Kıl Dönmesi Nerede Olur

Bazı hastalıklar oluş yeri ve belirtileri ile kolayca anlaşılmaktadır. Onlardan biride Pilonidal Sinüs olup, daha anlaşılır olması için halk arasındaki tabiri Kıl Dönmesi diyebilirim. Her ne kadar kıl batması ile karıştırılsa da hastalığın yapısını öğrendikten sonra kıl batması ile karışmayacak kadar farklı olduğunu göreceksiniz. Konuyu daha net anlayabilmek için hastalığı ve yapısına bakmak gerekir.

Pilonidal Sinüs Nedir? Hastalığı tarif etmek gerekirse erkeklerde en sık görülen makat hastalığıdır. Kadınlarda görülme riski daha düşük olup, özellikle 15-35 yaş arası erkeklerde risk bir hayli artmaktadır. 35 Yaş sonrası cildin sertleşmesi ile risk giderek azalmaktadır. Hastalığın nedeni özellikle baş, ense ve vücudun farklı yerlerinden dökülen kıl, tüy gibi maddelerin kuyruk sokumu bölgesine kayarak oradan cildi delerek cilt altına girmesi halidir. İlk başlarda ciddi bir belirti ve şikayete neden olmayan bu durum ilerleyen süreçte makatta akıntı, kötü koku, şişlik, iltihap gibi bir çok belirtisi görülür. Erken süreçte anlamanın en kolay yolu makatta giriş deliğine dikkat etmekle mümkündür. Tabii ki bu hastalığın bir türü olup, bunun dışında göbek ve parmaklarda çok nadirde olsa görülür. Şimdi bununla ilgili daha fazla detayı ele alalım.

Kuyruk Sokumu Bölgesinde

Evet arkadaşlar Pilonidal Sinüs nerede görülür sorusunun en önemli cevabı kuyruk sokumu bölgesinde olacaktır. Kuyruk sokumu vücudun neresindedir? diye soracak olursanız omurların bitip kalçanın başladığı nokta diyebiliriz. Diğer bir tarif ile anüs deliğinin 7-8 cm yukarısı şeklinde tarif edilebilir.

Saç Kılları Kuyruk Sokumuna Bölgesine Dökülür: Kuyruk sokumunda kıl dönmesinin en önemli nedeni saç kılları olup, cilt altından çıkarılan kılları incelediğinizde bunu çok net anlarsınız. İnsanlardaki saç yapısı 80.000 ile 140.000 greft (saç teli) olup, bu saçlar 2 ile 10 yıl arasında yaşar ve ölerek dökülür, yerine yenisi çıkmaktadır. Yani yetişkin bir insanın normal şartlarda günlük 70-80 tele kadar saçları yenilenme kapsamında dökülmektedir. Günlük dökülen saç sayısı 100 greft ve üzeri olması halinde tehlikeli olmaktadır. Bu konu daha çok saç uzmanları ve dermatologların alanı olup, ayrıca http://www.sachastaliklari.net sitesinden Op. Dr. Atilla KAYA’nın saç dökülmesi ile ilgili konularına bakabilirsiniz.

Kuyruk sokumu bölgesinde dökülen saç kılları yürüyüş esnasında adeta bir matkap ucu gibi cildi delme özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle Pilonidal Sinüs hastalarının anüs bölgesinde bir yada birden fazla delik (kılların giriş, çıkış) deliği görülür.

Kuyruk Sokumunda Kıl Dönmesi Belirtileri

Bu hastalığın ilk başlangıç noktası her zaman ilk kılın girişi ile başlamaktadır. Her hangi bir şikayete ve ilk başlarda belirtiye neden olmayan bu durum daha çok ilerleyen evrelerde cilt altında biriken kılların artması ve vücudun önlem alması sonucu ortaya çıkmaktadır.

Makatta Akıntı / Pis Koku: Pilonidal Sinüs hastalarında ilk görüntülerden biri akıntı yada akıntının mümkün olmaması halinde iltihap olacaktır. Genelde %90 makat akıntısı olmaktadır. Akıntıya neden olanı ise cilt altında biriken kıllar olup, daha doğrusu onları saran zarın (kapsülün) zarar görmesidir. Vücut cilt altına giren kılları yabancı madde kabul edip, onların cilde temasını önlemek için onları koruyucu zar ile kaplamaktadır. Fakat insanların sert oturuşuna dayanamayan bu kapsül zarar görmekte ve çoğu zaman patlamaktadır. Makat ağrısı ve ateşlenme gibi sorunlara neden olan bu durum vücudun yeniden harekete geçmesini sağlayacaktır. Vücut kılları tekrar zar ile kaplayana kadar onları imha etmek için bir sıvı salgılamaktadır. Her hangi bir işe yaramayan bu sıvı cilt dışına çıkmak için kılların giriş deliğini kullanırlar. Çıkabilmesi halinde günlük 2-3 damla olarak iç çamaşırınızı ıslatır ve kötü bir kokuya neden olacaktır.

Makatta Şişlik ve İltihap
Yukarıda belirttiğim sıvı her zaman cilt dışına kolayca çıkma imkanı bulamayabilir. Kılların giriş deliği tıkanması halinde bu mümkün olmayacaktır. Bu durumda cilt dışına çıkamayan sıvı şişlik ve iltihaba neden olacaktır. Aynı zamanda ciddi anüs ağrısı da görülen bu süreçte iltihap boşaltılması gerekir.

Göbekte Kıl Dönmesi

Evet arkadaşlar %95 gibi kuyruk sokumunda görülen Pilonidal Sinüs aynı zamanda bir çoğunuzun ilk defa duyacağı şekilde göbekte de olmaktadır. Tabii ki çok yaygın olmasa da bunun içinde tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Göbekte kıl dönmesi nerede olur? derseniz bir çoğunuzun da tahmin edeceği gibi göbek çukuru yada göbek deliği dediğimiz kısımda oluşmaktadır. Kuyruk sokumunda olduğu gibi kılların göbek çukuruna dökülmesi ve orada birikmesi ile oluşmaktadır. Hastalığın belirtisi genelde iltihap olup, aynı zamanda şişliğe neden olmaktadır.

Göbekte Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılır? Genel cerrahi uzmanları bu konuda ameliyatı önerse de siz kendi kendinize tedaviyi denemelisiniz. Çünkü ameliyat ile göbek deliği alınmakta olup, düz bir karına sahip olursunuz. Özellikle denize girerken falan çokk dikkat çekici olan bu durum kişiyi estetik açıdan etkilemektedir.

Banyoda Her Gün Temizleyin: Göbekte kıl dönmesi probleminde ameliyata onay vermeden önce mutlaka evinizde kendi kendinize çözüm aramalısınız. Bunun için ilk yapılması gereken banyoda ucu pamuklu bir çubuk ile göbek deliğinin içi temizlenmelidir. Bunun için bir süre günlük banyo alışkanlığı edinin ve her banyoda göbek deliğini biraz daha ileri götürecek şekilde gerçekleştirin. Bu şekilde çukur içinde biriken kıl, tüy gibi yabancı maddeleri temizlemeniz olasıdır. Bu şekilde çözüm bulamazsanız ameliyat olmaya karar verirsiniz.

Parmaklarda Kıl Dönmesi

Pilonidal Sinüs nerede olur? son cevabımız parmaklar olup, binde, on binde bir gibi düşük ihtimal olduğunu belirtmeliyim. Daha çok erkek berberlerinde görülen bu sorun meslekleri ile alakalı olduğu düşünülmektedir. Saç kesimi yaptığı esnada parmaklarında oluşan delik ile cilt altına girmektedir. Dediğim gibi çok nadir görülen bir durum olup, çok fazla üzerinde durmaya gerek yoktur.

Kadınlarda Kıl Dönmesi Olur mu?

En çok sorulan sorulardan biride bayanlarda kıl dönmesi olur mu? şeklinde olup, yukarıda da belirttiğim şekilde kadınlarda Pilonidal Sinüs riski taşımaktadır. Fakat görülme riski erkeklere göre %90 daha az olduğu söylenebilir. Nereden biliyorsun? derseniz genel cerrahi uzmanlık hayatımda yaklaşık 30 yıl oldu bir çok kadına kıl dönmesi ameliyatı yaptığımı söyleyebilirim. Bu arada benim kim olduğumu merak edenler için ben Op. Dr. Seher Şirin Genel Cerrahi ve Proktoloji (Makat Hastalıkları) uzmanıyım.

Yüzde Kıl Dönmesi Olur mu?
İnternet teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte bir çok asılsız bilgi çok kolay bir şekilde paylaşılır hale gelmiştir. Onlardan biride yüzde Pilonidal Kist olup, geçtiğimiz günlerde Hürriyet Gazetesinin İnternet sayfasında yüzde kıl dönmesi şeklinde bir video paylaştılar aslında o video yıllardır youtube.com’da yer alan bir görüntü olup, bir erkek vatandaş cımbızla yüzünden uzunca bir kılı çekerek çıkarmaktadır. Bu sorunun adı kıl dönmesi değil, kıl batmasıdır. Özellikle kadınların bacaklarında epilasyon yada ağdaya bağlı olarak sık görülmektedir. Cilt dışına çıkamayan kıl cilt altında uzar ve bir müddet sonra sivilceye benzer şişliğe neden olmaktadır.

Bacakta Kıl Dönmesi Olur mu?
Bu hususta son bilgiyi bacaklar ile ilgili hususa verelim. Bacaklarda kıl dönmesi olmaz. Onun yerine kadınlarda (Ağda ve Epilasyon Yapanlarda) kıllar kökünden alındığı için kıl batması görülmektedir. Ciddi bir sorun değildir.

Kıl Dönmesi Hangi Bölgede Olur

Evet arkadaşlar bu konuda aktaracaklarımız bu kadar olup, ben Doktor Seher Şirin olarak bu uzun yazıyı okuma zahmetine katlanan herkese teşekkür ederim. Bu konuda sormak istediğiniz soruları aşağıdaki soru ve yorum formundan iletebilirsiniz. Hastalarımdan geri kalan zamanlarda içtenlikle cevaplayacağım.

227 comments

 1. Hocam iyi akşamlar benım kuyruk sokumumda ciddi nir agrı var oturup kalkarken cok fazla oluyor ve yürüdüğümde de sancı yapıyor.. yukarıda bahsettıgınız gibi bir akıntı veya şişlik yok sadece parmagımı bastırdıgımda ciddi bir ağrı oluyor.. düşme veya başka birseyde söz konusu değildir sebebi ne olabilir??
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Kıl dönmesi veya kuyruk sokumu kemik kaynaklı olabilir Şişlik,akıntı yoksa bile muayenede kıl giriş deliklerinin görülmesi hastalığın teşhisi için yeterlidir.Size yakın bir şubemize gelirseniz muayene ücretsizdir.
  Geçmiş olsun

 2. Merhaba hocam ben 6 ay kadar önce kıldı dönmesi ameliyatı oldum birkaç gün önce makamın biraz aşağısında şişlik fark ettim doktora gittim sivilce gibi dedi ama emin konuşmadı .Sıkıntı olursa acile gidersin dedi .Şuanlik pek ağrı yok sizce kıl dönmesi mi yoksa sivilce mi
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Makata yakın sivilce şeklindeki lezyonlar genellikle kıl dönmesi değildir. Minik bir makat apsesi,makat etrafındaki bezlerin basit bir iltihabı olabilir.Yine de kesin bir şey söylemek için muayene gerekir
  Geçmiş olsun

 3. Merhaba hocam ben 6 ay kadar önce kıldı dönmesi ameliyatı oldum birkaç gün önce makamın biraz aşağısında şişlik fark ettim doktora gittim sivilce gibi dedi ama emin konuşmadı .Sıkıntı olursa acile gidersin dedi .Şuanlik pek ağrı yok sizce kıl dönmesi mi yoksa sivilce mi
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Makata yakın sivilce şeklindeki lezyonlar genellikle kıl dönmesi değildir. Minik bir makat apsesi,makat etrafındaki bezlerin basit bir iltihabı olabilir.Yine de kesin bir şey söylemek için muayene gerekir
  Geçmiş olsun

 4. Meraba hocam 1 haftadir kalcamin sag tarafin da sivilce gibi 2 adet sislik var ser ama sıktım zaman intap akiyor bazende kendilinden akinti oluyor kildonmesimidir acaba hocam…
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Makata çok yakın iltihaplı şişlikler daha çok makat apsesi ve fistülü,kuyruk sokumuna yakınsa,makata uzaksa kıl dönmesi düşünülür.Kesin bir şey söylemek için muayene etmek gerekir. IDEA Klinik kliniğinde SGK lılara muayene ücretsizdir.Gelirseniz kıl dönmesi ise ve uygunsa mikrosinüsektominizi aynı gün yapabiliriz.
  Geçmiş olsun

 5. Merhaba hocam benimde kuyruk sokumumda yayılarak oturunca bi ağrı başladı vi kaç gün ben kemikte bi şey vardır diyordum ama orada küçük sivilce gibi bisey vardi 2-3 tane varmış aileme gösterdim bide peçete vurdum iltihap geldi patladı galiba şimdi ben sadece oturunca rahatsız oluyorum kıl dönmesi olabilir diyorlar ne yapmalıyım
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Tarifiniz kıl dönmesi gibi görünüyor.Kıl giriş deliklerinin yanısıra birkaç çıkış deliği var gibi. Kesin teşhis için ve hangi teknikle ameliyat yapılabileceğinin belirlenmesi için muayene etmemizde fayda var.
  Geçmiş olsun

 6. Iki gundur makatn yaninda yani afedersiniz bilmiyorum ama deligin yaninda kucuk bir siskinlik ckmis baloncuk gibi elimi deydimmi ck agri veriyo kil donmesi olabilirmi saygilar iyi calismalar
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  makata çok yakın olan şişliklerde kıl dönmesi olma ihtimali yok denebilir. makat apse ve fistülü veya anal hematom olabilir.Mor bilye gibi ise anal hematomdur. Kabız kalmayıp ıkınmazsanız kendiliğinden geçer.Ağrınız çok olursa ve şişlik büyümeye meylederse muayene olmalısınız.IDEA Klinik cerrahi Merkezinde SGK lılara muayene ücretsizdir.
  Geçmiş olsun

 7. Merhaba hocam ben 18 yaşındayım 2 yıldır kuyruk sokumumda kıl dönmesi var ameliyatına girmedim henüz fakat dün genital bölgemde penisimin hemen yanında ufacık bir delik var sonu görünüyor acı ağrı falan yok fakat 1 kere kanadı ve içinde yuvarlak bir biçimde sivilce iltihabı var o iltihapta normal sivilce gibi silindirik biçimde katı bir şekilde banyo sonrası çıkıyor bunun kıl dönmesi olma ihtimali varmıdır 2 gündür içimi korku sardı biraz detaylı cevap verirseniz sevinirim
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Kuyruk sokumu bölgesi dışında da kıl dönmesi olabilir,Kıl dönmesi iltihabı(folikülit) olarak adlandırılır.Bunlara ameliyat ancak aynı yerde çok uzun süre sebat edenlere yapılır.Kuyruk sokumundaki kıl dönmenizin tedavisini ertelememelisiniz. Ne kadar ilerlerse olacağınız ameliyatın boyutu büyür. IDEA Klinik kliniğinde uygulanan mikrosinüsektomiyi araştırırsanız korkmanıza gerek olmadığını görürsünüz.
  Geçmiş olsun

 8. Benim tam göt deliğimin bir şişlik var sizce orada kıl Dönmesi olabilir mi tam deliğin yanında
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Anüsün hemen yanında olan şişlikler anal hematom,dış hemoroid veya anal apse,fistül olabilir. 1-2 cm. uzağındaki şişlikler anal apse veya fistül olabilir. O bölgede kıl dönmesi olmaz.Tüm bu saydıklarım tedavi olması gereken hastalıklardır.Kesin bir şey söylemek için muayene olmanız gerekir. IDEA Klinik kliniğindesgk lılara muayene ücretsiz,gelirseniz kesin teşhisinizi koyarız
  Geçmiş olsun

 9. Benim ise bacagimda bi kanama var bu nedir sivilce gibi duruo ama kıl dönmesi bacağimda da olur mu acaba yardim ederseniz sevinirim.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Bacakta da kıl dönmesi olur ama klasik kıl dönmesi gibi tedavi edilmez.Daha çok kıl dibi iltihabı (folikülit) şeklindedir.Ameliyat gerektirmez. Uzun süre aynı yerde olup kistleşirse ameliyat edilebilir.
  Geçmiş olsun

 10. mrb bende kuyruk sokumunda değilde makatla yumurtalar arasında bi şişlik orataya çıktı mercimekden biraz küçük değdiğim zaman acıyor ama akıntı yok sizce kıl dönmesi olabilirmi
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Bahsettiğiniz alanda kıl dönmesinden çok yağ kisti,kıl dibi iltihabı olabilir. Kesin bir şey söylemek için görmek gerekir.
  Geçmiş olsun

 11. Benim vajina bölgemin hemen altında bir şişlik var oturup kalkarken bir sıkıntı olmuyor ama dokununca sızlıyor. Bilmiyorum ne olduğunu çok merak ediyorum. Sizce kıl dönmesi midir?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Bahsettiğiniz bölgede kıldönmesi çok nadir görülür. Bartolin kisti dediğimiz hastalık olabilir. Bu nedenle önce kadın hastalıkları uzmanı muayene ederse iyi olur.
  Geçmiş olsun

 12. İyi akşamlar. Bendede aynı şekil kuyruk sokuğumun tam altında iki kalçamın ortasında kuş gözü kadar bi açıklık var ve oradan su akıyor. Durum beni oturup kalkmamda rahatsız etmiyor ama oraya dokununca şiddetli bi acı ağrı oluyor. Sizce nedir kıl dönmesi midir?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Çok büyük bir olasılıkla kıl dönmesidir.IDEA Klinik Cerrahi merkezinde uygulanan mikrosinüsektomi hastaneye yatmanız gerekmeden,sonra sosyal hayatınızdan uzaklaşmadan ameliyat olabilirsiniz
  Geçmiş olsun

 13. iyi günler ben kuyruk sokumu tarafından 5 yıl önce kıl dönmesi ameliyatı oldum. şu an 2 günüdr tam makat deliği kenarında iç tarafta kırmızı bi şişlik var ve az önce wc den sonra taret alırken pecete de çok az bi kan belirdi svilce gibi olan şeyi patlatmış ta olabilirim. kaşıntı ağrı bişey hissetmiyorum sadece o kırmızı minik şişlik olan yere elimle tuttuğumda hafif bir sızı hissediyorum okadar. bu kıl dönmesi olabilirmi paranoya olmuş olabilirim çünkü çok tgakıntılıyım saygılar iyi çalışmlar
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy IDEA Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Bahsettiğiniz durum makat fistülünde olabilir.Fistül ameliyatsız geçmez.Kesin teşhis için ilerlemeden muayene olmalısınız. IDEA Klinik Cerrahi Merkezi makat hastalıklarına özel bir kliniktir ve SGK lılara muayene ücretsizdir.
  Geçmiş olsun

 14. Kuyruk Şok’umu kemiğimde iki kalçanın ortasının üst kısmında bir ağrı başladı dün geceden itibaren. Dokununca daha da çok artıyor ağrı. Çok şiddetli bir ağrı yok. Çok rahatsız etmiyor ama ağrı olduğunu hissediyorum ve beni tedirgin ediyor korkutuyor. Neden olabilir kıl dönmesi midir ?
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy IDEA Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Ağrıya eşlik eden şişlik,kızarıklık, akıntı,yada toplu iğne başı kadar kıl giriş deliği varsa kıl dönmesi olabilir.Muayene olmalısınız.IDEA Klinik Cerrahi kliniğinde SGK lılara muayene ücretsizdir. Kıl dönmesi yoksa bel ve kuyruk sokumu kemikleriyle ilgili olabilir.
  Geçmiş olsun

 15. Benim kuyruk sokumunda çok şiddetli bir ağrı var yürüyemiyor yatamıyor ayakta duramıyor oturamıyorum şuanda kuyruk sokumu sol çatalda sivilce gibi Bişey ve Şişlik var sizce ne olabilir şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Klinik Proktoloji Uzmanı
  Merhaba
  Kıl dönmesi apsesi olabilirsiniz. Acilen genel cerrahi uzmanına gitmelisiniz.Apseyi boşaltmak gerekebilir.(Not:Ulusal Cerrahi Kongresinde olduğumdan sorunuzu geç cevapladım.Kusura bakmayın)
  Geçmiş olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir