Hemoroid Nasıl Geçer?

Yaşadığımız hayatta acele etmek çok önerilen bir şey olmasa da özellikle makat hastalıkları teşhis ve tedavisinde acele etmek her zaman iyidir. Çünkü erken teşhis edilmesi halinde cerrahi müdahaleye gerek kalmadan ilaçlarla tedavisi mümkün hale gelmektedir. Tabii ki insanlarımız utanma problemine mağlup olarak maalesef bu şansı çok defa kaçırmaktadır. Neyse arkadaşlar biz yinede erken teşhisin önemini bir kez daha dile getirmiş olalım ve en çok sorulan sorulardan birisi “Basur Nasıl Geçer” sualine yanıt verelim.

Hastalığın Evresine Göre Değişir
Evet değerli arkadaşlar basur nasıl geçer? sorusuna yanıt verebilmek için öncelikle hastalığın durumunu bilmek gerekir. Çünkü her evrede farklı bir çözüm yolu ve tedavi yöntemi bulunmaktadır. Siz her zaman erken davranın, avantajlı çıkarsınız.

Dış ve İç Basur Olarak Ayrılmaktadır
Konuyu daha net anlatabilmek için bazı detayları aktarmam gerekir. Bu detaylardan biride hastalığın iki gruba ayrıldığıdır. Dış basur olarak bilinen makat dış kısmında olup, doktor gözle muayene ederek teşhis edebilir. İç basur ise anüs iç kısmında olup, ilk başta teşhis edebilmek için parmak ve anoskop muayenesine ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca iç hemoroid kendi içerisinde 4 farklı evreye ayrılmaktadır. Ayırma işlemi 1.2.3. ve 4. derece hemoroid şeklinde yapılmaktadır. İlk başladığında birinci derece olup, bu aşamada tedavisi daha kolaydır.

Dışkılama Esnasında Makattan Kan Gelmesi Sizi Harekete Geçirmeli
Özellikle kabızlık problemi yaşayan insanlarda dışkılama esnasında makattan kan gelmesi halinde mutlaka dikkatli olmalıdır. Kanamanın 3 nedeni olup, ağrısız olması halinde hemoroid, can yanması ile birlikte olması halinde Anal Fissur ve Allah muhafaza makat kanseri gibi sorunlara işaret etmelidir. 1 Hafta içerisinden kendiliğinden kaybolmaması halinde mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Proktoloji (Makat Hastalıkları) Uzmanına Muayene Olun
Dışkılama esnasında makattan kan gelen insanlar dediğim gibi 1 hafta içerisinde geçmemesi halinde mutlaka bu alanda tecrübeli olan Proktoloji uzmanlarına muayene olmalıdır.

Ücretsiz Muayene Olabilirsiniz: İstanbul, Ankara ve İzmir’de yaşıyor yada gelme imkanınız varsa IDEA Kliniklerinde ücretsiz muayene imkanı bulabilirsiniz. Ücretsiz muayene için SGK (SSK, Bağkur, Memur, Emekli Sandığı yada TSK Personeli) gibi sosyal güvenceniz olması gerekir. Bu merkezlerde genelde Proktoloji uzmanları görev yaptığı için daha iyi sonuç alırsınız.

1. Derece İç Hemoroid İlaçla Tedavi Edilebilir
Evet arkadaşlar doktora erken gelmeniz halinde büyük ihtimalle 1. derece iç basur teşhisi konacaktır. Bu durumda oldukça şanslı olduğunuz söylenebilir. Çünkü 1. derece iç basur hastalarında genelde ilaçla tedavi denenmektedir. Başarı oranı %50 olup, etki etmemesi halinde cerrahi yöntem düşünülmektedir. İlaçla tedavide genelde Daflon ve Doxium gibi tabletler önerilmektedir. Sakın siz eczaneden bu ilaçları alarak kendi kendinize teşhis koymayın. Çünkü basur sandığınız hastalık başka bir sorun olabilir. O nedenle ilk olarak yapılması gereken doktora muayene olmak, onun önerisine göre ilaç kullanımı yada cerrahi müdahale uygulanmalıdır.

2. ve 3. Derece İç Basur İçin Ameliyatsız Tedavi (Lazer ve RBL) Uygulanır
Doktora gelen hastaların %80 gibi büyük bir bölümü geldiklerinde genelde 2. derece iç hemoroid teşhisi konmaktadır. Bu aşamada gelen hastalarda maalesef ilaç ve kremle tedavi imkanı kalmamaktadır. Fakat yine bir avantaj olarak kabul edeceğimiz ameliyatsız tedaviler uygulanmaktadır. 5-10 Dakika içinde yapılan uygulamalar ile hasta kısa sürede sağlığına kavuşur. Dilerseniz uygulanan bu yöntemlere bir göz atalım.

Ameliyatsız Basur Tedavisi

Lazer: Sağlık alanında kullanılışı hızla artan cihazlardan biri Lazer olup, özellikle 2. derece kanamalı hemoroid hastalarında hem kanamayı durdurucu hemde tedavi edici özelliği bulunmaktadır.

RBL (Lastikle Boğma Yöntemi)
Bir diğer etkili yöntem ise RBL (Rubber Band Ligation) olup, halk arasında lastikle boğma yöntemi olarak bilinmektedir. 2. ve 3. Derece iç basur hastalarında uygulanan bu yöntem özel bir alet yardımı ile yapılmaktadır. Oluşan basur memesini vakum yardımı ile içine çeken alet memenin son kısmına lastik halka takmaktadır. Böylece basur memesine gelen kanı engelleyerek memenin küçülmesi ve lastik halkanın olduğu yerden kopmasına neden olmaktadır. Lazer ve RBL ameliyatsız yöntemler arasında yer alıp, narkoz, hastanede yatma vs gerekmez. Hasta aynı gün evine, işine dönebilmektedir.

4. Derece Hemoroid İçin Tek Çözüm Ameliyat
Hastaların büyük bölümü son aşamaya kadar sabretmektedir. Ne zamanki dayanılmaz ağrılar ile karşı karşıya kalınca doktoru ve tedaviyi hatırlamaktadır. 4. Derece basur hastalarında memeler anüs dış kısmında olup, doktor göz muayenesi ile teşhis koymaktadır. Tedavisi için tek seçenek başlıkta da belirtildiği gibi ameliyat olmaktadır.

Basur Ameliyatı Nasıl Olur?
Hasta paniğe kapılmak yerine en iyi yöntemin hangisi olduğunu araştırmalıdır. Klasik ve yenilikçi olarak ikiye ayrılan yöntemler arasında ciddi farklar olduğunu görürsünüz. Klasik hemoroid ameliyatında genelde oluşan meme kesilirken yenilikçi yöntemlerde ise memeyi kesmek yerine ona kan desteği sağlayan atardamar tespit edilerek bağlanmaktadır. Tabii ki ameliyatsız yöntemlere göre biraz daha maliyetli olacaktır.

THD Ameliyatı Önerilir
4. Derece basur hastaları için tek seçenek olan ameliyat için size THD (Trans Hemoroidal Desarterizasyon) yöntemi olacaktır. Oldukça pahalı bir cihaz ile yapılan uygulama genelde hastanelerin ameliyathane ortamında ve genel anestezi ile yapılmaktadır. Ultrason özelliği ile basur memesine kan taşıyan atardamar tespit edilip, memeye 5-6 cm yukarıda bağlanmaktadır. Bu şekilde memeyi besleyen kan %95 azaldığı için büzülerek küçülmektedir. THD ameliyatı diğer yöntemlere göre daha avantajlı olup, sadece 1 gün tedbir amaçlı hastanede yatması önerilir.

Hemoroid Çözümü

Dış Basur Memesi Kesilerek Alınır
Evet arkadaşlar yukarıda aktardıklarımız genelde en çok görülen iç hemoroid ilgili olup, şimdi ise birde dış hemoroid nasıl geçer? sorusuna yanıt verelim. Burada genelde tek yöntem olarak ameliyat uygulanmaktadır. Basur memesi cilt seviyesinde kesilerek alınmaktadır. Ciddi bir ameliyat olmadığı için genelde hastanede yatmaya gerek görülmez.

One comment

  1. İshal den sonra basurum oldu.nasıl geçer, jkaç güne geçer acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir