Makat Hastalıkları İçin Hangi Doktora Gidilir?

Makat hastalıkları (anüs bölgesinde ya da anüs iç kısmında) ortaya çıkan hastalıklar hemen hemen tüm insanları yakından ilgilendirmektedir. Tedavide gecikme daha kötü sonuçlara yol açmaktadır. O nedenle hastalara geç kalmadan muayene ve tedavi olmalarını öneriyoruz. Peki, hastalar hangi bölüme ya da uzmanlık alanına randevu almaları gerekir? Sorunun cevabı yazımızda geniş kapsamlı bir şekilde yer almaktadır.

Makat hastalıkları için hangi doktora gidilir
Sizce hangi bölüme gidilmesi gerekir?

Genel Cerrahi Bölümü Bakar

Makat bölgesinde görülen hastalıklar ya da şikayetler (ağrı, akıntı, kanama, şişlik, apse vb) tüm sorunlar için ilk müracaat edeceğiniz bölüm genel cerrahi olmalıdır. İnsanlar genelde iç hastalıkları (Dahiliye) bölümüne müracaat etmektedir. Teşhis konusunda kısmen yeterli olsa bile tedavide maalesef dahiliye uzmanları sizin beklentinizi karşılayamaz. Yazının giriş kısmında da belirttiğimiz gibi genel cerrahi uzmanı seçeceğiz. Fakat dikkat etmeniz gereken önemli bir husus daha bulunuyor. Peki, tercih edeceğiniz doktor makat hastalıkları (proktoloji) konusunda yeteri kadar deneyimli mi? Buna bakmalıyız.

Proktoloji Uzmanı Olması Daha İyi Olur

Genel cerrahi çok geniş kapsamlı bir bölümdür. Onlarca hastalığın teşhis, tedavi ve hatta ameliyatını gerçekleştirmektedir. Bu nedenle bölüm içerisinde alt bölümler oluşturulmuştur. Bunlar Endokrin, Gastroenteroloji, Hepatopankreatobilier yanı sıra meme ve obezite cerrahisi gibi alt dalları bulunmaktadır. Bunlara ek olarak ise Proktoloji bulunmaktadır.

Proktoloji Uzmanı Nedir, Hangi Hastalıklara Bakar?

Anorekral hastalıkların (kalın bağırsak, rektum ve anal bölgede görülen) hastalıkların teşhis ve tedavisinde daha ehil kişilerdir. Tabii ki genel cerrahi alanının hastalıklarını da tedavi etmelerine karşın Proktoloji alanında ek uzmanlık eğitimi alarak kendilerini bu alanda daha da geliştirdikleri söylenebilir.

Proktoloji Uzmanı Olan Hastane, Klinik ve Muayenehaneler

İstanbul’da hemen hemen tüm hastanelerde genel cerrahi uzmanı bulunur. Bu doktorların proktoloji alanında yetkin olup, olmadığını hastane yönetimine ya da doktorun kendisine sorarak öğrenebilirsiniz. Ben size bu alanda uzman bazı doktor isimleri önereceğim.

Op. Dr. Atilla Kaya

İlk tanıyacağımız hekim Atilla KAYA olup, genel cerrahi alanı yanı sıra saç, sakal ve kaş ekimi gibi medikal estetik uygulamalarda da yakından tanınan isimlerden biridir.

1961 Malatya doğumlu olan uzmanımız 1986 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. Uzmanlık eğitimini de aynı üniversitede gerçekleştirmiştir. 2006 yılına kadar Osmaniye’de sağık hizmeti vermiştir. 2006 Sonrası ise İstanbul’a gelerek hizmetine burada devam etmektedir.

Geçtiğimiz yıllarda kıl dönmesi tedavisinde adeta devrim niteliğinde bir uygulama olan Mikro Sinüsektomi yöntemini geliştirmiş olup, kıl dönmesi hastalarının yaşadığı sıkıntıyı %90 oranında azaltmıştır. Ameliyat olan hasta aynı gün işine, okuluna dönebilme imkanı sağlamaktadır. Diğer yöntemlerde ise hasta 2-6 hafta arası evde istirahat etmesi gerekir.

Op. Dr. Seher Şirin

Kadın genel cerrahi uzmanı denince en çok tercih edilen isimlerden biri Doktor Seher Şirin Bakırköy’de hasta kabulüne devam etmektedir.

1961 Yılında Karaman’da hayata merhaba diyen Seher Hanım 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. 1994 Yılına gelindiğinde ise SSK İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi (Samatya Hastanesinde) genel cerrahi uzmanlığını tamamlamıştır.

Zorunlu görev sonrası uzmanlık eğitimini tamamladığı SSK İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesine dönerek 17 yıl boyunca burada genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermiş ve emekli olmuştur. Proktoloji alanı yanı sıra özellikle her 8 kadından birinde görülen meme kanseri ve diğer meme hastalıkları teşhis ve tedavisini de yapmaktadır.

Op. Dr. Ali Rıza Şahap Barlas

İstanbul Anadolu yakasında proktoloji uzmanı arayanlar için önerimiz Doktor Ali Rıza Şahap Barlas olmaktadır. 1958 Samsun doğumlu olan uzmanımız 1981 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuştur.

Genel Cerrahi uzmanlık eğitimini SSK İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaptıktan sonra Türkiye’nin bir çok şehrinde sağlık hizmeti vermiştir. 2014 Yılından beri ise Kadıköy’de bulunan kliniğinde hizmet vermektedir.

Op. Dr. Nizam Kurtdere

İstanbul’da hizmet alabileceğiniz proktoloji uzmanlarından biride Doktor Nizam Kurtdere olup, yine başarılı isimlerden biridir. Atilla KAYA gibi nizam beyde kıl dönmesi tedavisinde yeni bir yöntem geliştirmiş olup, Sinüsotomi adını verdiği yöntemle yenilikçi uygulamaya imza atmıştır.

1963 Yılında Hatay’da doğmuş olup, 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. Uzmanlık eğitimini ise 1992 yılında Samatya Hastanesinde tamamlayarak genel cerrahi uzmanı olmaya hak kazanmıştır. 2014 Yılına kadar Esenyurt Devlet Hastanesinde görev yaptıktan sonra şimdi İstanbul Şişli’de hasta kabulüne devam etmektedir.

Op. Dr. Adil Altınsoy ANKARA

Şimdi’de Ankara’dan önemli bir isimle devam edelim. Doktor Adil Altınsoy başkentin ünlü proktoloji uzmanlarından biridir. 2014 Yılına kadar Sincan Devlet Hastanesinde görev yapmış olup, şimdi kendi yerinde hasta kabulüne devam etmektedir.

Kendisi de Ankaralı olan uzmanımız 1962 yılında hayata merhaba demiştir. 1987 Yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olup, 1993 yılında ise genel cerrahi uzmanı olmuştur. Uzmanlık tezini makat hastalıklarına ameliyatsız çözümler ile almıştır. Yani 30 yıl öncesi bugünlerin alt yapısını hazırlamıştır. Şuan bir çok anal bölge hastalığını ameliyatsız yöntemlerle tedavi etmektedir.

Op. Dr. Ergun Aygören BURSA

Türkiye’nin en büyük 4. kenti Bursa’ya uzanıyoruz. Burada karşımıza asker kökenli bir doktor olan Ergun Aygören çıkıyor. Doktorluk hayatı hep askeri hastanelerde geçmiş olup, güler yüzlü ve enerjik yapısı ile binlerce insana sağlık hizmeti vermiştir.

1958 Yılında Balıkesir’de hayata merhaba demiş olup, 1976 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitim aldıktan sonra Gülhane Askeri Tıp Fakültesinde uzmanlık eğitimi almıştır. 2002 Yılında Tabip Albay olarak emekli olmuştur. Şuan Bursa’nın Nilüfer ilçesinde hasta kabulüne devam etmektedir.

Makat Hastalıklarında Muayene Nasıl Yapılıyor?

Hastaların tercih edilmesi gereken bölüm ve doktor bilgisini aktardıktan sonra şimdide doktora gittiğinizde muayenenin nasıl yapıldığına bakalım. Muayene işlemi yaşadığınız soruna göre farklılık gösterebilir. Çünkü makat hastalıkları denince anüs iç kısmı, çevresi ya da kuyruk sokumu dediğimiz daha üst kısımları kapsamaktadır. O nedenle yaşadığınız soruna göre muayene tipi farklılık gösterebilir.

İsterseniz hemoroid muayenesi ile sürece göz atalım. Hastaların büyük bir bölümü dışkılama esnası ve sonrasında kanama ya da meme şikayeti ile doktora müracaat etmektedir. Burada yapılması gereken ilk işlem hastanın secde vaziyetinde sedye üzerine oturmasıdır. Bu noktadan sonra göz muayene, parmakla kontrol (rektal tuşe) ve anoskopi muayenesi yapılabilir.

Kıl dönmesi muayenesi ise oldukça farklıdır. Sorun kuyruk sokumu bölgesinde olduğu için anüs çevresi ve iç kısmı ile ilgili işlem gerekmez. Doktorun yapacağı işlem kuyruk sokumu bölgesine göz atmak olacaktır. Çünkü gözle muayene esnasında kıl dönmesi giriş ve çıkış delikleri fark edilebilir. Böylece kıl dönmesi problemi kolaylıkla teşhis edilir. Makat hastalıkları muayenesi ile ilgili daha fazla bilgiye ilgili menüden ulaşabilirsiniz.

Summary
İnceleme Tarihi
Ürün Adı
Anal bölgede görülen şikayetler ve bunların süreğen hale gelmesi halinde kişinin ne yapması gerektiği ve hangi uzmanlık alanına müracaat etmesi gerektiği ele alınmıştır.
Uzman Puanı
51star1star1star1star1star
Güncelleme tarihi: 6 Mayıs 2019 — 19:41

1.071 Yorum

Yorum yap
 1. Hocam merhaba bende yaklaşık iki üç haftadır malarımın hemen dibinde bir et parçası var şişlik gibi son bir haftadır hemen hemen fındık büyüklüğüne ulaştı herhangi bir ağrı sızı yada kaşıntı yok büyük abdestimde de bi sorun yok ama gittikçe büyüyor kendi tenim renginde 2 parmağimla tuttuğumda çekim kopara bölecekmişim gibi bi parça bu cevaplarsanız sevinirim teşekkür ederim.

  1. Ağrısız, kanama yapmayan ve dışkılama bozukluğu olmadan olabilen,cilt rengi oluşum siğil olabilir. Siğil ise yakarak tedavi etmek gerekir, tedavi edilmezse büyümenin yanı sıra yayılma da gösterir. Dış hemoroidler, fissür bekçi memesi gibi başka durumlar da olabilir ama görmeden kesin bir öneri vermemiz doğru olmaz. Kesin teşhis ve tedavi önerisi için genel cerrahi uzmanına muayene olmanız gerekir.

 2. Iyi günler 28 yaşındayım iki gündür büyük lavaboya çıktığımda büyük abdestimi yaparken kanama görüldü ama herhangi bir ağrı falan yok hissedilmeyecek kadar sızlama var bunun nedeni ne ola bilir

  1. Genç olduğunuz için daha çok fissür, hemoroid gibi iyi huylu hastalıklar akıla gelir. Ağrı olmadığı için de fissür pek düşünülmez. Kabızsanız, ıkındıysanız hemoroid kanamaları görülebilir. ANCAK söylediklerim yalnızca bir ihtimaldir. Makattan kanamada mutlaka muayene ile kanamanın geldiği yeri görmek gerekir. Özellikle anoskop muayenesi ile içeriye bakıp varsa hemoroid ya da o bölgeyi görmek gerekir. Anoskopta bir şey bulunamazsa kolonoskopi gerekebilir.

 3. Hocam iyi günler benim makat bölgesinde şişkinlik var arada agri yapıyor yaklaşık bir hafta oluyor arada buz tedavisi uyguluyorum onereceginiz başka birsey varmi şimdiden teşekkürler..

  1. Makatınızdaki şişlik apse, anal hematom olabilir.Soğuk iyi geliyorsa enfeksiyon ve apse olabilir. Apse varlığında acil cerrahi müdahaleyle boşaltmak gerekir. Bu nedenle öncelikle kesin teşhis için genel cerrahi muayenesi gerekir. Dış hemoroid ya da anal hematom ihtimaline karşı Kabız kalmayın, ıkınmayın. Kesin teşhis ve tedavi için ilk fırsatta da muayene olun.

 4. Merhabalar ben lise son sınıf öğrencisiyim. Sinava çok az kaldı ve doktora gidecek vaktim yok. Beni cevaplarsaniz çok sevinirim. Benim üç dört aydır kabız olduğumda falan dışından kan geliyor. Önceleri kaşıntı da vardı şu an kaşıntı yok ama kabız olmasam da kanama oluyor ve agrilar başladı ne yapmam gerekiyor neden oluyor

  1. Yaşınız genç olduğundan kötü bir şey düşünmeyiz. Ama yine de kanama önemli,dikkate alınması gereken bir problemdir.Kabız olduğunuzda oluşan bir fissür ya da hemoroidden kanama olabilir. Ağrınız da olduğundan büyük olasılıkla fissürünüz var. Kabız kalmayın. Bunun için bol sebze,salata, lifli meyveler, yoğurt,kefir, bol su tüketin. Ders aralarında yürüyüş yapmaya çalışın. Dışkıdan önce makatınıza 2 dakika sıcak duş tutun. Yine dışkıdan önce anüsün hemen içine doğru vazelinli pomat sürün, sonra dışkılayın. Tuvalette ıkınmayın. Devam ederse ilk fırsatta muayene olmalısınız.

 5. Hocam mrb benim sorunum makat bölgesinde kaşıntı ve yanma oluyor.Duşta sıcak su tutup kolanyayla temizliyorum.1hafta geçiyor tekrar oluyor.Bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Kaşıntıda kolonya ya da başka solüsyonlar sürmek doğru değil. Önce fistül, siğil, dış hemoroidler, fissür gibi kaşıntı yapan hastalıkların varlığı açısından muayene olmanız gerekir. Bunlar varsa tedavisi olmadan kaşıntı geçmez. Bunların dışında anüsü az ya da çok fazla yıkamayın. Mutlaka kurulayın. Sabun, solüsyon, ıslak mendil kullanmayın. Sentetik ve dar çamaşır giymeyin. Çamaşırlarınızı iyi durulayın. Kahve, kola, gazlı içecekler, ağır baharatlı yemekler yememeye çalışın.Kiloluysanız kilo verin. İlk fırsatta da muayene olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir