Basur Ağrısı Nasıl Geçer?

Makat hastalıkları arasında sanılanın aksine en az ağrı yapan hastalıklardan biri Basur yada tıp dilindeki adı ile Hemoroid daha çok ileri evrelerde ağrı problemine neden olmaktadır. Süreç belirtmek gerekirse 3. ve 4. derece diyebiliriz. Çok sık görülmemesine karşın ortaya çıktımı diğer ağrılardan çok farklı olarak 3-4 hafta sürebilmektedir. Bu sayfada sizlere basur ağrısının nedenleri ve çözüm yollarına dair bilgi vermek istiyorum. Fakat önlem almanız için ilk olarak nedenlerine bakmak istiyorum. Onun öncesinde ise önemli bir hususu aktararak devam edelim. Makat ağrısı sadece basur hastalığı ile alakalı olmayıp, bir çok hastalığın (Anal Hematom, Anal Fissür, Anal Apse, Makat Kanseri vs) belirtisi yada şikayeti olabilmektedir. O nedenle konuya devam etmeden önce aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak makat ağrısı yapan hastalıkları inceleyin. https://www.makathastaliklari.net/makat-agrisi/

Hemoroid Ağrısı Nasıl Olur?

Bu soruya cevap vermeden önce hastalığın yapısını bir kez daha hatırlamak gerekir. Dış ve iç basur olarak ikiye ayrılan Hemoroid daha çok anüs iç kısmında toplardamar kaslarının gevşemesi ile ortaya çıkan ve iç basur olarak anılanı sorun teşkil etmektedir. Kalın bağırsağın son kısmında bulunan toplardamarların (ıkınma sonucu) aşırı baskıya maruz kalması ile genişleme sürecine girmesidir. Bu genişleme öylesine bir hal alır ki toplardamar anüs iç kısmına geçer ve dışkılama esnasında dışkının sürtünmesi ile kanama görülür. Yani hastalık ilk olarak dışkılama esnasında görülen kanamalar ile kendini göstermektedir. Ağrısız olan bu kanama 1 hafta içerisinde geçmemesi halinde mutlaka doktora başvurmak gerekir. Erken teşhis edilmesi halinde ilaçla tedavisi mümkün olabilmektedir.

Toplardamar Genişleyerek Anüs Dışına Çıkabilir
Hemoroid hastalarında sık görülen kabızlık problemi ile kişi sürekli ıkınma hatasına devam etmektedir. Bu ıkınma sonucu genişleyen toplardamarın genişlemesi hızla devam etmektedir. Buna bir örnek vermek gerekirse kişi dışkılama esnasında dışkı ile anüs dışına çıkabilir. İkinci derece hemoroid hastalarında dışkılama bitip, kişi ayağa kalktığında meme (toplardamar) anüs iç kısmına geri girmektedir.

Üçüncü Derece Hemoroid Mememesi Girmeyebilir
Utanma sorunu ve ameliyat korkusu ile doktordan uzak duran insanlar genelde hastalığın sürekli ilerlemesine neden olmaktadır. Üçüncü evreye ulaşan hastalık yine dışkılama esnasında basur memesi anüs dış kısmına çıkmaktadır. Kişi ayağa kalksa da bazen kendisi girmeyebilir. Bu durumda kişi bilgili ve uyanık davranıp, basur memesini parmağı ile anüs iç kısmına sokması gerekmektedir. Dördüncü ve son evrede ise hemoroid memesi sürekli anüs dış kısmında yer almaktadır. Şimdi ağrıya neden olan olaya geçelim.

Basur Ağrısının Nedeni Tromboze Hemoroid

4.Evrede devamlı dışarıda kalan basur memelerinin kuruması,üzerinin erezyon dediğimiz yara halini alması,ileri derecede ödemli olması şiddetli ağrı yapar.

Hemoroid hastalarında  ağrının  diğer bir  nedeni tıp dilinde Tromboze Hemoroid olarak bilinen basur memesinin içinin kanla dolup pıhtılaşmasıdır. 3. Evre ile başlayan bu risk sürekli devam etmektedir. Anüs dış kısmında kalan basur memesi anüs kasları arasında sıkışarak boğulmaya neden olmaktadır. Şimdi dilerseniz bu aktardıklarımı bir video (animasyon) ile nasıl olduğunu görelim.

Basur Ağrısı Ne Kadar Sürer?

Bu sorunun soruluş nedeni maalesef yine kendi kendimize çözüm bulmak içindir. Fakat yazının başında da belirttiğim gibi makat bölgesinde görülen her ağrı Hemoroid ile alakası olmayabilir. Hemoroid ağrısı diğerlerinden farklı olup, ne kadar sürdüğü ve şiddeti aslında hangi hastalığın olduğu yönünde bilgi vermektedir.

Ağrı 3-4 Hafta Sürebilir
Normalde çok fazla ağrıya neden olmayan hemoroid ağrı için gerekli koşullar oluştuğunda ise yaklaşık 1 ay sürecek ağrılı bir sürece hazır olmalısınız. Bunun ilk haftası çok şiddetli olup, geri kalan 2-3 haftalık süreçte ile ağrı hafifleyerek devam etmektedir. Tabii ki bir ay boyunca onun geçmesini beklemek yerine evinizde diyet ve bilimsel anlamda yapabileceğiniz uygulamalar bulunmaktadır.

Basur Ağrısı Nasıl Geçer?

Sorunun yapısı ve nedenlerini aktardıktan sonra artık ortaya çıkan ağrının nasıl geçeceğine dair çözüm yollarını aktaralım. Öncelikle bu ağrıdan tamamen kurtulmak yerine daha hafif düzeye ineceğini unutmayın. Yani basit bir karın yada baş ağrısı olmayıp, bir ağrı kesici ile pat diye kesilmesini beklemeyin. O nedenle aktaracağımız öneriler daha çok hafifletme yada kabul edilebilir düzeye getirmek içindir.

1) Sıcak Oturma Banyosu
Evet arkadaşlar basur ağrısından kurtulmak için evde uygulayabileceğiniz basit uygulamalardan biri sıcak oturma banyosu olup, nasıl yapılacağına dair sitemizde bilgiler yer almaktadır. Günde istediğiniz kadar yapabileceğiniz bu uygulama doğal bir ağrı hafifletici olarak kabul edilir.

2) Ağrı Kesici (Anestol) Krem Kullanabilirsiniz
Makat ağrılarında tabletler ve kremler birlikte kullanılmaktadır. En çok tercih edilen ürün Anestol Krem olup, bir diğer ağrılı hastalık olan Anal Fissür (makat çatlağı) ağrıları içinde kullanılmaktadır.

3) Hemoroid kremleri:
Bir diğer krem türü ise Procto-Glyvenol olup, ödem giderici ve uyuşturucu etkisi ile hasta ortaya çıkan ağrıyı hissetmez.

4) Daflon Tablet Yine Rahatlatıcıdır
Tablet grubunda ise Daflon tablet makat bölgesindeki dolaşımı düzenleyerek ödemi giderir ,şiddetli ağrıyı önleyerek kişide rahatlama etkisi oluşturmaktadır.

5) Ameliyat İle Pıhtı Boşaltılarak Hasta Rahatlatılır
Basur ağrısının nedeni boğulma,pıhtılaşma  sonucu pıhtılaşma olup, bazı hastalar yaşanan ağrıya dayanamaması halinde tecrübeli genel cerrahi uzmanları oluşan pıhtıyı boşaltabilir yada ameliyat edebilir. Yada 1 hafta şiddetli ağrılı süreç geçtikten sonra ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilir.

Mutlaka Hemoroid Tedavi Edilmesi Gerekir!

Ağrılı süreci atlatan hasta aynı sorunu yaşamaması için mutlaka tedavi olması gerekir. Tromboze Hemoroid olduğu için evresi 3. yada 4. derece olup, muayene sonrası ameliyatsız yöntem olan Rubber Band Ligation (lastikle boğma) yöntemi yada infrared koagülasyon (halk arasında bilinen adıyla laser tedavisi) ,ameliyat gerekmesi halinde (4. derece için ameliyat gerekir) ile gelişmiş bir uygulama olan THD önerilmektedir.

Ücretsiz Basur Muayenesini Değerlendiren
Anüs bölgesinde yaşanan ağrı, kanama vs gibi sorunlar basite alınmamalı ve mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Bunun için gitmeniz gereken bölüm genel cerrahi tercih etmeniz gereken doktor ise proctoloji yani makat hastalıkları alanında uzman olmalıdır. Bu kapsama uyan sağlık merkezlerinden biri IDEA Klinik olup, İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunan kliniklerinde ücretsiz muayene hizmeti vermektedir. Ücretsiz muayene imkanından yararlanmak için SGK (SSK, BAĞKUR vs) mensubu olmanız gerekir.

67 comments

  1. Bundan 7,8 yıl önce anal fissur var diye bı doktor ilaç krem vs vermisti , şikayetlerim azaldı ,ancak dönem dönem tuvalete çıkarken sürekli zorlanmaya acı hissi başlamıştı, sonra meme oluştu tuvaletlerden sonra çıkan, şimdi 5gundur mmeme dışarıya çıktı ,çok ağrı yapıyor, oturma banyosu yapıyorum,çalıştığım için ağrı kesici ve anestol krem ile duruyorum ,haftasonu doktora gidecektim ki regl oldum, regl iken muayene olmaz değil mi hocam, regl geçene kadar ağrı için ne yapabilirim?

    • Op. Dr. Seher Şirin

      Regl varken muayene yapılmaz diye bir kural yoktur. Biz cerrahlar açısından bir sakınca yok. Bu nedenle rahatlıkla muayeneye gidebilirsiniz. Dışkıdan önce ve sonra sıcak suya oturmanız size rahatlatabilir. Anestol ile birlikte bitkisel bir ilaç olan anuflex kremi dışkıdan önce – sonra ve gün içinde sürebilirsiniz. Dışkıdan sonra dışarı çıkan memeleri bu kremlerle hafif hafif içeri itmeye çalışırsanız biraz daha rahatlayabilirsiniz. Kesin teşhis ve tedavi önerisi için de tabii ki bir an önce muayene olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir