Makat Çatlağı (Anal Fissür) İçin Krem Kullamak Gerekir mi?

İki farklı şekilde kullanılan 4 ilaç vardır. Bunların dördü de merhem formundadır, Anuflex, Anestol, Rectoderm ve Anrecta. Bunlardan Anuflex tek başına kullanılır ve diğerlerinin birlikte kullanımı kadar başarılıdır. Anestol tek başına yetersizdir beraberinde Anrecta veya Rectoderm ile birlikte kullanılmalıdır.
Günlük hayatta ciddiye almadığımız olumsuzluklar ilerleyen zamanlarda daha büyük sorunlar olarak karşımıza çıkacaktır. Örnek vermek gerekirse konstipasyon dediğimiz kabızlık problemi, ülkemizde milyonlarca çocuk ve yetişkini etkilemektedir. Lifli gıdalardan yetersiz beslenme, stres ve hareketsiz yaşam kabız insan sayısını her geçen gün artırmaktadır. Kabızlık maalesef birçok hastalığa da zemin hazırlamaktadır. Onlardan biri de anal fissür dediğimiz halk arasındaki tabiri ile makat çatlağıdır. Anüs içerisinde oluşan küçük bir yara maalesef dışkılamayı işkence haline getirmektedir. Bu yazıda anal fissür problemine karşı kremle çözüm önerilerini ele alacağız.

Anal Fissür (Makat Çatlağı) Nedir, Neden Olur?

Konumuza geçmeden önce hastalıkla kısa ve özet bilgiler vermek istiyorum. Anal fissür yukarıda da belirttiğim gibi büyük ölçüde kabızlık nadiren de tam tersi olan diare (ishal) kaynaklı olabilmektedir. Dışkının kalın ve sert olması anüs içerisinden geçerken anüs mukozasında (cildinde) yırtığa (kesiğe) neden olmaktadır. Bu yırtık sürekli dışkı ile temas ettiği için iyileşmesi zor olabilmektedir. Bu nedenle yeni dönem ve ilerlemiş (kronik) olarak ikiye ayrılmaktadır.

Makat Kaslarının Sürekli Kasılmasına Neden Olur: Yaşanan bu durum makat kaslarının sürekli kasılmasına neden olmaktadır. Makat kasları sürekli olarak kasıldığı için yırtığa kan gelmesi neredeyse imkansız hale gelmektedir. Kan alamayan yaranın iyileşmesi oldukça zordur.

Dışkılama Esnasında Kanama ve Dayanılmaz Ağrılara Neden Olur

Tek sorun kasların istemik (kontrolsüz) bir şekilde kasılması değildir. Dışkı yaraya temas ettiği için haliyle dayanılmaz can yanmasına neden olacaktır ki öyle de olmaktadır. Sağlık kaynaklarında bu durum için hasta tuvaletten gözü yaşlı çıkar ibaresi kullanılmaktadır. Yaşanan ağrı hastalığın yeni dönem ya da kronik olmasına bağlı olarak 3-4 dakika ile 3-4 saat sürebilmektedir.

Makat Çatlağı Nasıl Geçer, Hastalar Ne Yapmalı?

Kabızlık Probleminden Kurtulun: Evet, arkadaşlar kremlerle ilgili bilgiye geçmeden önce son bir hususu daha aktarmak istiyorum. Bu sorundan kurtulmak için ilk yapılması gereken kabızlık probleminden kurtulmaktır. Bunun için soframızda lifli gıdalara daha fazla yer vermeliyiz. Aynı şekilde kayısı ve kayısıdan elde edilen gıdalar ve bol bol sebze, meyve tüketmelisiniz. Bunlara rağmen kabızlık problemi dezelmiyorsa sinameki otundan çay yaparak içebilirsiniz. Fakat bu çok sağlıklı bir uygulama değildir. O nedenle sinameki çayına gerek kalmadan daha doğal yollardan çözüm bulmalısınız. Örnek vermek gerekirse stresten uzak olmanız ve günlük düzenli yürüyüşler yapmanız da etkili olacaktır.

Doktordan Yardım Alın (Muayene Olun): İnsanın kendi kendine anal fissür teşhisi koyması çok da mümkün değildir. Bu nedenle mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız. Muayene olduğunuz doktor proktoloji (makat hastalıkları) alanında uzman olması daha etkili sonuç almanızı sağlar. Burada amaç sadece hastalığın teşhisi değil aynı zamanda yeni dönem ya da kronik olduğunu anlamaktır. Çünkü her aşama da tedavi çeşitleri değişmektedir. Kremle tedavi sadece yeni dönem hastalarda işe yaramaktadır. Doktorunuz yeni dönem teşhisi koyarsa muhtemelen krem kullanmanızı önerecektir. Kronik olması halinde ise botox ya da ameliyat gibi cerrahi müdahaleler önerecektir.

Kremle Anal Fissür Tedavisi Mümkün mü?

Evet, arkadaşlar işte sizin beklediğiniz detaylara giriş yapıyoruz. Özellikle muayene olmaya utanan hastalar kremlerle çözüm aramaktadır. %50 oranında etkisi olmasına karşın yukarıda da belirttiğim gibi sadece hastalığın yeni evresinde işe yaramaktadır.

Makat Çatlağının Yeni Dönemi Nedir, Kaç Gündür? Bu hastalık ilk ortaya çıktığı andan itibaren hastaların yaşadığı can yanması ile farkına vardığı bir hastalıktır. Yani fark edemeyeceğiniz bir hastalık değildir. Ortaya çıktığı ilk andan itibaren 10-15 günlük süreç yeni dönem olarak kabul edilir. Bu süreçte geçmeyen ya da tedavi edilmeyen fissür kronikleşir. İyileşmesi ve şikayetlerde artış görülür. Normalde ağrı 3-4 dakika içinde geçerken kronikleşmesi halinde ağrı 3-4 saat daha devam edebilmektedir. Yani hastalığı fark ettiğiniz anda 10-15 gün içerisinde mutlaka çözüm bulmalısınız. Aksi halde kronikleşecek ve tek çözüm cerrahi müdahale olacaktır.

Makat Çatlağı Tedavisinde Kullanılan Kremler Hangileri?

Bölgesel bir hastalık olması nedeniyle merhemler işe yaradığı söylenebilir. Tekrar hatırlatmak gerekirse hastalığın yeni döneminde yani 10-15 gün içerisinde işe yarama ihtimalleri vardır. Ama kesin işe yarayacak, etki edecek ve sizi fissürden kurtaracak diyemeyiz. Çünkü başarı oranı %50 olup, 100 kişiden 50 kişide etkili olmaktadır. Tabii ki denemekte yarar var diye düşünüyorum.

Nitrogliserin İçeren Kremleri Yakından Tanıyalım

Makat çatlağı kremi denince ilk akla hiç şüphesiz nitrogliserinli kremler gelmektedir. Fabrikasyon ve tecrübeli eczacılar tarafından hazırlanan bu ürünler etkili olmasına etkili fakat can sıkıcı yan etkileri olduğunu bilmelisiniz. Özellikle baş ağrısı ve düşük tansiyon en sık görülen yan etkileri arasında yer almaktadır. Bu nedenle üreticiler son zamanlarda nitrogliserinli kremler yerine daha çok bitkisel içerikli merhemler geliştirmeye başladılar. Bitkisel içerikli ürünlere geçmeden önce dilerseniz nitrogliserinli kremleri kısa ve özet şekilde tanıyalım.

Nitrogliserin Nedir, Ne İşe Yarar? Öncelikle bir ilaç ya da krem markası olmadığını bilmelisiniz. Kimyasal bir madde olup, anal fissür için geliştirilen kremlerde sıkça kullanılmaktadır. Diğer isimlerine bakacak olursak gliserin trinitrat ya da trinitrogliserin olarak da kullanıldığını görürsünüz. Gliserol maddesinin nitre edilmesi ile oluşmaktadır. Bu madde aynı zamanda patlayıcı (dinamit) yapımında da kullanılmaktadır. 1847 Yılında Ascanio Sobrero tarafından keşfesilmesine karşın asıl etkili kullanımı 1860 yılında Alfred Nobel’in geliştirmesi ile başlanmıştır.

Rectoderm

Türkiye’de sanırım en çok kullanılan markalardan biridir. İlaç kategorisinde olmaması nedeniyle fiyatı yüksek ve SGK tarafından karşılanmamaktadır. Yaklaşık 100 TL gibi bir fiyata satılmaktadır. Krem türü ürünler için bu fiyat biraz yüksek olduğu söylenebilir. İlaç kategorisinde olmadığı için herhangi bir eczaneden reçeteye gerek kalmadan alınabilir. Tekrar belirtmek gerekirse ana maddesi nitrogliserin olan kremlerde baş ağrısı çok yaygın bir şekilde görülmektedir. Baş ağrısına ek olarak baş dönmesi ve mide bulantısı da ortaya çıkabilir. Seyrek düzeyde ise tansiyon düşüklüğü yaşanabilir. Nasıl kullanılması gerektiğine dair bilgiyi yazının ilerleyen kısımlarında ele alacağız.

Rectogesic

Nitrogliserin içeren kremlerden biri de Rectogesic olup, Rectoderm ile aynı kademe de olduğu söylenebilir. İçeriğindeki madde, boyutu ve hatta fiyatı bile bir birine çok yakındır. Yine aynı şekilde etkisi ve yan etkileri konusunda yukarıda belirtmiş olduğum hususlar geçerlidir. Bu üründe SGK tarafından karşılanmamaktadır.

Anrecta

Yukarıda detaylarını gördüğümüz ürünlerden hiç farkı yok diyebilirim. Sadece fiyatı diğerlerine göre 10-15 TL daha ucuz diyebilirim. Kremin etken maddesi, boyutu ve hatta içerisindeki dozu bile aynıdır.

Bitkisel Makat Çatlağı Kremi Nasıl Olmalı?

Yazının geri kalan kısmında görüldüğü üzere kimyasal ürünlerde tek madde olarak nitrogliserin kullanılmaktadır. Nitrogliserin beyin damarlarında genişlemeye neden olduğu için dayanılmaz baş ağrısı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Gerçi deneyimli eczacılar özel hazırladıkları ilaçlarda dozu 0,4 değil de 0,2 olarak ayarlamaktadır. Böylece daha az ya da hiç baş ağrısı ve tansiyon düşüklüğü yaşanmaz. Dediğim gibi ya bu alanda deneyimli bir eczacıya hazırlatabilir ya da içeriği tamamen bitkisel özlerden oluşan bitkisel kremler kullanabilirsiniz. Peki bitkisel anal fissür kremi nasıl olmalı, içeriğinde hangi maddeler yer almalı? Şimdi de bu yöndeki detayları görelim.

Aynısefa Otu Özü (Kas Gevşetici)

Yukarıda ele aldığımız ilaçların ana maddesi neydi? Nitrogliserin, peki bu maddenin işlevi nedir? Tek amacı kontrolsüz şekilde kasılan makat kaslarını gevşetmek için kullanılmaktadır. Bu işlemi bitkilerin gücü ile yapmak istediğinizde karşınıza aynısefa otu çıkacaktır. Hem de nitrogliserin gibi baş ağrısı ve tansiyon düşüklüğüne neden olmadan kas gevşetici etkisini gösterir. Yani bitkisel makat çatlağı kreminde en önemli madde için aynısefa diyebiliriz.

At Kestanesi Özü (Damarları Daraltarak Kanamayı Azaltır, Önler)

Varis hastalarının yakından tanıdığı bir ürün atkestanesi etkisi uygulanan alanda damarların daralması (büzüşmesi) sağlanır. Varis hastalığı damar genişlemesi olduğu için hastaları rahatlatmak için kullanılır. Makat çatlağında atkestanesi özü kullanma amacımız çatlağa kan taşıyan damarların daralarak kanamanın önüne geçmek içindir. Çatlak dışında hemoroid problemi olan hastalar içinde ayrıca bir etki etmiş olacaktır. Çünkü biliyorsunuz fissür hastalarında dışkılama esnasında birkaç damlada olsa kanama görülmektedir.

Karanfil Yağı (Bölgesel Uyuşturucu, Ağrı Kesici)

Uyuşturucu derken sakın o kötü illeti sanmayın. Bu daha çok ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. İşkembe çorbası sevenler bilir. Bu tür mekanlar da müşterilere tane karanfil ikram edilir. Ağız kokusunu gidermek içindir. Onu ağzınızda beklettiğiniz de ya da çiğnediğinizde dilinizde bir uyuşma hissedersiniz. Aynı şekilde deneyeniniz var mı? Bilmiyorum ama ağrıyan dişin üzerine 2-3 tane koyduğunuzda 15 dakika içinde ağrının hafiflediği ya da tamamen kaybolduğunu görürsünüz. Aslında ağrı devam etmesine karşın karanfilin uyuşturması sonucunda siz onu fark edemezsiniz. Peki karanfil yağını ne amaçla kullanacağız? Yazının geri kalan kısmında tanıdığımız kimyasal makat çatlağı kremlerinde tek etki kas gevşetici olması idi, bu kremler tek başına yeterli değildir. Yanında birde anestol pomad gibi bölgesel uyuşturucu etkisi olan kremler kullanmanız gerekir.

Özellikle dışkılama öncesi anestol kullanılarak dışkılama esnasında ortaya çıkacak can yanması hafifletilmiş olur. Can yanması ne kadar hafifletilir ya da ortadan kaldırılırsa kasların kontrolsüz kasılması da o derece önlenmiş olur. Beşeri ilaçlarda birçok maddeyi karıştıramadıkları için ayrı ayrı ilaç ve krem olarak üretilmektedir. Bitkisel ürünlerde ise kas gevşetici ve bölgesel uyuşturucu etkisi olan bitkiler, özler aynı üründe kullanılabilir. Kullandığınız kremde kafanfil yağı olması halinde ayrıca bölgesel uyuşturucu özelliği olan ek bir krem kullanmak gerekmez.

Meyan Kökü Özü (Şişlik, Ödem ve Kaşıntı Önleyici)

Kremlerde en sık kullanılan bir diğer madde ise kortizon olmaktadır. Etkili olmasına karşın yine birçok yan etkisi ile insanların yavaş yavaş uzak durduğunu görüyoruz. TV Reklamlarında bir ürün kortizon içermediğini üstüne basa basa belirttiğini gördüm. Kortizon yerine aynı etkiyi gösteren meyan kökü özü kullanılmaya başlandı. Kortizon kadar etkili olmasın karşın hiçbir yan etkisi yoktur. Peki makat çatlağı kreminde meyan kökü özünü ne amaçla kullanacağız? Amacımız şişlik, ödem ve önemli bir sıkıntı olan kaşıntı probleminin giderilmesi içindir. Anal fissür hastalarında ağrı kadar kaşıntı da sık görülmektedir.

Makat Çatlağı Kremi Nasıl Kullanılır?

Evet, arkadaşlar kremler, içerikleri ve etkilerini tanıdıktan sonra şimdi de nasıl kullanılması gerektiğine bakalım. Öncelikle doktor ve eczacınızın önerisine öncelik vermeniz gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Rectoderm ve Rectogesic gibi kremlerden birini kullanacaksanız mutlaka yanında bir de Anestol gibi bölgesel uyuşturucu etkisi olan kremlerde kullanmak gerekir. Şimdi uygulamayı aşama, aşama anlatmak istiyorum.

Dışkılama Öncesi Sıcak Oturma Banyosu İle Başlayın

İlk yapılması gereken sıcak oturma banyosu ile 3-4 dakikalık rahatlama sağlanmasıdır. Sitemizde sıcak oturma banyosunun ne olduğu, nasıl olması gerektiği ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Bölgesel Uyuşturucu Krem (Anestol) Sürün

3-4 Dakikalık sıcak oturma banyosu sonrası bölgeyi güzelce kurulayacak bu sefer dışkılama esnasında can yanmasını azaltacak ya da tamamen önleyecek olan bölgesel uyuşturucu kremlerden birini önerim Anestol anüs içi ve çevresine sürmelisiniz. 2-3 Dakika bekledikten sonra ıkınmadan dışkılama ihtiyacını gidermelisiniz.

Tekrar Sıcak Oturma Banyosu İyi Olur

Dışkılama sonra tekrar rahatlama amaçlı sıcak oturma banyosu 4-5 dakika yenden uygulanabilir.

Nitrogliserinli Krem Sürüyoruz (Rectoderm, Rectogesic vs)

Dışkılama sonrası tekrar oturma banyosu yaptık ve bölgeyi güzelce kuruladıktan sonra nitrogliserin içeren kas gevşetici kremlerden birini sürmek gerekir. Markaları hatırlamak gerekirse Rectoderm, Rectogesic ve Anrecta eczanelerde bulunmaktadır. Tabii ki hazır formlara ek olarak daha az maliyetli olan tecrübeli eczacıların hazırladığı kremleri de kullanabilirsiniz. Nitrogliserin içeren krem kullanırken dikkatli olmalısınız. Serçe parmağın son buğumu kadar ve sadece anüs iç kısmına uygulamalısınız. Anüs çevresine uygulamanız çok fazla işe yaramayacaktır. Tabii ki anüs iç kısmına çok fazla girmeniz de gerekmez. 2-2,5 cm içeriye kadar girmeniz yeterlidir. Biraz canınız yanacaktır.

BOTOX ve Anal Fissür Ameliyatını Unutmayın

Anal Fissür tedavisinde kullanılan kremlerin hiç birisi %100 etki etmez. Buna bitkisel kremlerde dahil, hele birde hastalık 10-15 günden fazla ise neredeyse hiç işe yaramayabilir. Ama tabii ki denemekte yarar vardır. Kremler 10-15 gün içerisinde etki etmesi beklenir. Bu süreçte herhangi bir olumlu etkisi olmaması halinde krem kullanımını bırakabilirsiniz. Sizin için geriye kalan ameliyat ya da 1 dakika içinde yapılan Botoks uygulaması kalmıştır. Ameliyatlarda dışkı ve gaz kaçırma riski olduğu için Botox önerilmektedir. Aşağıda yer alan video’da botoks uygulamasının nasıl olduğu görülmektedir.

Evet, arkadaşlar anal fissür tedavisinde kullanılan kremlere dair aktaracaklarımız bu kadar olup, şimdi dilerseniz aklınıza takılan soruları genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Seher Şirin’e sorabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken sayfanın alt kısmında yer alan soru ve yorum formunu kullanmaktır.

Güncelleme tarihi: 6 Mayıs 2019 — 08:00

139 Yorum

Yorum yap
 1. 3 gündür büyük çişimi yaparken acı hissediyorum ve kanama oluyor ne yapmalıyım 2 aylik anneyim çok korkuyorum krem le geçer mi krem öneriniz var mıdır ??? Yada ne yapmalıyım 😢😢😢

  1. Yeni doğum yapanlarda beslenme ve dışkılama düzeninin değişmesinden dolayı kabızlık ve buna bağlı fissür,anal hematom görülebilir. Sizde şikayetleriniz fissür olabileceğini düşündürüyor. Kabız kalmamak için bol sebze,lifli meyveler,bol su tüketin. Yürüyüş yapmaya çalışın. Dışkınız gelince ertelemeyin,bekletmeyin. Dışkıdan önce 5 dakika sıcak suya oturun ve anüsün içine doğru vazelinli kremler sürün,sonra dışkılayın. Geçmezse muayene olun. sehersirin.com sitesinde kabızlıkla ilgili geniş bilgiler bulabilirsiniz.

 2. Seher hanım doğum esnasında anal fissür oldu doğumdan 3 ay sonra kasın kesilmesi ameliyatı oldum 1 ay iyileşme süresinden 15 gün sonra tekrarladı 3 yıldır çekiyorum 3 ay önce botoks yaptırdım ama hala aynı ağrılarım ve acılarım hiç geçmedi herhangi kanama ve akıntı olmuyor. Bunların dışında anal fissür için yapabileceğimiz başka bir yöntem var mıdır.

  1. Her zaman belirttiğimiz gibi ameliyat sonrasında da tekrarlama olabilmektedir. Botoksun etkisi şimdiye kadar olmalıydı. Başka bir müdahale yöntemi yok. Diyetinizi ishal ya da kabız olmayacak şekilde düzenleyin. Dışkınızı bekletmeyin. Dışkıdan önce 5 dakika sıcak suya oturun. Sonra makatın içine doğru vaselinli kremler sürdükten sonra dışkılayın.

 3. Botox nekadar acır .çok korkuyorum.birde botoks etkisi ile acı hissetmesekte yarayı iyileştirme özelliği oluyormu.

 4. Benimde başımda böyle bir dert var. Haftasonlari açıkmı yada haftaiçi kaça kadar acıksiniz

  1. Geldiğinizde muayene sonrası sorununuzu tespit edip uygun tedaviyi öneririz.Cumartesi de dahil 09.00-17.30 çalışıyoruz. Son hastayı 17.00 de alıyoruz. Pazar çalışmıyoruz. Geleceğiniz zaman 0542 6210888, 0212 5727265, 0212 5727266 numaralardan randevu almalısınız.

 5. Merhabalar. Ben 3 aylık anneyim ve Doğumdan sonra dışkımı yaparken canım yanmaya başladı. Arada sırada da ufak ufak kan geliyordu. Son bir aydır artık dayanılmaz olmaya başlamıştı. Tuvalet ihtiyacımdan sonra bütün günüm acıyı çekmekle devam ediyordu. Bugün doktora gittim ve bana makatta yırtık olduğunu söylediler. Ameliyat dediler. Şimdi daha çok yeni bir anneyim. Botox işe yarar mı. Ne kadar sürede iyileşirim. Botoxtan sonra ne kadar sürede ağrılarım diner. Yada herhangi bir ilaç kullanırsam bebeğime zarar verir mi.

  1. Doğumdan sonra beslenme ve dışkılama alışkanlığındaki değişmelere bağlı fissür olabilir. Dışkılamanızı düzenlerseniz,kabız olmazsanız ve bazı tedavilerle rahatlıkla geçebilir. Botoks süte geçen bir ilaç değil ancak yine de mecbur kalmadıkça önermiyorum. Ameliyat da en son çare olmalı. öncelikle dışkınızı düzenlemek için bol sebze,salata,lifli meyveler,kepekli tahıl ürünleri,bol su tüketin. Mutlaka tempolu yürüyüş yapın. Yeni annelerin en çok yaptıkları hata olan bebeğin işlerine dalıp ya da ağrıma korkusuyla dışkılamanızı ertelemeyin.Dışkılamadan önce 5 dakika sıcak suya oturun,sonra makatın içine doğru vaselinli kremler sürün sonra dışkılayın. Bebeğe geçmeyecek kabızlık ilaçlarından ara sıra çok kabız kaldığınızda kullanabilirsiniz.

   1. Çok teşekkür ederim

 6. Merhabalar bugün dışkı yaparken hafif kan farkettim ilk defa oluyor.Herhangi bir yanma acı durumu olmadı.Kendim kontrol edebildiğim kadar kontrol ettim.Internette bulduğum görseller gibi bir durum görünmüyor makatımda.Endişelenmem gereken bir durum var mıdır?1 defalik kanama için doktora gitmeli miyim?Şimdiden teşekkürler

  1. Kabız olduysanız,sert dışkıladıysanız,ıkındaıysanız,yaşınız gençse,ailede kalın bağırsak kanseri yoksa şimdilik endişelenmenize gerek yok. Kanama kabız-ishal olmadığınız halde devam ederse mutlaka muayene olmalısınız.

   1. Cevap için teşekkürler hocam.25 yaşındayım ailede öyle bir sorun yok.Şuan ishal durumum var,geçtikten sonra takipte kalmalıyım o zaman

 7. Hocam 18 yaşındayim doktora gittim fitille krem yazdi bir adetde toz yazdi.Kullandim fitil bitti fakat agrim tam gecmisken kabiz oldum tekrar basladi fitilden gene aldim ama agrim hala var makat bolgesinde yirtigi elimle hissedebiliyorum.1 ayi gecti nerdeyse önerebileceginiz bir yöntem varmidir?

  1. İlk dönemde tedaviye cevap vermiş. Bir süre daha tedaviye devam edebilirsiniz. Kabız kalmayın,sert dışkılamayın. Bol sebze,salata,lifli meyveler,bol su için.Hareketinizi de artırın.Dışkılama öncesinde 5 dakika sıcak suya oturabilirsiniz ve vazelinli krem sürebilirsiniz. Muayene etmeden ilaç önermek doğru olmadığından ilaç önermiyorum maalesef.

 8. 6 aydır makat çatlağı rahatsızlığım var. Doktor rectoderm kremini önerdi. Düşük tansiyon ve bas ağrısı yaptığı için kullanmadım. Sonrası eczanelerden kortos anestol gibi ilaçlar kullandım onlarda sadece rahatlama sağlıyor iyileşme olmuyor çok fazla kaşıntım var. Ağrılarım halen devam ediyor lavaboya gidemiyorum. Dışkılama esnasında çok agrım oluyor önereceğiniz ilaç var mi

  1. Fissür 1 aydan fazla sürdüğünde yani kronikleştiğinde ilaç tedavisi pek işe yaramaz. Ameliyat ya da ameliyata yakın başarı sağlayan botoks enjeksiyonu tedavisi gerekir. Botoks tedavisi 2 dakika gibi kısa sürede uygulanabilen,hastaneye yatma ,narkoz alma gerektirmeyen,işinize devam edebileceğiniz bir tedavi yöntemidir. Bu arada kabız olmamanız da gerekir.

 9. 8 yıldır koltukta oturamiyorum sert zeminde rahat oturuyorum.makatın iç arka bölümünde yanma şeklinde aşırı ağrım var.ortapedı ve genel cerrahıl ere gittim film ve ultrason çekildi hiç birşey bulunamadı. Sebebi bisiklete binmeme bağladılar. Ama binmesemde fark etmedi.

  1. genel cerrahi uzmanı muayenede ve çekilen filmlerde bir şey bulamadıysa ağrınızın sebebi beliniz kaynaklı olabilir. Fissür olsaydı otururken değil dışkılarken olurdu.,Cerrahi uzmanı rahatlıkla tespit edebilirdi. Fizik tedavi uzmanı görüşü alabilirsiniz.

 10. Mrb hocam askeri personelim makat kanamam var 2 3 gün oluyo kırmızı kan geliyo isimlerde yok doktora gidemiyorum . Tavsiye edeceğiniz krem varmı. Makat çatlağı icin

  1. Makattaki kanamahemoroidden,fissürden olabilir. Fakat muayene etmeden ancak dışkılama öncesi ve sonrası bephanthene pomat verebilirim (en azından zararı yok).Krem ve ilaçlardan daha etkili olan kabız kalmamanız ve tuvalette ıkınmamanızdır. kabız kalmamak için mümkünse sebze ve suyu bol tüketin. Kanama devam ederse de muayene olmanın yollarını arayın.

 11. Merhabalar hcm. 3 yaşındaki oğlum sanirim ağrı olduğu için kakasini yapmak istemiyor. Dün akşam çok uğraştım ama tuvalete götüremedim.bu gece 2.30da ağrıdan uyandı ve kurtar beni anne diye sizlandi.ikna ederek tuvalete görürdüm. Kakasini yaptı çok şükür ve rahatladı. Ancak bir damla açık renkli sulu kan geldi makatindan.daha önce de bir iki kez kabız olmuştu. Doktora götürmeli miyim.

  1. Çocuklarda da kabızlığa bağlı fissür oluşabilir. 3 yaşında genellikle az su içme ve lifli gıdalar yememe gibi sebeplerden kabızlık olabilir. Kanama olduğundan çocuk cerrahi uzmanının muayenesi gerekir.

 12. Merhabalar hocam;
  Yıllar once anal fussur amelıyatı oldum 4 5 yıldır gayet ıyı gıttı hersey duzelmıstım,yaklasık son 1 yıldır aralıklarla kanamam yanmam agrım oluyor,farkedıyorum yırtık oldugunu.dısarda meme olustu.Tekrar doktora gıttım bana ya boyle devam edeceksın arada bı duzelecek sonra tekrarlayacak ve ya 2.amelıyatı olacaksın kı onunda rıskı kacırma ıhtımalın var dedı.makat darlıgı oldugu ıcın kabız dahı olmasam zorluk cekıyorum tuvalette.Normal sartlarda metebolızmam gayet ıyı lakın kabızlık yasıyorum ne yaparsam yapayım duzelmıyor.yardımcı olur musunuz en azından kremde kullanacak olsam uzun sure kullanırım.

  1. Fissür ameliyatı olduktan sonra,kas yeteri kadar kesilememişse, kesilen kasın kesildiği yerde nedbe dokusu oluşmuşsa ya da sert dışkı ,ishal olmuşsanız tekrarlayabilir. Tekrarlayan ameliyatlarda risk biraz daha fazladır. Kasılma olmuşsa ya da meme çıkmışsa ameliyat ya da botoks gerekecektir.Ameliyat yerine botok enjeksiyonu yapılabilir.

 13. Merhaba hocam ben 5 ay önce Doğum yaptım herşey yolundaydı ta 2 ay öncesine büyük tuvalemi yaparken can kesiği gibi bir ağrı oluyordu önce önemsemedim normal Doğum sonrası ıkınmadan olabileceğini düşündüm.sonra kanama oldu hemen genel cerraha göründüm anestol krem osmolak şurup arveles verdi sıcak su önerdi bir süre iyi geldi hatta azaldı ama şimdi yine başladı hatta ağrı daha uzun sürüyor ama kanama olmuyor hayatım işkenceye döndü

  1. Gebelik ve doğum sonrası makat hastalıkları sıktıt,fakat bunun suçlusu bilinenin aksine normal doğumda olan ıkınma değildir. Tüm doğum öncesi ve doğum sonrası sürecinde beslenme ve dışkılama alışkanlığının değişmesidir. Bu süreçte oluşan hastalıklar genellikle tedaviye cevap verir ve müdahaleye gerek kalmaz.Aynı önerilere devam edin. Kabız kalmamak için sebze,salata,lifli meyveler ve bol su ayda var.tüketin. Hareketinizi artırın. sehersirin.com da bu konuda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. İlaç tedavisi içinde tekrar muayene olmanızda fayda var.

 14. Hocam tuvaleti mi yaptıktan sonra bölgede yanma oluyor bu ağrı için internette bakarak bu akşsm pruzon melhem aldım yanma için kan ve başka birşey yok bende sadece lavoboda acı çekiyorum çıkıncada 30 dakika falan devam ediyor sizce düzelir mi

  1. Muhtemelen kabızlık ya da ishal geçirdiyseniz buna bağlı ragatlar ya da fissür gelişmiş olabilir. Kabız olmayın, sert veya çok sulu dışkılamayın. Dışkılamadan önce 5 dakika sıcak suya oturup anüsün içine doğru vazelin (bu bir ilaç olmadığından ismini verebiliyorum) sürün ,sonra dışkılayın. Muayene olmadan internetten ilaç öğrenip almak doğru değil. İlk fırsatta da muayene olun. İlk başlangıç döneminde ilaçla tedavi olabilirsiniz,kronikleşirse müdahale (ameliyat ya da botoks gibi) gerekecektir.

 15. Hocam merhaba. Büyük abdest yaparken makatın sağ tarafında bir acı oluyor. Sanki cam var içeride. Sizce sebebi nedir? Hangi bölüme görünmeliyim, teşekkürler

  1. Cam kesiği gibi ağrı genellikle anal fissürde (makat çatlağında) görülür. Makat hastalıklarına genel cerrahi uzmanı bakar. Kesin bir şey söylemek için muayene etmek gerekir.Şimdilik sert ya da aşırı sulu dışkılamayın. Beslenmenizi,dışkılama düzeninizi ona göre ayarlayın. Beslenmeyle ilgili sehersirin.com dan geniş bilgi edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir