Makat Apsesi Nasıl Geçer?

Anüs bölgesinde ortaya çıkan ağrı ve şişlik problemi için kaçımız doktora gider bilinmez ama bilinen en önemli gerçek bazen bir hekime muayene olmak için sadece 3-4 gün zamanınız olduğudur. Bizlerin basite aldığı ve kendi kendine geçer diye düşündüğü makatta ağrı, akıntı, şişlik gibi problemler kendi kendine geçmeyeceği gibi bazen içinden çıkılması zor sorunları beraberinde getirmektedir. Makatta ağrı özellikle basite alınmaması gereken bir durum olup, daha önce makatta ağrı yapan hastalıkların neler olduğunu paylaştık, aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak bu sayfaya ulaşabilirsiniz. https://www.makathastaliklari.net/makat-agrisi/ Bu sayfada ise makat ağrısının en önemli nedenlerinden biri haline gelen Anal Apse problemini ele alacağız.

Anal Apse Nedir?

Konu içerisinde kelime yoğunluğunu önlemek için hastalığın diğer isimleri Makat Apsesi, Perianal Apse, Anorektal Apse gibi kelimeler kullanılacaktır. Bir çok ismi olmasına karşın halk arasında en sık kullanılanı Makat Apsesi olarak görülmektedir. Anüs bölgesinde şişlik ve ağrı problemi ile aniden ortaya çıkan ve kısa sürede müdahale edilmesi gereken bir hastalıktır.

Perianal Apse Neden Olur?

İnsan vücudu öylesine muhteşem donanımlarla yaratılmış ki özelliklerini gördükçe şaşırmamak elde değildir. Makat bölgesinin nemini sağlayan ve dışkılamayı kolaylaştıran salgı bezleri bulunmaktadır. Tabii ki bu dokular her zaman sağlıklı bir şekilde çalışması mümkün olmamaktadır. Salgı bezleri tıkanması halinde iltihap ve şişlik sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu şişlik aynı zamanda ciddi bir makat ağrısını da beraberinde getirmektedir. En önemli nedeni salgı bezleri olsa da tabii ki anüs ve bağırsaklarla ilgili nedenleri de görülür.

Makat Apsesi Belirtileri Nelerdir?
İlk andan itibaren kişiyi ciddi anlamda huzursuz eden anüs ağrısı görülmektedir. Bu ağrı her geçen gün şiddetli hale gelmektedir. Ağrıya ek olarak anüs çevresinde etrafı kızarık şişlik ve nadir bir şekilde akıntı görülür. Yani hastalığın saklı, gizli kalması imkansızdır. Ağrı ve şişlik problemi yaşıyorsanız mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmanız gerekir. Başta anal apse olmak üzere anal hematom, anal fissür yada tromboze hemoroid gibi bir çok hastalık ortaya çıkmaktadır.

Makat Apsesi Nasıl Geçer?

Konunun en hassas noktalarından birisi burası olacaktır. Kendi kendine geçer, ama siz sakın kendi kendine geçmesini beklemeyin. Çünkü apsenin kendi kendine boşalması Anal Fistül hastalığı riskini ortaya çıkarmaktadır.

Apse Çok Acil Boşaltılması Gerekir:
Hipokrat’tan beri yaklaşım bu şekildedir. Cilt altında ortaya çıkan iltihap bulunduğu dokuyu sürekli çürütmektedir. Yani geç kaldığınız her gün, her saat anüs bölgesinde daha fazla doku hasarı oluşmaktadır. Bu hasar Anal Fistül dediğimiz hastalığa neden olmaktadır.

Anal Fistül Nedir?
Boşaltılmayan yada kendi kendine boşalan apsenin neden olduğu Perianal Fistül (Makatta Akıntı) kalın bağırsak ile cilt arasında iki ucu açık tünel anlamına gelmektedir. Kalın bağırsağın son kısmından dışkı akarak kanaldan cilt dışına çıkmaktadır. Makatta akıntı ve kötü kokuya neden olan bu durum düz olabildiği gibi ağaç dalları şeklinde karışık olabilmektedir. Karışık olanların haliyle tedavisi de zor olmaktadır. Anal Fistül ile ilgili hazırladığımız konuya yandaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://www.makathastaliklari.net/perianal-fistul-tedavisi/

Apse Boşaltılmazsa Ne Olur?

Konunun ne denli ciddi olduğunu aktarmak için tekrar dönüyorum. Kesinlikle farkına vardığınız anda genel cerrahi uzmanı tarafından apse çok acil boşaltılması gerekir. Bunu siz yapmamanız halinde kendi kendine boşalacaktır. Kendi kendine boşalması halinde Fistül olma riski %90 diyebiliriz. İlk 3 gün içerisinde boşaltılması halinde Fistül olmayabilir. 4. Gün boşaltılması halinde ise risk %50 olurken 5. günde boşaltılması riskin %70 olmasına nede olur. Yani geç kaldığınız her dakika sizin aleyhinize işlemektedir.

Makat Apsesi Nasıl Boşaltılır
Dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken hususlardan biride cerahatin nasıl boşaltılması gerektiğidir. Kimi hekimler cilt altındaki irini enjektör (iğne) ile çekmektedir. Bu ya bilgisizlik, yada ilgisizlik sonucu yapılan bir uygulamadır. Oysaki yapılması gereken basit bir ameliyat ile apsenin olduğu cilt açılması gerektiğidir. Enjektörle cerahat boşaltılsa da bir kaç saat içinde aynı şekilde dolar, yani geçici ve anlamsız bir uygulamadır.

Cilt 2-3 Santim Kesilir, Apse Boşaltılır
Evet arkadaşlar apse nasıl geçer? sorusunun cevabı basit bir ameliyat olmalıdır. Bölgesel uyuşturma ile yapılan bu ameliyat 2 cm gibi bir alanda kesi yapılmasını gerektirir. Doktor kesi yaptığı anda cerahat dışarı fırlamaktadır. Bazen hekim ve yardımcılarının üzerine sıçrayabilir. Cilt altında kalan cerahati ise hekim ilk olarak parmağı ile kestiği alandan girerek temizler. Parmak kullanır çünkü dokuya zarar vermemesi gerekir. Bu andan itibaren hastanın ağrı problemi neredeyse tamamen ortadan kalkmakta ve rahatlamaktadır.

Nasıl Yapıldığını Görmek İster misiniz?
Konuyu anlattık birde apse boşaltmanın nasıl yapıldığını görsel olarak izleyebilirsiniz. Fakat izlemeden önce uyarı yapmak istiyorum. İzleyeceğiniz görüntü irin, cerahat içerdiği için haliyle mide bulandırıcı bir durum ortaya çıkacaktır. Açık konuşmak gerekirse yüzlerce, binlerce apse boşaltan doktorun bile midesi bulunmaktadır.

Tedavi görüntüsünü izlemek için tıklayınız:
https://www.youtube.com/watch?v=gJWhGEdNevA

Drenaj Takılır, Antibiyotik Tedavisine Başlanır
Yukarıda gördüğünüz şekilde boşaltılan apse sonrası hasta günlük hayata kaldığı yerden devam edebilir. Doku hasarının azaltılması ve iyileşmesi için doktorunuz antibiyotik tedavisine başlayacaktır. Aynı şekilde cilt altında apse oluşmasını önlemek içinde drenaj takılmaktadır.

Makatta Akıntı Görürseniz Doktora Başvurun
Apse boşaltma gecikmiş olarak yapıldıysa muhtemelen kısa bir süre sonra Anal Fistül problemine neden olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken ilerleyen süreçte makatta akıntı ve pis koku gibi normal durumların ortaya çıkmasıdır. Çünkü Perianal Fistül belirtileri arasında akıntı ve kötü koku öne çıkmaktadır.

Perianal Apse
Güncelleme tarihi: 6 Mayıs 2019 — 07:41

305 Yorum

Yorum yap
 1. Hocam iyi günler 3 gün önce Makat yanında şişlik oluştu kabızlık yada ishal durumu yok genel cerraha gittim enfeksiyon kapmış dedi 3 tane farklı hap bir tanede krem verdi 1 hafta sonra geçmezse gel dedi ameliyatlık durum olur mu ne zaman geçer ağrılar çok şiddetli

  1. Makatta enfeksiyon var dediyse tam apse olmamış muhtemelen. Apse olsaydı cerrahi yöntemle boşaltması gerekirdi. İlaç kullandığınızda enfeksiyon gerileyebilir ya da ilaç işe yaramazsa apseye dönebilir. Şişlik ve ağrı geçmezse hatta artarsa apseye dönmüş demektir. Hemen doktorunuza başvurun cerrahi müdahaleyle boşaltsın. Apse bazen daha sonrasında fistüle dönebilir. Fistül de ameliyat gerektiren bir hastalıktır.

 2. Daha 1 gün oldu araştırdım makat apsesi gibi bişey belirdi 2 cm falan nohut benziyor yılda 2veya 3 defa oluyo ben bunu kendim el ile nasıl tedavi ederim (doktora bı kaç gün gidemicek durumdayım

  1. Makat apsesi zonklayarak ağrı yapar ve giderek büyür. Soğuk uygulama iyi gelir. Acil olarak cerrahi drenaj( müdahale ile boşaltılması) gerekir. Sizin evde yapacağınız bir tedavi yoktur. Bu şişlik anal hematom, pıhtılaşmış-boğulmuş basur ise sıcak iyi gelir, ilaç tedavisi yeterli olabilir ama bazen cerrahi olarak boşaltmak da gerekebilir.

 3. Ben üniversite de okur iken makatımda şişlik ile hastaneye gittim orayı küçük bir operasyon ile temizlediler ama nedense o günden itibaren her 9.10 ayda bir makatımda şişlik oluyor doktora gidemeyecek kadar yoğun olduğumda kendiliğinden patlıyor ve bu sürekli oluyor 9.10 ayda bir bundan nasıl kurtulurum teşekkür ederim

  1. Makat apsesi (perianal apse) tekrarlayabilen ve her tekrarda daha da ilerleyip fistül olma ihtimali artan bir hastalıktır. Bu kadar tekrarlaması fistülün gelişmiş olabileceğini gösterir. Fistül gelişmişse ameliyat mutlaka gerekir. Ameliyat olunmazsa sık tekrarlama yapacaktır. Kesin teşhis ve tedavi önerisi için de muayene gerekir.

 4. Makattan bel tarafina dogru 4 parmak yukarida bir sisligim var. Daha once perianal apse dediler. Drenaj yapti. 3 ay sonra tekrar cikti ve kendi kendine patladi. Doktora gosterdigimde bi sikinti yok dedi. Aradan 3 hafta gecti tekrar sismeye basladi ne yapilmali? Fissule donme riski varmi?

  1. Her makat apsesinin fistüle dönme ihtimali var. Erken cerrahi müdahale ile apsenin boşaltılması fistül oluşma ihtimalini azaltır. Bele doğru olması ve 4 parmak yukarıda olması kıl dönmesi olabileceğini de düşündürür. Kıl dönmesi var ise ameliyat olmadığınız sürece tekrarlayan apse yapacaktır. Makat apsesi fistüle dönmezse iltihap geçince ameliyat gerektirmez. ama iltihapsızken iyi bir muayene ve belki anüs ultrasonu ya da MR ile fistül olup olmadığı açısından değerlendirilmelidir.

 5. Bende çatlak vardı. Ve bigun ilk defa makatimda bir sislik gördüm acıyor. Bir kac gun beklemelimiyim inermi acaba yoks ahemen doktora gitmelimiyim.

  1. Anal fissür olduğu muayene ile kesin belirlenmişse fissür bekçi memesi olabilir. Ayrıca beraberinde anal hematom, dışarıya çıkmış iç hemoroid, pıhtılaşmış hemoroid ya da anal apse olabilir. Apse ve tromboze hemoroid dışında aciliyeti yoktur. Şiddetli zonklayan, devamlı bir ağrı yoksa birkaç gün bekleyebilirsiniz. Ama kesin teşhis ve tedavi önerileri için en kısa zamanda muayene olmanızda fayda var.

   1. Basur ameliyatı oldum 3 gün sonra şişlik oluştu doktorum ödem oluştuğunu söyledi ben kendim araştırdım apse olmasından çekiniyorum doktorum ödem oluşmuş bu da kendiliğinden geçecek diyor şuan doktorum ile telefon ile konuşuyorum şehir dışındayım. Konu ile ilgili bilginize başvurmak istedim

    1. Basur ameliyatından sonra ödem olabilir. Özellikle klasik ameliyattan sonra daha fazla görülür. Doktorunuzun verdiği ilaçlarla giderek ağrı ve şişlik azalacaktır. Apse varlığında devamlı, zonklayan ağrıyla beraber ateş de olur. Şişlik giderek büyür. Doktorunuzdan uzaksanız ve şişlik ve ağrınızda artma olursa, apse varlığından emin olmak için bulunduğunuz yerde bir genel cerrahi uzmanına muayene olabilirsiniz.

 6. öncelikle merhabalar bnm işim geregi sürekli oturan biriyim.tuvalete gittigim zmn makatta dişarı cıkan şişlikler var.ama ön tarafta bir nohut büyüklükte bir şişkinlik var bn bildim bileli var onda herhangi bir agri sızı olmadı.lakin 2 gundür acayip agri ve sızı tuvalete giderken buyuk tuvaletimi yapmaktan korkuyorum.elim bile degdigi zaman çok agrıyor.baktıgım uzman yorumlara gore makat catlagı olarak nitelendiriyor ama sizin görüşün nedir.şimdiden teşekürler kolay gelsin

  1. Ağrı makat çatlağında şiddetlidir. Beraberinde minik kanama da varsa fissür (çatlak) olma ihtimali yüksektir. Eşlik eden mor yeni bir şişlik varsa anal hematom, boğulmuş basur(tromboze hemoroid) olabilir. Kabız kalmayın, ıkınmayın. Dışkılama öncesinde 5 dakika sıcak suya oturun, ve anüsün içine doğru vazelinli pomat sürebilirsiniz. Kesin teşhis ve tedavi için muayene olmanız gerekir.

 7. Yaklaşık 1 haftadır hemeroid tedavisi görüyordum. Şimdiler makat deliğinin hemen üstünde, iki lobun birleştiği çukursu alanda deri altında bir şişlik gelişmeye başladı. Dokununca ağrıyor bazen dalga dalga ağrı hissediyorum. Bu apse olabilir mi?

  1. Hemoroid tedavisi görürken şişme, pıhtılaşma daha nadirdir. Ama eğer şiddetli kabızlık,ıkınma yaşadıysanız ödemli bir hal alabilir. Ya da hemoroidden ilgisiz olarak makat apsesi de olabilir. Apse anüse biraz daha uzak olabilir,şiddetli ağrı vardır, giderek yumuşayacaktır ve cerrahi müdahale ile iltihabı boşaltmak şarttır. Eğer kuyruk sokumundaysa yani makata epey uzaktaysa kıl dönmesi olabilir. Kıl dönmesi ameliyat gerektiren bir hastalıktır. Kesin teşhis ve tedavi önerisi için muayene olmanızda fayda var.

 8. merhaba hocam 1 ay önce makat yanında şişlik ve ağrı oluştu acil doktoruna gittim ilaç verdi 2 gün içinde devam ederse genel cerraha git dedi ve 1 gün sonra apse kendiliğinden patladı ve bi rahatlık oldu. akıntın devm etti ve 3 cm alt tarafı da bir apse daha oluştu diğeri geçti.akıntım devam ederken tekrar cenel gerraha gittim perianal fikstür dedi ameliyat dedi. 1 gün sonra o yara kapandı 5-6 cm başka yerinden patladı küçük toplu iğne yeri kadar iltihap geliyor ne yapmalıyım hocam. bu böyle sürekli biyer kapanıp başka yermi patlayacak sürekli ne yapmalıyım

  1. Makatta apse oluştuktan sonra hemen fistül gelişmez.Fistülün gelişmesi için 3 ay kadar akması gerekir. Fistül olması demek dışarıdaki bu akan yerin karşılığı olarak bir ucunun da anüsün içinde olması demektir. Bu şekilde başka yerlerden çıkan apseler çok yollu fistül geliştirebileceği gibi yalnı cilde ait apse olma ihtimali de vardır. Yani bağırsağa,anüsün içine bir yol açmamış olabilir. Ayrıntılı muayene, anoskopla içerideki deliğin görülebilmesi, bel ki MR gerekir.

 9. Selam hocam 3 gündür tuvaletimi yaparken çok canım yanıyor hatta bu gün çok zorlandım kanama yaptı bir tek tuvalet esnasında oluyor ne yapmalıyım. Doktorluk bir durum varsa hangi bölüme başvurmayım.

  1. Kabızlık veya ishal varsa anal fissüre ya da ragatlara (yüzeysel çatlaklar) bağlı olarak ağrı hatta kanama olabilir. Kabızsanız bol sebze,salata,lifli meyveler,bol su tüketin. yürüyüş yapın. Dışkınızı bekletmeyin,ertelemeyin. Dışkılama öncesinde 5 dakika sıcak suya oturup anüsün hafif içine doğru vazelinli pomatlar sürebilirsiniz. Geçmezse mutlaka genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız.

 10. Hocam merhabalar ben makatta enfeksiyon kapmışım şiddetli bir ağrım var. Öksürürken , yürürken , bir yere oturup , kalktığımda inanılmaz bir ağrı çekiyorum. Doktoruma danıştığım da bana enfeksiyon kaptığımı apsenin daha oluşum aşamasında olduğunu söyledi ve günde bir tane antibiyotik iğne bir tane sabah akşam uygulanacak bir iğne fitil ağrı kesici ilacı verip 1 hafta sonra gelmem gerektiğini söyledi. Bugün 2. Gün ve ağrım henüz geçmiş değil ve apsenin büyüdüğünü hissetmeye başladım sizce bu doğru uygulama süreci mi merak ediyorum

  1. Doktorunuz bence doğru bir yol izliyor. Apse oluşmadığında, enfeksiyon aşamasındayken ilaçla kurutulmaya çalışılır. Bu süreçte ağrı zonklayan karakterle artarsa,şişlik büyürse boşaltmak gerekebilir. Sizde de apse gelişiyor olabilir. Bu nedenle 1 haftayı beklemeden kontrole gitmenizde fayda var.

 11. Hocam 18 yaşındayım tuvaletimi yaptıktan sonraki gün bi anda bi şişlik oluştu ama ağrı veya başka bişey oluşmadı yaklaşık 2 gündür duruyor, küçülüyor gibi ufak bi kaşıntı yapıyor fakat onun dışında ağrı yapmıyor, acaba maket apsesi mi yoksa farklı basit bi şişkinlikmi yardımcı olabilirseniz sevinirim

  1. Ağrı olmadığından ve küçülmeye başladığından dolayı apse olma ihtimali hemen hemen yok. Apse zonklayacak şekilde ağrılıdır ve kendiliğinden pek geçmez. Zorlanma olduysa anal hematom (o bölgede cilt altında kan toplanması) ya da dış hemoroid olabilir. Kabız- ishal olmayın,tuvalette uzun oturmayın,ıkınmayın. Kesin teşhis için de muayene olmanız gerekir.

 12. Yaklaşık 10 gün hafif hemoroid memesi ağrısı çektim 10 günden Sonra ağrım şiddetlendi ağrıyı dindirmek için anüs bölgesine 2 gün günde 5 Defa sıcak su banyosu yaptım ardından çekilmez hal alınca genel cerrahi hekimine başvurdum hemoroid teşhisi kondu ve ilaç yazdı. Eve geldiğimde ağrının tap olarak nerden geldiğini anlamak İçin ellerimle baskı yaptım ve baskı sonucu ağrının hemoroid memesinden gelmediğini anladım makata çok yakın poponun sol yanağından geldiğini anladım ve makat apsesi olduğuna kanaat getirdim ertesi gün bir sonraki gün İçin başka hekimden net üzerinden randevu aldım ancak aynı günün gecesinde kendiliğinden patladığını akan şıvıyla hissettim, Şimdi bu patlayan popo yanağı şişliği hemoroidten mi kaynaklı yoksa makat esmesi mi? Bu arada iyi temizlenmeyen iltihap bölgesi ne ile sonuçlanır?

  1. Sıcak suya oturduğunuzda ağrının artması apse lehindedir. Patladığında gelen sıvının rengi iltihaplı ve sarıysa apsedir. Hemoroid pıhtılaşmış olduğu, içinde pıhtı biriktiğinde ağrı fazla ağrı yapar. Kendiliğinden nadiren boşalır,boşaldığında ise sarı sıvı değil kanlı sıvı akar.Apse ise boşaldıktan sonra rahatlamış olmalısınız. Yine de doktor görmeli ve gerekiyorsa apse içini iyice temizlemelidir. Ayrıca ilaç tedavisi de gerekir.

 13. Hocam 1 haftadir bendede iğne batıyor makatimin en dış bölgesinde şişkinlik var acı çekiyorum antibiyotik hap varmi önereceğiniz.

  1. Makatınızda fissür ya da anal hematom olabilir. Her ikisinde de antibiyotik kullanılmaz. Makatta apse,iltihap varsa antibiyotik kullanılabilir,onda da apseyi boşaltmak antibiyotikten önce gelir. Hastalığınız muayene ile kesin teşhis edilmeli,gerekiyorsa ilaç tedavisi uygulanmalıdır.Makat hastalıklarında en önemli tedavi kabız ya da ishal olmamanızdır. Kabızlık varsa sebze,salata,lifli meyveler,kepekli tahıl ürünleri ve bol su tüketmelisiniz. Hareketinizi artırmalısınız. Dışkınız gelince bekletmeyin,ertelemeyin. Tuvalette ıkınmayın,zorlanmayın. Dışkıdan önce 5 dakika oturun sonra makatın hafif içine doğru vazelinli kremler sürdükten sonra dışkılayın.Geçmezse muayene olun.

 14. Bende 5 yıldır anal Fistül var.sürekli yeniliyor tekrar kendiliğindenboşalıyor.ama şu son 15 gündür yenilemedi sanki hiç olmamış gibi. Şişlik YÖK akıntı yok.kendinden iyileştimi acaba

  1. 5 yıldan beri arasıra akan,şişen,tekrarlayan makat apselerinde fistül çok büyük bir ihtimalle oluşmuştur. Fistül oluştuysa da ameliyatsız geçmez. 15 gün sessiz kalması her fistülde rastlanabilen bir durumdur. Bazen aylarca sessiz kalabilir. Bu nedenle muayene ve ileri tetkiklerle kesin teşhis konulmalı ve fistül varsa ameliyat olmalısınız. Çünkü her apse ,her tekrarlama fistülü genişletir, önemli kasların arasından ilerlemesini sağlayabilir. Bu da ameliyatı daha da riskli hale getirir.

 15. sağ ve sol kalçamda üç ayda bir apse oluyor. iki defa doktor neşterle apseyi temizledi, ve ilaç verdi tamamen kuruması için ama üç ayda bir yineledi. makatımdan akıntı falan gelmiyor, ve makatımdan birkaç santim uzakta apse oluyor. Bunlar olduğunda ateşim çıkıyor ve yorgun oluyorum . Mr çekildi ilaç tedavisinden sonra fakat bir şey olmadığını söyledi doktor mr da ilaca devam ettim . 2 ay geçmeden yeniden apse oldu şişerken hissettim yeniden randevu aldım fakat doktora gitmeden apse kendisi patladı? Doktor mr da bir sorun olmadığını söylemişti sebep ne olabilir sürekli apse oluyor? Napmalıyım fistül diye korkuyorum .

  1. Makata yakın olan,sık tekrarlayan apselerde fistül olma şansı yüksektir. Makata uzak,kalça yanaklarında olduğunda cilt altındaki kist gibi bezeler iltihaplanıyor olabilir. MR da bir şey çıkmaması fistül olmadığını kesin kanıtlamayabilir. Muayene bulguları da önemlidir. Eğer muayene de yeterli bilgi vermiyorsa endoanal ultrasonografi yapılabilir. Doktorunuz muayene ettiğinden muayenede fistül olup olmadığını ona sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir