Makat Apsesi Nasıl Geçer?

Anüs bölgesinde ortaya çıkan ağrı ve şişlik problemi için kaçımız doktora gider bilinmez ama bilinen en önemli gerçek bazen bir hekime muayene olmak için sadece 3-4 gün zamanınız olduğudur. Bizlerin basite aldığı ve kendi kendine geçer diye düşündüğü makatta ağrı, akıntı, şişlik gibi problemler kendi kendine geçmeyeceği gibi bazen içinden çıkılması zor sorunları beraberinde getirmektedir. Makatta ağrı özellikle basite alınmaması gereken bir durum olup, daha önce makatta ağrı yapan hastalıkların neler olduğunu paylaştık, aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak bu sayfaya ulaşabilirsiniz. https://www.makathastaliklari.net/makat-agrisi/ Bu sayfada ise makat ağrısının en önemli nedenlerinden biri haline gelen Anal Apse problemini ele alacağız.

Anal Apse Nedir?

Konu içerisinde kelime yoğunluğunu önlemek için hastalığın diğer isimleri Makat Apsesi, Perianal Apse, Anorektal Apse gibi kelimeler kullanılacaktır. Bir çok ismi olmasına karşın halk arasında en sık kullanılanı Makat Apsesi olarak görülmektedir. Anüs bölgesinde şişlik ve ağrı problemi ile aniden ortaya çıkan ve kısa sürede müdahale edilmesi gereken bir hastalıktır.

Perianal Apse Neden Olur?

İnsan vücudu öylesine muhteşem donanımlarla yaratılmış ki özelliklerini gördükçe şaşırmamak elde değildir. Makat bölgesinin nemini sağlayan ve dışkılamayı kolaylaştıran salgı bezleri bulunmaktadır. Tabii ki bu dokular her zaman sağlıklı bir şekilde çalışması mümkün olmamaktadır. Salgı bezleri tıkanması halinde iltihap ve şişlik sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu şişlik aynı zamanda ciddi bir makat ağrısını da beraberinde getirmektedir. En önemli nedeni salgı bezleri olsa da tabii ki anüs ve bağırsaklarla ilgili nedenleri de görülür.

Makat Apsesi Belirtileri Nelerdir?
İlk andan itibaren kişiyi ciddi anlamda huzursuz eden anüs ağrısı görülmektedir. Bu ağrı her geçen gün şiddetli hale gelmektedir. Ağrıya ek olarak anüs çevresinde etrafı kızarık şişlik ve nadir bir şekilde akıntı görülür. Yani hastalığın saklı, gizli kalması imkansızdır. Ağrı ve şişlik problemi yaşıyorsanız mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmanız gerekir. Başta anal apse olmak üzere anal hematom, anal fissür yada tromboze hemoroid gibi bir çok hastalık ortaya çıkmaktadır.

Makat Apsesi Nasıl Geçer?

Konunun en hassas noktalarından birisi burası olacaktır. Kendi kendine geçer, ama siz sakın kendi kendine geçmesini beklemeyin. Çünkü apsenin kendi kendine boşalması Anal Fistül hastalığı riskini ortaya çıkarmaktadır.

Apse Çok Acil Boşaltılması Gerekir:
Hipokrat’tan beri yaklaşım bu şekildedir. Cilt altında ortaya çıkan iltihap bulunduğu dokuyu sürekli çürütmektedir. Yani geç kaldığınız her gün, her saat anüs bölgesinde daha fazla doku hasarı oluşmaktadır. Bu hasar Anal Fistül dediğimiz hastalığa neden olmaktadır.

Anal Fistül Nedir?
Boşaltılmayan yada kendi kendine boşalan apsenin neden olduğu Perianal Fistül (Makatta Akıntı) kalın bağırsak ile cilt arasında iki ucu açık tünel anlamına gelmektedir. Kalın bağırsağın son kısmından dışkı akarak kanaldan cilt dışına çıkmaktadır. Makatta akıntı ve kötü kokuya neden olan bu durum düz olabildiği gibi ağaç dalları şeklinde karışık olabilmektedir. Karışık olanların haliyle tedavisi de zor olmaktadır. Anal Fistül ile ilgili hazırladığımız konuya yandaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://www.makathastaliklari.net/perianal-fistul-tedavisi/

Apse Boşaltılmazsa Ne Olur?

Konunun ne denli ciddi olduğunu aktarmak için tekrar dönüyorum. Kesinlikle farkına vardığınız anda genel cerrahi uzmanı tarafından apse çok acil boşaltılması gerekir. Bunu siz yapmamanız halinde kendi kendine boşalacaktır. Kendi kendine boşalması halinde Fistül olma riski %90 diyebiliriz. İlk 3 gün içerisinde boşaltılması halinde Fistül olmayabilir. 4. Gün boşaltılması halinde ise risk %50 olurken 5. günde boşaltılması riskin %70 olmasına nede olur. Yani geç kaldığınız her dakika sizin aleyhinize işlemektedir.

Makat Apsesi Nasıl Boşaltılır
Dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken hususlardan biride cerahatin nasıl boşaltılması gerektiğidir. Kimi hekimler cilt altındaki irini enjektör (iğne) ile çekmektedir. Bu ya bilgisizlik, yada ilgisizlik sonucu yapılan bir uygulamadır. Oysaki yapılması gereken basit bir ameliyat ile apsenin olduğu cilt açılması gerektiğidir. Enjektörle cerahat boşaltılsa da bir kaç saat içinde aynı şekilde dolar, yani geçici ve anlamsız bir uygulamadır.

Cilt 2-3 Santim Kesilir, Apse Boşaltılır
Evet arkadaşlar apse nasıl geçer? sorusunun cevabı basit bir ameliyat olmalıdır. Bölgesel uyuşturma ile yapılan bu ameliyat 2 cm gibi bir alanda kesi yapılmasını gerektirir. Doktor kesi yaptığı anda cerahat dışarı fırlamaktadır. Bazen hekim ve yardımcılarının üzerine sıçrayabilir. Cilt altında kalan cerahati ise hekim ilk olarak parmağı ile kestiği alandan girerek temizler. Parmak kullanır çünkü dokuya zarar vermemesi gerekir. Bu andan itibaren hastanın ağrı problemi neredeyse tamamen ortadan kalkmakta ve rahatlamaktadır.

Nasıl Yapıldığını Görmek İster misiniz?
Konuyu anlattık birde apse boşaltmanın nasıl yapıldığını görsel olarak izleyebilirsiniz. Fakat izlemeden önce uyarı yapmak istiyorum. İzleyeceğiniz görüntü irin, cerahat içerdiği için haliyle mide bulandırıcı bir durum ortaya çıkacaktır. Açık konuşmak gerekirse yüzlerce, binlerce apse boşaltan doktorun bile midesi bulunmaktadır.

Tedavi görüntüsünü izlemek için tıklayınız:
https://www.youtube.com/watch?v=gJWhGEdNevA

Drenaj Takılır, Antibiyotik Tedavisine Başlanır
Yukarıda gördüğünüz şekilde boşaltılan apse sonrası hasta günlük hayata kaldığı yerden devam edebilir. Doku hasarının azaltılması ve iyileşmesi için doktorunuz antibiyotik tedavisine başlayacaktır. Aynı şekilde cilt altında apse oluşmasını önlemek içinde drenaj takılmaktadır.

Makatta Akıntı Görürseniz Doktora Başvurun
Apse boşaltma gecikmiş olarak yapıldıysa muhtemelen kısa bir süre sonra Anal Fistül problemine neden olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken ilerleyen süreçte makatta akıntı ve pis koku gibi normal durumların ortaya çıkmasıdır. Çünkü Perianal Fistül belirtileri arasında akıntı ve kötü koku öne çıkmaktadır.

Perianal Apse
Güncelleme tarihi: 6 Mayıs 2019 — 07:41

305 Yorum

Yorum yap
 1. Apse bosaltma ameliyati oldum 3 ay once ama surekli sari renkde akintim var ayrica agri da oluyir ara ara kanama da var tuvaletimi yaparken zorlaniyorum acaba fistule mi cevirdi cevirdiyse ameliyatsiz cozum varmidir ne yapmaliyim tesekkurler

  1. Apseden sonra 3 ay akıntı devam etmişse fistüle çevirmiştir. Fistülün ameliyatsız bir çözümü yok maalesef. Fazla vakit kaybetmeden ameliyat olmanızda fayda var. Zaman uzarsa sık apse yapabilir ve her apseden sonra fistül k komplike fistül haline gelebilir. Bu durumda tedavi biraz daha zorlaşır.

 2. Merhabalar. 4 gün önce tuvalete girdim biraz fazla ıkındım ve uzun süre tuvalette kaldım. Sabahında makatımda şişlik ve ağrı olduğunu fark ettim. 2 gündür ağrım yok ama dün akşamdan beri belli aralıklarla kanama oluyor bu neden acaba?

  1. ıkınma ve zorlanma sonrasında anal hematom ya da boğulmuş hemoroidde eğer müdahaleyle boşaltılmamışsa bir süre sonra kendiliğinden patlayabilir ve kanama yapabilir. Yine de muayeneyle kanamanın kaynağının muayeneyle kesin belirlenmesi gerekir.

 3. Hocam Merhaba
  Yaklasik 2 gün once makatta agrilarim basladi . İlk basta pisik oldugumu dusunup pisik kremi surdum ama fayda etmedi daha sonra makatta kirmizi sislikler oldugunu farkettim . Otururken yururken agrilar olusuyor birde tuvalete giderken .
  Ne yapmam gerekiyor yardimci olur musunuz ?

  1. Şişlikler anal hematom ya da dış hemoroidler olabilir.Her ikiside kabızlık,ishal,ıkınma sonrasında oluşur. Kabız kalmayın,tuvalette uzun oturmayın.sıcak suya oturabilirsiniz. Tabii kesin teşhis için muayene olmanızda fayda var.

 4. Mrb hocam
  4 yil once makat yaninda sislik olmustu
  Onem vermedim sanirim kendi patladi yok oldu. Simdi 4 gun oldu yine var internete baktim Anal Apsesi yazoyor
  Belirtileri ayni daha doktora gitmedim yine kendi gecerse bisey olur mu?

  1. Ağrınız ve şişlik azaldıysa şimdilik ek bir tedaviye gerek yok. Hangi apse olursa olsun (meme apsesi,kıl dönmesi apsesi ya da makat apsesi vs.) kendiliğinden patlamasını beklemek apsenin boyutunu büyütür ve apse istenilen yerden farklı bir yere boşalır,yayılır. Bu da sonradan olacağınız ameliyatın boyutunu büyütür. Anal apse %50 oranında anal fistüle döner. O zaman fistül ameliyatı olmanız gerekir. Ağrınız ve şişlik devam ederse makat ya da yeniden oluşur ya da artarsa,akıntı 1 ay kadar devam ederse makat hastalıklarında deneyimli genel cerrahi uzmanına muayeneye gidin.

   1. Arim yok sislik var sadece ama kizarik deil derinin icinde dokununca hisediliyor sadece apses mi akinti yok. Fetul olmua olabilir mi

 5. Hocam makatimin alt kisminda kucuk bir apse var otrugumda agri falan yok ama tuvalete gittigimde hafif agri oliyor. bundan 1 sene önce kil dönmesi ameliyati oldum ondan öncdede yine bir apse olustu hemen hemen ayni bölgede. iyilesti ama yineden kucuk bir tane olustu. ne yapmam gerek. doktora tekrar gitmekten korkiyorum. Yardim edin. bu arada yurtdisinda yasiom.

  1. Makattaki apseler devamlı ve dışkılamayla ilişkisiz zonklayıcı ağrı yapar. Sizdeki muhtemelen apse değil,akıntılı bir fistül. Akıntı olduğunda iltihap ve apse zannediliyor. Apse de olsa fistül de olsa müdahale ve tedavi gerekir. Bu nedenle genel cerrahi uzmanına muayeneye gitmelisiniz

   1. Hocam bu bundan bi kere daha oldu gecmisti simdi yine gecti agri fln hic bisey kalmadi. Bu ne acaba? Simdi iyiyim kendiliginden gecti

 6. Merhaba hocam 3-4 gündür kuyruk sokumunda ağrı hissediyorum ağrı kesici içiyorum içince ağrı kesiliyo küçük bi şişlik var ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Çok büyük olasılıkla kıl dönmesi hastalığınız var. Kıl dönmesi iltihaplandığında ağrı yapabilir. İlaçla geçtiğinden apse olduğunu düşünmüyorum. Önce muayene olmalısınız,kıl dönmesi ise mutlaka ameliyat olmanız gerekir. Erken dönemde olursanız mikrosinüsektomi gibi avantajı olan bir ameliyatla kurtulma şansınız olabilir.

 7. merhaba hocam.makattan yaklasık 28 gün önce botok oldum.2 hafta cok agrılı gecti ve makat dıskı bölümünün üst kısmında şişlik oluştu,ve apse oldugunu fark ettim.kendiliğinden patladı bosaldı azbir şişlik var.botoks yaptıgım doktorum tekrarlama riski olabilir dedi.sizce sıkıntı olurmu boşalma olduktan sonra rahatladım ağrım kesildi.doktorum bana antibiyotik verdi.tşk ederim şimdiden

  1. Botoks ya da ameliyattan sonra ishal ya da kabızlık durumlarında tekrarlama yapabilir. Ancak kronikleşmeden,erken evrede tedavi edilirse botoks ya da ameliyat gerektirmez.Botoks ta enfeksiyon çok çok nadirdir.Apse boşaldıktan sonra bir süre akıntı devam edebilir. Bazı apseler fistüle (fissür değil) dönebilir.3 ay sonra fistül oluşup olumadığı kontrol edilmeli.

 8. Mrb hocam, 3 aydır makat apsesi problemim var. Doktor ısrarla antibiyotik verdi. Baktın olmuyor multisrf iğne verdi. O sırada baya küçüldü. Daha sonra tekrar büyüdü ama doktor daha ceviz kadar küçük olduğundan müdahale gerekmez dedi. Hala ara sıra ağrı yapar.oldugu yerde duruyor. Drenaj gerekli mı yoksa kendi kendine geçer mi

 9. Merhaba Hocam benim makatımda ağrı oluyor.Ayrica iltihap oluyor.İnce bir meme gibi birsey var.Kabızlık pek yok.Sürekli kayisi,zeytin yagı tüketiyorum.Suyu bolca iciyorum.Bir doktor manüel muayene yaptı.parmakla makat ici kontrolde fissür teshisi koydu.hemen ameliyat dedi.baska bir doktor kolonoskopi yapti.İç basur teshisi koydu.Zeytin yaglı pamuk koyuyorum.Fakat pamukta her seferinde iltihap görüyorum.Ama apse vb.seyler yok.Hocem ne yapalirim.

  1. hocam merhaba büyük tuvaletimi yaptıktan hemen sonra makatımda inanılmaz bi şişlik oldu cok korktum doktora gidecektim ama kendi kendine indi hiç ağrım sızım olmadı sizce bu neydi ve devam eder mi ne yapmam lazım yardımınız için teşekkür ederim

   1. Zorlanarak dışkılama yapıldığında makat cildinin altına anal hematom dediğimiz minik kanamalar ve pıhtılaşmalar görülür. Küçükse genellikle kendiliğinden geçer. Büyük ve çok ağrılı olanlarda cerrahi müdahale ile boşaltma gerekebilir. Yeniden oluşmaması için kabız kalmayın ve ıkınmayın.

 10. Merhaba,
  Bundan 1 -1,5 yıl önce makat apsesi oluştu. Derinlerde belli belirsiz bir beze gibi bir şey elime geliyordu fakat herhangi bir rahatsızlık vermediği içinde erteledim. İlginç olan adet döneminde belirginleşip diğer zamanlar iniyordu. Gitgide belirginleşip, ihmal ettiğim içinkendiliğinden patladığı gün doktora gittim ve apseyi boşalttı ve antibiyotik verdi doktor.
  Sonra ben konunun üzerine gittim durumun ciddiyetini anlayıp. Başka bir doktorla mr görüntülerimle gidip, fistül ameliyatı diye girdiğim ameliyattan, bağırsaklara ilaç sıktığını ve herhangi bir yara tespit edemediklerin kompleks bir ameliyata gerek kalmadı,kendiliğinden iyileşmiş denildi. Ameliyat girişiminin üzerinden 1 sene geçti. Bu süre boyunca vajinal mantar problemimde son buldu aslında. Ve son zamanlarda her ay tekrarlayan vajinal mantar sorunum baş gösterdi ve geçen ay tekrar makatta apse oluştu adet dönemi ağrı yapıp, şişti. Sonra tekrardan tamamen indi ve şimdi adet olamama yakın tekrar şişip, acımakta ve beni rahatsız etmekte.
  Şu anda 3 haftadır bir iş nedeniyle yurtdışındayım, 2-3 güne İst’e gidip acil doktor randevusu alacağım. Fakat görüşlerinizi rica ediyorum, çünkü adet dönemi ve vajinal mantarla ilgili ilişkisi ve makatta bir akıntı olmaması, tuvalet yaparken acı olamaması, neyle ilgili bir apse olduğu konusunda kafamı karıştırmakta. Uzun yazın için kusura bakmayın, şimdiden teşekkür ederim.

 11. Hocam bende epey zamandan beri apse vardı ve utandigimdan dolayı da kimseye söylemedim gece kendi kendine patlamış ama içinde hayla var acaba doktora gitmek için geç mi kaldım fissür olma ihtimali var mı doktora ne zaman gitmeliyim üniversite okuduğum için hasta olarak yatmamam lazım

 12. hocam mrb ben 3 gun once makat apsesi bosaltimi yaptirdim uyusturmadan yaptilar cok fenaydi suan yara hala taze pislik akmiyor kanamiyorda surekli pansuman yapiyorum tendirdiyot ve sargi beziyle bantliyorum ne zaman a kadar boyle pansuman yapip kapali tutucam dua ne zman alicam bilmiyorum bi dha tekrarlarda aldiramam cok cnm yandi

 13. Hocam merhaba yaklaşık 7 gün önce makattan apse aldırdım bugün doktor yine aldırmam gerektiğini söyledi.Fakat işlem sırasında canım çok yanıyo yapılan iğneye rağmen uyuşma hissetmiyorum sedyeye vuruyorum elimi kıracaktım nerdeyse.Bu işlemi acısız yaptırmanın bir yolu var mı ? , İyi günler

 14. Bende makat apsesi mevcut 2 kere bosaltilma islemi yapildi suan tekrar sisti ve bu sefer ucunda beyaz bisey var kendisi patlamak uzere kendim sıkarak bosaltabilirmiyim
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  İdeaklinik Bakırköy Genel Cerrahi Uzmanı
  Kendiniz sıkmamalısınız ve kendiliğinden patlamasını beklememelisiniz. Bu sürede apse büyür,sonra fistül olma ihtimali artar. Cerrahi müdahaleyle boşaltılırsa apsenin içindeki odacık şeklinde boşluklar da boşaltılıp içi ilaçla yıkanabilir.İlk fırsatta bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.
  Geçmiş olsun

 15. Ben yaklaşık 20 gün önce makat sarkması ameliyatı oldum. Ameliyattan 1 hafta sonra tuvaletimi yaptıktan sonra baş parmağın ucu büyüklüğünde şişlik farkettim ve ameliyat olalı 1 aya yaklaştı şişlik hala duruyor ve tuvaleti yaparken dışarı çıkıyor. Acaba ameliyatta doktor yeteri kadar parça almadı mı, aldıysa bu şişlik nedir ve nasıl geçer. Bazen şişlik hafif dışarı çıkıyor ve beni çok rahatsız ediyor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Genel Cerrahi Uzmanı
  Anal prolapsus (makat sarkması) değişik tekniklerle ameliyat edilebilir. Büyük olasılıkla ödem nedeniyle şişlik olmuştur, ama yine de bir aksilik olasılığına karşılık doktorunuzun görmesi iyi olur.
  Geçmiş olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir