Kaşıntı Kremi (Pruzon Pomad)

Merhaba arkadaşlar bir önceki konumuzda sizlere makatta kaşıntının nedenleri ve çözümüne dair bilgiler aktardık, bu yazımızda ise Türkiye’de en çok kullanılan kaşıntı kremlerden biri Pruzon’u inceleme imkanı bulacağız. Kortizon içermeyen ilk ve tek kaşıntı kremi olması nedeniyle kullanımı hayli yaygındır. Dilerseniz aşağıda yer alan formu doldurarak kapıda ödeme kolaylığı ile satın alabilirsiniz.

Pruzon Nedir?
İlk bakışta kaşıntı kremi gibi görünse de etkisi sadece kaşıntının giderilmesi ile sınırlı değildir. 4 Farklı etken maddeden oluşan Pruzon bebek ve yatalak hastalarda sık görülen pişik problemini kortizonlu kremler gibi iyileştirirken pudra gibi rahatlatıcı ve ferahlatıcı etkisi bulunmaktadır. Aynı şekilde tüm insanlarda görülebilen yağlı egzama, su çiçeği ve böcek sokması gibi sorunlarda kullanılmaktadır. Hair Pharma firması tarafından üretilmekte olup, 3-4 yıllık satış oranı milyonlarla ifade edilmektedir. İki farklı çeşidi bulunan Pruzon Pomad 2gr tüp yanı sıra her biri 2 gr tek kullanımlık çeşidi bulunmaktadır.

Pruzon

Makatta Kaşıntı Kremi

İçeriğinde Yer Alan Etken Maddeler
Yukarıda da belirtildiği gibi 4 ana etken maddeden oluşmaktadır. Bunlar Çinko Oksit, Kalamin, TTO ve Meyan Kökü Extractı olarak görülmektedir. Peki bu maddeler ne işe yarıyor? hemen bu detayları görelim.

TTO (Çay Ağacı Yağı)
İlk ele alacağımız madde kısa adı TTO olan Tea Tree Oil yani çay ağacı yağı tamamen bitkisel bir madde olan Melaleuca alternifolia Avustralya’da bulunan ağaçtan elde edilmektedir. Etkisi cildimizde bulunan mantar, bakteri ve virüslerin yok edilmesini amaçlamaktadır. Çünkü kaşıntının en önemli nedeni mantar olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalarda görüldü ki mantar ilaçları ve antibiyotikler kadar etkilidir.

Meyan Kökü Özütü (Bitkisel Kortizon)
Günümüzde tüm kaşıntı kremlerinde mutlaka kortizon kullanılmaktadır. Etkili bir madde olmasına karşın 4-5 günden fazla kullanılması halinde cildimizde yan etkileri ortaya çıkmaktadır. Pruzon üreticileri bu durumu göz önünde bulundurarak kimyasal kortizon yerine meyan kökü özütü içeren bitkisel kortizon kullanmıştır. Kimyasal kortizon kadar etkili olan bu madde hiç bir yan etkisi olmadığı için uzun süre güvenle kullanılır.

Kalamin
Bu maddenin en önemli nedeni özellikle çocuklarda ömrü boyunca bir defa görülen su çiçeğinin tedavisinde kullanılmaktadır. Pruzon içerisinde yer alma amacı su çiçeği çıkaran çocuklarının cildinin kaşıntı konusunda çok istekli olduğu görülür. Çocuk adeta cildine zarar verecek düzeyde kaşımak ister. Kalamin içeren kremi sürdüğünüzde ise kaşıntı isteği ortadan kalkmaktadır. Böylece 4-5 gün içinde su çiçeği sorunsuz şekilde geçecektir.

Çinko Oksit
Ele alacağımız son madde Çinko Okxit olup, yine çoğunlukla çocukları ilgilendiren bir maddedir. Anne babalar bilir pişik problemi ile karşı karşıya kalmayan bebek yoktur. Genelde bezlerin uzun süre kalmasından kaynaklanan bu sorunu aşmak için günümüzde yine kortizon içeren krem yada pudra tercih edilmektedir. Pruzon krem içerisinde yer alan Çinko Oksit ise bebeklerde görülen pişikler yanı sıra 1. ve 2. derece yanık tedavilerinde etki etmektedir. Tabii ki pişik denince akla sadece bebekler gelmemelidir. Yatalak hastalar ve yaz aylarında sağlıklı yetişkin insanlarda bile pişik problemi sıkça görülmektedir. Tüm pişik problemlerinde de Pruzon Pomad’ı güvenle kullanabilirsiniz.

Pruzon Kullanım Alanları

Evet arkadaşlar ürün içeriğinde yer alan etken maddeleri gördükten sonra şimdi bu ürünü hangi sorunlarda kullanılması gerektiğini görelim.

Tüm Kaşıntı Problemlerinde Kullanabilirsiniz (Kafa Hariç)
Başlıkta da belirtildiği gibi vücudumuzun her yerinde karşımıza çıkan kaşıntı problemlerinin giderilmesinde Pruzon kullanabilirsiniz. Buna makat ve vajinal bölgede dahil olmaktadır. Fakat bilmemiz gereken önemli hususlardan biri kaşıntının nedeni olmalıdır. Çünkü bir çok kaşıntının nedeni hastalıklar olmaktadır. Aynı durum anüs bölgesi ve genital bölge içinde geçerlidir.

Vajinal Mantar Tedavisi Olmayı Unutmayın
Hemen hemen tüm kadınlarda hayatı boyunca 2-3 defa görülen vajinal mantar problemi dayanılmaz düzeyde kaşıntıya neden olmaktadır. Aynı şekilde vajinal akıntıya da neden olan bu durumu tek başına Pruzon ile tedavi etmeniz mümkün değildir. Yapmanız gereken kadın hastalıkları uzmanına muayene olarak vajinal mantar tedavisine başlamanızdır. Tedaviye ek olarak kaşıntının önüne geçmek içinde Pruzon kullanabilirsiniz.

Kıl Dönmesi, Hemoroid, Fistül, Kodilom Tedavi Edilmelidir
Makatta kaşıntı yapan hastalıkların başında gelen Basur, Makat Siğili, Makatta Akıntı yada Kıl Dönmesi problemi tedavi edilmediği sürece sizin kaşıntı kremi kullanmanız evdeki pisliği halının altına süpürmek gibi geçici çözüm olacaktır. Yaşadığınız kaşıntı bu tür sorunlardan kaynaklı ise mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olarak hastalığın teşhisi ve uygulanacak tedavi belirlenmelidir.

Kafa Kaşıntısı İçin Kullanmayın
Kaşıntı vücudumuzun her yerinde görülen bir olgu olup, sanırım en çokta saçlı deride yani kafada görülmektedir. Tabii ki günlük hayatta rahatça kaşıma imkanı olduğu için çokta sıkıntı yapmayız. Fakat sorunun kaynağı mantar olması nedeniyle mutlaka kafa kaşıntısı içinde önlem almak gerekir. Mantar enfeksiyonu kaşıntı yanı sıra kepek ve yağlanma gibi durumları da beraberinde getirmektedir. Önlem alınmadığında saç köklerine kadar ilerleyen mantar enfeksiyonu saç dökülmesine neden olabilmektedir. Kafa kaşıntısı için Pruzon dahil kremler kullanılmaz. Onun yerine ilk olarak kafada mantar probleminde etkili şampuan kullanmak gerekir. Tek başına etki etmemesi halinde ise yanına losyon eklemek gerekir. Bu konuda benim önerim şampuan olarak Seboderm losyon olarak ise Dermo TTO kullanmanız yönünde olacaktır. Bu konu hayli geniş olup, sitemiz saç ile alakalı olmadığı için kısa kesmek zorundayım. Saç hastalıkları çözüm yöntemlerine dair bilgilere https://www.sachastaliklari.com sitesinden ulaşabilirsiniz.

Yağlı Egzama
Vücudumuzun bir çok yerinde özellikle kıvrımlı bölgelerde pişiğe benzer kızarıklıklar görülebilir. Yağlı egzama dediğimiz bu durum içinde yine Pruzon kullanabilirsiniz. Yağlı egzama saçlı deride olması halinde buna Seboreik Dermatit denmekte ve Pruzon yerine yukarıda belirttiğim ürünleri tercih etmek gerekir.

Pişik
Bebekler ve yetişkinler kullanımı uygun olan Pruzon bebeklerin pişik sorununa karşı yine etkili bir üründür. Güzzel bir yönnü diğer ürünler gibi kortizon içermediği için herhangi bir yan etkisi yoktur. Pişik sadece bebeklere özgü bir sorun olmadığı için yetişkinlerde pişik olması halinde kullanabilirler.

Su Çiçeği
Kullanımı önerilen sağlık sorunlarından biride çocuklarda hayatı boyunca 1 defa görülen su çiçeği olup, etkisi kaşıntının azaltılması ve vücuda mikrop bulaşmasını engellemektir. Bu şekilde önlem aldığınızda muhtemelen bir hafta içinde çocuğunuz bu geçiş dönemini kolayca atlatacaktır.

Pruzon Nasıl Kullanılır?
Krem olduğu için özel bir kullanım tarifi gerekmez. Kaşıntı olan bölgeye 1-2 mm tabaka oluşturacak şekilde sürebilirsiniz. Anında rahatlatıcı etkisini göreceksiniz. Örnek makat bölgesinde kullandınız bir süre sonra dışkılama ihtiyacını giderip, anüs bölgesini yıkadığınızda kremin koruyucu etkisi geçeceği için yeniden sürmeniz gerekmektedir.

Hamile Kadınlar Kullanabilir mi?
Evet arkadaşlar çok değerli anne adayları da herhangi bir sorun olmadan bu ürünü kullanabilir. Zaten ilerleyen zamanlarda aynı ürünü bebekleri dünyaya geldiğinde pişik probleminde kullanmayı isteyeceklerdir.

Pruzon Nerede Satılır?
İlaç grubunda olmadığı için reçete gerektirmez. Bu nedenle size en yakın eczane yada üreticinin İnternet satış sitesinden kolayca alabilirsiniz. Aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak açılan sayfada kapıda nakit yada kredi kartı ile ödeyerek satın alabilirsiniz. Fiyatı 24,50 TL olup, bunun altında satılan ürünlere itibar etmeyiniz.

http://www.kasintikremi.com/pruzon/

Updated: 23 Ekim 2018 — 16:53

4 Comments

Add a Comment
  1. Bacakta var kaşınıyor ve pul pul dökülme ve kanama var etkili olurmu

    1. Muayene etmeden ilaç önermek,bir ilacın iyi geleceğini söylemek doğru değildir. Herhangi bir cilt hastalığı varlığı açısından cilt hastalıkları uzmanına muayene olmanız gerekiyor.

  2. Nasil satin alabiliriz?

    1. http://satis.hairpharma.com.tr/21-pruzon sitesinden alabilirsiniz. Hair Pharma’nın resmi satış sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2017

Sizi Aramamızı İster misiniz?