Yetişkin insanlarda en sık görülen sağlık sorunlarından biri makat yani anal bölge hastalıkları olup, toplumda milyonlarca insanı etkisi altına aldığı görülmektedir. Ergenlik dönemi ile başlayan risk yaşın ilerlemesi ile birlikte artarak devam etmektedir. Kadınlarda Hemoroid, Anal Fissür, Anal Dermatit erkeklerde ise Pilonidal Sinüs, Hemoroid ve Anal Hematom en sık teşhis ettiğimiz hastalıklar arasında yer almaktadır. Sorunun kaynağı genelde çok fazla ciddiye almadığımız kabızlık (konstipasyon) ve tam tersi olan ishal olabilmektedir. Tüm sağlık sorunlarında olduğu gibi makat hastalarında da ciddi bulgu ve belirti ve şikayetler görülmektedir. Makatta ağrı, kanama, kaşıntı, iltihap, şişlik, akıntı ve kötü koku gibi durumlar olması halinde mutlaka bir doktora muayene olmak gerekir. Peki bu tür şikayetlerle karşı karşıya kalan insanlar hangi doktora / bölüme müracaat etmesi gerekir? Yazımızın devamında hemen buna cevap vereceğiz.

Genel Cerrahi Bölümüne Randevu Almak Gerekir
Hastanelerin en yoğun bölümleri her zaman iç hastalıkları (dahiliye) bölümü olmaktadır. İnsanlar hangi bölüme gideceğine emin olamadığında ilk tercihi dahiliye olmaktadır. Anal bölge hastalıklarında bu hatalı bir tercih olup, doğru seçim Genel Cerrahi bölümü olması gerekir. Genel cerrahi çok geniş bir alan olması nedeniyle kendi içerisinde bir çok branşı barındırmaktadır. Onlardan biride Proctoloji (makat hastalıkları) branşı olup, böyle bir uzmana muayene olmanız daha etkili olacaktır.

Proktoloji (Proktolog) Nedir?
Evet arkadaşlar yukarıda da belirttiğim gibi doktorun ihtisası genel cerrahi olmasına karşın uzmanlık eğitimi süreci yada sonrasında anal bölge hastalıkları ile özel olarak ilgilenerek eğitim almaktadır.

Proktoloji Uzmanı Bulunan Hastane ve Klinikler
Bu konuda size önerim IDEA Klinik olacaktır. Türkiye’nin 4 farklı ilinde İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da hizmet alabileceğiniz Idea Klinik genel cerrahi bölümünde hizmet veren tüm hekimler proctolog unvanına sahiptir. Türkiye’de bir çok ilke imza atan idea klinik tüm hastalara ücretsiz muayene imkanı yanı sıra geliştirdiği gelişmiş tedavi yöntemleri ile adından söz ettirmeye devam ediyor. Örnek vermek gerekirse kıl dönmesi ameliyatları arasında en başarılısı olarak kabul edilen Mikro Sinüsektomi Op. Dr. Atilla KAYA tarafından geliştirilmiştir. Bir diğer avantajı ise makat hastalıkları muayene ve tedaviden utanan kadın hastalar için bayan genel cerrahi uzmanı seçenekleri bulunmaktadır. Randevu alırken kadın yada erkek doktor seçimi yapabilirsiniz. Dilerseniz doktorlara kısaca göz atalım.

Op. Dr. Atilla KAYA (İstanbul Bakırköy)
İlk tanıyacağımız hekim Atilla KAYA olup, genel cerrahi alanı yanı sıra saç, sakal ve kaş ekimi gibi estetik uygulamalarda yakından tanınan isimlerden biridir. 1961 Malatya doğumlu olan uzmanımız 1986 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. Uzmanlık eğitimini de aynı üniversitede gerçekleştirmiş olup, 2006 yılına kadar Osmaniye’de sağık hizmeti vermiştir. 2006 Sonrası ise İstanbul’a gelerek hizmetine burada devam etmektedir. Geçtiğimiz yıllarda kıl dönmesi tedavisinde adeta devrim niteliğinde bir uygulama olan Mikro Sinüsektomi yöntemini geliştirmiş olup, hastaların yaşadığı sıkıntıyı %90 oranında azaltmıştır. Ameliyat olan hastaya aynı gün işine, okuluna dönebilme imkanı sağlamaktadır. Diğer yöntemlerde ise hasta 2-6 hafta arası evde istirahat etmesi gerekir.

Op. Dr. Seher Şirin (İstanbul Bakırköy)
İstanbul’da kadın genel cerrahi uzmanlarının en çok aradığı isimlerden biri doktor Seher Şirin çünkü anal bölge hastalıkları utanmaya neden olduğu için kadın hastalar genellikle kadın doktor tercihinde bulunmaktadır. 1961 Yılında Karaman’da hayata merhaba diyen uzmanımız 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. 1994 Yılına gelindiğinde ise SSK İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi (Samatya Hastanesinde) genel cerrahi uzmanlığını tamamlamıştır. Aslında bu Seher hanımın hayatını değiştirecek bir gelişmedir. Zorunlu görev sonrası uzmanlık eğitimini tamamladığı SSK İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesine dönerek 17 yıl boyunca burada sağlık hizmeti vermiştir. Proktoloji alanı yanı sıra özellikle her 8 kadından birinde görülen meme kanseri ve diğer meme hastalıkları teşhis ve tedavisini de yapmaktadır.

Op. Dr. Ali Rıza Şahap Barlas (İstanbul Kadıköy)
İstanbul Anadolu yakasında proktoloji uzmanı arayanlar için önerimiz Doktor Ali Rıza Şahap Barlas olmaktadır. 1958 Samsun doğumlu olan uzmanımız 1981 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. Genel Cerrahi uzmanlık eğitimini SSK İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaptıktan sonra Türkiye’nin bir çok şehrinde sağlık hizmeti vermiştir. 2014 Yılından beri ise Kadıköy’de bulunan kliniğinde hizmet vermektedir.

Op. Dr. Nizam Kurtdere (İstanbul Şişli)
İstanbul’da hizmet alabileceğiniz proktoloji uzmanlarından biride Doktor Nizam Kurtdere olup, yine başarılı isimlerden biridir. Atilla KAYA gibi nizam beyde kıl dönmesi tedavisinde yeni bir yöntem geliştirmiş olup, Sinüsotomi adını verdiği yöntemle yenilikçi uygulamaya imza atmıştır. 1963 Yılında Hatay’da doğmuş olup, 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. Uzmanlık eğitimini ise 1992 yılında Samatya Hastanesinde tamamlayarak genel cerrahi uzmanı olmaya hak kazanmıştır. 2014 Yılına kadar Esenyurt Devlet Hastanesinde görev yaptıktan sonra şimdi İstanbul Şişli’de hasta kabulüne devam etmektedir.

Op. Dr. Adil Altınsoy (Ankara)
Şimdi’de Ankara’dan önemli bir isimle devam edelim. Doktor Adil Altınsoy başkentin ünlü proktoloji uzmanlarından biridir. 2014 Yılına kadar Sincan Devlet Hastanesinde görev yapmış olup, şimdi kendi yerinde hasta kabulüne devam etmektedir. Genel cerrahi alanı yanı sıra Atilla KAYA gibi estetik uygulamaları bulunmaktadır. Özellikle Ankara’da kaş ekimi için Op. Dr. Adil Altınsoy’dan hizmet alabilirsiniz. Kendisi de Ankaralı olan uzmanımız 1962 yılında hayata merhaba demiştir. 1987 Yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olup, 1993 yılında ise genel cerrahi uzmanı olmuştur. Uzmanlık tezini makat hastalıklarına ameliyatsız çözümler ile almıştır. Yani 30 yıl öncesi bugünlerin alt yapısını hazırlamıştır. Şuan bir çok anal bölge hastalığını ameliyatsız yöntemlerle tedavi etmektedir.

Op. Dr. Ergun Aygören (Bursa)
Şimdi ise Türkiye’nin en büyük 4. kenti Bursa’ya uzanıyoruz. Burada karşımıza asker kökenli bir doktor olan Ergun Aygören çıkıyor. Dokorluk hayatı hep askeri hastanelerde geçmiş olup, güler yüzlü ve enerjik yapısı ile binlerce insana sağlık hizmeti vermiştir. 1958 Yılında Balıkesir’de hayata merhaba demiş olup, 1976 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitim aldıktan sonra Gülhane Askeri Tıp Fakültesinde uzmanlık eğitimi almıştır. 2002 Yılında Tabip Albay olarak emekli olmuştur. Şuan Bursa’nın Nilüfer ilçesinde hasta kabulüne devam etmektedir.

Ücretsiz Muayene İmkanı Sunuyorlar
Yukarıda isimleri ve görev yerlerine dair bilgi verdiğim hekimlerin en güzel yönü SGK’lı hastalara ücretsiz muayene imkanı sunmalarıdır. IDEA Kliniklerde görev yapan bu hekimlerde aynı zamanda tedavi ücretleri %50 indirimli yapılmaktadır. Tabii ki bu imkandan yararlanabilmek için SSK, Bağkur, Emekli Sandığı, TSK Personeli gibi SGK güvenceniz olması gerekir. Size en yakın kliniğe randevu alarak ücretsiz muayene olabilirsiniz. Peki anal bölge muayeneleri nasıl yapılıyor merak ediyor musunuz?

Makat Hastalıklarının Muayenesi Nasıl Yapılır?
Evet değerli arkadaşlar tercih edilmesi gereken bölüm ve doktor bilgisini aktardıktan sonra şimdide muayene sürecine bir bakalım. Bir çok insan nasıl yapıldığını eminim ki merak ediyordur. 3 Farklı aşamadan oluşan anal bölge muayenesinde göz, el ve anoskopi dediğimiz aletten yardım alınmaktadır. Diğer muayenelerde ayakta yada sedyeye oturarak yapılırken anüs bölgesi muayenelerinde hastanın durması gereken özel bir pozisyon bulunmaktadır. Sağlıklı insanlar secde eder gibi pozisyon alırken bu şekilde duramayanlar ise yan yatır pozisyonda uzanması gerekir. Aşağıda yer alan bağlantıya tıkladığınızda muayene ile ilgili daha fazla detaya ulaşabilirsiniz.

Doktorlarımız Sorularınızı Yanıtlıyor
Bu konuda sizlere aktaracaklarımız son bulmuş olup, merak ettiğiniz hususlara yanıt veremediysek özür dileriz. Bunun için de aşağıda yer alan soru ve yorum formunu kullanabilirsiniz. Sorularınızı Op. Dr. Seher ŞİRİN’e sorabilirsiniz. Sizlerden gelen soruları 24 saat içinde yanıtlamaktadır. Aynı şekilde doktorumuza sorunuzu telefonla sormak isterseniz IDEA Klinik Bakırköy şubesini 0212 572 72 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Updated: 16 Mayıs 2017 — 13:15

1.006 Comments

Add a Comment
 1. Hocam iyi çalışmalar Mehmet 5 ay önce prostat tümör ameliyatı oldum. Çok iyi idim. biraz kabız olmuştum ancak sorun yoktu 1 aydır makat kısmında bir ağrı var. Sanki malatya dışkı daima var ve makara birşey batıyor gibi bilhassa oturunca bu batma hissi fazla oluyor ve rahatsızlık veriyor. Cerraha gittim parmak muayenesi yaptı birşey görünmüyor kabız olma dedi.ayrıca dışkım yuvarlak gelmiyor ince ve geniş geliyor. Ayrıca patoloji sonucunda cerrahi sınırda pozitif yazıyor buna bağlı olabilirmi.. Bana kalırsa anüsümde içeri çekildi gibi geliyor. Bölgemiz itibariyle sizin yazdığınız anlamda çok branşlaşmış doktora yok

  1. Prostat ameliyatı sonrasında her tümör ameliyatında olduğu gibi cerrahi sınır pozitif olduğunda ek tedaviler (ışın tedavisi,yeniden ameliyat,kemoterapi gibi) gerekebilir. Tabii bu durum tümöre göre değişeceğinden prostat tümöründe ek tedavileri Üroloji uzmanı ve onkologlar bilecektir. Prostat ve rektum (bağırsağın son kısmı) komşu olduğundan yayılma olabilmektedir. Bu durumun kontrolü için varsa anoskop muayenesi, yoksa kolonoskopi ve MR gibi ek tetkikler gerekir.

 2. Hocam hayirli geceler benim sorunum makat in kenarinda sislik gibi bisey nasi bisey oldugunuda anlamadim onu ondan kurtulmamiz icin napmamiz lazim bi yardimci olun

  1. Önce makatın kenarındaki şişliğin ne olduğunu bilmek gerekir. Ani çıktıysa, sert ve ağrılıysa anal hematom ya da pıhtılaşmış basur olabilir. Ağrı artarak devam ediyorsa apse olabilir. Bunların bazıları acil müdahale gerektirebilir. ağrı yoksa dış hemorid olabilir. Kesin teşhis ve tedavi önerisi için muayene olmanız gerekir. Makat hastalıklarında belirtilerin gerilemesi için kabız- ishal olmayın,tuvalette uzun kalmayın ve ıkınmayın. Hastalığınız ilerlemeden, ilaç tedavisine belki de cevap verebilecekken ilk fırsatta muayene olmalısınız.

 3. Hocam benim kadar bölgede siğil var doğumdan sonra oldu önceden az ağrın vardı şimdi çoğaldı neyapmaliyim ne ilaç onerirsiniz

  1. Siğil tedavisinde ilaç tedavisi hem daha başarısız, hem de geniş yanıklara sebep olabiliyor. Siğilleri tek tek radyofrekansla yakarak tedavi ediyoruz. İğne ucu gibi bir aletle 1 mm.lik siğili bile görüp yakabiliyoruz. HPV virüsüne bağlı bir hastalık olduğundan yakıldıktan sonra yenileri çıkacaktır. kısa aralıklarla takip edip her yeni çıkanı tekrar yakmak suretiyle tamamen temizlemek mümkündür.

 4. Hocam benimde bir sorum olcak benim.de ara ara büyük tuvaletten sonra kan geliyor ama ağrı falan olmuyor ara da kasık agrım oluyor normalde bol su tuketmedimde kabızlık çeken biriyim sizce bu neyin başlangıcıdır bulantılarım da oluyor şimdiden cvp için tesekkrler

  1. Makattan gelen kanama mutlaka sebebinin izah edilmesi gereken bir durumdur. Kabızlıkta,genç hastalarda hemoroid, fissür gibi anüs hastalıklarından olabileceği gibi bağırsak iltihapları ya da kanserlerinden de olabilir. Muayene etmeden bir şey demek doğru değil. Muayene sırasında anoskopla iç kısım bakılmalı, 10 cm. ye kadar sebep bulunamıyorsa kolonoskopi gerekebilir.

 5. Mrb hocam bende 1 hafta on gün önce büyük tuvaletimi yapamıyordum araştırdım bol bol su iç dediler neyse 3.4 gün sonra büyük tuvaletimi yapmaya başladım ama şimdi G*tümde bi şişkinlik çıkmış 2 gündür ne olduğunu bilmiyorum büyük tuvaletimi yapmakta zorlanıyorum

  1. Kabızlık ve zorlanma sonrasında makatta anal hematom, dış hemoroid,anal fissür gibi hastalıklara bağlı şişlikler olabilir.Kabız kalmayın,ıkınmayın. dışkılama öncesinde ve sonrasında 5 dakika sıcak suya oturabilirsiniz. Geçmezse kesin teşhis ve tedavi için muayene olmanız gerekir.

 6. Merhaba yaklaşık 3 gündür büyük tuvaletimi yaparken damla damla değil bayağı bir kanama söz konusu her hangi bir ishal kabızlık yanma acı gibi bir durum söz konusu değil fakat büyük tuvaleti yaptıktan sonra kasıklarda ağzı söz konusu oluyor bu nedir neye bağlıdır randevu aldım fakat daha 3 gün var ne yapmam gerekiyor. teşekkür ediyorum…

  1. Makat kanaması hemoroid,fissür,anal hematom gibi makat hastalıklarından,iltihabi bağırsak hastalıklarından,bağırsak ülserlerinden ya da bağırsak tümörlerinden olabilir. Muayene etmeden bir bilgi vermek yanlış olur. 3 gün önemli bir vakit kaybı değil. Muayenede makatta kanamayı izah edebilecek Bu süreç içinde ıkınmayın,tuvalette uzun oturmayın.Kanamayla ilgili daha geniş bilgiyi www. sehersirin.com sitesinden ‘makattan kanama neyin belirtisidir’ konusundan edinebilirsiniz.

 7. Merhabalar, hocam yaklaşık iki üç sene oldu makat bölgemde ağrı var son zamanlarda akıntı da oldu. Sarı renkli bir sıvı akıyor. İç çamaşirim sürekli islak oluyor. Bir uzmana göründüm anal fistülü dedi mutlaka ameliyat olmalısın dedi. Ameliyat sonrasında gaz kaçırma, dışkı tutamama vb korkusundan dolayı ameliyat olmadım. Şikayetim hala devam ediyor. Ameliyat dışında bir çaresi yok mu saygılarımla iyi çalışmalar…

  1. Anal fistülde ameliyat mutlaka olmanız gerekir. Ameliyatsız geçmez. Her makat hastalığında olduğu gibi fistül ameliyatında da bu riskler vardır,hatta diğer makat hastalıklarından daha fazladır. Fakat bu risklerden korkulup süre uzatılırsa, arada oluşan enfeksiyonlar fistülün boyutunu büyüterek tedavisini daha zor ve riskleri daha fazla hale getirebilir. Bu nedenle ameliyatı bir an önce yaptırmakta fayda var. Fistülün durumuna göre bazı komplike fistüllerde (riski fazla olan) laserle ameliyat önerilebilir.

 8. Hocam Merhaba;
  Bende son zamanlarda daha öne çıkan aşağıdaki belirtiler var.
  Makatta Akıntı ve koku
  Dışkı çapında incelme ve rengin daha açık hale gelmesi
  Sık sık ishal ve Kabız olma durumu
  makatta kanama ve Kaşıntı.
  Büyük abdest anında bazen acı ve Ağrı
  2 ay öncesinde de yumru büyüklüğünde bir şişlik ama sonrasında geçti.
  En çokta Şişkinlik ve buna bağlı Gaz çıkışı

  Genel olarakta 37 yaşında ve ideal kilomdan 20 kg fazlam var.et ağırlıklı ve yağlı Fast food tarzı beslenme şekline sahibim.

  Bu belirtiler neden olabilir yardımınız için teşekkürler.

  1. Sık sık ishal-kabız olmanız, şişkinlik,gaz çıkışı, makattan kanama, dışkının incelmesi gibi belirtiler ve bunlarla beraber akıntı ve koku olması İltihabi barsak hastalığı,beraberinde fistül olabileceğini düşündürür. Makattaki ağrı,kaşıntı bu hastalıklar nedeniyle makatta görülebilen şikayetlerdir. Ülseratif kolit, crohn gibi iltihabi barsak hastalıklarında fistül de beraberinde sık görülür. Böyle durumlarda önce bağırsak tedavi edilmeli sonra fistül tedavisine yönelmelidir. Öncelikle genel cerrahi uzmanı makatı değerlendirmek üzere ve gastroenteroloji uzmanı bağırsağın iltihabi hastalığı açısından değerlendirmek üzere sizi muayene etmelidir. Bana göre mutlaka kolonoskopi gerekir. Tüm bu şikayetleri yağlı beslenmeyle açıklamak mümkün değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2017