Makat Çatlağı (Anal Fissür) İçin Krem Kullamak Gerekir mi?

İki farklı şekilde kullanılan 4 ilaç vardır. Bunların dördü de merhem formundadır, Anuflex, Anestol, Rectoderm ve Anrecta. Bunlardan Anuflex tek başına kullanılır ve diğerlerinin birlikte kullanımı kadar başarılıdır. Anestol tek başına yetersizdir beraberinde Anrecta veya Rectoderm ile birlikte kullanılmalıdır.
Günlük hayatta ciddiye almadığımız olumsuzluklar ilerleyen zamanlarda daha büyük sorunlar olarak karşımıza çıkacaktır. Örnek vermek gerekirse konstipasyon dediğimiz kabızlık problemi, ülkemizde milyonlarca çocuk ve yetişkini etkilemektedir. Lifli gıdalardan yetersiz beslenme, stres ve hareketsiz yaşam kabız insan sayısını her geçen gün artırmaktadır. Kabızlık maalesef birçok hastalığa da zemin hazırlamaktadır. Onlardan biri de anal fissür dediğimiz halk arasındaki tabiri ile makat çatlağıdır. Anüs içerisinde oluşan küçük bir yara maalesef dışkılamayı işkence haline getirmektedir. Bu yazıda anal fissür problemine karşı kremle çözüm önerilerini ele alacağız.

Anal Fissür (Makat Çatlağı) Nedir, Neden Olur?

Konumuza geçmeden önce hastalıkla kısa ve özet bilgiler vermek istiyorum. Anal fissür yukarıda da belirttiğim gibi büyük ölçüde kabızlık nadiren de tam tersi olan diare (ishal) kaynaklı olabilmektedir. Dışkının kalın ve sert olması anüs içerisinden geçerken anüs mukozasında (cildinde) yırtığa (kesiğe) neden olmaktadır. Bu yırtık sürekli dışkı ile temas ettiği için iyileşmesi zor olabilmektedir. Bu nedenle yeni dönem ve ilerlemiş (kronik) olarak ikiye ayrılmaktadır.

Makat Kaslarının Sürekli Kasılmasına Neden Olur: Yaşanan bu durum makat kaslarının sürekli kasılmasına neden olmaktadır. Makat kasları sürekli olarak kasıldığı için yırtığa kan gelmesi neredeyse imkansız hale gelmektedir. Kan alamayan yaranın iyileşmesi oldukça zordur.

Dışkılama Esnasında Kanama ve Dayanılmaz Ağrılara Neden Olur

Tek sorun kasların istemik (kontrolsüz) bir şekilde kasılması değildir. Dışkı yaraya temas ettiği için haliyle dayanılmaz can yanmasına neden olacaktır ki öyle de olmaktadır. Sağlık kaynaklarında bu durum için hasta tuvaletten gözü yaşlı çıkar ibaresi kullanılmaktadır. Yaşanan ağrı hastalığın yeni dönem ya da kronik olmasına bağlı olarak 3-4 dakika ile 3-4 saat sürebilmektedir.

Makat Çatlağı Nasıl Geçer, Hastalar Ne Yapmalı?

Kabızlık Probleminden Kurtulun: Evet, arkadaşlar kremlerle ilgili bilgiye geçmeden önce son bir hususu daha aktarmak istiyorum. Bu sorundan kurtulmak için ilk yapılması gereken kabızlık probleminden kurtulmaktır. Bunun için soframızda lifli gıdalara daha fazla yer vermeliyiz. Aynı şekilde kayısı ve kayısıdan elde edilen gıdalar ve bol bol sebze, meyve tüketmelisiniz. Bunlara rağmen kabızlık problemi dezelmiyorsa sinameki otundan çay yaparak içebilirsiniz. Fakat bu çok sağlıklı bir uygulama değildir. O nedenle sinameki çayına gerek kalmadan daha doğal yollardan çözüm bulmalısınız. Örnek vermek gerekirse stresten uzak olmanız ve günlük düzenli yürüyüşler yapmanız da etkili olacaktır.

Doktordan Yardım Alın (Muayene Olun): İnsanın kendi kendine anal fissür teşhisi koyması çok da mümkün değildir. Bu nedenle mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız. Muayene olduğunuz doktor proktoloji (makat hastalıkları) alanında uzman olması daha etkili sonuç almanızı sağlar. Burada amaç sadece hastalığın teşhisi değil aynı zamanda yeni dönem ya da kronik olduğunu anlamaktır. Çünkü her aşama da tedavi çeşitleri değişmektedir. Kremle tedavi sadece yeni dönem hastalarda işe yaramaktadır. Doktorunuz yeni dönem teşhisi koyarsa muhtemelen krem kullanmanızı önerecektir. Kronik olması halinde ise botox ya da ameliyat gibi cerrahi müdahaleler önerecektir.

Kremle Anal Fissür Tedavisi Mümkün mü?

Evet, arkadaşlar işte sizin beklediğiniz detaylara giriş yapıyoruz. Özellikle muayene olmaya utanan hastalar kremlerle çözüm aramaktadır. %50 oranında etkisi olmasına karşın yukarıda da belirttiğim gibi sadece hastalığın yeni evresinde işe yaramaktadır.

Makat Çatlağının Yeni Dönemi Nedir, Kaç Gündür? Bu hastalık ilk ortaya çıktığı andan itibaren hastaların yaşadığı can yanması ile farkına vardığı bir hastalıktır. Yani fark edemeyeceğiniz bir hastalık değildir. Ortaya çıktığı ilk andan itibaren 10-15 günlük süreç yeni dönem olarak kabul edilir. Bu süreçte geçmeyen ya da tedavi edilmeyen fissür kronikleşir. İyileşmesi ve şikayetlerde artış görülür. Normalde ağrı 3-4 dakika içinde geçerken kronikleşmesi halinde ağrı 3-4 saat daha devam edebilmektedir. Yani hastalığı fark ettiğiniz anda 10-15 gün içerisinde mutlaka çözüm bulmalısınız. Aksi halde kronikleşecek ve tek çözüm cerrahi müdahale olacaktır.

Makat Çatlağı Tedavisinde Kullanılan Kremler Hangileri?

Bölgesel bir hastalık olması nedeniyle merhemler işe yaradığı söylenebilir. Tekrar hatırlatmak gerekirse hastalığın yeni döneminde yani 10-15 gün içerisinde işe yarama ihtimalleri vardır. Ama kesin işe yarayacak, etki edecek ve sizi fissürden kurtaracak diyemeyiz. Çünkü başarı oranı %50 olup, 100 kişiden 50 kişide etkili olmaktadır. Tabii ki denemekte yarar var diye düşünüyorum.

Nitrogliserin İçeren Kremleri Yakından Tanıyalım

Makat çatlağı kremi denince ilk akla hiç şüphesiz nitrogliserinli kremler gelmektedir. Fabrikasyon ve tecrübeli eczacılar tarafından hazırlanan bu ürünler etkili olmasına etkili fakat can sıkıcı yan etkileri olduğunu bilmelisiniz. Özellikle baş ağrısı ve düşük tansiyon en sık görülen yan etkileri arasında yer almaktadır. Bu nedenle üreticiler son zamanlarda nitrogliserinli kremler yerine daha çok bitkisel içerikli merhemler geliştirmeye başladılar. Bitkisel içerikli ürünlere geçmeden önce dilerseniz nitrogliserinli kremleri kısa ve özet şekilde tanıyalım.

Nitrogliserin Nedir, Ne İşe Yarar? Öncelikle bir ilaç ya da krem markası olmadığını bilmelisiniz. Kimyasal bir madde olup, anal fissür için geliştirilen kremlerde sıkça kullanılmaktadır. Diğer isimlerine bakacak olursak gliserin trinitrat ya da trinitrogliserin olarak da kullanıldığını görürsünüz. Gliserol maddesinin nitre edilmesi ile oluşmaktadır. Bu madde aynı zamanda patlayıcı (dinamit) yapımında da kullanılmaktadır. 1847 Yılında Ascanio Sobrero tarafından keşfesilmesine karşın asıl etkili kullanımı 1860 yılında Alfred Nobel’in geliştirmesi ile başlanmıştır.

Rectoderm

Türkiye’de sanırım en çok kullanılan markalardan biridir. İlaç kategorisinde olmaması nedeniyle fiyatı yüksek ve SGK tarafından karşılanmamaktadır. Yaklaşık 100 TL gibi bir fiyata satılmaktadır. Krem türü ürünler için bu fiyat biraz yüksek olduğu söylenebilir. İlaç kategorisinde olmadığı için herhangi bir eczaneden reçeteye gerek kalmadan alınabilir. Tekrar belirtmek gerekirse ana maddesi nitrogliserin olan kremlerde baş ağrısı çok yaygın bir şekilde görülmektedir. Baş ağrısına ek olarak baş dönmesi ve mide bulantısı da ortaya çıkabilir. Seyrek düzeyde ise tansiyon düşüklüğü yaşanabilir. Nasıl kullanılması gerektiğine dair bilgiyi yazının ilerleyen kısımlarında ele alacağız.

Rectogesic

Nitrogliserin içeren kremlerden biri de Rectogesic olup, Rectoderm ile aynı kademe de olduğu söylenebilir. İçeriğindeki madde, boyutu ve hatta fiyatı bile bir birine çok yakındır. Yine aynı şekilde etkisi ve yan etkileri konusunda yukarıda belirtmiş olduğum hususlar geçerlidir. Bu üründe SGK tarafından karşılanmamaktadır.

Anrecta

Yukarıda detaylarını gördüğümüz ürünlerden hiç farkı yok diyebilirim. Sadece fiyatı diğerlerine göre 10-15 TL daha ucuz diyebilirim. Kremin etken maddesi, boyutu ve hatta içerisindeki dozu bile aynıdır.

Bitkisel Makat Çatlağı Kremi Nasıl Olmalı?

Yazının geri kalan kısmında görüldüğü üzere kimyasal ürünlerde tek madde olarak nitrogliserin kullanılmaktadır. Nitrogliserin beyin damarlarında genişlemeye neden olduğu için dayanılmaz baş ağrısı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Gerçi deneyimli eczacılar özel hazırladıkları ilaçlarda dozu 0,4 değil de 0,2 olarak ayarlamaktadır. Böylece daha az ya da hiç baş ağrısı ve tansiyon düşüklüğü yaşanmaz. Dediğim gibi ya bu alanda deneyimli bir eczacıya hazırlatabilir ya da içeriği tamamen bitkisel özlerden oluşan bitkisel kremler kullanabilirsiniz. Peki bitkisel anal fissür kremi nasıl olmalı, içeriğinde hangi maddeler yer almalı? Şimdi de bu yöndeki detayları görelim.

Aynısefa Otu Özü (Kas Gevşetici)

Yukarıda ele aldığımız ilaçların ana maddesi neydi? Nitrogliserin, peki bu maddenin işlevi nedir? Tek amacı kontrolsüz şekilde kasılan makat kaslarını gevşetmek için kullanılmaktadır. Bu işlemi bitkilerin gücü ile yapmak istediğinizde karşınıza aynısefa otu çıkacaktır. Hem de nitrogliserin gibi baş ağrısı ve tansiyon düşüklüğüne neden olmadan kas gevşetici etkisini gösterir. Yani bitkisel makat çatlağı kreminde en önemli madde için aynısefa diyebiliriz.

At Kestanesi Özü (Damarları Daraltarak Kanamayı Azaltır, Önler)

Varis hastalarının yakından tanıdığı bir ürün atkestanesi etkisi uygulanan alanda damarların daralması (büzüşmesi) sağlanır. Varis hastalığı damar genişlemesi olduğu için hastaları rahatlatmak için kullanılır. Makat çatlağında atkestanesi özü kullanma amacımız çatlağa kan taşıyan damarların daralarak kanamanın önüne geçmek içindir. Çatlak dışında hemoroid problemi olan hastalar içinde ayrıca bir etki etmiş olacaktır. Çünkü biliyorsunuz fissür hastalarında dışkılama esnasında birkaç damlada olsa kanama görülmektedir.

Karanfil Yağı (Bölgesel Uyuşturucu, Ağrı Kesici)

Uyuşturucu derken sakın o kötü illeti sanmayın. Bu daha çok ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. İşkembe çorbası sevenler bilir. Bu tür mekanlar da müşterilere tane karanfil ikram edilir. Ağız kokusunu gidermek içindir. Onu ağzınızda beklettiğiniz de ya da çiğnediğinizde dilinizde bir uyuşma hissedersiniz. Aynı şekilde deneyeniniz var mı? Bilmiyorum ama ağrıyan dişin üzerine 2-3 tane koyduğunuzda 15 dakika içinde ağrının hafiflediği ya da tamamen kaybolduğunu görürsünüz. Aslında ağrı devam etmesine karşın karanfilin uyuşturması sonucunda siz onu fark edemezsiniz. Peki karanfil yağını ne amaçla kullanacağız? Yazının geri kalan kısmında tanıdığımız kimyasal makat çatlağı kremlerinde tek etki kas gevşetici olması idi, bu kremler tek başına yeterli değildir. Yanında birde anestol pomad gibi bölgesel uyuşturucu etkisi olan kremler kullanmanız gerekir.

Özellikle dışkılama öncesi anestol kullanılarak dışkılama esnasında ortaya çıkacak can yanması hafifletilmiş olur. Can yanması ne kadar hafifletilir ya da ortadan kaldırılırsa kasların kontrolsüz kasılması da o derece önlenmiş olur. Beşeri ilaçlarda birçok maddeyi karıştıramadıkları için ayrı ayrı ilaç ve krem olarak üretilmektedir. Bitkisel ürünlerde ise kas gevşetici ve bölgesel uyuşturucu etkisi olan bitkiler, özler aynı üründe kullanılabilir. Kullandığınız kremde kafanfil yağı olması halinde ayrıca bölgesel uyuşturucu özelliği olan ek bir krem kullanmak gerekmez.

Meyan Kökü Özü (Şişlik, Ödem ve Kaşıntı Önleyici)

Kremlerde en sık kullanılan bir diğer madde ise kortizon olmaktadır. Etkili olmasına karşın yine birçok yan etkisi ile insanların yavaş yavaş uzak durduğunu görüyoruz. TV Reklamlarında bir ürün kortizon içermediğini üstüne basa basa belirttiğini gördüm. Kortizon yerine aynı etkiyi gösteren meyan kökü özü kullanılmaya başlandı. Kortizon kadar etkili olmasın karşın hiçbir yan etkisi yoktur. Peki makat çatlağı kreminde meyan kökü özünü ne amaçla kullanacağız? Amacımız şişlik, ödem ve önemli bir sıkıntı olan kaşıntı probleminin giderilmesi içindir. Anal fissür hastalarında ağrı kadar kaşıntı da sık görülmektedir.

Makat Çatlağı Kremi Nasıl Kullanılır?

Evet, arkadaşlar kremler, içerikleri ve etkilerini tanıdıktan sonra şimdi de nasıl kullanılması gerektiğine bakalım. Öncelikle doktor ve eczacınızın önerisine öncelik vermeniz gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Rectoderm ve Rectogesic gibi kremlerden birini kullanacaksanız mutlaka yanında bir de Anestol gibi bölgesel uyuşturucu etkisi olan kremlerde kullanmak gerekir. Şimdi uygulamayı aşama, aşama anlatmak istiyorum.

Dışkılama Öncesi Sıcak Oturma Banyosu İle Başlayın

İlk yapılması gereken sıcak oturma banyosu ile 3-4 dakikalık rahatlama sağlanmasıdır. Sitemizde sıcak oturma banyosunun ne olduğu, nasıl olması gerektiği ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Bölgesel Uyuşturucu Krem (Anestol) Sürün

3-4 Dakikalık sıcak oturma banyosu sonrası bölgeyi güzelce kurulayacak bu sefer dışkılama esnasında can yanmasını azaltacak ya da tamamen önleyecek olan bölgesel uyuşturucu kremlerden birini önerim Anestol anüs içi ve çevresine sürmelisiniz. 2-3 Dakika bekledikten sonra ıkınmadan dışkılama ihtiyacını gidermelisiniz.

Tekrar Sıcak Oturma Banyosu İyi Olur

Dışkılama sonra tekrar rahatlama amaçlı sıcak oturma banyosu 4-5 dakika yenden uygulanabilir.

Nitrogliserinli Krem Sürüyoruz (Rectoderm, Rectogesic vs)

Dışkılama sonrası tekrar oturma banyosu yaptık ve bölgeyi güzelce kuruladıktan sonra nitrogliserin içeren kas gevşetici kremlerden birini sürmek gerekir. Markaları hatırlamak gerekirse Rectoderm, Rectogesic ve Anrecta eczanelerde bulunmaktadır. Tabii ki hazır formlara ek olarak daha az maliyetli olan tecrübeli eczacıların hazırladığı kremleri de kullanabilirsiniz. Nitrogliserin içeren krem kullanırken dikkatli olmalısınız. Serçe parmağın son buğumu kadar ve sadece anüs iç kısmına uygulamalısınız. Anüs çevresine uygulamanız çok fazla işe yaramayacaktır. Tabii ki anüs iç kısmına çok fazla girmeniz de gerekmez. 2-2,5 cm içeriye kadar girmeniz yeterlidir. Biraz canınız yanacaktır.

BOTOX ve Anal Fissür Ameliyatını Unutmayın

Anal Fissür tedavisinde kullanılan kremlerin hiç birisi %100 etki etmez. Buna bitkisel kremlerde dahil, hele birde hastalık 10-15 günden fazla ise neredeyse hiç işe yaramayabilir. Ama tabii ki denemekte yarar vardır. Kremler 10-15 gün içerisinde etki etmesi beklenir. Bu süreçte herhangi bir olumlu etkisi olmaması halinde krem kullanımını bırakabilirsiniz. Sizin için geriye kalan ameliyat ya da 1 dakika içinde yapılan Botoks uygulaması kalmıştır. Ameliyatlarda dışkı ve gaz kaçırma riski olduğu için Botox önerilmektedir. Aşağıda yer alan video’da botoks uygulamasının nasıl olduğu görülmektedir.

Evet, arkadaşlar anal fissür tedavisinde kullanılan kremlere dair aktaracaklarımız bu kadar olup, şimdi dilerseniz aklınıza takılan soruları genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Seher Şirin’e sorabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken sayfanın alt kısmında yer alan soru ve yorum formunu kullanmaktır.

205 Yorum

 1. Hocam bu kremleri emziren anneler kullanabilir mi?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Kullanabilir. Ama öncelikle hastalığınızın teşhisinin, sebebinin bilinmesi için muayene olmalısınız. Muayene olmadan hiç bir ilaç öneremem. Fissür olduğu kesin ise bu ilacı önerebilirim.

 2. HOCAM MERHABA BEN ANAL FİSSÜR TESHİSİ KONULDU BAZI GİTTİĞİM DOKTORLAR AMELİYAT BAZILARI İSE ANRECTA İSİMLİ KREMİ VERDİ 3-4 GÜNDÜR KULLANIYORUM SADECE DIŞKI YAPTIKTAN SONRA AGRIM OLUYO VE AKINTI HALEN GELİYO SİZCE ERKENMİ BU KREM ETKİSİNİ SİZCE GÖSTERECEKMİDİR.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Fissür tedavisinde anrecta kullanılabilir. Ama biraz baş ağrısı ve tansiyon düşmesi yaptığı için tolere eden hasta azdır. Fissürde esas olan tedavi ilaçların ya da müdahalenin yanı sıra kabızlığın önlenmesidir. Yalnız fissürde pek akıntı olmaz. Fistülde akıntı görülür. Fistül ise ameliyatsız geçmez.

 3. Eşimde 20 gün önce şiddetli ağrı makattan geldi. Doktora gittik. Anal fissür dedi makatta dışarı beze çıkmıştı. İlaç kullandı fakat geçmedi çoğaldı ağrısı daha sonra botoks oldu bir kaç gün iyiydi. Fakat tekrar şiddetli ağrı başladı ne yapmamız Lazım şaşırmış durumundayız.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Anal fissürde botoks tedavisi ameliyata yakın başarı sağlayan bir yöntemdir. Müdahalenin yanında kabız ya da ishal olmaması da tedavinin başarılı olmasında en önemli etkenlerden biridir. Eşinizde faydalı olmamasın da bir kaç faktör rol oynamış olabilir. Kabızlığına, beslenmesine dikkat etmiyor veya dışkısını ağrı korkusuyla bekletiyorsa dışkısı sertleşir, fissürün iyileşmesini geciktirir. Ya da yeterli doz yapılmamış olabilir. Çok zayıf değilse 100 ünite yapmak gerekir. Bazı kliniklerde 20 veya 50 ünite bir kaç kez uygulama şeklindedir. %5 oranda da botoks etkisiz olabilmektedir. Bu durumda kasta hiç bir gevşeme olmadığı muayene ile tespit edilirse ameliyat gerekebilir.

 4. Merhaba 2 hafta önce anal fissür (makat çatlağı) sorunu yaşamaya başladım çok ağrılı zaman oldu ve krem tedavisi uyguladım suan ağrım kalmadı ama hem dışkılama yapamıyorum hemde idrar yapmakta zorlanıyorum makat bölgemde kasılmalar var tuvalete gittiğim zaman sadece ufak bir ağrım oluyor onun dısında başka bir ağrım yok Kullandıgım ilaçlar : anestol pomat + proctolog krem+medıcasol krem proktologu içerden surersem fısure zararı olurmu bir Dr locafen krem önerdi ama bulunmuyor onun yerını tutacak pahalı olmayan başka krem yokmu

  Gizle
  17.05.2019 / Biz

  • Op. Dr. Seher Şirin

   2 hafta sürmesi ve şimdi rahatlamanız fissürün kronikleşmediğini,ekstaradan botoks,ameliyat gibi müdahaleler gerekmeyeceğini gösteriyor. Kullandığınız ilaçlar yeterli. Anüsün hafif içine doğru kremisürmenizin bir zararı olmaz.Dışkılama öncesinde sıcak duş tutabilirsiniz ya da sıcak suya oturabilirsiniz. Yine dışkılama öncesinde anüsün içine doğru vazelin pomat sürebilirsiniz. En önemli tedavi ise kabız ya da ishal olmamaktır. Bol sebze,salata, su, lifli meyveler ve probiyotikler (yoğurt,kefir gibi) tüketin. Hareket edin.

 5. Merhaba hocam makat çatlagı için baya doktora gittim ilaç verdiler etki etmedi 1.5 2 yıl var makanta kaşındı ve zonklama var sınır bozucu botox ameliyatıyla ilişme ihtimali varmi

  • Op. Dr. Seher Şirin

   1-2 yıl süren fissürler (makat çatlağı) kronikleşmiştir. Tedavi olması için müdahale gerekir. Botoks tedavisi ameliyata yakın başarı sağlayan bir yöntemdir. Ameliyatın yan etkilerinden çekinen hastalar için ideal bir tedavi yöntemidir. Hastaneye yatmadan 1 dakika içinde yapılabilen 2 adet enjeksiyondan oluşan bir tedavi şeklidir.

 6. Seher hanım merhabalar, 16 gün önce analiz fissür ameliyatı oldum. Amwliyat sonra antbiyotik ve agrı kesici ilaç verildi.ve gün de 8 defa sıcak su banyosu yapmam söylendi. Bire bie uyguladım Ameliyatan 1 hafta sonra kontrole gittim.doktorum herseyin güzel oldugunu söyledi. Sıcak su banyosuna devam etmemi söyledi. Devam ettim sıcak su banyolarına ve dyetime. Fakat su son 3 gündür agrılarum şiddetlendi anormal geldi bana bu durum. Farklı bir sehirde bulunduğum için doktoruma gidemedim ama hemen bir genel cerrahiye gittim bu gün. Tekrar bende makat catlağı oluştugunu söyledi. Merhemler verdi kullanmam için Bu kadar dikkat etmeme ragmen oluşması moralimi bozdu.aylardır bu agrıyı cekiyorum. Resmen bıktırdı beni.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Bence 16 gün sonra tekrarladı denmez, daha iyileşmedi denir. Zaten hemen iyileşmez. Kabı kaldıysanız ya da ishal olduysanız geç iyileşebilir. Bence 8 defa sıcak suya oturmak da fazla. Ağrı olunca ya da dışkılamadan önce oturmanız yeter.

 7. Hıcam yurt dısında yasıyorum sıze ulasmam ıcın bana bi numara yada bi e maıl adresi yazarmısımız. Sızınle goruaurp tedavı ıcın turkıyeye gelmek ıstıyorum

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   0212 5727265, 0212 5727266, 0542 6210888 numaralı telefonlardan arayabilirsiniz, ya da verdiğim cep telefonundan whatsApp la mesaj atabilirsiniz. @drsehersirin istegram adresinden ,Seher Şirin (genel Cerrahi uzmanı) facebook adresinden mesajla ulaşabilirsiniz.

 8. Hocam bende 5 yıldır hemorid var. Çok baharatlı yiyecek yediğim zaman ağrılı ve kanlı dışkı yapıyorduö. Daha sonra bir tanışım bana incir sütü sürmemi söyledi. Onu sürdüm (sürmez olaydım) Oda memeleri kanattı. Bir ara geçti diye sevinirken ilk kabızlığımda daha fena oldu. Hocam bende kan ve cam çiziği hissi hiç yok. Ama ne zaman dışkılama yapsam gün boyu makatım dayanılmaz şekilde ağrıyordu. Doktora gittim bana kas gevşetici hap, anestol pomad kremi ve kartos kremi verdi. Lifli yemekler yememe rağmen Onlarda çare olmadı. En son rectoderm aldım. Onu da önce 10 dakika sıcak suya oturup anestol ile sürüyorum. Şuan İki gündür çok rahatım. Baş ağrısı yapıyor ama alıştım. Geçer mi sizce acaba?

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Bahsettiğiniz ilaç baş ağrısı yapabildiği gibi ani tansiyon düşmeleri de yapabilir. Doktorunuza sormadan aldıysanız doğru yapmamışsınız,tansiyon düşüklüğü önemli durumlara yol açabilir. Eğer fissür ise ve rahatlama başladıysa geçecektir. En önemli konu kabızlığınızı düzeltmektir. Bol su için,sebze ve lifli gıdalar tüketin. Hareketinizi artırın. Dışkıdan önce 5 dakika sıcak suya oturun. Yine dışkıdan önce anüsün hafif içine doğru vazelinli krem uygulayın. Geçmezse kontrol muayenesi olmalısınız. İlerleyen durumlarda fissürde ameliyat ya da botoks tedavisi gerekir.

 9. Merhabalar hocam bende hemeroid ameliyatı sonrası anal fissur oluştu malesef makat kanalı içinde ve çok aşırı yanma ve kasılma yapiyo suya oturma makat içindeki fissurdede iyileşme etkisi yaparmi ayrıca makat içine sürülen proctoglivyenol krem fayda verirmi yoksa başka oneriniz varmı diksilarken jilet kesiği gibi değilde hocam dışkılama önce yada sonrası farketmiyo sürekli yanma var icerde ne yapmam lazım cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Klasik cerrahi olarak yapılan hemoroid ameliyatı sonrasında yanmalar bir süre devam edebilir. Fissür oluşup oluşmadığı muayene ile tespit edilip ilaç tedavisi uygulanmalı. Fissürde en önemli tedavi kabız ya da ishal olmamanızdır. Kabızlık varsa sebze,salata,lifli meyveler,kepekli tahıl ürünleri ve bol su tüketmelisiniz. Dışkınız gelince bekletmeyin,ertelemeyin. Tuvalette ıkınmayın,zorlanmayın. Sıcak suya oturmak makat kaslarında gevşeme yaptığından tedavide öneriyoruz. Dışkıdan önce 5 dakika oturun sonra makatın hafif içine doğru vazelinli kremler sürdükten sonra dışkılayın.Bahsettiğiniz krem kortizon içerdiğinden 10 günden fazla kullanmanızı öneremem. Ayrıca muayene etmeden ilaç önermek doğru değil. İlaç tedavisi için doktorunuza kontrole gitmelisiniz.

   • procto glivyenol kortizon içirmez ama

    • Op. Dr. Seher Şirin

     Evet haklısınız kortizon içermez ama tribenosid isimli etken madde içeriyor. Yani sonuçta bir ilaç. Hemoroidde oldukça etkili ve benimde kullandığım bir ilaç. Hastaya anlatırken muayene olmadan ilaç kullanmaması gerektiğini anlatmak için böyle demiş olabilirim. Muayene etmeden ilaç kategorisinde olan hiç bir ilaç önermem. Hatta son zamanlarda çıkan tamamen bitkisel olan ilacı bile muayene olmamış hiç bir hastaya önermiyorum. Çünkü hastaya yarar yerine zarar verebilir. Vazelin öneriyorum çünkü ilaç değil, zararı yok. Hastalara en kısa zamanda doktora gitmelerini ve doktor önerisi ile ilaç kullanmalarını öneriyorum.
     Bu vesileyledehatırlattığınız ve açıklamama neden olduğunuz için teşekkür ederim.

 10. Merhabalar , 04/09 tarihinde anal fissür için botoks yaptırdım ilk günden bu yana ağrılarım çok oluyor . İşlemi yaptırmama rağmen hala tuvalette ağlıyorum . Kesik daha ince jilet gibi hissediyorum . Sanki yeniden yırtılıyor gibi . Botoks etkisini 10 günde maksimum gösterirmiş benim 3. Günüm . Ağrılarım ne zaman dinecek . Söylenilen herşeyi harfiyen uyguluyorum günde 4 kez oturma banyosu sonrasında krem . Yarayı çabuk iyileştiren krem önerebilir misiniz ?

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Botoksun etkisi 10-15 gün sonra başlar fakat etkinin başlaması demek hemen fissürün iyileşmesi demek değildir. Bu süre içinde makat kasları gevşer. Gevşedikten sonra fissür yavaş yavaş iyileşir. Bu süre içinde kabız kalmayın,ishal olmayın. Dışkılamadan önce anüsün içine vazelinli krem sürün. Sonra dışkılayın. Doktorunuzun verdiği ilaçları kullanın.

 11. 37 yasindayim 24 yildir makatta kasintim war son zamanlarda
  İyice artti kasimaktan artik kan cikio ama diski yaparkaen
  Ne canim nede baska bi agri war kabizda deilim
  Sadece kasinti ve makatta buyuk oranda catlaklar war

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Makatta kaşıntı yapan dış hemoroid,fissür,fistül ve siğil gibi hastalıklar nedeniyle kaşıntınız olabilir. Bu hastalıklar kanama da yapabilir.Öncelikle bu hastalıkların varlığı açısından ,özellikle kanama da olduğundan muayene gerekir. Muayenede tespit edilen hastalığa göre tedavi edilmelidir. Bu hastalıklar yoksa yetersiz veya fazla temizlikten,yıkama sırasında kullanılan sabun,deterjanlardan,yediğiniz baharatlı yiyeceklerden,kafeinli,asitli içeceklerden ya da ıslak kalması gibi nedenlerden olabilir. kesin teşhis ve tedavi önerisi için muayene olmanız gerekir. Bazı öneriler için www. sehersirin. com da makat hastalıkları başlığının altında kaşıntı konusundan faydalanabilirsiniz.

 12. Belimin aynı yerinde sürekli bir ağrı oluşuyor hocam. Bel ağrısı makatta ağrıya sebep oluyor mu?

 13. Merhaba hocam yedi yıl önce anal fissür teşhisi kondu tedavi oldum bi kaç yıl rahattım son iki yıldır çok kötüyüm ameliyat olmak istiyorum ancak doktor bana hamilelik sonrası tekrarlar dedi napmam gerek dayanılmaz ağrılar çekiyorum

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   7 yıldan beri ara sıra aktifleşen,artan fissür varsa kronik fissür var demektir. Ameliyat veya botoks gerektirir.Çoğu makat hastalığı gibi fissür de tekrarlayabilir. Kabızlık,ishal gibi durumlar tekrarlama sebebidir. Bu konularda dikkatli olursanız tekrarlamaz. Tekrarlasa bile kronikleşmeden ilaç tedavisi olursanız ameliyat ya da botoks tekrar gerekmez. Bu sebepten daha fazla acı çekmenizin bir anlamı yok. Tedavi olmanız size rahatlık sağlayacaktır.

 14. Hocam iki ay önce anal fissür ameliyatı oldum şimdi de başka tarafında kanamam okutuyor ne yapmalıyım bu normal mi çok üzülüyorum sekiz senedir bu sıkıntıyı çekiyordum zaten geçecek diye beklerken

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Öncelikle yeni olan kanamanın fissürden mi başka sebepten mi olduğu tespit edilmelidir. Bunun için önce muayene olmalısınız. Makatta muayene ile ve anoskop muayenesiyle başka bir sebep bulunamazsa kolonoskopi gerebilir.

 15. Merhaba; dışkı ile birlikte ama dışkının dışında kırmızı renkte kan geliyor bazen. Çok az bir sızlama oluyor bazen. Ne yapmalıyım, hangi ilaç kullanmalıyım.
  Şimdiden teşekkürler

  • Op. Dr. Seher Şirin (Genel Cerrahi Uzmanı)

   Dışkının dış yüzeyinde ise büyük ihtimalle anüsteki fissür,hemoroid gibi hastalıklardan olabilir. Kanamada mutlaka muayene ile kanama sebebi belirlenmelidir. Küçük bir ihtimal de olsa anüsün hemen içinde rektum kanseri de olabilir. Rast gele ilaç kullanmak doğru değildir. Önerebileceğim tek şey kabız ya da ishal olmayın,bunun için beslenme düzenini ayarlayın.Dışkıdan önce makatın hafif içine doğru vaselinli krem sürün .İlk fırsatta da muayeneye gidin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir