Makatta Kaşıntı Nasıl Geçer?

Günlük hayatta tüm insanların başına gelebilecek bir durum kaşıntı (pruritus) üst deride sonlanan serbest sinir uçlarının uyarılması ile ortaya çıkan bir durumdur. Vücudumuzun her yerinde görülebilen bu durum makat bölgesinde olması halinde kişiyi biraz zor duruma sokmaktadır. Kalabalık ortamlarda rahatça kaşıma imkanı olmayacağı için biraz gerilebilirsiniz. Makatta kaşıntı çoğu zaman normal bir durum olmasına karşın çoğu zamanda bazı hastalıkların belirtisi yada neden olduğu bir şikayettir. O nedenle 1 haftadan uzun süren kaşıntı problemlerinde mutlaka nedeni araştırılmalıdır. Bu sayfada en sık görülen makat kaşıntısı nedenleri ve çözümüne dair bilgilere yer vereceğiz.

Anüs bölgesinde kaşınma

Makatta Kaşıntı Neden Olur?

Evet arkadaşlar yukarıda da belirtildiği geçici bir durum olabileceği gibi ciddi makat hastalıklarının neden olduğu bir şikayet olarak karşımıza çıkabilir. Makat kaşıntısına dair muayene sonuçları ele alındığında en sık Anal Dermatit yani mayasıl teşhisi konmaktadır. Bunun dışında yine toplumda sık görülen Hemoid (basur) hastalığı ile makatta akıntıya neden olan apse ve iltihaplar görülmektedir. Bunun dışında önemli nedenlerden biride Anal Kondilom dediğimiz makat siğili bu faktörler arasına dahil edilebilir. Aşağıda yer alan detayları incelediğinizde yaşadığınız sorunun ne olduğunu sizde eminim çözeceksiniz. Yazımın devamında makat kaşıntısına neden olan faktörleri detaylandırarak devam edeceğim.

Anal Dermatit (Mayasıl) Hastalığı
Toplumda mayasıl denince genelde hemoroid yani basur hastalığı anlaşılmaktadır. Fakat bu hatalı bir bilgi olup, mayasıl daha çok makatta kaşıntıya neden olan bir tür cilt problemidir. Tıp dilinde ise Anal Dermatit olarak bilinmektedir. Kişisel hatalar sonucu ortaya çıkan cilt hasarıdır. Cilt üzerindeki koruyucu tabakanın yok olması ile birlikte cildimiz tehlikelere açık hale gelmektedir.

Yetersiz Hijyen
Günlük hayatta tüm insanlar bir yada birden fazla tuvalete giderek idrar ve dışkı ihtiyacını gidermektedir. Bu noktadan sonra anüs çevresinde yeterli miktarda temizlik yapılmazsa maalesef Anal Dermatit ortaya çıkmaktadır.

Aşırı ve Abartılı Temizlik
Yetersiz hijyen kadar birde aşırı temizlik yine aynı soruna neden olmaktadır. Öyle ki dışkılama sonrası yapılan temizlikte sabun ve ıslak mendil kullanımı hatalı bir seçim olmasına karşın bu tür hatalara düşenlerin sayısı hayli fazladır.

Dar Kıyafet Seçimi
Yaz ayları ile birlikte mayasıl probleminde hayli artış görülmektedir. Bunun en önemli nedenlerinden biri dar kıyafet seçimidir. Son zamanlarda sıkça karşılaştığımız bu durum sadece pantolon ile sınırlı kalmayıp aynı zamanda iç çamaşırı içinde geçerlidir. Özellikle polyester içeren dar iç çamaşırları yerine cildimizi hafif bol kesim pamuklu ürünler tercih etmeliyiz. Cildimizin havalanmaya ihtiyacı olduğunu unutmayalım.

Kaşıntıya Neden Olan Gıdalar
Bazen tükettiğimiz bazı gıdalarda kaşıntıya neden olmaktadır. Baharatlı gıdaları çok fazla tüketen biriyseniz bölgesel kaşıntılara hazırlıklı olmalısınız. Aynı şekilde patlıcan, domates ve yemeklerin yanında olmazsa olmaz hale gelen turşu çeşitleri yine kaşıntıya neden olabilmektedir.

Hemoroid (Basur) Hastalığı
Evet arkadaşlar yukarıda da belirtildiği gibi makatta kaşıntının en önemli nedeni Anal Dermatit dediğimiz mayasıl olup, yukarıda mayasıla neden olan faktörleri aktardık, şimdi ise makatta kaşıntı yapan hastalıkları görelim. İlk olarak makat hastalıkları arasında sık görülen Hemoroid ile başlayalım. Halk arasında basur olarak tabir edilen Hemoroid iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Anüs bölgesindeki toplardamarların genişlemesi sonucu ortaya çıkan Basur memeleri kaşıntıya neden olmaktadır.

Makatta Akıntı (Perianal Fistül)
Makatta kaşıntıya neden olan durumlardan biride perianal fistül dediğimiz makatta problemi olmaktadır. Anüs bölgesinin sürekli ıslak olmasına neden olan bu durum genelde makat apsesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Makat apsesi zamanında boşaltılmaması halinde cilt altına patlamaktadır. Bu durum kalın bağırsağın son kısmı ile cilt arasında boru şeklinde tünele neden olmaktadır. Oluşan bu kanaldan akıntı ve dışkı gelmektedir. Anüs bölgesi ve iç çamaşırının sürekli ıslak olmasına neden olan bu durum başlıca makat kaşıntısı nedenlerinden biridir.

Kıl Dönmesi İltihap Akıntısı
Makatta kaşıntıya neden olan hastalıklardan biride halk arasındaki tabiri ile kıl dönmesi olarak bilinen Pilonidal Sinus olup, daha çok hastalığın ilerlediği süreçte cilt altında biriken kılların yok edilmesi için vücut sıvı salgılamaktadır. Cilt altındaki kıllara herhangi bir etkisi olmayan bu sıvı cilt dışına çıkmaktadır. Damla damla cilt dışına akan sıvı yine anüs bölgesinde ıslaklığa neden olarak kaşıntıyı beraberinde getirmektedir.

Anal Kondilom (Makat Siğili)
Toplumda siğil olarak bilinen sorun her ne kadar ellerde yaygın görülse de sadece ellerimiz ile sınırlı kalmadan makat ve genital bölgede de sık görülmektedir. HPV Virüsü olan bu hastalık bulaşıcı olduğunu belirtmeliyim. Çoğu zaman ters ilişki ile bulaşmaktadır. Pütürlü bir yapısı ile ilk bakışta anlaşılmaktadır. Makatta kaşıntıya neden olan hastalıklardan biride Anal Kondilom olduğunu bilmelisiniz.

Anal Fissür (Makatta Çatlak)
Anüs bölgesinde kaşıntıya neden olan hastalıklardan biride makat çatlağı olup, diğer hastalıklara göre daha az kaşıntıya neden olan bir sorundur. Çünkü daha çok can yanmasına neden olan bir sorundur. Dışkılam esnasında cam kesiyormuş gibi dayanılmaz can yanmasına neden olmaktadır.

Makatta Kaşıntı Nasıl Geçer?

Yukarıda yer alan bilgilerde makatta kaşıntıya neden olan faktörleri ele aldık, şimdi ise makat kaşıntısına çözüm önerilerini ele alacağız. Unutmamanız gereken en önemli husus hastalıkların neden olduğu kaşıntılar hastalığın ortadan kaldırılması ile mümkündür. Hemoroid, Kıl Dönmesi, Fistül, Anal Fissür yada Kondilom tedavi edilip, ortadan kaldırılmadığı sürece kaşıntıyı önlemek hiç bir işe yaramayacaktır.

Kaşıntıyı Kaşıyarak Geçiremezsiniz!
Bu konularda en sık yapılan hata kaşıntı isteğini kaşıyarak geçirmeye çalışmaktır. Tabii ki kaşımadan da durmak neredeyse imkansızdır. Kaşıntı isteğine engel olmak için özellikle kaşıntıyı önleyen kremler kullanmak gerekir. Bunun için size önerim kortizon içermeyen Pruzon Krem olacaktır.

Kortizon İçeren Kremlerden Uzak Durun
Kaşıntı kremlerinde en sık görülen madde kortizon olup, maalesef ciddi anlamda yan etkileri bulunmaktadır. O nedenle mümkün mertebe kortizon içeren ürünlerden uzak durmalısınız. Ciltte incelme, morarma ve beyazlaşmaya neden olan kortizon içerikli ürünler aynı zamanda kadınlarda sık görülen kılcal damar çatlaması nedenidir. Bebeklerde kullanılan pişik kremlerinde de maalesef kortizon bulunmaktadır. Bebeklerde bu nedenle Cushing sendromu sık görülen durumlardandır. Kortizon içeren ürünler yerine hemen hemen aynı etkiyi gösteren bitkisel ürün meyan kökü ekstresi içeren ürünleri tercih etmelisiniz.

Makatta Kaşıntı İçin Hangi Doktora Gidilir?
Uzun süren kaşıntı problemlerinde mutlaka bir doktora muayene olarak nedenini teşhis ettirmelisiniz. Bunun için gidebileceğiniz 2 farklı hekim branşı ve bölümü bulunmaktadır. Benim size ilk önerim genel cerrahi uzmanlarına muayene olmalısınız. Özellikle proktoloji (makat hastalıkları) alanında uzman bir hekim tercih etmelisiniz. Bunu dışında tercih edebileceğiniz bölüm Cildiye olmaktadır. Kaşıntı anal bölge dışında olması halinde özellikle Cildiye (Dermatoloji) bölümünü tercih etmelisiniz.

Kaşıntı Kremi Olarak Pruzon Pomat Kullanın
Evet arkadaşlar kaşıntı probleminin önüne geçmek için kortizon içermeyen Pruzon krem kullanmalısınız. TTO (Çay Ağacı Yağı) Meyan Kökü Extractı, Kalamin ve Çinko Oksit içeriği ile tüm kaşıntılı olgularda güvenle kullanabilirsiniz. Pruzon hakkında daha fazla bilgi ve satın almak için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız. https://www.makathastaliklari.net/pruzon-krem/

73 Yorum

 1. Hocam saygilar bundan 6 ay once basur ameliyati oldum olduktan sonra bi turlu gecmeyen kasinti problemleriyle karsilastim ozellikle buyuk abdesti yaptiktan sonra belli bi sure kasiniyor sonra geciyor bunu nasil duzeltebiliriz kil kurdu testide yaptilar o da negatif cikti bi cozumunuz olabilir mi

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Kaşıntının basur ameliyatı ile ilgisi olduğunu zannetmiyorum, basurun kendisi kaşıntı yapabilir ama onun da tedavisini olmuşsunuz. Onun dışında fistül gelişmiş olabilir, hemoroid ameliyatından sonra bazen fistül oluşabilmektedir. Siğil varsa kaşıntı yapabilir. Onun dışında yediğiniz bazı gıdalar alerji yapabilir, dar ve sentetik çamaşırlar, iyi durulanmamış çamaşırlarda deterjan alerjisi, fazla terleme, fazla kaşıma, fazla yıkama gibi sebepler de kaşıntıya neden olur.Kesin sebep ve tedavi önerisi için muayene olmanız gerekir.

 2. Merhaba hocam bende dış basur var 2 hafta önce band ligasyon islemi geçirdim çok ağrılı ve zor bir süreçti 3 gün zar zor dayandım başka bi hekime muayene oldum makattan kamera ile bağırsak ucuna kadar inceledi ve enfeksiyon oluştuğunu pıhtı olduğunu ve pıhtıyı biraz boşalttığını söyledi şimdi rahatım fakat ilaçlardan dolayı aşırı bulantı var ve 2 gündür makatta kaşıntı başladı son kontrolümde makatta çatlak olduğumu da öğrendim kaşıntı sebebi bunlar mıdır ne yapmalıyım?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Dış basura bant ligasyonu yapılmaz. Bant ligasyonu iç hemoroidlere yapılır.Muhtemelen siz yanlış biliyorsunuzdur. Anüse yakınsa ağrı olabilir, normalde bant ligasyonu fazla ağrı yapmaz. Pıhtı oluşması da ağrıyı arttıran bir faktördür. Dışarıya akıntı oluyorsa, makat ıslak ve nemli kalıyorsa, sentetik çamaşır giyiyorsanız ya da kullandığınız ilaçlar sebebiyle kaşıntı olabilir. Yediğiniz baharatlı ve ağır yiyecekler kaşıntı yapabilir. Doktorunuza tekrar kontrole gitmenizde fayda var

   • Selam hocam, 9 ocakta özel hastanede kolonoskopi oldum, olmamın nedeni ise geceleri wc ye çıkma iteği-ıkınma ve aşırı kaşınma vardı. Kolonoskopi sonucu temiz çıktı, bağırsak düzenleyici haplar kullanıyorum ve dr um bana bu hapları 1 ay kullan ve kontrole gel dedi. Şimdi özellikle akşam 23-24.00 lerde kaşıntı başlıyor ama anestol krem sürüp uyumaya çalışıyorum, ilk önce kıl kurdu tedavisi de uygulamış tık, bu kaşıntı bu ilaçlar ile geçermi? Yada yapmam gereken farklı ne olabilir? 49 yaşındayım sigara ve alkol kullanmıyorum, yardımcı olursanız minnettar olurum teşekkür ederim.

    • Op. Dr. Seher Şirin

     Fistül, siğil, dış hemoroid gibi makat hastalıkları kaşıntı yapabilir ancak kolonoskopi olduğunuza göre mutlaka bir genel cerrah da muayene etmiştir. Genellikle kaşıntının sebebi kalın bağırsaklardan olmaz. Ama dışkılama isteği ile ilgili ve 49 yaşında olduğunuzdan dolayı yapılması iyi olmuş. Bunun dışında makatı çok yıkama, lifleyerek sabunla tahriş ederek yıkama ya da yetersiz temizleme, dar ve sentetik çamaşır, kilolu olmaktan dolayı fazla terleme, makatın ıslak ve nemli kalması, deterjan alerjisi, ağır ve baharatlı yemekler, kola gibi gazlı ve kafeinli içecekler kaşıntı sebebi olabilir. Bu tedbirlere uyuduktan sonra hala geçmiyorsa cildiye uzmanı alerjik dermatit açısından değerlendirse iyi olur

    • Merhaba hocam 15 gün önce kalın bagırsaktan ameliyat oldum nodül alındı. 3 gündür makatta kaşıntı, yanma ve sertlik var. Özellikle büyük abdest sonrası başlıyor bu durumlar, ne yapmalıyım

     • Op. Dr. Seher Şirin

      Kalın bağırsakta nodül alınması terimini çok anlayamadım. Kolonoskopi ile polip alınabilir ya da ameliyatla kitle, tümör alınabilir.Ameliyatla kitle alındıysa bu çok önemli bir ameliyattır. Daha henüz 15 gün olmuş. Onun için bu şikayetlerinizi mutlaka ameliyat eden doktorunuza danışmalısınız. Kontrole gitmelisiniz, uzaktan karar verilebilecek bir durum olmayabilir.

 3. Merhaba
  Anal füstür ameliyatı öldüm mart ayında büyük abdest e çıkarken kaşintim oluyor ondan sonra geçmek bilmeyen ağrı ve sisligim oluyor ne yapmaliyim

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Fistül ameliyatında ne tür bir ameliyat olduğunuzla iyileşme süresi ilgilidir. Seton yapıldıysa uzun süren akıntı ve ağrılar olabilir. Şişlik olması çok normal değil. Ameliyatı yapan doktora kontrollerini ihmal etmemelisiniz.Çünkü size en iyi cevabı ameliyatı yapan kişi verebilir.Fistül ameliyatı tek çeşit değildir, kişiden kişiye fistülün durumuna göre değişir. Size ne ameliyatı yaptığını ve ne gibi sorunlar beklediğini en iyi doktorunuz bilir

 4. Hocam Merhaba, benim makat kaşıntım özellikle sabahları ve akşam yattığım zamanlarda oluyor,duru suyun altında yıkayarak kaşıyorum, çok kaşıdığım zaman kanama oluyor, herhalde kaşırken çok zorluyorum, temizliğime ve iç çamaşırlarıma özen gösteririm,ne yapacağımı şaşırdım, açıkçası Dr, gitmeyede çekiniyorum, pruzon kremi yine araştırmalarım sonucu alıp kullan mıştım, yine bir sonuca ulaşamadım, 1 senedir bu durum aralıklı olarak devam ediyor,bilgilerinizle yardımcı olursanız çok sevinirim, iyi günler dilerim…

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Makat kaşıntısında önce kaşıntıya sebep olabilecek hastalıkların varlığı için muayene olmanız gerekir. Perianal fistül, dış hemoroid, siğil, kronikleşmiş fissür, anal dermatit, bağırsak parazitleri gibi durumlar kaşıntı yapar. Bu hastalıklardan herhangi birisi varsa mutlaka tedavi gerekir, her hastalığın tedavisi ayrıdır. Muayene ile bunların olmadığı tespit edilirse sık ve tahriş ederek yıkamak özel solüsyonlar kullanmak dar ve sentetik çamaşır giymek baharatlı kolalı kahve gazlı içecekleri fazla tüketmek ıslak ve terlik alması deterjan alerjisi gibi durumlar kaşıntı yapabilir. İlaçtan daha önemlisi böyle sebeplerden kaçmak ve tedavi olmaktır

 5. Merhaba ben 13 yaşındayım makatta kasintim var hocam ve gecmio ne yapmaliyim nasıl geçer ben bı şeyler denemedim lütfen hocam bı yontem soylermisiniz

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Makat kaşıntısının siğil, fistül, dış hemoroid ve cilt tahrişi gibi pek çok sebebi var. öncelikle bu hastalıklardan biri var mı diye genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız. Varsa hastalıklar tedavi edilmeli. Başka sebepler ise makatı yeterince temizlememek ya da çok temizlemek, sentetik ve dar çamaşır giymek, ıslak ve terli bırakmak, kahve kola gazlı içecekler baharatlı yiyeceklerden fazla tüketmek, çamaşır yıkarken iyi durulamamak, kilolu olmak gibi sebepleri vardır. Yukarıda saydığım şeylerden uzak durun.

 6. Hocam önerebileceğiniz melhem varım yada ciddi sorunlara yol açarmı

  • Op. Dr. Seher Şirin

   muayene etmeden hiç bir hastalıkta ilaç verilmesi doğru değildir. Kaşıntı için soruyorsanız siğil,fistül, dışarıya sarkmış hemoroid gibi hastalıklar kaşıntı yapabilir. Bu hastalıkların her birinin tedavisi ayrıdır. İlk fırsatta genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız.

 7. Merhaba hocam benim de makatta kaşinti sorunu var yardımcı olursanız sevinirim

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Makat kaşıntısının fissür, fistül, siğil, dışarıya prolabe hemoroid, anal dermatit, bağırsak paraziti gibi sebepleri vardır. Öncelikle bu hastalıkların olup olmadığının belirlenmesi için genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız. Hastalıklardan biri varsa uygun tedavi olmalısınız. örneğin siğil varsa Radyofrekansla yakılarak tedavi edilmeli, fistül varsa ameliyat olmalısınız. Ayrıca makatınızı çok az ya da çok fazla yıkamayın, deterjan özel solüsyon, ıslak mendil kullanmayın. Makatınızı mutlaka kurulayın, trliyorsa kuru tutun. Dar ve sentetik çamaşır kullanmayın. çamaşırlarınızı iyi durulayın. Kafeinli, baharatlı,gazlı yiyecek-içeceklerden uzak durun. İlk fırsatta muayene olun.

 8. çocuğumun makat bölgesi kaşınıyor.nasıl geçer bir krem mi alınır napılır

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Çocukta bağırsak parazitleri ve hijyen (temizlik) bozuklukları kaşıntıya sebep olabilir. Öncelikle çocuk uzmanına muayene olmalısınız. Makat hastalığı düşünürse sizi çocuk cerrahisi uzmanına yönlendirecektir.

 9. Mrb hocam önceddn makatta kaşıntı vardı bu beni baya rahatsız ediyordu sıkı silip sıkça yıkadım fakat 2 gündür ağrım oluyor

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Makat kaşıntısının fissür,fistül, siğil, dış hemoroid gibi sebepleri vardır. Bu hastalıklar tedavi edilince kaşıntı geçer. Bu hastalıkların dışında çok yıkamak,ıslak tutmak,dar ve sentetik çamaşırlar da kaşıntı yapabilir. Kaşıntısı olan hastaların en sık yaptığı hataların biri çok yıkamaktır. Bu durumu daha da artırır. Öncelikle kaşıntıyla beraber ağrınıza sebep olabilecek makat hastalığı açısından muayene olmalısınız.

 10. İyi gunler 3 aydır makat bölgesinde yarı yari daire şeklinde kızarık ve kabariklar sivilce gibi şeyler var ve apış arasinda aşırı derecede kaşıntı yaz boyunca böyle ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Bu derecede kaşıntı yapan durum dermatit (cilt hastalığı), fistül,ya da siğil olabilir. Fistül ise ameliyat gerekir. Siğilse lezyonların tek tek radyofrekansla yakılarak tedavi etmek gerekir. Dermatit ise ilaç tedavisi gerekir. Kesin teşhis ve tedavi önerisi için muayene olmanız gerekir.

 11. Merhaba hocam bende yaklasik 7 8 aydir makat kasintisi var doktora gittim kıl kurdu suphesiyle andozol verdi gecmedi pruzon kasinti kremi kullandim gecmedi geceleri sorun olmuyo sadece gunduzleri 2 dk bi kasiniyor bende daha önce basur vardi et sismisti kremlerle gecti ara ara kabizlik oluyor basurdan dolayi olabilirmi ne yapmam lazim teşekkürler kolay gelsin

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Dışarıda ve devamlı ıslaklık yapan basurlar, devamlı kalan bekçi memeler kaşıntı yapabilir. Ayrıca siğil,fistül gibi daha fazla kaşıntı yapan hastalıklar açısından da muayene yapmak gerekir. Kıl kurdu aramasını 3 kez ve selobant yöntemi ile yapmak gerekir. Fazla kaşıntı olduğunda yediklerinizi gözden geçirip dokunan bir şey var mı tespit edebilirsiniz.Cerrahi uzmanı kaşıntıya sebep olacak hastalık bulamazsa cildiye muayenesi gerekebilir.

 12. Selam hocam bnmde 4.5 yasinda oglumda kasinti var.fakat cok yogun sanirim elini hic cekmiyor.onceaile gelimimize basvurduk kil kurdu ilaci ve kortizonlu bir krem verdi fakat gecmedi ardindan cocuk doktorumuza oda alerjik okabilir dedi alerji surubu ve kremi verdi gene sonuc yok cildiyeye gittik o da ailece kilkurdu ilaci kullanmamiz icin bir ilac verdi alwrji surubu ve kasinti icin krem bu keein gecirir dedii fakat hala devam ediyor.arrik nereye kimegidecegimizi bilemedimm ne yapmaliyiz lutfen yardimci olun gastrolojiye mi gitsek bilem3dimm

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Çocuktaki makat hastalıkları maalesef bizim branşımıza girmez,yorum yapmak yanlış olur. Bu konuda çocuk cerrahisine göstermenizde fayda var.

 13. Merhaba hocam makat cevresinde ozellikle aksamlari cok kasinti oluyo kasimaktan ölüyorum sizce ne yapmalıyım

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Kaşıntı siğil,fistül,dış hemoroid,anal dermatit gibi makat hastalıklarından,barsak parazitlerinden olabileceği gibi bazı yiyeceklerin etkisinden ve hijyen problemlerinden olabilir. Makat hastalıkları varsa her biri uygun tedavilerle tedavi edilmeli. Siğil varsa tek tek yakılması ,fistül ameliyat olması gereken hastalıktır. Kafeinli,çikolatalı,gazlı,ağır baharatlı ve acılı yemekleri yemeyin.Makatınızı dışkılama sonrasında az ya da çok fazla yıkamayın,yalnız duru suyla yıkayın,mutlaka kurulayın.Dar ve sentetik çamaşır giymeyin. İlk fırsatta da kesin teşhis ve tedavi için muayene olun.

 14. Son 4 gündür kaşıntı her dakika değil belli aralıklarla oluyor ya kafama cok takıyorum birde kilom var iş geregince terleme oluyor sıklıkla olan değil gün icersinde arada oluyor büyük abdestte ise agrı acı yanma olmuyor sebebi nedir

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Makat kaşıntısı fissür,fistül,siğil,anal dermatit gibi bazı makat hastalıklarında,bazı hijyen,temizlik hatalarında,bazı yemeklerin tahrişiyle,bağırsak parazitlerinde olabilir. Sizin başka bir şikayetiniz olmadığından makat hastalığı olduğunu düşünmüyorum. Muhtemelen aşırı terlemeyle oluşan bir dermatit durumu var. Dışkılamadan sonra makatınızı az ya da çok yıkamayın, sabun,ıslak mendil kullanmayın,mutlaka yıkadıktan sonra ve gün içinde terledikçe kurulayın. Dar ve sentetik çamaşır giymeyin.Acılı,baharatlı,kafeinli,çikolatalı yiyeceklerden uzak durun.Kesin teşhis ve gerekirse ilaç tedavisi için genel cerrahiye muayene olun.

   • Merhabalar hocam benim iki , üç gündür makat bölgesinin az üstünde kaşınma meydana geldi ve sürekli kaşıma isteği geliyor çok kaşıdığımda ise kıp kırmızı oluyor sizce sebebi nedir?

    • Op. Dr. Seher Şirin

     Makat bölgesinin daha yukarısında ise kıl dönmesi hastalığına bağlı hafif ufak akıntılari kaşınma yapabilir. Ayrıca kiloluysanız terlemeye bağlı olarak dermatit ya da mantar gibi cilt hastalığı gelişir, kaşıntı yapabilir. Bazen çamaşırlarınızı yıkadığınız deterjan alerji yapabilir. Mutlaka bir hekim görmelidir. Kıl dönmesi varlığı açısından cerrahi uzmanına muayene olun, kıl dönmesi yoksa cildiye uzmanı görmesi gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.