Makat Hastalıkları İçin Hangi Doktora Gidilir?

Makat hastalıkları (anüs bölgesinde ya da anüs iç kısmında) ortaya çıkan hastalıklar hemen hemen tüm insanları yakından ilgilendirmektedir. Tedavide gecikme daha kötü sonuçlara yol açmaktadır. O nedenle hastalara geç kalmadan muayene ve tedavi olmalarını öneriyoruz. Peki, hastalar hangi bölüme ya da uzmanlık alanına randevu almaları gerekir? Sorunun cevabı yazımızda geniş kapsamlı bir şekilde yer almaktadır.

Makat hastalıkları için hangi doktora gidilir
Sizce hangi bölüme gidilmesi gerekir?

Genel Cerrahi Bölümü Bakar

Makat bölgesinde görülen hastalıklar ya da şikayetler (ağrı, akıntı, kanama, şişlik, apse vb) tüm sorunlar için ilk müracaat edeceğiniz bölüm genel cerrahi olmalıdır. İnsanlar genelde iç hastalıkları (Dahiliye) bölümüne müracaat etmektedir. Teşhis konusunda kısmen yeterli olsa bile tedavide maalesef dahiliye uzmanları sizin beklentinizi karşılayamaz. Yazının giriş kısmında da belirttiğimiz gibi genel cerrahi uzmanı seçeceğiz. Fakat dikkat etmeniz gereken önemli bir husus daha bulunuyor. Peki, tercih edeceğiniz doktor makat hastalıkları (proktoloji) konusunda yeteri kadar deneyimli mi? Buna bakmalıyız.

Proktoloji Uzmanı Olması Daha İyi Olur

Genel cerrahi çok geniş kapsamlı bir bölümdür. Onlarca hastalığın teşhis, tedavi ve hatta ameliyatını gerçekleştirmektedir. Bu nedenle bölüm içerisinde alt bölümler oluşturulmuştur. Bunlar Endokrin, Gastroenteroloji, Hepatopankreatobilier yanı sıra meme ve obezite cerrahisi gibi alt dalları bulunmaktadır. Bunlara ek olarak ise Proktoloji bulunmaktadır.

Proktoloji Uzmanı Nedir, Hangi Hastalıklara Bakar?

Anorekral hastalıkların (kalın bağırsak, rektum ve anal bölgede görülen) hastalıkların teşhis ve tedavisinde daha ehil kişilerdir. Tabii ki genel cerrahi alanının hastalıklarını da tedavi etmelerine karşın Proktoloji alanında ek uzmanlık eğitimi alarak kendilerini bu alanda daha da geliştirdikleri söylenebilir.

Proktoloji Uzmanı Olan Hastane, Klinik ve Muayenehaneler

İstanbul’da hemen hemen tüm hastanelerde genel cerrahi uzmanı bulunur. Bu doktorların proktoloji alanında yetkin olup, olmadığını hastane yönetimine ya da doktorun kendisine sorarak öğrenebilirsiniz. Ben size bu alanda uzman bazı doktor isimleri önereceğim.

Op. Dr. Atilla Kaya

İlk tanıyacağımız hekim Atilla KAYA olup, genel cerrahi alanı yanı sıra saç, sakal ve kaş ekimi gibi medikal estetik uygulamalarda da yakından tanınan isimlerden biridir.

1961 Malatya doğumlu olan uzmanımız 1986 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. Uzmanlık eğitimini de aynı üniversitede gerçekleştirmiştir. 2006 yılına kadar Osmaniye’de sağık hizmeti vermiştir. 2006 Sonrası ise İstanbul’a gelerek hizmetine burada devam etmektedir.

Geçtiğimiz yıllarda kıl dönmesi tedavisinde adeta devrim niteliğinde bir uygulama olan Mikro Sinüsektomi yöntemini geliştirmiş olup, kıl dönmesi hastalarının yaşadığı sıkıntıyı %90 oranında azaltmıştır. Ameliyat olan hasta aynı gün işine, okuluna dönebilme imkanı sağlamaktadır. Diğer yöntemlerde ise hasta 2-6 hafta arası evde istirahat etmesi gerekir.

Op. Dr. Seher Şirin

Kadın genel cerrahi uzmanı denince en çok tercih edilen isimlerden biri Doktor Seher Şirin Bakırköy’de hasta kabulüne devam etmektedir.

1961 Yılında Karaman’da hayata merhaba diyen Seher Hanım 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. 1994 Yılına gelindiğinde ise SSK İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi (Samatya Hastanesinde) genel cerrahi uzmanlığını tamamlamıştır.

Zorunlu görev sonrası uzmanlık eğitimini tamamladığı SSK İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesine dönerek 17 yıl boyunca burada genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermiş ve emekli olmuştur. Proktoloji alanı yanı sıra özellikle her 8 kadından birinde görülen meme kanseri ve diğer meme hastalıkları teşhis ve tedavisini de yapmaktadır.

Op. Dr. Adil Altınsoy ANKARA

Şimdi’de Ankara’dan önemli bir isimle devam edelim. Doktor Adil Altınsoy başkentin ünlü proktoloji uzmanlarından biridir. 2014 Yılına kadar Sincan Devlet Hastanesinde görev yapmış olup, şimdi kendi yerinde hasta kabulüne devam etmektedir.

Kendisi de Ankaralı olan uzmanımız 1962 yılında hayata merhaba demiştir. 1987 Yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olup, 1993 yılında ise genel cerrahi uzmanı olmuştur. Uzmanlık tezini makat hastalıklarına ameliyatsız çözümler ile almıştır. Yani 30 yıl öncesi bugünlerin alt yapısını hazırlamıştır. Şuan bir çok anal bölge hastalığını ameliyatsız yöntemlerle tedavi etmektedir.

Op. Dr. Ergun Aygören BURSA

Türkiye’nin en büyük 4. kenti Bursa’ya uzanıyoruz. Burada karşımıza asker kökenli bir doktor olan Ergun Aygören çıkıyor. Doktorluk hayatı hep askeri hastanelerde geçmiş olup, güler yüzlü ve enerjik yapısı ile binlerce insana sağlık hizmeti vermiştir.

1958 Yılında Balıkesir’de hayata merhaba demiş olup, 1976 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitim aldıktan sonra Gülhane Askeri Tıp Fakültesinde uzmanlık eğitimi almıştır. 2002 Yılında Tabip Albay olarak emekli olmuştur. Şuan Bursa’nın Nilüfer ilçesinde hasta kabulüne devam etmektedir.

Makat Hastalıklarında Muayene Nasıl Yapılıyor?

Hastaların tercih edilmesi gereken bölüm ve doktor bilgisini aktardıktan sonra şimdide doktora gittiğinizde muayenenin nasıl yapıldığına bakalım. Muayene işlemi yaşadığınız soruna göre farklılık gösterebilir. Çünkü makat hastalıkları denince anüs iç kısmı, çevresi ya da kuyruk sokumu dediğimiz daha üst kısımları kapsamaktadır. O nedenle yaşadığınız soruna göre muayene tipi farklılık gösterebilir.

İsterseniz hemoroid muayenesi ile sürece göz atalım. Hastaların büyük bir bölümü dışkılama esnası ve sonrasında kanama ya da meme şikayeti ile doktora müracaat etmektedir. Burada yapılması gereken ilk işlem hastanın secde vaziyetinde sedye üzerine oturmasıdır. Bu noktadan sonra göz muayene, parmakla kontrol (rektal tuşe) ve anoskopi muayenesi yapılabilir.

Kıl dönmesi muayenesi ise oldukça farklıdır. Sorun kuyruk sokumu bölgesinde olduğu için anüs çevresi ve iç kısmı ile ilgili işlem gerekmez. Doktorun yapacağı işlem kuyruk sokumu bölgesine göz atmak olacaktır. Çünkü gözle muayene esnasında kıl dönmesi giriş ve çıkış delikleri fark edilebilir. Böylece kıl dönmesi problemi kolaylıkla teşhis edilir. Makat hastalıkları muayenesi ile ilgili daha fazla bilgiye ilgili menüden ulaşabilirsiniz.

1.272 Yorum

 1. Hocam Merhabalar,

  Hemen hemen 1 haftadır diyebilirim makatın yan kısmında sivilce var ve kaşıntı oluyor ara ara araştırdım biraz fakat hep basur kanser vs tarzı şeyler çıkıyor. Bu konuyla alakalı bir bilgi rica edebilir miyim.

  İyi Çalışmalar..

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Sivilce şeklinde lezyon basit bir sivilce olabilir, siğil olabilir, bir fistül başlangıcının çıkış deliği olabilir. Kaşıntı olması da siğil ve ya fistül olabileceğini gösterir. Muayene etmeden kesin bir şey demek mümkün değil. Kesin teşhis için muayene şarttır. İlk fırsatta genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız. Çünkü her iki hastalık da kanser olmasa da tedavi gerektirir. Erken tedaviden daha iyi sonuç alınır.

 2. Hocam merhaba küçük abdestimi yaparken hiç bisey yok büyük abdesttimi yaparken veya bitimine çok az süt beyaz sıvı gelmekte tüm testleri yaptırdım negatif neden acaba vede makat ucunda yanma var vede ağırı var

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Makattan beyaz- süt şeklinde akıntı iltihaplı bir akıntı olabilir, fistül hastalığına işaret edebilir. Dışarıdaki meme ve ağrı da bu fistülün dış ucuyla ilgili olabilir. Muayene olmadan kesin bir şey demek mümkün değil. Makat hastalıkları hakkında testler çok fazla bilgi vermez. Önce Genel Cerrahi Uzmanı görsün, onun istediği tetkikler ( mr. kolonoskopi gibi) yapılabilir

 3. Hakan GÜNDOĞDU

  Merhabalar. İlk zamanlarda haya etrafında daha sonra ise makat çevresine vuran kaşıntılar meydana geldi. Bu kaşıntılar ki gece uykumdan edecek seviyede. Yatıştırmak için bir krem kullanıyorum. Anlık kesiyor lakin gün içersinde yine aynı. Kaşıntı kanamalı olarak oluyor. Bıçakla parcalasam ancak rahat ederim diyebileceğim bir kaşıntı. Şoförlük işi yapmakta olup özellikle direksiyon başında tutunca kahrediyor kaşıntısı. Ne olur yardımcı olun bu konuda. Teşekkür eder sağlıklı günler dilerim.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Kaşıntının sebebi bilinmeden rastgele kaşıntı giderici krem kullanmanın hiçbir faydası ve mantığı yoktur. Öncelikle sebebi bilinmelidir. Hem genital bölgede, kasıklarda hem de anüste kaşıntı yapan sebep siğil olabilir. Eğer böyle bir şey varsa önemli bir hastalıktır ve mutlaka tedavi gerektirir. Mantar olabilir. Öncelikle muayene olarak teşhisiniz konsun ona yönelik tedavi verilmeden kaşıntı geçmez. Bu arada kiloluysanız kilo verin, sık sık kurulayın, ıslak ve nemli kalmasın. Dar ve sentetik çamaşır giymeyin, çamaşırlarınız iyi durulansın.

 4. Merhaba hocam makatta 1 aydır bi kaşıntı var çok kötü kaşınıyor ağırıyor , ve anlamsızca terleme söz konusu . Bide ben 1, 5 ay önce kasık ameliyatı gerçekleştirdim, 4 gündür büyük ihtiyaç için lavaboya gitmedim herhangi bir sıkışma veya gaz hiçbir şey Yok tavsiye alabilirmiyim

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Makat kaşıntısının ve ağrısının pek çok sebebi vardır. Bunların bir kısmı ciddi tedavi gerektirir. Örneğin siğil, fistül, dış hemoroid gibi hastalıklar kaşıntı yapar, fissür ve anal apse ağrı yapar. Kaşıntının geçmesi için bu hastalıkların tedavi olması ve tedavilerinin yapılabilmesi için de önce muayene etmek gerekir. Bu nedenle bir genel cerrahi uzmanına muayene olun. 4 günden beri dışkıya çıkamamak sıkıntılı bir durum. Bol su için, sebze tüketin ve yapabildiğiniz kadar yürüyüş yapın. Ameliyat olalı bir buçuk ay olduysa yürüyüşünüze engel bir durum olduğunu zannetmiyorum ama yine de ilaç tedavisi ve bu konuyu sormak için doktorunuza danışın. Aşırı makat terlemesinde anal bölge etrafına, terleyen alana botoks yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.