Makat Hastalıkları İçin Hangi Doktora Gidilir?

Makat hastalıkları (anüs bölgesinde ya da anüs iç kısmında) ortaya çıkan hastalıklar hemen hemen tüm insanları yakından ilgilendirmektedir. Tedavide gecikme daha kötü sonuçlara yol açmaktadır. O nedenle hastalara geç kalmadan muayene ve tedavi olmalarını öneriyoruz. Peki, hastalar hangi bölüme ya da uzmanlık alanına randevu almaları gerekir? Sorunun cevabı yazımızda geniş kapsamlı bir şekilde yer almaktadır.

Makat hastalıkları için hangi doktora gidilir
Sizce hangi bölüme gidilmesi gerekir?

Genel Cerrahi Bölümü Bakar

Makat bölgesinde görülen hastalıklar ya da şikayetler (ağrı, akıntı, kanama, şişlik, apse vb) tüm sorunlar için ilk müracaat edeceğiniz bölüm genel cerrahi olmalıdır. İnsanlar genelde iç hastalıkları (Dahiliye) bölümüne müracaat etmektedir. Teşhis konusunda kısmen yeterli olsa bile tedavide maalesef dahiliye uzmanları sizin beklentinizi karşılayamaz. Yazının giriş kısmında da belirttiğimiz gibi genel cerrahi uzmanı seçeceğiz. Fakat dikkat etmeniz gereken önemli bir husus daha bulunuyor. Peki, tercih edeceğiniz doktor makat hastalıkları (proktoloji) konusunda yeteri kadar deneyimli mi? Buna bakmalıyız.

Proktoloji Uzmanı Olması Daha İyi Olur

Genel cerrahi çok geniş kapsamlı bir bölümdür. Onlarca hastalığın teşhis, tedavi ve hatta ameliyatını gerçekleştirmektedir. Bu nedenle bölüm içerisinde alt bölümler oluşturulmuştur. Bunlar Endokrin, Gastroenteroloji, Hepatopankreatobilier yanı sıra meme ve obezite cerrahisi gibi alt dalları bulunmaktadır. Bunlara ek olarak ise Proktoloji bulunmaktadır.

Proktoloji Uzmanı Nedir, Hangi Hastalıklara Bakar?

Anorekral hastalıkların (kalın bağırsak, rektum ve anal bölgede görülen) hastalıkların teşhis ve tedavisinde daha ehil kişilerdir. Tabii ki genel cerrahi alanının hastalıklarını da tedavi etmelerine karşın Proktoloji alanında ek uzmanlık eğitimi alarak kendilerini bu alanda daha da geliştirdikleri söylenebilir.

Proktoloji Uzmanı Olan Hastane, Klinik ve Muayenehaneler

İstanbul’da hemen hemen tüm hastanelerde genel cerrahi uzmanı bulunur. Bu doktorların proktoloji alanında yetkin olup, olmadığını hastane yönetimine ya da doktorun kendisine sorarak öğrenebilirsiniz. Ben size bu alanda uzman bazı doktor isimleri önereceğim.

Op. Dr. Atilla Kaya

İlk tanıyacağımız hekim Atilla KAYA olup, genel cerrahi alanı yanı sıra saç, sakal ve kaş ekimi gibi medikal estetik uygulamalarda da yakından tanınan isimlerden biridir.

1961 Malatya doğumlu olan uzmanımız 1986 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. Uzmanlık eğitimini de aynı üniversitede gerçekleştirmiştir. 2006 yılına kadar Osmaniye’de sağık hizmeti vermiştir. 2006 Sonrası ise İstanbul’a gelerek hizmetine burada devam etmektedir.

Geçtiğimiz yıllarda kıl dönmesi tedavisinde adeta devrim niteliğinde bir uygulama olan Mikro Sinüsektomi yöntemini geliştirmiş olup, kıl dönmesi hastalarının yaşadığı sıkıntıyı %90 oranında azaltmıştır. Ameliyat olan hasta aynı gün işine, okuluna dönebilme imkanı sağlamaktadır. Diğer yöntemlerde ise hasta 2-6 hafta arası evde istirahat etmesi gerekir.

Op. Dr. Seher Şirin

Kadın genel cerrahi uzmanı denince en çok tercih edilen isimlerden biri Doktor Seher Şirin Bakırköy’de hasta kabulüne devam etmektedir.

1961 Yılında Karaman’da hayata merhaba diyen Seher Hanım 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. 1994 Yılına gelindiğinde ise SSK İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi (Samatya Hastanesinde) genel cerrahi uzmanlığını tamamlamıştır.

Zorunlu görev sonrası uzmanlık eğitimini tamamladığı SSK İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesine dönerek 17 yıl boyunca burada genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermiş ve emekli olmuştur. Proktoloji alanı yanı sıra özellikle her 8 kadından birinde görülen meme kanseri ve diğer meme hastalıkları teşhis ve tedavisini de yapmaktadır.

Op. Dr. Adil Altınsoy ANKARA

Şimdi’de Ankara’dan önemli bir isimle devam edelim. Doktor Adil Altınsoy başkentin ünlü proktoloji uzmanlarından biridir. 2014 Yılına kadar Sincan Devlet Hastanesinde görev yapmış olup, şimdi kendi yerinde hasta kabulüne devam etmektedir.

Kendisi de Ankaralı olan uzmanımız 1962 yılında hayata merhaba demiştir. 1987 Yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olup, 1993 yılında ise genel cerrahi uzmanı olmuştur. Uzmanlık tezini makat hastalıklarına ameliyatsız çözümler ile almıştır. Yani 30 yıl öncesi bugünlerin alt yapısını hazırlamıştır. Şuan bir çok anal bölge hastalığını ameliyatsız yöntemlerle tedavi etmektedir.

Op. Dr. Ergun Aygören BURSA

Türkiye’nin en büyük 4. kenti Bursa’ya uzanıyoruz. Burada karşımıza asker kökenli bir doktor olan Ergun Aygören çıkıyor. Doktorluk hayatı hep askeri hastanelerde geçmiş olup, güler yüzlü ve enerjik yapısı ile binlerce insana sağlık hizmeti vermiştir.

1958 Yılında Balıkesir’de hayata merhaba demiş olup, 1976 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitim aldıktan sonra Gülhane Askeri Tıp Fakültesinde uzmanlık eğitimi almıştır. 2002 Yılında Tabip Albay olarak emekli olmuştur. Şuan Bursa’nın Nilüfer ilçesinde hasta kabulüne devam etmektedir.

Makat Hastalıklarında Muayene Nasıl Yapılıyor?

Hastaların tercih edilmesi gereken bölüm ve doktor bilgisini aktardıktan sonra şimdide doktora gittiğinizde muayenenin nasıl yapıldığına bakalım. Muayene işlemi yaşadığınız soruna göre farklılık gösterebilir. Çünkü makat hastalıkları denince anüs iç kısmı, çevresi ya da kuyruk sokumu dediğimiz daha üst kısımları kapsamaktadır. O nedenle yaşadığınız soruna göre muayene tipi farklılık gösterebilir.

İsterseniz hemoroid muayenesi ile sürece göz atalım. Hastaların büyük bir bölümü dışkılama esnası ve sonrasında kanama ya da meme şikayeti ile doktora müracaat etmektedir. Burada yapılması gereken ilk işlem hastanın secde vaziyetinde sedye üzerine oturmasıdır. Bu noktadan sonra göz muayene, parmakla kontrol (rektal tuşe) ve anoskopi muayenesi yapılabilir.

Kıl dönmesi muayenesi ise oldukça farklıdır. Sorun kuyruk sokumu bölgesinde olduğu için anüs çevresi ve iç kısmı ile ilgili işlem gerekmez. Doktorun yapacağı işlem kuyruk sokumu bölgesine göz atmak olacaktır. Çünkü gözle muayene esnasında kıl dönmesi giriş ve çıkış delikleri fark edilebilir. Böylece kıl dönmesi problemi kolaylıkla teşhis edilir. Makat hastalıkları muayenesi ile ilgili daha fazla bilgiye ilgili menüden ulaşabilirsiniz.

1.180 comments

 1. Hocam merhaba Malatyadan yazıyorum bir sene önce makat ağrım vardı 1 gün tuvalete çıkamadım ve ağlayarak kan ile birlikte çıkardım ara ara 1 gün olarak hep oldum genel cerrahi uzmanı parmak kontrolü ile yırtık var dedi röntgen tomografi yapmadan 4 gün boyunca yine ağrım var daha şiddetli bu gece devlet hastanesi tomografi çekti ve fıtık tetikliyor olabilir beyin cerrahi baksın dedi tam ağrı makatın üst kısmı kuyruk sokumu civarı bıçak saplanır gibi ve 3 gündür hiç tuvalete çıkamadım yapamadım acaba orada bir kemik eğikliği kırığı falan mı var Allah rızası için yardım edin çözüm bulamıyorum

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Anal fissür gibi çoğu makat hastalığında kesin teşhis için muayene yeterlidir. Gözle muayene, parmakla muayene yani rektal tuşe ve anoskop ile %90 üzerinde teşhis konabilir. Fissür muayene ile gözle görülebilir. Bu konuda doktorunuzun tomografi çekmesine zaten gerek yok. Eğer fissür gibi makat hastalığı bulamasaydı ağrının başka sebebi var mı, belden kaynaklı mı diye belki o zaman tomografi gerekebilirdi. Bu nedenle ilk gittiğiniz doktorunuzun yaptığı bir hata yok. Kabızlık çektiğiniz için anal fissür olma ihtimali de yüksek. Birlikte belki belinizden sorun çıkabilir, kuyruk sokumu kemiğinizde sorun çıkabilir. Ama ikisi aynı anda olma ihtimali de olacağından dolayı genel cerrahi uzmanının fissür için verdiği tedavileri uygulayın. Fissür için mutlaka kabızlığınızı da düzeltmelisiniz, bunun için bol su, sebze lifli gıdalar tüketin ve yürüyüş yapın. Aynı zamanda ortopedi ya da beyin cerrahi uzmanlarının bel açısından kuyruk sokumu kemiği açısından önerilerini dinleyin

 2. İyi günler hocam 6 ay dir kabızlık sorunu yaşıyorum dışkı çıkarmada çok zorlanıyorum anüsün çıkış kısmında çok sertleşmiş olan dışkı yı çıkarabilmek ölüm oluyor genel cerrahi uzmanı na gittim kolonoskopi olmamı istedi mide ve böbrek rahatsızlığı nedeniyle kullanmam gerek li olan ilaçlar midem kaldırmadı. Verilen kabızlık ilaçlarını düzenli olarak kullandığım halde yararlı olmadı. Teşhis ve tedavi için önerileriniz nelerdir. Teşekkürler

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Kabızlık yeni oluştuysa mutlaka tetkik gerekir, ki sizde de 6 aydan beri başlamış. Tetkik gerektiren bir hastasınız. Kabızlık için olan gereken tetkik te kolonoskopi dir. İlaçlarınızı almak için mide bağırsak rahatsızlığı engel değildir. Çünkü olabilecek herhangi bir kolon tümörü bile olsa teşhis ve tedavi için de mutlaka kolonoskopi gerekir. Şimdilik ilaçla çıkmaya çalışmak da doğru bir yöntem değil. Beslenmenizi düzene koyun. Mutlaka bol su için, bol lifli sebze ve meyveler tüketin, baklagiller, yoğurt kefir gibi probiyotikler tüketin. Mutlaka Her gün bir saat yürüyüş yapın. Düzelme olmazsa da mutlaka ve mutlaka kolonoskopinizi yaptırın. Bir şekilde tolere edebileceğiniz ilaçları hekiminizden isteyerek olun.

 3. Merhaba hocam makatta ara sıra kanama oluyor damlıyor bazen çok geliyor yanma oluyor bunun icin ne yapmalıyım hangi doktora gideceğim hangi ölüme

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Makattan kanama ciddiye alınması gereken bir belirtidir. Mutlaka teşhis konulmalıdır, kanamanın nereden geldiği tespit edilmelidir. Basit bir hemoroid, fissür gibi hastalıklardan kanama olabileceği gibi kolon kanseri, rektum kanseri gibi önemli hastalıklardan da kanama olabilir. Bu nedenle ihmal etmeyiniz. Genel cerrahi uzmanına muayene olunuz. Muayene sırasında anoskop muayenesi yapılsa iyi olur. Böyle bir imkan yoksa kolonoskopi gibi ileri tetkikler istenebilir

  • hocam merhaba makat bölgesinde sürekli olarak kaşıntı oluyor.su değdiğinde acı ve yanma hissi de oluyor. kaşıntı ve yanma daha çok anüs bölgesinde çatal bölgesi komple sadece kaşınıyor. teşhis ve tedavi için önerileriniz nelerdir? şimdiden teşekkür ederim hocam

   • Op. Dr. Seher Şirin

    Makat kaşıntısının pek çok sebebi vardır. Anal siğil, anal fistül, dış hemoroidler, aktif anal fissür gibi tedavi gerektiren cerrahi hastalıklar ya da anal dermatit gibi cildiyeyi ilgilendiren hastalıklar kaşıntı yapabilir. Bu hastalıklardan herhangi birinin olup olmadığı ile ilgili önce Genel Cerrahi Uzmanı muayene etmeli ve hastalık tespit ederse tedavi etmelidir. Bu hastalıklar yok ise dar, sıkı, sentetik, iyi durulanmayan deterjan alerjisi yapan çamaşırlar, acı ve baharatlı ürünler, kola, kafein içeren içecekler, kilolu olmak, devamlı terli ve ıslak tutmak, makatı çok yıkamak da kaşıntı sebeplerindendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir