Makat Hastalıkları İçin Hangi Doktora Gidilir?

Yetişkin insanlarda en sık görülen sağlık sorunlarından biri makat yani anal bölge hastalıkları olup, toplumda milyonlarca insanı etkisi altına aldığı görülmektedir. Ergenlik dönemi ile başlayan risk yaşın ilerlemesi ile birlikte artarak devam etmektedir. Kadınlarda Hemoroid, Anal Fissür, Anal Dermatit erkeklerde ise Pilonidal Sinüs, Hemoroid ve Anal Hematom en sık teşhis ettiğimiz hastalıklar arasında yer almaktadır.

hangi doktora gidilir
Siz bu şikayetler için hastanelerin hangi bölümüne müracaat ederdiniz?

Sorunun kaynağı genelde çok fazla ciddiye almadığımız kabızlık (konstipasyon) ve tam tersi olan ishal olabilmektedir. Tüm sağlık sorunlarında olduğu gibi makat hastalarında da ciddi bulgu ve belirti ve şikayetler görülmektedir. Makatta ağrı, kanama, kaşıntı, iltihap, şişlik, akıntı ve kötü koku gibi durumlar olması halinde mutlaka bir doktora muayene olmak gerekir. Peki bu tür şikayetlerle karşı karşıya kalan insanlar hangi doktora / bölüme müracaat etmesi gerekir? Yazımızın devamında hemen buna cevap vereceğiz.

Genel Cerrahi Bölümüne Randevu Almak Gerekir
Hastanelerin en yoğun bölümleri her zaman iç hastalıkları (dahiliye) bölümü olmaktadır. İnsanlar hangi bölüme gideceğine emin olamadığında ilk tercihi dahiliye olmaktadır. Anal bölge hastalıklarında bu hatalı bir tercih olup, doğru seçim Genel Cerrahi bölümü olması gerekir. Genel cerrahi çok geniş bir alan olması nedeniyle kendi içerisinde bir çok branşı barındırmaktadır. Onlardan biride Proctoloji (makat hastalıkları) branşı olup, böyle bir uzmana muayene olmanız daha etkili olacaktır.

Proktoloji (Proktolog) Nedir?
Evet arkadaşlar yukarıda da belirttiğim gibi doktorun ihtisası genel cerrahi olmasına karşın uzmanlık eğitimi süreci yada sonrasında anal bölge hastalıkları ile özel olarak ilgilenerek eğitim almaktadır.

Proktoloji Uzmanı Bulunan Hastane ve Klinikler
Bu konuda size önerim IDEA Klinik olacaktır. Türkiye’nin 4 farklı ilinde İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da hizmet alabileceğiniz Idea Klinik genel cerrahi bölümünde hizmet veren tüm hekimler proctolog unvanına sahiptir. Türkiye’de bir çok ilke imza atan idea klinik tüm hastalara ücretsiz muayene imkanı yanı sıra geliştirdiği gelişmiş tedavi yöntemleri ile adından söz ettirmeye devam ediyor. Örnek vermek gerekirse kıl dönmesi ameliyatları arasında en başarılısı olarak kabul edilen Mikro Sinüsektomi Op. Dr. Atilla KAYA tarafından geliştirilmiştir. Bir diğer avantajı ise makat hastalıkları muayene ve tedaviden utanan kadın hastalar için bayan genel cerrahi uzmanı seçenekleri bulunmaktadır. Randevu alırken kadın yada erkek doktor seçimi yapabilirsiniz. Dilerseniz doktorlara kısaca göz atalım.

Op. Dr. Atilla KAYA (İstanbul Bakırköy)
İlk tanıyacağımız hekim Atilla KAYA olup, genel cerrahi alanı yanı sıra saç, sakal ve kaş ekimi gibi estetik uygulamalarda yakından tanınan isimlerden biridir. 1961 Malatya doğumlu olan uzmanımız 1986 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. Uzmanlık eğitimini de aynı üniversitede gerçekleştirmiş olup, 2006 yılına kadar Osmaniye’de sağık hizmeti vermiştir. 2006 Sonrası ise İstanbul’a gelerek hizmetine burada devam etmektedir. Geçtiğimiz yıllarda kıl dönmesi tedavisinde adeta devrim niteliğinde bir uygulama olan Mikro Sinüsektomi yöntemini geliştirmiş olup, hastaların yaşadığı sıkıntıyı %90 oranında azaltmıştır. Ameliyat olan hastaya aynı gün işine, okuluna dönebilme imkanı sağlamaktadır. Diğer yöntemlerde ise hasta 2-6 hafta arası evde istirahat etmesi gerekir.

Op. Dr. Seher Şirin (İstanbul Bakırköy)
İstanbul’da kadın genel cerrahi uzmanlarının en çok aradığı isimlerden biri doktor Seher Şirin çünkü anal bölge hastalıkları utanmaya neden olduğu için kadın hastalar genellikle kadın doktor tercihinde bulunmaktadır. 1961 Yılında Karaman’da hayata merhaba diyen uzmanımız 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. 1994 Yılına gelindiğinde ise SSK İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi (Samatya Hastanesinde) genel cerrahi uzmanlığını tamamlamıştır. Aslında bu Seher hanımın hayatını değiştirecek bir gelişmedir. Zorunlu görev sonrası uzmanlık eğitimini tamamladığı SSK İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesine dönerek 17 yıl boyunca burada sağlık hizmeti vermiştir. Proktoloji alanı yanı sıra özellikle her 8 kadından birinde görülen meme kanseri ve diğer meme hastalıkları teşhis ve tedavisini de yapmaktadır.

Op. Dr. Ali Rıza Şahap Barlas (İstanbul Kadıköy)
İstanbul Anadolu yakasında proktoloji uzmanı arayanlar için önerimiz Doktor Ali Rıza Şahap Barlas olmaktadır. 1958 Samsun doğumlu olan uzmanımız 1981 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. Genel Cerrahi uzmanlık eğitimini SSK İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaptıktan sonra Türkiye’nin bir çok şehrinde sağlık hizmeti vermiştir. 2014 Yılından beri ise Kadıköy’de bulunan kliniğinde hizmet vermektedir.

Op. Dr. Nizam Kurtdere (İstanbul Şişli)
İstanbul’da hizmet alabileceğiniz proktoloji uzmanlarından biride Doktor Nizam Kurtdere olup, yine başarılı isimlerden biridir. Atilla KAYA gibi nizam beyde kıl dönmesi tedavisinde yeni bir yöntem geliştirmiş olup, Sinüsotomi adını verdiği yöntemle yenilikçi uygulamaya imza atmıştır. 1963 Yılında Hatay’da doğmuş olup, 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. Uzmanlık eğitimini ise 1992 yılında Samatya Hastanesinde tamamlayarak genel cerrahi uzmanı olmaya hak kazanmıştır. 2014 Yılına kadar Esenyurt Devlet Hastanesinde görev yaptıktan sonra şimdi İstanbul Şişli’de hasta kabulüne devam etmektedir.

Op. Dr. Adil Altınsoy (Ankara)
Şimdi’de Ankara’dan önemli bir isimle devam edelim. Doktor Adil Altınsoy başkentin ünlü proktoloji uzmanlarından biridir. 2014 Yılına kadar Sincan Devlet Hastanesinde görev yapmış olup, şimdi kendi yerinde hasta kabulüne devam etmektedir. Genel cerrahi alanı yanı sıra Atilla KAYA gibi estetik uygulamaları bulunmaktadır. Özellikle Ankara’da kaş ekimi için Op. Dr. Adil Altınsoy’dan hizmet alabilirsiniz. Kendisi de Ankaralı olan uzmanımız 1962 yılında hayata merhaba demiştir. 1987 Yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olup, 1993 yılında ise genel cerrahi uzmanı olmuştur. Uzmanlık tezini makat hastalıklarına ameliyatsız çözümler ile almıştır. Yani 30 yıl öncesi bugünlerin alt yapısını hazırlamıştır. Şuan bir çok anal bölge hastalığını ameliyatsız yöntemlerle tedavi etmektedir.

Op. Dr. Ergun Aygören (Bursa)
Şimdi ise Türkiye’nin en büyük 4. kenti Bursa’ya uzanıyoruz. Burada karşımıza asker kökenli bir doktor olan Ergun Aygören çıkıyor. Dokorluk hayatı hep askeri hastanelerde geçmiş olup, güler yüzlü ve enerjik yapısı ile binlerce insana sağlık hizmeti vermiştir. 1958 Yılında Balıkesir’de hayata merhaba demiş olup, 1976 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitim aldıktan sonra Gülhane Askeri Tıp Fakültesinde uzmanlık eğitimi almıştır. 2002 Yılında Tabip Albay olarak emekli olmuştur. Şuan Bursa’nın Nilüfer ilçesinde hasta kabulüne devam etmektedir.

Ücretsiz Muayene İmkanı Sunuyorlar
Yukarıda isimleri ve görev yerlerine dair bilgi verdiğim hekimlerin en güzel yönü SGK’lı hastalara ücretsiz muayene imkanı sunmalarıdır. IDEA Kliniklerde görev yapan bu hekimlerde aynı zamanda tedavi ücretleri %50 indirimli yapılmaktadır. Tabii ki bu imkandan yararlanabilmek için SSK, Bağkur, Emekli Sandığı, TSK Personeli gibi SGK güvenceniz olması gerekir. Size en yakın kliniğe randevu alarak ücretsiz muayene olabilirsiniz. Peki anal bölge muayeneleri nasıl yapılıyor merak ediyor musunuz?

Makat Hastalıklarının Muayenesi Nasıl Yapılır?
Evet değerli arkadaşlar tercih edilmesi gereken bölüm ve doktor bilgisini aktardıktan sonra şimdide muayene sürecine bir bakalım. Bir çok insan nasıl yapıldığını eminim ki merak ediyordur. 3 Farklı aşamadan oluşan anal bölge muayenesinde göz, el ve anoskopi dediğimiz aletten yardım alınmaktadır. Diğer muayenelerde ayakta yada sedyeye oturarak yapılırken anüs bölgesi muayenelerinde hastanın durması gereken özel bir pozisyon bulunmaktadır. Sağlıklı insanlar secde eder gibi pozisyon alırken bu şekilde duramayanlar ise yan yatır pozisyonda uzanması gerekir. Aşağıda yer alan bağlantıya tıkladığınızda muayene ile ilgili daha fazla detaya ulaşabilirsiniz.

Doktorlarımız Sorularınızı Yanıtlıyor
Bu konuda sizlere aktaracaklarımız son bulmuş olup, merak ettiğiniz hususlara yanıt veremediysek özür dileriz. Bunun için de aşağıda yer alan soru ve yorum formunu kullanabilirsiniz. Sorularınızı Op. Dr. Seher ŞİRİN’e sorabilirsiniz. Sizlerden gelen soruları 24 saat içinde yanıtlamaktadır. Aynı şekilde doktorumuza sorunuzu telefonla sormak isterseniz IDEA Klinik Bakırköy şubesini 0212 572 72 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Summary
İnceleme Tarihi
Ürün Adı
Anal bölgede görülen şikayetler ve bunların süreğen hale gelmesi halinde kişinin ne yapması gerektiği ve hangi uzmanlık alanına müracaat etmesi gerektiği ele alınmıştır.
Uzman Puanı
51star1star1star1star1star
Updated: 31 Ocak 2019 — 15:23

1.018 Comments

Add a Comment
 1. Hocam kolay gelsin. Benim bir sorunum var ben büyük tuvaleti yaptıktan sonra 2 yıldır oluyor bu sorun, büyük tuvaleti yaptıktan ve iyicene temizledikten sonra orayı bir süre sonra biraz akıntı oluyor ve makat deliğinin orda kalıyor akıntı daha hiç çamaşıra kadar gelmedi. Bu akıntı neden oluyor hocam orayı her tuvaletten sonra 1 kez daha temizlemek zorunda kalıyorum, 1.80 123 kiloyum acaba fazla kilolarım mı bu sorunu başlattı ne yapmalıyım

  1. Makattan akıntı anal fistül dediğimiz bir hastalığı düşündürür. Ayrıca siğilde, kilolu olanlarda, anal dermatit gibi cilt hastalığı olanlarda da akıntı benzeri ıslaklık olabilir. Kesin teşhis için anüs muayenesi gerekir. Fistül varsa ameliyat gerektirir. Siğil varsa radyofrekans ile tedavi edilmelidir. Cilt hastalıkları ilaçla tedavi edilebilirler. Kesin teşhis ve tedavi önerebilmek için genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız.

 2. Merhaba. Benim aylardır dışkım ishal olarak geliyor katı olduğu zamanı hatırlamıyorum bıle doktora gittim hiçbir sorun yok bagırsakların hızlı çalışıyor deyip genderdi. İki gündür uzum zaman sonra ılk defa katı geliyor ve yogun bir kanamayla sebebı ne olabılır

  1. İshal bazı iltihabi bağırsak hastalıklarında devamlı olabilir. Stres, besinlerin dokunması gibi sebepler geçici ishal yapabilir. İshalin derecesi, şiddeti de önemlidir.Olağan dışı durum görülmedi demek ki. Ancak şu anda kanamanız olduğundan tekrar muayene gerekir. Muayenede anüste kanama yapan sebep bulunmazsa ya da ishal geçirdiğiniz için kolonoskopi gerekebilir. Muayene için genel cerrahi uzmanına gitmelisiniz. Daha sonra ishal devam ederse gastroenteroloji uzmanı muayene etmelidir.

 3. Hocam mrb ben 1 yıl önce makatıma soda şişesi soktum başta herhangi bir sorun yoktu yaklaşık 8 aydır kanama oluşuyor 3 ay önce kolonoskopi oldum
  içerde kanama oluşturacak bir sorun yok denildi
  sadece dışarda hemoroid var denildi
  Ama her tuvalete oturduğumda kanama oluşuyor sizce bagırsağım yırtılmış olabilir mi
  ne yapıcağımı bilemiyorum
  Tuvalet yapmak artık bir işkenceye dönüştü
  24 yaşındayım
  O hatayı yaptığıma pişmanım keşke yapmasaydım
  bi yol gösterin bana ne yapacağımı şaşırmış bi durumdayım piskolojim alt üst olmuş durumda

  1. Kanamayla beraber ağrı da varsa çatlak (anal fissür) olabilir. 8 aydan beri devam ediyorsa ve ara sıra da olsa geçmiyorsa müdahale gerekebilir. Tekrar muayene olmalısınız. eğer çatlak ise ameliyat kadar başarı sağlayan botoks enjeksiyonu yapılabilir. 5 dakika sürmeyen 2 enjeksiyondan ibarettir. İşlem sonrasında hastaneye yatmadan evinize dönebilirsiniz.

 4. MERHABA HOCAM 2GÜN ÖNCE TUVALET KAĞIDINDA KAN GÖRDÜM. KABIZLIK YOK. DÜZENLİ TUVALET ALIŞKANLIĞIM VAR. DÜN VE BÜ GÜN SABAH BÜYÜK ABDESTİMİN SONUNDA KAN OLUYOR. BAŞINDA VE ORTASINDA YOK. ELİMLE DOKUNDUĞUMDA KAN BALGAMSI GİBİ. NE YAPMALIYIM.

  1. Makattan kanama iç- dış hemoroidlerde, makat çatlağında, iltihaplı bağırsak hastalıklarında olabileceği gibi bağırsak tümörlerinde de olabilir. Bu nedenle kanamada muayene şarttır. Muayenede imkan varsa anoskopla bakmakta fayda vardır. Anoskopla 10 cm. ye kadar iç kısmı görme imkanı olduğundan buradaki kanayan iç hemoroidler de tespit edilebilir. Muayenede ve anoskopta kanamayı izah edecek bir hastalık tespit edilemezse kolonoskopi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2017

Sizi Aramamızı İster misiniz?