Makat Apsesi Nasıl Geçer?

Anüs bölgesinde ortaya çıkan ağrı ve şişlik problemi için kaçımız doktora gider bilinmez ama bilinen en önemli gerçek bazen bir hekime muayene olmak için sadece 3-4 gün zamanınız olduğudur. Bizlerin basite aldığı ve kendi kendine geçer diye düşündüğü makatta ağrı, akıntı, şişlik gibi problemler kendi kendine geçmeyeceği gibi bazen içinden çıkılması zor sorunları beraberinde getirmektedir. Makatta ağrı özellikle basite alınmaması gereken bir durum olup, daha önce makatta ağrı yapan hastalıkların neler olduğunu paylaştık, aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak bu sayfaya ulaşabilirsiniz. https://www.makathastaliklari.net/makat-agrisi/ Bu sayfada ise makat ağrısının en önemli nedenlerinden biri haline gelen Anal Apse problemini ele alacağız.

Anal Apse Nedir?

Konu içerisinde kelime yoğunluğunu önlemek için hastalığın diğer isimleri Makat Apsesi, Perianal Apse, Anorektal Apse gibi kelimeler kullanılacaktır. Bir çok ismi olmasına karşın halk arasında en sık kullanılanı Makat Apsesi olarak görülmektedir. Anüs bölgesinde şişlik ve ağrı problemi ile aniden ortaya çıkan ve kısa sürede müdahale edilmesi gereken bir hastalıktır.

Perianal Apse Neden Olur?

İnsan vücudu öylesine muhteşem donanımlarla yaratılmış ki özelliklerini gördükçe şaşırmamak elde değildir. Makat bölgesinin nemini sağlayan ve dışkılamayı kolaylaştıran salgı bezleri bulunmaktadır. Tabii ki bu dokular her zaman sağlıklı bir şekilde çalışması mümkün olmamaktadır. Salgı bezleri tıkanması halinde iltihap ve şişlik sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu şişlik aynı zamanda ciddi bir makat ağrısını da beraberinde getirmektedir. En önemli nedeni salgı bezleri olsa da tabii ki anüs ve bağırsaklarla ilgili nedenleri de görülür.

Makat Apsesi Belirtileri Nelerdir?
İlk andan itibaren kişiyi ciddi anlamda huzursuz eden anüs ağrısı görülmektedir. Bu ağrı her geçen gün şiddetli hale gelmektedir. Ağrıya ek olarak anüs çevresinde etrafı kızarık şişlik ve nadir bir şekilde akıntı görülür. Yani hastalığın saklı, gizli kalması imkansızdır. Ağrı ve şişlik problemi yaşıyorsanız mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmanız gerekir. Başta anal apse olmak üzere anal hematom, anal fissür yada tromboze hemoroid gibi bir çok hastalık ortaya çıkmaktadır.

Makat Apsesi Nasıl Geçer?

Konunun en hassas noktalarından birisi burası olacaktır. Kendi kendine geçer, ama siz sakın kendi kendine geçmesini beklemeyin. Çünkü apsenin kendi kendine boşalması Anal Fistül hastalığı riskini ortaya çıkarmaktadır.

Apse Çok Acil Boşaltılması Gerekir:
Hipokrat’tan beri yaklaşım bu şekildedir. Cilt altında ortaya çıkan iltihap bulunduğu dokuyu sürekli çürütmektedir. Yani geç kaldığınız her gün, her saat anüs bölgesinde daha fazla doku hasarı oluşmaktadır. Bu hasar Anal Fistül dediğimiz hastalığa neden olmaktadır.

Anal Fistül Nedir?
Boşaltılmayan yada kendi kendine boşalan apsenin neden olduğu Perianal Fistül (Makatta Akıntı) kalın bağırsak ile cilt arasında iki ucu açık tünel anlamına gelmektedir. Kalın bağırsağın son kısmından dışkı akarak kanaldan cilt dışına çıkmaktadır. Makatta akıntı ve kötü kokuya neden olan bu durum düz olabildiği gibi ağaç dalları şeklinde karışık olabilmektedir. Karışık olanların haliyle tedavisi de zor olmaktadır. Anal Fistül ile ilgili hazırladığımız konuya yandaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://www.makathastaliklari.net/perianal-fistul-tedavisi/

Apse Boşaltılmazsa Ne Olur?

Konunun ne denli ciddi olduğunu aktarmak için tekrar dönüyorum. Kesinlikle farkına vardığınız anda genel cerrahi uzmanı tarafından apse çok acil boşaltılması gerekir. Bunu siz yapmamanız halinde kendi kendine boşalacaktır. Kendi kendine boşalması halinde Fistül olma riski %90 diyebiliriz. İlk 3 gün içerisinde boşaltılması halinde Fistül olmayabilir. 4. Gün boşaltılması halinde ise risk %50 olurken 5. günde boşaltılması riskin %70 olmasına nede olur. Yani geç kaldığınız her dakika sizin aleyhinize işlemektedir.

Makat Apsesi Nasıl Boşaltılır
Dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken hususlardan biride cerahatin nasıl boşaltılması gerektiğidir. Kimi hekimler cilt altındaki irini enjektör (iğne) ile çekmektedir. Bu ya bilgisizlik, yada ilgisizlik sonucu yapılan bir uygulamadır. Oysaki yapılması gereken basit bir ameliyat ile apsenin olduğu cilt açılması gerektiğidir. Enjektörle cerahat boşaltılsa da bir kaç saat içinde aynı şekilde dolar, yani geçici ve anlamsız bir uygulamadır.

Cilt 2-3 Santim Kesilir, Apse Boşaltılır
Evet arkadaşlar apse nasıl geçer? sorusunun cevabı basit bir ameliyat olmalıdır. Bölgesel uyuşturma ile yapılan bu ameliyat 2 cm gibi bir alanda kesi yapılmasını gerektirir. Doktor kesi yaptığı anda cerahat dışarı fırlamaktadır. Bazen hekim ve yardımcılarının üzerine sıçrayabilir. Cilt altında kalan cerahati ise hekim ilk olarak parmağı ile kestiği alandan girerek temizler. Parmak kullanır çünkü dokuya zarar vermemesi gerekir. Bu andan itibaren hastanın ağrı problemi neredeyse tamamen ortadan kalkmakta ve rahatlamaktadır.

Nasıl Yapıldığını Görmek İster misiniz?
Konuyu anlattık birde apse boşaltmanın nasıl yapıldığını görsel olarak izleyebilirsiniz. Fakat izlemeden önce uyarı yapmak istiyorum. İzleyeceğiniz görüntü irin, cerahat içerdiği için haliyle mide bulandırıcı bir durum ortaya çıkacaktır. Açık konuşmak gerekirse yüzlerce, binlerce apse boşaltan doktorun bile midesi bulunmaktadır.

Tedavi görüntüsünü izlemek için tıklayınız:
https://www.youtube.com/watch?v=gJWhGEdNevA

Drenaj Takılır, Antibiyotik Tedavisine Başlanır
Yukarıda gördüğünüz şekilde boşaltılan apse sonrası hasta günlük hayata kaldığı yerden devam edebilir. Doku hasarının azaltılması ve iyileşmesi için doktorunuz antibiyotik tedavisine başlayacaktır. Aynı şekilde cilt altında apse oluşmasını önlemek içinde drenaj takılmaktadır.

Makatta Akıntı Görürseniz Doktora Başvurun
Apse boşaltma gecikmiş olarak yapıldıysa muhtemelen kısa bir süre sonra Anal Fistül problemine neden olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken ilerleyen süreçte makatta akıntı ve pis koku gibi normal durumların ortaya çıkmasıdır. Çünkü Perianal Fistül belirtileri arasında akıntı ve kötü koku öne çıkmaktadır.

Perianal Apse

343 comments

 1. Hocam benimde kuyruk sokumu ile anüs arasında bir şişlik vardı. Elimle hissedebiliyordum ama göremediğimden iltihap olduğunu göremedim.
  Kendi kendine patladı ve beyaz sıvı aktıktan sonra şeffaf akmaya başladı. Bu akıntı çok az. Sızıntı gibi.
  Şuan rahatlamış durumdayım. Oturabiliyorum, ağrı yok ama anal fistül olur mu bu kafama takılıyor.
  Ayrıca irin akmasına rağmen hala biraz şişlik var.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Öncelikle muayene ederek makat apsesi ve yoksa biraz aşağıda yerleşmiş kıl dönmesi apsesi mi olduğunu tespit etmek gerekir. Apse de yalnızca boşaltılması yetmez. Özellikle makat apsesi kötüye gidebilir. Bu nedenle ben ikili antibiyotik de veriyoruz. İltihap olan yerde bir süre şişlik devam edebilir. Kesin teşhis ve tedavi önerisi için en kısa zamanda genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız

   • Hocam öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkürler. Tabi muayene olmam gerekiyor ancak sınavlar bittikten sonra diye düşündüğümden sorunumu netleştirmek ve bilgi almak için yazmak istedim.
    Bu arada bu apse 2. defa patladı ve tam küçüldü derken büyük tuvalet sonrası tekrardan şişti. Bu arada tuvalete sık çıkamıyorum. 3 günde 1 defa çıkıyorum. Küçük tuvaletim ise bilgisayara oturduğumda 10dkda bir geliyor. Bu detayı belki sorunumla alakalı olabilir diye belirttim.
    Bu durumun hangi hastalığa daha benzediğini söylerseniz çok memnun olurum, şimdiden teşekkürler.

    • Op. Dr. Seher Şirin

     Makat apsesi sık sık tekrarladığı zaman fistül oluşup oluşmadığı değerlendirilmeli ve tedaviye öncelik verilmelidir. Apse dışkılamadan bağımsız olarak ağrır ve şişer. Dışkıladıktan sonra oluşan şişlik farklı bir hastalık örneğin hemoroid trombozu olabilir . Üç günde bir dışkılamak kabızlık anlamına gelir. Beslenme düzeninizi değiştirmelisiniz, bol su, sebze ve lifli meyveler lifli gıdalar tüketin. Hareketinizi arttırın. Makat apsesi çok büyük olmadığı sürece idrar çıkışını etkilemez. Sizde de apsenin bu kadar büyük olduğunu düşünmüyorum. Onun için üroloji uzmanının değerlendirmesinde fayda var

 2. Hocam merhaba bende ameliyat oldum. Apseyi boşalttılar. Seton takıldı. 1 ay oldu. Akıntı devam ediyor az az. Şu anda yeniden setonun sağ tarafında şişlik çıktı ne oturuyor ne yürüyebiliyorum. Bunun için ne yapmalıyım yada hangi ilacı önerirsiniz. Bu arada seton sürekli takılı kalacak dedi. Akıllı ilaç kullanıyorum. Kanser hastasıyım. Seton kendi tedavim bitene kadar kalsın demişti

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Yeniden setonun yan tarafından başka bir enfeksiyon oluşmuş olabilir ya da setona ve reaksiyon olarak granülasyon dokusu dediğimiz yeni bir doku oluşabilir. Görmeden bir şey söylemek doğru değil. setonun ne kadar durması gerektiğine de hastanın durumuna göre fistülün durumuna göre karar verilir. Ayrıca sizin ek hastalığınız nedeniyle de özellik taşıyorsunuz. Bu nedenle doktorunuza mutlaka kontrole gitmelisiniz. Muayene olmadan doktor da olsak asla ilaç önerisi istemeyiniz. Been vermiyorum ama veren olursa doktordan ya da eş dost tavsiyesi ile ilaç kullanmayınız.kullandığınız ilaçları mutlaka Muayene eden doktor vermeli ve Muayene eden doktor mevcut hastalığınız konusunda bilgi vermelisiniz

 3. Merhaba hocam benim makat etrafında şişlik oluştu ve bir kaç gün içerisinde dayanılmaz ağrılar başladı genel cerrahı doktoruna gittim ve 14 adet cezol diye iğne ve antibiyotik hap verdi bunları kullan kendiliğinden patlar dedi eğer ki patlamazsa biz müdahale ederiz dedi şimdi benim bu noktada ne yapmam gerekli sizin öneriniz nedir şimdiden teşekkür eder saygılar sunarım

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Ben apse oluştuysa eğer kendiliğinden patlama için bekleme taraftarı değilim. Apse varsa mutlaka cerrahi müdahaleyle boşaltılmalı. Belki doktorunuz daha henüz apse toplamamış olduğundan dolayı ilaç vermiştir. Bu konuda yorum yapamam. Eğer ağrılar nasıl devam ediyorsa tekrar kontrole gitmelisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir