Makat Apsesi Nasıl Geçer?

Anüs bölgesinde ortaya çıkan ağrı ve şişlik problemi için kaçımız doktora gider bilinmez ama bilinen en önemli gerçek bazen bir hekime muayene olmak için sadece 3-4 gün zamanınız olduğudur. Bizlerin basite aldığı ve kendi kendine geçer diye düşündüğü makatta ağrı, akıntı, şişlik gibi problemler kendi kendine geçmeyeceği gibi bazen içinden çıkılması zor sorunları beraberinde getirmektedir. Makatta ağrı özellikle basite alınmaması gereken bir durum olup, daha önce makatta ağrı yapan hastalıkların neler olduğunu paylaştık, aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak bu sayfaya ulaşabilirsiniz. https://www.makathastaliklari.net/makat-agrisi/ Bu sayfada ise makat ağrısının en önemli nedenlerinden biri haline gelen Anal Apse problemini ele alacağız.

Anal Apse Nedir?

Konu içerisinde kelime yoğunluğunu önlemek için hastalığın diğer isimleri Makat Apsesi, Perianal Apse, Anorektal Apse gibi kelimeler kullanılacaktır. Bir çok ismi olmasına karşın halk arasında en sık kullanılanı Makat Apsesi olarak görülmektedir. Anüs bölgesinde şişlik ve ağrı problemi ile aniden ortaya çıkan ve kısa sürede müdahale edilmesi gereken bir hastalıktır.

Perianal Apse Neden Olur?

İnsan vücudu öylesine muhteşem donanımlarla yaratılmış ki özelliklerini gördükçe şaşırmamak elde değildir. Makat bölgesinin nemini sağlayan ve dışkılamayı kolaylaştıran salgı bezleri bulunmaktadır. Tabii ki bu dokular her zaman sağlıklı bir şekilde çalışması mümkün olmamaktadır. Salgı bezleri tıkanması halinde iltihap ve şişlik sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu şişlik aynı zamanda ciddi bir makat ağrısını da beraberinde getirmektedir. En önemli nedeni salgı bezleri olsa da tabii ki anüs ve bağırsaklarla ilgili nedenleri de görülür.

Makat Apsesi Belirtileri Nelerdir?
İlk andan itibaren kişiyi ciddi anlamda huzursuz eden anüs ağrısı görülmektedir. Bu ağrı her geçen gün şiddetli hale gelmektedir. Ağrıya ek olarak anüs çevresinde etrafı kızarık şişlik ve nadir bir şekilde akıntı görülür. Yani hastalığın saklı, gizli kalması imkansızdır. Ağrı ve şişlik problemi yaşıyorsanız mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmanız gerekir. Başta anal apse olmak üzere anal hematom, anal fissür yada tromboze hemoroid gibi bir çok hastalık ortaya çıkmaktadır.

Makat Apsesi Nasıl Geçer?

Konunun en hassas noktalarından birisi burası olacaktır. Kendi kendine geçer, ama siz sakın kendi kendine geçmesini beklemeyin. Çünkü apsenin kendi kendine boşalması Anal Fistül hastalığı riskini ortaya çıkarmaktadır.

Apse Çok Acil Boşaltılması Gerekir:
Hipokrat’tan beri yaklaşım bu şekildedir. Cilt altında ortaya çıkan iltihap bulunduğu dokuyu sürekli çürütmektedir. Yani geç kaldığınız her gün, her saat anüs bölgesinde daha fazla doku hasarı oluşmaktadır. Bu hasar Anal Fistül dediğimiz hastalığa neden olmaktadır.

Anal Fistül Nedir?
Boşaltılmayan yada kendi kendine boşalan apsenin neden olduğu Perianal Fistül (Makatta Akıntı) kalın bağırsak ile cilt arasında iki ucu açık tünel anlamına gelmektedir. Kalın bağırsağın son kısmından dışkı akarak kanaldan cilt dışına çıkmaktadır. Makatta akıntı ve kötü kokuya neden olan bu durum düz olabildiği gibi ağaç dalları şeklinde karışık olabilmektedir. Karışık olanların haliyle tedavisi de zor olmaktadır. Anal Fistül ile ilgili hazırladığımız konuya yandaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://www.makathastaliklari.net/perianal-fistul-tedavisi/

Apse Boşaltılmazsa Ne Olur?

Konunun ne denli ciddi olduğunu aktarmak için tekrar dönüyorum. Kesinlikle farkına vardığınız anda genel cerrahi uzmanı tarafından apse çok acil boşaltılması gerekir. Bunu siz yapmamanız halinde kendi kendine boşalacaktır. Kendi kendine boşalması halinde Fistül olma riski %90 diyebiliriz. İlk 3 gün içerisinde boşaltılması halinde Fistül olmayabilir. 4. Gün boşaltılması halinde ise risk %50 olurken 5. günde boşaltılması riskin %70 olmasına nede olur. Yani geç kaldığınız her dakika sizin aleyhinize işlemektedir.

Makat Apsesi Nasıl Boşaltılır
Dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken hususlardan biride cerahatin nasıl boşaltılması gerektiğidir. Kimi hekimler cilt altındaki irini enjektör (iğne) ile çekmektedir. Bu ya bilgisizlik, yada ilgisizlik sonucu yapılan bir uygulamadır. Oysaki yapılması gereken basit bir ameliyat ile apsenin olduğu cilt açılması gerektiğidir. Enjektörle cerahat boşaltılsa da bir kaç saat içinde aynı şekilde dolar, yani geçici ve anlamsız bir uygulamadır.

Cilt 2-3 Santim Kesilir, Apse Boşaltılır
Evet arkadaşlar apse nasıl geçer? sorusunun cevabı basit bir ameliyat olmalıdır. Bölgesel uyuşturma ile yapılan bu ameliyat 2 cm gibi bir alanda kesi yapılmasını gerektirir. Doktor kesi yaptığı anda cerahat dışarı fırlamaktadır. Bazen hekim ve yardımcılarının üzerine sıçrayabilir. Cilt altında kalan cerahati ise hekim ilk olarak parmağı ile kestiği alandan girerek temizler. Parmak kullanır çünkü dokuya zarar vermemesi gerekir. Bu andan itibaren hastanın ağrı problemi neredeyse tamamen ortadan kalkmakta ve rahatlamaktadır.

Nasıl Yapıldığını Görmek İster misiniz?
Konuyu anlattık birde apse boşaltmanın nasıl yapıldığını görsel olarak izleyebilirsiniz. Fakat izlemeden önce uyarı yapmak istiyorum. İzleyeceğiniz görüntü irin, cerahat içerdiği için haliyle mide bulandırıcı bir durum ortaya çıkacaktır. Açık konuşmak gerekirse yüzlerce, binlerce apse boşaltan doktorun bile midesi bulunmaktadır.

Tedavi görüntüsünü izlemek için tıklayınız:
https://www.youtube.com/watch?v=gJWhGEdNevA

Drenaj Takılır, Antibiyotik Tedavisine Başlanır
Yukarıda gördüğünüz şekilde boşaltılan apse sonrası hasta günlük hayata kaldığı yerden devam edebilir. Doku hasarının azaltılması ve iyileşmesi için doktorunuz antibiyotik tedavisine başlayacaktır. Aynı şekilde cilt altında apse oluşmasını önlemek içinde drenaj takılmaktadır.

Makatta Akıntı Görürseniz Doktora Başvurun
Apse boşaltma gecikmiş olarak yapıldıysa muhtemelen kısa bir süre sonra Anal Fistül problemine neden olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken ilerleyen süreçte makatta akıntı ve pis koku gibi normal durumların ortaya çıkmasıdır. Çünkü Perianal Fistül belirtileri arasında akıntı ve kötü koku öne çıkmaktadır.

Perianal Apse

355 comments

 1. Merhaba hocam iyi günler. 1 haftadır geçmeyen aşırı derecede makatta ağrım var. Son 3-4 günü akıntı da gelmeye başladı. Bugün doktora gittim ama kesin olarak bir şey söylemedi hemeroid için fitil krem ve sıcak suya oturmamı söyledi. Ağrılarım için hiç bir şey söylemedi. Geceleri ağrıdan uyuyamıyorum yürüyemiyorum oturunca kalkamıyorum. Bundan 6-7 ay önce de makatta çatlağım vardı ama iyileşmişti o. Sizce ne yapmam gerekiyor başka bir doktora gözükmeli miyim?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Hemoroid pıhtılaşması yani tromboze hemoroid var ise ağrı yapar. Doktorunuz hemoroid olarak değerlendirdi sanırım. Apse boşaldıysa ve yeterli ise bu konuda bir yorum yapmamış olabilir. Fakat boşaldığı halde hala ağrı yapıyorsa ilaçları bir gün kullandıktan sonra hiç geçmiyorsa yeniden kontrole gitmeniz de fayda var. Fissür de ağrı yapar, sıcak su banyoları fissürde iyi gelir. Sıcak su eğer ağrıyı daha da arttırıyorsa apse ve enfeksiyon olma ihtimali vardır. O zaman vakit kaybetmeden tekrar doktorunuza kontrole gitmeniz gerekir

 2. Merhaba hocam ben 2 yıl önce sivilcelerim için tedaviye başlamıştım 5ay hap içtim kabızlıgım başladı o dönemde büyük tuvaletımden sonra kan geldi birkaç kez sonra yan etkilerinden dolayı bıraktım o hapları kabızlık devam etti uzun bir süre çok kabız oldum kanamada oldu daha sonra geçti. Doktora gidemedim utandıgımdan. Şimdi kanama yok ama kabız oldugum dönemde makatımdan kahverengimsi akıntı gelmeye başladı birkaç aydır kabızlıgım geçti ama akıntı devam ediyor. Ağrı yok şişlikte yok fakat bu akıntı ıslaklık hissi rahatsız edici birkaç gün olmuyor geçti diyorum tekrar oluyor sonra. Başka arkadaşlarımda byle bir şey yaşamış ama çok ağrılı oldgunu söylediler ben de ağrı yok kabızlık geçti fakat akıntı nedir bazen parlak renkli yağlı akıntı oluyor

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Kullanılan sivilce ilaçları cildi kuruttuğu gibi bağırsaktaki dışkıyı da kurutuyor. Bu nedenle beslenmeye ve su alımına çok fazla dikkat etmek gerekiyor, kabız olmamak için şu anda kabızlık yoksa o zamandan kalma bir takım makat hastalıkları olabilir. Akıntı yapan en önemli sebep fistüldür ama fistülün çok fazla kabızlıkla ilgisi yoktur. Ayrıca siğil, dış hemoroidler de ağrısız akıntı yapabilir. Kronik bir fissür varsa hafif kanlı kahverengi akıntı olabilir. Kesin teşhis ve tedavi önerisi için muayene olmanız gerekir

 3. Hocam selamlar, saygılar. Yaklaşık 2 ay önce dış hemoroid şikayetiyle genel cerraha gittim. Şiddetli ağrılar çekiyordum. Klasik Daflon, Anestol ilaçlarla 10 gün kadar muayene başlattılar. Sonrasında aynı şikayetimin devam etmesi üzerine tekrar gittiğimde ameliyat dediler. Tam ameliyat masasında akciğer enfeksiyonuna bağlı ateşimin çıkması üzerine ameliyat iptal edildi ve tekrar aynı ilaç tedavisine devam etmemi istediler. Hastalığın nüks etmesinden 1 ay sonra ilave olarak yazdıkları Moxitec400 ile rahatlamıştım. Aradan 10 gün geçti ve ağrılar daha da şiddetli bi hal aldı. Artık ne ağrı kesici ne de başka bi ilaç fayda etmiyordu. Ansızın altımın ıslandığını farkettim ve rahatladım. Kötü kokan bi cerahat boşalmıştı. Üzerinden 3 hafta geçti ve hâlâ sarı, puding kıvamında akıntı sorunum var. İlk günlere göre nispeten azaldı ama uzun süre oturabilecek kadar iyi değilim. Tespit ve önerilerine göre hareket etmeyi düşünüyorum. İlginiz için şimdiden çok teşekkür ederim. Kolay gelsin

  • Op. Dr. Seher Şirin

   İlk şikayetleriniz olduğunda sorununuz dış hemoroid miydi bilmiyorum ancak hemoroidler pıhtılaşma yapmadığı sürece çok fazla ağrı yapmazlar. Belki o zaman da bir enfeksiyonunuz vardı bilemiyorum. Sonra yaşadığınızın direkt makat apsesi olduğunu düşünüyorum. Makat apsesi cerrahatı boşaldıktan sonra günlerce, haftalarca akıntı yapabilir. Apselerin yüzde altmış kadarı makat fistülü hastalığına dönüşür. Makat fistülü de (perianal fistül) mutlaka ameliyat olmayı gerektiren bir hastalıktır. Fistül gelişip gelişmediğini değerlendirmek için apsenin akut, ödemli aşamasının geçmesini bekleriz, bu süre de ortalama en az 1 ay bazen 3 ayı bulabilmektedir. Şu an yapacağınız bir şey yok. Ayrıca eğer yeniden şişme ve ağrı olursa kendiliğinden boşalmasını beklemeyin, cerrahi müdahale ile boşaltılması için doktora başvurun.

   • İlginiz için teşekkür ederim hocam. Akıntı olduğu sürece ağrı olmuyor. Ama dün bir kaç saat içinde şiddetini artırdı ve hiç akıntı yoktu. Ta ki gece yatarken tekrar akıntı başladı ve ağrı kesildi. Sanırım apsenin boşaldığı yer makat içinde olduğu için ağzı kapanmıyor ve sürekli tekrar ediyor. Dediğiniz gibi aylarca beklemeli miyim yoksa basit bi operasyonla kalıcı olarak kurtulma olanağı var mıdır? 2 aydır çalışamıyorum ve zor durumdayım.

    • Op. Dr. Seher Şirin

     Makat fistülü oluştuysa tekrar tekrar böyle enfeksiyon, apse olabilir her apse de fistülü daha komplike hale getirir. Yani makatı kasan önemli kaslara zarar verebilir ya da ameliyatın zarar verebileceği konuma getirir. Bu nedenle ilk aşamalarda ameliyat yapılsa daha iyi olur. Basit ameliyat diye bir şey yoktur, fistülün her ameliyatında risk vardır. Ancak bazı ameliyatlarda, bazı tip fistüllerde bu risk daha fazladır. Ancak beklemek riski azaltmaz, aksine artırır. Tabii ki pandeminin bugünlerde önemli bir rolü var o konuda karar sizin

 4. Hocam benimde kuyruk sokumu ile anüs arasında bir şişlik vardı. Elimle hissedebiliyordum ama göremediğimden iltihap olduğunu göremedim.
  Kendi kendine patladı ve beyaz sıvı aktıktan sonra şeffaf akmaya başladı. Bu akıntı çok az. Sızıntı gibi.
  Şuan rahatlamış durumdayım. Oturabiliyorum, ağrı yok ama anal fistül olur mu bu kafama takılıyor.
  Ayrıca irin akmasına rağmen hala biraz şişlik var.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Öncelikle muayene ederek makat apsesi ve yoksa biraz aşağıda yerleşmiş kıl dönmesi apsesi mi olduğunu tespit etmek gerekir. Apse de yalnızca boşaltılması yetmez. Özellikle makat apsesi kötüye gidebilir. Bu nedenle ben ikili antibiyotik de veriyoruz. İltihap olan yerde bir süre şişlik devam edebilir. Kesin teşhis ve tedavi önerisi için en kısa zamanda genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız

   • Hocam öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkürler. Tabi muayene olmam gerekiyor ancak sınavlar bittikten sonra diye düşündüğümden sorunumu netleştirmek ve bilgi almak için yazmak istedim.
    Bu arada bu apse 2. defa patladı ve tam küçüldü derken büyük tuvalet sonrası tekrardan şişti. Bu arada tuvalete sık çıkamıyorum. 3 günde 1 defa çıkıyorum. Küçük tuvaletim ise bilgisayara oturduğumda 10dkda bir geliyor. Bu detayı belki sorunumla alakalı olabilir diye belirttim.
    Bu durumun hangi hastalığa daha benzediğini söylerseniz çok memnun olurum, şimdiden teşekkürler.

    • Op. Dr. Seher Şirin

     Makat apsesi sık sık tekrarladığı zaman fistül oluşup oluşmadığı değerlendirilmeli ve tedaviye öncelik verilmelidir. Apse dışkılamadan bağımsız olarak ağrır ve şişer. Dışkıladıktan sonra oluşan şişlik farklı bir hastalık örneğin hemoroid trombozu olabilir . Üç günde bir dışkılamak kabızlık anlamına gelir. Beslenme düzeninizi değiştirmelisiniz, bol su, sebze ve lifli meyveler lifli gıdalar tüketin. Hareketinizi arttırın. Makat apsesi çok büyük olmadığı sürece idrar çıkışını etkilemez. Sizde de apsenin bu kadar büyük olduğunu düşünmüyorum. Onun için üroloji uzmanının değerlendirmesinde fayda var

   • Hocam tekrar rahatsız ediyorum ama kusuruma bakmayın. Benim aslında daha evvelden beri dışkılamada kenara kayma gibi bir durumum vardı. Yani bu sebepten kabızlık oluşuyor ve makat çatlağım oluyordu. Çatlak sonrası apsemde oluştu. Bu sorunların ana sebebinin Bağırsak fıtığı olup olamayacağını sormak istiyorum. Genelde kadınlarda olur deniyor ancak ben şu belirtileri yaşadım.
    Dışkılama hissim gelmiyor, dışkılarken sanki yolu şaşıyorsa sağ tarafa gidiyor bu sebeple sağ tarafıma baskı uygulayarak büyük abdestimi yapıyordum. Sanırım şuan daha da ilerledik ki ıkındığım zaman anüs ile kuyruk sokumum arasında yumruk gibi bir şişlik oluşuyor bu ağrı yapmıyor ama sanki bağırsağım kaymış gibi hissediyorum. Bu durum dışkılamamı zorlaştırıyor ve kabızlık yapıyor.
    Bu belirtilerle erkek olmama rağmen bağırsak fıtığı olabilir miyim ?
    Hocam soru sorabileceğimiz çok ender mecralardansınız, inanın yazarken bile insan utanıyor bu sebepten muayeneye de insan gitmeden önce ihtimalleri değerlendiriyor. En doğrusu elbet doktora gidip muayene olmak.

    • Op. Dr. Seher Şirin

     Bağırsak fıtığı diye bir terim yok. Bunu nereden buldunuz bilemiyorum. Ama şikayelerinizi hiç bir fıtık yapmaz. Google dan hastalık araştırıp yanlış bilgiler edinmeyin. Daha önce belrttiğim gibi hiç bir anüs hastalığı için muayene etmeden kesin teşhis ve tedavi önerisi yapılamaz. İlk fırsatta muayene olmanızı öneririm.

    • Hocam merhaba bende makat apsesi var 6 gün falan oldu ilk zamanlar bu kadar sıkıntı yaratmıyordu ama dünden beri baya ağrı yapmaya başladı genel cerraha gideceğim lakin korkuyorum. Çünkü apseyi kesip boşaltacağını söyledi çok büyük değil bu yüzden uyuşturmaz diyr düşünüyorum sizce uyuşturur mu yoksa direkt öyle mi boşaltır lütfen cevap verir misiniz teşekkürler 🙏

     • Op. Dr. Seher Şirin

      Makat apsesi olduğunu söylemiş ve boşaltacağını dedikten sonra sizin beklemeniz çok büyük bir hata. Anestezi konusunu direk doktorunuzla konuşmalıydınız. Muhtemelen lokal anestezi verirdi ya da apse çok büyükse genel anestezi altında boşaltırdı. Beklemek doğru değil. Sanırım geç oldu ama eğer hala gitmediyseniz bir an önce doktorunuza gidiniz

 5. Hocam merhaba bende ameliyat oldum. Apseyi boşalttılar. Seton takıldı. 1 ay oldu. Akıntı devam ediyor az az. Şu anda yeniden setonun sağ tarafında şişlik çıktı ne oturuyor ne yürüyebiliyorum. Bunun için ne yapmalıyım yada hangi ilacı önerirsiniz. Bu arada seton sürekli takılı kalacak dedi. Akıllı ilaç kullanıyorum. Kanser hastasıyım. Seton kendi tedavim bitene kadar kalsın demişti

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Yeniden setonun yan tarafından başka bir enfeksiyon oluşmuş olabilir ya da setona ve reaksiyon olarak granülasyon dokusu dediğimiz yeni bir doku oluşabilir. Görmeden bir şey söylemek doğru değil. setonun ne kadar durması gerektiğine de hastanın durumuna göre fistülün durumuna göre karar verilir. Ayrıca sizin ek hastalığınız nedeniyle de özellik taşıyorsunuz. Bu nedenle doktorunuza mutlaka kontrole gitmelisiniz. Muayene olmadan doktor da olsak asla ilaç önerisi istemeyiniz. Been vermiyorum ama veren olursa doktordan ya da eş dost tavsiyesi ile ilaç kullanmayınız.kullandığınız ilaçları mutlaka Muayene eden doktor vermeli ve Muayene eden doktor mevcut hastalığınız konusunda bilgi vermelisiniz

 6. Merhaba hocam benim makat etrafında şişlik oluştu ve bir kaç gün içerisinde dayanılmaz ağrılar başladı genel cerrahı doktoruna gittim ve 14 adet cezol diye iğne ve antibiyotik hap verdi bunları kullan kendiliğinden patlar dedi eğer ki patlamazsa biz müdahale ederiz dedi şimdi benim bu noktada ne yapmam gerekli sizin öneriniz nedir şimdiden teşekkür eder saygılar sunarım

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Ben apse oluştuysa eğer kendiliğinden patlama için bekleme taraftarı değilim. Apse varsa mutlaka cerrahi müdahaleyle boşaltılmalı. Belki doktorunuz daha henüz apse toplamamış olduğundan dolayı ilaç vermiştir. Bu konuda yorum yapamam. Eğer ağrılar nasıl devam ediyorsa tekrar kontrole gitmelisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir