Makat Apsesi Nasıl Geçer?

Anüs bölgesinde ortaya çıkan ağrı ve şişlik problemi için kaçımız doktora gider bilinmez ama bilinen en önemli gerçek bazen bir hekime muayene olmak için sadece 3-4 gün zamanınız olduğudur. Bizlerin basite aldığı ve kendi kendine geçer diye düşündüğü makatta ağrı, akıntı, şişlik gibi problemler kendi kendine geçmeyeceği gibi bazen içinden çıkılması zor sorunları beraberinde getirmektedir. Makatta ağrı özellikle basite alınmaması gereken bir durum olup, daha önce makatta ağrı yapan hastalıkların neler olduğunu paylaştık, aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak bu sayfaya ulaşabilirsiniz. https://www.makathastaliklari.net/makat-agrisi/ Bu sayfada ise makat ağrısının en önemli nedenlerinden biri haline gelen Anal Apse problemini ele alacağız.

Anal Apse Nedir?

Konu içerisinde kelime yoğunluğunu önlemek için hastalığın diğer isimleri Makat Apsesi, Perianal Apse, Anorektal Apse gibi kelimeler kullanılacaktır. Bir çok ismi olmasına karşın halk arasında en sık kullanılanı Makat Apsesi olarak görülmektedir. Anüs bölgesinde şişlik ve ağrı problemi ile aniden ortaya çıkan ve kısa sürede müdahale edilmesi gereken bir hastalıktır.

Perianal Apse Neden Olur?

İnsan vücudu öylesine muhteşem donanımlarla yaratılmış ki özelliklerini gördükçe şaşırmamak elde değildir. Makat bölgesinin nemini sağlayan ve dışkılamayı kolaylaştıran salgı bezleri bulunmaktadır. Tabii ki bu dokular her zaman sağlıklı bir şekilde çalışması mümkün olmamaktadır. Salgı bezleri tıkanması halinde iltihap ve şişlik sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu şişlik aynı zamanda ciddi bir makat ağrısını da beraberinde getirmektedir. En önemli nedeni salgı bezleri olsa da tabii ki anüs ve bağırsaklarla ilgili nedenleri de görülür.

Makat Apsesi Belirtileri Nelerdir?
İlk andan itibaren kişiyi ciddi anlamda huzursuz eden anüs ağrısı görülmektedir. Bu ağrı her geçen gün şiddetli hale gelmektedir. Ağrıya ek olarak anüs çevresinde etrafı kızarık şişlik ve nadir bir şekilde akıntı görülür. Yani hastalığın saklı, gizli kalması imkansızdır. Ağrı ve şişlik problemi yaşıyorsanız mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmanız gerekir. Başta anal apse olmak üzere anal hematom, anal fissür yada tromboze hemoroid gibi bir çok hastalık ortaya çıkmaktadır.

Makat Apsesi Nasıl Geçer?

Konunun en hassas noktalarından birisi burası olacaktır. Kendi kendine geçer, ama siz sakın kendi kendine geçmesini beklemeyin. Çünkü apsenin kendi kendine boşalması Anal Fistül hastalığı riskini ortaya çıkarmaktadır.

Apse Çok Acil Boşaltılması Gerekir:
Hipokrat’tan beri yaklaşım bu şekildedir. Cilt altında ortaya çıkan iltihap bulunduğu dokuyu sürekli çürütmektedir. Yani geç kaldığınız her gün, her saat anüs bölgesinde daha fazla doku hasarı oluşmaktadır. Bu hasar Anal Fistül dediğimiz hastalığa neden olmaktadır.

Anal Fistül Nedir?
Boşaltılmayan yada kendi kendine boşalan apsenin neden olduğu Perianal Fistül (Makatta Akıntı) kalın bağırsak ile cilt arasında iki ucu açık tünel anlamına gelmektedir. Kalın bağırsağın son kısmından dışkı akarak kanaldan cilt dışına çıkmaktadır. Makatta akıntı ve kötü kokuya neden olan bu durum düz olabildiği gibi ağaç dalları şeklinde karışık olabilmektedir. Karışık olanların haliyle tedavisi de zor olmaktadır. Anal Fistül ile ilgili hazırladığımız konuya yandaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://www.makathastaliklari.net/perianal-fistul-tedavisi/

Apse Boşaltılmazsa Ne Olur?

Konunun ne denli ciddi olduğunu aktarmak için tekrar dönüyorum. Kesinlikle farkına vardığınız anda genel cerrahi uzmanı tarafından apse çok acil boşaltılması gerekir. Bunu siz yapmamanız halinde kendi kendine boşalacaktır. Kendi kendine boşalması halinde Fistül olma riski %90 diyebiliriz. İlk 3 gün içerisinde boşaltılması halinde Fistül olmayabilir. 4. Gün boşaltılması halinde ise risk %50 olurken 5. günde boşaltılması riskin %70 olmasına nede olur. Yani geç kaldığınız her dakika sizin aleyhinize işlemektedir.

Makat Apsesi Nasıl Boşaltılır
Dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken hususlardan biride cerahatin nasıl boşaltılması gerektiğidir. Kimi hekimler cilt altındaki irini enjektör (iğne) ile çekmektedir. Bu ya bilgisizlik, yada ilgisizlik sonucu yapılan bir uygulamadır. Oysaki yapılması gereken basit bir ameliyat ile apsenin olduğu cilt açılması gerektiğidir. Enjektörle cerahat boşaltılsa da bir kaç saat içinde aynı şekilde dolar, yani geçici ve anlamsız bir uygulamadır.

Cilt 2-3 Santim Kesilir, Apse Boşaltılır
Evet arkadaşlar apse nasıl geçer? sorusunun cevabı basit bir ameliyat olmalıdır. Bölgesel uyuşturma ile yapılan bu ameliyat 2 cm gibi bir alanda kesi yapılmasını gerektirir. Doktor kesi yaptığı anda cerahat dışarı fırlamaktadır. Bazen hekim ve yardımcılarının üzerine sıçrayabilir. Cilt altında kalan cerahati ise hekim ilk olarak parmağı ile kestiği alandan girerek temizler. Parmak kullanır çünkü dokuya zarar vermemesi gerekir. Bu andan itibaren hastanın ağrı problemi neredeyse tamamen ortadan kalkmakta ve rahatlamaktadır.

Nasıl Yapıldığını Görmek İster misiniz?
Konuyu anlattık birde apse boşaltmanın nasıl yapıldığını görsel olarak izleyebilirsiniz. Fakat izlemeden önce uyarı yapmak istiyorum. İzleyeceğiniz görüntü irin, cerahat içerdiği için haliyle mide bulandırıcı bir durum ortaya çıkacaktır. Açık konuşmak gerekirse yüzlerce, binlerce apse boşaltan doktorun bile midesi bulunmaktadır.

Tedavi görüntüsünü izlemek için tıklayınız:
https://www.youtube.com/watch?v=gJWhGEdNevA

Drenaj Takılır, Antibiyotik Tedavisine Başlanır
Yukarıda gördüğünüz şekilde boşaltılan apse sonrası hasta günlük hayata kaldığı yerden devam edebilir. Doku hasarının azaltılması ve iyileşmesi için doktorunuz antibiyotik tedavisine başlayacaktır. Aynı şekilde cilt altında apse oluşmasını önlemek içinde drenaj takılmaktadır.

Makatta Akıntı Görürseniz Doktora Başvurun
Apse boşaltma gecikmiş olarak yapıldıysa muhtemelen kısa bir süre sonra Anal Fistül problemine neden olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken ilerleyen süreçte makatta akıntı ve pis koku gibi normal durumların ortaya çıkmasıdır. Çünkü Perianal Fistül belirtileri arasında akıntı ve kötü koku öne çıkmaktadır.

Perianal Apse
Güncelleme tarihi: 6 Mayıs 2019 — 07:41

313 Yorum

Yorum yap
 1. Hocam iyi geceler benim eşimde fiskul var ve bunun yanında hamile ne yapmamız gerekiyor bize yardımcı olurmusunuz hocam çok kötü durumdayiz

  1. Fissür ve fistül çok karıştırılan hastalıklardır. Tedavileri çok farklıdır. Eşinizin hastalığı fistül ise ve şu anda ağrılıysa apse ve enfeksiyon var demektir. Gebe de olsa apseye müdahale gerekir. Apse tedavisi sonrasında fistül ameliyatı gerekir. Fistül ameliyatı doğum sonrasını bekleyebilir. Apse tedavisi beklemez. Eğer eşiniz fistül değil de fissürse ağrılı dönemde ilaç kullanması gerekebilir. Kabız kalmamalı, sert dışkılamamalı, ıkınmamalıdır. İlaç tedavisi ve başka öneriler için genel cerrahi uzmanına muayene olması gerekir.

 2. Merhaba hocam ben 25 gün önce apse olduğu için ameliyat oldum. Ve şuan cok aci olmasada arada bi zonklama geliyo ve atesim çıkmaya basladiii cok korkuyorum fistul olursa diye. Yoksa bu atesin olmasi normalmi

  1. Ateş olması fistülün değil, apsenin tekrar oluştuğunu gösterebilir. Tekrar oluştuğunda da zaman kaybetmeden boşaltmak gerekir. Doktorunuza hemen kontrole gitmelisiniz.

 3. Hocam merhaba bende makat ağrısı ile doktora gittim muayene etti ve apse tanısı koydu ama sadece ilaç verdi cerrahi müdahalede bulunmadı, gün içinde ağrısı azaldı. İlaçla geçebilen bir hastalık mıdır ? Eğer tek çözüm cerrahi müdahale ise daha kötü olmasından korkuyorum.

  1. Doktorunuz iltihap var demiştir. Apse iltihabın cerahat şeklinde toplanmış halidir. İltihaplıyken antibiyotik tedavisine cevap verebilir. Apseleşince bazen kendisi patlayabilir, kendisi patlamadan cerrahi müdahale önerilir. Sizde iyiye gidiyorsa apseleşmemiş demek ki.Apse olsaydı ağrı azalmazdı. Burada vurgulamaya çalıştığımız en önmli şey muayene olmanız, bir doktorun görmesi.Bu nedenle merak etmeyin.

 4. HOCAM MERHABA,
  YAKLAŞIK 15 GÜN ÖNCE MAKAT BÖLGEMDE ŞİŞME OLDU VE 1 HAFTA ÖNCEDE PATLADI ŞİŞME NERDEYSE YOK OLDU GİBİ AMA O BÖLGEDE KÜÇÜK BİR DAİRE ŞEKİNDE SERTLİK KALDI VE HALA ÇOK AZ MİKTARDA AKINTI GELİYOR SİZİN ÖNERİNİZ NEDİR ACABA ANTİBİYOTİK TEDAVİSYLE GEÇERMİ TEŞEKKÜR EDERİM.

  1. Şişlik sonrası patlayınca gelen eğer kan ise anal hematom, iltihaplı akıntıysa apse olabilir. Hematom sonradan bir sorun yaratmaz, delik zamanla geçer. Kabız- ishal olup ıkındığınızda tekrarlayabilir. İltihap olduysa ve apseyse delik olan yerden akıntı gelmeye devam edebilir. Perianal fistül gelişebilir. Fistül geliştiğinde ameliyat gerekir. Kesin teşhis ve tedavi önerisi için genel cerrahiye muayene olmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir