Makatta Akıntı ve Koku

Her insan güzel ve bakımlı görünmek, güzel kokmak ister, fakat kişinin hijyen kurallarına tam olarak riayet etmemesi ve anal bölgede görülen sağlık sorunları, hastalıklar bazen bu istediğinizi gölgeleyebilir. Özellikle anal bölgede görülen bir çok hastalık belirtileri arasında ağrı, kanama, kaşıntı dışında ayrıca akıntı, ıslaklık ve kötü koku gibi bezdirici şikayetleri görülmektedir.

Makatta Akıntı Neden Olur?

Öncelikle makatta akıntı deyince çok ciddi bir akıntı algılanmamalıdır. Hayal etmek gerekirse iç çamaşırın ıslanmasına neden olacak düzeyde olup, genelde irin şeklindedir. Nedenlerine bakacak olursak bir çok sorunu nedenleri ile birlikte ortaya koymak gerekir. O nedenle sayfanın devamında makat akıntısına neden olan faktörleri en önemliden sorunlardan başlayarak aktaracağız.

Fistül, Perianal Fistül:
Anüs bölgesinde akıntı ve kötü kokuya neden olan sorunların başında Fistül gelmektedir. Neden ve nasıl oluştuğuna bakacak olursak ilk etapta anüs bölgesine salgı yapan bezlerde tıkanma ile ortaya çıkmaktadır. Bu tıkanma sonucu salgının cilt altına akmasına ve iltihap oluşturmasına neden olmaktadır. Bu iltihap anlaşılıp, boşaltılmaması halinde cilt altına boşalır ve bu şekilde bir ucu kalın bağırsak ile bir ucu cilt dışında olan bir kanala neden olur. Ortaya çıkan bu kanaldan genelde daha çok dışkı benzeri akıntı gelmektedir. Geç kalınmadan tedavi edilmesi gereken bir hastalık olup, Lazer ve Seton yöntemi ile tedavi edilmektedir.

Kıl Dönmesi Apsesi
Akıntı ve kötü kokuya neden olan hususlardan biride anal apse olup, özellikle kıl dönmesi olan erkeklerde sık karşılaşılan bir durumdur. Nedenleri ve görülme şekline bakacak olursak, ilk olarak sorunun ileri derece olduğu anlamına gelmektedir. Cilt altında toplanan kıl, tüy etraftaki cilde zarar vermemesi için zarla kaplanır. Vücudumuz bununla da sınırlı kalmayıp, bu yabancı cisimleri imha etmek için belirli zamanlarda sıvı salgılamaktadır. Fakat bu sıvı cilt altına giren saç kıllarını yok etme imkanı olmayacaktır. Cilt dışına çıkmaya çalışan bu sıvı kıl deliklerinin kapalı olması sonucunda çıkamayarak apse oluşmasına neden olmaktadır. Sivilce gibi olabileceği gibi portakal büyüklüğüne ulaşabilir. Ağrı, kaşıntı ve akıntıya neden olmaktadır. Farkına varmanız halinde geç kalmadan mutlaka boşaltılması gerekir. Aksi halde bir üst başlıkta yer alan Fistül problemine neden olmaktadır.

Mayasıl (Anal Dermatit)
Makat kaşıntısı şikayetinin en önemli nedenlerinden biri olan Mayasıl her ne kadar basur hastalığı ile karıştırılsa da çok fazla benzerliği yoktur. Anal dermatit olarak bilinen bu hastalıkta genelde kişinin hataları sonucu makat bölgesi cildi korunaksız ve risklere açık hale gelmektedir. Özellikle cildin nemli bırakılması, kimyasal tuvalet kağıtları, dar pantolon, sentetik iç çamaşırı, sabun kullanımı anüs bölgesi cildinin koruma tabakasını yok etmesine neden olmaktadır. Başta kaşıntı yanı sıra sürekli tahriş, hafif kanama ve akıntıya neden olmaktadır. Çözümü için daha öncede belirttiğimiz gibi Pruzon Krem ile mümkündür. Tabii ki burada size de büyük görev düşmekte olup, eski hataları tekrarlamamanız gerekir.

Hemoroid Memeleri
Halk arasında basur olarak bilinen hemoroid iç ve dış olarak ikiye ayrılmasına karşın daha çok anüs iç kısmında görülen ve makat bölgesindeki toplardamarların genişlemesi, makat kaslarının gevşemesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. 3. Derece basur olması ile birlikte makat dışına çıkan bu memeler genelde dışkılama sonrası geri girmekte yada kişi parmağı ile sokması gerekir. 4. Derece olması halinde ise sürekli anüs dışında durmakta ve kalın bağırsaktan akıntıların gelmesine neden olmaktadır. 4. Derece hemoroid tedavisi yalnızca ameliyat ile mümkün olduğu için size özellikle THD yöntemini araştırmanızı öneririm.

Anal Fissür
Daha çok can yanmasına neden olsa da ilerleyenn süreçte kronik hale gelen hastalık iltihaplanarak akıntıya neden olmaktadır. En önemli şikayetlerden biri dışkılama esnasında daha önce böylesine hiç görmediğiniz can yanması olacaktır. Acıyı tarif etmek gerekirse sanki makat iç kısmını cam ile kesiyormuş gibi diyebilirim. İlk başlarda dışkılama sonrası geçen bu can yanması hastalığın ilerlemesi kronik hale gelmesi halinde dışkılama sonrası 2-3 saat saha devam edebilmektedir. Kronik hale gelen makat çatlağının tedavisi ameliyat yada gelişmiş bir yöntem olan Botoks uygulamasıdır. Anal Fissür ameliyatı sonrası dışkı kaçırmaya neden olacağı için çok fazla önerilmez.

Dışkı Kaçırma
Makatta akıntı ve kötü kokoya neden olan durumlardan biride istem dışı gaz ve dışkı kaçırma olmaktadır. Özellikle daha önce Anal Fissür ameliyatı olan insanlarda sık görülen bir durum olup, klasik ameliyatlarda makat kasları kontrolsüz kesildiği için kişi dışkı kaçırma problemi ile karşı karşıya kalabilir. Tabii ki buda iç çamaşırda ıslaklık ve kötü kokuya neden olmaktadır.

Anal Bölgede Koku

Egzama
Bu konuda aktaracağım sorunlardan sonuncusu egzama olup, daha çok tüketilen gıdalarla alakalı olmaktadır. Kurdeşen sorununa neden olarak cilt salgısı yapabilir. Düşük bir ihtimalde olsa aklınızda bulunsun.

Kakosmi
Diğer adıyla öznel kakosmi bir başka deyimle parosmi hastalığıdır. Gerçekte kötü bir koku olmadığı halde yanlış bir şekilde böyle algılanmasıdır. Aslında anal kötü koku şikayetiyle gelenlerin çoğunu bu gurup hastalar oluşturur. Sebebi izah edilememektedir. Kakosminin en tipik özelliği hasta bütün çevresinin bundan rahatsız olduğunu düşünür, buna bağlı olarak sosyal çevresinden kopar.

Kaosmi Tedavisi
En etkili ve kalıcı tedavisi hipnoterapi yani hipnozla tedavidir. Diğer psikolojik tedavilerden yaralanma ihtimali daha düşüktür. Diğer taraftan hipnozla tedavi son derece pratik ve hızlıdır. Kişinin kendi kendini telkin etmesi de önemli etki sağlar.

Makat Hastalıkları Uzmanına Muayene Olun
Yaşadığınız sorunu kendi imkanlarınızla tespit ve teşşhis etme imkanınız olmuyorsa geç kalamdan mutlaka bir makat hastalıkları uzmanına gitmelisiniz. Doktor ve bölüm seçimi olarak her zaman için genel cerrahi uzmanlarının makat hastalıkları ile ilgilenen biri Proktoloji uzmanı tercih etmelisiniz.

508 Yorum

 1. Merhabalar, ben 2008 yılında makatımın sağ tarafında çıkan şişme ile cerrah bölümüne gitmiştim, apse teşhisi konuldu ameliyat ile temizlememiz gerekiyor denildi. Ameliyat oldum, apse olan yer açık kaldı ordan uzun zaman hep akıntı geldi beyaz kıyafet giyemiyordum pet dahi kullandığım zamanlar oldu. Geçmemesi sebebi ile tekrar farklı doktora gittim. Beni ameliyata aldı, camera ile baktı akıntının nerden geldiğini bulamadı araştırma hastanesine sevk etti, araştırma hastanesine gitmeden önce bu alanda uzman denilen hocalara da gittim ameliyat İçin ücret çok istenince yaptıramadık, ordan araştırma hastanesinde ameliyat oldum, rahatsızlığım bir süre nüksetmedi. Tarihini hatırlamıyorum ama ara ara akıntınlarım oluyordu tekrar farklı bir araştırma hastanesinde proktoloji bölümüne gittim, doktor muayene etti, Prof yaşın daha çok genç seni ben ameliyat yapmam orayı oymam gerekiyor iyileşmen uzun sürer dedi, bu seni öldürmez kanser de etmez ama bununla yaşamayı öğreneceksin dedi, hayatının parçası olacak dedi. Bir daha doktora gitmedim bu cümlelerin üstüne ameliyat yerim kapandığı için bazen o bölgede acı sızı oluyor, makat bölgesinden kötü kokular oluyor. 2008 den beri bu hastalık benimle. Temmuz 2021 yılında gastroentoloji bölümüne mide rahatsızlığım dan dolayı endoskopi ve kolonoskopi yapıldı bir problem çıkmadı, küçük iki tane iç hemoroid var dediler. Bazen sıcak su banyosu yaparım kendimi iyi hissediyorum. Sizce ne yapmam gerekiyor.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Muhtemelen anal apse sonrası bir fistül hastalığı geçirdiniz. Fistül ameliyatı zor olan ve tekrarlayabilen bir hastalıktır. Şu anda sıkıntınız yoksa herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. Anal bölgede ağrı, şişlik, kızarıklık, vücutta ateş gibi belirtiler olursa o zaman erken dönemde doktora başvurmalısınız. Apse gelişirse erkenden boşaltılırsa fistüle dönme ihtimali ve fistül olsa bile komplike yani zor fistül olma ihtimali azalır

 2. Merhaba hocam makatta terleme mevcut koku falan gelmiyor sadece terleme sizce nedendir cevaplarsanız sevinirim

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Makatta terleme genellikle yapısaldır. Şişmanlık, popo yanaklarının geniş olması ve ortadaki çukur kısmının derin olması gibi sebepler arttırır. Rahatsız olduğunuz terleme varsa o bölgeye botoks uygulayarak terleme azaltılabilir

 3. Iyı gunler hocam bende makattan beyaz kremsı uzun katı bir akıntı gelmekte makattakı bı problemden dolayı olabilir mi aynı zamanda akıntı agır kokulu

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Makattaki kokulu, beyaz akıntı anal,fistül olabileceğini gösterir. Fistül dışında anal kriptit ya da anal dermatit de olabilir. Fistül varsa mutlaka ameliyat gerekir, diğerleri ilaç tedavisi ile düzelebilir. Kesin teşhis ve tedavi önerisi için mutlaka muayene olmalısınız. Eğer fistül ise sık sık enfeksiyon tekrarlayarak genişleyebilir, ilerleyebilir. Sonradan yapılacak ameliyatı daha zor ve riskli hale getirir

 4. Hocam merhaba 21 yaşındayım bu makattan gelen kötü koku hakkında bir sorunum yoktu ama 3 sene önce nedensiz bir şekilde kötü kokular gelmeye başladı hala daha devam ediyor.Bu koku bazen lağam gibi,çöp kokusu gibi,is tarzında kokular.Ne yapmam lazım sosyal hayatım neredeyse bitmek üzere

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Makattaki kötü koku istemsiz gaz kaçırma, dışkı sızması, makat siğilleri, analfistül, anal dermatit gibi pek çok hastalıklarda görülebilir. Kilolu iseniz devamlı ıslak kalmasına bağlı mantarlar kötü koku yapabilir. Kesin teşhis için muayene olmanız şart. Çünkü bahsettiğim bütün bu hastalıkların tedavisi farklıdır. Örneğin anüs siğili varsa yayılmadan mutlaka radyofrekansla tedavi olmalısınız. Fistül varsa ameliyat şarttır. anal dermatit varsa birtakım önlemler ve ilaç tedavisi verilebilir

 5. Merhaba hocam 6 yil once makat catlagim vardi botoks yaptirmisdim ve bugun sarimsi akinti ve agri var tuvaletten sonra agri cok siddetlenio 5-6 saat sonra geciyor anrecta kullanmaya baslicam
  Ama insallah gecebilir diye dusunuyorum?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Geçmişte yaşadığınız bir tecrübe olsa da muayene olmadan ilaç kullanmanızı önermem. Geçmişte fissür yaşamış olabilirsiniz ama şu anda akıntıdan da bahsediyorsunuz. Akıntı fistülde, dış hemoroidlerde, anal dermatitde olabilir. Ağrı olması fissürü desteklediği gibi fistülde de ağrı vardır. Bu nedenle bir an önce iyileşebilmeniz için muayene olmanızı öneririm

 6. Hocam, iki ayrı genel cerraha muayene oldum kronik anal fissür dediler. 6 ay oldu bazen düzeliyor bir süre sonra tekrarlıyor.
  Sabahları aç karnına 1 yemek kaşığı zeytin yağı içiyorum, ve gün içinde her öğünden sonra 1 yemek kaşığı içmeye devam ediyorum.
  Günde en az 2 litre su içiyorum.
  Beslenmeme dikkat ediyorum acı baharatlı yemiyorum
  her gün aynı saatte tuvalete çıkıyorum.
  Makat iç ve dış bölgesi temizliğime çok dikkat ediyorum.
  Tuvalet esnasında ağrım oluyor ama çok fazla değil. Gün içinde hissetmiyorum yanma kaşıntı olmuyor.
  başka neler yapabilirim birde akıntı konusunda bilgilendirebilir misiniz beni abdest konusunda bazen vesveseye düşüyorum. her taharet almadan önce tuvalet kağıdı ile kontrol ediyorum herhangi bir renki sıvı veya kötü koku yok sadece bazen peçeteye şeffak bir ıslaklık geliyor. bu akıntımı yoksa ter mi hocam.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Fissür de bir miktar ıslaklık hissi olabilir. Akıntı yapacak fistül, siğil gibi durumlar olsaydı meslektaşlarımız mutlaka görürdü. İnatçı kabızlıkta ileri tetkik gerekir. Özellikle kabızlık aniden başladıysa mutlaka kolonoskopi gerekir. Fissür düzelinceye kadar doktorunuz size zaten kabızlık için ilaç vermiştir. Eğer ki fissür tedavi ile geçmiyorsa, kronikleşmiş ise botoks tedavisi ya da ameliyat tedavisi önerilebilir. Ameliyat sonrası yan etkilerinin daha az olması ve gaz kaçırma gibi yan etkilerin olmaması nedeniyle botoksu daha çok öneriyorum

  • Hocam İshal e yakalandım gerekli tedbirleri alarak 3 günde iyileştim ardından selpakta kanama görmeye başladım akıntı da vardı. sürekli wc ye gitme ihtiyacım oluyordu.
   Acile gittim makatta çatlak olabilir dedi krem verdi 3 4 gün kullandım belirtiler geçince ilaç kullanmayı bıraktım. Büyük ihtimal biraz tahriş oldu. Büyük abdestim gelmediği için 3 günde 1 yapıyordum ve bu durum sert Dışkılamama sebep oluyordu. Kabızlık yaşadım çıkarmak için kendimi birazcık zorladım.
   Nedenini bilmediğim bir nedenle kıl kurduna yakalandım. İlaçları kullandım Kıl Kurdu geçti.
   İshal ve Kabızlık Problemim de geçti.
   Şuan Koyu renkli bir akıntı var bu durum için Genel Cerrahiye gittim teşhis koyması için bakması yeterli oldu. Antibiyotik, krem ve ağrı kesici verdi. İlk başlarda sadece akıntı varken şimdi ağrı ve şişkinlik de var şişkinlik arada kendi kendine geçiyor. Kronikleşmiş olabilir mi?
   Bu süreçte ne yapmam lazım. İç çamaşırımda sürekli leke var. İlk başlarda ıslaklık da vardı.

   • Op. Dr. Seher Şirin

    Ishal olduğu zaman beraberinde makatta şişlik, akıntı varsa perianalfistül olma ihtimali yüksek. Perianal fistül tanısı muayene ve gerekirse mr çektirerek yapılabilir. Akıntının geçip geçip tekrar gelmesi fistül olabilme ihtimalini arttırıyor. Ayrıca ishal ve kabızlık olduğunda bağırsak hastalıkları açısından da muayene sonrasında kolonoskopi gerektirebilir. muayenede fistül varsa ameliyat olmanız gerekir.

    • Hocam ishalden 1 ay sonra başlamıştı akıntı. Acı ve Gazlı içecekleri biraz fazla tüketmiştim ondan sonra bu problem başladı.
     İşın gereği biraz hareketsiz bir hayat sürüyordum.
     Acil krem verdi
     Çatlak olabilir dedi 4 gün kullandım akıntı bitti kullanmayı bıraktım. Ardından 1 ay sonra akıntı tekrar başladı. İlk başlarda
     Kalçalarımda sertleşme olduğunu hissettim. Hocam en son agrı ve şişlik problemlerim başladı. Krem ağrı kesici ve antibiyotik kullanıyorum. İlk başlarda
     Selpakta silerken orda yaraya benzeyen bir tabaka olduğunu hissettim.
     Antibiyotik
     Krem ve ağrı kesici kullanıyorum. Bu hastalık
     Fistül ise ameliyat olmak istemiyorum.
     Dışkı kaçırma problemi olabiliyormuş.
     Devlet hastanelerinde botoks tedavisi uygulanıyor mu? İlaç tedavisinin başarı oranı nedir? Ameliyat şart mı?

     • Op. Dr. Seher Şirin

      Fistül ve fissür farklı hastalıklardır. Fistülde zaman zaman iltihap, şişlik ve akıntı ön plandadır. Fistül var ise mutlaka ameliyat gerekir. Fistül ameliyatında fistülün tipine ve fistül yolunun kaslarla ilişkisine göre gaz ve çok nadiren dışkı kaçırma gibi riskleri vardır. Ameliyat olmadan süre uzadıkça fistül ilerler, ameliyat daha komplike hale gelir ve bu riskler giderek daha da artar. Fistülde botoks tedavisinin yeri yoktur. Fissür ise Makat çatlağıdır, o bölgede bir yara vardır. İlaç tedavisi ile düzelme şansı da vardır. Muayene ile buna karar verilir. Eğer muayenede kaslarda ileri derecede kasılma varsa ameliyat ya da botoks tedavisi yapılabilir. Fissür ameliyatında da nadiren gaz kaçırma ihtimali vardır. Bu nedenle daha çok botoks enjeksiyonunu hastalarım için tercih ediyorum ben de. Hastalığınızın kesin teşhisi ve ne tedavisi yapılacağı ancak muayene sonrası karar verilebilir. Devlet hastanelerinde botoks enjeksiyonu olmadığını biliyorum. Çünkü SGK karşılamıyor. Ama yine de yanlış biliyor olabilirim, araştırmanızda fayda var

 7. Hocam merhaba. Benim sorunum şu; ishalmişim gibi lavaboya gidiyorum fakat gelen şey sümüksü turuncu bir sıvı. Bu sıvı aktıktan sonra sanki ishalde nasıl ki bağırsak zorlanır hafif ağrı yapar ama lavabo isteği bitince düzelir aynen öyle oluyorum ve bu akıntı gazla birlikte geliyor. Birden bire sabah oldu ve devam ediyor. 3 gün önce de tam kan testi ve hormon testi yaptırdım sonuçlarım temiz geldi. Sizce bu neden kaynaklı olabilir? Ve ciddi birşey olsa testte çıkar mıydı? Bir kaç ay önce farklı bir rahatsızlıktan gaita testi yaptırdım oda temiz geldi. Bu arada bende şuan devam eden hastalık olarak anal fissür ve mideyle on iki parmak bağırsağımda ülser kırmızı lekeler var. Yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi çalışmalar dilerim.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Turuncu (hafif kanlı demekki), mukuslu dışkı bağırsak enfeksiyonu belirtisi olabilir. Özellikle iltihabı bağırsak hastalıkları, sizdekine benzer şikayetler yapar. Bu şekilde sık sık ishal olma, daha doğrusu mukuslu dışkılama fissür sebebi olabilir. Bağırsaktaki olabilecek inflamatuar hastalık aşısından Gastroenteroloji uzmanına muayene olmalısınız. Çok büyük ihtimalle kolonoskopi yaptıracaktır. Eğer iltihabi bir bağırsak hastalığı varsa tedavide gecikmemelisiniz ve bir an önce gastroenteroloğa gitmeniz gerekir. Çünkü uzun süreli tedavi gerektiren bir hastalıktır. Tedavi edilmezse kötü sonuçlar doğurabilir

   • Hocam eğitim ve araştırma hastanesine randevu aldım muayne oldum. İlk gittiğim doktor düz köşeye geç eğil demişti o şekilde muayne ettirmişti bu gittiğim doktor seçde pozisyonunda affedersiniz parmakla muayne etti saat 12 yönünde fissür var dedi.Daha sonra
    Makat kıpkırmızı dedi alerjin var dedi şişlik problemim de alerjiden kaynaklı bir durummuş.
    Apse var diye çok korkmuştum. Büyük ihtimal selpak alerji yaptı.Çünku
    Baksır kullanıyorum pamuklu olmasına dikkat ediyordum. Bu doktor sadece krem verdi anüsün içine ve dışına 3 öğün sürüyorum. Muayne olduktan hemen sonra kremi kullanmaya başladım lakin akıntım aşırı derecede arttı.
    Ayağa kalkamaz duruma geldim. Doktorum bol su tüketmem gerektiğini söyledi 6 ay boyunca kabız olmamam gerektiğini söyledi. Kabız olursam diye fitil yazdı.
    Dediğim gibi şuan ayağa kalkıp rutinlerimi yapamaz duruma geldim daha öncesinde akıntı az geliyordu. Gece sağa ve sola bile dönemez oldum.
    1 ay sonra muaneye çağırdı. Sizin de yorum ve düşüncelerinizi almak istedim. Ortalama kaç gün içie belirtiler azalır?

    • Hocam bu arada ikinci gittiğim doktor ilk gittiğim doktoru baktığı pozisyon yüzünden baya bir eleştirdi.

     • Op. Dr. Seher Şirin

      Bir meslektaşımızın diğer meslektaşımızı eleştirmesini doğru bulmuyorum. Hiç bir zaman da yapmam. Çünkü tıpta tek bir doğru yoktur. Hastanın, hastalığın, doktorun imkanlarının ne olduğunu bilmeden konuşmak yanlıştır.

    • Op. Dr. Seher Şirin

     Bir kişinin diğer kişiyi muayene pozisyonu nedeniyle eleştirmesi doğru değil. Her hekim kendi poliklinik imkanları ya da en iyi görebildiği pozisyonu seçer. Muayene pozisyonu olarak tek bir doğru yoktur. Anoskop ile baktığım için ben de diz dirsek ve secde pozisyonunda muayene ediyorum, ama dizi ağrıyan hastalarda sol yan yatırarak da muayene ediyorum. Bu yanlış olduğunu göstermez. Hastalığınıza gelince o zaman ağrı olması, sonradan akıntı olması fissürünüze enfeksiyon eklenmiş olabileceğini gösterir. Ayrıca akıntının artması alerjik bir bünyeniz olduğu için ilaç ve kremlere karşı alerji olabileceğini de gösterir. Bence şikayetiniz de artma olduğundan dolayı bir ay beklemeden de gidebilirsiniz. Eğer enfeksiyon varsa farklı yönde bir tedavi planı geliştirilebilir

     • Hocam malesef çatlakta enfeksiyon oluşmuş kullandığım kremin etkisi ile akıntım artmış olabilir mi?
      Bugün ilacı kullanmaya başlayalı 4 gün oldu.
      Enfeksiyon oluşmuş çatlaklarda başka hangi tedavi yöntemleri uygulanıyor? Bilgi verebilir misiniz? Ayrıca hocam kremin işe yaradığını ve çatlağın iyileşmeye başladığını nasıl anlarım? İlk 2 gün boyunca alıntım fazla geldi ama şuan azalma var. En azından gece sağa sola dönebiliyorum. Bu iyileşmeye başladığını mı gösterir.

     • Op. Dr. Seher Şirin

      Anal fissür enfeksiyon olduysa ve bu muayene de tespit edildiyse doktorunuz buna yönelik ilaçlar vermiştir. 4 gün tedavi için erken sayılır. Anal fissürün iyileştiğini şikayetlerinizin giderek azalmasından fark edebilirsiniz. Şikayetleriniz azalmazsa fissürün durumu da muayene ile kontrol edilebilir.

 8. hocam ben kıl dönmesi ameliyatı olduktan sonra makat bölgesinden terlemeye sıcağa maruz kaldığında açık sarı ya da kahverengi renginde diyebileceğim ve kötü kokan bir ilitahap mı artık neyse öyle bir şey geliyor akma gibi değil ama(kasıkta oluşan pişik gibi aynı kokusu ve rengide benziyor biraz)peçeteyle silince görüyorum yani . doktor gazlı bez pamuk koy demişti ameliyattan sonra havasız kalmasın bir süre diye ama ben ilk zamanlar koymadım ve o dönem hareketsiz yattıgım zaman sıcak ve neme maruz kaldı makat bölgesi ne olmuş olabilir acaba 1 aydır gazlı bez pamuk modunda geziyoruz hala tam düzelme yok

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Ameliyattan sonra o bölgeyi zaten herkes temiz ve kuru tutması gerekiyor. Kilolu iseniz veya kalça yapınızdan dolayı kuyruk sokumu kısmı derinde kalıyorsa ekstra özen göstermeniz gerekiyor. Devamlı gaz bezi koymak yerine saatte bır kağıt havlu ile kurulayın,. Her gün mutlaka duş alın, duştan sonra da mutlaka kurulama işlemini uygulayın. Koku geçmezse doktorunuza tekrar başvurun

 9. Bende dıs basur vardı patlıcan sapı kaynat iç dediler içtim gecti fakat akıntı pis kokulu sıvı akıntısı var ne tavsiye edersiniz

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Pis kokulu akıntı varsa demek ki hastalığınız basur değil ya dabasurunuz iltihap kaptı. Her zaman söylüyorum makattaki her hastalığı basur zannetmeyin ve sağdan soldan, komşularınızdan bu şekilde öneriler almayın diye. Özellikle pis kokulu bir akıntı varsa fistül, anal dermatit, siğil, anal kanser gibi hastalıklar olabilir. Kesin teşhis ve tedavi önerisi için mutlaka muayene olmanız gerekiyor. Bu hastalıklar varsa gereken tedavileri olmazsanız da geçmez.

 10. Hocam merhaba nasılsınız makatımda iki gün içinde memeler çıktı tam üç tane bir tanesi elimi bile dokunayamaycağım kadar çok şiş diğer ikisi yumuşaktı aşırı derecede gece uyutmayan ağrı oldu ertesi gün acile gittim acilde krem verdiler ağrı kesici galiba biri içine sıkılıyor diğeri ise dışına sürüyorum üç gün kullanmadım şimdi makatta her tuvalette iç çamaşırında kan görüyorum kan da değil çok açık renkli kırmızı bişey gibi tam kana benzemiyor. Ve aşırı derece de kaşınıyor mememler indi içi boşaldı gibi şişlik yok ama kaşıntı ve kan devam ediyo nedir acaba sorun

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Muhtemelen tromboze hemoroid ya da anal hematom dediğimiz bir durum oluştu. İlaçların da etkisi ile ya da kendiliğinden o pıhtı boşaldı. Bu durum kanama şeklinde kendini gösterir. Kanama sonrasında da şişlikler ve ağrı azalır. İlaç tedavisinin de bu yönde olumlu etkisi vardır. Akıntı ve kanama devam ettiği için kaşıntı görülebilir. Akıntının cinsi önemlidir, yalnızca kanlı bir akıntı ise tromboze hemoroide bağlı kanamadır, ama akıntıda iltihap da varsa kaşıntı daha fazla olur. Bu durumda da perianal apse ve fistül açısından tekrar değerlendirmek gerekir. Zaten tedavi sonrasında doktorunuza kontrole gitmenizde fayda var. Eğer tromboze hemoroid geçirdiyseniz kalan bölgede hemoroid varsa yeniden müdahale ya da tedavi gerekebilir.

 11. Hocam benim sanki psikolojik gibi birşey evde rahatım ama dışarı çıkarken sanki kokuyormusum gibi geliyor ve soyal hayatım gidgude bozuluyor bunun nedir

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Sorununuzu yazmamışsınız. Makatta akıntı ve kötü koku mu var? Bu konu başlığında yazdığınız için söylüyorum. Eğer makatta akıntı var ise fistül, dış hemoroid gibi hastalıklardan olabilir. Bunun sebebini belirlemek için mutlaka muayene gerekir. Fistül, siğil gibi hastalıklar da mutlaka tedavi gerektiren önemli hastalıklardır. İlk fırsatta genel cerrahi uzmanına muayene olmanızda fayda var. Daha fazla psikolojinizi bozmanıza gerek yok.

 12. Hocam yaşım 18 Her sigara içtiğimde makattan ıslaklık ve beraberinde bir koku getiriyor Sizce ne olabilir ne yapmalıyım

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Sigara içmeniz ile makattan gelen ıslaklığın ve kokunun hiç alakası yoktur. Sigaranın başka her şeye zararı vardır, ilgisi vardır fakat bahsettiğiniz şikayet ile ilgisi yoktur. 18 yaşında size önerebileceğim tek şey sigara içmemeniz olacaktır.Makattaki şikayetiniz için makat muayenesi gerekir

   • Hocam makatta sanki koku varmış gibi geliyo ama akıntı falan yok iç çamaşırı dada koku yok psikolojik olarmi

    • Op. Dr. Seher Şirin

     Makattan koku geldiğinde makat fistülü, siğil gibi hastalıkların olup olmadığını belirlemek için muayene gerekir. Muayenede aynı zamanda makat kaslarının gerginliği de kontrol edilmeli. Eğer makat kaslarında gevşeme var ise gaz sızıntısı ve gaz kaçağı olabilir. Çok fazla gaz kaçağı yoksa farkında olmayabilirsiniz. Eğer muayenede hiçbir bozukluk tespit edilmemişse psikolojik olma ihtimali vardır

 13. hocam iyi günler makat bölgemin hemen etrafında kanamayla birlikte çok şiddetli bir koku var yaşım 17 57 kilo civarındayım doktora gitmekten ve aileme söylemekten utanıyorum aslında korkuyorum ne yapmalıyım sizce

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Makat etrafından kokulu, kanlı akıntı varsa makat apsesi veya makat fistülü olabilir. Bu belirti önemli bir belirtidir. Bunda utanacak bir şey yoktur, mutlaka ailenize söyleyip genel cerrahi uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir. Ayrıca bazen kokulu akıntıyı dış hemoroidler,siğil gibi başka hastalıklar da yapabilir. Fistül varsa ameliyat gerekir. Süre bu hastalıklarda önemlidir. Çoğunlukla hayati tehlikesi yoktur ama ilerledikçe tedavisi zorlaşır. Vakit kaybetmemelisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir