Kıl Dönmesi Nerede Olur

Bazı hastalıklar oluş yeri ve belirtileri ile kolayca anlaşılmaktadır. Onlardan biride Pilonidal Sinüs olup, daha anlaşılır olması için halk arasındaki tabiri Kıl Dönmesi diyebilirim. Her ne kadar kıl batması ile karıştırılsa da hastalığın yapısını öğrendikten sonra kıl batması ile karışmayacak kadar farklı olduğunu göreceksiniz. Konuyu daha net anlayabilmek için hastalığı ve yapısına bakmak gerekir.

Pilonidal Sinüs Nedir? Hastalığı tarif etmek gerekirse erkeklerde en sık görülen makat hastalığıdır. Kadınlarda görülme riski daha düşük olup, özellikle 15-35 yaş arası erkeklerde risk bir hayli artmaktadır. 35 Yaş sonrası cildin sertleşmesi ile risk giderek azalmaktadır. Hastalığın nedeni özellikle baş, ense ve vücudun farklı yerlerinden dökülen kıl, tüy gibi maddelerin kuyruk sokumu bölgesine kayarak oradan cildi delerek cilt altına girmesi halidir. İlk başlarda ciddi bir belirti ve şikayete neden olmayan bu durum ilerleyen süreçte makatta akıntı, kötü koku, şişlik, iltihap gibi bir çok belirtisi görülür. Erken süreçte anlamanın en kolay yolu makatta giriş deliğine dikkat etmekle mümkündür. Tabii ki bu hastalığın bir türü olup, bunun dışında göbek ve parmaklarda çok nadirde olsa görülür. Şimdi bununla ilgili daha fazla detayı ele alalım.

Kuyruk Sokumu Bölgesinde

Evet arkadaşlar Pilonidal Sinüs nerede görülür sorusunun en önemli cevabı kuyruk sokumu bölgesinde olacaktır. Kuyruk sokumu vücudun neresindedir? diye soracak olursanız omurların bitip kalçanın başladığı nokta diyebiliriz. Diğer bir tarif ile anüs deliğinin 7-8 cm yukarısı şeklinde tarif edilebilir.

Saç Kılları Kuyruk Sokumuna Bölgesine Dökülür: Kuyruk sokumunda kıl dönmesinin en önemli nedeni saç kılları olup, cilt altından çıkarılan kılları incelediğinizde bunu çok net anlarsınız. İnsanlardaki saç yapısı 80.000 ile 140.000 greft (saç teli) olup, bu saçlar 2 ile 10 yıl arasında yaşar ve ölerek dökülür, yerine yenisi çıkmaktadır. Yani yetişkin bir insanın normal şartlarda günlük 70-80 tele kadar saçları yenilenme kapsamında dökülmektedir. Günlük dökülen saç sayısı 100 greft ve üzeri olması halinde tehlikeli olmaktadır. Bu konu daha çok saç uzmanları ve dermatologların alanı olup, ayrıca http://www.sachastaliklari.net sitesinden Op. Dr. Atilla KAYA’nın saç dökülmesi ile ilgili konularına bakabilirsiniz.

Kuyruk sokumu bölgesinde dökülen saç kılları yürüyüş esnasında adeta bir matkap ucu gibi cildi delme özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle Pilonidal Sinüs hastalarının anüs bölgesinde bir yada birden fazla delik (kılların giriş, çıkış) deliği görülür.

Kuyruk Sokumunda Kıl Dönmesi Belirtileri

Bu hastalığın ilk başlangıç noktası her zaman ilk kılın girişi ile başlamaktadır. Her hangi bir şikayete ve ilk başlarda belirtiye neden olmayan bu durum daha çok ilerleyen evrelerde cilt altında biriken kılların artması ve vücudun önlem alması sonucu ortaya çıkmaktadır.

Makatta Akıntı / Pis Koku: Pilonidal Sinüs hastalarında ilk görüntülerden biri akıntı yada akıntının mümkün olmaması halinde iltihap olacaktır. Genelde %90 makat akıntısı olmaktadır. Akıntıya neden olanı ise cilt altında biriken kıllar olup, daha doğrusu onları saran zarın (kapsülün) zarar görmesidir. Vücut cilt altına giren kılları yabancı madde kabul edip, onların cilde temasını önlemek için onları koruyucu zar ile kaplamaktadır. Fakat insanların sert oturuşuna dayanamayan bu kapsül zarar görmekte ve çoğu zaman patlamaktadır. Makat ağrısı ve ateşlenme gibi sorunlara neden olan bu durum vücudun yeniden harekete geçmesini sağlayacaktır. Vücut kılları tekrar zar ile kaplayana kadar onları imha etmek için bir sıvı salgılamaktadır. Her hangi bir işe yaramayan bu sıvı cilt dışına çıkmak için kılların giriş deliğini kullanırlar. Çıkabilmesi halinde günlük 2-3 damla olarak iç çamaşırınızı ıslatır ve kötü bir kokuya neden olacaktır.

Makatta Şişlik ve İltihap
Yukarıda belirttiğim sıvı her zaman cilt dışına kolayca çıkma imkanı bulamayabilir. Kılların giriş deliği tıkanması halinde bu mümkün olmayacaktır. Bu durumda cilt dışına çıkamayan sıvı şişlik ve iltihaba neden olacaktır. Aynı zamanda ciddi anüs ağrısı da görülen bu süreçte iltihap boşaltılması gerekir.

Göbekte Kıl Dönmesi

Evet arkadaşlar %95 gibi kuyruk sokumunda görülen Pilonidal Sinüs aynı zamanda bir çoğunuzun ilk defa duyacağı şekilde göbekte de olmaktadır. Tabii ki çok yaygın olmasa da bunun içinde tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Göbekte kıl dönmesi nerede olur? derseniz bir çoğunuzun da tahmin edeceği gibi göbek çukuru yada göbek deliği dediğimiz kısımda oluşmaktadır. Kuyruk sokumunda olduğu gibi kılların göbek çukuruna dökülmesi ve orada birikmesi ile oluşmaktadır. Hastalığın belirtisi genelde iltihap olup, aynı zamanda şişliğe neden olmaktadır.

Göbekte Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılır? Genel cerrahi uzmanları bu konuda ameliyatı önerse de siz kendi kendinize tedaviyi denemelisiniz. Çünkü ameliyat ile göbek deliği alınmakta olup, düz bir karına sahip olursunuz. Özellikle denize girerken falan çokk dikkat çekici olan bu durum kişiyi estetik açıdan etkilemektedir.

Banyoda Her Gün Temizleyin: Göbekte kıl dönmesi probleminde ameliyata onay vermeden önce mutlaka evinizde kendi kendinize çözüm aramalısınız. Bunun için ilk yapılması gereken banyoda ucu pamuklu bir çubuk ile göbek deliğinin içi temizlenmelidir. Bunun için bir süre günlük banyo alışkanlığı edinin ve her banyoda göbek deliğini biraz daha ileri götürecek şekilde gerçekleştirin. Bu şekilde çukur içinde biriken kıl, tüy gibi yabancı maddeleri temizlemeniz olasıdır. Bu şekilde çözüm bulamazsanız ameliyat olmaya karar verirsiniz.

Parmaklarda Kıl Dönmesi

Pilonidal Sinüs nerede olur? son cevabımız parmaklar olup, binde, on binde bir gibi düşük ihtimal olduğunu belirtmeliyim. Daha çok erkek berberlerinde görülen bu sorun meslekleri ile alakalı olduğu düşünülmektedir. Saç kesimi yaptığı esnada parmaklarında oluşan delik ile cilt altına girmektedir. Dediğim gibi çok nadir görülen bir durum olup, çok fazla üzerinde durmaya gerek yoktur.

Kadınlarda Kıl Dönmesi Olur mu?

En çok sorulan sorulardan biride bayanlarda kıl dönmesi olur mu? şeklinde olup, yukarıda da belirttiğim şekilde kadınlarda Pilonidal Sinüs riski taşımaktadır. Fakat görülme riski erkeklere göre %90 daha az olduğu söylenebilir. Nereden biliyorsun? derseniz genel cerrahi uzmanlık hayatımda yaklaşık 30 yıl oldu bir çok kadına kıl dönmesi ameliyatı yaptığımı söyleyebilirim. Bu arada benim kim olduğumu merak edenler için ben Op. Dr. Seher Şirin Genel Cerrahi ve Proktoloji (Makat Hastalıkları) uzmanıyım.

Yüzde Kıl Dönmesi Olur mu?
İnternet teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte bir çok asılsız bilgi çok kolay bir şekilde paylaşılır hale gelmiştir. Onlardan biride yüzde Pilonidal Kist olup, geçtiğimiz günlerde Hürriyet Gazetesinin İnternet sayfasında yüzde kıl dönmesi şeklinde bir video paylaştılar aslında o video yıllardır youtube.com’da yer alan bir görüntü olup, bir erkek vatandaş cımbızla yüzünden uzunca bir kılı çekerek çıkarmaktadır. Bu sorunun adı kıl dönmesi değil, kıl batmasıdır. Özellikle kadınların bacaklarında epilasyon yada ağdaya bağlı olarak sık görülmektedir. Cilt dışına çıkamayan kıl cilt altında uzar ve bir müddet sonra sivilceye benzer şişliğe neden olmaktadır.

Bacakta Kıl Dönmesi Olur mu?
Bu hususta son bilgiyi bacaklar ile ilgili hususa verelim. Bacaklarda kıl dönmesi olmaz. Onun yerine kadınlarda (Ağda ve Epilasyon Yapanlarda) kıllar kökünden alındığı için kıl batması görülmektedir. Ciddi bir sorun değildir.

Kıl Dönmesi Hangi Bölgede Olur

Evet arkadaşlar bu konuda aktaracaklarımız bu kadar olup, ben Doktor Seher Şirin olarak bu uzun yazıyı okuma zahmetine katlanan herkese teşekkür ederim. Bu konuda sormak istediğiniz soruları aşağıdaki soru ve yorum formundan iletebilirsiniz. Hastalarımdan geri kalan zamanlarda içtenlikle cevaplayacağım.

Güncelleme tarihi: 10 Kasım 2016 — 13:45

221 Yorum

Yorum yap
 1. Merhaba hocam tam kuyruk sokumumdaki kemik cok ağrıyor oturunca kalkamiyorum üstüne çok oturamiyorum kıl dönmesi olabilirmi

 2. Merhaba hocam benim sag bacakta tam baldırın bitip kalçanın başladıgı kısımda yani kuyruk sokumundan 6 7 cm uzakta aşsagı kısımda ve yan bacagın ortası hizasında sivilce çıktı 1 aydıe günde 12 saat sandalyede oturuyorum o yüzden olabilirmi kıl dönmesi orda cıkarmı

 3. Hocam makat hizasında 4 cm yanında bi şişlik var önce sivilce çıktı sonra patlattım sonra oluştu bu nedir ağrı sızı yok denecek kadar az.

 4. Hocam benim poponun sağ tarafinda yakınlık derecesi neye gorw baz aliniyor bilmiyorum ama makat tarafinda degil de dış tarafinda etrafı kırmızı ortasi beyaz bir yara var. Oturunca agiriyor acaba kıl dönmesi mi ? Yorumları ve analizinizi okuyunca o bilgede pek rastanilmayan bir.durum kil donmesi icin ama agri ve diger ozellikler benzerlikler gosteriyor. 2 gündür olmus. Yorumunuzu alabilir miyim hocam. ?

 5. Hocam 13 yaşında ki kızımın iki göğsünün arasında kaşıntıdan dolayı sivilce gibi birşeyler çıktı kahverengi renginde doktora gittik yağ bezesi yada kıl dönmesi olabilir dedi orada kıl dönmesi olabilir mi ?

 6. Hocam popomun sol yanağıda bir şişlik çıktı fındık kadar ne ağrı acı yok nedir acaba ? Sıkınca hafif sıvı çıkıyor

 7. Hocam tam makat deliğinde topak şeklinde şişlik var ne olabilir hafif agrı yapıyor

 8. Hocam testisimde 1.5 yıldır sivilce gibi birşey var sıkınca çok az bir beyaz katımsı birşey çıkıyor ağrı sızı yapmıyor içinde hafif küçük bir sertlik var acaba ne olabilir hocam

 9. Hocam benim kuyruk sokumu değilde poponun sağ yanağında sivilce veya çıban gibi bişey çıktı rahatsız ediyor otururken , etrafı hafif kırmızı onu sıktım içinden ilk önce az miktarda grimsi sıvı sonra kan gelmeye başladı acaba kıl dönmesi olma ihtimali varmıdır ? kıl dönmesi değilse de bu normal sivilce gibi değil biraz büyük.Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

 10. 23 haftalık gebeyim kuyruk sokumumda şişlik oluştu otururken sadece dik oturabiliyorum yatarken de sırt üstü yatamıyorum ağrım yok sadece dokununca acı hissediyorum o bölgemin tüylerini hiçbir zaman almadım zaten gün içinde hep banyo yapan biriyim ne yapmam gerekiyor anestezi alıp da orayı kestiremem

 11. Hocam salı günü kuyruk sokumu üstünde çıkan şişlik nedeniyle doktor a başvurdum ve baktı direk kıl dönmesi dedi müdahale odasına alıp jiletle ufak bi yer açıp oradaki apse yi boşalttı antibiyotik verdi kullanıyorum ama şuan. Yine şiş ve ağrı yapıyor hep hocam sizce bu gerçekten kıl dönmesimi ameliyat olmak şart mı ne yapmam lazım yardım edin lütfen hocam

 12. Selam hocam makat yananlarinidaki kılları ve kuyruk sokumu ve bel bölgesindeki killari jilet ile aldım bir kere bugün acaba kil donmesi veya herhangi bir sorun yaşar miyim teşekkürler

 13. hocam tam anüs deliğinin altında sivilce büyüklüğü kadar birşey var oturunca ağrıyor . acaba bi bilginiz var mı
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  İdeaklinik Bakırköy Genel Cerrahi Uzmanı
  Makat etrafındaki bu tip enfeksiyonlar çoğunlukla makat apsesidir. Çok küçükse basit bir folikülit olabilir.Büyürse ve ağrınızda artma olursa muayene olun,apse ise küçük bir müdahaleyle apseyi boşaltmak gerekebilir.
  Geçmiş olsun

 14. Kuyruk sokumum şiş hamma birazde kirmizi otruyom beni rahatsiz ediyo acaba. Bu ne ola bilir hocam
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  İdeaklinik Bakırköy Genel Cerrahi Uzmanı
  Büyük ihtimalle kıl dönmeniz var ve kızarık,şiş olması iltihaplı olduğunu gösteriyor. Öncelikle enfeksiyonun tedavisi,sonra da ameliyat gerekecektir. Ameliyat olmadan önce sosyal hayatınızdan,işinizden fazla fedakarlık yapmamak için mikrosinüsektomiyi araştırmalısınız.
  Geçmiş olsun

 15. Hocam bacak arasında yani penisin hemen yan tarafında bir nohut büyüklüğünde bir şey sıktığımda agrıyor kıl dönmesi olduğunu düşünüyorum lütfen yardımcı olun.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  İdeaklinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Bahsettiğiniz yerdeki bu tip lezyonlar hastalık olarak adlandırılan kıl dönmesi değildir. Tahminen kıl dibi iltihabı (folikülit ) veya ter bezi iltihabı (hidroadenit) olabilir. Genellikle ameliyat gerektirmez. Kesin bir şey söylemek için lezyonu görmek gerekir.
  Geçmiş olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir