Kıl Dönmesi Nerede Olur

Bazı hastalıklar oluş yeri ve belirtileri ile kolayca anlaşılmaktadır. Onlardan biride Pilonidal Sinüs olup, daha anlaşılır olması için halk arasındaki tabiri Kıl Dönmesi diyebilirim. Her ne kadar kıl batması ile karıştırılsa da hastalığın yapısını öğrendikten sonra kıl batması ile karışmayacak kadar farklı olduğunu göreceksiniz. Konuyu daha net anlayabilmek için hastalığı ve yapısına bakmak gerekir.

Pilonidal Sinüs Nedir? Hastalığı tarif etmek gerekirse erkeklerde en sık görülen makat hastalığıdır. Kadınlarda görülme riski daha düşük olup, özellikle 15-35 yaş arası erkeklerde risk bir hayli artmaktadır. 35 Yaş sonrası cildin sertleşmesi ile risk giderek azalmaktadır. Hastalığın nedeni özellikle baş, ense ve vücudun farklı yerlerinden dökülen kıl, tüy gibi maddelerin kuyruk sokumu bölgesine kayarak oradan cildi delerek cilt altına girmesi halidir. İlk başlarda ciddi bir belirti ve şikayete neden olmayan bu durum ilerleyen süreçte makatta akıntı, kötü koku, şişlik, iltihap gibi bir çok belirtisi görülür. Erken süreçte anlamanın en kolay yolu makatta giriş deliğine dikkat etmekle mümkündür. Tabii ki bu hastalığın bir türü olup, bunun dışında göbek ve parmaklarda çok nadirde olsa görülür. Şimdi bununla ilgili daha fazla detayı ele alalım.

Kuyruk Sokumu Bölgesinde

Evet arkadaşlar Pilonidal Sinüs nerede görülür sorusunun en önemli cevabı kuyruk sokumu bölgesinde olacaktır. Kuyruk sokumu vücudun neresindedir? diye soracak olursanız omurların bitip kalçanın başladığı nokta diyebiliriz. Diğer bir tarif ile anüs deliğinin 7-8 cm yukarısı şeklinde tarif edilebilir.

Saç Kılları Kuyruk Sokumuna Bölgesine Dökülür: Kuyruk sokumunda kıl dönmesinin en önemli nedeni saç kılları olup, cilt altından çıkarılan kılları incelediğinizde bunu çok net anlarsınız. İnsanlardaki saç yapısı 80.000 ile 140.000 greft (saç teli) olup, bu saçlar 2 ile 10 yıl arasında yaşar ve ölerek dökülür, yerine yenisi çıkmaktadır. Yani yetişkin bir insanın normal şartlarda günlük 70-80 tele kadar saçları yenilenme kapsamında dökülmektedir. Günlük dökülen saç sayısı 100 greft ve üzeri olması halinde tehlikeli olmaktadır. Bu konu daha çok saç uzmanları ve dermatologların alanı olup, ayrıca http://www.sachastaliklari.net sitesinden Op. Dr. Atilla KAYA’nın saç dökülmesi ile ilgili konularına bakabilirsiniz.

Kuyruk sokumu bölgesinde dökülen saç kılları yürüyüş esnasında adeta bir matkap ucu gibi cildi delme özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle Pilonidal Sinüs hastalarının anüs bölgesinde bir yada birden fazla delik (kılların giriş, çıkış) deliği görülür.

Kuyruk Sokumunda Kıl Dönmesi Belirtileri

Bu hastalığın ilk başlangıç noktası her zaman ilk kılın girişi ile başlamaktadır. Her hangi bir şikayete ve ilk başlarda belirtiye neden olmayan bu durum daha çok ilerleyen evrelerde cilt altında biriken kılların artması ve vücudun önlem alması sonucu ortaya çıkmaktadır.

Makatta Akıntı / Pis Koku: Pilonidal Sinüs hastalarında ilk görüntülerden biri akıntı yada akıntının mümkün olmaması halinde iltihap olacaktır. Genelde %90 makat akıntısı olmaktadır. Akıntıya neden olanı ise cilt altında biriken kıllar olup, daha doğrusu onları saran zarın (kapsülün) zarar görmesidir. Vücut cilt altına giren kılları yabancı madde kabul edip, onların cilde temasını önlemek için onları koruyucu zar ile kaplamaktadır. Fakat insanların sert oturuşuna dayanamayan bu kapsül zarar görmekte ve çoğu zaman patlamaktadır. Makat ağrısı ve ateşlenme gibi sorunlara neden olan bu durum vücudun yeniden harekete geçmesini sağlayacaktır. Vücut kılları tekrar zar ile kaplayana kadar onları imha etmek için bir sıvı salgılamaktadır. Her hangi bir işe yaramayan bu sıvı cilt dışına çıkmak için kılların giriş deliğini kullanırlar. Çıkabilmesi halinde günlük 2-3 damla olarak iç çamaşırınızı ıslatır ve kötü bir kokuya neden olacaktır.

Makatta Şişlik ve İltihap
Yukarıda belirttiğim sıvı her zaman cilt dışına kolayca çıkma imkanı bulamayabilir. Kılların giriş deliği tıkanması halinde bu mümkün olmayacaktır. Bu durumda cilt dışına çıkamayan sıvı şişlik ve iltihaba neden olacaktır. Aynı zamanda ciddi anüs ağrısı da görülen bu süreçte iltihap boşaltılması gerekir.

Göbekte Kıl Dönmesi

Evet arkadaşlar %95 gibi kuyruk sokumunda görülen Pilonidal Sinüs aynı zamanda bir çoğunuzun ilk defa duyacağı şekilde göbekte de olmaktadır. Tabii ki çok yaygın olmasa da bunun içinde tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Göbekte kıl dönmesi nerede olur? derseniz bir çoğunuzun da tahmin edeceği gibi göbek çukuru yada göbek deliği dediğimiz kısımda oluşmaktadır. Kuyruk sokumunda olduğu gibi kılların göbek çukuruna dökülmesi ve orada birikmesi ile oluşmaktadır. Hastalığın belirtisi genelde iltihap olup, aynı zamanda şişliğe neden olmaktadır.

Göbekte Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılır? Genel cerrahi uzmanları bu konuda ameliyatı önerse de siz kendi kendinize tedaviyi denemelisiniz. Çünkü ameliyat ile göbek deliği alınmakta olup, düz bir karına sahip olursunuz. Özellikle denize girerken falan çokk dikkat çekici olan bu durum kişiyi estetik açıdan etkilemektedir.

Banyoda Her Gün Temizleyin: Göbekte kıl dönmesi probleminde ameliyata onay vermeden önce mutlaka evinizde kendi kendinize çözüm aramalısınız. Bunun için ilk yapılması gereken banyoda ucu pamuklu bir çubuk ile göbek deliğinin içi temizlenmelidir. Bunun için bir süre günlük banyo alışkanlığı edinin ve her banyoda göbek deliğini biraz daha ileri götürecek şekilde gerçekleştirin. Bu şekilde çukur içinde biriken kıl, tüy gibi yabancı maddeleri temizlemeniz olasıdır. Bu şekilde çözüm bulamazsanız ameliyat olmaya karar verirsiniz.

Parmaklarda Kıl Dönmesi

Pilonidal Sinüs nerede olur? son cevabımız parmaklar olup, binde, on binde bir gibi düşük ihtimal olduğunu belirtmeliyim. Daha çok erkek berberlerinde görülen bu sorun meslekleri ile alakalı olduğu düşünülmektedir. Saç kesimi yaptığı esnada parmaklarında oluşan delik ile cilt altına girmektedir. Dediğim gibi çok nadir görülen bir durum olup, çok fazla üzerinde durmaya gerek yoktur.

Kadınlarda Kıl Dönmesi Olur mu?

En çok sorulan sorulardan biride bayanlarda kıl dönmesi olur mu? şeklinde olup, yukarıda da belirttiğim şekilde kadınlarda Pilonidal Sinüs riski taşımaktadır. Fakat görülme riski erkeklere göre %90 daha az olduğu söylenebilir. Nereden biliyorsun? derseniz genel cerrahi uzmanlık hayatımda yaklaşık 30 yıl oldu bir çok kadına kıl dönmesi ameliyatı yaptığımı söyleyebilirim. Bu arada benim kim olduğumu merak edenler için ben Op. Dr. Seher Şirin Genel Cerrahi ve Proktoloji (Makat Hastalıkları) uzmanıyım.

Yüzde Kıl Dönmesi Olur mu?
İnternet teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte bir çok asılsız bilgi çok kolay bir şekilde paylaşılır hale gelmiştir. Onlardan biride yüzde Pilonidal Kist olup, geçtiğimiz günlerde Hürriyet Gazetesinin İnternet sayfasında yüzde kıl dönmesi şeklinde bir video paylaştılar aslında o video yıllardır youtube.com’da yer alan bir görüntü olup, bir erkek vatandaş cımbızla yüzünden uzunca bir kılı çekerek çıkarmaktadır. Bu sorunun adı kıl dönmesi değil, kıl batmasıdır. Özellikle kadınların bacaklarında epilasyon yada ağdaya bağlı olarak sık görülmektedir. Cilt dışına çıkamayan kıl cilt altında uzar ve bir müddet sonra sivilceye benzer şişliğe neden olmaktadır.

Bacakta Kıl Dönmesi Olur mu?
Bu hususta son bilgiyi bacaklar ile ilgili hususa verelim. Bacaklarda kıl dönmesi olmaz. Onun yerine kadınlarda (Ağda ve Epilasyon Yapanlarda) kıllar kökünden alındığı için kıl batması görülmektedir. Ciddi bir sorun değildir.

Kıl Dönmesi Hangi Bölgede Olur

Evet arkadaşlar bu konuda aktaracaklarımız bu kadar olup, ben Doktor Seher Şirin olarak bu uzun yazıyı okuma zahmetine katlanan herkese teşekkür ederim. Bu konuda sormak istediğiniz soruları aşağıdaki soru ve yorum formundan iletebilirsiniz. Hastalarımdan geri kalan zamanlarda içtenlikle cevaplayacağım.

Güncelleme tarihi: 10 Kasım 2016 — 13:45

221 Yorum

Yorum yap
 1. Merhabalar,daha ergenlik çağında yım.”pipi” bölgesinde etrafında kıllanma var normalmidir. Ve kesince kaşınıyor .

  1. Ergenlikle beraber genital kıllanma oldukça normaldir.

 2. Hocam iyi akşamlar,

  Halk adında “çatal” dediğimiz yere uzun süre oturduğum zaman acı, ağrı oluyor. Dik oturduğum anda acı ağrı gidiyor. Bölgede herhangi bir şişlik, kızarlık yok. Sebebi ne olabilir acaba?

  1. O bölgede kıl dönmesi olabilir ve bu ağrı yapabilir. Kıl dönmesinde şişlik bazen olmayabilir,enfeksiyon olursa şişlik olabilir. Bu açıdan genel cerrahi uzmanının muayene etmesi gerekir. Kıl dönmesi dışında kuyruk sokumu kemiği kaynaklı ağrılar da olabilir. Kıl dönmesi tespit edilemezse ortopedi uzmanı değerlendirse iyi olur.

 3. Hocam öncelikle teşekküler ben berberim kıl dönmesini deri altindan çıkamayan ve deri altina ilerleyen bir hastalik saniyodum ama öyle olmadigini sayenizde anladim.benimde kuyruk sokumumda delik var 1 tane iltihap yapti ve ve patlattim.cenel cerrahi uzmanina gittim ve ameliyat olmam gerektegini soyledi başlangıç asamasindaymis ameliyat olmadan baska bir yontemle tedavi sansi var mi?

  1. Ameliyatsız tedavi yöntemleri (fenol,gümüş nitrat yöntemleri gibi) var. Şişli de Op.Dr.Nizam Kurtdere (tel: 0212 2461004 ) başarıyla yapmaktadır. Mikrosinüsektomi de ayaktan lokal anestezi ile yapılabilen bir yöntemdir.

 4. Hocam ben üniversite öğrencisiyim her zaman olmamakla beraber ara ara oturduğum zaman kalcamin sag ve sol yanağının oturduğum yere karşılık gelen kısmı acayip derecede kaşınıyor sonra geçiyor neden

  1. Başka bir şikayetiniz yoksa (makattan akıntı,kanama gibi) kaşıntının sebebinin herhangi bir makat hastalığı olduğunu düşünmüyorum. Cilde ait bir durum olabilir. Cilt hastalıkları uzmanının değerlendirmesi doğru olur.

 5. Hocam merhaba , kuyruk sokumunda yuvarlak bir şey hissediyorum , bu kıl dönmesinden dolayı mıdır ?

  1. Kuyruk sokumundaki şişlik çok büyük olasılıkla kıl dönmesidir. Ağrı eşlik ediyorsa enfeksiyon eklenmiş ya da apse oluşmuş olabilir. Bu durumda acil enfeksiyon tedavisi gerekir. Enfeksiyon yoksa muayenede kesin tanı kıl dönmesi ise mikrosinüsektomi ameliyatını araştırmalısınız.

 6. Benim şikayetim popomun sol tarafina dogru otururken sızı olusuyor. Kil donmesi Belirtileri simdilik bende görunmuyor. Bir sivilce veya makat sırasinda her hangi bir delik veya agri sizi yok. Daha dogrusu cuzdanimi koydugum cep kisminin oldugu hizada bir yanma nadirde olsa sızı oluyor hani rahatsiz edecek kadar degil ama hissetiriyor.. sıkınca biraz rahatlıyorum sebebi ne olabilir seher hanım

  1. Makatın bir tarafında şişlik,akıntı yada başka belirti olmadan olan,anüse de uzaksa makat hastalığı ya da kıl dönmesinden ziyade bel,kalça kemik ve kaslarına ait bir durum düşünülür. Kesin bir şey söylenebilmesi için ortopedi ve genel cerrahi uzmanının muayene etmesi gerekir.

 7. hocam gögüslerin ortasında ben gibi siyah bir sey var uzun zamandır var agri falan da yok.ama kılların arasında o kıl dönmesi olabilirmi

  1. O bölgede kıl dönmesi görülmez. Normal ben (nevüs) , cilt altında yağ kisti ya da kıl dibi iltihabı olabilir. G örmek gerekir. Dilerseniz 0542 6210888 numaralı telefona WhatsApp dan görüntü atabilirsiniz. Ben ise kanserleşme açısından değerlendirmek gerekebilir.

 8. Hocam merhaba, sağ popomun ortasında kuyruk sokumu ya da anüs bölgesine yakın olmayan ucu sarı bir sivilce mevcut kıl dönmesi riski var midir ? ayrıca tedavi için hangi bölümde muayene olmamız gerekli ? Teşekkürler

  1. Tarif ettiğiniz yerde genellikle kıl dibi iltihabı görülür. Ancak makata uzak bir fistül ya da orta hattan uzaklaşmış bir kıl dönmesi de olabilir. Genel Cerrahi uzmanına muayene olmanız gerekir.

 9. Hocam selamlar popomun sol kısmında popo yanağı dediğimiz yerin biraz altında ve iç kısıma doğru bir bölgede ağrı var. Aynadan dahi göremiyorum çok ters bir yer içi taş gibi ve oturunca ağrıyor. Nedir acaba? Kıl dönmesi bu bölgede olur mu?

  1. Makata (anüs deliğine) yakın bir bölgede ise kıl dönmesi değil,apse olma ihtimali vardır. Bu durumda tedavi,apseyi boşaltmak gerekir ve acildir. Ağrı fazla değilse cilt altında bir kist olabilir. anüse uzaksa,kuyruk sokumuna doğru ise kıl dönmesi olabilir. Muayene sonrası teşhis kesinleşebilir.kıl dönmesi ise erken dönemde ameliyat olmanızda fayda var.

 10. Bacak arama doğru bacağımın iç kısmında bir şişkinlik var ve sanki içinde siyah birşey var bu nedir

  1. Cilde ait bir yağ kisti,epitel kisti, kıl dibi iltihabı yada yağ bezesi (içine az bir kanama olabilir) olma ihtimalleri vardır. O bölgede kıl dönmesi iltihabı olur, hastalığı olarak adlandırılmaz. Nadir de olsa cilde ve cilt altına ait iyi ya da kötü huylu tümörler olabilir.Yine de kesin bir şey söylemek için muayene olmanız gerekir.

 11. hocam mrb. 20 yıldır hemoroidim var. son 1 aydır homoroidin yan tarafında düğüm oluştu. yumuşatıcı kremler sürdüm. iltihap geliyor. acaca kıl dönmesi olabilirmi

  1. 20 yıldan beri olan şey hemoroidmiydi,önce onu bilmek gerekir. Muayeneyle teşhis konulması gerekir. Şu anda bir makat apsesi veya fistül olabilir. Makata yakın ise kıl dönmesi değildir. Muayene olmanız ve apse ise apseyi iyi temizlemek, ilaç tedavisi yapmak gerekebilir.

   1. 20 yıl olan hemoroid.apse için önereceğiniz krem varmı acaba. bide hiç ağrısı yok

 12. Hocam 5 sene önce başım delinmişti bir yeri bugun berbere gittim abi kıl donmesi var büyük ihtimalle dedi cımbızla oynadı felan lokanta döktü yandı sizce kıl donmesimidir

  1. Kolanya *

  2. Kıl dönmesi değildir. Kıl dibi iltihabı veya saçlı deride oluşan yağ kisti iltihabı olabilir. Bazen de 5 yıl öncesi kullanılan ipliği vücut atmaya çalışarak akıntı,iltihap yapar (dikişe karşı vücudun geç reaksiyonu).Yağ kisti iltihabıysa iltihap geçince kisti almak gerekebilir. İplik reaksiyonu ise ipliği atınca akıntı,şişlik bitecektir.Kesin bir şey söylemek için muayene ile görmek gerekir.

 13. Merhaba hocam. Birkaç ay önce fark ettiğim ama sonradan yok olan ve bugun yeniden fark ettiğim makatımın sağ alt kısmında sivilce gibi bir şey çıktı. Çok fazla büyük değil fındık içi kadar anca ve tutmaya çalıştığımda derinin altına çok az inmiş gibi yani sanki küçük bir kitle gibi elime geliyor. Üstüne dokundugumda yani az bastirdigimda hafif sanciyor. Bu arada o kısım da hafif mor gibi acaba kıl dönmesi olabilir mi?

  1. Kıl dönmesi değil. Tarifinize göre anal hematom gibi görülüyor. Genellikle kabızlık, ishalde ıkınma sonrasında oluşur. Büyük olmadığından kendiliğinden 1 haftaya kadar geçecektir. Büyürse,ağrınız artarsa küçük bir müdahale ile boşaltma yapılabilir. Yeniden olmaması için kabız ya da ishal olmayın,tuvalette uzun kalıp ıkınmayın.

 14. Hocam cinsel bölgede göbek deliğinin 10 cm altında bir şişlik var sıktım beyaz şey aktı ama geçmedi kıl dönmesi olabilir mi nereye gideyim ne yapayım

  1. Muhtemelen kıl dibi iltihabıdır (folikülit). O bölgedeki bu tip durumlar kıl dönmesi hastalığı olarak değerlendirilmezler.Sıkmaya çalışmayın,enfeksiyonun artmasına sebep olursunuz. Genellikle kendiliğinden geçer.Geçmezse enfeksiyon ya da varsa apse tedavisi için muayeneye gitmelisiniz.

 15. Hocam merhaba makatatda içinde sanki bir şişkinlik var tuvalet yaparken acıyor ve hafif kanıyor bunun sebebi ne olabilir

  1. Büyük ihtimalle kanamanın yanında ağrı da olduğundan iç hemoroid pıhtılaşması,içeride anal hematom,anal polip olabilir. Fakat nadir de olsa tümör de olabilir. Bu nedenle mutlaka muayene olmalısınız.Muayene oluncaya kadar kabız ya da isal olmayın,tuvalette uzun kalmayın,ıkınmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir