Kıl Dönmesi Nerede Olur

Bazı hastalıklar oluş yeri ve belirtileri ile kolayca anlaşılmaktadır. Onlardan biride Pilonidal Sinüs olup, daha anlaşılır olması için halk arasındaki tabiri Kıl Dönmesi diyebilirim. Her ne kadar kıl batması ile karıştırılsa da hastalığın yapısını öğrendikten sonra kıl batması ile karışmayacak kadar farklı olduğunu göreceksiniz. Konuyu daha net anlayabilmek için hastalığı ve yapısına bakmak gerekir.

Pilonidal Sinüs Nedir? Hastalığı tarif etmek gerekirse erkeklerde en sık görülen makat hastalığıdır. Kadınlarda görülme riski daha düşük olup, özellikle 15-35 yaş arası erkeklerde risk bir hayli artmaktadır. 35 Yaş sonrası cildin sertleşmesi ile risk giderek azalmaktadır. Hastalığın nedeni özellikle baş, ense ve vücudun farklı yerlerinden dökülen kıl, tüy gibi maddelerin kuyruk sokumu bölgesine kayarak oradan cildi delerek cilt altına girmesi halidir. İlk başlarda ciddi bir belirti ve şikayete neden olmayan bu durum ilerleyen süreçte makatta akıntı, kötü koku, şişlik, iltihap gibi bir çok belirtisi görülür. Erken süreçte anlamanın en kolay yolu makatta giriş deliğine dikkat etmekle mümkündür. Tabii ki bu hastalığın bir türü olup, bunun dışında göbek ve parmaklarda çok nadirde olsa görülür. Şimdi bununla ilgili daha fazla detayı ele alalım.

Kuyruk Sokumu Bölgesinde

Evet arkadaşlar Pilonidal Sinüs nerede görülür sorusunun en önemli cevabı kuyruk sokumu bölgesinde olacaktır. Kuyruk sokumu vücudun neresindedir? diye soracak olursanız omurların bitip kalçanın başladığı nokta diyebiliriz. Diğer bir tarif ile anüs deliğinin 7-8 cm yukarısı şeklinde tarif edilebilir.

Saç Kılları Kuyruk Sokumuna Bölgesine Dökülür: Kuyruk sokumunda kıl dönmesinin en önemli nedeni saç kılları olup, cilt altından çıkarılan kılları incelediğinizde bunu çok net anlarsınız. İnsanlardaki saç yapısı 80.000 ile 140.000 greft (saç teli) olup, bu saçlar 2 ile 10 yıl arasında yaşar ve ölerek dökülür, yerine yenisi çıkmaktadır. Yani yetişkin bir insanın normal şartlarda günlük 70-80 tele kadar saçları yenilenme kapsamında dökülmektedir. Günlük dökülen saç sayısı 100 greft ve üzeri olması halinde tehlikeli olmaktadır. Bu konu daha çok saç uzmanları ve dermatologların alanı olup, ayrıca http://www.sachastaliklari.net sitesinden Op. Dr. Atilla KAYA’nın saç dökülmesi ile ilgili konularına bakabilirsiniz.

Kuyruk sokumu bölgesinde dökülen saç kılları yürüyüş esnasında adeta bir matkap ucu gibi cildi delme özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle Pilonidal Sinüs hastalarının anüs bölgesinde bir yada birden fazla delik (kılların giriş, çıkış) deliği görülür.

Kuyruk Sokumunda Kıl Dönmesi Belirtileri

Bu hastalığın ilk başlangıç noktası her zaman ilk kılın girişi ile başlamaktadır. Her hangi bir şikayete ve ilk başlarda belirtiye neden olmayan bu durum daha çok ilerleyen evrelerde cilt altında biriken kılların artması ve vücudun önlem alması sonucu ortaya çıkmaktadır.

Makatta Akıntı / Pis Koku: Pilonidal Sinüs hastalarında ilk görüntülerden biri akıntı yada akıntının mümkün olmaması halinde iltihap olacaktır. Genelde %90 makat akıntısı olmaktadır. Akıntıya neden olanı ise cilt altında biriken kıllar olup, daha doğrusu onları saran zarın (kapsülün) zarar görmesidir. Vücut cilt altına giren kılları yabancı madde kabul edip, onların cilde temasını önlemek için onları koruyucu zar ile kaplamaktadır. Fakat insanların sert oturuşuna dayanamayan bu kapsül zarar görmekte ve çoğu zaman patlamaktadır. Makat ağrısı ve ateşlenme gibi sorunlara neden olan bu durum vücudun yeniden harekete geçmesini sağlayacaktır. Vücut kılları tekrar zar ile kaplayana kadar onları imha etmek için bir sıvı salgılamaktadır. Her hangi bir işe yaramayan bu sıvı cilt dışına çıkmak için kılların giriş deliğini kullanırlar. Çıkabilmesi halinde günlük 2-3 damla olarak iç çamaşırınızı ıslatır ve kötü bir kokuya neden olacaktır.

Makatta Şişlik ve İltihap
Yukarıda belirttiğim sıvı her zaman cilt dışına kolayca çıkma imkanı bulamayabilir. Kılların giriş deliği tıkanması halinde bu mümkün olmayacaktır. Bu durumda cilt dışına çıkamayan sıvı şişlik ve iltihaba neden olacaktır. Aynı zamanda ciddi anüs ağrısı da görülen bu süreçte iltihap boşaltılması gerekir.

Göbekte Kıl Dönmesi

Evet arkadaşlar %95 gibi kuyruk sokumunda görülen Pilonidal Sinüs aynı zamanda bir çoğunuzun ilk defa duyacağı şekilde göbekte de olmaktadır. Tabii ki çok yaygın olmasa da bunun içinde tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Göbekte kıl dönmesi nerede olur? derseniz bir çoğunuzun da tahmin edeceği gibi göbek çukuru yada göbek deliği dediğimiz kısımda oluşmaktadır. Kuyruk sokumunda olduğu gibi kılların göbek çukuruna dökülmesi ve orada birikmesi ile oluşmaktadır. Hastalığın belirtisi genelde iltihap olup, aynı zamanda şişliğe neden olmaktadır.

Göbekte Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılır? Genel cerrahi uzmanları bu konuda ameliyatı önerse de siz kendi kendinize tedaviyi denemelisiniz. Çünkü ameliyat ile göbek deliği alınmakta olup, düz bir karına sahip olursunuz. Özellikle denize girerken falan çokk dikkat çekici olan bu durum kişiyi estetik açıdan etkilemektedir.

Banyoda Her Gün Temizleyin: Göbekte kıl dönmesi probleminde ameliyata onay vermeden önce mutlaka evinizde kendi kendinize çözüm aramalısınız. Bunun için ilk yapılması gereken banyoda ucu pamuklu bir çubuk ile göbek deliğinin içi temizlenmelidir. Bunun için bir süre günlük banyo alışkanlığı edinin ve her banyoda göbek deliğini biraz daha ileri götürecek şekilde gerçekleştirin. Bu şekilde çukur içinde biriken kıl, tüy gibi yabancı maddeleri temizlemeniz olasıdır. Bu şekilde çözüm bulamazsanız ameliyat olmaya karar verirsiniz.

Parmaklarda Kıl Dönmesi

Pilonidal Sinüs nerede olur? son cevabımız parmaklar olup, binde, on binde bir gibi düşük ihtimal olduğunu belirtmeliyim. Daha çok erkek berberlerinde görülen bu sorun meslekleri ile alakalı olduğu düşünülmektedir. Saç kesimi yaptığı esnada parmaklarında oluşan delik ile cilt altına girmektedir. Dediğim gibi çok nadir görülen bir durum olup, çok fazla üzerinde durmaya gerek yoktur.

Kadınlarda Kıl Dönmesi Olur mu?

En çok sorulan sorulardan biride bayanlarda kıl dönmesi olur mu? şeklinde olup, yukarıda da belirttiğim şekilde kadınlarda Pilonidal Sinüs riski taşımaktadır. Fakat görülme riski erkeklere göre %90 daha az olduğu söylenebilir. Nereden biliyorsun? derseniz genel cerrahi uzmanlık hayatımda yaklaşık 30 yıl oldu bir çok kadına kıl dönmesi ameliyatı yaptığımı söyleyebilirim. Bu arada benim kim olduğumu merak edenler için ben Op. Dr. Seher Şirin Genel Cerrahi ve Proktoloji (Makat Hastalıkları) uzmanıyım.

Yüzde Kıl Dönmesi Olur mu?
İnternet teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte bir çok asılsız bilgi çok kolay bir şekilde paylaşılır hale gelmiştir. Onlardan biride yüzde Pilonidal Kist olup, geçtiğimiz günlerde Hürriyet Gazetesinin İnternet sayfasında yüzde kıl dönmesi şeklinde bir video paylaştılar aslında o video yıllardır youtube.com’da yer alan bir görüntü olup, bir erkek vatandaş cımbızla yüzünden uzunca bir kılı çekerek çıkarmaktadır. Bu sorunun adı kıl dönmesi değil, kıl batmasıdır. Özellikle kadınların bacaklarında epilasyon yada ağdaya bağlı olarak sık görülmektedir. Cilt dışına çıkamayan kıl cilt altında uzar ve bir müddet sonra sivilceye benzer şişliğe neden olmaktadır.

Bacakta Kıl Dönmesi Olur mu?
Bu hususta son bilgiyi bacaklar ile ilgili hususa verelim. Bacaklarda kıl dönmesi olmaz. Onun yerine kadınlarda (Ağda ve Epilasyon Yapanlarda) kıllar kökünden alındığı için kıl batması görülmektedir. Ciddi bir sorun değildir.

Kıl Dönmesi Hangi Bölgede Olur

Evet arkadaşlar bu konuda aktaracaklarımız bu kadar olup, ben Doktor Seher Şirin olarak bu uzun yazıyı okuma zahmetine katlanan herkese teşekkür ederim. Bu konuda sormak istediğiniz soruları aşağıdaki soru ve yorum formundan iletebilirsiniz. Hastalarımdan geri kalan zamanlarda içtenlikle cevaplayacağım.

Güncelleme tarihi: 10 Kasım 2016 — 13:45

221 Yorum

Yorum yap
 1. Kuyruk sokumumda bi aci hissediyorum ama herhangi bir sivilce yok acaba kil donmesi baslagicimidir
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  İdeaklinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Muayeneyle bakıp kıl giriş deliği ve altta kist,küçük şişlik açısından değerlendirmek gerekir.Erken dönemde muayene olup teşhis kesinleşirse küçük bir ameliyat ile kurtulabilirsiniz.
  Geçmiş olsun

 2. Merhaba bir sorum olacakti
  Anus bölgesinin yandinda kucuk bir delik var bu kil dönmesj olabilirmi ?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  İdeaklinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Sık sık akıntı ,apse oluyorsa büyük olasılıkla fistüldür. Makata yakın delik olduğunda kıl dönmesi pek düşünülmez. Muayene sonrasında fistül teşhis konursa ilerlemeden ameliyat olmalısınız.
  Geçmiş olsun

 3. Hocam merhaba.. Makat çevresinde çok yakın yerde 3 adet yan yana nohut büyüklüğünde sivilve gibi ucu beyaz kitleler var, oturduğum zaman ve tuvalete çıktığım zaman ağrı yapıyor kısa zamanda doktora görüneceğim fakat bilgi almak istiyorum. Acaba benim sorunum nedir? teşekkürler..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Genel Cerrahi Uzmanı
  Makatın yakın çevresinde kıl dönmesi fazla görülmez.Kıl dibi iltihabı(folikülit) veya makat apseleri olabilir.Vakit geçirmeden muayene olmalısınız,gecikirseniz apseleşebilir,apse de makat fistülüne dönebilir.
  Geçmiş olsun

 4. slm hayırlı akşamlar doktorbey kuyruk sokumumun tam oldugu bölgede şişkinlik var bunun sebebi nedir
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Genel Cerrahi Uzmanı
  Çok büyük olasılıkla o bölgedeki şişlikler kıl dönmesidir. Kıl dönmesi ameliyat gerektiren bir hastalıktır.Ameliyatın daha küçük boyutta olabilmesi için erken dönemde tedavi olmanızda fayda var.
  Geçmiş olsun

 5. Hocam Merhaba, pubis ile klitoris arasında diş dudakların tam birleştiği alanda yaklaşık 10 senedir aralıklarla akıntı oluyor. Hatta bu akıntı kötü kokulu. Kuş gözü gibi bir delik var orada. Sizce bu kıl dönmesi midir? Cerrahi müdahale mi yoksa ilaç tedavisi mi önerirsiniz?? Malesef utandığım için doktora gidemiyorum.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Genel Cerrahi Uzmanı
  Büyük ihtimalle kıl dibi iltihabı ya da folikülit dediğimiz bir durum söz konusu.Genellikle ameliyat gerektirmez. Aynı bölgede yıllarca süren durum olduğunda o bölge ameliyatla çıkarılabilir.Kesin bir şey söylemek için görmek gerekir.
  Geçmiş olsun

 6. Hocam kuyruk sokumunun bitiminde sag alt tarafta küçük bi sivilce var.ve bu sivilcenin arka tarafinda zaman zaman yumurta büyüklüğünde bi sisme oluyo ..yürüyemez duruma getiriyor beni.. daha sonra kan akintisi başlıyor ve kötü bi koku oluşuyor..acaba bu nedir kıl dönmesi olabilir mi ..yada önereceğiniz bişey var mi.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Genel Cerrahi Uzmanı
  Çok büyük olasılıkla kıl dönmesi hastalığınız var. Zaman zaman apseleşiyor,sonra patlayıp akıyor. Önce muayene olup teşhisi kesinleştirmelisiniz,sonra vakit kaybetmeden ameliyat olmalısınız. Çünkü her iltihaplanması hastalığı biraz daha ileriye taşır. Ameliyattan önce mikrosinüsektomi yöntemini araştırmanızı öneririm.
  Geçmiş olsun

 7. Hocam tam kalca kemigmde kucuk bi siskinlik var iltihap sivi kasinti yok o kisma deyince agri var sadece kıl dönmsi degl deyin
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Genel Cerrahi Uzmanı
  Kuyruk sokumu kemiği üzerindeki şişlikler genellikle kıl dönmesidir (kıl dönmesi değil dersem kemiğe ait daha kötü hastalıklar saymam gerek).Akıntı ve kaşıntı olması şart değil. Vakit geçirmeden muayene olursanız hastalık ilerlemeden kesin teşhis ve tedavinizi olabilirsiniz.
  Geçmiş olsun

 8. Hocam yumurtalik ile anüs arasindaki boşlukta findik kadar şişlik var. Çok ağrı yapiyor. Sıkınca üstünden ve anus tarafindan iltihap gibi sıvı cikiyor. Ne okabilir acava. Kil dönmesi orada olurmu
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Genel Cerrahi Uzmanı
  Hastalığınız kıl dönmesi değil. Makat apsesi ve fistülü tarifliyorsunuz. Muayenede iltihap ve apse varsa küçük bir müdahale ile boşaltılmalı. İlk oluşumundan sonra 3 ay geçtiyse fistül oluşmuştur.Makattan akıntı gelmesi de bu teşhisi destekler.Fistül ameliyat gerektiren bir hastalıktır.
  Geçmiş olsun

 9. gecen sene kuyruk sokumundan kil donmesi ameliyati oldum ve cok sıkıntı yaşadım çok özen gösteriyorum temizliğe ama yine de bugun göbek deliğimde olan kılları gördüm kökten değil sadece kulak içindeki kıllar gibiydi kolayca cımbızla üstünden alıp temizledim bu bir sorun yaratır mı korktugum icin endiseleniyorum. Tesekkürler.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Genel Cerrahi Uzmanı
  Bir sorun yaratmaz. Ara sıra o bölgede düşmüş olan kılları da temizleyerek uzaklaştırmanız faydalı olur.
  Geçmiş olsun

 10. Hocam kuyruk sokumunun bittigi yerin sol ust kisminda iltihabik derecede kil donmesinden supheleniyorum.o kutleyi hafif sikinca iltihap geliyor yardimci olurmusunuz.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Genel Cerrahi Uzmanı
  Çok büyük olasılıkla kıl dönmesi hastalığınız var. Kıl dönmesi hastalığı ameliyat olmadan geçmez. Ameliyattan önce mikrosinüsektomiyi araştırmalısınız.
  Geçmiş olsun

 11. Meraba hocam ben temmuz ayında böyle bir olay yaşadım kıl dönmesi yanlış teşhis koydular ilk sonra baya ilerledi bu ateşim 39 lari buldu ve kusmalar başladı en son kıl dönmesi dediler apse yi boşalttılar baya derine inmişti yalnız bana ameliyat olmalısın gibi birşey falan demediler veya ameliyat olunması şart mı ?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Klinik Genel Cerrahi Uzman
  Kıl dönmesi apsesi oluştuktan sonra önce apse boşaltılır. Apse tedavisinden 1 ay sonra kıl dönmesi ameliyatı yapılabilir. Kıl dönmesi ameliyatsız geçmez. Apse ameliyatı da kıl dönmesi ameliyatıyla aynı şey değildir.
  Geçmiş olsun

 12. selam hocam benimde göbeğin aşağında sivilceye benzer bi şişlik var dokununca çok ağrıyor yürdüğümde de problem çıkcarıyor ve bi ara sıkmaya kalkıştım iltihaba benzer bi sıvı aktı sizce bu nedir
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Muhtemelen cilt altında yağ kisti iltihaplanması var. Sıkmaya çalışmayın. Genellikle kendiliğinden geçer.Ağrı artarsa muayene olmalısınız.
  Geçmiş olsun

 13. Slm hocam benim 8 gündür sag kasigimin altinda bacak kivriminin orada cok aşırı şişme kızarıklık ve ağrı var ilk farkettigimde dr a gittim bna dextrocin isminde 2 krem ve aumentin antibiyotik verdi antibiyotik bitti ve bu kremi kullanmadan once daha küçük ve sadece el degince aciyordu kremi kullanmaya basladim baslayali daha büyük ve artık adım bile atamaz oldum gece gündüz sanciyor ve kara merhem adinda ihtiyol krem aldm onunda bi faydasını göremedim sadece biraz yakio ve şişlik sertlesior be yapmaliyim lutfen bana yardımcı olun ameliyatlik bi durum olabilir mi
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Muhtemelen kasığınızda basit bir kıl dibi iltihabı olarak başladı,ilaçlar fayda etmediğinden apseleşti. Eğer apse varsa küçük bir müdahaleyle boşaltılmasında fayda var.Fazla bekletmemenizi öneririm.Aksi taktirde iltihap büyür ve ciddi sonuçlara sebep olabilir.
  Geçmiş olsun

 14. Hocam bende suan kil donmesi var ameliyat olucam yakinda ama simdide gobek cukurunda pis koku ve kanama fark ettim, ne olabilir
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Kıl dönmesi ameliyatınızı fazla geciktirmemelisiniz. Ameliyattan önce kıl dönmesinden kolayca kurtulmak için mikrosinüsektomiyi araştırmalısınız. Göbeğinizde de kıl dönmesi,omfolit denilen göbek iltihabı olabilir,muayene etmek gerekir.
  Geçmiş olsun

 15. Iyi gunler hocam yasim 25 3ay oncesinde bende kil dönmesinden ameliyat oldum suan cok rahatim sukur ama kafami karistiran bi durum var gogüs bolgemde surekli bi siskinlik oluyor sonra icinden irin cikiyor o bolgede kil dönmesi olur mu yardimci olursaniz cok sevinirim simdiden tesekkur ederim
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Muhtemelen basit bir kıl dibi iltihabı,ya da orada olan bir yağ kistinin sık sık iltihaplanması.Eğer sık iltihaplanıp sorun çıkarıyorsa iltihapsız bir dönemde alınabilir.
  Geçmiş olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir