Makat hastalıkları arasında sanılanın aksine en az ağrı yapan hastalıklardan biri Basur yada tıp dilindeki adı ile Hemoroid daha çok ileri evrelerde ağrı problemine neden olmaktadır. Süreç belirtmek gerekirse 3. ve 4. derece diyebiliriz. Çok sık görülmemesine karşın ortaya çıktımı diğer ağrılardan çok farklı olarak 3-4 hafta sürebilmektedir. Bu sayfada sizlere basur ağrısının nedenleri ve çözüm yollarına dair bilgi vermek istiyorum. Fakat önlem almanız için ilk olarak nedenlerine bakmak istiyorum. Onun öncesinde ise önemli bir hususu aktararak devam edelim. Makat ağrısı sadece basur hastalığı ile alakalı olmayıp, bir çok hastalığın (Anal Hematom, Anal Fissür, Anal Apse, Makat Kanseri vs) belirtisi yada şikayeti olabilmektedir. O nedenle konuya devam etmeden önce aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak makat ağrısı yapan hastalıkları inceleyin. https://www.makathastaliklari.net/makat-agrisi/

Hemoroid Ağrısı Nasıl Olur?

Bu soruya cevap vermeden önce hastalığın yapısını bir kez daha hatırlamak gerekir. Dış ve iç basur olarak ikiye ayrılan Hemoroid daha çok anüs iç kısmında toplardamar kaslarının gevşemesi ile ortaya çıkan ve iç basur olarak anılanı sorun teşkil etmektedir. Kalın bağırsağın son kısmında bulunan toplardamarların (ıkınma sonucu) aşırı baskıya maruz kalması ile genişleme sürecine girmesidir. Bu genişleme öylesine bir hal alır ki toplardamar anüs iç kısmına geçer ve dışkılama esnasında dışkının sürtünmesi ile kanama görülür. Yani hastalık ilk olarak dışkılama esnasında görülen kanamalar ile kendini göstermektedir. Ağrısız olan bu kanama 1 hafta içerisinde geçmemesi halinde mutlaka doktora başvurmak gerekir. Erken teşhis edilmesi halinde ilaçla tedavisi mümkün olabilmektedir.

Toplardamar Genişleyerek Anüs Dışına Çıkabilir
Hemoroid hastalarında sık görülen kabızlık problemi ile kişi sürekli ıkınma hatasına devam etmektedir. Bu ıkınma sonucu genişleyen toplardamarın genişlemesi hızla devam etmektedir. Buna bir örnek vermek gerekirse kişi dışkılama esnasında dışkı ile anüs dışına çıkabilir. İkinci derece hemoroid hastalarında dışkılama bitip, kişi ayağa kalktığında meme (toplardamar) anüs iç kısmına geri girmektedir.

Üçüncü Derece Hemoroid Mememesi Girmeyebilir
Utanma sorunu ve ameliyat korkusu ile doktordan uzak duran insanlar genelde hastalığın sürekli ilerlemesine neden olmaktadır. Üçüncü evreye ulaşan hastalık yine dışkılama esnasında basur memesi anüs dış kısmına çıkmaktadır. Kişi ayağa kalksa da bazen kendisi girmeyebilir. Bu durumda kişi bilgili ve uyanık davranıp, basur memesini parmağı ile anüs iç kısmına sokması gerekmektedir. Dördüncü ve son evrede ise hemoroid memesi sürekli anüs dış kısmında yer almaktadır. Şimdi ağrıya neden olan olaya geçelim.

Basur Ağrısının Nedeni Tromboze Hemoroid

4.Evrede devamlı dışarıda kalan basur memelerinin kuruması,üzerinin erezyon dediğimiz yara halini alması,ileri derecede ödemli olması şiddetli ağrı yapar.

Hemoroid hastalarında  ağrının  diğer bir  nedeni tıp dilinde Tromboze Hemoroid olarak bilinen basur memesinin içinin kanla dolup pıhtılaşmasıdır. 3. Evre ile başlayan bu risk sürekli devam etmektedir. Anüs dış kısmında kalan basur memesi anüs kasları arasında sıkışarak boğulmaya neden olmaktadır. Şimdi dilerseniz bu aktardıklarımı bir video (animasyon) ile nasıl olduğunu görelim.

Basur Ağrısı Ne Kadar Sürer?

Bu sorunun soruluş nedeni maalesef yine kendi kendimize çözüm bulmak içindir. Fakat yazının başında da belirttiğim gibi makat bölgesinde görülen her ağrı Hemoroid ile alakası olmayabilir. Hemoroid ağrısı diğerlerinden farklı olup, ne kadar sürdüğü ve şiddeti aslında hangi hastalığın olduğu yönünde bilgi vermektedir.

Ağrı 3-4 Hafta Sürebilir
Normalde çok fazla ağrıya neden olmayan hemoroid ağrı için gerekli koşullar oluştuğunda ise yaklaşık 1 ay sürecek ağrılı bir sürece hazır olmalısınız. Bunun ilk haftası çok şiddetli olup, geri kalan 2-3 haftalık süreçte ile ağrı hafifleyerek devam etmektedir. Tabii ki bir ay boyunca onun geçmesini beklemek yerine evinizde diyet ve bilimsel anlamda yapabileceğiniz uygulamalar bulunmaktadır.

Basur Ağrısı Nasıl Geçer?

Sorunun yapısı ve nedenlerini aktardıktan sonra artık ortaya çıkan ağrının nasıl geçeceğine dair çözüm yollarını aktaralım. Öncelikle bu ağrıdan tamamen kurtulmak yerine daha hafif düzeye ineceğini unutmayın. Yani basit bir karın yada baş ağrısı olmayıp, bir ağrı kesici ile pat diye kesilmesini beklemeyin. O nedenle aktaracağımız öneriler daha çok hafifletme yada kabul edilebilir düzeye getirmek içindir.

1) Sıcak Oturma Banyosu
Evet arkadaşlar basur ağrısından kurtulmak için evde uygulayabileceğiniz basit uygulamalardan biri sıcak oturma banyosu olup, nasıl yapılacağına dair sitemizde bilgiler yer almaktadır. Günde istediğiniz kadar yapabileceğiniz bu uygulama doğal bir ağrı hafifletici olarak kabul edilir.

2) Ağrı Kesici (Anestol) Krem Kullanabilirsiniz
Makat ağrılarında tabletler ve kremler birlikte kullanılmaktadır. En çok tercih edilen ürün Anestol Krem olup, bir diğer ağrılı hastalık olan Anal Fissür (makat çatlağı) ağrıları içinde kullanılmaktadır.

3) Hemoroid kremleri:
Bir diğer krem türü ise Procto-Glyvenol olup, ödem giderici ve uyuşturucu etkisi ile hasta ortaya çıkan ağrıyı hissetmez.

4) Daflon Tablet Yine Rahatlatıcıdır
Tablet grubunda ise Daflon tablet makat bölgesindeki dolaşımı düzenleyerek ödemi giderir ,şiddetli ağrıyı önleyerek kişide rahatlama etkisi oluşturmaktadır.

5) Ameliyat İle Pıhtı Boşaltılarak Hasta Rahatlatılır
Basur ağrısının nedeni boğulma,pıhtılaşma  sonucu pıhtılaşma olup, bazı hastalar yaşanan ağrıya dayanamaması halinde tecrübeli genel cerrahi uzmanları oluşan pıhtıyı boşaltabilir yada ameliyat edebilir. Yada 1 hafta şiddetli ağrılı süreç geçtikten sonra ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilir.

Mutlaka Hemoroid Tedavi Edilmesi Gerekir!

Ağrılı süreci atlatan hasta aynı sorunu yaşamaması için mutlaka tedavi olması gerekir. Tromboze Hemoroid olduğu için evresi 3. yada 4. derece olup, muayene sonrası ameliyatsız yöntem olan Rubber Band Ligation (lastikle boğma) yöntemi yada infrared koagülasyon (halk arasında bilinen adıyla laser tedavisi) ,ameliyat gerekmesi halinde (4. derece için ameliyat gerekir) ile gelişmiş bir uygulama olan THD önerilmektedir.

Ücretsiz Basur Muayenesini Değerlendiren
Anüs bölgesinde yaşanan ağrı, kanama vs gibi sorunlar basite alınmamalı ve mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Bunun için gitmeniz gereken bölüm genel cerrahi tercih etmeniz gereken doktor ise proctoloji yani makat hastalıkları alanında uzman olmalıdır. Bu kapsama uyan sağlık merkezlerinden biri IDEA Klinik olup, İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunan kliniklerinde ücretsiz muayene hizmeti vermektedir. Ücretsiz muayene imkanından yararlanmak için SGK (SSK, BAĞKUR vs) mensubu olmanız gerekir.

Hemoroid Ağrısı

Kadın genel cerrahi uzmanına ihtiyaç duyarsanız sitemizde sizlerin sorularına yanıt veren Op. Dr. Demet AĞRAS Idea İzmir kliniğinde görev yapmaktadır. Kendisine 0232 422 10 06 numaralı telefondan ulaşabilir ve randevu alabilirsiniz.

Updated: 6 Mart 2017 — 17:28

43 Comments

Add a Comment
 1. Merhaba bende en son 2 sene önce bu sorunu yaşamıştım genellıkle senede bır defa bu sıkıntıyı cekıyodum ve 2 sene aradan sonra tekrar başladı. Bende meme veya şişkinlik yok içten büyük ıhtımalle. Sıcak su banyosu bende bı ıse yaramıyor aksine daha fazla Ağrı yapıyor ve bu agrılar 12 saate kadar sürüyor. Kanama da oluyor ne yapmam gerekıyor yardımcı olur musunuz

  1. Dışarıda meme yoksa içeride apse,pıhtılaşmış basur veya fissür olabilir. Fissürde sıcak su rahatlatır. Sıcak suda ağrı artıyorsa enfeksiyo,apse olma ihtimali yüksektir. Kanama da olduğundan muayene olmadan ilaç kullanmamanız gerekir. En kısa zamanda genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız.

 2. Merhaba ben emre bilye büyüklüğünde meme var çok ağrı yapıyor diskilama sırasında kanama oluyor genel cerrah ameliyat dedi fakat ben olmak istemiyorum.ilaç tedavisine başladık bir daflon ve iki tane krem verdi bugün ikinci günü fakat halen ağrı var yürümekte zorlanıyorum.ne yapmam gerekir sizce

  1. Muhtemelen meme dediğiniz durum pıhtılaşmış basur ya da anal hematomdu ve doktorunuz onu boşaltmayı önerdi. Her iki hastalıkta da cerrahi müdahaleyle boşaltılmazsa ilaç tedavisine yavaş cevap verir. 2 gün kısa bir süredir. Eğer ilaçlara rağmen ağrıda artma varsa enfeksiyon ve apse ihtimaline karşı kontrole gitmelisiniz.Ağrıda az da olsa azalma varsa giderek düzelecektir. Kabız ya da ishal olmayın,tuvalette uzun kalmayın ve ıkınmayın.

 3. Pingback: Basur (Hemoroide) Hangi Doktor Bakar? Tıkla Öğren
 4. Merhaba babam 5 gün önce bybass ameliyatı oldu Ve yaklaşık 5 senedir basuru var doktorada gelmiyo çok şiddetli ağrısı var herşeyi denedik krem felan geçmio geçio yeniden başlıyo napıcaz yardımcı olun

  1. Yeni by-pass ameliyatlısı hastaya herhangi bir müdahale yapılamaz. Bulunduğu hastanede genel cerrahi uzmanı değerlendirirse ilaç tedavisi önerebilir. Sonraki yaşamında kabız kalıp ıkınmasın. Sebzeye dayalı beslensin. Bol su içsin.Yapabildiği kadar yürüyüş yapsın. Bu beslenme ve hareket tarzı kalbi için de iyi gelecektir.

 5. Merhaba bende basur sorunu ile aşırı derece de karsılasan birisiyim. 6 aylık hamileyim şiddetli ağrım var. Şişlik dısında oldugu zaman kremler ile içine itekliyorum ama 2 gündür şişlik içinde olmasına rağmen dayanılmaz bir yanma ve sanvı var hiç bi şekilde gitmiyor. Ne yapmam gerek yardımcı olur musunuz

  1. İçerideki hemoroidlerde pıhtılaşma veya fissürünüz olabilir. kabız kalıp sert dışkılamayın,tuvalette ıkınmayın. Dışkılamadan önce ve sonra dayanabileceğiniz kadar sıcak suya oturabilirsiniz. İlk fırsatta da muayene olun. Trombozlu hemoroid ya da anal hematom varsa küçük bir müdahaleyle boşaltılabilir,bu işlem lokal anesteziyle bebeğinize zarar vermeden yapılabilir.

 6. Merhaba, bende makatın dışında nohut büyüklüğünde bir meme oluştu. Sıcak oturma banyosu yapıyorum fakat memeyi makattın içine ittirmeye cesaret edemiyorum korkuyorum. Genellikle tuvalette zorlandığım zaman ağrı oluyor ve 6-7 saat devam ediyor bu ağrı. Ağrılarımın azalması için ne yapmalıyım, ameliyat şart mı?

  1. Büyük olasılıkla tromboze (pıhtılaşmış basur) hemoroid veya anal hematomdur. Ağrısı çoksa ve büyükse küçük bir cerrahi müdahaleyle boşaltmak gerekir. Küçükse kendiliğinden geçecektir. Kabız kalmayın,sert dışkılamayın. Dışkılamanızı ertelemeyin.Tuvalette uzun oturmayın,ıkınmayın. Kesin tanı için muayene olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2017