Makatta Kaşıntı Nasıl Geçer?

Günlük hayatta tüm insanların başına gelebilecek bir durum kaşıntı (pruritus) üst deride sonlanan serbest sinir uçlarının uyarılması ile ortaya çıkan bir durumdur. Vücudumuzun her yerinde görülebilen bu durum makat bölgesinde olması halinde kişiyi biraz zor duruma sokmaktadır. Kalabalık ortamlarda rahatça kaşıma imkanı olmayacağı için biraz gerilebilirsiniz. Makatta kaşıntı çoğu zaman normal bir durum olmasına karşın çoğu zamanda bazı hastalıkların belirtisi yada neden olduğu bir şikayettir. O nedenle 1 haftadan uzun süren kaşıntı problemlerinde mutlaka nedeni araştırılmalıdır. Bu sayfada en sık görülen makat kaşıntısı nedenleri ve çözümüne dair bilgilere yer vereceğiz.

Anüs bölgesinde kaşınma

Makatta Kaşıntı Neden Olur?

Evet arkadaşlar yukarıda da belirtildiği geçici bir durum olabileceği gibi ciddi makat hastalıklarının neden olduğu bir şikayet olarak karşımıza çıkabilir. Makat kaşıntısına dair muayene sonuçları ele alındığında en sık Anal Dermatit yani mayasıl teşhisi konmaktadır. Bunun dışında yine toplumda sık görülen Hemoid (basur) hastalığı ile makatta akıntıya neden olan apse ve iltihaplar görülmektedir. Bunun dışında önemli nedenlerden biride Anal Kondilom dediğimiz makat siğili bu faktörler arasına dahil edilebilir. Aşağıda yer alan detayları incelediğinizde yaşadığınız sorunun ne olduğunu sizde eminim çözeceksiniz. Yazımın devamında makat kaşıntısına neden olan faktörleri detaylandırarak devam edeceğim.

Anal Dermatit (Mayasıl) Hastalığı
Toplumda mayasıl denince genelde hemoroid yani basur hastalığı anlaşılmaktadır. Fakat bu hatalı bir bilgi olup, mayasıl daha çok makatta kaşıntıya neden olan bir tür cilt problemidir. Tıp dilinde ise Anal Dermatit olarak bilinmektedir. Kişisel hatalar sonucu ortaya çıkan cilt hasarıdır. Cilt üzerindeki koruyucu tabakanın yok olması ile birlikte cildimiz tehlikelere açık hale gelmektedir.

Yetersiz Hijyen
Günlük hayatta tüm insanlar bir yada birden fazla tuvalete giderek idrar ve dışkı ihtiyacını gidermektedir. Bu noktadan sonra anüs çevresinde yeterli miktarda temizlik yapılmazsa maalesef Anal Dermatit ortaya çıkmaktadır.

Aşırı ve Abartılı Temizlik
Yetersiz hijyen kadar birde aşırı temizlik yine aynı soruna neden olmaktadır. Öyle ki dışkılama sonrası yapılan temizlikte sabun ve ıslak mendil kullanımı hatalı bir seçim olmasına karşın bu tür hatalara düşenlerin sayısı hayli fazladır.

Dar Kıyafet Seçimi
Yaz ayları ile birlikte mayasıl probleminde hayli artış görülmektedir. Bunun en önemli nedenlerinden biri dar kıyafet seçimidir. Son zamanlarda sıkça karşılaştığımız bu durum sadece pantolon ile sınırlı kalmayıp aynı zamanda iç çamaşırı içinde geçerlidir. Özellikle polyester içeren dar iç çamaşırları yerine cildimizi hafif bol kesim pamuklu ürünler tercih etmeliyiz. Cildimizin havalanmaya ihtiyacı olduğunu unutmayalım.

Kaşıntıya Neden Olan Gıdalar
Bazen tükettiğimiz bazı gıdalarda kaşıntıya neden olmaktadır. Baharatlı gıdaları çok fazla tüketen biriyseniz bölgesel kaşıntılara hazırlıklı olmalısınız. Aynı şekilde patlıcan, domates ve yemeklerin yanında olmazsa olmaz hale gelen turşu çeşitleri yine kaşıntıya neden olabilmektedir.

Hemoroid (Basur) Hastalığı
Evet arkadaşlar yukarıda da belirtildiği gibi makatta kaşıntının en önemli nedeni Anal Dermatit dediğimiz mayasıl olup, yukarıda mayasıla neden olan faktörleri aktardık, şimdi ise makatta kaşıntı yapan hastalıkları görelim. İlk olarak makat hastalıkları arasında sık görülen Hemoroid ile başlayalım. Halk arasında basur olarak tabir edilen Hemoroid iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Anüs bölgesindeki toplardamarların genişlemesi sonucu ortaya çıkan Basur memeleri kaşıntıya neden olmaktadır.

Makatta Akıntı (Perianal Fistül)
Makatta kaşıntıya neden olan durumlardan biride perianal fistül dediğimiz makatta problemi olmaktadır. Anüs bölgesinin sürekli ıslak olmasına neden olan bu durum genelde makat apsesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Makat apsesi zamanında boşaltılmaması halinde cilt altına patlamaktadır. Bu durum kalın bağırsağın son kısmı ile cilt arasında boru şeklinde tünele neden olmaktadır. Oluşan bu kanaldan akıntı ve dışkı gelmektedir. Anüs bölgesi ve iç çamaşırının sürekli ıslak olmasına neden olan bu durum başlıca makat kaşıntısı nedenlerinden biridir.

Kıl Dönmesi İltihap Akıntısı
Makatta kaşıntıya neden olan hastalıklardan biride halk arasındaki tabiri ile kıl dönmesi olarak bilinen Pilonidal Sinus olup, daha çok hastalığın ilerlediği süreçte cilt altında biriken kılların yok edilmesi için vücut sıvı salgılamaktadır. Cilt altındaki kıllara herhangi bir etkisi olmayan bu sıvı cilt dışına çıkmaktadır. Damla damla cilt dışına akan sıvı yine anüs bölgesinde ıslaklığa neden olarak kaşıntıyı beraberinde getirmektedir.

Anal Kondilom (Makat Siğili)
Toplumda siğil olarak bilinen sorun her ne kadar ellerde yaygın görülse de sadece ellerimiz ile sınırlı kalmadan makat ve genital bölgede de sık görülmektedir. HPV Virüsü olan bu hastalık bulaşıcı olduğunu belirtmeliyim. Çoğu zaman ters ilişki ile bulaşmaktadır. Pütürlü bir yapısı ile ilk bakışta anlaşılmaktadır. Makatta kaşıntıya neden olan hastalıklardan biride Anal Kondilom olduğunu bilmelisiniz.

Anal Fissür (Makatta Çatlak)
Anüs bölgesinde kaşıntıya neden olan hastalıklardan biride makat çatlağı olup, diğer hastalıklara göre daha az kaşıntıya neden olan bir sorundur. Çünkü daha çok can yanmasına neden olan bir sorundur. Dışkılam esnasında cam kesiyormuş gibi dayanılmaz can yanmasına neden olmaktadır.

Makatta Kaşıntı Nasıl Geçer?

Yukarıda yer alan bilgilerde makatta kaşıntıya neden olan faktörleri ele aldık, şimdi ise makat kaşıntısına çözüm önerilerini ele alacağız. Unutmamanız gereken en önemli husus hastalıkların neden olduğu kaşıntılar hastalığın ortadan kaldırılması ile mümkündür. Hemoroid, Kıl Dönmesi, Fistül, Anal Fissür yada Kondilom tedavi edilip, ortadan kaldırılmadığı sürece kaşıntıyı önlemek hiç bir işe yaramayacaktır.

Kaşıntıyı Kaşıyarak Geçiremezsiniz!
Bu konularda en sık yapılan hata kaşıntı isteğini kaşıyarak geçirmeye çalışmaktır. Tabii ki kaşımadan da durmak neredeyse imkansızdır. Kaşıntı isteğine engel olmak için özellikle kaşıntıyı önleyen kremler kullanmak gerekir. Bunun için size önerim kortizon içermeyen Pruzon Krem olacaktır.

Kortizon İçeren Kremlerden Uzak Durun
Kaşıntı kremlerinde en sık görülen madde kortizon olup, maalesef ciddi anlamda yan etkileri bulunmaktadır. O nedenle mümkün mertebe kortizon içeren ürünlerden uzak durmalısınız. Ciltte incelme, morarma ve beyazlaşmaya neden olan kortizon içerikli ürünler aynı zamanda kadınlarda sık görülen kılcal damar çatlaması nedenidir. Bebeklerde kullanılan pişik kremlerinde de maalesef kortizon bulunmaktadır. Bebeklerde bu nedenle Cushing sendromu sık görülen durumlardandır. Kortizon içeren ürünler yerine hemen hemen aynı etkiyi gösteren bitkisel ürün meyan kökü ekstresi içeren ürünleri tercih etmelisiniz.

Makatta Kaşıntı İçin Hangi Doktora Gidilir?
Uzun süren kaşıntı problemlerinde mutlaka bir doktora muayene olarak nedenini teşhis ettirmelisiniz. Bunun için gidebileceğiniz 2 farklı hekim branşı ve bölümü bulunmaktadır. Benim size ilk önerim genel cerrahi uzmanlarına muayene olmalısınız. Özellikle proktoloji (makat hastalıkları) alanında uzman bir hekim tercih etmelisiniz. Bunu dışında tercih edebileceğiniz bölüm Cildiye olmaktadır. Kaşıntı anal bölge dışında olması halinde özellikle Cildiye (Dermatoloji) bölümünü tercih etmelisiniz.

Kaşıntı Kremi Olarak Pruzon Pomat Kullanın
Evet arkadaşlar kaşıntı probleminin önüne geçmek için kortizon içermeyen Pruzon krem kullanmalısınız. TTO (Çay Ağacı Yağı) Meyan Kökü Extractı, Kalamin ve Çinko Oksit içeriği ile tüm kaşıntılı olgularda güvenle kullanabilirsiniz. Pruzon hakkında daha fazla bilgi ve satın almak için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız. https://www.makathastaliklari.net/pruzon-krem/

Updated: 28 Ocak 2017 — 10:09

41 Comments

Add a Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2017

Sizi Aramamızı İster misiniz?