Makat Hastalıkları İçin Hangi Doktora Gidilir?

Makat hastalıkları (anüs bölgesinde ya da anüs iç kısmında) ortaya çıkan hastalıklar hemen hemen tüm insanları yakından ilgilendirmektedir. Tedavide gecikme daha kötü sonuçlara yol açmaktadır. O nedenle hastalara geç kalmadan muayene ve tedavi olmalarını öneriyoruz. Peki, hastalar hangi bölüme ya da uzmanlık alanına randevu almaları gerekir? Sorunun cevabı yazımızda geniş kapsamlı bir şekilde yer almaktadır.

Makat hastalıkları için hangi doktora gidilir
Sizce hangi bölüme gidilmesi gerekir?

Genel Cerrahi Bölümü Bakar

Makat bölgesinde görülen hastalıklar ya da şikayetler (ağrı, akıntı, kanama, şişlik, apse vb) tüm sorunlar için ilk müracaat edeceğiniz bölüm genel cerrahi olmalıdır. İnsanlar genelde iç hastalıkları (Dahiliye) bölümüne müracaat etmektedir. Teşhis konusunda kısmen yeterli olsa bile tedavide maalesef dahiliye uzmanları sizin beklentinizi karşılayamaz. Yazının giriş kısmında da belirttiğimiz gibi genel cerrahi uzmanı seçeceğiz. Fakat dikkat etmeniz gereken önemli bir husus daha bulunuyor. Peki, tercih edeceğiniz doktor makat hastalıkları (proktoloji) konusunda yeteri kadar deneyimli mi? Buna bakmalıyız.

Proktoloji Uzmanı Olması Daha İyi Olur

Genel cerrahi çok geniş kapsamlı bir bölümdür. Onlarca hastalığın teşhis, tedavi ve hatta ameliyatını gerçekleştirmektedir. Bu nedenle bölüm içerisinde alt bölümler oluşturulmuştur. Bunlar Endokrin, Gastroenteroloji, Hepatopankreatobilier yanı sıra meme ve obezite cerrahisi gibi alt dalları bulunmaktadır. Bunlara ek olarak ise Proktoloji bulunmaktadır.

Proktoloji Uzmanı Nedir, Hangi Hastalıklara Bakar?

Anorekral hastalıkların (kalın bağırsak, rektum ve anal bölgede görülen) hastalıkların teşhis ve tedavisinde daha ehil kişilerdir. Tabii ki genel cerrahi alanının hastalıklarını da tedavi etmelerine karşın Proktoloji alanında ek uzmanlık eğitimi alarak kendilerini bu alanda daha da geliştirdikleri söylenebilir.

Proktoloji Uzmanı Olan Hastane, Klinik ve Muayenehaneler

İstanbul’da hemen hemen tüm hastanelerde genel cerrahi uzmanı bulunur. Bu doktorların proktoloji alanında yetkin olup, olmadığını hastane yönetimine ya da doktorun kendisine sorarak öğrenebilirsiniz. Ben size bu alanda uzman bazı doktor isimleri önereceğim.

Op. Dr. Atilla Kaya

İlk tanıyacağımız hekim Atilla KAYA olup, genel cerrahi alanı yanı sıra saç, sakal ve kaş ekimi gibi medikal estetik uygulamalarda da yakından tanınan isimlerden biridir.

1961 Malatya doğumlu olan uzmanımız 1986 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. Uzmanlık eğitimini de aynı üniversitede gerçekleştirmiştir. 2006 yılına kadar Osmaniye’de sağık hizmeti vermiştir. 2006 Sonrası ise İstanbul’a gelerek hizmetine burada devam etmektedir.

Geçtiğimiz yıllarda kıl dönmesi tedavisinde adeta devrim niteliğinde bir uygulama olan Mikro Sinüsektomi yöntemini geliştirmiş olup, kıl dönmesi hastalarının yaşadığı sıkıntıyı %90 oranında azaltmıştır. Ameliyat olan hasta aynı gün işine, okuluna dönebilme imkanı sağlamaktadır. Diğer yöntemlerde ise hasta 2-6 hafta arası evde istirahat etmesi gerekir.

Op. Dr. Seher Şirin

Kadın genel cerrahi uzmanı denince en çok tercih edilen isimlerden biri Doktor Seher Şirin Bakırköy’de hasta kabulüne devam etmektedir.

1961 Yılında Karaman’da hayata merhaba diyen Seher Hanım 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. 1994 Yılına gelindiğinde ise SSK İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi (Samatya Hastanesinde) genel cerrahi uzmanlığını tamamlamıştır.

Zorunlu görev sonrası uzmanlık eğitimini tamamladığı SSK İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesine dönerek 17 yıl boyunca burada genel cerrahi uzmanı olarak hizmet vermiş ve emekli olmuştur. Proktoloji alanı yanı sıra özellikle her 8 kadından birinde görülen meme kanseri ve diğer meme hastalıkları teşhis ve tedavisini de yapmaktadır.

Op. Dr. Adil Altınsoy ANKARA

Şimdi’de Ankara’dan önemli bir isimle devam edelim. Doktor Adil Altınsoy başkentin ünlü proktoloji uzmanlarından biridir. 2014 Yılına kadar Sincan Devlet Hastanesinde görev yapmış olup, şimdi kendi yerinde hasta kabulüne devam etmektedir.

Kendisi de Ankaralı olan uzmanımız 1962 yılında hayata merhaba demiştir. 1987 Yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olup, 1993 yılında ise genel cerrahi uzmanı olmuştur. Uzmanlık tezini makat hastalıklarına ameliyatsız çözümler ile almıştır. Yani 30 yıl öncesi bugünlerin alt yapısını hazırlamıştır. Şuan bir çok anal bölge hastalığını ameliyatsız yöntemlerle tedavi etmektedir.

Op. Dr. Ergun Aygören BURSA

Türkiye’nin en büyük 4. kenti Bursa’ya uzanıyoruz. Burada karşımıza asker kökenli bir doktor olan Ergun Aygören çıkıyor. Doktorluk hayatı hep askeri hastanelerde geçmiş olup, güler yüzlü ve enerjik yapısı ile binlerce insana sağlık hizmeti vermiştir.

1958 Yılında Balıkesir’de hayata merhaba demiş olup, 1976 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitim aldıktan sonra Gülhane Askeri Tıp Fakültesinde uzmanlık eğitimi almıştır. 2002 Yılında Tabip Albay olarak emekli olmuştur. Şuan Bursa’nın Nilüfer ilçesinde hasta kabulüne devam etmektedir.

Makat Hastalıklarında Muayene Nasıl Yapılıyor?

Hastaların tercih edilmesi gereken bölüm ve doktor bilgisini aktardıktan sonra şimdide doktora gittiğinizde muayenenin nasıl yapıldığına bakalım. Muayene işlemi yaşadığınız soruna göre farklılık gösterebilir. Çünkü makat hastalıkları denince anüs iç kısmı, çevresi ya da kuyruk sokumu dediğimiz daha üst kısımları kapsamaktadır. O nedenle yaşadığınız soruna göre muayene tipi farklılık gösterebilir.

İsterseniz hemoroid muayenesi ile sürece göz atalım. Hastaların büyük bir bölümü dışkılama esnası ve sonrasında kanama ya da meme şikayeti ile doktora müracaat etmektedir. Burada yapılması gereken ilk işlem hastanın secde vaziyetinde sedye üzerine oturmasıdır. Bu noktadan sonra göz muayene, parmakla kontrol (rektal tuşe) ve anoskopi muayenesi yapılabilir.

Kıl dönmesi muayenesi ise oldukça farklıdır. Sorun kuyruk sokumu bölgesinde olduğu için anüs çevresi ve iç kısmı ile ilgili işlem gerekmez. Doktorun yapacağı işlem kuyruk sokumu bölgesine göz atmak olacaktır. Çünkü gözle muayene esnasında kıl dönmesi giriş ve çıkış delikleri fark edilebilir. Böylece kıl dönmesi problemi kolaylıkla teşhis edilir. Makat hastalıkları muayenesi ile ilgili daha fazla bilgiye ilgili menüden ulaşabilirsiniz.

1.112 comments

 1. Merhaba benim yaklaşık ayın 6 sından beri adet görünümlü kanamam var bunun yani sıra makattan şiddetli bir şekilde ağrı çıkıyorum ağrı başlarken mide bulantısı terleme büyük abdestte çıkma gereği duyuyorum dayanamıyorum ne yapmam gerek cvb bekliyorum TSK
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Genel Cerrahi Uzmanı
  Makatta kanamayla birlikte ağrı hemoroid, fissür gibi nedenlerle olur.Ancak kanama önemli bir belirtidir ve bazı iyi huylu olmayan hastalıklarda da görülebilir.Bu nedenle mutlaka ilk fırsatta muayene olmalısınız.
  Geçmiş olsun

 2. Merhaba 2-3 gündür bir anüs bölgesinde bir sivilce(kızarık bir şişlik) var ve beni rahatsız ediyor kendiliğinden geçermi yoksa hemen doktaramı gitmeliyim
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Genel Cerrahi Uzmanı
  Makatınızda küçük bir apse olabilir. Büyürse sizi daha fazla zorlayabilir.Doktora gitmenizde yarar var.
  Geçmiş olsun

 3. Merabalar ben 18 yaşındayım
  2-3 ay gibi süredir anüs bölgesine bazen şiddetli bazen normal şekilde olarak kaşıntı var iki gündür de hem kaşıntı hemde ağrı var. Anüsün arka kısmında yani kuyruk sokumunun altında şişlik var. Ne  yapmamı önerirsiniz.
  Açıkçası utandığım için de doktora gitmedim veya herhangi bir tıbbi destek almadım
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Genel Cerrahi Uzmanı
  Anüse ve kuyruk sokumuna yakınlık durumuna göre kıl dönmesi ya da makat fistülü olabilir. Her ikisi de ameliyat gerektiren hastalıklardır. Muayene ve ameliyat için fazla beklerseniz ilerler ve daha sonra olacağınız ameliyat daha karmaşık hal alır.
  Geçmiş olsun

 4. Merhaba ben 18 yaşındayım ve gaz tutamama sıkıntı var bunu nasıl gideeebiirim
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Genel Cerrahi Uzmanı
  18 yaşında gaz tutamama sık rastlanılan bir durum değildir. Mutlaka bir nedeni vardır. Kilolu olmaktan tutun da önemli bir hastalıktan da olabilir.Bu nedenle mutlaka muayene olmalısınız,gerekirse anüs kaslarının gevşek olup olmadığı ölçüm yapılarak değerlendirilmeli.
  Geçmiş olsun

 5. Murat reis lel

  Merabalar benim oğlum 8 yasında bir hafta popom kas iniyor acıyor dedi sağlık ocağı doktorumuz trosyd ve anestol pomat verdi .Bir haftadır kullandık oğlum büyük tuvaletini yaparken iki gündür çok az kan geliyor ne yapmalıyım
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Genel Cerrahi Uzmanı
  Çocuklarda en sık kaşıntı sebebi yetersiz temizlik ve dışkıda parazittir. Temizliğini doğru yapıyor mu kontrol edin. Çocuk doktoruna muayene ettirin.Parazit varsa tedavisini önerir,kanama için gerekirse çocuk cerrahisine yönlendirir.
  Geçmiş olsun

 6. Iyi Günter,
  45 yasindayim Almanyada yasiyorum, 4 gündür benim Makat bölgesinde aniden bir agri olustu, agri devamli var otururken, yatarken, yürürken tabiiki büyük abdest bozarken, kücük abdestimi bile zorluyor. Urolog doktoruna göründüm hin birseyiniz yok dedi, guya pazilardan ileri geliyor dedi.
  Agri ilaclari verdi ama hic faydasini görmedim.
  Acaba ne olabilirki, bilginize tesekkür ederim.
  Saygilarimla
  Hasan Akkurt
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Genel Cerrahi Uzmanı
  Makat bölgesindeki ani ağrı makat apsesi,çatlak,boğulmuş hemoroid,anal hematom nedeniyle olabilir. Makat ağrısı için üroloji doktoruna gitmeyin. Proktoloji konusunda uzmanlaşmış Genel Cerrahi uzmanına muayene olmalısınız.
  Geçmiş olsun

 7. Buyuk abdestimden sonra pecedeye hafif kan geliyor ve hafifte kan geliyor bursadan
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Genel Cerrahi Uzmanı
  Büyük ihtimalle yüzeyel fissür ya da hemoroid kanaması olabilir. Ama kanama önemli bir belirti olduğu için mutlaka muayene olmalısınız.Şimdilik kabız kalmayın,sert dışkılamayın.
  Geçmiş olsun

 8. Iyi günler ben 17 yaşındayım benim 2 senedir bu sorunla yaşıyorum makat sorunuyla yaşıyorum ne gezebiliyorum nede calışabiliyorum artık sıkıldım herkez benden tiksiniyor lütfen buna çözüm bulun artık cok sıkıldım denizlide yaşıyorum gitmedigim doktor kalmadı lütfen bu mesajı okuduysanız dootorlara sesleniyorum bana bir care bulun allah rızası için
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Klinik Genel Cerrahi Uzman
  Şükrü Bey şikayetinizi yazmamışsınız. Yaşadığınızı söylediğiniz makat sorunu çok geniş bir kavramdır.Sorununuzu yazarsanız yardımcı olmaya çalışırız.
  Geçmiş olsun

 9. Merhaba ben 26 yaşındayım. Birden makat bölgemde kızarıklık ve hafif kaşıntı başladı neden sebep olabilir evde bi tedavi uyguluyabilir miyim
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Makatta kızarıklık ciltte tahriş(dermatit) ya da enfeksiyon-apse düşündürür. Kesin teşhis için muayene olmalısınız. Tedavi öneremem ama ıslak kalmasın,tahriş ederek yıkamayın,fazla baharatlı yemeyin.İlk fırsatta muayene olun.
  Geçmiş olsun

 10. Merhaba ben 37 yaşındayım makatta çok şittletti Ağrı oluyor özellikle büyük abdestimi yaparken ve yaptıktan sonra birde kaşıntı oluyor arada ne yapmam lazım
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Yalnız dışkılama esnasında ağrı oluyorsa muhtemelen çatlak (fissür) vardır. Muayene etmeden kesin bir şey söylemek doğru değil. Bu arada kabız kalmayın,sert dışkılamayın. Bunun için bol sebze salata ,lifli meyveler yiyin,bol su tüketin,yürüyüş yapın.

 11. İyi günler. Ben 8 haftalık hamileyim büyük abdesttimi yaparken kan geliyor ve muaneye gittiğimde hamileliğimi etkiler mi ben gördüğümde üzülüyorum hamileliğim zarar görüyor sanıyorum. Zorlanma var genelde katı yemek tükettiğimde zorlanma oluyor.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Hamilelikte kanama muhtemelen hemoroidden veya fissür(çatlak) tan olabilir.Muayene olmanız hamileliğinize bir zarar vermez. Aksine kanama ve ağrı çekmeniz bebeği olumsuz etkileyebilir. Muayene olmalısınız. IDEA Klinik Cerrahi Merkezinde SGK lılara muayene ücretsizdir.Bu arada kabız kalmayın,sert dışkılamayın,tuvalette ıkınmayın ve uzun süre kalmayın.
  Geçmiş olsun

 12. Merhaba 18 yaşımdayım önceleri çok az olurdu makat kanaması taharet olayından sonra peçeteye geliyordu ve rengi açıktı son 1 haftadır daha fazla oluyor ve rengi koyu arada böyle bi kaşıntı oluyor ağrı gibi böyle sanki bişey akıyor gibi yardımcı olursanız sevinirim
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Kanama basit bir hemoroidden olabileceği gibi yaşınız dolayısıyla fazla ihtimal vermediğim barsak tümöründen bile olabilir.Bu nedenle mutlaka muayene olmalısınız. Her durumda da tedavi gerekecektir.IDEA Klinik Cerrahi Merkezinde SGK lılara muayene ücretsizdir.Bu arada kabız kalmayın,sert dışkılamayın,tuvalette ıkınmayın ve uzun süre kalmayın.
  Geçmiş olsun

 13. 54 yaşındayım daha çok gece uyurken makatta şiddetli ağrı ile uyanıyorum ,ereksiyon durumuda oluyor bazen ,bende basur var uzun yıllardır kanamada oluyor sık sık acaba onunla ilgili olabilirmi,teşekür ederim.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Makatta ağrı ve kanama pek çok makat hastalığında olbilir.Kanama nedeniyle ve yaşınız 50 üzerinde olduğundan muayene olmanız ve hatta kolonoskopi yaptırmanız şart.Şimdilik kabız olmamanızı,tuvalette ıkınmamanızı önerebilirim.
  Geçmiş olsun

 14. Merhaba ilk rahatsizligim 9 ay oncesinde basladi makatin icerisinde şişme agri ve sürekli sanci şeklinde oluyor tuvalet ihtiyacindan sonra degil sürekli bu şikayetlerle yaşam kalitemi düşurecek sekilde sikintilarim var bana yardimci olsaniz şimdiden teşekurler
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Makatta ağrı pek çok hastalıkta bulunabilir. Ağrıdan başka diğer şikayetler ve belirtilerle birlikte muayene etmek gerekir.Çünkü her hastalığın kendine özel bir tedavisi var. Şimdilik kabız kalmayın,sert dışkılamayın.Tuvalette uzun kalıp ıkınmayın. SGK lılara IDEA Klinik da muayene ücretsizdir.İlk fırsatta muayene olun
  Geçmiş olsun

 15. Öncelikle merabalar ben 20 yaşında ögrenciyim bir ara hamburger firmasında çalıştım ve 1 ay içerisinde rahatsızlandım 6 aydır aynı hastalıkla mücadele ediyorum gitmediğim hastane kalmadı benim sorunum makkatta sanki oturunca bazen çok nadir ayakta böyle hafif akıntı ne oldugunı bilmedigim aşırı derecede gaz sürekli lavabo şikayeti okulumu nerdeyse bırakms derecesindeyim
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy IDEA Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Akıntı şikayeti sıklıkla kondilom(makat siğili) veya makat fistülünde olur.Her ikisi de çok korkulacak hastalık değildir ama tedavi,ameliyat edilmesi gereken hastalıktır.Diğer bulgularla beraber değerlendirmek ve muayene etmek gerekir.
  Geçmiş olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir