Makatta Akıntı ve Koku

Her insan güzel ve bakımlı görünmek, güzel kokmak ister, fakat kişinin hijyen kurallarına tam olarak riayet etmemesi ve anal bölgede görülen sağlık sorunları, hastalıklar bazen bu istediğinizi gölgeleyebilir. Özellikle anal bölgede görülen bir çok hastalık belirtileri arasında ağrı, kanama, kaşıntı dışında ayrıca akıntı, ıslaklık ve kötü koku gibi bezdirici şikayetleri görülmektedir.

Makatta Akıntı Neden Olur?

Öncelikle makatta akıntı deyince çok ciddi bir akıntı algılanmamalıdır. Hayal etmek gerekirse iç çamaşırın ıslanmasına neden olacak düzeyde olup, genelde irin şeklindedir. Nedenlerine bakacak olursak bir çok sorunu nedenleri ile birlikte ortaya koymak gerekir. O nedenle sayfanın devamında makat akıntısına neden olan faktörleri en önemliden sorunlardan başlayarak aktaracağız.

Fistül, Perianal Fistül:
Anüs bölgesinde akıntı ve kötü kokuya neden olan sorunların başında Fistül gelmektedir. Neden ve nasıl oluştuğuna bakacak olursak ilk etapta anüs bölgesine salgı yapan bezlerde tıkanma ile ortaya çıkmaktadır. Bu tıkanma sonucu salgının cilt altına akmasına ve iltihap oluşturmasına neden olmaktadır. Bu iltihap anlaşılıp, boşaltılmaması halinde cilt altına boşalır ve bu şekilde bir ucu kalın bağırsak ile bir ucu cilt dışında olan bir kanala neden olur. Ortaya çıkan bu kanaldan genelde daha çok dışkı benzeri akıntı gelmektedir. Geç kalınmadan tedavi edilmesi gereken bir hastalık olup, Lazer ve Seton yöntemi ile tedavi edilmektedir.

Kıl Dönmesi Apsesi
Akıntı ve kötü kokuya neden olan hususlardan biride anal apse olup, özellikle kıl dönmesi olan erkeklerde sık karşılaşılan bir durumdur. Nedenleri ve görülme şekline bakacak olursak, ilk olarak sorunun ileri derece olduğu anlamına gelmektedir. Cilt altında toplanan kıl, tüy etraftaki cilde zarar vermemesi için zarla kaplanır. Vücudumuz bununla da sınırlı kalmayıp, bu yabancı cisimleri imha etmek için belirli zamanlarda sıvı salgılamaktadır. Fakat bu sıvı cilt altına giren saç kıllarını yok etme imkanı olmayacaktır. Cilt dışına çıkmaya çalışan bu sıvı kıl deliklerinin kapalı olması sonucunda çıkamayarak apse oluşmasına neden olmaktadır. Sivilce gibi olabileceği gibi portakal büyüklüğüne ulaşabilir. Ağrı, kaşıntı ve akıntıya neden olmaktadır. Farkına varmanız halinde geç kalmadan mutlaka boşaltılması gerekir. Aksi halde bir üst başlıkta yer alan Fistül problemine neden olmaktadır.

Mayasıl (Anal Dermatit)
Makat kaşıntısı şikayetinin en önemli nedenlerinden biri olan Mayasıl her ne kadar basur hastalığı ile karıştırılsa da çok fazla benzerliği yoktur. Anal dermatit olarak bilinen bu hastalıkta genelde kişinin hataları sonucu makat bölgesi cildi korunaksız ve risklere açık hale gelmektedir. Özellikle cildin nemli bırakılması, kimyasal tuvalet kağıtları, dar pantolon, sentetik iç çamaşırı, sabun kullanımı anüs bölgesi cildinin koruma tabakasını yok etmesine neden olmaktadır. Başta kaşıntı yanı sıra sürekli tahriş, hafif kanama ve akıntıya neden olmaktadır. Çözümü için daha öncede belirttiğimiz gibi Pruzon Krem ile mümkündür. Tabii ki burada size de büyük görev düşmekte olup, eski hataları tekrarlamamanız gerekir.

Hemoroid Memeleri
Halk arasında basur olarak bilinen hemoroid iç ve dış olarak ikiye ayrılmasına karşın daha çok anüs iç kısmında görülen ve makat bölgesindeki toplardamarların genişlemesi, makat kaslarının gevşemesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. 3. Derece basur olması ile birlikte makat dışına çıkan bu memeler genelde dışkılama sonrası geri girmekte yada kişi parmağı ile sokması gerekir. 4. Derece olması halinde ise sürekli anüs dışında durmakta ve kalın bağırsaktan akıntıların gelmesine neden olmaktadır. 4. Derece hemoroid tedavisi yalnızca ameliyat ile mümkün olduğu için size özellikle THD yöntemini araştırmanızı öneririm.

Anal Fissür
Daha çok can yanmasına neden olsa da ilerleyenn süreçte kronik hale gelen hastalık iltihaplanarak akıntıya neden olmaktadır. En önemli şikayetlerden biri dışkılama esnasında daha önce böylesine hiç görmediğiniz can yanması olacaktır. Acıyı tarif etmek gerekirse sanki makat iç kısmını cam ile kesiyormuş gibi diyebilirim. İlk başlarda dışkılama sonrası geçen bu can yanması hastalığın ilerlemesi kronik hale gelmesi halinde dışkılama sonrası 2-3 saat saha devam edebilmektedir. Kronik hale gelen makat çatlağının tedavisi ameliyat yada gelişmiş bir yöntem olan Botoks uygulamasıdır. Anal Fissür ameliyatı sonrası dışkı kaçırmaya neden olacağı için çok fazla önerilmez.

Dışkı Kaçırma
Makatta akıntı ve kötü kokoya neden olan durumlardan biride istem dışı gaz ve dışkı kaçırma olmaktadır. Özellikle daha önce Anal Fissür ameliyatı olan insanlarda sık görülen bir durum olup, klasik ameliyatlarda makat kasları kontrolsüz kesildiği için kişi dışkı kaçırma problemi ile karşı karşıya kalabilir. Tabii ki buda iç çamaşırda ıslaklık ve kötü kokuya neden olmaktadır.

Anal Bölgede Koku

Egzama
Bu konuda aktaracağım sorunlardan sonuncusu egzama olup, daha çok tüketilen gıdalarla alakalı olmaktadır. Kurdeşen sorununa neden olarak cilt salgısı yapabilir. Düşük bir ihtimalde olsa aklınızda bulunsun.

Kakosmi
Diğer adıyla öznel kakosmi bir başka deyimle parosmi hastalığıdır. Gerçekte kötü bir koku olmadığı halde yanlış bir şekilde böyle algılanmasıdır. Aslında anal kötü koku şikayetiyle gelenlerin çoğunu bu gurup hastalar oluşturur. Sebebi izah edilememektedir. Kakosminin en tipik özelliği hasta bütün çevresinin bundan rahatsız olduğunu düşünür, buna bağlı olarak sosyal çevresinden kopar.

Kaosmi Tedavisi
En etkili ve kalıcı tedavisi hipnoterapi yani hipnozla tedavidir. Diğer psikolojik tedavilerden yaralanma ihtimali daha düşüktür. Diğer taraftan hipnozla tedavi son derece pratik ve hızlıdır. Kişinin kendi kendini telkin etmesi de önemli etki sağlar.

Makat Hastalıkları Uzmanına Muayene Olun
Yaşadığınız sorunu kendi imkanlarınızla tespit ve teşşhis etme imkanınız olmuyorsa geç kalamdan mutlaka bir makat hastalıkları uzmanına gitmelisiniz. Doktor ve bölüm seçimi olarak her zaman için genel cerrahi uzmanlarının makat hastalıkları ile ilgilenen biri Proktoloji uzmanı tercih etmelisiniz.

470 comments

 1. Merhaba ben 14 yaşındayım. 48 kiloyum. Makatımdan bir süredir akıntı geliyor. Makat kanseri olma ihtimalim var mı? Kanama falan hiç olmadı. Çok korkuyorum, ama böyle kan alınırken kalbim dışına çıkacak gibi doktorlarla konuşamıyorum titriyorum bayağı. Şuanda tırsıyorum bu durumdan ne yapmalıyım? Doktora gitme düşüncesi bile kötü 🙁

  • Op. Dr. Seher Şirin

   14 yaşında anüs kanseri olma ihtimali çok düşüktür. Anüsteki akıntı siğilden ya da anal fistülden olabilir. Muayene etmeden kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Akıntı önemli bir belirtidir, siğil varsa da fistül varsa da tedavi edilmesi şart olan bir hastalıktır. Utanmanız hastalığı daha karmaşık bir hale getirebilir. Bazı hastalıklar kanser gibi öldürücü olmayabilir ama çektirir. Bu nedenle ilk fırsatta muayene olmanızda fayda var.

 2. Merhaba hocam. Benin sikintim koku ve iltihaptan yana. Boyle koltukalti sararmasi gibi bi sararma oluyo sabah dus alip aksamina kontrol ettigimde ve iltihap, sivilce kokusu gibi koku geliyor sorun nedir bu ortamda doktora gitmeye de cekiniyorum. Pamuklu ic camasiri giyiyorum kuru tutmaya calisiyorum ama islaklik hissi oluyo ogleden sonra aksama dogru, gunluk dus alip sabunla yikaniyorum ama sorunu cozemedim hala. Yorunlarinizi bekliyorum. Tesekkur ederim

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Makat bölgesinde koku, akıntı ve ıslaklık hissi yapan pek çok makat hastalığı vardır. Makat siğilleri, anal fistül, dış hemoroid, anal dermatit gibi hastalıklar sebep olabilir . Ayrıca obezite de bu şikayetlerin sebebi olabilir. Öncelikle muayene olarak bu duruma sebep olacak herhangi bir makat hastalığı var mı tespit edilmeli. Böyle bir hastalık tespit edilirse tedavi yapılmalı. Örneğin siğil varsa radyofrekansla yakılmalı fistül varsa ameliyat olmalısınız. Herhangi bir makat hastalığı tespit edilmezse duruma göre bakım ve hijyen açısından öneriler de bulunulabilir

 3. Hocam ben gaz kaçırıyorum tutmaya çalışırken çok zorlanıyorum farkında olmadan kaçıyo, hava soğuk ya da sıcak olsun fark etmeksizin kasık ve makat bölgem aşırı terliyor, terlediğinde kötü koku yapıyor ve iç çamaşırımda terle karışık sarı leke oluyor. Gaz insan içindeyken çok fazla oluyor karnım şişiyor stresten kaçırıcak mıyım terleyip kokucak mıyım düşüncesiyle ve o zaman gazım çok kötü kokulu şekilde çıkıyor. Kabız şekilde yaptığımda peçetede kan oluyor. Ne yapmam gerekir, kendim çözüm aradım ama olmadı hayatımı çok etkiledi beni çok yıprattı doktora birkaç hafta içinde gidicem Yaş19 erkek

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Gaz kaçırmaya neden olacak herhangi bir kas(sfinkter) kusuru olup olmadığına bakmak için, peçetedeki kanı açıklamak için muayene olmalısınız. Kaslardaki kusur muayene ile anlaşılamazsa anal manometri, endoanal ultrasonografi gibi ileri tetkikler gerekebilir. Şimdilik makat kaslarınızı kasıp 5 e kadar sayın sonra gevşetin. Yani kegel egzersizi yapın. Gaz fazla olmaması için yemeklerinzi ağzınız kapalı ve iyi çiğneyin. Acele yemek yemeyin. Kesin teşhis ve tedavi önerisi için makat muayenesi olun.

 4. Hocam ben makatimi ne kadar iyi yikasamada dayanilmaz bir koku oluyor neden

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Makatınızdaki koku dışkı kokusu olmayabilir, farkında olmadan gaz kaçırıyor olabilirsiniz. Anüs kaslarında gevşeklik olursa koku sızabilir. Terlemeye bağlı anüste dermatit olabilir. Muayene etmeden kesin bir şey demek doğru değildir.

 5. sayın hcm ben 6 yıllık ülseratif kolit hastasıyım şuanda humira denilen ilacı kullanıyorum bir yıl önce kalın bağırsakta bulunan dışkılama sırasında dışarı çıkan sonra parmağımla içeriye gönderdiğim polip vardı ve ameliyetla alın dı. dokturum sıviçlere yani kaslara dokunmadık sadece polipi altık desede akıntı ameliyat sonrası başladı akabinde bende makatta akıntı başladı(bazen iltahap bazen sıvı şeklinde) özellikle tuvaletten sonra daha yoğun oluyor tedavi içi dr gittiğimde antibiyotik verdi fayda etmedi size bir ay önce bu hastalık için çektirdiğim kısa kolon sonucunu aktarıyorum yardımcı olursanız sevinirim zira bir imamım ve abdest tutamıyorum malesef 🙁
  1-İstekNedeni:ÜLSERATİFKOLİT,ANALAKINTI

  2-Alet:PENTAX

  3-PremedikasyonveAnestezi:YOK

  4-KullanılanSarfMalzeme:ENDOSKOP

  5-İnenKolon:GİRİLMEDİ

  6-SigmoidKolon:LÜMENVEMUKOZADAGAYTAİZLENDİ.BUYÜZDENBUDÜZEYDEDEĞERLENDİRMESUBOPTİMALOLUPMUKOZADAFİBROTİKÇEKİNTİLERDIŞINDAÖZELLİKGÖRÜLMEDİ

  7-Rektum:ANALKANALKOMŞULUĞUNDADAHAÖNCEYAPILANPOLİPEKTOMİYEAİTSKARALANIGÖZLENDİ.BUNUNDIŞINDALÜMENVEMUKOZANORMALDİ.

  8-AnalKanal:GRADE1-2İNTERNALHEMOROİDLERVEANAFİSSÜRİZLENDİ.PERİANALBAKIDAFİSTÜLİZLENMEDİ.

  9-Biyopsi:ALINMADI

  10-Tanı:YETERSİZTEMİZLİK
  SUBOPTİMALSOLKOLONİNCEME
  GRADE1-2İNTERNALHEMOROİDLERVEANAFİSSÜR

  1-İstekNedeni:ÜLSERATİFKOLİT,ANALAKINTI

  2-Alet:PENTAX

  3-PremedikasyonveAnestezi:YOK

  4-KullanılanSarfMalzeme:ENDOSKOP

  5-İnenKolon:GİRİLMEDİ

  6-SigmoidKolon:LÜMENVEMUKOZADAGAYTAİZLENDİ.BUYÜZDENBUDÜZEYDEDEĞERLENDİRMESUBOPTİMALOLUPMUKOZADAFİBROTİKÇEKİNTİLERDIŞINDAÖZELLİKGÖRÜLMEDİ

  7-Rektum:ANALKANALKOMŞULUĞUNDADAHAÖNCEYAPILANPOLİPEKTOMİYEAİTSKARALANIGÖZLENDİ.BUNUNDIŞINDALÜMENVEMUKOZANORMALDİ.

  8-AnalKanal:GRADE1-2İNTERNALHEMOROİDLERVEANAFİSSÜRİZLENDİ.PERİANALBAKIDAFİSTÜLİZLENMEDİ.

  9-Biyopsi:ALINMADI

  10-Tanı:YETERSİZTEMİZLİK
  SUBOPTİMALSOLKOLONİNCEME
  GRADE1-2İNTERNALHEMOROİDLERVEANAFİSSÜR

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Kolonoskopi niz tam yapılamamış Çünkü kolon temizliği dediğimiz işlem yetersiz olmuş yani bağırsaklar içerisinde bolca dışkı var. Bu nedenle ülseratif kolit açısından tam değerlendirilmemiş ve biyopsi alınamamış.LÖSEV kolit hastasının da tüm kalın bağırsaklar iyice temizlenmeli ve tüm alanlar görülmelidir, gerekirse de biyopsi alınmalıdır.polipin alındığı yer gayet güzel olarak beklenildiği gibi nedbe dokusu ile iyileşmiş akıntı yapan bir sıkıntı görülmemiş. polip alınmasından sonra fistül gibi akıntı yapan komplikasyonların görüleceğini düşünmüyorum. Akıntıyı tespit etmek için tekrar ayrıntılı bir anüs muayenesi ve belki de MR çektirmek gerekebilir. Hastalığınızın takibi için gastroenteroloji uzmanına belli aralıklarla mutlaka kontrol müze devam etmelisiniz.

 6. hocam merhaba,makat bölgemde iltahap akıntısı oluyor genel cerraha muayne oldum doktor hem dıştan hem içten çatlak olduğunu söyledi ve bana 2 tane krem yazdı(anestol,furacin) kremleri kullanıyorum fakat iltahap akıntısı ve koku bir türlü geçmiyor bunun tedavisi ameliyat olabilir mi hocam tesekkurler

  • Op. Dr. Seher Şirin

   İltihaplı akıntı varsa fissür değil fistül olablir. Bu iki hastalık farklı hastalıklardır. Fistül varsa ameliyat şarttır. Yeniden muayene olup şikayetinizin geçmediğini iletin. Proctoloji konusunda deneyimli doktor bulmaya çalışın. Fistül deliği bazen makata çok yakınsa görülemeyebilir. Teşhiste yanılmalara sebep olabilir.

   • Merhaba hocam ben 18 yaşında 55 kilolarda bir bireyim , çiğköfte yemiştim acılı 2 gün üst üste ondan sonra şöyle bi durum ortaya çıktı
    makat bölgemde 3 gündür kötü kokulu sıvı geliyor ama gitgide azalıyor hatta bu son günlerde kalmadı gibi bişey , napmam gerekiyor hocam bi acil durum varmı

    • Op. Dr. Seher Şirin

     Kötü kokulu akıntı yani sıvı gelmesi genellikle anal fistülde olur. Fakat fistül oluşumunda acı yemenin bir rolü yoktur. Bazen kriptit dediğimiz bir iltihap vardır, akıntı olunca geçebilir. Muayene etmeden bir şey söylemek zor. Tekrar akıntı, şişlik olursa muayene olmalısınız.

 7. Merhabalar,
  Makat bölgemde , 2-3 gün boyunca bir akıntı oldu ve bundan öncesindede düzenli temizlememe rağmen koku olduğunu düşünmekteyim. Yorumunuzu beklemekteyim. Herhangi kullanılabilecek bir ilaç var mıdır ?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Makatta akıntı basit bir cilt dermatitinden olabileceği gibi makat apsesi, fistül,dış hemoroidden de olabilir. Eğer fistül ise ameliyat gerekecektir. Dermatit ise ilaçla ve bazı önlemlerle geçer. Kesin teşhis ve tedavi önerisi için genel cerrahi uzmanına makat muayenesi olmalısınız.

   • Hocam selam. Makatımdan gazla birlikte biraz sıvı geldi çok abartılı değil ama çok pis değişik bir koku vardı vebu ilk defa oldu bende merak edip internet de arama yapıyor düm ki buraya denk geldim genelde olan birşey olduğunu burda fark ettim her an gibi başka bir şikayetim yok bu konuda bir öneriniz olabilir mi acaba?

    • Op. Dr. Seher Şirin

     Merak edecek bir şeyiniz olduğunu düşünmüyorum. Gazla birlikte bağırsak sıvısı da çıkabilir. Çıkan gazın kokusu yediklerinizle direkt ilişkilidir. Ancak gaz harici çamaşırunuza akıntı gelirse o zaman muayene olmanız gerekir.

 8. Ya kolay gelsin psikolojik olrk mı etkilendim noldu her yere çevreye yayılıyormuş gibi hissediyorm koku. Şimdi şey sorcam gaz çıkrdktan sonra ( aralıklk olarak 10-20 defa gaz çıkarmaktan bashediyorm 10 15 dakikada bir yani) makatta koku kalır mı 3 5 saat sonra silince çok çok hafif peçeteyi burnuna drğdirince çok çok hafif koku geliyor notmal mi bende mi problem var.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Koku bir süre kalabilir. 10-15 dakikada bir gaz çıkarmanız disipline etmediğiniz anlamına gelir.makat kasının zaman zaman kullanmalısınız isteğinizle kasabilirsiniz uygun olan ortamda gazınızın hepsini birden çıkarabilirsiniz. Bir seferde temizleme şansınız olur böylece. Hem de makat (anüs) kası vaktinden önce gevşememiş olur.

 9. Merhaba gaz çıkarmak koku bırakır mı zira sildiğimde leke olmamasına rağmen peçeteden çok hafif bir koku geliyor. 2. 3. Silişimde koku kalmıyor.

 10. Sayın doktorum ben 2 yıldan beri miğde korucu içiyorum ama ben birgün bile içmezsen biğdem arıyor birde barsakların birbirine kenetlenmiş gibi oluyor büyük aptesimi yapamıyorum yapsamda kabızdan isal gibi oluyorum ve kabız yaptığım siyah renkte ve şu içsem bile şişkinlik var miğdem ep şiş ama miğde korucu içtimmi şişkinlik falan olmuyor kolon kanseri olabilirmiyim (saygılar diliyorum teşekkürler)

  • Op. Dr. Seher Şirin

   2 yıl mide koruyucu içmek mideniz kontrol edilmediyse ve sırf ağrı var diye içiyorsanız doğru değil. Bu süreçte midenize endoskopi yaptırmalıydınız. Siyah dışkılama daha çok mideden kanama olduğunu düşündürür. Bir ishal bir kabız olmanız da normal değil. Midedeki fazla kanamalar da siyah ishal yapabilir.Kolon kanseri olup olmadığınızı söylemek yalnız bu belirtiler ile zor. Sizin şikayetleriniz önemli şikayetler. Bazı kan tetkikleri, hem midenize hem bağısaklarınıza endoskopi yapılmalı. Ama önce pandemi hastanesi olmayan bir yerde muayene olun. Genel cerrahi uzmanı sizin muayene bulgularınıza göre gereken tetkikleri ister.

 11. Hocam çok rahatsız edici kaşıntı ve akıntı var.
  Dış Deride bile kaşıntı oluyor. Kötü bir koku veriyor.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Kaşıntı, siğil, anal dermatit, kıl kurdu gibi pek çok sebepten olabilir. Akıntı varsa fistül olma ihtimali yüksek. Fistül varsa da ameliyat gerekir. Kesin teşhis ve tedavi önerisi için muayene olmanız gerekir.

 12. Doktor amca ben 14 yaşındayım 2 aydır çok az sarı bir sıvı geliyor okulda rahatsız oluyorum.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Kilonuz varsa pişik ve terleme olabilir. Bu yaş gurubu çoğunluğu maalesef fazla kilolu. Ayrıca çocuklarda da fistül, hemoroid gibi hastalıklar hatta siğil olabilir. Bu nedenle ailenize söylemelisiniz ve sizi çocuk cerrahisi uzmanına muayene ettirmeliler.

 13. Merhaba hocam benim sorum size makatta akıttı ve kötü koku geliyor büyük abtest yapınca oluyo kötü koku ve akinti siliyom ama yinede akıntı oluyo neden acaba

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Makatta akıntı ve kötü kokunun pek çok sebebi vardır. Anal fistül ve siğiller en sık sebeptir. Fstül varsa ameliyat, siğil varsa siğilleri tek tek yakarak tedavi etmek gerekecektir. Bunun dışında dışarıya taşmış hemoroidler koku yapabilir, ilaç ve ameliyat tedavisi gerektirebilir. Anal dermatit koku ve ıslaklık yapabilir, ilaç tedavisi ve bazı hijyen önerileri ile geçecektir. Kesin teşhis ve tedavi önerisi için genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız.

 14. Hayırlı günler babam kalın bağısak kanseri oldu bağırsağı göbek kısmına dikildi 6 aydır normal bir şekilde yaşıyorken şu sıralar makat bolgesinin yan çeperinden sarı kırmızı sümüksü madde gelmekte doktoru amcayı yormayın deyip eve gönderdi yaşı 82 olmasına rağmen ağrısı yok şu anda 15 gündür baya kilo kaybı ve erime başladı ne yapmamızı önerirsiniz selamlar saygılar.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Bağırsağını karına bağladılarsa (kolostomi) ya ileri evredir ya da anüse çok yakın rektum dediğimiz bölgededir. Makat çevresinde akıntı varsa tümör nüksü yani o bölgede de tümör gelişmiş olabilir, tümör fistül yapmış olabilir, görmeden bir şey demek zor. Takip eden doktorunuz yormayın dediyse ileri evrededir. O bölgeyi sık sık kurulayın. Takip eden onkoloğunuzun önerilerine uyun. Ekstradan öneri vermem doğru değil.

 15. Hocam benden sıvı gelıyor mu gelmiyor mu tam emin degılım geliyor sanırım boyle krem rengi gibi onu gecelim siddetli sekılde kasınıyor artık kasımaktan yanmaya baslıyor bu ne olabılır

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Makattan akıntı, ıslaklık hissi daha çok fistülde, dışarıya çıkmış hemoroidlerde ve siğilde olabilir. Bu hastalıklarda kaşıntı da olabilir. Şiddetli kaşıma sonrası da ileri düzeyde dermatitte akıntı gibi ıslaklık olabilir. Anal dermatit dışındakiler müdahale gerektirir. Kesin tedavi önerebilmek için muayene olmanız gerekir. Kaşıntıyı azaltmak için (şimdilik muayeneye kadar-geçici öneri olarak) makatınızı az ya da çok fazla yıkamayın. Mutlaka kurulayın. sabun, solüsyon, ıslak mendil kullanmayın. Sentetik ve dar çamaşır giymeyin. Çamaşırlarınızı iyi durulayın. Kahve, kola, gazlı içecekler, ağır baharatlı yemekler yememeye çalışın.Kiloluysanız kilo verin. İlk fırsatta da muayene olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir