Makatta Görülen Şikayetler

Makat hastalıklarında ilk olarak ağrı, kanama, kaşıntı, yanma, kötü koku gibi şikayetler görülmektedir. Bu şikayetlerin ne anlama geldiğini görmek için tıklayın.

Makattan Kan Gelmesi Neyin Belirtisidir?

Makat kanaması sebepleri

Özellikle 20 yaşından sonra makattan kan gelmesi sık görülen bir belirti ve şikayettir. Bir çok nedeni olup, ilk olarak şüphelendiğimiz basur olabileceği gibi anal fissür, kondilom ve hatta daha tehlikeli ve ölümcül olan anüs kanseri ve kalın bağırsak kanseri kaynaklı olabilir. Kesinlikle ciddiye alınması gereken bir durumdur. Utanma sıkıntısı ile doktordan uzak durmak hastalığın ilerlemesine neden olur.

Read More »

Ikınmak Zararlı mı?

Ikınmanın Zararları

Tuvalette uzun zaman geçiren insanların ortak sorunu kabızlık olup, yaptıkları hatalardan biride ıkınma olup, ortaya çıkan basınçla toplardamarların genişlemesine neden olarak iç hemoroid hastalığı yanı sıra anüs bölgesinde bulunan ince damarların patlaması sonucu makatta pıhtı toplanması (Anal Hematom) nedenidir.

Read More »

Makatta Akıntı ve Koku

Anal Bölgede Koku

Anal bölgede ortaya çıkan kötü kokunun nedeni yeteri kadar hijyen kurallarına uymamakla birlikte makatta akıntıya neden olan Fistül, Apse, Anal Dermatit, (Mayasıl) gibi hastalıklar olmaktadır. Aynı şekilde daha önce Anal Fissür ameliyatı olan insanlarda gaz ve dışkı kaçırmaya bağlı makatta akıntı ve kötü koku görülür.

Read More »