Op. Dr. Atilla KAYA

En hassas yer olarak nitelenen anal bölgede görülen hastalıklar diğerlerinden daha fazla ciddiye alınmalı ve tedavisinde sadece bilgi değil, el tecrübesi gerekir. Sizde böylesi problemlerden birini yaşıyorsanız mutlaka tecrübeli bir genel cerrahi uzmanı bulmalısınız. Sadece genel cerrahi ihtisası yeterli olmayıp, aynı zamanda Proctoloji yani makat hastalıklarında ihtisas yapmış olmasına önem veriniz. Size bu konuma uyan hekimlerden birini Op. Dr. Atilla KAYA’yı tanıtmak istiyorum. Kendisine ulaşmak için 0212 572 72 65 numaralı telefonu hafta içi ve Cumartesi günleri mesai saatleri içerisinde arayabilirsiniz.

Op. Dr. Atilla KAYA Kimdir?
1961 Yılında Adana’nın Ceyhan ilçesinde doğmuş olup, ilk ve orta öğrenimi Adana ve Malatya’da geçmiştir. 1980 Yılında başladığı Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesin’den doktor olmuştur. 1986 Yılında ilk görev yeri olarak Mardin Nusaybin olup, çeşitli kamu hastanelerinde görev yapmıştır.

IDEA Bakırköy Kliniğinde Görev Yapıyor
Uzun yıllar Adana’da hizmet veren Op. Dr. Atilla KAYA 2004 yılı sonrası İstanbul’a yerleşmiş olup kurucusu olduğu IDEA Klinikt Op. Dr. Seher Şirin ile birlikte genel cerrahi alanında hasta kabulüne devam etmektedir.  SGK mensubu hastaların muayenesinden ücret alınmamaktadır. 2014 Yılı sonrası klinik sayısı 6’ya yükselmiş olup, İstanbul’da (Kadıköy ve Şişli) yanı sıra Ankara ve İzmir ve Bursa klinikleri bulunmaktadır. Tüm şubelerinde randevulu hasta kabul edilmesi nedeniyle mutlaka randevu almalısınız. Op. Dr. Atilla KAYA’ya randevu oluşturmak için 0212 572 72 65 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Makat Hastaları Teşhis ve Tedavisini Gerçekleştiriyor
Bu güne kadar 10 bin ve üzeri makat hastalığı tedavisi gerçekleştirmiş olup, oldukça deneyimli bir hekimdir. İstanbul’da yaşayan yada gelme imkanı olanlar için teşhis ve tedavisini yaptığı makat hastalıklarını tanıyalım.

Kıl Dönmesi
Özellikle 15-35 yaş arası erkeklerde sık görülen kıl dönmesi (Pilonidal Sinus) hastalığının tedavisi yalnızca ameliyat ile yapılmaktadır. Yaklaşık 15 farklı yöntem geliştirilmiş olup, bir çoğu maalesef görüntüsü insanı korkutmaya yetmektedir. Fakat 2010 yılında Op. Dr. Atilla KAYA tarafından geliştirilmiş olan Mikro Sinusektomi kıl dönmesi ameliyatları arasında devrim niteliğindedir. Sadece 2×2 alanda yapılan kesi ile cilt altında biriken kıllar kapsülü ile birlikte çıkarılmakta ve hasta 10 dakika sonra taburcu edilmektedir. Mikro Sinüsektomi ile ilgili ayrıca sitemizde bilgilendirme yapılmıştır.

Hemoroid (Basur)
Kabız insanlarda sık görülen basur hastalığı içinde ikisi ameliyatsız tedavi olmak üzere 3 farklı tedavi yöntemi uygulamaktadır. 1. ve 2. Derece basur hastalarında Lazer ile tedavi edilirken 3. derece iç hemoroid hastaları ise kısa adı RBL olan Rubber Band Ligation yada halk arasındaki tabiri ile lastikle boğma yöntemi uygulamaktadır. En son evre 4. derece basur hastalarında ise Dünyanın en gelişmiş tedavi yöntemi THD uygulanmaktadır.

Makat Çatlağı (Anal Fissur)
Yine kabızlık problemi ve tam tersi ishal ile görülen sorunlardan biride Anal Fissür olup, halk arasında doğru bir tabir olan makat çatlağı kullanılmaktadır. Evet tabir oldukça doğru olup, makat iç kısmında küçük bir çizik ilk 10 gün içinde tedavi edilmemesi halinde kronik hale gelmektedir. Anal Fissur tedavisi içinde yine ameliyata gerek kalmayacak bir yöntemi Botox uygulamasını geliştirmiştir. Sadece 1 dakika içinde yapılan botoks ile anal fissur tedavisi kesinlikle ilk tercihiniz olmalıdır.

Kondilom (Makat Siğili)
Bulaşıcı bir hastalık olan makat siğili bir çok nedenle insana bulaşabilir. Ellerimizde görmeye alışkın olduğumuz siğilin makatta görülen hali olup, ciddi anlamda makat kaşıntısına neden olmaktadır. Tedavisi ameliyatsız yöntemlerle yapılmakta genelde Elektrokoter cihazı kullanılmaktadır. Cilt yüzeyine kadar buharlaştırılen kondilom hiç kalmamasına dikkat edilmelidir. Hasta 1 ay sonra kontrole çağrılıp, yeniden oluşanlar tekrar yakılması gerekir. 6 Aylık kontrol esnasında tekrarlama olmaması halinde hasta Hiv mikrobundan kurtulmuş sayılır.

Estetik Uygulamalar
Verdiği hizmetler sadece makat hastalıklarından ibaret olmayıp, aynı zamanda güzellik amaçlı bir çok hizmeti bulunmaktadır. Onlardan birisi ben aldırma olup, kanserleşme riski bulunan benlerden kurtulursunuz.

Ben Tedavisi
İnsanları estetik yönden rahatsız eden benler ilerleyen zamanlarda kanserleşme riski bulunmaktadır. Bir çok insan ben haritası ile benlerin büyüme, çoğalma vs gibi durumlarını kontrol altına almaktadır. Sürekli masraf ve endişe dolu bir süreç olup, bu şekilde yaşamak yerine sadece 10 dakika gibi kısa sürede ben aldırma yapmanız en doğalıdır. Lazer, Radyo Frekans ve Elektrokoter gibi cihazlarla yapılır. Lazer ile hiç bir iz kalmazken, diğerleri ise farkedilmesi oldukça zor bir iz bırakabilir. Ben aldırma ameliyatı kesinlikle önerilmez.

Kaş Ekimi
2005 Yılında başladığı Saç Ekimi uygulamasına geçtiğimiz yıl işlerinin yoğunluğu nedeniyle son vermiş olup, halen Kaş Ekimi, Sakal Ekimi ve Bıyık Ekimi gibi uygulamalara devam etmektedir. Kaş dökülmesi, kaza, yanık, yada kaş kalınlaştırma işlemleri için enseden alınan kıl kökleri FUE yöntemi ile nakil edilmektedir. Yaklaşık 1-2 saat içinde sizi tanımayan insanlar kaş ekimi yaptırdığınızı kesinlikle anlayamaz.

Genel Cerrahi Uzmanı

Op. Dr. Atilla KAYA Soru Cevap
Aşağıda yer alan soru ve yorum formundan kendisine sorularınızı iletebilirsiniz. En kısa sürede sorunuza burada bizzat kendisi yanıt vermektedir.

135 comments

 1. Merhaba hocam benim 2 buçuk yaşında bir oğlum var ve 28 günlük kem apse oluştu makatında ve tedavi için ilaç verildi geçti şuan oğlum 2 buçuk yaşında ve makatın içinde ben gibi şişlik var kendini tekrarlamış mı oluyor

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Şişlik yeni başladıysa, ağrılı ve kızarıksa tekrarlamış olabilir. Görmeden bir şey denemez. Çocuk cerrahisi uzmanının görmesi ve tekrarladıysa erkenden tedaviye başlaması gerekir.

 2. Hocam şakakların açılması kellik anlamına mı geliyor

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Mevcut kılların dökülmesi kellik başlangıcı olabilir. Ama lokal dökülmede saçlı deri ile ilgili bir hastalık da olabilir. Bu nedenle cildiye uzmanının muayene etmesinde fayda var.

 3. İyi günler hocam Ankara dayım kliniğinizde kolonoskopi yapıyormusunuz yapıyorsanız ücreti nedir kolay gelsin

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Ankara’daki Op.Dr.Adil Altınsoy’a ulaşırsanız kendisi yapmasa bile güvendiği bir arkadaşına yönlendirecektir. 0505 119 36 90 no lu telefondan ulaşabilirsiniz.

 4. Ben oldum hocam arkadaşin biri korkuyor onun adinada sorduydum gaz kaçırmaya korkan benim arkadaş karından bağırsağin gecici dışarıya çıkarılması ile ilgili sorduydu pratikte yapılabilirmi. Birde ameliyattan sonra ölçümler normal çıktı basınç kontrollu oldum ama ben makat bölgemi çok gevşek hissediyorum bu normalmi öksürünce veya hapşurunca gaz kaçıracam diye korkuyorum. Karışıklık için ozür dilerim bi art niyetim yoktu olsa başka işim ve mail adresi kullanirdım. Bu ameliyat ile ilgili uzun dönemde sıkıntı yaşayan oldumu teşekkur ederim iyi günler

  • Birde kaçırma gibi bir sıkıntım olursa bunun kesin tedavisi varmı hocam

   • Op. Dr. Seher Şirin

    Ameliyattan sonra gaz tutamama olmadıysa bundan sonra da olmaz. Korkmanıza gerek olacak bir durum yok. Olursa duruma göre yapılabilen bazı tedaviler var.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Pratikte çatlak tedavisinde kolostomi (bağırsağın karına verilmesi) işlemi yapılmaz. Böyle bir tedavi yöntemi yoktur. Gaz kaçırma riski olursa dolgu tedavisi yapılabilir. Hiç biri kesin garanti değildir. Anal fissürde ilaç tedavisi, cerrahi olarak kası kesme ve cerrahinin yan etkilerinden çekinenler için botoks tedavisi seçenekleri vardır. Botoks tedavisi 5 dakika bile sürmeyen, hastanede yatış gerektirmeyen bir işlemdir.
   Sizde ameliyattan sonra gaz tutamama olmadıysa bundan sonra da olmaz. Korkmanıza gerek olacak bir durum yok.

 5. İyi günler hocam ben fissür ameliyatı oldum ilk günden beri ne ağrı ne kaçak bir sıkıntım olmadı yalnız makat bölgem çok gevşek gibi hissediyorum sanki gaz veya gaitamı tutamıyacakmış gibi ama tutabiliyorum. ameliyat olalı 10 gün oldu kesilen kasın kendini toplamadıgından mı böyle hissediyorum, böyle birşeyse eğer normale dönmesi yani normal insanlar gibi olması bir süreç mi gerektiyor hala ilaçların mı etkisi var tşk ederim

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Ameliyattan sonra geçen 10 gün içinde gazınızı tutamama yaşamadıysanız bundan sonra da yaşamazsınız. Bir önceki yorumunuzda ameliyat olacağım demişsiniz. Şimdi 10 gün önce olduğunuzu belirtiyorsunuz. Anlayamadım. Önceki sorunuza dönersek bundan sonra kesilen kasınızın dikilmesine gerek kalmayacaktır.

 6. İyi günler hocam bi yorumunuzda fissür için kesilen kas tekrar birleştirilir demişsiniz ben fissür ameliyatı olacagım botox denedim iyileşmedi ameliyat sonrası gaz veya gaita kaçırma riski gerçek olursa tekrar birlestirilme nasıl yapılıyor onu merak ettim tşk hocam

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Fissür ameliyatında internal sfinkter denilen iç kas kesilir. Gaz- dışkı kaçırma bu kasın hemen yanındaki dış kasın liflerinin de kesilmesinden olur. Bunu tekrar dikmek her zaman mümkün olmaz. Kas onarılması daha çok doğumda olan büyük kas yırtılmalarında uygulanır. Ameliyata bağlı olan kaçırmalarda dolgu maddesi de uygulanabilir. Botoksla iyileşmediyse beslenme ve dışkılama alışkanlığınızı gözden geçirin. Bir sorun varsa düzeltin .

 7. Hocam merhaba hemoroidlerim birkac gündür iyice çıktı. Otururken bile rahatsızlık veriyor artık. Illa ameliyatmi olmam lazım hocam buna ilaç tedavisi mümkün degilmi ?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Bir kaç günde aniden çoğalan hemoroidlerde akut hemoroid atak dediğimiz ödemli,kanamalı durum varsa önce ilaç tedavisi ile bu akut durumu soğutuyoruz. Böyle bir atak yoksa, hemoroidiniz 3-4. derecede olup da dışarıya çıktıysa ya da dış hemoroidler varsa ilaç tedavisi işe yaramaz. 3. derecede hemoroidlerde lastik bantla boğma ve infrared koagülasyon gibi ameliyatsız yöntemler uygulanabilir.

 8. Hocam Merhaba ben aldırdım daha önce çukurluk olmadı ama başka derin bir benim var onda olur mu korkuyorum

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Vücuttaki her benin derinliği,yapısı, c,nsi farklı olabilir. Benin derinliğini önceden kestirmek mümkün değildir. Ciltten kabarık olması ya da düz olması derinliği ile ilgili bilgi vermez. Bu nedenle her benin iz bırakma durumu farklıdır. Aynı kişide çok sayıda ben alındığında bir kısmı aransa bile yeri bulunamazken bir kısmı sohbet mesafesinden belli olabilecek iz bırakabilir. Radyofrekans en az bırakan bir yöntemdir. Derin olan benlerde daha az iz kalması için tek seferde derin çalışmayıp 2 ay sonra biraz daha derine inebiliyoruz. Böylelikle tabaka tabaka RF yaparak kalacak izin az kalmasını sağlamaya çalışıyoruz.

 9. Merhaba,anal fissürün ilk belirtisi nedir teşekkürler

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Çoğunlukla ilk belirti dışkılarken olan ağrıdır. Dışkılama sonrasında da peçeteye kan bulaşabilir.

 10. Hocam saygılar babamın makattan buyuk abdestinden kan geliyo bakirkoy sadi konukta kolonoskopi endoskopi yapıldı kolonoskopi sonucunda rektal kanama diyo su an yine devam ediyo cok siklikta olmasada yani hocam aonuc alamiyoruz ordan oraya gonderiyolar gastroentoloji ye falan napmamiz lazim kendisi emekli size gelmeyi dusunuyoruz.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Kolonoskopide bağırsakta iltihabi bağırsak hastalıkları ile ilgili bir durum görüldüyse gastroenteroloji tedavi etmesi gerekir. Hemoroid gibi durumlar varsa müdahale ediyoruz. Cerrahiye göndermediklerine göre tümör gibi kötü bir durum yok. Bz makat muayenesinde anoskop dediğimiz cihazla 10 cm. ye kadar içeriye bakıp kanayan bir hastalık varsa kendimiz görebiliyoruz,ona göre tedavi öneriyoruz.

 11. Koltuk altında yağ bezesi cıktı. Bunun oradaki tüylerle alakası var mı ? Aldırinca tekrar cıkar mı ?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Önce bu bezelerin yağ bezesi olup olmadığı muayene,gerekirse ultrasonla belirlenmeli.Çünkü koltuk altında büyümüş lenf bezleri olabilir ve bunlar önemli hastalıkların belirtisi olabilir. Kıl dipleriyle ilgili bezeler cilde çok yakındır veya cildin hemen altındadır. Kesin bir şey söyleyebilmek için görmek gerekir.

 12. Hocam merhaba bartolin apsesi fistül olusturur mu ?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Bartolin apsesi o bölgede vajinal fistül yapabilir belki, vajinal fistül hakkında kadın hastalıkları uzmanı daha doğru yorum yapabilir. Bartolin apsesi ,peri anal fistüle (makat fistülü) çoğunlukla yol açmaz.

 13. Merhaba hocam Botoxu yapınca hemen etki ediyor mu ağrılarım çoğaldı ne yapmam gerekir

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Botoksun etkisi 5-15 gün arasında başlıyor. Nadiren ertesi gün ağrısı azalan hasta var. !5 günde botoks etkiledikten sonra fissür yavaş yavaş aiyileşiyor,ağrı tedricen azalıyor.

 14. Merhabalar iyi calismalar. Antibiyotik alimi ile ishal olmustum ardindan makat bolgesinde kasindi yanma ile doktora muracatim sonunda makat catlagi tanisi koydu ve pomad ce eczanede bepanten ile bir ilacin karisimi krem verdi sicak su uygulamasi vs gecti 3 ay sonunda probiyotik alimi sonrasi kabizlik yasadim ve sanirim nuks etti asiri bir kasinti var tuvalete cikarken hafif yanma ardindan yanma 15 dk suruyor. İsim geregi sofirluk yapiyorum devamli oturuyorum bu ilac ile gecermi yasallda botox mu onerirsiniz size gelmek istiyorum

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Anal fissür ilk oluştuğunda iyi bir tedaviyle ve kabızlık- ishalin düzeltilmesiyle tedavi edilebilir. Ameliyat ya da botoks gibi müdahale gerektirmez. Bir süre tedavi edilmezse yani fissür kronikleşirse,etrafındaki makat kasında kasılma meydana gelir. bu aşamadan sonra ilaç tedavisi işe yaramaz, bahsettiğim müdahaleler gerekir. Dilerseniz muayeneye gelebilirsiniz. Muayene sonrasında ne gerekeceğine karar verilir. Botoks gerekiyorsa aynı anda yapılabilir. botoks enjeksiyonu çok kısa sürelidir ve işlem sonrasında işe dönülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir