bunu nasıl giderebilirim.
  saygılar.

  1. Hemoroid eğer tekrarlayıp,dışarıya sarkmış memeler varsa akıntı ve koku yapabilir. Böyle bir durum varsa memeleri vazelinli kremle içeriye itmelisiniz. Ayrıca ayakta kaldığınızda fazla terleme oluyorsa koku olabilir. makat fistülü ve siğil gibi hastalıklar da akıntı ve koku yapabilir. Bu nedenle kesin tanı ve tedavi önerisi için muayene olmanız gerekir.

 5. Hocam merhaba makat bölgesinde çatlak vardı zaman zaman kanamam olur ama öyle çok abartılı şekilde değil sızıntı şeklinde. Ancak ne kadar dikkat edersem edeyim gecmeyen bir koku var. Özellikle ilişki esnasinda belirgin oluyor. Kilom normal akıntı veya yara tarzı birseyde yok. sebebi ne olabilir nasıl engelleyebilirim bunu

  1. Fissür çoğunlukla kokuya sebep olmaz. O bölgenin bazı dönemlerde fazla terlemesi koku yapabilir. Fissürden kaynaklanan ıslaklık koku yapabilir. Zaman zaman fissür zemininde enfeksiyon olabilir. Ya da fissür zeminine açılan fistül olabilir. Kesin teşhis ve tedavi önerisi için muayene olmanız gerekir.

 6. Selam .makat kenarlari ve ust taraflari,nasil bir turkce
  Kullanacagimi bilmiyorum .sorunumu iyi anlatmam icin
  Kaba olacam affiniza simdiden siginiyorum .delik Disi kenarlari
  Yani iki got arasi sivilceler cikdi elledigim zaman
  Ozelökle makatin hemen ust iki dudak bolumleri
  Deri altinda buyuk Ciban gibi Seyler var .doktorlarin
  Yazdigi kremler mallesef fayda etmiyor.bu beladan
  Nasil kurtulurum.akinti yok bir iki patlattim azicik be
  Beyaz birsey cikiyor gerisi kan .

  1. Makata yakın (en fazla yaklaşık 2 cm) ise makat fistül başlangızı olabilir. Uzak ise kıl dibi iltihabı (folikülit) olma ihtimali var.Muayene etmeden kesin bir şey sötlemek zor. Fistül ise ameliyat gerekir,folikülitte tedavi ve müdahale gerekmez. sıkmamanız,oynamamanız gerekir .Sıkarsanız enfeksiyon olup yayılabilir,apseleşir.

 7. Hocam merhaba 2 defa hemoroid ameliyatı oldum. Muhtemelen ameliyatlar sonrası kas gevşemesi sonucu sürekli akıntı oluyor ve çok rahatsız oluyorum bu durumdan ve bu durum uzun zamandır var. Yani ameliyat olalı çok oldu birkaç genel cerrahi doktoruyla görüştüm ama bu durumun herhangi bir çözümü olmadığını söylediler
  Ne yapabilirim yardımcı olabilirmisiniz?

  1. Hemoroid ameliyatlarında makat genişlemesi değil makat daralması daha sık rastlanan bir komplikasyondur.Muhtemelen fissür de vardı ve bu sebepten sfinkterotomi dediğimiz kas kesilmesi yapıldı. % 100 garantili olmasa da kesik olan yer muayenede tespit edlebilirse o bölge dolgu maddesi ile doldurulabilir.

 8. İyi günler
  Uzun süredir Hemoroid rahatsızlığım vardı, son aylarda da büyük tuvaletten sonra ortalama 8 saat kadar akıntı meydana geliyor, bu fissür mü, fitül mü, yoksa başka bir rahatsızlık mı?

  1. Akıntı varsa muhtemelen fistül hastalığınız mevcut. Fistül ameliyat gerektiren bir hastalıktır. Ke sin teşhis ve tedavi önerisi için muayene gerektirir. Gecikme durumunda sık sık iltihaplanabilir.Fistül genişleyebilir ve ameliyat daha karmaşık bir durum alabilir.

 9. Merhaba hocam.39 yaşındayım ve son 10 yılda yaklaşık 3 veya 4 defadir makatta bir şişlik oldu.ateslendim ağrısından duramadim açıkçası hemoroid olduğunu düşünüyordum. 3 5 gün arası süren bu rahatsızlık sisligin patlamasıyla acı anlamında bitiyor.ama ilk gün çok şiddetli iltihap akıntısı oluyor.sonra üzerinden geçen 2 haftaya rağmen küçük akıntı geliyor ve dışkı kaçırması oluyor çok Azda olsa.bu yüzden kendimi çok rahatsız hissediyorum.yurtdisinda yaşıyorum ve tedavi için tr ye gelmeyi bekliyorum.kendi imkanlarimla nasıl durumu iyilestirebilirim

  1. Zaman zaman peri anal apse (makat apsesi) geçirmişsiniz ve 10 yıldır tekrarladığı için de fistül gelişmiştir. Fistül kendi kendine,sizin imkanlarınızla düzelecek bir hastalık değildir. Mutlaka ameliyat gerekir. Uzun süreden beri olduğundan ve az da olsa dışkınızı da tutamadığınızdan makat kasları da etkilenmiş gibi görülüyor. Ameliyat öncesi iyi değerlendirilmeli,gerekirse MR gibi tetkikler yaptırılmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2017