Kıl Dönmesi Nerede Olur

Bazı hastalıklar oluş yeri ve belirtileri ile kolayca anlaşılmaktadır. Onlardan biride Pilonidal Sinüs olup, daha anlaşılır olması için halk arasındaki tabiri Kıl Dönmesi diyebilirim. Her ne kadar kıl batması ile karıştırılsa da hastalığın yapısını öğrendikten sonra kıl batması ile karışmayacak kadar farklı olduğunu göreceksiniz. Konuyu daha net anlayabilmek için hastalığı ve yapısına bakmak gerekir.

Pilonidal Sinüs Nedir? Hastalığı tarif etmek gerekirse erkeklerde en sık görülen makat hastalığıdır. Kadınlarda görülme riski daha düşük olup, özellikle 15-35 yaş arası erkeklerde risk bir hayli artmaktadır. 35 Yaş sonrası cildin sertleşmesi ile risk giderek azalmaktadır. Hastalığın nedeni özellikle baş, ense ve vücudun farklı yerlerinden dökülen kıl, tüy gibi maddelerin kuyruk sokumu bölgesine kayarak oradan cildi delerek cilt altına girmesi halidir. İlk başlarda ciddi bir belirti ve şikayete neden olmayan bu durum ilerleyen süreçte makatta akıntı, kötü koku, şişlik, iltihap gibi bir çok belirtisi görülür. Erken süreçte anlamanın en kolay yolu makatta giriş deliğine dikkat etmekle mümkündür. Tabii ki bu hastalığın bir türü olup, bunun dışında göbek ve parmaklarda çok nadirde olsa görülür. Şimdi bununla ilgili daha fazla detayı ele alalım.

Kuyruk Sokumu Bölgesinde

Evet arkadaşlar Pilonidal Sinüs nerede görülür sorusunun en önemli cevabı kuyruk sokumu bölgesinde olacaktır. Kuyruk sokumu vücudun neresindedir? diye soracak olursanız omurların bitip kalçanın başladığı nokta diyebiliriz. Diğer bir tarif ile anüs deliğinin 7-8 cm yukarısı şeklinde tarif edilebilir.

Saç Kılları Kuyruk Sokumuna Bölgesine Dökülür: Kuyruk sokumunda kıl dönmesinin en önemli nedeni saç kılları olup, cilt altından çıkarılan kılları incelediğinizde bunu çok net anlarsınız. İnsanlardaki saç yapısı 80.000 ile 140.000 greft (saç teli) olup, bu saçlar 2 ile 10 yıl arasında yaşar ve ölerek dökülür, yerine yenisi çıkmaktadır. Yani yetişkin bir insanın normal şartlarda günlük 70-80 tele kadar saçları yenilenme kapsamında dökülmektedir. Günlük dökülen saç sayısı 100 greft ve üzeri olması halinde tehlikeli olmaktadır. Bu konu daha çok saç uzmanları ve dermatologların alanı olup, ayrıca http://www.sachastaliklari.net sitesinden Op. Dr. Atilla KAYA’nın saç dökülmesi ile ilgili konularına bakabilirsiniz.

Kuyruk sokumu bölgesinde dökülen saç kılları yürüyüş esnasında adeta bir matkap ucu gibi cildi delme özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle Pilonidal Sinüs hastalarının anüs bölgesinde bir yada birden fazla delik (kılların giriş, çıkış) deliği görülür.

Kuyruk Sokumunda Kıl Dönmesi Belirtileri

Bu hastalığın ilk başlangıç noktası her zaman ilk kılın girişi ile başlamaktadır. Her hangi bir şikayete ve ilk başlarda belirtiye neden olmayan bu durum daha çok ilerleyen evrelerde cilt altında biriken kılların artması ve vücudun önlem alması sonucu ortaya çıkmaktadır.

Makatta Akıntı / Pis Koku: Pilonidal Sinüs hastalarında ilk görüntülerden biri akıntı yada akıntının mümkün olmaması halinde iltihap olacaktır. Genelde %90 makat akıntısı olmaktadır. Akıntıya neden olanı ise cilt altında biriken kıllar olup, daha doğrusu onları saran zarın (kapsülün) zarar görmesidir. Vücut cilt altına giren kılları yabancı madde kabul edip, onların cilde temasını önlemek için onları koruyucu zar ile kaplamaktadır. Fakat insanların sert oturuşuna dayanamayan bu kapsül zarar görmekte ve çoğu zaman patlamaktadır. Makat ağrısı ve ateşlenme gibi sorunlara neden olan bu durum vücudun yeniden harekete geçmesini sağlayacaktır. Vücut kılları tekrar zar ile kaplayana kadar onları imha etmek için bir sıvı salgılamaktadır. Her hangi bir işe yaramayan bu sıvı cilt dışına çıkmak için kılların giriş deliğini kullanırlar. Çıkabilmesi halinde günlük 2-3 damla olarak iç çamaşırınızı ıslatır ve kötü bir kokuya neden olacaktır.

Makatta Şişlik ve İltihap
Yukarıda belirttiğim sıvı her zaman cilt dışına kolayca çıkma imkanı bulamayabilir. Kılların giriş deliği tıkanması halinde bu mümkün olmayacaktır. Bu durumda cilt dışına çıkamayan sıvı şişlik ve iltihaba neden olacaktır. Aynı zamanda ciddi anüs ağrısı da görülen bu süreçte iltihap boşaltılması gerekir.

Göbekte Kıl Dönmesi

Evet arkadaşlar %95 gibi kuyruk sokumunda görülen Pilonidal Sinüs aynı zamanda bir çoğunuzun ilk defa duyacağı şekilde göbekte de olmaktadır. Tabii ki çok yaygın olmasa da bunun içinde tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Göbekte kıl dönmesi nerede olur? derseniz bir çoğunuzun da tahmin edeceği gibi göbek çukuru yada göbek deliği dediğimiz kısımda oluşmaktadır. Kuyruk sokumunda olduğu gibi kılların göbek çukuruna dökülmesi ve orada birikmesi ile oluşmaktadır. Hastalığın belirtisi genelde iltihap olup, aynı zamanda şişliğe neden olmaktadır.

Göbekte Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılır? Genel cerrahi uzmanları bu konuda ameliyatı önerse de siz kendi kendinize tedaviyi denemelisiniz. Çünkü ameliyat ile göbek deliği alınmakta olup, düz bir karına sahip olursunuz. Özellikle denize girerken falan çokk dikkat çekici olan bu durum kişiyi estetik açıdan etkilemektedir.

Banyoda Her Gün Temizleyin: Göbekte kıl dönmesi probleminde ameliyata onay vermeden önce mutlaka evinizde kendi kendinize çözüm aramalısınız. Bunun için ilk yapılması gereken banyoda ucu pamuklu bir çubuk ile göbek deliğinin içi temizlenmelidir. Bunun için bir süre günlük banyo alışkanlığı edinin ve her banyoda göbek deliğini biraz daha ileri götürecek şekilde gerçekleştirin. Bu şekilde çukur içinde biriken kıl, tüy gibi yabancı maddeleri temizlemeniz olasıdır. Bu şekilde çözüm bulamazsanız ameliyat olmaya karar verirsiniz.

Parmaklarda Kıl Dönmesi

Pilonidal Sinüs nerede olur? son cevabımız parmaklar olup, binde, on binde bir gibi düşük ihtimal olduğunu belirtmeliyim. Daha çok erkek berberlerinde görülen bu sorun meslekleri ile alakalı olduğu düşünülmektedir. Saç kesimi yaptığı esnada parmaklarında oluşan delik ile cilt altına girmektedir. Dediğim gibi çok nadir görülen bir durum olup, çok fazla üzerinde durmaya gerek yoktur.

Kadınlarda Kıl Dönmesi Olur mu?

En çok sorulan sorulardan biride bayanlarda kıl dönmesi olur mu? şeklinde olup, yukarıda da belirttiğim şekilde kadınlarda Pilonidal Sinüs riski taşımaktadır. Fakat görülme riski erkeklere göre %90 daha az olduğu söylenebilir. Nereden biliyorsun? derseniz genel cerrahi uzmanlık hayatımda yaklaşık 30 yıl oldu bir çok kadına kıl dönmesi ameliyatı yaptığımı söyleyebilirim. Bu arada benim kim olduğumu merak edenler için ben Op. Dr. Seher Şirin Genel Cerrahi ve Proktoloji (Makat Hastalıkları) uzmanıyım.

Yüzde Kıl Dönmesi Olur mu?
İnternet teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte bir çok asılsız bilgi çok kolay bir şekilde paylaşılır hale gelmiştir. Onlardan biride yüzde Pilonidal Kist olup, geçtiğimiz günlerde Hürriyet Gazetesinin İnternet sayfasında yüzde kıl dönmesi şeklinde bir video paylaştılar aslında o video yıllardır youtube.com’da yer alan bir görüntü olup, bir erkek vatandaş cımbızla yüzünden uzunca bir kılı çekerek çıkarmaktadır. Bu sorunun adı kıl dönmesi değil, kıl batmasıdır. Özellikle kadınların bacaklarında epilasyon yada ağdaya bağlı olarak sık görülmektedir. Cilt dışına çıkamayan kıl cilt altında uzar ve bir müddet sonra sivilceye benzer şişliğe neden olmaktadır.

Bacakta Kıl Dönmesi Olur mu?
Bu hususta son bilgiyi bacaklar ile ilgili hususa verelim. Bacaklarda kıl dönmesi olmaz. Onun yerine kadınlarda (Ağda ve Epilasyon Yapanlarda) kıllar kökünden alındığı için kıl batması görülmektedir. Ciddi bir sorun değildir.

Kıl Dönmesi Hangi Bölgede Olur

Evet arkadaşlar bu konuda aktaracaklarımız bu kadar olup, ben Doktor Seher Şirin olarak bu uzun yazıyı okuma zahmetine katlanan herkese teşekkür ederim. Bu konuda sormak istediğiniz soruları aşağıdaki soru ve yorum formundan iletebilirsiniz. Hastalarımdan geri kalan zamanlarda içtenlikle cevaplayacağım.

Güncelleme tarihi: 10 Kasım 2016 — 13:45

221 Yorum

Yorum yap
 1. Hocam idrar kesesinin hemen arkasında şişlik var bunun için hangi doktora gitmeliyim

  1. İdrar kesesinin (küçük idrar) arkasındaki kitle bağırsak ve idrar kesesi arasında olduğundan ele gelmez. Bahsettiğiniz büyük idrar (dışkı) yolu yani anüs arkasında bir kitle ise ele gelebilir. Her durumda genel cerrahi uzmanına muayeneye gitmelisiniz. Gerekirse sizi başka branşlara yönlendirir.

 2. Hocam merhaba bnm nerdeyse 3 yada 4 senedir kuyruk sokumunda kil dönmesi olduğunu hissediyorum bn 2 sene öncesinde bağırsak yapısma ameliyatı oldum o sıra hemşireler o kısmı gördüler ama müdahale etmediler bu aralar ağrısı çoğaldı ve sürekli kanama olmaya başladı

  1. Bağırsak yapışması (ileus) ameliyatı ömnemli bir ameliyattır. Kıl dönmesi de o dönemde araya sıkıştırılıp ameliyat yapılabilen bir durum değildir. O sırada görmüşken müdahale edilmez. Siz de nitekim 4 yıldır görmüş ama tedavisini olmayı ihmal etmişsiniz. Şu anda ağrı varsa iltihap veya apse oluşmuş olabilir. Kanlı akıntı varsa muhtemelen apse boşalmıştır.Bu durumun tedavisi gerekir. Önce iltihap tedavisi için o bölge,kistin içi iyice temizlenmeli ve gerekiyorsa ilaç tedavisi yapılmalıdır. İltihap geçtikten sonra da kıl dönmesi ameliyatı olmanız gerekir. Ameliyattan önce mikrosinüzektomi yöntemini araştırmanızı öneririm.

 3. Hocam benim kalça kısmında deliğin 6-7 santım uzerinde bı ağrı var. Oturunca cok rahatsız ediyor yururkende bazen edyor ve elimi degdirdiğimdedr rahatsız ediyor. Kucucuk bı şişlik var hocam ne yapmaliyım? Kıl dönmesimi acaba

  1. Kuyruk sokumunda özellikle şişlik olduğu zaman büyük olasılıkla kıl dönmesi hastalığınız var demektir.Kıl dönmesi mutlaka ameliyat edilmesi gereken bir hastalıktır. hastalık uygunsa (sizin uygun gibi ) lokal anestezi ile,hastaneye yatmadan,sosyal yaşantınız fazla etkilenmeden,nüks oranı düşük olan mikrosinüsektomi yöntemini olabilirsiniz.

 4. Hocam ben daha önce yazmıştım size. Kaşımın orada sivilce gibi iltihaplı şiş var demiştim. Doktora gittiğimde de kis var demişti. Aradan bir hafta geçti şişlik indi şimdi içten uzun bir kıl görünüyor. Derinin tam altında dokununcada hafif sızlıyor. Size sorduğum da o bölgede kıl dönmesi olmaz demiştiniz. Gören akrabaların hepsi kıl dönmesi diyor. Sizce nedir ?

 5. hocam makatımın ustunde hafıf bı sıslik var peceteyle sıldıgım zaman nokta kadar kan degıyor ozellıkle yururken rahatsız edıyor ve su degdıgınde cok kotu sızlatıyo otururken de yayıldıgımda rahatsuızlık verıyor neden acaba

  1. Makatınızda çatlak,dış basur ya da anal hematom olabilir. Anal hematomda ağrı çoksa küçük bir cerrahi müdahaleyle boşaltılabilir. Akut hemoroidde önce ilaç tedavisi,sonra bant ve laser tedavisi yapılabilir. Kesin teşhis ve tedavi önerebilmek için muayene etmek gerekir. Kabız kalmayın,ıkınmayın.

 6. Hıcam bnde popo deliğin de değişik bişe var silindirik bişe sıktım içinden pul biber gibi siyah şeyler çıktı ve kanadı

  1. Büyük olasılıkla anal hematom oldu,sıkınca da pıhtı çıkmıştır. Siz sıkmaya çalışmayın,enfeksiyon eklenebilir. Kesin bir teşhis koymak için muayene etmek gerekir. Tekrarlamaması için tuvalette uzun kalmayın,ıkınmayın. Sert dışkılamayın. İshal de olmayın.

   1. Hocam sıktıktan sınra küçüldü ama hala delik gibi bişe duruyor her zman kaşınıyor

 7. Merhaba hocam benim bikini bölgemde nohut büyüklüğünde bir sertlik var ve bazen iğne batması gibi acıyor kıl dönmesinden şüpheleniyorum acaba o olabilir mi? Korkuyorum lütfen aydınlatın beni…

  1. Diğer yoruma ek olarak sertlik yani beze biraz derindeyse lenf bezi de olabilir. Sizde nohut büyüklüğünde olduğu için böyle bir ihtimal yok gibi,yine de muayene olmanızda fayda var.

 8. Merhaba hocam benim bikini bölgemde sert bir şişlik var ve bazen iğne batması gibi oluyor korkuyorum acaba kıl dönmesi olabilir mi?

  1. Kasıklarda kıl dönmesi olarak bilinse de gerçek kıl dönmesi değildir.Genellikle kıl dibi iltihabıdır. Ameliyatla çıkarmak gerekmez. Eğer uzun süre hep aynı yerde iltihaplanma olursa çıkarılabilir.

 9. Selam Hocam. Benim bacağımın üstü ile göbeğimin altında kalan genital ön bölgemde apseli bir sivilce çıktı. Dokununca acıyor. Çevremdekiler kıl dönmesi diyorlar. Hastaneye de gitmiyorum. Sizce nedir bu? Iyi günler.

  1. Genital bölgede bu tip rahatsızlıklar kıl dönmesi değil, kıl dibi iltihaplarıdır (folikülit). Ameliyat gerektirmez. Apseleşirse boşaltmak gerekir.Bu nedenle şu anda apse olma ihtimalinden dolayı muayeneye gitmelisiniz.Aynı alanda ,uzun süre devam eden folikülitler duruma göre çıkarılabilir.

 10. Merhabalar benim genital bölgemin bacağa iki santim kala küçük bir yerde kuruluk gibi bir şey oluşmuş . Kıl dönmesi olabilme ihtimali nedir? Bir de tam bacağın başladığı yerde ağrı var

  1. Genital bölgede kıl dönmesi zannedilse de gerçek kıl dönmesi hastalığı değildir. Genellikle kıl dibi iltihabıdır (folikülit). Bu durumda ameliyat önerilmez. Ancak uzun süre hep aynı alanda sorun çıkıyorsa küçük bir müdahale ile,lokal anestezi altında çıkarılabilir.

 11. Selamlar hocam benim kaşımın altı ile göz kapağımın arasında tam kemiğin üstünde bi sivilce gibi birşey var dokununca ağrı sert bir şeye çarpınca da dakikasında şişiyo sizce kıl dönmesi midir değilse nedir

  1. O bölgede kıl dönmesi olmaz. kıl dibi iltihabı,yağ kisti iltihaplanması, iltihaplı et beni(granülom) ya da gerçekten sivilce olabilir. Muayene sonrasında kist tespit edilirse küçük bir lokal müdahale ile alınabilir. Et beni ise radyofrekansla 1 dakikada alınabilir.

   1. Doktora gittim hocam yoğun içerikli kistik yapı gözlendi ancak ameliyatla alınabiliyomuş fakat benim arkadaşlarımda da ufak ufak kisti olanlar var kiminin elinde kiminin dudağında ama onlar dokunuyo oynuyo ben dokunmayı bırakın el sürmeyi dokunamıyorum şişiyo aynı diş iltihabı gibi birde arada şişiyor sonra tekrar iniyor diş iltihabi gibi

 12. Hocam Merhaba benim sıkıntım daha farklı görünüyor makatimin sağ tarafının yanağına yani makatin hemen en yaninda bir yumurta büyüklüğünde bir şiş var yada kist diyeyim ne yapa bilirim doktora gitmeye utaniyorum

  1. Cilde ait bir kist, yağ bezesi,tümöral bir kitle ,ağrı varsa apse olabilir. yumurta kadar olan şişlik için artık utanmayı bırakmalı ,kesin teşhis için muayene olmalısınız.

 13. Mrb hocam makat apsesi bosaltilali 2 gun oldu hergun pandumana gitmem soylenfi 10 gundende kil donmesi ameliyati dendi ne oldugunu anlamiyorum cok agri cekdim bosaltilirken apse cok agladim kil donmesi ameliyati nasil olcak niye olacak ?

  1. Makat apsesinin kıl dönmesi ile ilgisi yok. Sizde muhtemelen kıl dönmesi apsesi vardı. Apsenin büyüklüğüne göre değişmekle beraber genellikle 2-3 gün sonra pansuman gerekmez. Açılan apsenin ağzı kapanıp akamazsa apse yeniden birikecektir,ağrı ve şişlik artar,o taktirde kontrole gitmelisiniz. Kıl dönmesi hastalığı uygun boyuttaysa lokal anestezi ile mikrosinüsektomi ameliyatı yapılabilir. Apsede lokla anestezi yeteri kadar uyuşturmaz maalesef. Normal ameliyatta lokal anestezide daha iyi etki eder.Apse çok daha ağrılı bir hastalıktır.Yeniden sık sık apse ameliyatı olmamanız için kıl dönmesi ameliyatı olmalısınız.

 14. Merabalar hocam ben tuvaletimi yaptığım zaman kan geliyordu bide ağrı vardı iki haftaya yakın bu şekilde devam etti şimdi ise geçti tekrar olurmu doktora gitmeli miyim yoksa kaygilanacak bisey değil mi yardımcı olursanız sevinirim

  1. Ağrı ve kanama genellikle fissürde,pıhtılaşmış ödemli hemoroidde olur. Erken aşamada bazı önlemlerle ya da ilaçlarla geçecilir. Tekrarlayabilir. Tekrarlama olmaması için kabız ya da ishal olmayın,ıkınmayın,tuvalette uzun kalmayın. Özellikle kanama tekrarlarsa mutlaka muayene olun. kanama da her zaman kaygılanmak gerekir.

 15. Merabalar hocam ben tuvaletimi yaparken ağrı cekiyorum ve aynı zamanda hafif kanama var tuvalet sonrası o bölgede yaklaşık bir iki saat ağrı yapıyor ve daha sonra geçiyor bunun sebebi ne olabilir

  1. Büyük olasılıkla makat çatlağı (fissür) mevcut. Yeni oluştuysa ilaç tedavisi ile düzelebilir. 1-2 ayı geçtiyse ameliyat ya da botoks gerekebilir. Bu nedenle kesin teşhis ve tedavi için muayene olmalısınız. Kabız ya da ishal olmayın. Dışkılama öncesinde sıcak suya oturup anüsün hafif içine doğru vazelin-lanolinli kremler sürün.

   1. Hocam benim tam anüs çıkışında sivilceye benzer birşey var ve elle dokununca sivilceye dokunur gibi ağrı yapıyor çok sert doku

    1. Küçük bir makat apsesi veya anal hematom olabilir. Anal hematom giderek küçülecektir ancak apse ise büyüyecektir ve boşaltmak gerekir.Bu nedenle kesin teşhis ve tedavi önerisi için vakit geçirmeden muayene olmanız gerekir.

     1. Hocam bide sürekli anormal bir şekilde ishal ve kabızlık yaşıyorum dışkılama sonrası bazen temizleme yaparken sümüklenme tarzı durumla karşılaşıyorum sizce ne yapmayılım.

     2. Bahsettiğimiz durum makat apsesi ise ve kabızlık-ishal,mukuslu dışkı gibi durumunlarınız da varsa apsenin fistüle dönme durumu olabilir. Bağırsaklarınızda crohn hastalığı gibi iltihabi barsak hastalığı olabilir. Bu nedenle gastroenteroloji uzmanı barsaklarınızda bir hastalık varsa teşhis ve tedavisini yapmalıdır. Barsaklar tedavi olmadan makatta fistül varsa tedavide iyi sonuç alınamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir