Op. Dr. Seher Şirin’e (Soru Sor)

Daha önceki konularımızda dikkat ettiyseniz anüs bölgesi hastalıklarının teşhis ve tedavisi için mutlaka Proktoloji  yani makat hastalıkları uzmanlarına muayene olunmasını gerektiğini belirttik, bu alanda size ilk önereceğimiz hekimlerden birisi Op. Dr. Seher Şirin olup, özellikle kadın genel cerrahi uzmanı arayan hanımların ilk tercihi olmaktadır. 30 Yılı aşkın hekimlik tecrübesi olan Şirin’i bu sayfada yakından tanıma imkanı bulacağız.

Doktorunuz Sizlerden Gelen Soruları Yanıtlıyor
Uzmanımızı tanımaya geçmeden önce önemli bir hususu aktarmak istiyorum. Uzmanımız  bu sayfada sizlerden gelen makat hastalıklarına dair her tür soruya yanıt vermektedir. Ayrıca Seher Hanım’ın daha önce meme hastalıklarıyla ilgili yıllarca çalışmış olmasından dolayı yine kadınların önemli sorunlarından olan meme hastalıkları,meme kanseri ile ilgili sorularınıza  da yanıt verecektir. Her ne kadar bu site meme hastalıkları ile ilgisi olmasada kadın hastalarımıza, meme konusunda da bilgi aktarımı ricamızı kabul etmiştir.Sayfanın en alt kısmında yer alan soru ve yorum formunu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Maksimum 24 saat içerisinde uzmanımız sorunuza yanıt vermektedir. Şimdi uzmanımız hakkında bilgilere geçebiliriz.

1961 Yılında Karaman-Ermenek’te Doğdu
İlk olarak doğduğu ve yaşadığı yerlere bakacak olursak 1961 yılında Karaman’ın Ermenek ilçesinde hayata merhaba dediğini belirtmek gerekir. Bir süre sonra ailece Mersinde yaşamaya başlamış olup, ilk orta ve lise eğitimini burada tamamlamıştır.

1985 Yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden Mezun Oldu
Sürekli hayalini kurduğu doktorluğa ilk adımı 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesini kazanarak attı. 6 Yıllık eğitim sürecinden sonra 1985 Yılında doktor olan Şirin 2 yıllık mecburi hizmet görevini  Muğla Devlet Hastanesinde pratisyen hekimlik yaparak tamamlamıştır. Kısa bir süre Silivri Sağlık Grup Başkanlığından sonra 70.Yıl Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezinde pratisyen doktor olarak 3 yıl görev yapmıştır.

1990 Yılında Uzmanlık Eğitimine Başladı
Mezuniyetinden 5 yıl sonra uzmanlık eğitimine başlayan Doktor Seher Şirin hayatında önemli bir yer edecek olan eski adı SSK. Samatya Hastanesi  yani T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde uzmanlık eğitimine başlamıştır. O yıllarda kadın doktorların pek fazla rağbet ve cesaret etmediği  genel cerrahi ihtisasının zorluklarını göze almıştır ve uzun süre hastanenin tek kadın genel cerrahi doktoru (asistanı) olarak çalışmıştır.Burada gece-gündüz,oldukça yoğun , 4 yıl süren genel cerrahi ihtisasını tamamlamıştır.

Genel Cerrahi Uzmanı Olarak Şişli SSK Hastanesinde Göreve Başladı
1994 Yılında genel cerrahi ihtisasını aldıktan sonra ilk görevi yeri Şişli SSK hastanesi olmuştur. 1 Yıl süren görev sonrası genel cerrahi ihtisasını aldığı yer olan T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim Ve Araştırma Hastanesine (o zamanki adı SSK Samatya Hastanesi)  bu sefer Genel Cerrahi uzmanı olarak dönecektir.

18 Yıl Görev Yaptı
1997 Yılında göreve başladığı T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde 2015 yılında emekli olarak ayrılmıştır. Binlerce insana umut olmuş, bir çok sağlık alanında hizmet vermiştir. Emekli olduktan sonra İstanbul Yeşilyut’ ta  özel bir klinikte Genel Cerrahi Uzmanı olarak göreve başlamıştır. Çalışmış olduğu 1 yıl kadar (15 ay) süre içinde çalışma prensiplerinin  daha çok  para kazanma amacına yönelik olduğunu görmüş, bu prensibe direnmiştir. Fakat klinik sahibinin bu amaçla yaptığı psikolojik baskı nedeniyle ayrılmak zorunda kalmıştır.

İlgilendiği Başlıca Hastalıklar:

Uzun yıllar görev yaptığı hastanenin hizmet hastanesi olması dolayısıyla genel cerrahinin alanına giren her tür hastalığın tedavisiyle uğraşmış ve bu alanların hepsiyle ilgili olarak çalışmıştır. Hastalarının büyük çoğunluğu kadın genel cerrahi uzmanı tercih eden kadın hastalar olmuştur. Bu nedenle kadınların muayeneden çekindiği konular olan meme ve makat hastalıkları alanında daha fazla çalışmıştır. Makat hastalıkları konusunda deneyimi nedeniyle erkek hastalarında tercihi olmaktadır.

Makat Hastalıkları Teşhis ve Tedavisi
İlgilendiği ve hizmet verdiği alanların başında makat hastalıkları gelmektedir.Makat hastalıkları alanında teşhis ve tedavisini yaptığı hastalıklara aşağıda göz atalım.

Hemoroid (Basur): Kadın ve erkek ayrımı olmadan özellikle kabızlık problemi yaşayan insanlarda en sık görülen hastalıktır. İshalde de olabilir. Nedeni dışkılama esnasında ıkınmaya bağlı olarak toplardamar genişlemesidir. Dr. Seher Hanım hemoroid tedavisinde özellikle ameliyatsız yöntemlere önem vermektedir. Birinci derece ile gelmeniz halinde ilaçlarla tedavi edilebilir. 2 ve üçüncü derece olması halinde ise Lazer ve Rubbel Band Ligation (RBL) dediğimiz (Lastikle Boğma Yöntemi) uygulamaktadır. 4. Derece olması halinde ise tek çözüm yolu ameliyattır. Laserle ameliyat  veya  THD yöntemi dışarıda dikiş olmadığından ağrısız bir çözüm olarak tercih etmektedir.

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs): Daha çok erkeklerde ve özellikle 15-30 yaş arası erkeklerde görülen bir sorun. Her ne kadar kıl batması ile karıştırılsa da doğrusu kuyruk sokumu bölgesinden cilt altına kıl, tüy gibi yabancı cisimlerin girmesi ve orada zamanla yumak kapsül haline gelmesidir. İlk başlarda ciddi bir şikayete neden olmasa da ilerleyen süreçte apse , kuyruk sokumunda şiddetli ağrı, devamlı akıntı ile hayat kalitesini düşürür. Kesin çözüm yolu ameliyattır. Dr.Seher Şirin mümkün olan hastalarda, özellikle fazla yayılmamış olanlarda mikro sinüsektomiyi tercih etmektedir. Böylece hastanın hastaneye yatmasına,anestezi almasına ve günlerce ağrı çekip yüzü koyun yatmasına gerek kalmaz.İleri derece olanlarda ise mikrosinüsektomiye yakın avantajları bulunan ameliyat çeşiti karidakis ameliyatını uygulamaktadır.

Makat Çatlağı (Anal Fissür): Yine kabızlık problemi olan insanlarda yaygın görülen bir hastalık makat çatlağıdır.hastalar makat yırtığı,makatta damar çatlaması olarak da tanımlarlar. Sert dışkılamanın ya da çok sulu ishalin neden olduğu anüs iç kısmındaki çizik,yara 1 ay içerisinde ilaçla ve bazı önlemlerle tedavi edilebilir.Tedavi   edilmediğinde kronik hale gelecek ve ameliyat ya da botoks enjeksiyonu gibi müdahaleler gerekecektir. Doktorumuz Seher Hanım ameliyattan ve bazı yan etkilerinden korkan hastalarda sadece 1 dakika zaman alan botoks tedavisini uygulamaktadır..

Anal Hematom (Makatta Pıhtı Toplanması): Makatta ağrı ve meme oluştuğunda pıhtılaşmış hemoroidle karıştırılabilen anal hematom oldukça sık görülmektedir. Hemoroidde aslında genellikle ağrı görülmez. Makatta pıhtı toplanması anlamına gelen hastalık yine kabızlık ve dışkılama esnasında ıkınma ile yakından alakalıdır. Ikınma anüs bölgesindeki damarların patlayarak cilt altına kan akışına ve kanın pıhtılaşarak ağrıya dönüşmesine neden olur. küçük ve ağrısız Tedavisi 1 cm alanda yapılan kesi ile pıhtı boşaltılır.

Anal ve Genital Kondilom: HPV virüsünün sebep olduğu sivilce gibi lezyonlardır. Genellikle cinsel yolla bulaşır. Dokuya bulaştıktan sonra yıllarca dokuda kalabilir. Anal kondilomda anüsün içinin de anoskopla kontrolü ve anüste, rektumda varsa tedavisi gerekir.Lezyonlar tedavi edildikçe yenileri çıkabilir.Bu nedenle sıkı takip altında ayda bir kontrol ederek çıkan her yeni lezyona tedavi uygulamak gerekir. Tedavisinde ilaç tedavisi, kriyoterapi, elektrokoterle yakmak ya da radyofrekansla yakmak gibi tedavi yöntemleri vardır. Dr.Seher Şirin bu tedavilerden kriyoterapiyi başarısız bulduğundan ,ilaç tedavisini siğille beraber sağlam doku da yandığından,elektrokoter yarası zor iyileştiğinden tercih etmemektedir. Radyofrekansla tüm lezyonları tek tek lokal anestezi ile,hastaneye yatmadan temizlemektedir. Sonrasında 5 kez daha ayda bir kontrol ederek yeni çıkanları ücretsiz yakmaktadır.

Op. Dr. Seher Şirin sadece Proktoloji değil aynı zamanda meme hastalıkları uzmanıdır.

Meme Hastalıkları Teşhis ve Tedavisi
Uzmanımıza aşağıdaki soru ve yorum formundan sadece makat hastalıkları değil aynı zamanda meme hastalıkları ile ilgili soru sorabilirsiniz. T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde görev yaptığı 18 yıllık süreçte meme hastalıkları çalışma grubunda yer almış ve meme kanseri teşhis ve tedavisinde yer almıştır. Her 8 kadından birinden görülen meme kanseri ile ilgili muayene olabilirsiniz.

Diğer Uygulamaları:

*Ben tedavisi:Yüzdeki ve vücuttaki her tür benler kötü şüphe içermiyorsa ameliyatsız (radyofrekansla buharlaştırma ,damar benlerinde infraret koagülasyon) tedavileri yapmaktadır.Bu yöntemler vücutta en az iz bırakan yöntemlerdir.Benler kanser şüphesi içeriyorsa punch biyopsi (küçük doku örnekleri alma ) alarak benleri inceletmektedir. Eğer kanser şüphesi fazla ise ,gereğinde lezyonu lokal anestezi ile küçük bir  cerrahi müdahaleyle çıkarmaktadır.

*Nasır:Ellerde veya ayaktaki nasırları radyofrekans yöntemi ile  nasırın kökünü de alarak çıkarır.

*Lipom (yağ bezeleri):Saçlı derideki yağ kistlerinde  saçı kesmeden olabildiğince küçük kesi ile çıkarma işlemini yapmaktadır.

*Endoskopi: Mide barsak hastalıklarının tanısında önemli bir yöntem olan Gastroskopi, kolonoskopi işlemlerinde 23 yıllık deneyimi vardır.

*Diğer cerrahi hastalıklar: Op.Dr.Seher Şirin genel cerrahi uzmanıdır.Diğer cerrahi hastalıkların(guatr,safra kesesi,apandisit  gibi) tanı ve tedavisini yapabilmektedir.

Adres Bilgileri: 
Op.Dr.Seher Şirin şu anda İstanbul  Bakırköy’de hizmet vermektedir.
Zeytinlik Mahallesi,Yakut sok.Erçetin Plaza , No 24, Kat  3   Bakırköy/İstanbul.
Tel:0212 5727265, 0212 5727266,  0542 6210888

Kadın Doktor

Doktor Seher Şirin’e Sor

Evet arkadaşlar uzmanımız ile ilgili özet bilgilere yer verdik, şimdi kendisine sormak istediğiniz sorular varsa aşağıdaki yorum formunu kullanarak iletebilirsiniz. Sizden gelen sorulara burada yanıt vermektedir.

Güncelleme tarihi: 6 Mayıs 2019 — 08:04

548 Yorum

Yorum yap
 1. işim güvenlik çoğunlukla oturduğum için, oturduğum zaman her saat artarak yanma ile başlayarak artıyor. anüse doğru bi baskı ile devam ediyor. tuvalet sıkıntım da yok. ayakta iken bi sorun yok. kızarıklık dışında dışarda herangi bişey de yok kıl dönmesi de yok dışardan. araçla 1 saatlik yolu zor geldim bu sabah. bi genel cerraha çıktım muayene etti. fissül olmadığını bağsur olmadığını söyledi ve kolonoskopi istedi bide kalın bağırsağı görelim dedi. ne olabilir sorunum teşekkürler

  1. Dışkılarken ağrınız olmadığına göre daha çok makatın dışında herhangi bir tahriş ağrı yapıyor olabilir. Ya da otururken ağrının artması kuyruk sokumu kemiğiyle de ilgili olabilir. Genel cerrahi uzmanı muayene ettiğinde bir hastalık bulamaması iyi. İçeriden emin olmak için kolonoskopi istemiş olabilir. Anoskop imkanı olmadığı zaman içeriyi gözle görmek için mecburen kolonoskopi,rektosigmoidoskopi istenebilmektedir.

 2. Hocam merhaba
  Icine cok kapanik bir cocukluk gecirdim
  Makatima cisim ve parmak yardimi ile anal masturbasyon yaptim ama sonra cok pisman oldum suanda bende cok psikolik bir etki birakti makatimin kaslarinin gevsekligi cok ileri seviyede sunada oyle hissediyorum en son 5 6 ay once parmak yardimi ile 5 6 defa ard arda bosaldim anal masturbasyon yaparak ama geri donemiyorum kegel egzersizi yapmaya calisiyorum ama kaslar bir araya toplanmis gibi acilmiyor hic bunun icin zaman mi lazim yada baska oneriniz var midir ve hal ve hareketlerim nirmal insanlar disaridan boyle bir kaniya varabilir mi hocam intihara kadar gidiyorum galiba kafam hep oraya makatima takili

  1. Makatınızdaki gevşeklik ciddi boyutta değilse kegel egzersizleriyle toparlayabilir. Fakat travma devam ederse toplaması daha zor olur.Hareketlerde bir değişiklik yoksa makattaki genişleme tabii ki dışarıdan belli olmaz. Muayene ile genişliğin derecesi belirlendikten sonra neler yapılabileceğine karar verilmelidir. Anüs cildinin altına dolgu maddesi uygulayarak anüste daralma sağlanabilir.

 3. Merhabalar hocam çok sıkıntılı bir dönemden geçiyorum sürekli şişkinlik ve dışkılama sorunum vardı kolonoskopi yapıldı sadece fissur tanısı koyuldu geçen sene Nisan ayında fissur ameliyatı oldum fakat hiç duzelemedim sonra başka doktor arayışına girdim sonra rektosel oldugumu ve fissur ameliyatının başarısız olduğunu söylediler rektosel ameliyatı oldum sekiz ay önce fakat duzelemedim üç ay önce tekrar fissur ameliyatı oldum ama hala dışkılama sorunu yapıyorum diskimin tamamını bir turlu bosaltamiyorum karnım sürekli sis sadece diskilamadan biraz önce gaz çıkarıyorum hocam bütün bu ameliyatları olmama rağmen hala duzelemememin başka nasıl bir sebebi vardır cevap verirseniz çok sevinirim

  1. Sorunlarınızın bir kısmı makat hastalıklarından çok bağırsaklarınızla ilgili diye düşünüyorum. Yoksa makatınızdaki fissürden 2 kez ameliyat sonrasında kurtulmanız gerekirdi. Eğer fissür,rektosel gibi hastalıkların sebepleri tedavi edilmezse (ishal-kabızlık-ıkınma-anal ilişki gibi) hastalıkların tedavisi zordur. Örneğin rektosel fazla ıkınmadan dolayı olmuştur. Ikınmanız devam ederse tekrarlayabilir ya da ameliyattan kazanılacak başarı daha az olur. Barsaklarınızda herhangi bir hastalık varlığı tespiti ve daha düzenli çalışması için gastroenteroloji uzmanına muayene olmanızda fayda var.

 4. Sayin hocam esim bahah lavoboya gittiginde makatindan bagirsak seklinde et parcasi dusmus ardindan yogun kanama olusmus ve gun icinde her vc ye gittiginde tekrarlayan kanama ne yapmak gerek ilk oluyor bu olay.

  1. Bu kadar ciddi kanama(muhtemelen et parçası dediğiniz pıhtı) ciddidir. Kan kaybı da sorun yaratabilir. İlk planda kan kaybı açısından takip de gerekir. İlk fırsatta muayeneye gitmelisiniz.

 5. Hocam ben kabizdim büyük abdestimi yaptım ama çok zor yaptıktan sonra reçeteyle sildim kan geldi bu nedendir hala daha ara ara kan oluyo

  1. Kabızlığa bağlı olarak fissür,hemoroid gibi iyi huylu hastalıklardan olabilir. Ancak kanama önemli hastalıkların belirtisi olabilir. Bu nedenle muayene etmek gerekir. Muayenede anoskopla içerinin de görülebilmesi için anoskop muayenesi de yapılmasında fayda var. İlk önce kabızlığınızı düzeltmelisiniz. Bol sebze,salata,lifli meyveler ve bol su tüketin. Yürüyüş yapın. Dışkılamanız gelince ertelemeyin,bekletmeyin.

 6. Merhaba hocam bende 2 gündür makadatımın sol tarafında şişkinlik ve ağrı var ilk defa böyle bir sey başıma geldi sorun nedir ne yapmalıyım bana bir cevap verin teşekkürler.

  1. Makata yakın şişlik ve ağrı anal hematomda,pıhtılaşmış basurda,makat apsesinde olabilir.Dışkılamadan hemen sonra başladıysa anal hematom olma ihtimali, zonklayan ve giderek artan bir ağrı varsa anal apse olma ihtimali daha fazladır.Kesin teşhis ve tedavi önerisi için muayene etmek gerekir.Apse ise cerrahi müdahaleyle boşaltılmalıdır.

 7. hocam diskilamadan sonra makaa timin cikis yerinin hemen icersi makat agzinda yanma oluyor onceleri aciyi cok tuketirdim gunluk aci bibersiz yemek yemezdim simdi aciyi biraktim doktora gittim catlak yok dedi basur varmis ic basur anestol duphalak venotreks dolereks ilac yazdi kullaniyirum uc aydir halen yanma gecmedi neden acaba hocam sagolun

  1. İç hemoroid nadiren yanma yapabilir. Fissür olsaydı doktorunuz görürdü. Kabızlığınızı düzeltmek için ilaç kullanmak yerine beslenme alışkanlığınızı değiştirmelisiniz.Bol sebze,salata,lifli meyveler ve bol su tüketin. Yürüyüş yapın. Dışkılamanız gelince ertelemeyin,bekletmeyin. Dışkılamadan önce 5 dakika sıcak suya oturup anüsün hafif içine doğru vazelinli pomat sürebilirsiniz. Şikayetler geçmediğinde kontrole gitmek gerekir.

 8. hocam her yil kolonoskobi yaptirmak zararlimi yoksa kontrol icin iyimi ben iki yildir yaptiriyorum bu yildayaptirmayi dusunuyorum cok sukur kolonda birsey yok temiz sadece ikinci derece ic hemoroid varmis cevap icin tesekkurler

  1. Her yıl kolonoskopi yaptırmak zararlı değil ama gereksiz. Kolonoskopinin de her müdahale gibi çok nadir de olsa bazı yan etkileri (komplikasyonları) vardır. Kolonoskopiyi gerektirecek durumlar vardır. 50 yaş üstünde şikayeti olmasa bile 5 yılda bir, ailede kolon kanseri olması, makattan kanamanın anüs muayenesi ve anoskop ile izah edilememesi,ani gelişen kabızlık,ishal gibi durumlar,önceki kolonoskopilerde görülmüş olan polip,kolit,ülser gibi hastalıkların takibi amaçlarıyla kolonoskopi yapılmalıdır. Sizde önceki kolonoskopinizde polip,ülser,iltihap görülmediyse,yeni gelişen bir kanama olup yaşınız 50 yaş üstünde değilse kolonoskopi bu yıl yaptırmanıza gerek yok. Yine de muayenenizi yapan genel cerrahi uzmanına şikayetlerinizi anlatın. Muayene sonrasında karar verilsin.

 9. Bur hafta önce büyük tuvaletimi tuttum. Tuttuktan 2-3 saat sonra tuvaletimi yaptım. Üzerinde 1 hafta geçti. Bu bir hafta boyunca bazen sabahları uykudan uyandım. Bazen de çok zor durumlarda kaldım. Makkatta çok ağrı oluyor zonklama şeklinde ağrı uzun sürmüyor ama çok etkili oluyor. Geçen afedersiniz ama gaz çıkarmadan önce çok can yakan bir ağrı geldi ama gaz çıkarınca gitti genelde tuvaletim gelince ağrılar başlıyor. Yaklaşık bir hafta boyunca böyleyim. Çok acı çekiyorum yardım ederseniz sevinirim hocam. Bu ağrıların sebebi nedir? Teşekkür ederim 😊

  1. Dışkı bekletildiğinde suyunu çekerek katılaşır. Dışkılama sırasında da fissür,anal hematom,hemoroid gibi hastalıklara sebep olabilir. Bu durumlar ağrı yapabilir. Kesin teşhis ve ilaç tedavisi için muayene olmanız gerekir. Kabız kalmayın,ıkınmayın,dışkınız gelince ertelemeyin,bekletmeyin.

 10. Merhaba, benim anüs çevremde biraz şişlik var, ele gelen memeler şeklinde. Uzun süredir vardı ama ben önemsemedim, normal yapısı öyle sandım. Doktor endişelenecek hiçbir durum olmadığını ve geçene kadar ilaç kullanmam gerektiğini söyledi. Ağrı, kabızlık vb. durumlar yok, sadece görüntü. Henüz geçmemişken pasif olarak ve korunarak anal seksin bir sakıncası var mı? Hiç arkadan cinsel ilişkiye girmedim, bu yüzden cinsel yolla bir şey bulaştığını da sanmıyorum, sevgiler.

  1. Şişlik dış hemoroidlerde,siğilde,anal apsede,anal hematomda olabilir. Doktorunuz muayenede önemli bir durum görmediyse ilaçla geçecektir demektir. Her ne kadar önemli değil dese bile anal ilişki zarar verebilir. Kontrole gittiğinizde doktorunuza sormanızda fayda var. Görmeden ya da hastalığınızın ne olduğunu bilmeden bir öneride bulunmak doğru değildir.

 11. Hocam küçükken anal mastürbasyon yaptım cisim ve parmak yardımı ile ara ara sonradan pişman oldum tövbe ettim ve bıraktım şimdi sorum şu hal ve hareketlerim normal ve yururken belli olur mu sizce yani oda normal ama herkes bana bakıyor gibi hissediyorum aklım hep genişlemiş gibi hissediyorum oraya takılı makatıma

  1. Makatınızın genişleyip genişlemediği ancak muayene ile tespit edilebilir. Genişleme yürüyüşünüze yansımaz. Tabii ki hormonal ya da psikolojik olarak feminen yürüyüşünüz varsa bu durum makatla ilgisizdir. Genişlemeden şüpheleniyorsanız genel cerrahi uzmanı muayene etmelidir.

 12. Merhaba hocam makat bölgemde (dışkıyla birlikte değil) dışkıdan sonra peçeteye az miktarda kan geldi bu olay 1 hafta içinde 3-4 kez oldu ve sonunda hastaneye gittim (HEMOGRAM) kan tahlili yaptılar ve sonuçları temiz çıktı ve 1 haftadan sonra kanama görülmedi. Şuan rahatım ancak sürekli gaz oluşuyor ve her tuvalete girdiğimde gaz çıkartıyorum üstelik dışkım hafif gri renkte çıkıyor.

  1. Hemogramda kan sayımında düşme yoksa önemli bir kanama olmamış demek ki. Gaz şikayetleri yanlış beslenmeyle ilgili olabilir. Hızlı yemek yemeyin. Besinleri ağzınız kapalı ve çok iyi çiğneyerek yiyin. Yemek yerken konuşmayın. Gaz yapan yiyeceklerden kaçının. Şikayetleriniz geçmezse, özellikle kanama olursa ileri tetkik (ultrason,gastroskopi,yaşınıza göre kolonoskopi vs.) gerekebilir.

 13. hocam benim hemoroidim var ama son günlerde kaşıntım daha sık olmaya başladı ve kaşıntının formatıda değişti sanki böyle daha içten batmalı bi kaşıntı gibi bişey oldu sebebi nedir

  1. Kaşıntının tek sebebi hemoroid değildir. Hemoroid dışarıda olduğunda, devamlı sulanma ıslaklık yapıyorsa kaşıntı yapar. Ayrıca makat fistülü,siğiller,fissür gibi makat hastalıkları ve anal dermatit, dışkıda parazit,şeker hastalarında şekerin yükselmesi,allerjik durumlar gibi sebepler de kaşıntı yapabilir. Sebebin anüs hastalıklarından olup olmadığının tespiti için önce genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız. Bazı tavsiyeler için sehersirin.com da makat kaşıntısı ile ilgili konudan faydalanabilirsiniz.

 14. Hocam merhaba büyük tuvaletimi yaparken agri yırtılma ve yanma oluyor hic bir sıkıntı yoktu 4..5 gündür var ne yapmalıyım yardıminiz icin tsk ederim

  1. Ağrı devamlı değilse muhtemelen yeni oluşmuş fissürleriniz var. Kabız ya da ishaliniz varsa düzeltmelisiniz. Dışkılama öncesinde 5 dakika sıcak suya oturduktan sonra anüsün içine doğru vazelinli pomat sürün. Fissür erken dönemlerde ilaç tedavisine cevap verebilir. Süre uzarsa,kronikleşirse ameliyat ya da botoks tedavisi gerekebilir.Kesin teşhis ve ilaç tedavisi için muayene olmanız gerekir.

 15. Hocam bu üç defadadır oluyor daha öncede oldu ilaç lar kullandım duzelir tim. Fakat ilaç kullandığım halde duzelmedim. Bişeyler yiyorum daha sonra karnimin sancisiyla büyük tuvaletimi yaparken kan bosaliyor bunun sebebi ne olabilir hocam

  1. Dışkılarken kan boşalması muayene etmeden,sebep bulunmadan ilaçla tedavi edilmez. Belki tesadüfen ilaç kullanınca kanama azalabilir ama bu hastalığın tedavi edildiğini göstermez. Makatttan tarif ettiğiniz gibi bol kanama hemoroid gibi iyi huylu hastalıklardan olabileceği gibi iltihabi bağırsak hastalıklarından veya barsak tümörü gibi önemli hastalıklardan dolayı olabilir. Anüsün muayenesi özellikle anoskop ile içeriye bakılması gerekir. Karın ağrısı ile birlikte olduğundan kolonoskopi de yapılması gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir