Makat Apsesi

Anüs bölgesinde ortaya çıkan ağrı ve şişlik problemi için kaçımız doktora gider bilinmez ama bilinen en önemli gerçek bazen bir hekime muayene olmak için sadece 3-4 gün zamanınız olduğudur. Bizlerin basite aldığı ve kendi kendine geçer diye düşündüğü makatta ağrı, akıntı, şişlik gibi problemler kendi kendine geçmeyeceği gibi bazen içinden çıkılması zor sorunları beraberinde getirmektedir. Makatta ağrı özellikle basite alınmaması gereken bir durum olup, daha önce makatta ağrı yapan hastalıkların neler olduğunu paylaştık, aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak bu sayfaya ulaşabilirsiniz. https://www.makathastaliklari.net/makat-agrisi/ Bu sayfada ise makat ağrısının en önemli nedenlerinden biri haline gelen Anal Apse problemini ele alacağız.

Anal Apse Nedir?

Konu içerisinde kelime yoğunluğunu önlemek için hastalığın diğer isimleri Makat Apsesi, Perianal Apse, Anorektal Apse gibi kelimeler kullanılacaktır. Bir çok ismi olmasına karşın halk arasında en sık kullanılanı Makat Apsesi olarak görülmektedir. Anüs bölgesinde şişlik ve ağrı problemi ile aniden ortaya çıkan ve kısa sürede müdahale edilmesi gereken bir hastalıktır.

Perianal Apse Neden Olur?
İnsan vücudu öylesine muhteşem donanımlarla yaratılmış ki özelliklerini gördükçe şaşırmamak elde değildir. Makat bölgesinin nemini sağlayan ve dışkılamayı kolaylaştıran salgı bezleri bulunmaktadır. Tabii ki bu dokular her zaman sağlıklı bir şekilde çalışması mümkün olmamaktadır. Salgı bezleri tıkanması halinde iltihap ve şişlik sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu şişlik aynı zamanda ciddi bir makat ağrısını da beraberinde getirmektedir. En önemli nedeni salgı bezleri olsa da tabii ki anüs ve bağırsaklarla ilgili nedenleri de görülür.

Makat Apsesi Belirtileri Nelerdir?
İlk andan itibaren kişiyi ciddi anlamda huzursuz eden anüs ağrısı görülmektedir. Bu ağrı her geçen gün şiddetli hale gelmektedir. Ağrıya ek olarak anüs çevresinde etrafı kızarık şişlik ve nadir bir şekilde akıntı görülür. Yani hastalığın saklı, gizli kalması imkansızdır. Ağrı ve şişlik problemi yaşıyorsanız mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmanız gerekir. Başta anal apse olmak üzere anal hematom, anal fissür yada tromboze hemoroid gibi bir çok hastalık ortaya çıkmaktadır.

Makat Apsesi Nasıl Geçer?
Konunun en hassas noktalarından birisi burası olacaktır. Kendi kendine geçer, ama siz sakın kendi kendine geçmesini beklemeyin. Çünkü apsenin kendi kendine boşalması Anal Fistül hastalığı riskini ortaya çıkarmaktadır.

Apse Çok Acil Boşaltılması Gerekir: Cilt altında ortaya çıkan iltihap bulunduğu dokuyu sürekli çürütmektedir. Yani geç kaldığınız her gün, her saat anüs bölgesinde daha fazla doku hasarı oluşmaktadır. Bu hasar Anal Fistül dediğimiz hastalığa neden olmaktadır.

Anal Fistül Nedir?
Boşaltılmayan yada kendi kendine boşalan apsenin neden olduğu Perianal Fistül (Makatta Akıntı) kalın bağırsak ile cilt arasında iki ucu açık tünel anlamına gelmektedir. Kalın bağırsağın son kısmından dışkı akarak kanaldan cilt dışına çıkmaktadır. Makatta akıntı ve kötü kokuya neden olan bu durum düz olabildiği gibi ağaç dalları şeklinde karışık olabilmektedir. Karışık olanların haliyle tedavisi de zor olmaktadır. Anal Fistül ile ilgili hazırladığımız konuya yandaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://www.makathastaliklari.net/perianal-fistul-tedavisi/

Apse Boşaltılmazsa Ne Olur?
Konunun ne denli ciddi olduğunu aktarmak için tekrar dönüyorum. Kesinlikle farkına vardığınız anda genel cerrahi uzmanı tarafından apse çok acil boşaltılması gerekir. Bunu siz yapmamanız halinde kendi kendine boşalacaktır. Kendi kendine boşalması halinde Fistül olma riski %90 diyebiliriz. İlk 3 gün içerisinde boşaltılması halinde Fistül olmayabilir. 4. Gün boşaltılması halinde ise risk %50 olurken 5. günde boşaltılması riskin %70 olmasına nede olur. Yani geç kaldığınız her dakika sizin aleyhinize işlemektedir.

Makat Apsesi Nasıl Boşaltılır
Dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken hususlardan biride cerahatin nasıl boşaltılması gerektiğidir. Kimi hekimler cilt altındaki irini enjektör (iğne) ile çekmektedir. Bu ya bilgisizlik, yada ilgisizlik sonucu yapılan bir uygulamadır. Oysaki yapılması gereken basit bir ameliyat ile apsenin olduğu cilt açılması gerektiğidir.

Cilt 2-3 Santim Kesilir, Apse Boşaltılır
Evet arkadaşlar apse nasıl geçer? sorusunun cevabı basit bir ameliyat olmalıdır. Bölgesel uyuşturma ile yapılan bu ameliyat 2 cm gibi bir alanda kesi yapılmasını gerektirir. Doktor kesi yaptığı anda cerahat dışarı fırlamaktadır. Bazen hekim ve yardımcılarının üzerine sıçrayabilir. Cilt altında kalan cerahati ise hekim ilk olarak parmağı ile kestiği alandan girerek temizler. Parmak kullanır çünkü dokuya zarar vermemesi gerekir. Bu andan itibaren hastanın ağrı problemi neredeyse tamamen ortadan kalkmakta ve rahatlamaktadır.

Nasıl Yapıldığını Görmek İster misiniz?
Konuyu anlattık birde apse boşaltmanın nasıl yapıldığını görsel olarak izleyebilirsiniz. Fakat izlemeden önce uyarı yapmak istiyorum. İzleyeceğiniz görüntü irin, cerahat içerdiği için haliyle mide bulandırıcı bir durum ortaya çıkacaktır. Açık konuşmak gerekirse yüzlerce, binlerce apse boşaltan doktorun bile midesi bulunmaktadır.

Tedavi görüntüsünü izlemek için tıklayınız:
https://www.youtube.com/watch?v=gJWhGEdNevA

Drenaj Takılır, Antibiyotik Tedavisine Başlanır
Yukarıda gördüğünüz şekilde boşaltılan apse sonrası hasta günlük hayata kaldığı yerden devam edebilir. Doku hasarının azaltılması ve iyileşmesi için doktorunuz antibiyotik tedavisine başlayacaktır. Aynı şekilde cilt altında apse oluşmasını önlemek içinde drenaj takılmaktadır.

Makatta Akıntı Görürseniz Doktora Başvurun
Apse boşaltma gecikmiş olarak yapıldıysa muhtemelen kısa bir süre sonra Anal Fistül problemine neden olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken ilerleyen süreçte makatta akıntı ve pis koku gibi normal durumların ortaya çıkmasıdır. Çünkü Perianal Fistül belirtileri arasında akıntı ve kötü koku öne çıkmaktadır.

Perianal Apse

Updated: 21 Şubat 2018 — 19:41

287 Comments

Add a Comment
 1. Selam hocam 3 gündür tuvaletimi yaparken çok canım yanıyor hatta bu gün çok zorlandım kanama yaptı bir tek tuvalet esnasında oluyor ne yapmalıyım. Doktorluk bir durum varsa hangi bölüme başvurmayım.

  1. Kabızlık veya ishal varsa anal fissüre ya da ragatlara (yüzeysel çatlaklar) bağlı olarak ağrı hatta kanama olabilir. Kabızsanız bol sebze,salata,lifli meyveler,bol su tüketin. yürüyüş yapın. Dışkınızı bekletmeyin,ertelemeyin. Dışkılama öncesinde 5 dakika sıcak suya oturup anüsün hafif içine doğru vazelinli pomatlar sürebilirsiniz. Geçmezse mutlaka genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız.

 2. Hocam merhabalar ben makatta enfeksiyon kapmışım şiddetli bir ağrım var. Öksürürken , yürürken , bir yere oturup , kalktığımda inanılmaz bir ağrı çekiyorum. Doktoruma danıştığım da bana enfeksiyon kaptığımı apsenin daha oluşum aşamasında olduğunu söyledi ve günde bir tane antibiyotik iğne bir tane sabah akşam uygulanacak bir iğne fitil ağrı kesici ilacı verip 1 hafta sonra gelmem gerektiğini söyledi. Bugün 2. Gün ve ağrım henüz geçmiş değil ve apsenin büyüdüğünü hissetmeye başladım sizce bu doğru uygulama süreci mi merak ediyorum

  1. Doktorunuz bence doğru bir yol izliyor. Apse oluşmadığında, enfeksiyon aşamasındayken ilaçla kurutulmaya çalışılır. Bu süreçte ağrı zonklayan karakterle artarsa,şişlik büyürse boşaltmak gerekebilir. Sizde de apse gelişiyor olabilir. Bu nedenle 1 haftayı beklemeden kontrole gitmenizde fayda var.

 3. Hocam 18 yaşındayım tuvaletimi yaptıktan sonraki gün bi anda bi şişlik oluştu ama ağrı veya başka bişey oluşmadı yaklaşık 2 gündür duruyor, küçülüyor gibi ufak bi kaşıntı yapıyor fakat onun dışında ağrı yapmıyor, acaba maket apsesi mi yoksa farklı basit bi şişkinlikmi yardımcı olabilirseniz sevinirim

  1. Ağrı olmadığından ve küçülmeye başladığından dolayı apse olma ihtimali hemen hemen yok. Apse zonklayacak şekilde ağrılıdır ve kendiliğinden pek geçmez. Zorlanma olduysa anal hematom (o bölgede cilt altında kan toplanması) ya da dış hemoroid olabilir. Kabız- ishal olmayın,tuvalette uzun oturmayın,ıkınmayın. Kesin teşhis için de muayene olmanız gerekir.

 4. Yaklaşık 10 gün hafif hemoroid memesi ağrısı çektim 10 günden Sonra ağrım şiddetlendi ağrıyı dindirmek için anüs bölgesine 2 gün günde 5 Defa sıcak su banyosu yaptım ardından çekilmez hal alınca genel cerrahi hekimine başvurdum hemoroid teşhisi kondu ve ilaç yazdı. Eve geldiğimde ağrının tap olarak nerden geldiğini anlamak İçin ellerimle baskı yaptım ve baskı sonucu ağrının hemoroid memesinden gelmediğini anladım makata çok yakın poponun sol yanağından geldiğini anladım ve makat apsesi olduğuna kanaat getirdim ertesi gün bir sonraki gün İçin başka hekimden net üzerinden randevu aldım ancak aynı günün gecesinde kendiliğinden patladığını akan şıvıyla hissettim, Şimdi bu patlayan popo yanağı şişliği hemoroidten mi kaynaklı yoksa makat esmesi mi? Bu arada iyi temizlenmeyen iltihap bölgesi ne ile sonuçlanır?

  1. Sıcak suya oturduğunuzda ağrının artması apse lehindedir. Patladığında gelen sıvının rengi iltihaplı ve sarıysa apsedir. Hemoroid pıhtılaşmış olduğu, içinde pıhtı biriktiğinde ağrı fazla ağrı yapar. Kendiliğinden nadiren boşalır,boşaldığında ise sarı sıvı değil kanlı sıvı akar.Apse ise boşaldıktan sonra rahatlamış olmalısınız. Yine de doktor görmeli ve gerekiyorsa apse içini iyice temizlemelidir. Ayrıca ilaç tedavisi de gerekir.

 5. Hocam 1 haftadir bendede iğne batıyor makatimin en dış bölgesinde şişkinlik var acı çekiyorum antibiyotik hap varmi önereceğiniz.

  1. Makatınızda fissür ya da anal hematom olabilir. Her ikisinde de antibiyotik kullanılmaz. Makatta apse,iltihap varsa antibiyotik kullanılabilir,onda da apseyi boşaltmak antibiyotikten önce gelir. Hastalığınız muayene ile kesin teşhis edilmeli,gerekiyorsa ilaç tedavisi uygulanmalıdır.Makat hastalıklarında en önemli tedavi kabız ya da ishal olmamanızdır. Kabızlık varsa sebze,salata,lifli meyveler,kepekli tahıl ürünleri ve bol su tüketmelisiniz. Hareketinizi artırmalısınız. Dışkınız gelince bekletmeyin,ertelemeyin. Tuvalette ıkınmayın,zorlanmayın. Dışkıdan önce 5 dakika oturun sonra makatın hafif içine doğru vazelinli kremler sürdükten sonra dışkılayın.Geçmezse muayene olun.

 6. Bende 5 yıldır anal Fistül var.sürekli yeniliyor tekrar kendiliğindenboşalıyor.ama şu son 15 gündür yenilemedi sanki hiç olmamış gibi. Şişlik YÖK akıntı yok.kendinden iyileştimi acaba

  1. 5 yıldan beri arasıra akan,şişen,tekrarlayan makat apselerinde fistül çok büyük bir ihtimalle oluşmuştur. Fistül oluştuysa da ameliyatsız geçmez. 15 gün sessiz kalması her fistülde rastlanabilen bir durumdur. Bazen aylarca sessiz kalabilir. Bu nedenle muayene ve ileri tetkiklerle kesin teşhis konulmalı ve fistül varsa ameliyat olmalısınız. Çünkü her apse ,her tekrarlama fistülü genişletir, önemli kasların arasından ilerlemesini sağlayabilir. Bu da ameliyatı daha da riskli hale getirir.

 7. sağ ve sol kalçamda üç ayda bir apse oluyor. iki defa doktor neşterle apseyi temizledi, ve ilaç verdi tamamen kuruması için ama üç ayda bir yineledi. makatımdan akıntı falan gelmiyor, ve makatımdan birkaç santim uzakta apse oluyor. Bunlar olduğunda ateşim çıkıyor ve yorgun oluyorum . Mr çekildi ilaç tedavisinden sonra fakat bir şey olmadığını söyledi doktor mr da ilaca devam ettim . 2 ay geçmeden yeniden apse oldu şişerken hissettim yeniden randevu aldım fakat doktora gitmeden apse kendisi patladı? Doktor mr da bir sorun olmadığını söylemişti sebep ne olabilir sürekli apse oluyor? Napmalıyım fistül diye korkuyorum .

  1. Makata yakın olan,sık tekrarlayan apselerde fistül olma şansı yüksektir. Makata uzak,kalça yanaklarında olduğunda cilt altındaki kist gibi bezeler iltihaplanıyor olabilir. MR da bir şey çıkmaması fistül olmadığını kesin kanıtlamayabilir. Muayene bulguları da önemlidir. Eğer muayene de yeterli bilgi vermiyorsa endoanal ultrasonografi yapılabilir. Doktorunuz muayene ettiğinden muayenede fistül olup olmadığını ona sorabilirsiniz.

 8. Özcan
  Benim makatim da üç dört santim kadar çıkıntı var bir haftadır ama arada ılk zaman ağrı vardı şimdi pek yok doktora gitmeme gerek varmı

  1. 3-4 cm.(oldukça büyük bir ölçü) çıkıntı ciddi bir dış hemoroid veya anal prolapsus olabileceğini gösterir. Bu nedenle muayene olup kesin teşhis konulması yerinde olur.

 9. Merhaba hocam
  Makatın 2 3 cm değri altında şişlik olustu ve ağrı yapmaya başladı ve iki üç gün içinde patladı ve iltahıp ve ara sira kan akmaya basaldı
  Doktara gittim küçük apse olmus dedi ve hiç ilaç yazmadan eve gönderdi
  3 gün hep iltahıp geldi makatın 2 3 cm yakininda küçük bi delikten
  Ve ben sonra başka bi doktora gittim o fistül olmus dedi antibiotik yazdı ve 10 gün içinde iltihap durmasa ameliyat yapçaz dedi
  Ağrı falan yok ara sıra hafitne bi acima oluyor sadece
  Antibiotik kulanmaya basladım ve 2 gün ishal oldum ve iltihap akiyordu ve 3 cü gün toileten sonra 3 ya 4 damlan kan geldi
  Durumum tehlikeli bişeymi
  simdiden tesekür ederim

  1. Makat apsesi olmuşsunuz. Makat apsesi boşaldıktan sonra akıntı bir süre devam edebilir,akıntı 1 ayadan fazla (hatta bazen 3 ay beklenebilir) sürerse fistüle dönmüş denilebilir. Apseler %50-60 oranında fistüle döner ama 10 günde fistül oluştuğu fikrine katılmıyorum. Apse iyi temizlenmeli,akıntı kesilip ağrı başlarsa hemen kontrole gitmelisiniz. Fistül oluştuğunda ameliyat gerekir. Fistül tehlikeli değil ama sıkıntılı bir hastalıktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2017