En İyi Makat Çatlağı Kremi Hangisi?

İki farklı şekilde kullanılan 4 ilaç vardır. Bunların dördü de merhem formundadır, Anuflex, Anestol, Rectoderm ve Anrecta. Bunlardan Anuflex tek başına kullanılır ve diğerlerinin birlikte kullanımı kadar başarılıdır. Anestol tek başına yetersizdir beraberinde Anrecta veya Rectoderm ile birlikte kullanılmalıdır.
Günlük hayatta ciddiye almadığımız olumsuzluklar ilerleyen zamanlarda daha büyük sorunlar olarak karşımıza çıkacaktır.

Örnek vermek gerekirse, konstipasyon dediğimiz kabızlık problemi, ülkemizde milyonlarca çocuk ve yetişkini etkilemektedir. Lifli gıdalardan yetersiz beslenme, stres ve hareketsiz yaşam kabız insan sayısını her geçen gün artırmaktadır. Kabızlık maalesef birçok hastalığa da zemin hazırlamaktadır. Onlardan biri de anal fissür dediğimiz halk arasındaki tabiri ile makat çatlağıdır. Anüs içerisinde oluşan küçük bir yara maalesef dışkılamayı işkence haline getirmektedir. Bu yazıda anal fissür problemine karşı kremle çözüm önerilerini ele alacağız.

Makat çatlağı kremi

Anal Fissür (Makat Çatlağı) Nedir, Neden Olur?

Konumuza geçmeden önce hastalıkla kısa ve özet bilgiler vermek istiyorum. Anal fissür yukarıda da belirttiğim gibi büyük ölçüde kabızlık nadiren de tam tersi olan diare (ishal) kaynaklı olabilmektedir. Dışkının kalın ve sert olması anüs içerisinden geçerken anüs mukozasında (cildinde) yırtığa (kesiğe) neden olmaktadır. Bu yırtık sürekli dışkı ile temas ettiği için iyileşmesi zor olabilmektedir. Bu nedenle yeni dönem ve ilerlemiş (kronik) olarak ikiye ayrılmaktadır.

Makat Kaslarının Sürekli Kasılmasına Neden Olur: Yaşanan bu durum makat kaslarının sürekli kasılmasına neden olmaktadır. Makat kasları sürekli olarak kasıldığı için yırtığa kan gelmesi neredeyse imkansız hale gelmektedir. Kan alamayan yaranın iyileşmesi oldukça zordur.

Dışkılama Esnasında Kanama ve Dayanılmaz Ağrılara Neden Olur

Tek sorun kasların istemik (kontrolsüz) bir şekilde kasılması değildir. Dışkı yaraya temas ettiği için haliyle dayanılmaz can yanmasına neden olacaktır ki öyle de olmaktadır. Sağlık kaynaklarında bu durum için hasta tuvaletten gözü yaşlı çıkar ibaresi kullanılmaktadır. Yaşanan ağrı hastalığın yeni dönem ya da kronik olmasına bağlı olarak 3-4 dakika ile 3-4 saat sürebilmektedir.

Makat Çatlağı Nasıl Geçer, Hastalar Ne Yapmalı?

Kabızlık Probleminden Kurtulun: Evet, arkadaşlar kremlerle ilgili bilgiye geçmeden önce son bir hususu daha aktarmak istiyorum. Bu sorundan kurtulmak için ilk yapılması gereken kabızlık probleminden kurtulmaktır. Bunun için soframızda lifli gıdalara daha fazla yer vermeliyiz. Aynı şekilde kayısı ve kayısıdan elde edilen gıdalar ve bol bol sebze, meyve tüketmelisiniz. Bunlara rağmen kabızlık problemi dezelmiyorsa sinameki otundan çay yaparak içebilirsiniz. Fakat bu çok sağlıklı bir uygulama değildir. O nedenle sinameki çayına gerek kalmadan daha doğal yollardan çözüm bulmalısınız. Örnek vermek gerekirse stresten uzak olmanız ve günlük düzenli yürüyüşler yapmanız da etkili olacaktır.

Doktordan Yardım Alın (Muayene Olun): İnsanın kendi kendine anal fissür teşhisi koyması çok da mümkün değildir. Bu nedenle mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız. Muayene olduğunuz doktor proktoloji (makat hastalıkları) alanında uzman olması daha etkili sonuç almanızı sağlar. Burada amaç sadece hastalığın teşhisi değil aynı zamanda yeni dönem ya da kronik olduğunu anlamaktır. Çünkü her aşama da tedavi çeşitleri değişmektedir. Kremle tedavi sadece yeni dönem hastalarda işe yaramaktadır. Doktorunuz yeni dönem teşhisi koyarsa muhtemelen krem kullanmanızı önerecektir. Kronik olması halinde ise botox ya da ameliyat gibi cerrahi müdahaleler önerecektir.

Kremle Anal Fissür Tedavisi Mümkün mü?

Evet, arkadaşlar işte sizin beklediğiniz detaylara giriş yapıyoruz. Özellikle muayene olmaya utanan hastalar kremlerle çözüm aramaktadır. %50 oranında etkisi olmasına karşın yukarıda da belirttiğim gibi sadece hastalığın yeni evresinde işe yaramaktadır.

Makat Çatlağının Yeni Dönemi Nedir, Kaç Gündür? Bu hastalık ilk ortaya çıktığı andan itibaren hastaların yaşadığı can yanması ile farkına vardığı bir hastalıktır. Yani fark edemeyeceğiniz bir hastalık değildir. Ortaya çıktığı ilk andan itibaren 10-15 günlük süreç yeni dönem olarak kabul edilir. Bu süreçte geçmeyen ya da tedavi edilmeyen fissür kronikleşir. İyileşmesi ve şikayetlerde artış görülür. Normalde ağrı 3-4 dakika içinde geçerken kronikleşmesi halinde ağrı 3-4 saat daha devam edebilmektedir. Yani hastalığı fark ettiğiniz anda 10-15 gün içerisinde mutlaka çözüm bulmalısınız. Aksi halde kronikleşecek ve tek çözüm cerrahi müdahale olacaktır.

Makat Çatlağı Tedavisinde Kullanılan Kremler Hangileri?

Bölgesel bir hastalık olması nedeniyle merhemler işe yaradığı söylenebilir. Tekrar hatırlatmak gerekirse hastalığın yeni döneminde yani 10-15 gün içerisinde işe yarama ihtimalleri vardır. Ama kesin işe yarayacak, etki edecek ve sizi fissürden kurtaracak diyemeyiz. Çünkü başarı oranı %50 olup, 100 kişiden 50 kişide etkili olmaktadır. Tabii ki denemekte yarar var diye düşünüyorum.

Nitrogliserin İçeren Kremleri Yakından Tanıyalım

Makat çatlağı kremi denince ilk akla hiç şüphesiz nitrogliserinli kremler gelmektedir. Fabrikasyon ve tecrübeli eczacılar tarafından hazırlanan bu ürünler etkili olmasına etkili fakat can sıkıcı yan etkileri olduğunu bilmelisiniz. Özellikle baş ağrısı ve düşük tansiyon en sık görülen yan etkileri arasında yer almaktadır. Bu nedenle üreticiler son zamanlarda nitrogliserinli kremler yerine daha çok bitkisel içerikli merhemler geliştirmeye başladılar. Bitkisel içerikli ürünlere geçmeden önce dilerseniz nitrogliserinli kremleri kısa ve özet şekilde tanıyalım.

Nitrogliserin Nedir, Ne İşe Yarar? Öncelikle bir ilaç ya da krem markası olmadığını bilmelisiniz. Kimyasal bir madde olup, anal fissür için geliştirilen kremlerde sıkça kullanılmaktadır. Diğer isimlerine bakacak olursak gliserin trinitrat ya da trinitrogliserin olarak da kullanıldığını görürsünüz. Gliserol maddesinin nitre edilmesi ile oluşmaktadır. Bu madde aynı zamanda patlayıcı (dinamit) yapımında da kullanılmaktadır. 1847 Yılında Ascanio Sobrero tarafından keşfesilmesine karşın asıl etkili kullanımı 1860 yılında Alfred Nobel’in geliştirmesi ile başlanmıştır.

Rectoderm

Rectoderm krem

Türkiye’de sanırım en çok kullanılan markalardan biridir. İlaç kategorisinde olmaması nedeniyle fiyatı yüksek ve SGK tarafından karşılanmamaktadır. Yaklaşık 100 TL gibi bir fiyata satılmaktadır. Krem türü ürünler için bu fiyat biraz yüksek olduğu söylenebilir. İlaç kategorisinde olmadığı için herhangi bir eczaneden reçeteye gerek kalmadan alınabilir. Tekrar belirtmek gerekirse ana maddesi nitrogliserin olan kremlerde baş ağrısı çok yaygın bir şekilde görülmektedir. Baş ağrısına ek olarak baş dönmesi ve mide bulantısı da ortaya çıkabilir. Seyrek düzeyde ise tansiyon düşüklüğü yaşanabilir. Nasıl kullanılması gerektiğine dair bilgiyi yazının ilerleyen kısımlarında ele alacağız.

Rectogesic

Rectogesic krem

Nitrogliserin içeren kremlerden biri de Rectogesic olup, Rectoderm ile aynı kademe de olduğu söylenebilir. İçeriğindeki madde, boyutu ve hatta fiyatı bile bir birine çok yakındır. Yine aynı şekilde etkisi ve yan etkileri konusunda yukarıda belirtmiş olduğum hususlar geçerlidir. Bu üründe SGK tarafından karşılanmamaktadır.

Anrecta

Yukarıda detaylarını gördüğümüz ürünlerden hiç farkı yok diyebilirim. Sadece fiyatı diğerlerine göre 10-15 TL daha ucuz diyebilirim. Kremin etken maddesi, boyutu ve hatta içerisindeki dozu bile aynıdır.

Bitkisel Makat Çatlağı Kremi Nasıl Olmalı?

Yazının geri kalan kısmında görüldüğü üzere kimyasal ürünlerde tek madde olarak nitrogliserin kullanılmaktadır. Nitrogliserin beyin damarlarında genişlemeye neden olduğu için dayanılmaz baş ağrısı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Gerçi deneyimli eczacılar özel hazırladıkları ilaçlarda dozu 0,4 değil de 0,2 olarak ayarlamaktadır. Böylece daha az ya da hiç baş ağrısı ve tansiyon düşüklüğü yaşanmaz. Dediğim gibi ya bu alanda deneyimli bir eczacıya hazırlatabilir ya da içeriği tamamen bitkisel özlerden oluşan bitkisel kremler kullanabilirsiniz. Peki bitkisel anal fissür kremi nasıl olmalı, içeriğinde hangi maddeler yer almalı? Şimdi de bu yöndeki detayları görelim.

Aynısefa Otu Özü (Kas Gevşetici)

Yukarıda ele aldığımız ilaçların ana maddesi neydi? Nitrogliserin, peki bu maddenin işlevi nedir? Tek amacı kontrolsüz şekilde kasılan makat kaslarını gevşetmek için kullanılmaktadır. Bu işlemi bitkilerin gücü ile yapmak istediğinizde karşınıza aynısefa otu çıkacaktır. Hem de nitrogliserin gibi baş ağrısı ve tansiyon düşüklüğüne neden olmadan kas gevşetici etkisini gösterir. Yani bitkisel makat çatlağı kreminde en önemli madde için aynısefa diyebiliriz.

At Kestanesi Özü (Damarları Daraltarak Kanamayı Azaltır, Önler)

Varis hastalarının yakından tanıdığı bir ürün atkestanesi etkisi uygulanan alanda damarların daralması (büzüşmesi) sağlanır. Varis hastalığı damar genişlemesi olduğu için hastaları rahatlatmak için kullanılır. Makat çatlağında atkestanesi özü kullanma amacımız çatlağa kan taşıyan damarların daralarak kanamanın önüne geçmek içindir. Çatlak dışında hemoroid problemi olan hastalar içinde ayrıca bir etki etmiş olacaktır. Çünkü biliyorsunuz fissür hastalarında dışkılama esnasında birkaç damlada olsa kanama görülmektedir.

Karanfil Yağı (Bölgesel Uyuşturucu, Ağrı Kesici)

Uyuşturucu derken sakın o kötü illeti sanmayın. Bu daha çok ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. İşkembe çorbası sevenler bilir. Bu tür mekanlar da müşterilere tane karanfil ikram edilir. Ağız kokusunu gidermek içindir. Onu ağzınızda beklettiğiniz de ya da çiğnediğinizde dilinizde bir uyuşma hissedersiniz. Aynı şekilde deneyeniniz var mı? Bilmiyorum ama ağrıyan dişin üzerine 2-3 tane koyduğunuzda 15 dakika içinde ağrının hafiflediği ya da tamamen kaybolduğunu görürsünüz. Aslında ağrı devam etmesine karşın karanfilin uyuşturması sonucunda siz onu fark edemezsiniz. Peki karanfil yağını ne amaçla kullanacağız? Yazının geri kalan kısmında tanıdığımız kimyasal makat çatlağı kremlerinde tek etki kas gevşetici olması idi, bu kremler tek başına yeterli değildir. Yanında birde anestol pomad gibi bölgesel uyuşturucu etkisi olan kremler kullanmanız gerekir.

Özellikle dışkılama öncesi anestol kullanılarak dışkılama esnasında ortaya çıkacak can yanması hafifletilmiş olur. Can yanması ne kadar hafifletilir ya da ortadan kaldırılırsa kasların kontrolsüz kasılması da o derece önlenmiş olur. Beşeri ilaçlarda birçok maddeyi karıştıramadıkları için ayrı ayrı ilaç ve krem olarak üretilmektedir. Bitkisel ürünlerde ise kas gevşetici ve bölgesel uyuşturucu etkisi olan bitkiler, özler aynı üründe kullanılabilir. Kullandığınız kremde kafanfil yağı olması halinde ayrıca bölgesel uyuşturucu özelliği olan ek bir krem kullanmak gerekmez.

Meyan Kökü Özü (Şişlik, Ödem ve Kaşıntı Önleyici)

Kremlerde en sık kullanılan bir diğer madde ise kortizon olmaktadır. Etkili olmasına karşın yine birçok yan etkisi ile insanların yavaş yavaş uzak durduğunu görüyoruz. TV Reklamlarında bir ürün kortizon içermediğini üstüne basa basa belirttiğini gördüm. Kortizon yerine aynı etkiyi gösteren meyan kökü özü kullanılmaya başlandı. Kortizon kadar etkili olmasın karşın hiçbir yan etkisi yoktur. Peki makat çatlağı kreminde meyan kökü özünü ne amaçla kullanacağız? Amacımız şişlik, ödem ve önemli bir sıkıntı olan kaşıntı probleminin giderilmesi içindir. Anal fissür hastalarında ağrı kadar kaşıntı da sık görülmektedir.

Makat Çatlağı Kremi Nasıl Kullanılır?

Evet, arkadaşlar kremler, içerikleri ve etkilerini tanıdıktan sonra şimdi de nasıl kullanılması gerektiğine bakalım. Öncelikle doktor ve eczacınızın önerisine öncelik vermeniz gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Rectoderm ve Rectogesic gibi kremlerden birini kullanacaksanız mutlaka yanında bir de Anestol gibi bölgesel uyuşturucu etkisi olan kremlerde kullanmak gerekir. Şimdi uygulamayı aşama, aşama anlatmak istiyorum.

Dışkılama Öncesi Sıcak Oturma Banyosu İle Başlayın

İlk yapılması gereken sıcak oturma banyosu ile 3-4 dakikalık rahatlama sağlanmasıdır. Sitemizde sıcak oturma banyosunun ne olduğu, nasıl olması gerektiği ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Bölgesel Uyuşturucu Krem (Anestol) Sürün

3-4 Dakikalık sıcak oturma banyosu sonrası bölgeyi güzelce kurulayacak bu sefer dışkılama esnasında can yanmasını azaltacak ya da tamamen önleyecek olan bölgesel uyuşturucu kremlerden birini önerim Anestol anüs içi ve çevresine sürmelisiniz. 2-3 Dakika bekledikten sonra ıkınmadan dışkılama ihtiyacını gidermelisiniz.

Tekrar Sıcak Oturma Banyosu İyi Olur

Dışkılama sonra tekrar rahatlama amaçlı sıcak oturma banyosu 4-5 dakika yenden uygulanabilir.

Nitrogliserinli Krem Sürüyoruz (Rectoderm, Rectogesic vs)

Dışkılama sonrası tekrar oturma banyosu yaptık ve bölgeyi güzelce kuruladıktan sonra nitrogliserin içeren kas gevşetici kremlerden birini sürmek gerekir. Markaları hatırlamak gerekirse Rectoderm, Rectogesic ve Anrecta eczanelerde bulunmaktadır. Tabii ki hazır formlara ek olarak daha az maliyetli olan tecrübeli eczacıların hazırladığı kremleri de kullanabilirsiniz. Nitrogliserin içeren krem kullanırken dikkatli olmalısınız. Serçe parmağın son buğumu kadar ve sadece anüs iç kısmına uygulamalısınız. Anüs çevresine uygulamanız çok fazla işe yaramayacaktır. Tabii ki anüs iç kısmına çok fazla girmeniz de gerekmez. 2-2,5 cm içeriye kadar girmeniz yeterlidir. Biraz canınız yanacaktır.

BOTOX ve Anal Fissür Ameliyatını Unutmayın

Anal Fissür tedavisinde kullanılan kremlerin hiç birisi %100 etki etmez. Buna bitkisel kremlerde dahil, hele birde hastalık 10-15 günden fazla ise neredeyse hiç işe yaramayabilir. Ama tabii ki denemekte yarar vardır. Kremler 10-15 gün içerisinde etki etmesi beklenir. Bu süreçte herhangi bir olumlu etkisi olmaması halinde krem kullanımını bırakabilirsiniz. Sizin için geriye kalan ameliyat ya da 1 dakika içinde yapılan Botoks uygulaması kalmıştır. Ameliyatlarda dışkı ve gaz kaçırma riski olduğu için Botox önerilmektedir. Aşağıda yer alan video’da botoks uygulamasının nasıl olduğu görülmektedir.

Evet, arkadaşlar anal fissür tedavisinde kullanılan kremlere dair aktaracaklarımız bu kadar olup, şimdi dilerseniz aklınıza takılan soruları genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Seher Şirin’e sorabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken sayfanın alt kısmında yer alan soru ve yorum formunu kullanmaktır.

205 Yorum

 1. Merhaba, yaklaşık 20-25 gündür makatta hafif batma, kalıntı hissi şikayetlerim vardı. Doktor yırtık var dedi, proctolog,procto glyvenol, anestol, duphalac ve meteospasmyl ilaçları verdi. Bir haftadır kullanıyorum pek bir değişiklik olmadı. Beni rahatsız eden sizin bekçi meme dediğinize benzer makat girişindeki ufak doku fazlalıkları gibi geliyor. Kanama ya da ağrı şikayetlerim yok. Kendim görebildiğim bir çatlak-yırtık da yok. Kabızlık şikayetim de yok. Tuvalette sıkıntı yaşamıyorum. Sadece günlük harekette hafif batma ve makat girişinde kalıntı hissi şikayetim. Teşhis doğru mudur? İlaçlar fayda eder mi? Farklı ilaç tavsiyeniz var mıdır?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   İlaçlar makat çatlağına yani fissüre fayda eder. Fakat bekçi meme bir deri uzantısıdır. Eğer böyle bir durum varsa ilaçla geçmez. Bir hastalık değildir tedavisi ya da alınması şart değildir. Ancak o deri uzantısından rahatsızlık hissediyorsanız daha çok estetik ya da rahatsızlığınıza yönelik amaçla küçük bir cerrahi müdahale ile alınabilir. Tabii ki görmeden, muayene eden bir doktorun teşhisinin doğru olup olmadığı konusunda bir fikrim olamaz. Muayene etmeden ilaç önermek de Tıp etiği ne aykırıdır

 2. Hocam abimin bayadır basur sorunu var ve bazı günler çok fazla ağrıları ve kanamaları oluyor. Doktora gitti anrecta kremini vermiş, 2 gündür kremi her sürdüğünde çok kötü oluyor. Yoğun baş ağrısı ve baş dönmesi oluyor. Birden uyuyor ve uyanıyor. Doktor bunların hafif olacağını söylemişti fakat fazla oluyor. Hocam bunlar normal mi ne yapması gerek?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Bahsettiğiniz ilaç makat kaslarını gevşetirken tüm damarların kaslarını da gevşetiyor ve baş ağrısı, tansiyon düşmesi yapıyor. Yalnız abinizde değil çok kişi dayanamayıp bırakıyor. Etkinin çok olduğunu doktorunuza bildirin. Gidinceye kadar dışkıdan önce 5 dakika sıcak suya otursun. Sonra vazelin ya da bulursanız anuflex (muayene olduğunuz için ve bu ilaç bitkisel olduğu için önerebiliyorum.)sürsün. Ağrı olursa dışkılama sonrasında işlemi tekrarlayabilir.

 3. Merhaba acil cevap verirseniz çok sevinirim.
  2 aylık bir bebeģim var emziriyorum. Ilk gelen katı dışkıdan dolayı yırtılma oldu çok zorladım ve doktora gittim . Doktor bana ANRECTA krem verdi günde iki kez sür dedi wc öncesi sür dedi ama ben tam anlayamadım büyük wc öncesi mi sürmeliyim yoksa her hangi bir wc ihtiyacı öncesi mi sürmeliyim. Emzirdiğim için emin olamadım eczacıya sordum doktora danış dedi gittiģim doktor hastaneden ayrılmış . Bu arada ishal yapan bir ilaçta verdi yanında

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Anal fissür yani makat çatlağında tedavide en önemli şey kabızlığınızı engellemektir.Bunun için ilaç kullanmak yerine bol su için, hareket edin, sebze, salata ve lifli gıdalar tüketin. Beslenme ile düzeltemediğinizde ishal yapıcı ilacı için. İlaçla ishal olmamaya çalışın Çünkü ishalde en az kabızlık kadar zararlıdır. Emzirme döneminde olan bu tip fissürler çok daha kolaylıkla düzelir. Ben emzirme döneminde anrektayı önermiyorum ancak doktorunuzun dediğini yapıp yapmama size kalmış bir şey. Dışkıdan önce (büyük tuvalet) 5 dakika sıcak suya oturmanız anrektaya benzer makat gevşemesini sağlar zaten. Sıcak sudan kalkınca dışkılamadan hemen önce anüsün dar kısmına doğru vazelin pomat sürün. Sonra dışkılayın. Dışkıdan sonra aynı işlemi tekrar edebilirsiniz. Dışkımızın baş kısmını sertleşmemesi için dışkılama ihtiyacınızı ertelemeyin, bekletmeyin

 4. Hocam 36 yaşındayım 2 sene önce rahatsızlığım oldu. Doktor makat darlığı ve çatlaklık var dedi. Anestol Merhem ve Procto-Glyvenol
  Fitil kullanmamı söyledi ve fitilden 2 kutu kullandıktan sonra şikayetim geçti. Bu sene haziran ayında tekrar rahatsızlığım nüksetti. Pandemi dolayısıyla doktora gitmedim. Ara ara ağrısı geçiyor tekrar yeniliyordu. 3.5 kutu Procto-Glyvenol Fitil daha kullandım ama ağrılarım geçmedi. 31 Ağustosta doktora gittim. Ağrılarım şuan kasıklarımda,makatımda ve arasında. Anrecta Merhem ve Simflat kullanıyorum. İlaçları kullanmama rağmen herhangi bir etkisi olmadı. İlk başlarda bıçak kesiği gibi hissediyordum ağrılarımı lakin şuan aşırı derece şiddetli ağrıyor. Özellikle tuvaletten sonra ağrılarım dinmek bilmiyor. İshal yada kabız olan biriside değilim. Ağrılarım yürümeme engel oluyor. Sizden cevap bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Muayene olmadan 3,5 kutu fitil kullanmanız doğru değil. Çünkü onlar kortizon içeren kremler. Anrekta verildiğine göre anal fissür teşhisiniz var. Kabız ya da ishal değilseniz daha kolay iyileşir, kabız olmadığınız halde sert dışkılama yapmayın. Ağrıyacak korkusu ile dışkınızı bekletmeyin. Dışkıdan önce 5 dakika sıcak suya oturup anuflex pomadı anüsün hafif içine doğru bolca sürün. Dışkıdan sonra yine 5 dakika sıcak suya oturup aynı kremi tekrar sürebilirsiniz. Geçmezse ve fissür uzun süre devam ederse ameliyat ya da botoks tedavisi gerekebilir. Ameliyatın bazı yan etkilerinden dolayı ve başarısı ameliyata yakın olmasından dolayı botoks tedavisi ne daha çok tercih ediyorum.

 5. Hocam ilk olarak merhabalar, 25 yaşındayım bu hastalıkla ilk üniversitede tanıştım o zamanlar 22 yaşındaydım. Kendi kendine iyileşmesini bekledim ancak sancılarım dayanılmaz olmuştu. Final sınavlarımı bırakıp çıkıyordum acıdan. Doktora gittim ufak bir yırtık olduğunu söyledi. Duphalac, modet, Rectal recbutin krem yazdı. Bunlar inanılmaz iyi geldi ve 1 ayda normal hayatıma geri döndüm ve ilaçları bıraktım. 1 sene hiçbir sıkıntı çekmedim. 1 Sene sonra hastalık nüks etti ve yine aynı ilaçları kullanarak 2.5 ayda iyileştim. İlaçları yine bıraktım ve 6 ay sonra hastalık yine nüks etti. Artık psikolojik olarak bitiğim. 2 tane edvlet doktoruna gittim ikiside ameliyatlık bir durum yok çok ufak bir yırtık var kremle kesin geçer dediler. Bir tanesi locafen yazdı, diğer doktor ise anrectra + anestol krem yazdı. Özel bir yere muayeneye gittim. Doktor bana o çatlağın iyileşmeyeceğini 2 sene sonra olsada tekrardan nüks edeceğini. Gereğinin yapılmazsa sürekli nüks edeceğini söyledi. Bana botox + lazer tedavisi önerdi. Fakat benim kafam karıştı iki devlet hastanesindeki doktor cerrahi veya herhangi bir müdahaleye gerek yok dedi haklı buldum. Özeldeki doktorda oranın iyileşmeyeceğini sürekli nüks edeceğini söylüyor o da haklı çünkü 3. kez nüks ediyor. Şuanda anrectra+ anestol kullanıyorum yememe içmeme çok dikkat ediyorum. 25 Günlük sürede sadece ve sadece 1 kere kanamam oldu. Sizce ne yapmalıyım ? Son olarak duphalac denilen şurupu artık kesinlikle kullanmıyorm resmen tembellik yapıyor. Bunun yerinde hergün yulaf ezmesi, kayısı, kayısı çayı, ve sabahları ılık suya zeytin yağı karıştırıp içiyorum. Bu tarz şeyler bağırsaklarımda tembellik yaparmı ? Sizce ne yapmalıyım. 25 Yaşında hergün ne yesem bana zararı dokunur diye düşünüp duruyorum. Askere gideceğim tekrarlar diye korkuyorum. Mezun oldum işe giricem iş dönemi ne yapıcam diye korkuyorum. Lütfen bana aydınlatıcı bir bilgi verir misinz ?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Çatlak yüzeyelse muayene de makat kaslarında kasılma yoksa botoks ya da ameliyat gerekmez. Lazer tedavisi yarayı yakmaktan ibarettir yara iyileşse bile tekrarlama ihtimali yine de vardır. Botoks tedavisinden 6 ay sonra botoksun etkisi geçince yine tekrarlayabilir. Tekrarlama ameliyattan sonra bile garanti değildir. Bir işlem sonrasında tekrarlamasın diye yapılmaz tedavi amaçlı ve gerekiyorsa yapılır. Şu an gerekmiyorsa tekrarlamasın diye botoks yapılmaz. Botoksu ben de çok sık uyguluyorum.makat kaslarında ileri derecede kasılma varsa o kasılmayı gevşetmek için yapıyorum ileride tekrarlamasın diye değil. Çünkü böyle bir garanti söz konusu olamaz.Kabız ya da ishal olduğunuz sürece sert dışkıladığınız sürece tekrarlayacaktır Önemli olan bu akşama da hemen normal dışkılamaya dönmek için beslenmenize ayarlamalı ve kremleri kullanmanızdır. Böyle bir durumdan dışkıdan önce 2 dakika sıcak su tutarsanız makat kası gevşer çatlak daha az oluşur. Kullandığınız ilaçlar uygundur ancak bazıları baş ağrısı yapar. Onların yerine anuflex pomad dışkıdan önce ve sonra kullanabilirsiniz.

 6. Hocam öncelikle merhaba,
  Şikayetlerim 1 yıldır var. 5 genel cerrah ve 3 proktoloğa gittim. 5’i hemoroid 2. evre dedi proktologlar makat çatlağı dedi. Şikayetim krem ve merhemleri kullanmadan önce cam kesiği şeklinde dışkılama ve makatta yanma ağrı olarak başladı. Ama artık dışkılamadan önce veya dışkılarken hiçbir ağrı sızı yok tek sorunum dışkılama bitiyor 20-30 dk geçiyor ve rektumda yanma, ağrı sancı başlıyor 3-5 saat oluyor bu. Ancak anrecta anestol sürersem dışkılamadan sonra 10-20 dk sürüp bitiyor. Son 1 aydır anestol-anrecta kullandım dışkı sonrası ve küçük olan çatlak iyice küçülmüş küçük tahriş benzeri şeyler kaldı dedi ünlü prof proktoloğum ama semptom var işte. Benim tereddütüm bu dışkılamadan 20-30 dakika sonra olan ağrı çatlak kaynaklı mı başka bir ihtimal olabilir mi? Sizce operasyonluk duruma mı gelmişim? Ağrı bir türlü bitmedi psikolojik olarak kötü etkiliyor.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Şikayetleriniz daha çok fissür olabileceğini gösteriyor. Hemoroid bu şekilde ağrı yapmaz,ağrı yaparsa pıhtılaşmış tromboze olmuş hemoroid olduğu düşünülür. O ağrı da devamlı bir karakterdedir. Ameliyatlık ya da botoksluk olup olmadığını anlamak için muayene gereklidir. Çatlak çok derinse ya da makat kasları ileri derecede kasılmışsa yani spazmı olmuşsa botoks ya da ameliyat önerilebilir

 7. YAKUP KÜÇÜK

  Hocam merhaba benim de tuvaletten sonra agrılar oldu doktora gittim makata çatlak var dedı içerde basur olarak gozukuyor dedi anrecta krem verdı kulan geçmezse gel kontrole dedi şimdi kulandım bag agrısı yaptı ne yapmalıyım

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Makat çatlağında ana tedavi kabız ya da ishal olmamaktır.Kabızlık varsa ya da sert dışkılama varsa beslenmenizi düzenleyerek bunu engellemelisiniz. Tedavide ikinci amaç makat kaslarını gevşetmektir. Bunun için dışkılama öncesinde 5 dakika sıcak suya oturun. Sonra anuflex krem makatın dar yerine bolca sürün sonra dışkılayın. Dışkıdan sonra da yine sıcak suya oturup ve aynı kremi sürebilirsiniz.Doktor muayenesi olduğunuz için ve bu ilaç bitkisel olduğu için önerebiliyorum. Amca ikita baş ağrısı yapar küçük dozlardan başlamak gerekir.Tolere edemediği iseniz kesin çünkü tansiyonu da düşürebilir. Ve doktorunuzun dediği gibi tekrar kontrole gidin.

 8. Hocam 3 senedir bende de makat çatlağı var. Dr a gittiğimde Anestol ve proctolog merhem lerini verip karıştırıp azıcık anüse sürmemi söyledi. Bir süre düzenli kullandım sonra bıraktım. 6 ay önce genel bir kontrol için başka bir Dr a gittim , meme dokusu elime geldiği için. Dr fistül oluşmuş dedi ve locafen adlı bir krem verdi. Onu kullandığımda biraz yanma oluyor ancak fistül de küçülme olduğunu da hissettim. Şu an gebeyim, ilacı kestim. İlacı kullanmaya devam etmek istiyorum ancak bebeğe bir zararı olmasından korkuyorum. Anestol, proctolog, locafen gibi ilaçlar kana karışıp bebeğe zarar verir mi?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Fissür oluştuktan sonra zaman geçtikçe bekçi meme dediğimiz meme oluşur. Bu memenin bir zararı yoktur. Çoğu zaman hemoroid zannedilse de ameliyat gerektirmeyen bir cilt pilisinden ibarettir. fistül var dediyse lokalen işe yaramaz ameliyat gerekir. Fissürü yani çatlağı siz fistül olarak yanlış anlamış olabilirsiniz. Fissürde gebeyken yapacağınız en önemli tedavi beslenmenize dikkat etmek ve kabız kalmamaktır. www. sehersirin. com da gebelerin kabızlığı ile ilgili konudan faydalanabilirsiniz. gibi kortizonlu ilaçların 10 günden fazla kullanılması doğru değil. Dışkılama öncesinde 2 dakika makata sıcak duş tutun. Anüsün hafif içine doğru vazelin pomad sürün (dışkı tahriş etmesin) geçmezse yine ilaç kullanım açısından doktor görmeli.

 9. Merhaba hocam ; dün hemoroid ve anal fissür teşhisiyle anrecta,anestol pomad ve modet kapsül reçete edildi, kremler sabah akşam sürülecek fakat ben günde 1 kez sabah dışkılıyorum,akşam dışkılamıyorum kremleri nasıl uygulamalıyım? Cevabınızı bekliyorum…

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Kremleri akşam saatlerinde dışkılama hasici de kullanabilirsiniz. Krem sürmeniz için illa dışkılama yapmanız gerekmez. Kremleri hafif iç kısmına, yani anüsün dar kısmına doğru sürmelisiniz. anrecta baş ağrısı ve baş dönmesi yapabilir. Az dozda başlayın.

 10. Hocam 4 5 senedir ara ara ufakta olsa bazen tuvalete cıkınca acı ve ağrı oluyodu ancak tuvalet sonrası hemen geciyordu yaklasık 2 ay önce geçmek bilmeyen ağri ve acılar yaşadım doktora gittim ve anal fissür teşhisi koydu anrecta ve anestol yazdı ancak yan etkisi saolsun düzenli kullanamiyorum sadece tuvalet sonrasi kullanabiliyorum ara ara geçiyo gibi oluyo sonrasinda tekrar yeniliyo kroniklestimi acaba ne yapmam gerekir

  • Op. Dr. Seher Şirin

   2 ay olduysa ve sonrasında ağrı uzun süreli ise üstünde de 1 meme çıktıysa kronikleşmiş olabilir. Yine de bir süre daha tedavinize devam edin. Etkili tedavi olabilmeniz için kabızlığınız varsa öncelikle onu düzeltmelisiniz. Bunun içinde bol sebze ve lifli gıdalar tüketin bol su için.dışkılama öncesinde 10 dakika sıcak suya oturup vazelin krem yada anestol, anuflex krem gibi kremlerden anüsün dar yerine, hafifçe içeri girecek kadar bolca sürün. Sonra dışkınızı yapın. Dışkılama sonrasında aynı işlemi tekrar edebilirsiniz.Geçmezse botoks ya da ameliyat gerekebilir.

 11. Hocam merhaba yaklaşık 2 hafta önce tuvaletimi yaparken 2 kez kanama oldu. Bunun üzerine hemen bir hastahaneye gittim. Doktor çatlak olduğunu ve 1 2 hafta içinde düzeleceğini söyledi. Anrecta krem ve günde sabah akşam 2 şer adet daflon yazdı. İlacı hiç aksatmadan bitirdim. Yalnız kremi sanırım yanlış uygulama ile iç kısma hiç sürmedim. Tekrar krem alıp iç kısma uygulamam tedavi için yeterli olur mu. Şu an biraz şişlik ve çok az ağrı dışında bir problemim yok. Şimdiden teşekkürler hocam

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Muayene de fissür olduğu kesinse ki doktoruna söyle söylemiş verdiği ilaçları kullanabilirsiniz. Ancak kremi anüsün hafif içine doğru sürmenizde fayda var. Fissürde esas tedavi kabızlık ya da ishali düzeltmektir. Bunun için beslenme düzeninizi lif kaynaklı sebzelerden ağırlıklı olarak yapın ve bol su için, hareketinizi arttırın. Dışkıdan önce 10 dakika sıcak suya oturup, anüsün hafif içine doğru anuflex krem sürüp sonra dışkınızı yapmanızı öneririm.

 12. Hocam bu makat çatlağı veya hemoryid için nelere dikkat etmeliyim mesala motosiklet bindiğim zaman ağılarım çoğalıyor

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Fissürde (makat çatlağı) değil ama hemoroidde motorda fazla oturmanın rolü var. Motora bindiğinizde ağrı artıyorsa bel ile ilgili bir ağrı da olabilir. Hemoroid ve fisürde dikkat edilecek en önemli şey kabızlığın düzeltilmesidir. Kabızlık varsa düzeltmek için bol su ve sebze(lifli gıdalar ) tüketin. Kesin teşhis ve tedavi önerisi için muayene olun.

 13. Hocam ben makat çatlağindan dolayı 3 ay önce amlayat oldum doktor bana sağ tarf kasın kesildiğini söyledi amlaytan sonra 1 ay falan iğleştim ve arğılarım gene başladı kıremler kulanıyorum fayda etmiyor bazen gece yatarken bazen tuvalten sonra arğı ve şidetli kaşınma oluyor ve ben buna karar vermedim bendeki hastalık makat çatlağımı yoksa hemoryidmi lazerle hemoryid tadavisi yapsam ilşirmi öneriniz ne bana teşürklr

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Ağrı ve yanma ameliyattan sonra 3 ay da geçmesi gerekirdi. Kabız ya da ishali olduysanız süre uzayabilir, ya da tekrarlayabilir. Çok ser veya sulu dışkı fissürün en önemli nedenidir. Hemoroid pıhtılaşma, boğulma ya da ödem yapmadığı sürece ağrı- yanma pek yapmaz. Fissürde laser tedavisinin yeri yoktur. Durumunuzu tam anlayabilmek ve tedavi önerebilmek için muayene olmanız gerekir. Lazer tedavisi her hastada işe yarar diye bir kural yoktur.

 14. Merhabalar yaklaşık 1 aydır bu sıkıntıyı çekiyorum ilk başta kabız oldum sonra normal bir ağrı sandım ama sonra bu korona falan olduğu için doktorada gidemedim eczacım bana fitil ve kremler verdi hepsi bitti ama ağrım geçmedi bende gözümü kararttim ve genel cerrahiden bir doktordan randevu alıp gittim bana anrecta krem verdi ve 6 gündür kullanıyorum sırf bu dertten kurtulmak için dayanılması çok güç olan baş ağrısına katlaniyorum burda sorum aslında tam olarak şu sizce ben ne yapmalıyım artık kabız değilim ve kremlerimi düzgün kullanıyorum ağrım az var ama kremi sürerken elime sanki sivilce gibi arkaya doğru uzanan bir damarımsı bir şey geliyor bu iyileşme süresi demek mi yoksa kronikleşmiş demek mi ona göre tekrar doktora gidip ameliyat olmak istiyorum bu dertten biran önce kurtulmak istiyorum çünkü

  • Op. Dr. Seher Şirin

   1 ay düzelmesi için az bir süre. Muayene olmadan eczaneden fitil-ilaç almanızı doğru bulmuyorum. Belirttiğiniz ilaç baş ağrısı yapacağından az dozda kullanmalısınız. Ayrıca tansiyonu da düşürebilir. Bu nedenle dikkatli olun. Öncelik kabızlığınızı gidermektir. Dışkılama öncesinde sıcak suya 5 dakika oturursanız ilacın yapacağı makatın gevşeme etkisini görebilirsiniz. Sıcak su sonrasında makatın hemen girişine yani dar kısmına vazelin ya da anuflex krem sürün sonra dışkılayın. Aynı işlemi dışkılama sonrasında da yapabilirsiniz. Hissettiğiniz, elinize gelen şey pili olabilir. Her pili olduğunda ameliyat gerekir diye bir kural yok. Anüste geçmeyen kasılma (spazm ) olması en önemli kriterdir. geçmezse ameliyat yerine botoks enjeksiyonu düşünebilirsiniz.

 15. Hocam 18 sene önce hemoroid ve makat çatlağından ameliyat oldum sebebi sık sık kabız olmam birbıçuk sene sonra tekrar kabızlıktan aynı şikayetler oldu tekrar ameliyat oldum kabız kalmamaya dikkat ediyordum ama olmadı tekrar çatlak var doktora gittim kremler fitiller işe yaramadı iki defa ameliyat olmuşsun müdahale yapamayız dedi üç aydır ağrım var üçüncü cerrahi müdahale zararlı mıdır

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Daha önce çatlak ameliyatı nedeniyle ameliyat olmuşsanız makat kası kesilmiştir. Fissür ameliyatında zaten tek bir yöntem kas kesilmesidir. Kesilmiş bir kası ikinci kez kesmek çok mantıksızdır.İkinci ameliyatta kasılmış olan ve kesilmemiş bir kas bulunduysa ilk ameliyatın tam yapılamadığı anlamına gelir. Üçüncü kez fissür ameliyatı yapmak çok daha anlamsızdır. Diyelimki ilk 2 ameliyatta da kas tam kesilmemiş üçüncü kez ameliyata kalkışmak doğru olmaz. Orada diğer ameliyatlara bağlı nedbe dokuları içinde isteğimize bağlı çalışan kası yani dışkımızı tutmaya yarayan kası kesme riski çok yüksektir. Ayrıca hemoroid ameliyatı da eklendiyse üçüncü ameliyatta bir de makat darlığı riski olur. Yapacağınız tek şey ilaç kullanmak ve kabız- ishal olmamaktır. Belki muayenede daha önceki kasların tam kesilememişse yani hala bir kas spazmı tespit edilirse botoks denenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir