Op. Dr. Seher Şirin’e (Soru Sor)

Daha önceki konularımızda dikkat ettiyseniz anüs bölgesi hastalıklarının teşhis ve tedavisi için mutlaka Proktoloji  yani makat hastalıkları uzmanlarına muayene olunmasını gerektiğini belirttik, bu alanda size ilk önereceğimiz hekimlerden birisi Op. Dr. Seher Şirin olup, özellikle kadın genel cerrahi uzmanı arayan hanımların ilk tercihi olmaktadır. 30 Yılı aşkın hekimlik tecrübesi olan Şirin’i bu sayfada yakından tanıma imkanı bulacağız.

Doktorunuz Sizlerden Gelen Soruları Yanıtlıyor
Uzmanımızı tanımaya geçmeden önce önemli bir hususu aktarmak istiyorum. Uzmanımız  bu sayfada sizlerden gelen makat hastalıklarına dair her tür soruya yanıt vermektedir. Ayrıca Seher Hanım’ın daha önce meme hastalıklarıyla ilgili yıllarca çalışmış olmasından dolayı yine kadınların önemli sorunlarından olan meme hastalıkları,meme kanseri ile ilgili sorularınıza  da yanıt verecektir. Her ne kadar bu site meme hastalıkları ile ilgisi olmasada kadın hastalarımıza, meme konusunda da bilgi aktarımı ricamızı kabul etmiştir.Sayfanın en alt kısmında yer alan soru ve yorum formunu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Maksimum 24 saat içerisinde uzmanımız sorunuza yanıt vermektedir. Şimdi uzmanımız hakkında bilgilere geçebiliriz.

1961 Yılında Karaman-Ermenek’te Doğdu
İlk olarak doğduğu ve yaşadığı yerlere bakacak olursak 1961 yılında Karaman’ın Ermenek ilçesinde hayata merhaba dediğini belirtmek gerekir. Bir süre sonra ailece Mersinde yaşamaya başlamış olup, ilk orta ve lise eğitimini burada tamamlamıştır.

1985 Yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden Mezun Oldu
Sürekli hayalini kurduğu doktorluğa ilk adımı 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesini kazanarak attı. 6 Yıllık eğitim sürecinden sonra 1985 Yılında doktor olan Şirin 2 yıllık mecburi hizmet görevini  Muğla Devlet Hastanesinde pratisyen hekimlik yaparak tamamlamıştır. Kısa bir süre Silivri Sağlık Grup Başkanlığından sonra 70.Yıl Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezinde pratisyen doktor olarak 3 yıl görev yapmıştır.

1990 Yılında Uzmanlık Eğitimine Başladı
Mezuniyetinden 5 yıl sonra uzmanlık eğitimine başlayan Doktor Seher Şirin hayatında önemli bir yer edecek olan eski adı SSK. Samatya Hastanesi  yani T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde uzmanlık eğitimine başlamıştır. O yıllarda kadın doktorların pek fazla rağbet ve cesaret etmediği  genel cerrahi ihtisasının zorluklarını göze almıştır ve uzun süre hastanenin tek kadın genel cerrahi doktoru (asistanı) olarak çalışmıştır.Burada gece-gündüz,oldukça yoğun , 4 yıl süren genel cerrahi ihtisasını tamamlamıştır.

Genel Cerrahi Uzmanı Olarak Şişli SSK Hastanesinde Göreve Başladı
1994 Yılında genel cerrahi ihtisasını aldıktan sonra ilk görevi yeri Şişli SSK hastanesi olmuştur. 1 Yıl süren görev sonrası genel cerrahi ihtisasını aldığı yer olan T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim Ve Araştırma Hastanesine (o zamanki adı SSK Samatya Hastanesi)  bu sefer Genel Cerrahi uzmanı olarak dönecektir.

18 Yıl Görev Yaptı
1997 Yılında göreve başladığı T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde 2015 yılında emekli olarak ayrılmıştır. Binlerce insana umut olmuş, bir çok sağlık alanında hizmet vermiştir. Emekli olduktan sonra İstanbul Yeşilyut’ ta  özel bir klinikte Genel Cerrahi Uzmanı olarak göreve başlamıştır. Çalışmış olduğu 1 yıl kadar (15 ay) süre içinde çalışma prensiplerinin  daha çok  para kazanma amacına yönelik olduğunu görmüş, bu prensibe direnmiştir. Fakat klinik sahibinin bu amaçla yaptığı psikolojik baskı nedeniyle ayrılmak zorunda kalmıştır.

İlgilendiği Başlıca Hastalıklar:

Uzun yıllar görev yaptığı hastanenin hizmet hastanesi olması dolayısıyla genel cerrahinin alanına giren her tür hastalığın tedavisiyle uğraşmış ve bu alanların hepsiyle ilgili olarak çalışmıştır. Hastalarının büyük çoğunluğu kadın genel cerrahi uzmanı tercih eden kadın hastalar olmuştur. Bu nedenle kadınların muayeneden çekindiği konular olan meme ve makat hastalıkları alanında daha fazla çalışmıştır. Makat hastalıkları konusunda deneyimi nedeniyle erkek hastalarında tercihi olmaktadır.

Makat Hastalıkları Teşhis ve Tedavisi
İlgilendiği ve hizmet verdiği alanların başında makat hastalıkları gelmektedir.Makat hastalıkları alanında teşhis ve tedavisini yaptığı hastalıklara aşağıda göz atalım.

Hemoroid (Basur): Kadın ve erkek ayrımı olmadan özellikle kabızlık problemi yaşayan insanlarda en sık görülen hastalıktır. İshalde de olabilir. Nedeni dışkılama esnasında ıkınmaya bağlı olarak toplardamar genişlemesidir. Dr. Seher Hanım hemoroid tedavisinde özellikle ameliyatsız yöntemlere önem vermektedir. Birinci derece ile gelmeniz halinde ilaçlarla tedavi edilebilir. 2 ve üçüncü derece olması halinde ise Lazer ve Rubbel Band Ligation (RBL) dediğimiz (Lastikle Boğma Yöntemi) uygulamaktadır. 4. Derece olması halinde ise tek çözüm yolu ameliyattır. Laserle ameliyat  veya  THD yöntemi dışarıda dikiş olmadığından ağrısız bir çözüm olarak tercih etmektedir.

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs): Daha çok erkeklerde ve özellikle 15-30 yaş arası erkeklerde görülen bir sorun. Her ne kadar kıl batması ile karıştırılsa da doğrusu kuyruk sokumu bölgesinden cilt altına kıl, tüy gibi yabancı cisimlerin girmesi ve orada zamanla yumak kapsül haline gelmesidir. İlk başlarda ciddi bir şikayete neden olmasa da ilerleyen süreçte apse , kuyruk sokumunda şiddetli ağrı, devamlı akıntı ile hayat kalitesini düşürür. Kesin çözüm yolu ameliyattır. Dr.Seher Şirin mümkün olan hastalarda, özellikle fazla yayılmamış olanlarda mikro sinüsektomiyi tercih etmektedir. Böylece hastanın hastaneye yatmasına,anestezi almasına ve günlerce ağrı çekip yüzü koyun yatmasına gerek kalmaz.İleri derece olanlarda ise mikrosinüsektomiye yakın avantajları bulunan ameliyat çeşiti karidakis ameliyatını uygulamaktadır.

Makat Çatlağı (Anal Fissür): Yine kabızlık problemi olan insanlarda yaygın görülen bir hastalık makat çatlağıdır.hastalar makat yırtığı,makatta damar çatlaması olarak da tanımlarlar. Sert dışkılamanın ya da çok sulu ishalin neden olduğu anüs iç kısmındaki çizik,yara 1 ay içerisinde ilaçla ve bazı önlemlerle tedavi edilebilir.Tedavi   edilmediğinde kronik hale gelecek ve ameliyat ya da botoks enjeksiyonu gibi müdahaleler gerekecektir. Doktorumuz Seher Hanım ameliyattan ve bazı yan etkilerinden korkan hastalarda sadece 1 dakika zaman alan botoks tedavisini uygulamaktadır..

Anal Hematom (Makatta Pıhtı Toplanması): Makatta ağrı ve meme oluştuğunda pıhtılaşmış hemoroidle karıştırılabilen anal hematom oldukça sık görülmektedir. Hemoroidde aslında genellikle ağrı görülmez. Makatta pıhtı toplanması anlamına gelen hastalık yine kabızlık ve dışkılama esnasında ıkınma ile yakından alakalıdır. Ikınma anüs bölgesindeki damarların patlayarak cilt altına kan akışına ve kanın pıhtılaşarak ağrıya dönüşmesine neden olur. küçük ve ağrısız Tedavisi 1 cm alanda yapılan kesi ile pıhtı boşaltılır.

Anal ve Genital Kondilom: HPV virüsünün sebep olduğu sivilce gibi lezyonlardır. Genellikle cinsel yolla bulaşır. Dokuya bulaştıktan sonra yıllarca dokuda kalabilir. Anal kondilomda anüsün içinin de anoskopla kontrolü ve anüste, rektumda varsa tedavisi gerekir.Lezyonlar tedavi edildikçe yenileri çıkabilir.Bu nedenle sıkı takip altında ayda bir kontrol ederek çıkan her yeni lezyona tedavi uygulamak gerekir. Tedavisinde ilaç tedavisi, kriyoterapi, elektrokoterle yakmak ya da radyofrekansla yakmak gibi tedavi yöntemleri vardır. Dr.Seher Şirin bu tedavilerden kriyoterapiyi başarısız bulduğundan ,ilaç tedavisini siğille beraber sağlam doku da yandığından,elektrokoter yarası zor iyileştiğinden tercih etmemektedir. Radyofrekansla tüm lezyonları tek tek lokal anestezi ile,hastaneye yatmadan temizlemektedir. Sonrasında 5 kez daha ayda bir kontrol ederek yeni çıkanları ücretsiz yakmaktadır.

Op. Dr. Seher Şirin sadece Proktoloji değil aynı zamanda meme hastalıkları uzmanıdır.

Meme Hastalıkları Teşhis ve Tedavisi
Uzmanımıza aşağıdaki soru ve yorum formundan sadece makat hastalıkları değil aynı zamanda meme hastalıkları ile ilgili soru sorabilirsiniz. T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde görev yaptığı 18 yıllık süreçte meme hastalıkları çalışma grubunda yer almış ve meme kanseri teşhis ve tedavisinde yer almıştır. Her 8 kadından birinden görülen meme kanseri ile ilgili muayene olabilirsiniz.

Diğer Uygulamaları:

*Ben tedavisi:Yüzdeki ve vücuttaki her tür benler kötü şüphe içermiyorsa ameliyatsız (radyofrekansla buharlaştırma ,damar benlerinde infraret koagülasyon) tedavileri yapmaktadır.Bu yöntemler vücutta en az iz bırakan yöntemlerdir.Benler kanser şüphesi içeriyorsa punch biyopsi (küçük doku örnekleri alma ) alarak benleri inceletmektedir. Eğer kanser şüphesi fazla ise ,gereğinde lezyonu lokal anestezi ile küçük bir  cerrahi müdahaleyle çıkarmaktadır.

*Nasır:Ellerde veya ayaktaki nasırları radyofrekans yöntemi ile  nasırın kökünü de alarak çıkarır.

*Lipom (yağ bezeleri):Saçlı derideki yağ kistlerinde  saçı kesmeden olabildiğince küçük kesi ile çıkarma işlemini yapmaktadır.

*Endoskopi: Mide barsak hastalıklarının tanısında önemli bir yöntem olan Gastroskopi, kolonoskopi işlemlerinde 23 yıllık deneyimi vardır.

*Diğer cerrahi hastalıklar: Op.Dr.Seher Şirin genel cerrahi uzmanıdır.Diğer cerrahi hastalıkların(guatr,safra kesesi,apandisit  gibi) tanı ve tedavisini yapabilmektedir.

Adres Bilgileri: 
Op.Dr.Seher Şirin şu anda İstanbul  Bakırköy’de hizmet vermektedir.
Zeytinlik Mahallesi,Yakut sok.Erçetin Plaza , No 24, Kat  3   Bakırköy/İstanbul.
Tel:0212 5727265, 0212 5727266,  0542 6210888

Kadın Doktor

Doktor Seher Şirin’e Sor

Evet arkadaşlar uzmanımız ile ilgili özet bilgilere yer verdik, şimdi kendisine sormak istediğiniz sorular varsa aşağıdaki yorum formunu kullanarak iletebilirsiniz. Sizden gelen sorulara burada yanıt vermektedir.

Güncelleme tarihi: 6 Mayıs 2019 — 08:04

576 Yorum

Yorum yap
 1. Hocam iyi çalışmalar size hadtaligimla ilgili bir fotoğraf gondermek istiyorum acaba mumkunmu
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  0532 4639682 numaralı telefona WhatsApp dan, drseher@ideaklinik.com mail adresimden veya Op.Dr.Seher Şirin facebook sayfamdan gönderebilirsiniz.
  Geçmiş olsun

 2. mrb hocam benim 2.5 ay önce kuyruk sokumumda şişlik ve ağrı vardı artık oturamaz olmuştum.önce devlet hastanesine gittim şişilkten sıvı aldılar şişlik indi ama ağrılarım artmıştı bana ilaçalr verdi bunları kullan dedi 3-4 gün kullandım fakat ağrılarım çok artmıstı özel hastaneye gittik beni direk ameliyata aldılar. doktorum açık pansumanlı amelşyat yaptı.dağıldığı için kesiğim büyüktü 5-6cm dikişli.doktorum 15 gün sonra dikişleri alacaktı fakat benim dikişlerim pataldığı için erken gittik dikişler pataladığı için enfeksiyon kapmıstı.doktorum temizledi uyuşturmadan [cok fazla acıdı]iki kutu antibiyotik kullandım biri enfeksiyon kapmadan önce biri kapınca dikişler alınınca 15gün pansumana gittim[çok zor geçti]daha sonra kontrele gittiğimde doktorum yaranın temiz oldugunuu söyledi hayatıma kaldığım yerden devam edebiliceğimi söyledi ben bundan önce spor yapıyordum[step-aerobik-badminton-yürüyüş]ve kaldığım yerden başladım.yaklaşık 1hafta önce yaramın acıdığını ve açıldığını, sızıntı şeklinde kan geldini fark ettim.acaba bu normal mi, spordan kaynaklı olabilir mi?yardımcı olusanız cok sevinirim.
  Op Dr Seher Şirin
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Öncelikle size ne yapıldığını tam anlayamadım. Apsede öncelik apsenin yarılarak boşaltılmasıdır. Dikiş atılmaz. İltihabın durumuna göre doktorunuz değerlendirip ona göre ameliyat etmiştir.Yara açılıp kanama olduysa doktorunuzun görmesinde fayda var
  Geçmiş olsun

 3. degerli hocam.tam 3 yıldır buyuk abdestim gelince tutamıyorum.geldiğini hissediyorum.o an tuvalete gitmem gerek.3 yıl once çekilen kolonoskopide uzun bağırsak sendromu ve iç hemoroid vardı.genel cerraha gittim.makat kasların zayıf dedi.57 yaşındayım.makat kaslarımın zayıflaması için ters ilişkide bulunmadım.sadece elle muayene etmişti.doktoroda gidemiyorum.böyle bir psikolojinin içindeyim.ne olur bana yardımcı olun.başka yapılacak tedavi yokmu.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Makat kaslarının zayıflamasında ve bazen ileri derecede stresli durumlarda gaz-dışkı kaçağı olabilir.Kas zayıflamasını bir takım tetkiklerle kesin ıspatlamak gerekir. Anal manometri,defekografi gibi tetkikler yaptırmak lazım.Bu süre içinde makat kaslarını sıkıp(dışkınız gelmiş de tutuyorsunuz gibi) bir süre sonra gevşetin.(egzersiz yapın)
  Geçmiş olsun

 4. Değerli Hocam Merhaba,

  Oturduğumda makat bölgemde bir baskı oluyor ve idrar sıkışması yaşıyorum. Midem sıkışıyor da sanki o baskıyla işemeye gitmem gerekiyor gibi hissediyorum.

  Son 1,5 yıldır benzer rahatsızlığım (sık idrar) nedeniyle kronik prostatit tedavisi gördüm fakat gördüğüm tedaviler hiç bir işime yaramadı. Uzun yol yolculuğuna gidemiyorum. Oturduğumda 15-20 dk sonra gaz sıkışması gibi, makatta bir baskıyla idrar sıkışması yaşamaya başlıyorum. Ayağa kalktığımda bu sıkışlığım rahatlıyor.

  Makat içinde sağ tarafa doğru bir yanma, batma/kaşınma tarzı bir şey hissediyorum. Bazen canım yanıyor. Sanki içeride bir yara varda acıtıyor buda idrarı tetikliyor gibi. Ayrıca sürekli kabızım gibi hissediyorum.

  Acaba makatla ilgili bir rahatsızlık ani idrara çıkışları tetikleyebilir mi?

  Teşekkürler.

  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Makatın ön tarafında veya barsak son kısmının (rektum) ön duvarındaki hastalıklar idrar yolları,prostat,mesane ile komşu ve bitişik olduğundan idrar şikayetleri yapabilirler. bu nedenle makatınızın , barsağınızın muayenesi ve gerekirse anoskopla,kolonoskopla bakılmasında fayda var.
  Geçmiş olsun

 5. İyi günler hocam. Benim sıkıntım tuvallete büyük abdest bozarken makat bölgesinde aşırı yanma ve acı veriyor. Wc de işim bittikten sonra 5-10 dk daha o yanma devam ediyor sonra geçiyor ama makat bölgesinde dışkılamadan sonra sanki Aci Baharatlı Biberi sürmüşcesine ateş alır gibi yanıyor oda canımı yakıyor. Bunun nedeni ne olabilir nasıl bir tedavi uygulamama mantıklıdır ve hangi hastalığa doğru ilerleme tehşiz görürsünüz
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Bahsettiğiniz ağrı çoğunlukla makat fissüründe (çatlak) görülür..Benzer ağrıları anal hematom,dışarı çıkmış hemoroidler de yapabilir.Bu nedenle kesin teşhis için muayene olmalısınız. Şimdilik kabız kalmayın,sert dışkılamayın,tuvalette ıkınmayın. Tuvaletden önce ve sonra 5 dakika sıcak suya oturabilirsiniz.
  Geçmiş olsun

 6. 14 yasindayim ve büyük tuvaletimi yaparken içi yandigi için 3 gündür yapmıyorum tuvaletimi doktora bırakın gitmeyi anneme daha söyleyemiyorum cok utangac bir kişiliğim var sizce 1 hafta tuvaletimi yapmassam veya sıcak suyu uygularsam iyileşir mi?
  Bana doktora gitmemi soyliyceksiniz ama gidemem.Lütfen yardimci olun bana …
  Op.Dr.Seher ŞİRİN

  Ağrı korkusuyla tuvaletinizi ertelemek çok yanlış bir davranış çünkü beklettiğiniz dışkı barsağın son kısmında sertleşir ve daha da fazla ağrıtarak dışkılamanıza sebep olur.Sizde muhtemelen makatınızda çatlak(fissür) var.Dışkılamadan önce ve sonra sıcak suya 5 dakika oturursanız ağrınız hafifler.Kabız kalmayın,yumuşak dışkılamaya çalışın.Bol sebze,salata ,lifli meyveler ve bol su tüketin.

 7. Yüzümde siyah ben var lazerli yöntemle. iz kalırmı
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Çoğunlukla iz kalmıyor. Benin derinliğine göre nadir de olsa belli belirsiz iz kalabilir.
  Geçmiş olsun

 8. Merhaba. 2015 MAYIS ayında anaş fistül teşhisi kondu. Korkudan dolayı 24 mart 2016 da ameliyatı oldum. Doktor bana 2 ameliyat dedi ve bana seton yaptı. Komple bir fistül dedi. Bugün kontrole gittiğimde seton keseceğini kesmiş 1,2 güne düşer, düşmüşse ameliyatla alırız dedi. Ve aynı gün düştü. Ama akıntım hala devam ediyor. Doktora pek güvenim kalmadı. Daha önce bana 2. Ameliyat deyip ip düşerse gerek yok demesi. Bu akıntı kendiliğinden mi geçer yoksa ilaç vb birşey almam gerekiyor mu ?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Seton yöntemi fistülde komplike(karmaşık) fistüllerde uygulanan bir yöntemdir.iyileşmesi bir kaç ayı alır.Yeni bir ameliyat düşünmek için 6 ay beklemek gerekir.Akıntı uzun sürebilir.Tekrarlarsa laser tedavisi hastaya daha az zahmet veren bir yöntemdir.
  Geçmiş olsun

 9. Hocam merhaba küçük abdest imi yaptıktan sonraki bitmeye yakın olan aşamada makat ağrısı cekiyorum.sebeb nedir sizce.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  İdrar bitiminin sonuna doğru ağrı olduğundan idrar yoluyla ilişkilidir.İdrar yolu enfeksiyonları ve prostat enfeksiyonları da makata doğru yayılan ağrı yapabilir.öncelikle idrar tahlili ve prostat kontrolü yaptırmalısınız.Önceden bildiğiniz hemoroid dışarı çıkıp sıkışmadıysa ve pıhtılaşmamışsa ağrı yapmaz. Bu konuda kesin bir şey söylemek için muayene olmalısınız.
  Geçmiş olsun

 10. hocam benim oturağımda meme var bazen kanama oluyor ve çok ağrılarım oluyor lavaboya gitmek dahi istemiyorum
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Makatınızdaki meme dış hemoroid,iç hemoroidin dışarı çıkıp sıkışması yada makat çatlağının bekçi memesi olabilir.Büyük olasılıkla fissür(çatlak) gibi. Kabız kalmayın,sert dışkılamayın.Bunu yapabilmek için bol sebze,salata,lifli meyve,bol su tüketin.yürüyüş yapın.Dışkılama ihtiyacınızı ertelemeyin,bekletmeyin.Geçmezse mutlaka muayene olmalısınız. IDEA Klinik kliniğinde gerekirse ameliyatsız çözüm yolları var,ızdırap çekmenize gerek yok.
  Geçmiş olsun

 11. Mrb benim kuyruk sokumunda biraz sislik var ama sabit degil bazende geri iniyor ne olabilir ? Iyi gunler
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Tarifiniz kıl dönmesi hastalığı gibi görülüyor.Muayene olmalısınız. Kıl dönmesi ise IDEA Klinik Cerrahi Merkezinde yapılan mikrosinüsektomiyi araştırmadan ameliyat olmayın
  Geçmiş olsun

 12. Merhaba hocam
  Ben 5 haftalık hamileyim ve hemoraid sorunu yaşıyorum. İlk 3 ay ilaç kullanmayacağım biliyorum.Makat cevresinde ağrılı meme oluştu kanaması yok bana önerebileceğiniz bir tedavi var mı acaba? Şimdiden teşekkür ederim.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Gebelerde ben de ilaç tedavisi vermek istemem. Hele muayene olmadan,teşhisinizi koymadan ilaç önermek çok yanlış olur.Sizde hemoroid olabileceği gibi ağrı ön planda olduğu için fissür de olabilir.Kabız kalıp sert büyük abdest çıkarmayın.Bunun için bol sebze salata yiyin,bol su için, yürüyüş yapın,dışkınızı bekletmeyin,ertelemeyin. Sıcak suya 5 dakikayı geçmeyecek şekilde tuvaletten önce ve sonra oturabilirsiniz.IDEA Klinik cerrahi merkezinde SGK lılara muayene ücretsiz.Gelirseniz muayene ederiz.
  Geçmiş olsun

 13. Hocam merhaba.gecen prrşembe anal siğiller dolayı kriyoterapi oldum dermatolokta.doktor iç kısımda birşey görmüyorum dedi fakat yinede emin olmak gerekirse erken önlem almak istiyorum.içerde varsa eğer belirtileri nedir hangi belirtiler varsa bağırsaklara yada iç kısma geçmiş diye biliriz ?şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy IDEA Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Merhaba,
  anal kanalın (anüsün) içinde ve barsakta da olabilir.Oradaki lezyonlar makat muayenesi ve anoskop muayenesi ile tesbit edilebilir.Bu da ancak proktoloji konusunda çalışan genel cerrahi uzmanı tarafından yapılabilir.Muayene ve tedavi olmak için seçeceğiniz yerde anoskop muayenesi yapılabiliyor olmalı.Çünkü bazı büyük hastanelerde bile anoskop muayenesi ihmal ediliyor. IDEA Klinik kliniğinde muayene ücretsiz ,dilerseniz muayenenizi yapabiliriz.
  Geçmiş olsun

 14. Merhaba hocam;
  Makat bölgemde mercimek kadar bir sislik ve ağrı var cok cok şiddetli bir ağrı degil ancak sert bir sislik sanki yağ bezesi gibi beyaz bir anda ortaya çıktı 24 saat öncesine kadar herhangi bir problem yoktu kabızlık vb. Bir sorun da yakin zamanda yaşamadım hekime basvurmali miyim yoksa bir süre gecmesini bekleyeyim mi?
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy IDEA Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Merhaba,
  Tarifiniz anal hematoma benziyor.Bir şey yapmanıza gerek yok.Kabız olmasanız bile sert dışkılamayın,tuvalette fazla kalmayın, ıkınmayın.Birkaç gün sonra küçülmezse,ağrıda azalma olmazsa yada başka şikayetleriniz ortaya çıkarsa muayene olmanız gerekir.
  Geçmiş olsun

 15. Merhaba hocam benim eşim meme kanserinden 2 göğsünüde aldılar tedavilerin sonucunda kemik metestazi oldu şimdi ise tedaviye başlandı makat bölgesinde aşırı derecede ağrı var dışkı geliyor ama çok zor oluyor 5 . 6.günde bir çıkıyor
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy IDEA Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Merhaba,
  Öncelikle çok geçmiş olsun.Kemoterapi sonrasında bazen şiddetli kabızlık ve sonrasında makat hastalıkları görülebiliyor.Tedavi süresince bol su içmeli,iyi yıkanmış sebze yemekleri yemeli.Yapabiliyorsa biraz yürüyüş yapmalı. Gerekirse onkoloğuna sorarak dışkı yumuşatıcı ilaç alabilir.çok ağrısı olursa 5 dakika kadar çok sıcak olmayan suya oturabilir.Geçmezse muayene olmasında fayda var.
  Geçmiş olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir