Makat Çatlağı (Anal Fissür) İçin Krem Kullamak Gerekir mi?

İki farklı şekilde kullanılan 4 ilaç vardır. Bunların dördü de merhem formundadır, Anuflex, Anestol, Rectoderm ve Anrecta. Bunlardan Anuflex tek başına kullanılır ve diğerlerinin birlikte kullanımı kadar başarılıdır. Anestol tek başına yetersizdir beraberinde Anrecta veya Rectoderm ile birlikte kullanılmalıdır.
Günlük hayatta ciddiye almadığımız olumsuzluklar ilerleyen zamanlarda daha büyük sorunlar olarak karşımıza çıkacaktır. Örnek vermek gerekirse konstipasyon dediğimiz kabızlık problemi, ülkemizde milyonlarca çocuk ve yetişkini etkilemektedir. Lifli gıdalardan yetersiz beslenme, stres ve hareketsiz yaşam kabız insan sayısını her geçen gün artırmaktadır. Kabızlık maalesef birçok hastalığa da zemin hazırlamaktadır. Onlardan biri de anal fissür dediğimiz halk arasındaki tabiri ile makat çatlağıdır. Anüs içerisinde oluşan küçük bir yara maalesef dışkılamayı işkence haline getirmektedir. Bu yazıda anal fissür problemine karşı kremle çözüm önerilerini ele alacağız.

Anal Fissür (Makat Çatlağı) Nedir, Neden Olur?

Konumuza geçmeden önce hastalıkla kısa ve özet bilgiler vermek istiyorum. Anal fissür yukarıda da belirttiğim gibi büyük ölçüde kabızlık nadiren de tam tersi olan diare (ishal) kaynaklı olabilmektedir. Dışkının kalın ve sert olması anüs içerisinden geçerken anüs mukozasında (cildinde) yırtığa (kesiğe) neden olmaktadır. Bu yırtık sürekli dışkı ile temas ettiği için iyileşmesi zor olabilmektedir. Bu nedenle yeni dönem ve ilerlemiş (kronik) olarak ikiye ayrılmaktadır.

Makat Kaslarının Sürekli Kasılmasına Neden Olur: Yaşanan bu durum makat kaslarının sürekli kasılmasına neden olmaktadır. Makat kasları sürekli olarak kasıldığı için yırtığa kan gelmesi neredeyse imkansız hale gelmektedir. Kan alamayan yaranın iyileşmesi oldukça zordur.

Dışkılama Esnasında Kanama ve Dayanılmaz Ağrılara Neden Olur

Tek sorun kasların istemik (kontrolsüz) bir şekilde kasılması değildir. Dışkı yaraya temas ettiği için haliyle dayanılmaz can yanmasına neden olacaktır ki öyle de olmaktadır. Sağlık kaynaklarında bu durum için hasta tuvaletten gözü yaşlı çıkar ibaresi kullanılmaktadır. Yaşanan ağrı hastalığın yeni dönem ya da kronik olmasına bağlı olarak 3-4 dakika ile 3-4 saat sürebilmektedir.

Makat Çatlağı Nasıl Geçer, Hastalar Ne Yapmalı?

Kabızlık Probleminden Kurtulun: Evet, arkadaşlar kremlerle ilgili bilgiye geçmeden önce son bir hususu daha aktarmak istiyorum. Bu sorundan kurtulmak için ilk yapılması gereken kabızlık probleminden kurtulmaktır. Bunun için soframızda lifli gıdalara daha fazla yer vermeliyiz. Aynı şekilde kayısı ve kayısıdan elde edilen gıdalar ve bol bol sebze, meyve tüketmelisiniz. Bunlara rağmen kabızlık problemi dezelmiyorsa sinameki otundan çay yaparak içebilirsiniz. Fakat bu çok sağlıklı bir uygulama değildir. O nedenle sinameki çayına gerek kalmadan daha doğal yollardan çözüm bulmalısınız. Örnek vermek gerekirse stresten uzak olmanız ve günlük düzenli yürüyüşler yapmanız da etkili olacaktır.

Doktordan Yardım Alın (Muayene Olun): İnsanın kendi kendine anal fissür teşhisi koyması çok da mümkün değildir. Bu nedenle mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız. Muayene olduğunuz doktor proktoloji (makat hastalıkları) alanında uzman olması daha etkili sonuç almanızı sağlar. Burada amaç sadece hastalığın teşhisi değil aynı zamanda yeni dönem ya da kronik olduğunu anlamaktır. Çünkü her aşama da tedavi çeşitleri değişmektedir. Kremle tedavi sadece yeni dönem hastalarda işe yaramaktadır. Doktorunuz yeni dönem teşhisi koyarsa muhtemelen krem kullanmanızı önerecektir. Kronik olması halinde ise botox ya da ameliyat gibi cerrahi müdahaleler önerecektir.

Kremle Anal Fissür Tedavisi Mümkün mü?

Evet, arkadaşlar işte sizin beklediğiniz detaylara giriş yapıyoruz. Özellikle muayene olmaya utanan hastalar kremlerle çözüm aramaktadır. %50 oranında etkisi olmasına karşın yukarıda da belirttiğim gibi sadece hastalığın yeni evresinde işe yaramaktadır.

Makat Çatlağının Yeni Dönemi Nedir, Kaç Gündür? Bu hastalık ilk ortaya çıktığı andan itibaren hastaların yaşadığı can yanması ile farkına vardığı bir hastalıktır. Yani fark edemeyeceğiniz bir hastalık değildir. Ortaya çıktığı ilk andan itibaren 10-15 günlük süreç yeni dönem olarak kabul edilir. Bu süreçte geçmeyen ya da tedavi edilmeyen fissür kronikleşir. İyileşmesi ve şikayetlerde artış görülür. Normalde ağrı 3-4 dakika içinde geçerken kronikleşmesi halinde ağrı 3-4 saat daha devam edebilmektedir. Yani hastalığı fark ettiğiniz anda 10-15 gün içerisinde mutlaka çözüm bulmalısınız. Aksi halde kronikleşecek ve tek çözüm cerrahi müdahale olacaktır.

Makat Çatlağı Tedavisinde Kullanılan Kremler Hangileri?

Bölgesel bir hastalık olması nedeniyle merhemler işe yaradığı söylenebilir. Tekrar hatırlatmak gerekirse hastalığın yeni döneminde yani 10-15 gün içerisinde işe yarama ihtimalleri vardır. Ama kesin işe yarayacak, etki edecek ve sizi fissürden kurtaracak diyemeyiz. Çünkü başarı oranı %50 olup, 100 kişiden 50 kişide etkili olmaktadır. Tabii ki denemekte yarar var diye düşünüyorum.

Nitrogliserin İçeren Kremleri Yakından Tanıyalım

Makat çatlağı kremi denince ilk akla hiç şüphesiz nitrogliserinli kremler gelmektedir. Fabrikasyon ve tecrübeli eczacılar tarafından hazırlanan bu ürünler etkili olmasına etkili fakat can sıkıcı yan etkileri olduğunu bilmelisiniz. Özellikle baş ağrısı ve düşük tansiyon en sık görülen yan etkileri arasında yer almaktadır. Bu nedenle üreticiler son zamanlarda nitrogliserinli kremler yerine daha çok bitkisel içerikli merhemler geliştirmeye başladılar. Bitkisel içerikli ürünlere geçmeden önce dilerseniz nitrogliserinli kremleri kısa ve özet şekilde tanıyalım.

Nitrogliserin Nedir, Ne İşe Yarar? Öncelikle bir ilaç ya da krem markası olmadığını bilmelisiniz. Kimyasal bir madde olup, anal fissür için geliştirilen kremlerde sıkça kullanılmaktadır. Diğer isimlerine bakacak olursak gliserin trinitrat ya da trinitrogliserin olarak da kullanıldığını görürsünüz. Gliserol maddesinin nitre edilmesi ile oluşmaktadır. Bu madde aynı zamanda patlayıcı (dinamit) yapımında da kullanılmaktadır. 1847 Yılında Ascanio Sobrero tarafından keşfesilmesine karşın asıl etkili kullanımı 1860 yılında Alfred Nobel’in geliştirmesi ile başlanmıştır.

Rectoderm

Türkiye’de sanırım en çok kullanılan markalardan biridir. İlaç kategorisinde olmaması nedeniyle fiyatı yüksek ve SGK tarafından karşılanmamaktadır. Yaklaşık 100 TL gibi bir fiyata satılmaktadır. Krem türü ürünler için bu fiyat biraz yüksek olduğu söylenebilir. İlaç kategorisinde olmadığı için herhangi bir eczaneden reçeteye gerek kalmadan alınabilir. Tekrar belirtmek gerekirse ana maddesi nitrogliserin olan kremlerde baş ağrısı çok yaygın bir şekilde görülmektedir. Baş ağrısına ek olarak baş dönmesi ve mide bulantısı da ortaya çıkabilir. Seyrek düzeyde ise tansiyon düşüklüğü yaşanabilir. Nasıl kullanılması gerektiğine dair bilgiyi yazının ilerleyen kısımlarında ele alacağız.

Rectogesic

Nitrogliserin içeren kremlerden biri de Rectogesic olup, Rectoderm ile aynı kademe de olduğu söylenebilir. İçeriğindeki madde, boyutu ve hatta fiyatı bile bir birine çok yakındır. Yine aynı şekilde etkisi ve yan etkileri konusunda yukarıda belirtmiş olduğum hususlar geçerlidir. Bu üründe SGK tarafından karşılanmamaktadır.

Anrecta

Yukarıda detaylarını gördüğümüz ürünlerden hiç farkı yok diyebilirim. Sadece fiyatı diğerlerine göre 10-15 TL daha ucuz diyebilirim. Kremin etken maddesi, boyutu ve hatta içerisindeki dozu bile aynıdır.

Bitkisel Makat Çatlağı Kremi Nasıl Olmalı?

Yazının geri kalan kısmında görüldüğü üzere kimyasal ürünlerde tek madde olarak nitrogliserin kullanılmaktadır. Nitrogliserin beyin damarlarında genişlemeye neden olduğu için dayanılmaz baş ağrısı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Gerçi deneyimli eczacılar özel hazırladıkları ilaçlarda dozu 0,4 değil de 0,2 olarak ayarlamaktadır. Böylece daha az ya da hiç baş ağrısı ve tansiyon düşüklüğü yaşanmaz. Dediğim gibi ya bu alanda deneyimli bir eczacıya hazırlatabilir ya da içeriği tamamen bitkisel özlerden oluşan bitkisel kremler kullanabilirsiniz. Peki bitkisel anal fissür kremi nasıl olmalı, içeriğinde hangi maddeler yer almalı? Şimdi de bu yöndeki detayları görelim.

Aynısefa Otu Özü (Kas Gevşetici)

Yukarıda ele aldığımız ilaçların ana maddesi neydi? Nitrogliserin, peki bu maddenin işlevi nedir? Tek amacı kontrolsüz şekilde kasılan makat kaslarını gevşetmek için kullanılmaktadır. Bu işlemi bitkilerin gücü ile yapmak istediğinizde karşınıza aynısefa otu çıkacaktır. Hem de nitrogliserin gibi baş ağrısı ve tansiyon düşüklüğüne neden olmadan kas gevşetici etkisini gösterir. Yani bitkisel makat çatlağı kreminde en önemli madde için aynısefa diyebiliriz.

At Kestanesi Özü (Damarları Daraltarak Kanamayı Azaltır, Önler)

Varis hastalarının yakından tanıdığı bir ürün atkestanesi etkisi uygulanan alanda damarların daralması (büzüşmesi) sağlanır. Varis hastalığı damar genişlemesi olduğu için hastaları rahatlatmak için kullanılır. Makat çatlağında atkestanesi özü kullanma amacımız çatlağa kan taşıyan damarların daralarak kanamanın önüne geçmek içindir. Çatlak dışında hemoroid problemi olan hastalar içinde ayrıca bir etki etmiş olacaktır. Çünkü biliyorsunuz fissür hastalarında dışkılama esnasında birkaç damlada olsa kanama görülmektedir.

Karanfil Yağı (Bölgesel Uyuşturucu, Ağrı Kesici)

Uyuşturucu derken sakın o kötü illeti sanmayın. Bu daha çok ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. İşkembe çorbası sevenler bilir. Bu tür mekanlar da müşterilere tane karanfil ikram edilir. Ağız kokusunu gidermek içindir. Onu ağzınızda beklettiğiniz de ya da çiğnediğinizde dilinizde bir uyuşma hissedersiniz. Aynı şekilde deneyeniniz var mı? Bilmiyorum ama ağrıyan dişin üzerine 2-3 tane koyduğunuzda 15 dakika içinde ağrının hafiflediği ya da tamamen kaybolduğunu görürsünüz. Aslında ağrı devam etmesine karşın karanfilin uyuşturması sonucunda siz onu fark edemezsiniz. Peki karanfil yağını ne amaçla kullanacağız? Yazının geri kalan kısmında tanıdığımız kimyasal makat çatlağı kremlerinde tek etki kas gevşetici olması idi, bu kremler tek başına yeterli değildir. Yanında birde anestol pomad gibi bölgesel uyuşturucu etkisi olan kremler kullanmanız gerekir.

Özellikle dışkılama öncesi anestol kullanılarak dışkılama esnasında ortaya çıkacak can yanması hafifletilmiş olur. Can yanması ne kadar hafifletilir ya da ortadan kaldırılırsa kasların kontrolsüz kasılması da o derece önlenmiş olur. Beşeri ilaçlarda birçok maddeyi karıştıramadıkları için ayrı ayrı ilaç ve krem olarak üretilmektedir. Bitkisel ürünlerde ise kas gevşetici ve bölgesel uyuşturucu etkisi olan bitkiler, özler aynı üründe kullanılabilir. Kullandığınız kremde kafanfil yağı olması halinde ayrıca bölgesel uyuşturucu özelliği olan ek bir krem kullanmak gerekmez.

Meyan Kökü Özü (Şişlik, Ödem ve Kaşıntı Önleyici)

Kremlerde en sık kullanılan bir diğer madde ise kortizon olmaktadır. Etkili olmasına karşın yine birçok yan etkisi ile insanların yavaş yavaş uzak durduğunu görüyoruz. TV Reklamlarında bir ürün kortizon içermediğini üstüne basa basa belirttiğini gördüm. Kortizon yerine aynı etkiyi gösteren meyan kökü özü kullanılmaya başlandı. Kortizon kadar etkili olmasın karşın hiçbir yan etkisi yoktur. Peki makat çatlağı kreminde meyan kökü özünü ne amaçla kullanacağız? Amacımız şişlik, ödem ve önemli bir sıkıntı olan kaşıntı probleminin giderilmesi içindir. Anal fissür hastalarında ağrı kadar kaşıntı da sık görülmektedir.

Makat Çatlağı Kremi Nasıl Kullanılır?

Evet, arkadaşlar kremler, içerikleri ve etkilerini tanıdıktan sonra şimdi de nasıl kullanılması gerektiğine bakalım. Öncelikle doktor ve eczacınızın önerisine öncelik vermeniz gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Rectoderm ve Rectogesic gibi kremlerden birini kullanacaksanız mutlaka yanında bir de Anestol gibi bölgesel uyuşturucu etkisi olan kremlerde kullanmak gerekir. Şimdi uygulamayı aşama, aşama anlatmak istiyorum.

Dışkılama Öncesi Sıcak Oturma Banyosu İle Başlayın

İlk yapılması gereken sıcak oturma banyosu ile 3-4 dakikalık rahatlama sağlanmasıdır. Sitemizde sıcak oturma banyosunun ne olduğu, nasıl olması gerektiği ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Bölgesel Uyuşturucu Krem (Anestol) Sürün

3-4 Dakikalık sıcak oturma banyosu sonrası bölgeyi güzelce kurulayacak bu sefer dışkılama esnasında can yanmasını azaltacak ya da tamamen önleyecek olan bölgesel uyuşturucu kremlerden birini önerim Anestol anüs içi ve çevresine sürmelisiniz. 2-3 Dakika bekledikten sonra ıkınmadan dışkılama ihtiyacını gidermelisiniz.

Tekrar Sıcak Oturma Banyosu İyi Olur

Dışkılama sonra tekrar rahatlama amaçlı sıcak oturma banyosu 4-5 dakika yenden uygulanabilir.

Nitrogliserinli Krem Sürüyoruz (Rectoderm, Rectogesic vs)

Dışkılama sonrası tekrar oturma banyosu yaptık ve bölgeyi güzelce kuruladıktan sonra nitrogliserin içeren kas gevşetici kremlerden birini sürmek gerekir. Markaları hatırlamak gerekirse Rectoderm, Rectogesic ve Anrecta eczanelerde bulunmaktadır. Tabii ki hazır formlara ek olarak daha az maliyetli olan tecrübeli eczacıların hazırladığı kremleri de kullanabilirsiniz. Nitrogliserin içeren krem kullanırken dikkatli olmalısınız. Serçe parmağın son buğumu kadar ve sadece anüs iç kısmına uygulamalısınız. Anüs çevresine uygulamanız çok fazla işe yaramayacaktır. Tabii ki anüs iç kısmına çok fazla girmeniz de gerekmez. 2-2,5 cm içeriye kadar girmeniz yeterlidir. Biraz canınız yanacaktır.

BOTOX ve Anal Fissür Ameliyatını Unutmayın

Anal Fissür tedavisinde kullanılan kremlerin hiç birisi %100 etki etmez. Buna bitkisel kremlerde dahil, hele birde hastalık 10-15 günden fazla ise neredeyse hiç işe yaramayabilir. Ama tabii ki denemekte yarar vardır. Kremler 10-15 gün içerisinde etki etmesi beklenir. Bu süreçte herhangi bir olumlu etkisi olmaması halinde krem kullanımını bırakabilirsiniz. Sizin için geriye kalan ameliyat ya da 1 dakika içinde yapılan Botoks uygulaması kalmıştır. Ameliyatlarda dışkı ve gaz kaçırma riski olduğu için Botox önerilmektedir. Aşağıda yer alan video’da botoks uygulamasının nasıl olduğu görülmektedir.

Evet, arkadaşlar anal fissür tedavisinde kullanılan kremlere dair aktaracaklarımız bu kadar olup, şimdi dilerseniz aklınıza takılan soruları genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Seher Şirin’e sorabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken sayfanın alt kısmında yer alan soru ve yorum formunu kullanmaktır.

Güncelleme tarihi: 6 Mayıs 2019 — 08:00

139 Yorum

Yorum yap
 1. Selam hocam bende tahminim anal fissür denen rahatsızlık var tuvaletimi yaparken rahatsızlık duymuyorum kanama 2-3 kez oldu ama ağrısızdı,hiçbir şekilde kabızlık anal bölgede bir acı hissi duymuyorum bana nasıl bir yol önerirsiniz, benimki daha çok estetik bozukluğundan ibaret.

  1. Fissürde genellikle ağrı olur. Sizdeki eski,iyileşmiş fissürün bekçi memesi,cilt pilileri ya da dış hemoroidler olabilir. Bekçi meme veya cilt pilisi hastalık olmadığından almaya gerek yoktur. Tıbbi bir gerekçe ile değilde estetik olarak ya da temizlikte zorluk yapabildiğinden hasta isterse alınabilir. Lokal anestezi ile hastaneye yatmaya gerek kalmadan alınabilir.Kanama tekrarlarsa kanamanın kaynağını tespit etmek için muayene olmanız gerekir.

 2. Hocam ne yazikki 5 gün önce doktorun hemen yapalım demesi ile ana fistür amaliyati oldum rectoderm kullanSam olurmu zararı olurmu çünkü hala sıkıntı yaşıyorum tuvalette sıcak su banyosu tavsiye edermisiniz teşekkür

  1. Anal fissür mü,fistül mü tam belirtememişsiniz. Fissür (çatlak) ameliyatında makat etrafındaki ileri derecede kasma yapan kas kesilir. Rektoderm ve sıcak suya oturma bu kası gevşetmeye yönelik tedbir ve ilaçtır. Zaten kesilmiş kasın gevşektir. Dolayısıyla bu ilaç ve sıcak su işe yaramaz ve gereksizdir.

   1. Cok Teşekkür ederim hocam ilgilendiğiniz için anal fissur Kasta yırtık var diye amaliyat yaptı tuvaletten sonra uzun süre yanma oluyor krem de vermedi çokta ilgilenmedi bekunis ve enfexia dicloflam diye hap yazmış tuvaleti yaparken az aci oluyor (hep isalim zaten ) tuvaletten sonra yuruyemiyorum bile deride yanma için bir krem veya ilac tavsiye edermisiniz teşekkürler

 3. Hemeroit sanarak tuvalet esnasında yaşadığım ağrılar sonrasında muayene olmak için doktora gittim ve doktor muayene ettikten sonra çatlak olduğunu söyledi ve Rectoderm krem ve Uyuşturucu krem verdi. Düzenli olarak 1 hafta boyunca kullandım ve sıcak su tedavisi yaparak düzelmesini sağladım. Yaklaşık 3-4 hafta problemsiz devam etti ve iyileşti fakat sonrasında yine tuvalete çıktığımda yaşadığım ağrılar başladı ve krem,sıcak su, zeytinyağı vs 10 gündür kullanmama rağmen gün içerisinde olmayan ağrılar tuvalete çıktıktan sonra yine devam etmektedir ve hatta çoğu zaman tuvalet esnasında kanama yapmaktadır. Bugün doktora gittim hemeroit olma ihtimalini de düşünerek, doktor; hemeroitin olduğunu fakat sorun yaratacak kadar olmayıp ağrı ve kanamaların sebebinin yine çatlaktan kaynaklandığını söyledi. Kronik olabileceğini ve iyileşmeyebileceğini söylerek Ve tavsiyesi 5 dk süren bir ameliyatının olduğunu ve makatta bulunan kasın kesilmesini sağlayarak kökten çözüm olabileceğini söyledi. Ameliyat noktasında endişelerim var ve sağlıkçı tanıdıklarımdan aldığım bilgiye göre eğer işin ehli biri olmayıp ameliyat esnasında kas dokuna bir zarar verme ihtimali olursa ömür boyu geçmeyecek bir acı yaşayabileceğimi ve hatta istemsiz kas grubunun kesilmesinden kaynaklı olarak tuvaletini hissetmeden kaçırabileceğimi ve bundan müzdarip olacağımı söylediler. Sizce ne yapmalıyım? Tavsiyeniz ne olur? Ameliyatsız geçirme ihtimalim varsa da ne gerekiyorsa yapabilirim…

  1. Kronik (uzun süreden beri olan) fissürlerin ilaçla iyileşme şansı daha azdır. Hemoroid genellikle ağrı yapmaz. Doktorunuzun dediği gibi ağrının sebebi fissürdür ve uzun süreden beri olduğundan ameliyat ya da ameliyatın yerine geçebilen botoks tedavisi gerekebilir. Ameliyatta nadir de olsa gaz-dışkı kaçırma gibi bir yan etki olabilir. Dışkı kaçırma hiç görmesem de gaz kaçırma problemini görebiliyoruz. Bu yan etki az görülse de kitaplara girmiş bir yan etkidir,kim yaparsa yapsın görülebilir,tabii ki uzman ellerin önemi de vardır. Botoks tedavisi makat kasına yapılan 2 minik iğne ile aynı kası felç ediyoruz,makatta gevşeme sağlıyoruz. Benimde ameliyattan korkan hastalara önerdiğim ,tercih ettiğim ,kolay,pratik bir tedavi yöntemi Botoks tedavisidir.

   1. Sakın amaliyat olma Botoks ol ben amaliyatoldum çok sıkıntı yaşadım ve yasiyorum

    1. Cerrahi olarak kabul edilmiş anal fissürde tek bir ameliyat yöntemi vardır,o da istemsiz çalışan makat kasını kesmektir.Ameliyat yapmak yanlış bir yol değildir. Fakat her ameliyat gibi bazen yan etkiler (gaz-dışkı kaçırma) görülebilir.Başarı oranı ameliyata yakın olan botoks tedavisi hastayı zora sokmayan iyi bir seçenektir.

 4. Bnde dogumdan sonra oldu.diski sirasinds ve sonrasi saatlerce agri suruyo napabilirim

  1. Gebelikte ve doğumdan sonra beslenme ve dışkılama alışkanlığının değişmesi nedeniyle anal fissür gibi makat hastalıkları artar.Kabız kalmayın.Bol sebze ,lifli meyveler,kepekli tahıl ürünleri ve bol su tüketin. Hareketinizi artırın.Ağrıyacak korkusuyla dışkınızı ertelemeyin.Dışkılamadan önce 5 dakika sıcak suya oturun ve makatınıza vaselinli kremler sürün. Geçmezse kesin teşhis için muayene olmalısınız. Fissür uzun süreden beri varsa botoks ya da ameliyat gerekecektir.

 5. Ben 1 haftadır tuvalet esnasında acı hissediyorum ve bu acı 4 5 saat suruyor . Doğru duzgun oturamiyorum uzanamiyorum .kabizligim oldugu icinde iyileşme olmuyor ne yapmaliyimm?

  1. Kabızlığa bağlı bir çatlaklık oluşmuş gibi görülüyor.Henüz 1 hafta olduğundan iyileşme şansı yüksek. Kabızlığınızı düzeltmek için bol sebze,salata,lifli meyveler,kepekli tahıl ürünleri ve bol su tüketin.Hareketinizi artırın.Dışkınız gelince ağrı korkusuyla ertelemeyin. Dışkılamadan önce 5 dakika sıcak suya oturup makatınıza vaselinli kremler sürüp tuvaletinizi öyle yapın. Kesin teşhis ve tedavi için muayene olmalısınız.

 6. Hocam merhabalar. Bende anal fissür sıkıntısı var. 1 yıl oldu. Önemsemediğim için doktora gitmedim dışkılama esnasında özellikle sert dışkı olduğunda kanama olduğundan artık önemsemem gerektığini düşündüm çok şükür. Ağrı sadece birkaç sn sürüp gecçiyor sadece kanaması beni huzursuz etdi ne önerirsiniz?

  1. Fissür muayeneyle tespit edildiyse kanama oradan geliyor olabilir. Muayene olmayıp,kendiliğinizden böyle düşünüyorsanız kanamanın kaynağı muayeneyle belirlenmelidir. Fissür ise 1 yıldan beri olduğundanyani Kronik (müzmin ) olduğundan ilaç tedavisine cevap vermez.Ameliyat ya da ameliyata yakın başarı sağlayan botoks tedavisi gerektirir.

 7. Meraba hocam. Benim sorunum anal fissur doktora gittim anal fissur dedi ve senin üst bölgede çatlak var dedi o yüzden canin daha cok yanar dedi ve evet gerçekten artık wc ler işkence halinde 😣😣 emzirdigim için krem veremiyor ben ne yapmam lazım ne olur yardım edin . Hametan ve anestol pomad dupalac kullandım fayda etmedi smdiden tesekkr ederm.

  1. Anal Fissür doğum sonrası sık görülen bir durumdur ve genellikle tedaviyle geçirilebilir. Beslenme ve dışkılama alışkanlığınızı değiştirerek yumuşak dışkılamalısınız. Dışkınız gelince acıma korkusuyla bekletmeyin,ertelemeyin. Dışkılamadan önce 5 dakika sıcak suya oturabilirsiniz.Dışkıdan önce anüsün içine doğru vaselin sürebilirsiniz (bebeğe zarar vermez).Dışkılama sonrasında da 5 dakika sıcak suya yine oturabilirsiniz. Geçmezse mecbur kalınırsa müdahale gerekebilir.

 8. Hocam merhabalar.2 ay önce makat ağrım ve kanama için doktora gittim.Makatta çatlak olduğunu söyledi ve krem verdi.Düzenli olarak kullandım ve düzeldi.Aradan 2-3 ay geçti malesef 1 gün kabız oldum ve zorlanınca yırtılma hissi cam batması gibi his oldu rahat çıkamadım.Tekrar gittim hastaneye Anestol Pomad ve kabız ilacı verdi.Anestol pomad makatın iyileşme sürecinde yardımcı olan bir kremmidir.Yani çatlağın iyileşmesinde yardımcı olurmu? Önerilerinizi bekliyorum.Teşekkür ederim.

  1. Anestol iyileşmeye etki etmez.Ağrı kesici bir pomattır. İyileşme için bir etkisi yoktur. Fissürde iyileşmede en önemli faktör kabız kalmamak ve sert dışkılamamaktır. Dışkılamadan önce 5 dakika sıcak suya oturmanız makat kasını gevşeterek iyileşmeye etkili olacaktır.

 9. İyi günler hocam bendede makat fissürü var sanırım anüsde acı hissediyorım.daha önce doktora gitmiştim krem vermişti.hametan kremi bu hastalık için kullanılıyormu acaba?

  1. Daha önceki hastalığınızla aynı olmayabilir.Yeniden muayene olmanızda fayda var. Bu ilaç fissürde kullanılabilir.Ama muayene olmadan kullanmanız işe yaramayabilir. Kabız kalmayın,sert dışkılamayın.Dışkılamadan önce ve sonra 5 dakika sıcak suya oturabilirsiniz.

 10. Sayın Hocam,65 yaşında bir bayanım , makat çatlağım var,bir aydır tedavi görüyorum. Doktor krem ilaç verdi. Biraz düzelme oldu. Şimdi iyileşmeye başlayan yaramı açarak krem sürmem istendi. Bu durum yaranın iyileşmesini zorlaştırır diye düşünüyorum. İyileşmeye başlayan yarayı tekrar açarak krem sürmek doğru mu? Yoksa yaranın üzerine mi sürmem daha doğru?? Teşekkürler

  1. Kremleri yarayı hafif açarak sürmeyi öneriyoruz. Krem sürecek kadar açmak yarayı etkilemez.İlaç tedavisine cevap verdiğine göre doğru bir tedavi uygulanmaktadır.Tedavinize devam edin

 11. Hocam merhaba. Ben 2.5 ay onle anal fissur ve fistul ameliyati oldum ve ciddi anlamda acilar cektim ameliyattan sonra. 3 hafta sonunda agrilarim dindi ve normal hayatima tam olarak donemesemde iyiydim. 1 ayin sonunda 2 hafta cok rahat oturabildim ancak son 2 haftadir oturamiyorum. Oturdugumda makat agzi agri yapiyor hatta zonkluyor. Doktorum birsey olmadigini makattaki derin catlagi temizlediklerini ve icinin doldugunu sadece cilt tabakasinin olusmadigindan olabilecegini soyledi ve procto kremi kullanmami soyledi. Kullandim fito ve proctoyuda karistirarak surdum ama ben oturmiyorum sebebi ne olabilir acaba. Hayatimdan sogudum nolur yardim edin.

  1. Fistül ameliyatı sonrasında enfeksiyon tekrarlamış olabilir,ancak böyle bir durum olsaydı doktorunuz görürdü. İlaçlar kadar önemli olan bir durumda kabız ya da ishal olmamanızdır.Bu nedenle beslenmenizi düzenlemelisiniz. sehersirin.com da kabızlık, makat hastalıklarında beslenme gibi konulardan faydalanabilirsiniz.

 12. Makat çatlağı ameliyatından ne kadar zaman sonra krem kullanılabilir? Vazelin tarzı eczanelerin yaptığı bir krem var. Çok çabuk toparlıyor. Buna ne zaman başlanabilir?

 13. Hocam makat çatlağı denilen hastalığım var tuvaletimi yapmamda sorun yok şuan ama daha otururken sanki cam kesiği gibi acıyo ve birkaç kez oturup hemen kalkıyorum ve daha sonra hafif kanama oluyor tuvaletten sonra sıcak suyla yıkanıp batikonla siliyorum.Ayrıca cok özür dilerim ama doktora mahrem bölgemi göstermekten ciddi derecede çekinip utanıyorum bu nedenle hastaneye gidemiyorum.Lütfen sayın hocam bana önerebileceyiniz bi tedavi uygulaması ilaç kırem vs gibi bir formül varmı…TEŞEKKÜRLER.

 14. Hocam merabalar. Ben bundan 1 ay önce hastaneye gittiğimde 1.derece hemoroid tanısı konuldu. Tuvaletimi yaptıktan sonra ağrılarım oldu ama bu günlerde tuvaletini yaparken müthiş bir acı çekiyorum üstelik çıktıktan sonra da işlerimi aksatacak kadar ağrım oluyor anal fissur olup olmadığını nasıl anlarim
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  İdeaklinik Bakırköy Genel Cerrahi Uzmanı
  1.derecede hemoroid ağrı yapmaz,normal parmak muayenesinde tespit edilemez.Ancak anoskop ve rektoskopla görülebilir. Bu kadar ağrı olduğuna göre fissür veya anal hematom olabilir. Fissür tanısı yalnızca muayeneyle konur,ek tetkik film gerektirmez. Proktoloji deneyimi olan bir genel cerrahi uzmanı fissür tanısını kolaylıkla koyabilir.
  Geçmiş olsun

 15. Hocam benim başıma ilkin6-7 ay önce geldi. Genel cerrahi bölümüne gittim iki krem yazdı makat çatlağı için. O ara iyileştirm tam . Ama şimdi tekrar yaparken yanma oluyor ve ağrı çok uzun sürüyor. Ne yapmalıyım çok sağolun.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Genel Cerrahi Uzmanı
  Makat çatlağı tedaviyle düzeldikten sonra sert dışkılama yaptığınızda tekrar edebilen bir hastalıktır.Kabız kalmayın,sert dışkılamayın,dışkınız gelince bekletmeyin.Tuvalet öncesinde ve sonrasında 5 dakika sıcak suya oturabilirsiniz. Geçmezse muayene olmalısınız.
  Geçmiş olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir