Makat Hastalıkları İçin Hangi Doktora Gidilir?

Makat hastalıkları (anüs bölgesinde ya da anüs iç kısmında) ortaya çıkan hastalıklar hemen hemen tüm insanları yakından ilgilendirmektedir. Tedavide gecikme daha kötü sonuçlara yol açmaktadır. O nedenle hastalara geç kalmadan muayene ve tedavi olmalarını öneriyoruz. Peki, hastalar hangi bölüme ya da uzmanlık alanına randevu almaları gerekir? Sorunun cevabı yazımızda geniş kapsamlı bir şekilde yer almaktadır.

Makat hastalıkları için hangi doktora gidilir
Sizce hangi bölüme gidilmesi gerekir?

Genel Cerrahi Bölümü Bakar

Makat bölgesinde görülen hastalıklar ya da şikayetler (ağrı, akıntı, kanama, şişlik, apse vb) tüm sorunlar için ilk müracaat edeceğiniz bölüm genel cerrahi olmalıdır. İnsanlar genelde iç hastalıkları (Dahiliye) bölümüne müracaat etmektedir. Teşhis konusunda kısmen yeterli olsa bile tedavide maalesef dahiliye uzmanları sizin beklentinizi karşılayamaz. Yazının giriş kısmında da belirttiğimiz gibi genel cerrahi uzmanı seçeceğiz. Fakat dikkat etmeniz gereken önemli bir husus daha bulunuyor. Peki, tercih edeceğiniz doktor makat hastalıkları (proktoloji) konusunda yeteri kadar deneyimli mi? Buna bakmalıyız.

Proktoloji Uzmanı Olması Daha İyi Olur

Genel cerrahi çok geniş kapsamlı bir bölümdür. Onlarca hastalığın teşhis, tedavi ve hatta ameliyatını gerçekleştirmektedir. Bu nedenle bölüm içerisinde alt bölümler oluşturulmuştur. Bunlar Endokrin, Gastroenteroloji, Hepatopankreatobilier yanı sıra meme ve obezite cerrahisi gibi alt dalları bulunmaktadır. Bunlara ek olarak ise Proktoloji bulunmaktadır.

Proktoloji Uzmanı Nedir, Hangi Hastalıklara Bakar?

Anorekral hastalıkların (kalın bağırsak, rektum ve anal bölgede görülen) hastalıkların teşhis ve tedavisinde daha ehil kişilerdir. Tabii ki genel cerrahi alanının hastalıklarını da tedavi etmelerine karşın Proktoloji alanında ek uzmanlık eğitimi alarak kendilerini bu alanda daha da geliştirdikleri söylenebilir.

Proktoloji Uzmanı Olan Hastane, Klinik ve Muayenehaneler

İstanbul’da hemen hemen tüm hastanelerde genel cerrahi uzmanı bulunur. Bu doktorların proktoloji alanında yetkin olup, olmadığını hastane yönetimine ya da doktorun kendisine sorarak öğrenebilirsiniz. Ben size bu alanda uzman bazı doktor isimleri önereceğim.

Op. Dr. Atilla Kaya

İlk tanıyacağımız hekim Atilla KAYA olup, genel cerrahi alanı yanı sıra saç, sakal ve kaş ekimi gibi medikal estetik uygulamalarda da yakından tanınan isimlerden biridir.

1961 Malatya doğumlu olan uzmanımız 1986 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. Uzmanlık eğitimini de aynı üniversitede gerçekleştirmiştir. 2006 yılına kadar Osmaniye’de sağık hizmeti vermiştir. 2006 Sonrası ise İstanbul’a gelerek hizmetine burada devam etmektedir.

Geçtiğimiz yıllarda kıl dönmesi tedavisinde adeta devrim niteliğinde bir uygulama olan Mikro Sinüsektomi yöntemini geliştirmiş olup, kıl dönmesi hastalarının yaşadığı sıkıntıyı %90 oranında azaltmıştır. Ameliyat olan hasta aynı gün işine, okuluna dönebilme imkanı sağlamaktadır. Diğer yöntemlerde ise hasta 2-6 hafta arası evde istirahat etmesi gerekir.

Op. Dr. Seher Şirin

Kadın genel cerrahi uzmanı denince en çok tercih edilen isimlerden biri Doktor Seher Şirin Bakırköy’de hasta kabulüne devam etmektedir.

1961 Yılında Karaman’da hayata merhaba diyen Seher Hanım 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. 1994 Yılına gelindiğinde ise SSK İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi (Samatya Hastanesinde) genel cerrahi uzmanlığını tamamlamıştır.

Zorunlu görev sonrası uzmanlık eğitimini tamamladığı SSK İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesine dönerek 17 yıl boyunca burada genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermiş ve emekli olmuştur. Proktoloji alanı yanı sıra özellikle her 8 kadından birinde görülen meme kanseri ve diğer meme hastalıkları teşhis ve tedavisini de yapmaktadır.

Op. Dr. Adil Altınsoy ANKARA

Şimdi’de Ankara’dan önemli bir isimle devam edelim. Doktor Adil Altınsoy başkentin ünlü proktoloji uzmanlarından biridir. 2014 Yılına kadar Sincan Devlet Hastanesinde görev yapmış olup, şimdi kendi yerinde hasta kabulüne devam etmektedir.

Kendisi de Ankaralı olan uzmanımız 1962 yılında hayata merhaba demiştir. 1987 Yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olup, 1993 yılında ise genel cerrahi uzmanı olmuştur. Uzmanlık tezini makat hastalıklarına ameliyatsız çözümler ile almıştır. Yani 30 yıl öncesi bugünlerin alt yapısını hazırlamıştır. Şuan bir çok anal bölge hastalığını ameliyatsız yöntemlerle tedavi etmektedir.

Op. Dr. Ergun Aygören BURSA

Türkiye’nin en büyük 4. kenti Bursa’ya uzanıyoruz. Burada karşımıza asker kökenli bir doktor olan Ergun Aygören çıkıyor. Doktorluk hayatı hep askeri hastanelerde geçmiş olup, güler yüzlü ve enerjik yapısı ile binlerce insana sağlık hizmeti vermiştir.

1958 Yılında Balıkesir’de hayata merhaba demiş olup, 1976 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitim aldıktan sonra Gülhane Askeri Tıp Fakültesinde uzmanlık eğitimi almıştır. 2002 Yılında Tabip Albay olarak emekli olmuştur. Şuan Bursa’nın Nilüfer ilçesinde hasta kabulüne devam etmektedir.

Makat Hastalıklarında Muayene Nasıl Yapılıyor?

Hastaların tercih edilmesi gereken bölüm ve doktor bilgisini aktardıktan sonra şimdide doktora gittiğinizde muayenenin nasıl yapıldığına bakalım. Muayene işlemi yaşadığınız soruna göre farklılık gösterebilir. Çünkü makat hastalıkları denince anüs iç kısmı, çevresi ya da kuyruk sokumu dediğimiz daha üst kısımları kapsamaktadır. O nedenle yaşadığınız soruna göre muayene tipi farklılık gösterebilir.

İsterseniz hemoroid muayenesi ile sürece göz atalım. Hastaların büyük bir bölümü dışkılama esnası ve sonrasında kanama ya da meme şikayeti ile doktora müracaat etmektedir. Burada yapılması gereken ilk işlem hastanın secde vaziyetinde sedye üzerine oturmasıdır. Bu noktadan sonra göz muayene, parmakla kontrol (rektal tuşe) ve anoskopi muayenesi yapılabilir.

Kıl dönmesi muayenesi ise oldukça farklıdır. Sorun kuyruk sokumu bölgesinde olduğu için anüs çevresi ve iç kısmı ile ilgili işlem gerekmez. Doktorun yapacağı işlem kuyruk sokumu bölgesine göz atmak olacaktır. Çünkü gözle muayene esnasında kıl dönmesi giriş ve çıkış delikleri fark edilebilir. Böylece kıl dönmesi problemi kolaylıkla teşhis edilir. Makat hastalıkları muayenesi ile ilgili daha fazla bilgiye ilgili menüden ulaşabilirsiniz.

1.224 Yorum

 1. iyi günler hocam ben bu sabah işten dönünce makatta bir sislik fark ettim daha once de ağrı vardi fakat şişliği fark etmemistim yaklasik 1 saat once falan sertlesmeye ve daha cok acimaya basladi ayrica cok kucuk bi kanama vardi bu durumun kabızlıkla mı alakası vardır yoksa başka bir şey olma ihtimali daha mı yüksektir doktora gorunmeyi pek tercih etmiyorum ayrica gece calistigim icin istesemde vaktim olmuyo bu konudaki goruslerinizi alabilir miyim acaba

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Kabızlık, ıkınma, tuvalette zorlanma nedeniyle hemoroidiniz varsa içinde pıhtılaşma olabilir ya da hemoroid daha önceden yoksa anal hematom dediğimiz cilt altına bir kanama olabilir.Fakat muayeneetmeden tahmini bir teşhis yapmak doğru değildir. Mutlaka muayene için kendinize zaman yaratmalısınız. Hemoroid sebebiyle muayeneye gitmeyen, utanan pek çok kişide kanser tespit edilmektedir, Bu nedenle muayeneden çekinmemelisiniz

 2. İyi günler hocam benin anüs dışında hemn yanınsa bi kaşıntı var hergün kaşımakdan sinir kaptım kaşiyınca geciyor ama genelikle sabah aksam oluyor şimdi normalde zaten duru suyla temizliyorum ve kurulayıp öyle ckiyrm ama. Neyden oldu veya napmam gerek hangi bölüme gidmeliyim veya tedavisi varmı normal kensim yapa bileciğim bisey varm8 lütfen yardımcı ola bilirmisiniz..

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Makat kaşıntısına siğil, fistül, dış hemoroid, anal fissür, anal dermatit, bağırsak parazitleri gibi pek çok hastalık sebep olur. Öncelikle bu hastalıklardan herhangi biri var mı diye genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız. Bu hastalıklardan birisi varsa tedavi olmadan kaşıntı geçmez. Örneğin siğil varsa mutlaka yakmak gerekir, fistül ameliyat gerektirir. Bu hastalıklardan biri yoksa çok yıkamaktan, az yıkamaktan, dar ve sentetik çamaşır giymekten, baharatlı, kafeinli, kolalı, ağır ve bazı yiyeceklerin dokunması nedeniyle olabilir, deterjan alerjisi olabilir. Genel cerrahide muayene olduktan sonra size önerilerde bulunulacaktır.

 3. Hocam merhaba 2 aydır makatta Bi kaşıntı başladı tatlı Bi kaşıntı şişme akıntı falan yok elimi dokunup kasidikca dahada çok kaşınıyor ama bi kanama akinti falan olmadı hiç bir ilaçta kullanmadım..

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Kaşıntı yapan sebebi belirlemek için önce makat muayenesi gerekir. Muaynede anal siğil, anal fistül, dış hemoroid, anal fissür, anal dermatit gibi hastalıklar bulunursa tedavi edilmelidir. Her bir hastalığın tedavisi farklıdır. Makatınızı çok fazla yıkamayın yıkarken solüsyon veya deterjan, sabun kullanmayın. Yalnızca dışkıdan sonra duru suyla yıkayın. Mutlaka kurulayın. Islak ve terli kalmasın. Dar ve sentetik çamaşır giymeyin, çamaşırınızı deterjan alerjisine karşı iki kez durulayın. Bazen yemeklerdeki baharatlar, kafein, gazlı içecekler anüste kaşıntı yapabilir, bunların bir kısmını kesin. Dışkıdan önce anüsün hafif içine ve dışına vazelin sürerseniz dışkının tahriş edici, kaşıntı yapıcı etkisini azaltmış olabilirsiniz.

  • Hocam benim makat bölgesinde şişlik ağrı ve akıntı var 2 haftadır böyleyim geçer diye bekledim ama ağrısı dahada çok artmaya başladı nerden randevu alabilirim hangi bölümden bana yardimci olabilirmisiniz biraz araştirdim fakat 30 ile 40 yaş arası gözüküyor bn 20 yaşındayım tuhaf geldi biraz. Yardimci olursaniz cok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim…

   • Op. Dr. Seher Şirin

    Akıntıyla beraber şişliğinde olması ve giderek artması, anüste apse ve fistül olabileceği anlamına gelir. Eğer apse varsa o iltihabı cerrahi müdahale ile boşaltmak gerekir. üMdahale yapılmazsa sonrasında fistüle dönme ihtimali daha yüksektir. Kesin teşhis ve tedavi önerisi için genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız

 4. Hocam merhaba ben İzmir’den güvenlik olarak çalıştığım için izin almam sıkıntı dr.gidememek benim şikayetim gece sabaha karşı özellikle gündüzde oluyor ama anüs içi ve ağzında etrafında kaşıntı sanki orda bir şey yürüyor ve ısırıyormuş gibi oluyor bazende sadece kaşıntı oluyor bu beni baya rahatsız ediyor ben yaklaşık sekiz yada on sene önce bağsur ameliyatı olmuştum ozamanlar dr.bana procto Glyvenol vermişti onu kullandım olmadı dedim bağırsak kurdu var Vermazol kullandım oda fayda etmedi ne yapmalıyım bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Kaşıntı yapan pek çok makat hastalığı vardır. Bunlar anal siğil, anal fistül, dış hemoroid, anal fissür, anal dermatit gibi hastalıklardır. Muayene etmeden, bu hastalıkların herhangi birinin olup olmadığını bilmek mümkün değildir. Genel Cerrahi Uzmanı muayenesi ile bu hastalıklardan herhangi biri varsa tedavi edilmelidir. Her bir hastalığın tedavisi farklıdır. Bunların herhangi biri yoksa bazı önlemlerle kaşıntı azaltılmaya çalışılır. Makatınızı çok fazla yıkamayın yıkarken solüsyon veya deterjan, sabun kullanmayın. Yalnızca dışkıdan sonra duru suyla yıkayın. Mutlaka kurulayın. Dar ve sentetik çamaşır giymeyin, çamaşırınızı deterjan alerjisine karşı iki kez durulayın. Bazen yemeklerdeki baharatlar, kafein, gazlı içecekler anüste kaşıntı yapabilir, bunların bir kısmını kesin. Dışkıdan önce anüsün hafif içine ve dışına vazelin sürerseniz dışkının tahriş edici, kaşıntı yapıcı etkisini azaltmış olabilirsiniz. Tabii ki son söz muayene sonrasında verilir. Muayene olmadan ilaç kullanmalıyız, doğru değildir

 5. Hocam mehaba bundan 1.5 önce anüs içinde bir şişlik hisettim ondan sonra da agriyla devam edip sonrada iltahap şeklinde patladı içinden bir kan pıhtısı cıktı sonra geçti ama 1.5 ay sonra yine tekrarladı şuan hangi bölüme baş vurcam hakkında hiç bir bilgim yok 46 yaşındayım böyle bir şeyle ilk kez karşılaşıyorum ve bu durumumu kimseyle paylaşamıyorum bu konuda yardimizi bekliyorum çok tşk ederim.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Makatta şişlik, sonrasında kanlı iltihap akıntısı ve bunun tekrarlaması makat apsesi ve fistül olabileceğini düşündürüyor. Genel Cerrahi Uzmanı muayene etmeli. Çok büyük ihtimalle de fistül oluştuysa ameliyat gerekecektir

  • Merhabalar Hocam Şikayetim Büyük Abdestimi Yaparken Kabız Şeklinde Zorlandığım Zaman Kanama Oluyor Önceden Bi Sıkıntı Yoktu Sorun Ne Olabilir

   • Op. Dr. Seher Şirin

    Büyük bir ihtimalle kabızlığa bağlı olarak hemoroid ya da fissür oluşmuş ve buna bağlı kanamış olabilir. Makattan kanama çok önemli bir belirtidir. Bu nedenle tahmine dayalı bir teşhis yapmak doğru değildir. Mutlaka muayene ve bazı durumlarda ileri tetkiklerle kanamanın nereden olduğunun tespiti şarttır. İlk fırsatta genel cerrahi uzmanına muayene olun. Kabızlığınıza da engel olmak için bol su, lifli gıdalar tüketin, yürüyüş yapın

 6. İyi günler hocam benim şikayetim makatta özellikle gece yatarken birden bı kaşıntı geliyor tahriş olmaması için iç çamaşırı ile kaşıyorum sonra iç çamaşırına baktığımda akıntı gibi bembeyaz leke baktığımda makat bölgesinde ıslak temizliyorum kaşıntı devam ediyor fitil ve fitilin kremini kullandım bı fayda göremiyorum kortos krem kortos Fitil

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Hastalığı bilmeden krem ya da fitil kullanmak doğru değildir. Eğer hastalığın sebebi siğilse bahsettiğiniz kortizonlu krem ters etki yapacak ve siğili, kaşıntıyı arttıracaktır. Makat siğili, anal fistül, dış hemoroid, bağırsak paraziti, anal dermatit gibi hastalıklar kaşıntı yapabilir. Bu hastalıklar varsa mutlaka bunların tedavisi gerekir. Örneğin siğil radyofrekansla yakılabilir. Fistül mutlaka ameliyat gerektirir. Bu hastalıklar yoksa bağırsak paraziti tetkikleri yaptırmalısınız. Muayene sonrasında saydığım hastalıklar yoksa bazı önlemler kaşıntınızı azaltacaktır. Dar ve sentetik çamaşır giymeyin, çamaşırlarınızı iyice durulayın, makat terlemesi fazla ise sık sık kurulayın, baharatlı acılı kafeinli kolalı gıdalar tüketmeyin, kilolu iseniz kilo verin. Ama öncelikle hastalık varlığı açısından cerrahi uzmanına muayene olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir