Makat Çatlağı (Anal Fissür) İçin Krem Kullamak Gerekir mi?

İki farklı şekilde kullanılan 4 ilaç vardır. Bunların dördü de merhem formundadır, Anuflex, Anestol, Rectoderm ve Anrecta. Bunlardan Anuflex tek başına kullanılır ve diğerlerinin birlikte kullanımı kadar başarılıdır. Anestol tek başına yetersizdir beraberinde Anrecta veya Rectoderm ile birlikte kullanılmalıdır.
Günlük hayatta ciddiye almadığımız olumsuzluklar ilerleyen zamanlarda daha büyük sorunlar olarak karşımıza çıkacaktır. Örnek vermek gerekirse konstipasyon dediğimiz kabızlık problemi, ülkemizde milyonlarca çocuk ve yetişkini etkilemektedir. Lifli gıdalardan yetersiz beslenme, stres ve hareketsiz yaşam kabız insan sayısını her geçen gün artırmaktadır. Kabızlık maalesef birçok hastalığa da zemin hazırlamaktadır. Onlardan biri de anal fissür dediğimiz halk arasındaki tabiri ile makat çatlağıdır. Anüs içerisinde oluşan küçük bir yara maalesef dışkılamayı işkence haline getirmektedir. Bu yazıda anal fissür problemine karşı kremle çözüm önerilerini ele alacağız.

Anal Fissür (Makat Çatlağı) Nedir, Neden Olur?

Konumuza geçmeden önce hastalıkla kısa ve özet bilgiler vermek istiyorum. Anal fissür yukarıda da belirttiğim gibi büyük ölçüde kabızlık nadiren de tam tersi olan diare (ishal) kaynaklı olabilmektedir. Dışkının kalın ve sert olması anüs içerisinden geçerken anüs mukozasında (cildinde) yırtığa (kesiğe) neden olmaktadır. Bu yırtık sürekli dışkı ile temas ettiği için iyileşmesi zor olabilmektedir. Bu nedenle yeni dönem ve ilerlemiş (kronik) olarak ikiye ayrılmaktadır.

Makat Kaslarının Sürekli Kasılmasına Neden Olur: Yaşanan bu durum makat kaslarının sürekli kasılmasına neden olmaktadır. Makat kasları sürekli olarak kasıldığı için yırtığa kan gelmesi neredeyse imkansız hale gelmektedir. Kan alamayan yaranın iyileşmesi oldukça zordur.

Dışkılama Esnasında Kanama ve Dayanılmaz Ağrılara Neden Olur

Tek sorun kasların istemik (kontrolsüz) bir şekilde kasılması değildir. Dışkı yaraya temas ettiği için haliyle dayanılmaz can yanmasına neden olacaktır ki öyle de olmaktadır. Sağlık kaynaklarında bu durum için hasta tuvaletten gözü yaşlı çıkar ibaresi kullanılmaktadır. Yaşanan ağrı hastalığın yeni dönem ya da kronik olmasına bağlı olarak 3-4 dakika ile 3-4 saat sürebilmektedir.

Makat Çatlağı Nasıl Geçer, Hastalar Ne Yapmalı?

Kabızlık Probleminden Kurtulun: Evet, arkadaşlar kremlerle ilgili bilgiye geçmeden önce son bir hususu daha aktarmak istiyorum. Bu sorundan kurtulmak için ilk yapılması gereken kabızlık probleminden kurtulmaktır. Bunun için soframızda lifli gıdalara daha fazla yer vermeliyiz. Aynı şekilde kayısı ve kayısıdan elde edilen gıdalar ve bol bol sebze, meyve tüketmelisiniz. Bunlara rağmen kabızlık problemi dezelmiyorsa sinameki otundan çay yaparak içebilirsiniz. Fakat bu çok sağlıklı bir uygulama değildir. O nedenle sinameki çayına gerek kalmadan daha doğal yollardan çözüm bulmalısınız. Örnek vermek gerekirse stresten uzak olmanız ve günlük düzenli yürüyüşler yapmanız da etkili olacaktır.

Doktordan Yardım Alın (Muayene Olun): İnsanın kendi kendine anal fissür teşhisi koyması çok da mümkün değildir. Bu nedenle mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız. Muayene olduğunuz doktor proktoloji (makat hastalıkları) alanında uzman olması daha etkili sonuç almanızı sağlar. Burada amaç sadece hastalığın teşhisi değil aynı zamanda yeni dönem ya da kronik olduğunu anlamaktır. Çünkü her aşama da tedavi çeşitleri değişmektedir. Kremle tedavi sadece yeni dönem hastalarda işe yaramaktadır. Doktorunuz yeni dönem teşhisi koyarsa muhtemelen krem kullanmanızı önerecektir. Kronik olması halinde ise botox ya da ameliyat gibi cerrahi müdahaleler önerecektir.

Kremle Anal Fissür Tedavisi Mümkün mü?

Evet, arkadaşlar işte sizin beklediğiniz detaylara giriş yapıyoruz. Özellikle muayene olmaya utanan hastalar kremlerle çözüm aramaktadır. %50 oranında etkisi olmasına karşın yukarıda da belirttiğim gibi sadece hastalığın yeni evresinde işe yaramaktadır.

Makat Çatlağının Yeni Dönemi Nedir, Kaç Gündür? Bu hastalık ilk ortaya çıktığı andan itibaren hastaların yaşadığı can yanması ile farkına vardığı bir hastalıktır. Yani fark edemeyeceğiniz bir hastalık değildir. Ortaya çıktığı ilk andan itibaren 10-15 günlük süreç yeni dönem olarak kabul edilir. Bu süreçte geçmeyen ya da tedavi edilmeyen fissür kronikleşir. İyileşmesi ve şikayetlerde artış görülür. Normalde ağrı 3-4 dakika içinde geçerken kronikleşmesi halinde ağrı 3-4 saat daha devam edebilmektedir. Yani hastalığı fark ettiğiniz anda 10-15 gün içerisinde mutlaka çözüm bulmalısınız. Aksi halde kronikleşecek ve tek çözüm cerrahi müdahale olacaktır.

Makat Çatlağı Tedavisinde Kullanılan Kremler Hangileri?

Bölgesel bir hastalık olması nedeniyle merhemler işe yaradığı söylenebilir. Tekrar hatırlatmak gerekirse hastalığın yeni döneminde yani 10-15 gün içerisinde işe yarama ihtimalleri vardır. Ama kesin işe yarayacak, etki edecek ve sizi fissürden kurtaracak diyemeyiz. Çünkü başarı oranı %50 olup, 100 kişiden 50 kişide etkili olmaktadır. Tabii ki denemekte yarar var diye düşünüyorum.

Nitrogliserin İçeren Kremleri Yakından Tanıyalım

Makat çatlağı kremi denince ilk akla hiç şüphesiz nitrogliserinli kremler gelmektedir. Fabrikasyon ve tecrübeli eczacılar tarafından hazırlanan bu ürünler etkili olmasına etkili fakat can sıkıcı yan etkileri olduğunu bilmelisiniz. Özellikle baş ağrısı ve düşük tansiyon en sık görülen yan etkileri arasında yer almaktadır. Bu nedenle üreticiler son zamanlarda nitrogliserinli kremler yerine daha çok bitkisel içerikli merhemler geliştirmeye başladılar. Bitkisel içerikli ürünlere geçmeden önce dilerseniz nitrogliserinli kremleri kısa ve özet şekilde tanıyalım.

Nitrogliserin Nedir, Ne İşe Yarar? Öncelikle bir ilaç ya da krem markası olmadığını bilmelisiniz. Kimyasal bir madde olup, anal fissür için geliştirilen kremlerde sıkça kullanılmaktadır. Diğer isimlerine bakacak olursak gliserin trinitrat ya da trinitrogliserin olarak da kullanıldığını görürsünüz. Gliserol maddesinin nitre edilmesi ile oluşmaktadır. Bu madde aynı zamanda patlayıcı (dinamit) yapımında da kullanılmaktadır. 1847 Yılında Ascanio Sobrero tarafından keşfesilmesine karşın asıl etkili kullanımı 1860 yılında Alfred Nobel’in geliştirmesi ile başlanmıştır.

Rectoderm

Türkiye’de sanırım en çok kullanılan markalardan biridir. İlaç kategorisinde olmaması nedeniyle fiyatı yüksek ve SGK tarafından karşılanmamaktadır. Yaklaşık 100 TL gibi bir fiyata satılmaktadır. Krem türü ürünler için bu fiyat biraz yüksek olduğu söylenebilir. İlaç kategorisinde olmadığı için herhangi bir eczaneden reçeteye gerek kalmadan alınabilir. Tekrar belirtmek gerekirse ana maddesi nitrogliserin olan kremlerde baş ağrısı çok yaygın bir şekilde görülmektedir. Baş ağrısına ek olarak baş dönmesi ve mide bulantısı da ortaya çıkabilir. Seyrek düzeyde ise tansiyon düşüklüğü yaşanabilir. Nasıl kullanılması gerektiğine dair bilgiyi yazının ilerleyen kısımlarında ele alacağız.

Rectogesic

Nitrogliserin içeren kremlerden biri de Rectogesic olup, Rectoderm ile aynı kademe de olduğu söylenebilir. İçeriğindeki madde, boyutu ve hatta fiyatı bile bir birine çok yakındır. Yine aynı şekilde etkisi ve yan etkileri konusunda yukarıda belirtmiş olduğum hususlar geçerlidir. Bu üründe SGK tarafından karşılanmamaktadır.

Anrecta

Yukarıda detaylarını gördüğümüz ürünlerden hiç farkı yok diyebilirim. Sadece fiyatı diğerlerine göre 10-15 TL daha ucuz diyebilirim. Kremin etken maddesi, boyutu ve hatta içerisindeki dozu bile aynıdır.

Bitkisel Makat Çatlağı Kremi Nasıl Olmalı?

Yazının geri kalan kısmında görüldüğü üzere kimyasal ürünlerde tek madde olarak nitrogliserin kullanılmaktadır. Nitrogliserin beyin damarlarında genişlemeye neden olduğu için dayanılmaz baş ağrısı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Gerçi deneyimli eczacılar özel hazırladıkları ilaçlarda dozu 0,4 değil de 0,2 olarak ayarlamaktadır. Böylece daha az ya da hiç baş ağrısı ve tansiyon düşüklüğü yaşanmaz. Dediğim gibi ya bu alanda deneyimli bir eczacıya hazırlatabilir ya da içeriği tamamen bitkisel özlerden oluşan bitkisel kremler kullanabilirsiniz. Peki bitkisel anal fissür kremi nasıl olmalı, içeriğinde hangi maddeler yer almalı? Şimdi de bu yöndeki detayları görelim.

Aynısefa Otu Özü (Kas Gevşetici)

Yukarıda ele aldığımız ilaçların ana maddesi neydi? Nitrogliserin, peki bu maddenin işlevi nedir? Tek amacı kontrolsüz şekilde kasılan makat kaslarını gevşetmek için kullanılmaktadır. Bu işlemi bitkilerin gücü ile yapmak istediğinizde karşınıza aynısefa otu çıkacaktır. Hem de nitrogliserin gibi baş ağrısı ve tansiyon düşüklüğüne neden olmadan kas gevşetici etkisini gösterir. Yani bitkisel makat çatlağı kreminde en önemli madde için aynısefa diyebiliriz.

At Kestanesi Özü (Damarları Daraltarak Kanamayı Azaltır, Önler)

Varis hastalarının yakından tanıdığı bir ürün atkestanesi etkisi uygulanan alanda damarların daralması (büzüşmesi) sağlanır. Varis hastalığı damar genişlemesi olduğu için hastaları rahatlatmak için kullanılır. Makat çatlağında atkestanesi özü kullanma amacımız çatlağa kan taşıyan damarların daralarak kanamanın önüne geçmek içindir. Çatlak dışında hemoroid problemi olan hastalar içinde ayrıca bir etki etmiş olacaktır. Çünkü biliyorsunuz fissür hastalarında dışkılama esnasında birkaç damlada olsa kanama görülmektedir.

Karanfil Yağı (Bölgesel Uyuşturucu, Ağrı Kesici)

Uyuşturucu derken sakın o kötü illeti sanmayın. Bu daha çok ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. İşkembe çorbası sevenler bilir. Bu tür mekanlar da müşterilere tane karanfil ikram edilir. Ağız kokusunu gidermek içindir. Onu ağzınızda beklettiğiniz de ya da çiğnediğinizde dilinizde bir uyuşma hissedersiniz. Aynı şekilde deneyeniniz var mı? Bilmiyorum ama ağrıyan dişin üzerine 2-3 tane koyduğunuzda 15 dakika içinde ağrının hafiflediği ya da tamamen kaybolduğunu görürsünüz. Aslında ağrı devam etmesine karşın karanfilin uyuşturması sonucunda siz onu fark edemezsiniz. Peki karanfil yağını ne amaçla kullanacağız? Yazının geri kalan kısmında tanıdığımız kimyasal makat çatlağı kremlerinde tek etki kas gevşetici olması idi, bu kremler tek başına yeterli değildir. Yanında birde anestol pomad gibi bölgesel uyuşturucu etkisi olan kremler kullanmanız gerekir.

Özellikle dışkılama öncesi anestol kullanılarak dışkılama esnasında ortaya çıkacak can yanması hafifletilmiş olur. Can yanması ne kadar hafifletilir ya da ortadan kaldırılırsa kasların kontrolsüz kasılması da o derece önlenmiş olur. Beşeri ilaçlarda birçok maddeyi karıştıramadıkları için ayrı ayrı ilaç ve krem olarak üretilmektedir. Bitkisel ürünlerde ise kas gevşetici ve bölgesel uyuşturucu etkisi olan bitkiler, özler aynı üründe kullanılabilir. Kullandığınız kremde kafanfil yağı olması halinde ayrıca bölgesel uyuşturucu özelliği olan ek bir krem kullanmak gerekmez.

Meyan Kökü Özü (Şişlik, Ödem ve Kaşıntı Önleyici)

Kremlerde en sık kullanılan bir diğer madde ise kortizon olmaktadır. Etkili olmasına karşın yine birçok yan etkisi ile insanların yavaş yavaş uzak durduğunu görüyoruz. TV Reklamlarında bir ürün kortizon içermediğini üstüne basa basa belirttiğini gördüm. Kortizon yerine aynı etkiyi gösteren meyan kökü özü kullanılmaya başlandı. Kortizon kadar etkili olmasın karşın hiçbir yan etkisi yoktur. Peki makat çatlağı kreminde meyan kökü özünü ne amaçla kullanacağız? Amacımız şişlik, ödem ve önemli bir sıkıntı olan kaşıntı probleminin giderilmesi içindir. Anal fissür hastalarında ağrı kadar kaşıntı da sık görülmektedir.

Makat Çatlağı Kremi Nasıl Kullanılır?

Evet, arkadaşlar kremler, içerikleri ve etkilerini tanıdıktan sonra şimdi de nasıl kullanılması gerektiğine bakalım. Öncelikle doktor ve eczacınızın önerisine öncelik vermeniz gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Rectoderm ve Rectogesic gibi kremlerden birini kullanacaksanız mutlaka yanında bir de Anestol gibi bölgesel uyuşturucu etkisi olan kremlerde kullanmak gerekir. Şimdi uygulamayı aşama, aşama anlatmak istiyorum.

Dışkılama Öncesi Sıcak Oturma Banyosu İle Başlayın

İlk yapılması gereken sıcak oturma banyosu ile 3-4 dakikalık rahatlama sağlanmasıdır. Sitemizde sıcak oturma banyosunun ne olduğu, nasıl olması gerektiği ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Bölgesel Uyuşturucu Krem (Anestol) Sürün

3-4 Dakikalık sıcak oturma banyosu sonrası bölgeyi güzelce kurulayacak bu sefer dışkılama esnasında can yanmasını azaltacak ya da tamamen önleyecek olan bölgesel uyuşturucu kremlerden birini önerim Anestol anüs içi ve çevresine sürmelisiniz. 2-3 Dakika bekledikten sonra ıkınmadan dışkılama ihtiyacını gidermelisiniz.

Tekrar Sıcak Oturma Banyosu İyi Olur

Dışkılama sonra tekrar rahatlama amaçlı sıcak oturma banyosu 4-5 dakika yenden uygulanabilir.

Nitrogliserinli Krem Sürüyoruz (Rectoderm, Rectogesic vs)

Dışkılama sonrası tekrar oturma banyosu yaptık ve bölgeyi güzelce kuruladıktan sonra nitrogliserin içeren kas gevşetici kremlerden birini sürmek gerekir. Markaları hatırlamak gerekirse Rectoderm, Rectogesic ve Anrecta eczanelerde bulunmaktadır. Tabii ki hazır formlara ek olarak daha az maliyetli olan tecrübeli eczacıların hazırladığı kremleri de kullanabilirsiniz. Nitrogliserin içeren krem kullanırken dikkatli olmalısınız. Serçe parmağın son buğumu kadar ve sadece anüs iç kısmına uygulamalısınız. Anüs çevresine uygulamanız çok fazla işe yaramayacaktır. Tabii ki anüs iç kısmına çok fazla girmeniz de gerekmez. 2-2,5 cm içeriye kadar girmeniz yeterlidir. Biraz canınız yanacaktır.

BOTOX ve Anal Fissür Ameliyatını Unutmayın

Anal Fissür tedavisinde kullanılan kremlerin hiç birisi %100 etki etmez. Buna bitkisel kremlerde dahil, hele birde hastalık 10-15 günden fazla ise neredeyse hiç işe yaramayabilir. Ama tabii ki denemekte yarar vardır. Kremler 10-15 gün içerisinde etki etmesi beklenir. Bu süreçte herhangi bir olumlu etkisi olmaması halinde krem kullanımını bırakabilirsiniz. Sizin için geriye kalan ameliyat ya da 1 dakika içinde yapılan Botoks uygulaması kalmıştır. Ameliyatlarda dışkı ve gaz kaçırma riski olduğu için Botox önerilmektedir. Aşağıda yer alan video’da botoks uygulamasının nasıl olduğu görülmektedir.

Evet, arkadaşlar anal fissür tedavisinde kullanılan kremlere dair aktaracaklarımız bu kadar olup, şimdi dilerseniz aklınıza takılan soruları genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Seher Şirin’e sorabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken sayfanın alt kısmında yer alan soru ve yorum formunu kullanmaktır.

205 Yorum

 1. Hicam bir buçuk ay oldu ameliyat olali konturole gittim gene yırtik var dedi yeni olmuş dedi ne yapicami bilmiyorum krem verdi yirtik kapanirmi kiremlerle hem basur hem yirtik ameliyat i oldum morelim bozuldu çok aci çektim gene var demesi beni çok üzdü

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Ameliyatta da botoksa yakın oranda başarı ve başarısızlık oranı vardır. Başarı daha çok ameliyattan sonraki kabızlık, sert dışkılama,ishal ya da çok sulu dışkılama olup olmamasıyla ilgili olabilir. Kas kkesildiği için sıcak suya oturmanız gerekmez. Dışkılama öncesinde anüsün içine doğru vazelinli kremler ya da doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanmaya devam etmelisiniz. Büyük olasılıkla geçecektir.

 2. Hocam merhabalar yaşım 25. Yaklaşık 5 gün önce birden makatın dış kısmında meme ucu gibi çıkıntı oluştu. Tuvaletim her gün saatinde ve günde bir kez olmasına rağmen nedenini anlayabilmiş değilim. İlk kez böyle bir şey başıma geliyor. Kremle masaj yapıyorum. Bu şekilde tedavi olur mu? Yoksa hemen genel cerraha gitmem mi gerekiyor?

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Makat memelerinde kremle masaj yapma gibi bir tedavi yöntemi yok. Öncelikle muayene ile bu memenin ne olduğu tespit edilmeli. Makat çatlağının bekçi memesi,anal hematom,makat apsesi,dış hemoroid ya da 3-4. derecede iç hemoroid olabilir. Genel cerrahi uzmanına muayene olursanız sebebini tespit eder ve uygun tedaviyi önerir.

 3. Anal fissur ameliyatini izledigim bir doktor kesilen kaslan 1.5 ay icinde eski haline geldigini soyledi, bu kaslar yeniden birlesip kayniyormu.

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Bana göre kaslar eski haline gelmez,muhtemelen dışarıdaki kesi için onu söyledi.Kesilen kas arasında nedbe dokusu oluşabilir. Kesilen yer 1,5 ayda eski haline dönseydi fissür iyileşemezdi. Fissürün iyileşebilmesi için n az 2-3 ay eski haline dönmemesi gerekir.,botoks bunu sağlayabilir. Botoksta 6 ay sonra eski haline dönebilir. Ameliyatta dönmez.

 4. hocam 1 aydır büyük abdestimi yaparken çok sıkıntı yaşıyorum lavobadan çıktıktan sonra agrı oluyor gaz çıkartamıyorum çıkarttıktan sonra rahatlıyorum ama yanma devam ediyor 1 veya 2 saaat bazen 1 gün agrı oluyor fitil kullanıyorum tuvalete çıkmak için kansuk kullanıyorum tuvaleti mi tam yapamıyorum ne yapabilirim

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Kabızlığa bağlı ragatlar,fissür,anal hematom olabilir. Öncelikle kabızlığınızı beslenme şeklinizi değiştirerek düzeltmelisiniz. Bol sebze,lifli meyveler,bol su tüketin. Hareketinizi artırın,yürüyüş yapın.Muayene olmadan rastgele fitil kullanmayın.Kesin teşhis ve ilaç tedavisi için genel cerrahi uzmanına muayene olun.

 5. MERHABALAR HOCAM BEN 21 YAŞINDAYIM VE DAHA ÖNCESİNDEN DIŞKILAMA YAPARKEN BİR PROBLEMİM YOKTU GÜN 7 8 DEFA GİDERDİM . 1 AY ÖNCE DIŞKILAMA YAPAMAZ OLDUM BİR HAFTA BOYUNCA SONRA DOKTORA GİTTİM XM VE İLTİHAP İÇİN ANTİBİYOTİK VERİ KULLANDIM GEÇTİ VE DÜN FARK ETTİM Kİ MAKKATIMIN YANINDA HAFİF BİR ŞİŞLİK VAR AMA ACIMA KANAMA VEYA YANMA YOK SADECE YANMA ACILI BİR ŞEY YEDİĞİMDE OLUYOR VE BÜYÜK TUVALETİMİ IKINARAK YAPIYORUM BAZEN SİZCE BU NEDİ HOCAM?

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Dışkılama yapamamak kadar günde 7-8 defa çıkmak da normal değil. Gençlerde bu tip dışkılama bozukluklarının en sık sebebi iltihaplı bağırsak hastalıklarıdır. Bu sebeple gastroenteroloji uzmanı sizi muayene etmeli ve gerekirse kolonoskopi (ince bağırsağın son kısmı görülecek şekilde ) yapılmalıdır. Makatınızda da anal hematom ya da dış hemoroid olabilir,ıkınmaya bağlı oluşmuştur. Genellikle kendiliğinden geçer. Acı artırır çünkü ıkınma yapar.Geçmezse genel cerrahi uzmanına muayene olmanız gerekir.

 6. Merhaba, kabızlık sorunum var. Ağrı, sızı, kanama ya da akıntı vs yok. Daha önce kolonoskopi yaptirdim. Bir sorun görülmedi. Son kısımda darlık var gibi. Basur kabızlık yapar mı? Rectoderm basurda kullanilir mi?

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Kabızlık çok büyük olasılıkla yanlış beslenme alışkanlığınıza , az su tüketmenize ya da hareketsiz yaşamınıza bağlı olabilir. Basur kabızlık yapmaz,kabızlık basur yapar. Makat daralması yine kabızlık nedeniyle oluşan fissürden dolayı olabilir.Rektoderm hemoroid ilacı değildir,baş ağrısı ve tansiyon düşmesi yapabilir. Muayene olmadan,hastalığınızı öğrenmeden ilaç kullanmayınız.

 7. Hocam merhaba makat ve anüs arasında bir şişlik oluştu ve o kısımda kaşıntı oluyor sivilce gibi birşey çıktı kabızlık sorunum yok hangi bölüme gitmeliyim bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 8. Hocam merhaba makat ve anüs arasında bir şişlik oluştu ve o kısımda kaşıntı oluyor sivilce gibi birşey çıktı kabızlık sorunum yok

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Basit bir kıl dibi iltihabı olabileceği gibi makat apsesi de olabilir. Makat apsesiyse küçük bir müdahaleyle,lokal anestezi altında boşaltmak gerekir. Bu nedenle genel cerrahi uzmanına muayene olmanızda fayda var.

 9. Hocam bi kaç gün önce kabızlık nedeniyle bağırsağımda taş gibi dışkı oluştu çıkarmaya çalışırken makat çatlağı oluştu .bi gün bekledim geçmeyince doktora gittim bana kremle saru su olarak bilinen bi toz verdi oturma banyosunda.ayrıxa bi toz daha verdi dışkılama işin.hepsini kullanıyorum hocam kremi kuruyunca hemen tekrarlıyorum.sarı suya 5 dakika oturdukdan sonra duş alıyorum. Ama halen dışkılamada sert çıkarıyorum en azından bana öle geliyo yumuşatıcj bi işe yaramadı galiba .birde sürekli çalışan adamım zorlkk çekiyorum.korkudan dolayı gidemiyorum tuvalete. Ne yapmalıyım doktor geçmesse gel dedi.geçmesi lazım değil mi?ağrım yok lakin dışkılamada ufak bi çizik atarmış gibi ağrım devam ediyo.ve tuvaletim gelmiyo geldiğindede sıvı çıkıyo .karnımda bi sertlik var gibi sanki

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Sert dışkılamadan dolayı fissür oluşmuş gibi görülüyor. Kabızlığı yalnız ilaçla düzeltmeye çalışmayın. Bol sebze,salata,lifli meyveler,bol su tüketin. Hareketinizi artırın,bol yürüyüş yapın. Dışkılamanızı ertelemeniz sert dışkılamanıza neden olur,bu alışkanlığınızı bırakın. www. sehersirin. com da kabızlıkla ilgili beslenme önerilerini bulabilirsiniz. ilaçları 10 gün kadar kullandığınızda geçmezse kontrole gidin.

 10. Hocam merhaba bendede makat çatlağı vardı doktorun verdiği kremi kullandım ve bir bucuk ay kadar ne ağrı ne kanama oldu ama bu sabah yine kanama başladı önerdiğiniz bi krem var mı hocam

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Muayene etmeden ilaç olarak bir şey öneremem,bu size kötülük olur. Kabızlığınıza engel olmak için bitkisel kaynaklı beslenin. Bol su tüketin,hareketinizi artırın. Dışkıdan önce makatınıza vazelinli kremler sürün. Kanama devam ederse mutlaka muayene olun.

 11. merhaba hocam benim bir suredır buyuk abdeste cıktıgım zamanlar kanama oluyo sonrasında bır sure acı ve yanma oluyo ne yapmamı onerırsınız

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Kanamayla birlikte ağrı da olduğundan fissür gibi makat hastalığı düşünülür. Fakat kanama sebebini bulmak için muayene ve yaşınıza,aile durumunuza göre kanama sebebini araştırmak gerekir. Şimdilik kabız kalmayın,sert dışkılamayın. Tuvalette ıkınmayın.

 12. Merhaba benim 23aylık bir kızım var 3aydıt kabızlık sıkıntısı yaşıyoruz ve 2aydır da kabızlık şurupları kullanıyoruz başta çok zorlandığı bir gün makatında anüs ile makat arası şişti sonra yavaş yavaş indi gastroenterloji ye gittiğimizde hiç kalmamıştı şişlik fotoğraftan baktı zorlamaya bağlı ddi ve çatlak oluşmuş dedi kremler verdi bepanthene hala sürüyorum 1.5ay oldu hala ağlayarak evin içinde tur atıyor ve makatı çok kasılı oluyor yapmak istemiyor ıkındığındığında çok rahat çıkarıyor ama o ıkınana kadar 1saat boyunca ağlıyor acı çektiği için mi ağlıyor yoksa çekeceğini düşündüğünden psikolojik mi çözemedim yardımcı olur Musunuz

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   23 aylık bebek dışkılama sırasında ağlıyorsa mutlaka sıkıntısı vardır. Bu yaştaki çocuklarda en sık kabızlık sebebi yetersiz su alınımı ve liften fakir (hazır mamalar,liften fakir çorbalar,muhallebi gibi) beslenmedir. Kızınızın durumunu çocuk cerrahisi uzmanı muayene ile değerlendirmeli ve gereken tedaviyi vermelidir.

 13. Hocam merhaba gecen yil 2017 subat ayinda kabizlik sorunu sonucunda makatimda asiri agri olustu oyle bir agri ki adim atamaz tuvalete oturamaz tuvaletimi yaparken agladigim zamanlar oldu..dayanilmaz duruuma geldim ve genel cerrehi poliklinigine muayene oldum.sonucunda KOLONOSKOPİ oldum ve makat catlagi oldugunu ve buna istinaden gerekli ilac tedavisi uygundi ve bu gune kadar cok rahattim l.ve ayni sorun 2 gun once tekrar nuksetti..ogun aldigim ilaclari tekrar kullaniyorum lakin sonuc alamadim…hastaneden tekrar randevu talebinde bulindum 2 hafta sonraya gun verdiler.ve su an makatim sanki sismis tuvaletimi yaparsam cok canimin yanacagini biliyorum bu konuda oneriniz ne olur..

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   kabız ya da ishal olduysanız fissür tekrarlamış olabilir,ıkındıysanız boğulmuş basur ya da anal hematom oluşma ihtimali var. Ağrı korkusuyla dışkılamanızı ertelemeyin,ertelediğinizde dışkı sertleşir ve daha çok ağrı yapar. Dışkıdan önce 5 dakika sıcak suya oturabilirsiniz.Bol sebze,lifli meyveler ve bol su tüketin.hareketiniz artırın.

 14. Hocam merhabalar makatta kaşınma ve acı oluyor makat yırtığıyla alakası varmıdır?

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Makat çatlağı devamlı ıslaklık yapabileceğinden kaşıntı görülebilir. Fissür yeni başlamışsa ilaçla ve dışkılama alışkanlığınızı düzelterek tedavi olabilirsiniz. Kronikleşmişse ameliyat ya da ameliyata yakın başarı sağlayan botoks tedavisi uygulanabilir. Kaşıntı için ıslak kalmamaya dikkat edin,sık sık kurulayın. Sabun,deterjan gibi maddelerle yıkamayın,ıslak mendil kullanmayın.Kesin kanı için de muayene olmalısınız.

 15. hocam diyete basladim onceden gunde bir defa Büyük abdeste çıkarken simdi 3-4 sefer cikmaya basladim,dıskılama yaparken once 2-3 gun kan geldi simdi kanama yok sadece dışkılama sonrasi ağrı var, diyette hizli kilo verdim 10 kg dan fazla bunun etkisi varmi sizce ağrı icin ne yapmaliyim

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Diyet sırasında ishal olduğunuzda,ıkınma olduğunda da anal hematom ya da fissür olabilir. Dışkılama öncesinde 5 dakika sıcak suya oturun,sonra anüsün hafif içine ve çevresine vaselinli krem sürün.sonra dışkılayın. Bol su tüketin. Hızlı kilo vermek yalnız anüs için değil tüm vücut dengesi için önerilen bir durum değildir. Ayda 10 kg. oldukça fazla .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir