Makat Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar?

Makat hastalıkları (anüs bölgesinde ya da anüs iç kısmında) ortaya çıkan hastalıklar hemen hemen tüm insanları yakından ilgilendirmektedir. Tedavide gecikme daha kötü sonuçlara yol açmaktadır. O nedenle hastalara geç kalmadan muayene ve tedavi olmalarını öneriyoruz. Peki, hastalar hangi bölüme ya da uzmanlık alanına randevu almaları gerekir? Sorunun cevabı yazımızda geniş kapsamlı bir şekilde yer almaktadır.

Makat hastalıkları için hangi doktora gidilir

Genel Cerrahi Bölümü Bakar

Makat bölgesinde görülen hastalıklar ya da şikayetler (ağrı, akıntı, kanama, şişlik, apse vb) tüm sorunlar için ilk müracaat edeceğiniz bölüm genel cerrahi olmalıdır. İnsanlar genelde iç hastalıkları (Dahiliye) bölümüne müracaat etmektedir. Teşhis konusunda kısmen yeterli olsa bile tedavide maalesef dahiliye uzmanları sizin beklentinizi karşılayamaz. Yazının giriş kısmında da belirttiğimiz gibi genel cerrahi uzmanı seçeceğiz. Fakat dikkat etmeniz gereken önemli bir husus daha bulunuyor. Peki, tercih edeceğiniz doktor makat hastalıkları (proktoloji) konusunda yeteri kadar deneyimli mi? Buna bakmalıyız.

Proktoloji Uzmanı Olması Daha İyi Olur

Genel cerrahi çok geniş kapsamlı bir bölümdür. Onlarca hastalığın teşhis, tedavi ve hatta ameliyatını gerçekleştirmektedir. Bu nedenle bölüm içerisinde alt bölümler oluşturulmuştur. Bunlar Endokrin, Gastroenteroloji, Hepatopankreatobilier yanı sıra meme ve obezite cerrahisi gibi alt dalları bulunmaktadır. Bunlara ek olarak ise Proktoloji bulunmaktadır.

Proktoloji Uzmanı Nedir, Hangi Hastalıklara Bakar?

Anorekral hastalıkların (kalın bağırsak, rektum ve anal bölgede görülen) hastalıkların teşhis ve tedavisinde daha ehil kişilerdir. Tabii ki genel cerrahi alanının hastalıklarını da tedavi etmelerine karşın Proktoloji alanında ek uzmanlık eğitimi alarak kendilerini bu alanda daha da geliştirdikleri söylenebilir.

Proktoloji Uzmanı Olan Hastaneler Hangileri?

İstanbul’da hemen hemen tüm hastanelerde genel cerrahi uzmanı bulunur. Bu doktorların proktoloji alanında yetkin olup, olmadığını hastane yönetimine ya da doktorun kendisine sorarak öğrenebilirsiniz. Ben size bu alanda uzman bazı doktor isimleri önereceğim.

Op. Dr. Atilla Kaya

İlk tanıyacağımız hekim Atilla KAYA olup, genel cerrahi alanı yanı sıra saç, sakal ve kaş ekimi gibi medikal estetik uygulamalarda da yakından tanınan isimlerden biridir.

1961 Malatya doğumlu olan uzmanımız 1986 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. Uzmanlık eğitimini de aynı üniversitede gerçekleştirmiştir. 2006 yılına kadar Osmaniye’de sağık hizmeti vermiştir. 2006 Sonrası ise İstanbul’a gelerek hizmetine burada devam etmektedir.

Geçtiğimiz yıllarda kıl dönmesi tedavisinde adeta devrim niteliğinde bir uygulama olan Mikro Sinüsektomi yöntemini geliştirmiş olup, kıl dönmesi hastalarının yaşadığı sıkıntıyı %90 oranında azaltmıştır. Ameliyat olan hasta aynı gün işine, okuluna dönebilme imkanı sağlamaktadır. Diğer yöntemlerde ise hasta 2-6 hafta arası evde istirahat etmesi gerekir.

Op. Dr. Seher Şirin

Kadın genel cerrahi uzmanı denince en çok tercih edilen isimlerden biri Doktor Seher Şirin Antalya’da hasta kabulüne devam etmektedir.

1961 Yılında Karaman’da hayata merhaba diyen Seher Hanım 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. 1994 Yılına gelindiğinde ise SSK İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi (Samatya Hastanesinde) genel cerrahi uzmanlığını tamamlamıştır.

Zorunlu görev sonrası uzmanlık eğitimini tamamladığı SSK İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesine dönerek 17 yıl boyunca burada genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermiş ve emekli olmuştur. Proktoloji alanı yanı sıra özellikle her 8 kadından birinde görülen meme kanseri ve diğer meme hastalıkları teşhis ve tedavisini de yapmaktadır.

Op. Dr. Adil Altınsoy ANKARA

Şimdi’de Ankara’dan önemli bir isimle devam edelim. Doktor Adil Altınsoy başkentin ünlü proktoloji uzmanlarından biridir. 2014 Yılına kadar Sincan Devlet Hastanesinde görev yapmış olup, şimdi kendi yerinde hasta kabulüne devam etmektedir.

Kendisi de Ankaralı olan uzmanımız 1962 yılında hayata merhaba demiştir. 1987 Yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olup, 1993 yılında ise genel cerrahi uzmanı olmuştur. Uzmanlık tezini makat hastalıklarına ameliyatsız çözümler ile almıştır. Yani 30 yıl öncesi bugünlerin alt yapısını hazırlamıştır. Şuan bir çok anal bölge hastalığını ameliyatsız yöntemlerle tedavi etmektedir.

Op. Dr. Ergun Aygören BURSA

Türkiye’nin en büyük 4. kenti Bursa’ya uzanıyoruz. Burada karşımıza asker kökenli bir doktor olan Ergun Aygören çıkıyor. Doktorluk hayatı hep askeri hastanelerde geçmiş olup, güler yüzlü ve enerjik yapısı ile binlerce insana sağlık hizmeti vermiştir.

1958 Yılında Balıkesir’de hayata merhaba demiş olup, 1976 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitim aldıktan sonra Gülhane Askeri Tıp Fakültesinde uzmanlık eğitimi almıştır. 2002 Yılında Tabip Albay olarak emekli olmuştur. Şuan Bursa’nın Nilüfer ilçesinde hasta kabulüne devam etmektedir.

Makat Hastalıklarında Muayene Nasıl Yapılıyor?

Hastaların tercih edilmesi gereken bölüm ve doktor bilgisini aktardıktan sonra şimdide doktora gittiğinizde muayenenin nasıl yapıldığına bakalım. Muayene işlemi yaşadığınız soruna göre farklılık gösterebilir. Çünkü makat hastalıkları denince anüs iç kısmı, çevresi ya da kuyruk sokumu dediğimiz daha üst kısımları kapsamaktadır. O nedenle yaşadığınız soruna göre muayene tipi farklılık gösterebilir.

İsterseniz hemoroid muayenesi ile sürece göz atalım. Hastaların büyük bir bölümü dışkılama esnası ve sonrasında kanama ya da meme şikayeti ile doktora müracaat etmektedir. Burada yapılması gereken ilk işlem hastanın secde vaziyetinde sedye üzerine oturmasıdır. Bu noktadan sonra göz muayene, parmakla kontrol (rektal tuşe) ve anoskopi muayenesi yapılabilir.

Kıl dönmesi muayenesi ise oldukça farklıdır. Sorun kuyruk sokumu bölgesinde olduğu için anüs çevresi ve iç kısmı ile ilgili işlem gerekmez. Doktorun yapacağı işlem kuyruk sokumu bölgesine göz atmak olacaktır. Çünkü gözle muayene esnasında kıl dönmesi giriş ve çıkış delikleri fark edilebilir. Böylece kıl dönmesi problemi kolaylıkla teşhis edilir. Makat hastalıkları muayenesi ile ilgili daha fazla bilgiye ilgili menüden ulaşabilirsiniz.

1.322 Yorum

 1. Merhaba iyi günler ben 2009-2016 yılları arasında 5 defa kol dönmesinden ameliyat oldum 1. Ameliyatım klasik dikişli ameliyattı yara iyileştikten 20 gün sonra yine kapanan yara açıldı 2. Ameliyatım tamamen yattı açık bıraktılar 25 gün sürdü kapanması kapandıktan sonra 10 gün sonra yara açıldı iyileşmedi 3-4-5. Ameliyatım ise limber flap yöntemiyle doku kaydırması yapılarak yapıldı maalesef yine tekrarladı her ameliyat tan sonra 10-20 gün içerisinde yarada açılma oluyor ve kapanmıyor birdaha son ameliyatım 2016 da yapıldı 5 yıl rahat ettim sonra yine tekrarladı 2022 de iki adet boncuk gibi delik var kuyruk sokumumda yaranın yeri ters bir yerde normalin aksine makata yakın bir yerde hocam ben ne yapabilirim bu durumda hangi ameliyat yöntemiyle olmam doğru olur

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Bu kadar sık ve her yöntemle ameliyat olduktan sonra ısrarla tekrar etmesi sizin bazı hijyen kurallarına uymadığınızı gösterir. Kiloluysanız kilo verin, kan şekeri yüksekliği ya da insülin direnci gibi durumlar varsa tedavi olun, D vitamini eksikliği varsa ölçtürün ve takviye alın. Bunlar enfeksiyon açısından önemlidir. Ayrıca o bölgeyi mutlaka kılsız tutun. Öncelikle epilasyon olursanız ameliyattan sonra rahat edersiniz. O bölge kıllı olmamalı sırtınızdan düşen, saçınızdan düşen kıllar o bölgede takılıp kalmamalı. Günde 5-6 defa o bölgeyi temizlemelisiniz. Yöntem ancak muayene sonrasında belirlenir. Anüse yakın bir delik varsa makat fistülü açısından da değerlendirmek gerekir. Anüs etrafında fistül şeklinde uzanıyorsa tedavisi daha zordur. Eğer yalnızca iki delik şeklinde ise lazer veya mikro sinüzektomi uygulanabilir

 2. Hocam iyi çalışmalar. İlk defa bu hiddetle başıma geliyor makat bölgesinde bir baskı, şişlik ve ağrı var akşam başladı gece tekrar uyandırdı. Kabızlık ile alakalı bir şey yaşamadım, bir anda oldu. Oldukça rahatsız ediyor oturamıyorum ve uyuyamıyorum.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Makattaki bu şekilde uyutmayan şiddette ağrı, şişlik apse ya da tromboze hemoroid gibi durumların olabileceğini gösterir. Kesin tanı için mutlaka muayene şarttır. Apse varsa acil müdahale gerektirir. İlk fırsatta genel cerrahi uzmanına muayene olun

 3. Hocam merhabalar makatan başlarda kan geliyordu sonra 2 seneye yakın kesilmişti şimdi yine başladı bu sefer mide kısmındada ağrı var sebebi nedir aceba

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Makattan gelen kanama siyah ise mide kaynaklı olabilir, mide kanaması geçiriyor olabilirsiniz. İlk fırsatta bir hastanenin aciline gitmelisiniz. Mide endoskopisi gerekebilir, aciliyet gerektiren durumlar olabilir. Siyah değil de kırmızı bir kanama ise makattan gelen her kanamanın neden kaynaklandığını bulmak gerekir. Bunu bulmak için de en önemli yöntem muayenedir. Muayene ile açıklanamayan bir durum varsa kolonoskopi gerekebilir. Daha doğruya yakın cevap verebilmem için hastanın yaşı, ailede kanser olması, kanama şekli, kabızlık ya da ishalin olması gibi durumları da bilmek gerekir. Kanama basit bir hemoroidden, fissürden olabileceği gibi önemli hastalıklardan da kaynaklanabilir. Bu nedenle ilk fırsatta genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız

 4. Hocam popo arasinda nohut tanesinden daha buyuk bir yuvarlak olustu yurumemi dahi engelliyor yurt disinda yasiyorum gunluk hayatimi sadece otururken etkiliyor acidigi icin hemen turkiyeye gelip uzman’a danismali miyim ? Internetten gorsellerw baktigimda makat apsesi olarak tanimlayabilirim. 24yasinda kiz’im.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Anüse çok yakınsa anal hematom ya da anal apse olabilir. Bunların ağrıları devamlıdır, dışkılama ile ilgisizdir. Apse de ateş eşlik edebilir. Apse ağrısı zonklama tarzında olur. Eğer apse varsa acildir. Bulunduğunuz bölgede de doktora gidebilirsiniz. Anal apse ise müdahale acildir, anal hematomsa kabız olmayın ıkınmayın yine ilk fırsatta doktora başvurun. Bence bu halinizle Türkiye’ye gelmek çok akıllıca değil, mutlaka bulunduğunuz yerde bu işin uzmanları vardır. Apse ise sonrasında fistül gelişebilir. Türkiye’ye geldiğinizde yine muayenenizi olursunuz.

 5. Hocam merhaba, yaşım 65 ama 40 yıldır artarak devam eden bir problemim var. Dışkılama sırasında dışkı bölgeye kadar iniyor ancak dışarı çıkmıyor. Çıkarmak için ön ve arkadan bastırarak destek vermem gerekiyor çok zorlanıyorum. Bu sorun nasıl çözülür. Bir tedavisi varmıdır. Daha önce doktora gittim ancak çözüm bulunamadı sorunum artarak devam ediyor kızımın e-mailini yazıyorum cevaplarsanız çok sevinirim

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Kronik kabızlıkta yaşla beraber giderek bağırsak hareketleri azalır ve depolama kabiliyeti artar. Tabii buna beslenme yanlışlıkları, az su içme, hareket azlığı gibi faktörler de eklenirse daha da giderek ilerler. Öncelikli beslenmenizi düzenleyin, bol su için, lifli gıdalar tüketin, hareketinizi artırın, yapabildiğiniz kadar yürüyüşünüzü arttırın. 65 yaşındaki bir insanda her türlü sindirim sorununda mutlaka ileri tetkik gerekir. Öncesinde de genel cerrahi uzmanına tekrar muayene olun, kolonoskopi yaptırmadıysanız kolonoskopi gerekecektir. Cerrahi olarak bir hastalık bulunamazsa Gastroenteroloji uzmanının görmesinde fayda var

 6. Merhaba hocam, vajinadan kaka gelmesi nedir, hangi bölüme gitmem gerekir, gitmeden önce yapmam gereken bir şey var mı? Ne gibi bir tedavi uygulanıyor?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Vajinadan dışkı gelmesi kalın bağırsağın son kısmı ile vajina arasında bir yol yani fistül olduğunu gösterir. Genellikle zor doğumlardan ya da ameliyatlardan sonra görülür. Ülseratif kolit gibi enflamatuar bağırsak hastalığı varsa oluşabilir. Tedavisi uzun bir süreç gerektirebilen ameliyattır, birkaç ameliyat gerekebilir. Bu konuda hem genel cerrahi uzmanına hem de kadın doğum uzmanına muayene olmalısınız. Genel Cerrahi Uzmanı ameliyatınızı yapar. Genel Cerrahi Uzmanı kadın hastalıkları uzmanı ile birlikte de yapmayı tercih edebilir.

 7. merhaba hocam benim iki yıldır geçmeyen fissür hastalığım var doğum sonradı oluştu ve bir türlü kurtulamıyorum kullanmadığım fitil krem şurup kalmadı kabızlık gibi sorunum yok ama ne zaman büyük tuvalete çıksam şiddetli ağrı kaşıntı oluyor sanarsınız jiletle kesiyorlar 4 yada 5 saat sürüyor ağrı kolonoskobide fissür tanısı konuldu ne yapmam gerekiyor nasıl kurtulacağım bu hastalıktan nasıl bir yol izlemem gerekiyor

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Anladığım kadarıyla fistülünüzün tedavisi için yalnızca ilaç tedavisi olmuşsunuz. Bu kadar uzun süre ilaç tedavisine cevap vermeyen yani kronikleşmiş fissürlerde Ameliyat ya da ameliyata yakın başarı sağlayan botoks enjeksiyonu gerekebilir. Botoks enjeksiyonu ameliyatta görülen bir çok komplikasyonların görülmediği ya da çok çok az görüldüğü, muayenehane koşullarında yapılabilen, hastaneye yatması gerekmeyen, daha ekonomik bir tedavi yöntemidir.

 8. Hocam makat bolgesinde ara ara yanmalar ve sıcak böyle kötü bir koku geliyor ve ara ara agrıyo oturamıyorum hangi bölüm bunun icin daha iyi ve neden böyle oluyor

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Makatta yanma çoğunlukla makat çatlağında olur. Dışarıda memeler varsa, dış hemoroidler varsa o da yanma yapabilir, Koku gelmesi makatta akıntı varsa fistülden ya da siğilden olabilir. Ayrıca kiloluysanız ve o bölgede ciddi tahriş ya da pişik varsa koku yapabilir. İstemsiz gaz kaçırıyorsanız O da koku yapabilir. Tüm bunlar cerrahi uzmanın muayenesi sonrasında ortaya konur ve uygun tedavi yapılır

 9. Merhaba makatta sürekli kaşıntısı var Malesef ki gecelerin oluyorm ve hangisi doktora gidebilrim

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Makat kaşıntısı makatta siğil-kondilom, anal fistül, dış hemoroid, akut anal fissür, anal dermatit gibi hastalıklarda ya da bağırsak paraziti gibi durumlarda olabilir. Öncelikle bu hastalıkların varlığının tespiti ve tedavisi açısından Genel Cerrahi Uzmanı muayene etmeli. Dışkıda parazit tetkiki yapılmalı. Sonrasında bu hastalıklar yoksa alerji açısından cildiye uzmanı görmeli. Kaşıntı bazı yanlış hijyen alışkanlıklarında da olabilir. Örneğin makatı çok yıkamak, az yıkamak, her kaşındığında sabunlu sularla yıkamak, tahriş edercesine kaşımak, çamaşırların deterjanının iyi durulanmaması, dar ve sentetik çamaşır giymek, ağır ve baharatlı kafeinli kolalı gıdalar yemek içmek, çok terlemek ve terli kalmak gibi durumlar kaşıntıyı arttırır. bu gibi alışkanlıklarınız varsa bunları terk etmelisiniz

  • Hocam merhaba temizliğe hijyene çok dikkat etmeme ragmen yaklaşık 10 gündür makatımda aşırı derecede kaşıntı var suyla yıkayıp kuruluyorum belki geçer diye ama geçmiyor kaşıdıkça acıyor. Hangi bölüme gitmeliyim. Birde benim 20 senedir kronik kabızlık sorunum var.

   • Op. Dr. Seher Şirin

    Makat kaşıntısının sebeplerinin bir kısmı cerrahi hastalıklar olabilir. Örneğin siğil, dış hemoroid, Anal fistül, Makat çatlağı gibi hastalıklar kaşıntı yapabilir. Öncelikle Genel Cerrahi Uzmanı muayene etmeli ve bu hastalıklar varsa mutlaka tedavi olmalısınız, Tedavi olmadan makat kaşıntısı geçmez. Bu hastalıklar yoksa çok fazla hijyen takıntısı, fazla yıkamak, deterjan gibi kimyasallar kullanmak kaşıntıyı arttırır. Dolayısıyla yalnızca dışkılama sonrasında duru suyla yıkayın, mutlaka kurulayın, kurularken sürterek tahriş ederek kurulamayın. Deterjan alerjisine karşı çamaşırlarınızı iki kez durulayın, dar ve sentetik çamaşırlar giymeyin. Bazı yiyecekler ve alerji yapabilir, baharatlı, kolalı, gazlı, kafeinli içeceklerden ve yiyeceklerden uzak durun.Bazen bağırsak parazitleri kaşıntı yapabilir. Cerrah muayenesinden sonra dışkıda parazit araması tahlili yaptırabilirsiniz.

 10. 9yasinda çocuğum büyük abdestinin gittiğini farkına varması gibi söylüyor neden olabilir

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Sorunuzu tam anlayamadım ama 9 yaşında çocuk büyük abdestini kaçırıyor diye anladım. Bu durumun teşhis ve tedavisi için önce çocuk cerrahisi uzmanı makatında bir sorun var mı, onu değerlendirmeli. Eğer makatta cerrahi olarak herhangi bir hastalık tespit edilemezse psikiyatrik bir durum olabilir. Çocuk psikiyatrisinin görmesinde fayda var

 11. hocam merhaba
  3 hafta önce deprem başladığında stres ve beslenme sebepli kabız oldum 3-4 gün sonunda tuvaletimi yapabilidmi. 3 hafta geçmesine rağmen şu an büyük tuvaletimi yaparken kanama ve aşırı acı oluşuyor dayanamıyorum. tuvaletimi zor yapıyorum günlük tuvalete çıkıyorum zonklama ve kanama oluyor bu durumda ne yapmalıyım.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Öncelikle çok geçmiş olsun. Tüm ülke olarak hepimizin başı sağ olsun. Yaşadıklarınızın sonrasında nasıl öneri verebileceğimi bilemiyorum. Çünkü makat hastalıklarında beslenme, doğru dışkılama ve bir takım ilaçlar önemli. Bunları bulup bulamayacağınız hakkında tereddütüm var. Bu nedenle affınıza sığınarak cevaplamaya çalışıyorum. Büyük ihtimalle kabızlık sonrasında makat çatlağı oluştu. Makat çatlağında kabız olmamanız önemli. Kabız olmamak için de bol sebze tüketmek gerekiyor. Bulamazsanız da bol su tüketin, yürüyüş yapmaya çalışın. Dışkınız gelince bekletmeyin, ertelemeyin, bekletirseniz dışkı sertleşir, daha da çok acıtır. Bölgenizde enfeksiyon oluşursa, ishal ve bağırsak enfeksiyonu durumu arttırabilir. Vazelin bulabilirseniz dışkıdan önce parmağınızın ucuyla anüsün dar yerine bolca sürün. Bulabilirseniz anuflex Pomad ve Anestol Pomad ikisi birlikte dışkıdan önce ve sonra yine parmağınızla anüsün hafif içine doğru sürmelisiniz. Fito krem Pomad bulabilirseniz günde 2 kez anüsün dar yerine parmağınızla sürün. Bulamazsanız vazelin kullanabilirsiniz. Geçmezse Cerrahi Uzmanı muayene etmeli. Bu dönemler geçecek İnşallah. Sabırlar diliyorum

 12. Hocam Merhabalar,

  Hemen hemen 1 haftadır diyebilirim makatın yan kısmında sivilce var ve kaşıntı oluyor ara ara araştırdım biraz fakat hep basur kanser vs tarzı şeyler çıkıyor. Bu konuyla alakalı bir bilgi rica edebilir miyim.

  İyi Çalışmalar..

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Sivilce şeklinde lezyon basit bir sivilce olabilir, siğil olabilir, bir fistül başlangıcının çıkış deliği olabilir. Kaşıntı olması da siğil ve ya fistül olabileceğini gösterir. Muayene etmeden kesin bir şey demek mümkün değil. Kesin teşhis için muayene şarttır. İlk fırsatta genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız. Çünkü her iki hastalık da kanser olmasa da tedavi gerektirir. Erken tedaviden daha iyi sonuç alınır.

  • Hocam merhaba 5 yaşında oğlum var ve poposu kaşınıyor gece özellikle rahatsız ediyor hangi bölüme görünmeliyiz neler yapabiliriz

   • Op. Dr. Seher Şirin

    Çocuklarda bağırsak paraziti yani kıl kurdu gibi parazitler, bazen pişik dediğimiz dermatitler kaşıntı yapabilir. Çok nadiren siğil görülebilir. Öncelikle Çocuk Hastalıkları uzmanına götürün gerekirse o çocuk cerrahi uzmanına yönlendirir

 13. Hocam merhaba küçük abdestimi yaparken hiç bisey yok büyük abdesttimi yaparken veya bitimine çok az süt beyaz sıvı gelmekte tüm testleri yaptırdım negatif neden acaba vede makat ucunda yanma var vede ağırı var

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Makattan beyaz- süt şeklinde akıntı iltihaplı bir akıntı olabilir, fistül hastalığına işaret edebilir. Dışarıdaki meme ve ağrı da bu fistülün dış ucuyla ilgili olabilir. Muayene olmadan kesin bir şey demek mümkün değil. Makat hastalıkları hakkında testler çok fazla bilgi vermez. Önce Genel Cerrahi Uzmanı görsün, onun istediği tetkikler ( mr. kolonoskopi gibi) yapılabilir

 14. Hakan GÜNDOĞDU

  Merhabalar. İlk zamanlarda haya etrafında daha sonra ise makat çevresine vuran kaşıntılar meydana geldi. Bu kaşıntılar ki gece uykumdan edecek seviyede. Yatıştırmak için bir krem kullanıyorum. Anlık kesiyor lakin gün içersinde yine aynı. Kaşıntı kanamalı olarak oluyor. Bıçakla parcalasam ancak rahat ederim diyebileceğim bir kaşıntı. Şoförlük işi yapmakta olup özellikle direksiyon başında tutunca kahrediyor kaşıntısı. Ne olur yardımcı olun bu konuda. Teşekkür eder sağlıklı günler dilerim.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Kaşıntının sebebi bilinmeden rastgele kaşıntı giderici krem kullanmanın hiçbir faydası ve mantığı yoktur. Öncelikle sebebi bilinmelidir. Hem genital bölgede, kasıklarda hem de anüste kaşıntı yapan sebep siğil olabilir. Eğer böyle bir şey varsa önemli bir hastalıktır ve mutlaka tedavi gerektirir. Mantar olabilir. Öncelikle muayene olarak teşhisiniz konsun ona yönelik tedavi verilmeden kaşıntı geçmez. Bu arada kiloluysanız kilo verin, sık sık kurulayın, ıslak ve nemli kalmasın. Dar ve sentetik çamaşır giymeyin, çamaşırlarınız iyi durulansın.

  • Merhaba Hocam
   44 yaşındayım ve 5 yıl önce Gergin Omurilik Sendromu teşhisi konuldu. İdrarımı ıkınmadan yapamıyorum, aynı zamanda büyük abdestimi de . Hatta ıkınsam bile yapamıyorum. Bunun için hangi branşa gitneliyim. Normalde beyin ve sinir cerrahına gidiyorum. Sadece ürodinami isteniyor sürekli, barsaklarım için bışey yapılmıyor. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum Beni aydınlatırsanız sevinirim. Bu arada 3 normal doğumum var.

   • Op. Dr. Seher Şirin

    Omurilikteki hasar durumuna göre dışkılamanızı engelleyecek nörolojik bir bozukluk olup olmadığı açıklanmalı. Dışkılamayı kolay yapabilmek için sabah aç karnına 2 bardak su için, evin içinde biraz hareket edin. Gün içinde en az 1 saat yürüyüş yapın. Gün içinde yeteri kadar su, sebze ve lifli gıda tüketimini uygulayın. Dışkınız gelince bekletmeyin. Dışkılama sırasında eğer klozet varsa ayağınızın altına bir basamak koyarak dizinizi karnınıza yaklaştırın, böylelikle daha kolay dışkılama yapabilirsiniz. Eğer hala çözüm yoksa defekografi gibi tetkikler gerekir, genel cerrahi uzmanına başvurun

 15. Merhaba hocam makatta 1 aydır bi kaşıntı var çok kötü kaşınıyor ağırıyor , ve anlamsızca terleme söz konusu . Bide ben 1, 5 ay önce kasık ameliyatı gerçekleştirdim, 4 gündür büyük ihtiyaç için lavaboya gitmedim herhangi bir sıkışma veya gaz hiçbir şey Yok tavsiye alabilirmiyim

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Makat kaşıntısının ve ağrısının pek çok sebebi vardır. Bunların bir kısmı ciddi tedavi gerektirir. Örneğin siğil, fistül, dış hemoroid gibi hastalıklar kaşıntı yapar, fissür ve anal apse ağrı yapar. Kaşıntının geçmesi için bu hastalıkların tedavi olması ve tedavilerinin yapılabilmesi için de önce muayene etmek gerekir. Bu nedenle bir genel cerrahi uzmanına muayene olun. 4 günden beri dışkıya çıkamamak sıkıntılı bir durum. Bol su için, sebze tüketin ve yapabildiğiniz kadar yürüyüş yapın. Ameliyat olalı bir buçuk ay olduysa yürüyüşünüze engel bir durum olduğunu zannetmiyorum ama yine de ilaç tedavisi ve bu konuyu sormak için doktorunuza danışın. Aşırı makat terlemesinde anal bölge etrafına, terleyen alana botoks yapılabilir.

   • Ahmet hocam makat bölgesinin etrafı nohut büyüklüğünde bir şey var bide dışkı da zorlanma ağrı doğru dürüst oturamiyorum

    • Op. Dr. Seher Şirin

     Nohut büyüklüğündeki sert şişlikler genellikle o bölgede bir kan toplanması, kan pıhtılaşması sonrasında olur. Anal hematom ya da tromboze hemoroid olabilir. Büyük bir kısmı müdahale gerektirmez, özellikle nohut büyüklüğünde ise vücut kendiliğinden eritecektir. Büyürse ya da ağrıda artma olursa o zaman o pıhtıyı boşaltmak gerekebilir. Daha kolay tedavi olabilmesi için tuvalette uzun oturmayın, kabız kalmayın, ıkınmayın, zorlanmayın, ağır kaldırmayın, ani öksürüp hapşırmayın. Geçmediyse de mutlaka bir Genel Cerrahi Uzmanı görmeli

     • Doktor hanım bendede aynı şekilde ama bendeki otururken veya dışarlanırken ağrı yapmıyor taharet alırken baskı olduğunda hafif ağrı yapıyor 2 haftada oluştu orada bundan 1 ay kadar önce dışarlanırken bir şey maksat duvarını yırtarak çıktı o yara kendiliğinden iyileşti sonrasında o nohut büyüklüğünde ki şey oluştu orada acaba zararlımıdır yoksa, cevabınız için teşekkür ederim

     • Op. Dr. Seher Şirin

      Nohut büyüklüğünde, düzgün sınırlı ve hareketli bir şişlik varsa anal hematom olma ihtimali yüksektir. Çok büyük olmadığında durup dururken ağrı yapmayabilir, üstüne dokununca, bastırınca ağrı yapabilir. Bunun en önemli sebebi kabızlık, tuvalette uzun oturma ve ıkınmadır. Kabızlık olduğunda makatta anal fissür dediğimiz yırtılma görülebilir. Kesin teşhis ve tedavi önerileri içinde muayene olmanız gerekir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir