Makat Çatlağı (Anal Fissür) İçin Krem Kullamak Gerekir mi?

İki farklı şekilde kullanılan 4 ilaç vardır. Bunların dördü de merhem formundadır, Anuflex, Anestol, Rectoderm ve Anrecta. Bunlardan Anuflex tek başına kullanılır ve diğerlerinin birlikte kullanımı kadar başarılıdır. Anestol tek başına yetersizdir beraberinde Anrecta veya Rectoderm ile birlikte kullanılmalıdır.
Günlük hayatta ciddiye almadığımız olumsuzluklar ilerleyen zamanlarda daha büyük sorunlar olarak karşımıza çıkacaktır. Örnek vermek gerekirse konstipasyon dediğimiz kabızlık problemi, ülkemizde milyonlarca çocuk ve yetişkini etkilemektedir. Lifli gıdalardan yetersiz beslenme, stres ve hareketsiz yaşam kabız insan sayısını her geçen gün artırmaktadır. Kabızlık maalesef birçok hastalığa da zemin hazırlamaktadır. Onlardan biri de anal fissür dediğimiz halk arasındaki tabiri ile makat çatlağıdır. Anüs içerisinde oluşan küçük bir yara maalesef dışkılamayı işkence haline getirmektedir. Bu yazıda anal fissür problemine karşı kremle çözüm önerilerini ele alacağız.

Anal Fissür (Makat Çatlağı) Nedir, Neden Olur?

Konumuza geçmeden önce hastalıkla kısa ve özet bilgiler vermek istiyorum. Anal fissür yukarıda da belirttiğim gibi büyük ölçüde kabızlık nadiren de tam tersi olan diare (ishal) kaynaklı olabilmektedir. Dışkının kalın ve sert olması anüs içerisinden geçerken anüs mukozasında (cildinde) yırtığa (kesiğe) neden olmaktadır. Bu yırtık sürekli dışkı ile temas ettiği için iyileşmesi zor olabilmektedir. Bu nedenle yeni dönem ve ilerlemiş (kronik) olarak ikiye ayrılmaktadır.

Makat Kaslarının Sürekli Kasılmasına Neden Olur: Yaşanan bu durum makat kaslarının sürekli kasılmasına neden olmaktadır. Makat kasları sürekli olarak kasıldığı için yırtığa kan gelmesi neredeyse imkansız hale gelmektedir. Kan alamayan yaranın iyileşmesi oldukça zordur.

Dışkılama Esnasında Kanama ve Dayanılmaz Ağrılara Neden Olur

Tek sorun kasların istemik (kontrolsüz) bir şekilde kasılması değildir. Dışkı yaraya temas ettiği için haliyle dayanılmaz can yanmasına neden olacaktır ki öyle de olmaktadır. Sağlık kaynaklarında bu durum için hasta tuvaletten gözü yaşlı çıkar ibaresi kullanılmaktadır. Yaşanan ağrı hastalığın yeni dönem ya da kronik olmasına bağlı olarak 3-4 dakika ile 3-4 saat sürebilmektedir.

Makat Çatlağı Nasıl Geçer, Hastalar Ne Yapmalı?

Kabızlık Probleminden Kurtulun: Evet, arkadaşlar kremlerle ilgili bilgiye geçmeden önce son bir hususu daha aktarmak istiyorum. Bu sorundan kurtulmak için ilk yapılması gereken kabızlık probleminden kurtulmaktır. Bunun için soframızda lifli gıdalara daha fazla yer vermeliyiz. Aynı şekilde kayısı ve kayısıdan elde edilen gıdalar ve bol bol sebze, meyve tüketmelisiniz. Bunlara rağmen kabızlık problemi dezelmiyorsa sinameki otundan çay yaparak içebilirsiniz. Fakat bu çok sağlıklı bir uygulama değildir. O nedenle sinameki çayına gerek kalmadan daha doğal yollardan çözüm bulmalısınız. Örnek vermek gerekirse stresten uzak olmanız ve günlük düzenli yürüyüşler yapmanız da etkili olacaktır.

Doktordan Yardım Alın (Muayene Olun): İnsanın kendi kendine anal fissür teşhisi koyması çok da mümkün değildir. Bu nedenle mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız. Muayene olduğunuz doktor proktoloji (makat hastalıkları) alanında uzman olması daha etkili sonuç almanızı sağlar. Burada amaç sadece hastalığın teşhisi değil aynı zamanda yeni dönem ya da kronik olduğunu anlamaktır. Çünkü her aşama da tedavi çeşitleri değişmektedir. Kremle tedavi sadece yeni dönem hastalarda işe yaramaktadır. Doktorunuz yeni dönem teşhisi koyarsa muhtemelen krem kullanmanızı önerecektir. Kronik olması halinde ise botox ya da ameliyat gibi cerrahi müdahaleler önerecektir.

Kremle Anal Fissür Tedavisi Mümkün mü?

Evet, arkadaşlar işte sizin beklediğiniz detaylara giriş yapıyoruz. Özellikle muayene olmaya utanan hastalar kremlerle çözüm aramaktadır. %50 oranında etkisi olmasına karşın yukarıda da belirttiğim gibi sadece hastalığın yeni evresinde işe yaramaktadır.

Makat Çatlağının Yeni Dönemi Nedir, Kaç Gündür? Bu hastalık ilk ortaya çıktığı andan itibaren hastaların yaşadığı can yanması ile farkına vardığı bir hastalıktır. Yani fark edemeyeceğiniz bir hastalık değildir. Ortaya çıktığı ilk andan itibaren 10-15 günlük süreç yeni dönem olarak kabul edilir. Bu süreçte geçmeyen ya da tedavi edilmeyen fissür kronikleşir. İyileşmesi ve şikayetlerde artış görülür. Normalde ağrı 3-4 dakika içinde geçerken kronikleşmesi halinde ağrı 3-4 saat daha devam edebilmektedir. Yani hastalığı fark ettiğiniz anda 10-15 gün içerisinde mutlaka çözüm bulmalısınız. Aksi halde kronikleşecek ve tek çözüm cerrahi müdahale olacaktır.

Makat Çatlağı Tedavisinde Kullanılan Kremler Hangileri?

Bölgesel bir hastalık olması nedeniyle merhemler işe yaradığı söylenebilir. Tekrar hatırlatmak gerekirse hastalığın yeni döneminde yani 10-15 gün içerisinde işe yarama ihtimalleri vardır. Ama kesin işe yarayacak, etki edecek ve sizi fissürden kurtaracak diyemeyiz. Çünkü başarı oranı %50 olup, 100 kişiden 50 kişide etkili olmaktadır. Tabii ki denemekte yarar var diye düşünüyorum.

Nitrogliserin İçeren Kremleri Yakından Tanıyalım

Makat çatlağı kremi denince ilk akla hiç şüphesiz nitrogliserinli kremler gelmektedir. Fabrikasyon ve tecrübeli eczacılar tarafından hazırlanan bu ürünler etkili olmasına etkili fakat can sıkıcı yan etkileri olduğunu bilmelisiniz. Özellikle baş ağrısı ve düşük tansiyon en sık görülen yan etkileri arasında yer almaktadır. Bu nedenle üreticiler son zamanlarda nitrogliserinli kremler yerine daha çok bitkisel içerikli merhemler geliştirmeye başladılar. Bitkisel içerikli ürünlere geçmeden önce dilerseniz nitrogliserinli kremleri kısa ve özet şekilde tanıyalım.

Nitrogliserin Nedir, Ne İşe Yarar? Öncelikle bir ilaç ya da krem markası olmadığını bilmelisiniz. Kimyasal bir madde olup, anal fissür için geliştirilen kremlerde sıkça kullanılmaktadır. Diğer isimlerine bakacak olursak gliserin trinitrat ya da trinitrogliserin olarak da kullanıldığını görürsünüz. Gliserol maddesinin nitre edilmesi ile oluşmaktadır. Bu madde aynı zamanda patlayıcı (dinamit) yapımında da kullanılmaktadır. 1847 Yılında Ascanio Sobrero tarafından keşfesilmesine karşın asıl etkili kullanımı 1860 yılında Alfred Nobel’in geliştirmesi ile başlanmıştır.

Rectoderm

Türkiye’de sanırım en çok kullanılan markalardan biridir. İlaç kategorisinde olmaması nedeniyle fiyatı yüksek ve SGK tarafından karşılanmamaktadır. Yaklaşık 100 TL gibi bir fiyata satılmaktadır. Krem türü ürünler için bu fiyat biraz yüksek olduğu söylenebilir. İlaç kategorisinde olmadığı için herhangi bir eczaneden reçeteye gerek kalmadan alınabilir. Tekrar belirtmek gerekirse ana maddesi nitrogliserin olan kremlerde baş ağrısı çok yaygın bir şekilde görülmektedir. Baş ağrısına ek olarak baş dönmesi ve mide bulantısı da ortaya çıkabilir. Seyrek düzeyde ise tansiyon düşüklüğü yaşanabilir. Nasıl kullanılması gerektiğine dair bilgiyi yazının ilerleyen kısımlarında ele alacağız.

Rectogesic

Nitrogliserin içeren kremlerden biri de Rectogesic olup, Rectoderm ile aynı kademe de olduğu söylenebilir. İçeriğindeki madde, boyutu ve hatta fiyatı bile bir birine çok yakındır. Yine aynı şekilde etkisi ve yan etkileri konusunda yukarıda belirtmiş olduğum hususlar geçerlidir. Bu üründe SGK tarafından karşılanmamaktadır.

Anrecta

Yukarıda detaylarını gördüğümüz ürünlerden hiç farkı yok diyebilirim. Sadece fiyatı diğerlerine göre 10-15 TL daha ucuz diyebilirim. Kremin etken maddesi, boyutu ve hatta içerisindeki dozu bile aynıdır.

Bitkisel Makat Çatlağı Kremi Nasıl Olmalı?

Yazının geri kalan kısmında görüldüğü üzere kimyasal ürünlerde tek madde olarak nitrogliserin kullanılmaktadır. Nitrogliserin beyin damarlarında genişlemeye neden olduğu için dayanılmaz baş ağrısı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Gerçi deneyimli eczacılar özel hazırladıkları ilaçlarda dozu 0,4 değil de 0,2 olarak ayarlamaktadır. Böylece daha az ya da hiç baş ağrısı ve tansiyon düşüklüğü yaşanmaz. Dediğim gibi ya bu alanda deneyimli bir eczacıya hazırlatabilir ya da içeriği tamamen bitkisel özlerden oluşan bitkisel kremler kullanabilirsiniz. Peki bitkisel anal fissür kremi nasıl olmalı, içeriğinde hangi maddeler yer almalı? Şimdi de bu yöndeki detayları görelim.

Aynısefa Otu Özü (Kas Gevşetici)

Yukarıda ele aldığımız ilaçların ana maddesi neydi? Nitrogliserin, peki bu maddenin işlevi nedir? Tek amacı kontrolsüz şekilde kasılan makat kaslarını gevşetmek için kullanılmaktadır. Bu işlemi bitkilerin gücü ile yapmak istediğinizde karşınıza aynısefa otu çıkacaktır. Hem de nitrogliserin gibi baş ağrısı ve tansiyon düşüklüğüne neden olmadan kas gevşetici etkisini gösterir. Yani bitkisel makat çatlağı kreminde en önemli madde için aynısefa diyebiliriz.

At Kestanesi Özü (Damarları Daraltarak Kanamayı Azaltır, Önler)

Varis hastalarının yakından tanıdığı bir ürün atkestanesi etkisi uygulanan alanda damarların daralması (büzüşmesi) sağlanır. Varis hastalığı damar genişlemesi olduğu için hastaları rahatlatmak için kullanılır. Makat çatlağında atkestanesi özü kullanma amacımız çatlağa kan taşıyan damarların daralarak kanamanın önüne geçmek içindir. Çatlak dışında hemoroid problemi olan hastalar içinde ayrıca bir etki etmiş olacaktır. Çünkü biliyorsunuz fissür hastalarında dışkılama esnasında birkaç damlada olsa kanama görülmektedir.

Karanfil Yağı (Bölgesel Uyuşturucu, Ağrı Kesici)

Uyuşturucu derken sakın o kötü illeti sanmayın. Bu daha çok ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. İşkembe çorbası sevenler bilir. Bu tür mekanlar da müşterilere tane karanfil ikram edilir. Ağız kokusunu gidermek içindir. Onu ağzınızda beklettiğiniz de ya da çiğnediğinizde dilinizde bir uyuşma hissedersiniz. Aynı şekilde deneyeniniz var mı? Bilmiyorum ama ağrıyan dişin üzerine 2-3 tane koyduğunuzda 15 dakika içinde ağrının hafiflediği ya da tamamen kaybolduğunu görürsünüz. Aslında ağrı devam etmesine karşın karanfilin uyuşturması sonucunda siz onu fark edemezsiniz. Peki karanfil yağını ne amaçla kullanacağız? Yazının geri kalan kısmında tanıdığımız kimyasal makat çatlağı kremlerinde tek etki kas gevşetici olması idi, bu kremler tek başına yeterli değildir. Yanında birde anestol pomad gibi bölgesel uyuşturucu etkisi olan kremler kullanmanız gerekir.

Özellikle dışkılama öncesi anestol kullanılarak dışkılama esnasında ortaya çıkacak can yanması hafifletilmiş olur. Can yanması ne kadar hafifletilir ya da ortadan kaldırılırsa kasların kontrolsüz kasılması da o derece önlenmiş olur. Beşeri ilaçlarda birçok maddeyi karıştıramadıkları için ayrı ayrı ilaç ve krem olarak üretilmektedir. Bitkisel ürünlerde ise kas gevşetici ve bölgesel uyuşturucu etkisi olan bitkiler, özler aynı üründe kullanılabilir. Kullandığınız kremde kafanfil yağı olması halinde ayrıca bölgesel uyuşturucu özelliği olan ek bir krem kullanmak gerekmez.

Meyan Kökü Özü (Şişlik, Ödem ve Kaşıntı Önleyici)

Kremlerde en sık kullanılan bir diğer madde ise kortizon olmaktadır. Etkili olmasına karşın yine birçok yan etkisi ile insanların yavaş yavaş uzak durduğunu görüyoruz. TV Reklamlarında bir ürün kortizon içermediğini üstüne basa basa belirttiğini gördüm. Kortizon yerine aynı etkiyi gösteren meyan kökü özü kullanılmaya başlandı. Kortizon kadar etkili olmasın karşın hiçbir yan etkisi yoktur. Peki makat çatlağı kreminde meyan kökü özünü ne amaçla kullanacağız? Amacımız şişlik, ödem ve önemli bir sıkıntı olan kaşıntı probleminin giderilmesi içindir. Anal fissür hastalarında ağrı kadar kaşıntı da sık görülmektedir.

Makat Çatlağı Kremi Nasıl Kullanılır?

Evet, arkadaşlar kremler, içerikleri ve etkilerini tanıdıktan sonra şimdi de nasıl kullanılması gerektiğine bakalım. Öncelikle doktor ve eczacınızın önerisine öncelik vermeniz gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Rectoderm ve Rectogesic gibi kremlerden birini kullanacaksanız mutlaka yanında bir de Anestol gibi bölgesel uyuşturucu etkisi olan kremlerde kullanmak gerekir. Şimdi uygulamayı aşama, aşama anlatmak istiyorum.

Dışkılama Öncesi Sıcak Oturma Banyosu İle Başlayın

İlk yapılması gereken sıcak oturma banyosu ile 3-4 dakikalık rahatlama sağlanmasıdır. Sitemizde sıcak oturma banyosunun ne olduğu, nasıl olması gerektiği ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Bölgesel Uyuşturucu Krem (Anestol) Sürün

3-4 Dakikalık sıcak oturma banyosu sonrası bölgeyi güzelce kurulayacak bu sefer dışkılama esnasında can yanmasını azaltacak ya da tamamen önleyecek olan bölgesel uyuşturucu kremlerden birini önerim Anestol anüs içi ve çevresine sürmelisiniz. 2-3 Dakika bekledikten sonra ıkınmadan dışkılama ihtiyacını gidermelisiniz.

Tekrar Sıcak Oturma Banyosu İyi Olur

Dışkılama sonra tekrar rahatlama amaçlı sıcak oturma banyosu 4-5 dakika yenden uygulanabilir.

Nitrogliserinli Krem Sürüyoruz (Rectoderm, Rectogesic vs)

Dışkılama sonrası tekrar oturma banyosu yaptık ve bölgeyi güzelce kuruladıktan sonra nitrogliserin içeren kas gevşetici kremlerden birini sürmek gerekir. Markaları hatırlamak gerekirse Rectoderm, Rectogesic ve Anrecta eczanelerde bulunmaktadır. Tabii ki hazır formlara ek olarak daha az maliyetli olan tecrübeli eczacıların hazırladığı kremleri de kullanabilirsiniz. Nitrogliserin içeren krem kullanırken dikkatli olmalısınız. Serçe parmağın son buğumu kadar ve sadece anüs iç kısmına uygulamalısınız. Anüs çevresine uygulamanız çok fazla işe yaramayacaktır. Tabii ki anüs iç kısmına çok fazla girmeniz de gerekmez. 2-2,5 cm içeriye kadar girmeniz yeterlidir. Biraz canınız yanacaktır.

BOTOX ve Anal Fissür Ameliyatını Unutmayın

Anal Fissür tedavisinde kullanılan kremlerin hiç birisi %100 etki etmez. Buna bitkisel kremlerde dahil, hele birde hastalık 10-15 günden fazla ise neredeyse hiç işe yaramayabilir. Ama tabii ki denemekte yarar vardır. Kremler 10-15 gün içerisinde etki etmesi beklenir. Bu süreçte herhangi bir olumlu etkisi olmaması halinde krem kullanımını bırakabilirsiniz. Sizin için geriye kalan ameliyat ya da 1 dakika içinde yapılan Botoks uygulaması kalmıştır. Ameliyatlarda dışkı ve gaz kaçırma riski olduğu için Botox önerilmektedir. Aşağıda yer alan video’da botoks uygulamasının nasıl olduğu görülmektedir.

Evet, arkadaşlar anal fissür tedavisinde kullanılan kremlere dair aktaracaklarımız bu kadar olup, şimdi dilerseniz aklınıza takılan soruları genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Seher Şirin’e sorabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken sayfanın alt kısmında yer alan soru ve yorum formunu kullanmaktır.

205 Yorum

 1. İyi günler diliyorum. Ben bir ay önce kabızlık yaşadım ve makatın dışında ele gelen yarım bezelye kadar çıkıklık farkettim.İlk defa başıma geldiği ve etrafımda yaşayan biri olmadığı için böyle bir durum olabileceğini bilmiyordum. O günden sonra beslenmemi düzene soktum. Herhangi bir kanama veya ağrım olmadı bu zamana kadar ancak bugün çok hafif bir kabızlık yaşadım ve dışkının çıkışında tekrar o çatlak yarasını hissettim ancak farklı bir yerde. Evde terramycin ve hyperimax kremleri var bunları kullansam mevcut çatlak için işe yarar mı?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Kabızlık sonrasında ele gelen bezelye gibi düzgün sınırlı şişlikler daha çok anal hematomu hatırlatır. Ağrılı olmayan, büyük olmayan hematomlar çoğunlukla kendiliğinden geçer. Beraberinde fissür olabilir ya da olmayabilir. Bir kaç gün içinde şikayetler azalmazsa muayene ile kesin teşhis konulmalıdır.Bahsettiğiniz kremler makat çatlağı tedavisinde kullanılmaz. Muayene etmeden, kesin teşhis konmadan ilaç önerilemez. Lütfen muayene olmadan doktor bile önerse ilaç kullanmayınız. Bu size zarar verebilir.

 2. Merhaba iyi günler benim bu hastalıktan dolayı gerçekten psikolojim bozuldu size sormak istiyorum doktor hanım ben tam 5 ay önce anal fisssür ve hemoroid ameliyatı oldum doktor kronikleşmiş olduğunu ve temizlediğini söyledi ameliyattan çıktıktan sonra. Ameliyattan 3 ay sonra ameliyat öncesi kadar olmasada ufak ufak tuvalete çıktıktan sonra yanmalar başladı şimdi ise 3-4 gündür içten yanma oluyor ve gün boyu bu yanma tekrar ediyor doktorumada ulaşamadım çok muzdaribim lacofen kremi kullan demişti 3 ay önceki ağrılarımdan dolayı tekrardan lacofen kullanıyorum kullanmaya devam etmeli miyim yoksa başka krem mi kullanmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkür ederim 🙏🏻

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Hemoroid ve fisürlerde ameliyattan sonra kabızlık, ishal gibi sebepler devam ederse tekrarlamalar olabilir. Hemoroid çok fazla ağrı yapmaz ama fissür oluştuysa ağrı olur. Öncelikle kabızlığınız varsa kabızlığınızı düzenleyin, bol su lifli gıdalar tüketin. hareketinizi arttırın.dışkıdan önce lokafen ile birlikte Anuflex de sürebilirsiniz (bitkisel olduğundan muayene etmeden önerebiliyorum) parmağınızla anüsün dar yerine kremden bolca sürün, sonra dışkılamanızı yapın. Ağrınız devam ederse aynı işlemi dışkılama sonrasında da uygulayabilirsiniz. Kremi anüsün etrafına sürmenin bir faydası yoktur. Anüsün dar yerine, tam çıkış kısmına sürmelisiniz. Dışkınız gelince ertelemeyin, bekletmeyin. Geçmezse doktorunuza ya da ulaşamazsanız başka mutlaka cerrahi uzmanına muayene olun

 3. Hocam iyi günler ben 20 yil önce epizyomi dogum yaptim.Dogum sırasında anal sfinkter kaslarım kesilmiş eve gidince istemsiz bir şekilde kaçırma dışkımi tutamadığımi fark ettim .Defalarca doktorlar bas vurdum ama sonuc alamadım cig sebze meyve yiyemiyorum hemen sindirimin basliyor kacirmaya basliyorum. 16 yil sonra tekrar hastaneye basvurdu çeşitli tahlillerden sonra rahim duvarimin bile hasarli rektosele anal sifikter hasari bagirsak bütünlüğü bozulmuş dedi doktor ameliyat ederim ama bir süre ilestomi torba kullanman gerecek dedi tabi kabullenmmem zordu doktorum ameliyat sirasinda karar verecegim dedi ben istemediğim soyledim ama ameliyat başarısı düşür olsun dedim .sonunda 5 saat ameliyat sürdü
  Beni o sekilde dogum yaptıran saglik çalışanları nasil bu sekilde bıraktığını sordu doktorum.nasil 16 sene boyle yaşadığımı sagolsun ameliyatima 4 ay düşündü nasil.bir yol izleyecegini ne kadar iylesirsem okadar kar hocam dedim.sagolsun .ameliyat 3 yil sıkıntsiz gecti.simdi basa döndük tekrar tutamaya kacirmaya ve rektosel yine bütünlüğü bozuldugunu gördük. Yani hocam 4doktor fikir görüş aldik sonuc nasil ayni.size bir sorum ben iyilesmek istiyorum nasil bir yol izlemeliyim görüş bildirirseniz sevinirim.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Gerçekten sıkıntılı günler geçirmişsiniz. Geçmiş olsun. Bu gibi durumlar tedavisi zor, uzun süreli olan hastalıklardır. Fakat bu kadar karmaşık bir konuyu ve birkaç doktorun gördüğü bir konuyu muayene etmeden, görmeden herhangi bir yorum yapmam ya da tedavi önerisinde bulunmam doğru değil. Muayeneye ilaveten bazı ileri tetkiklerle, örneğin anal manometri, alt batın MR’ı, endoanal ultrasonografi gibi tetkikler ameliyat hakkında daha fazla yol gösterici olacaktır.

  • Merhaba hocam ben 19 yaşındayım 8 ay önce doğum yaptım ara ara gelen basur problemim ve 8 aydır da makat çatlağim var bir türlü iyileşemedim ve kadın doktor bulamadığım için de doktora gitmedim aile hekimim baktı ve teşhis koydu. Hiçbir ilaç fayda etmedi şu an anuflex kullanıyorum yaklaşık 3 aydır biraz rahatlatıyor sadece botox yaptırmak istiyorum fakat emziriyorum şu an ne yapmalıyım daha yaşım çok genç lütfen yardım edin

   • Op. Dr. Seher Şirin

    Botoks yalnızca kas içine yapılıyor, kana geçmiyor. Kana geçmediği için de bebeğe zararlı olmadığını biliyoruz. Fakat Firma bu konuda herhangi bir çalışma olmadığını belirttiği için emziren kadınlara yapmamayı tercih ediyorum. Gebelikte ve doğum sonrası olan fissürler çoğunlukla tedavi ile ve bazı önlemlerle geçer. Eğer kabız ya da ishal oluyorsanız bunları düzeltin kabızsanız bol su için, lifli sebzeler ve meyveler yiyin, yürüyüş yapın, dışkınız geldiğinde ağrıma korkusuyla ertelemeyin. Dışkıdan önce 5 dakika sıcak duş tutun ya da sıcak suya oturun. Sonra yine dışkılamadan önce anuflexi parmağınızla dar yerine bir miktar girecek şekilde sürün, sonra dışkılayın. Ağrı olursa yine aynı işlemi yapabilirsiniz. Aile hekimi yerine bir genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız. Tedavi kararı verilmeden önce kesin teşhis konmalı. 0532 4596900 numaralı telefona nerede yaşadığınızı ve internette benimle yazıştığınızı yazarsanız, yaşadığınız yerde tanıdığım kadın Cerrahi Uzmanı varsa yönlendirebilirim.

 4. İyi gunler hocam benim makat çatlağım vardı geçmedi ayaliyat olmama bir ay kala geçti amaliyat iptal oldu ama bu sefer kaslar gevşemiyor sıkı makat çatlağım geçti ama agri yok şişkinlik var dışkılama zor yapıyorum

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Öncelikle Antalya’ya taşınma ve yeni bir muayenehane kurma işlerinin yoğunluğundan dolayı geç cevap verdiğim için kusura bakmayınız. Makattaki analfissürlerin büyük bir kısmı kabızlığı ya da ishali düzelterek, birtakım ilaçlarla ameliyatsız tedavisiz geçebilmektedir. Eğer kasılma devam ederse fissürde tekrarlama ihtimali de vardır.Eğer ki muayenede makat kası hala kasılmış olduğu tespit edilirse ameliyatsız olarak botoks tedavisi ile kaslar gevşetilebilir. Bu süre içerisinde en önemli tedavi şekli kabızlığı düzeltmek için bol su sebze Lifli gıdalar tüketmek ve hareketinizi arttırmaktır

 5. Hocam iyi günler vazalin pomad dediğiniz ürünü nasıl temin edebiliriz

 6. hocam merhaba yaklaşık 4 gün önce tuvalete dirdim çıktıktan sonra çok fazla ağrım oldu oturamadım sürekli ayakta dolaşıp durdum sonra anuflex ilacını kullandım şu an ağrım yok sadece tekrar tuvalete girdiğimde ağrıyor çıkınca kısa bir süre sonra geçiyor sizce iyileşme sürecinde miyim ? ilacı kullanmaya devam etmeli miyim ?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Tuvaletten sonra ağrınız oluyorsa analfissür olma ihtimali yüksek. Tekrar tuvalete girdiğinizde ağrı olmaması için kabız olmayın, sert dışkılamayın. Dışkıdan önce 5 dakika sıcak suya oturabilirsiniz. İlacı kullanmaya devam edebilirsiniz, anuflex kremi dışkıdan önce ve sonra kullanabilirsiniz. Kremi işaret parmağınızla anüsün hafif içine doğru, dar yerine sürmelisiniz. Bitkisel olduğu için muayene etmeden anuflexi önerebiliyprum. Geçmezse mutlaka kesin teşhis ve tedavi önerisi için muayene olmanız şarttır.

 7. Hocam merhaba
  Makat çatlağı için 20 gündür anrecta krem kullanıyorum.
  Artık baş ağrısı yapmıyor krem.
  Ancak o kadar çok kaşınıyor ki kaşımamaya çalışıyorum
  Taharetlenirken dokunduğumda bile kaşınıyor
  Bunun haricinde kremi sürünce aşırı yanma oluyor
  Kremi sürünce dayanılmaz yanma oluyor artık
  Ne yapmam lazım

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Bahsettiğiniz krem baş ağrısının yanı sıra bu tip yan etkileri de olan bir krem. Baş ağrısı artık yapmadığına göre kullanmaya devam edebilirsiniz. Kremi çok fazla anüsün etrafına sürmeyin. Makatın dar olduğu yere, hafiften içine doğru sürün. Anuflex bu tip yan etkileri çok daha az olan bir kremdir. Dışkılama öncesinde ve sonrasında yine anüs kanalına hafif içine olacak şekilde sürebilirsiniz. Anal fissürde tedaviyi etkileyecek en önemli şeylerden birisi de kabızlığınız varsa onun düzeltmenizdir. Bunun için bol su, sebze tüketin bol hareket edin, yürüyüş yapın. Dışkınız gelince de bekletmeyin, ertelemeyin

   • Sevgili hocam bir yil önce yaptirdığim kolonoskopi sonrasinda makat yirtilması oldu dışkılama esnasinda jilet kesiği gibi acılar olmaya başladı ,kokolonoskopi yapan hekime gittim (Gastroentoloğ) Arneca krem verdi yaklaşık iki ay kullandim çok jilet yırtması gibi degilse bile dışkılama sonunda genelde ağrı oluyor ve uzun süre ağrıyor sıcak su uygulamasi yaptıgimda rahatliyorum,iki ay once Genel Cerraha gittim hoca Cerrahi kolonoskopi istedi iki hafta once kolonoskopi çekildi ve Genel Cerrah baska bir krem verdi locafen % 2 ,bir ay süre ile kullan çözüm olmazsa tekrar görüşelim dedi.,çok zorunlu olmadıkça Anatomiyi bozmak istemiyorum dedi ,lacofen kremi ilk kullandığımda sanki bir rahatlama oldu bu gün dokuzuncu gün ve dün gece yine ağrı çektim sıcak su uygulaması ile rahatladim.Bu arada normalde sabah akşam tuvalet ihtiyacini giderebilen bir kişiyim kabizlik sorunum % 90 yok normal beskeniyorum gunde 6 ila 10 km yuruyorum ,önerinizi bekliyor saygılar sunuyorum.Teşekkürler.

    • Op. Dr. Seher Şirin

     Öncelikle Antalya’ya yerleşme sürecinde olduğumdan ve geç cevap verebildiğim için kusura bakmayınız. Kolonoskopi yaparken hazırlık sürecinde bazen ishal nedeniyle fissür oluşabiliyor. Ancak böyle durumda oluşan fissürler daha kolay tedavi olur. Bir yıl sonrasında kolonoskopi istemesinin amacı belki öncesinde kolonoskopide polip alınmış olabilir. Takip gerektiren bir lezyon görülmüş olabilir. Fissür nedeni ile kolonoskopi istendiğini zannetmiyorum. Dışkıdan önce ve sonra lokafen ile birlikte anuflex krem sürebilirsiniz. Parmağınızın 1 boğumu hafif içeri girecek şekilde anüsün dar kısmına bolca sürebilirsiniz. Dışkıdan ve krem sürmeden önce 5 dakika sıcak suya oturun. Sonra krem sürüp dışkılayın. Her gün tuvalete çıksanız bile ilk kısmının sert olmamasına dikkat edin Bu da dışkınızı bekletmeyerek olur. Dışkınızı bekletip ertelerseniz ilk kısmı sert gelir, o da fissürün tedavisini geciktirir. Biraz rahatlama olduysa botoks ya da ameliyat gibi bir müdahale gerekeceğini zannetmiyorum.

 8. Hocam merhaba, bana anal fissür teshisi kondu ve botox oldum bu durum için. Agrım hiç yok ama fissür sürekli tekrarlıyor. Baska bir taraftan yeni bir catlak oluştu. Kabız da degilim ayrıca. Simdi tekrar dıskı sonrası cok az pembe bir kan geliyor tuvalet kagıdına. Kontrole gittigim doktor gecmiş cok az bir kırmızılık kalmış demişti. Sizce tüm bunlar normal mi? Botoxtan sonra hala yırtılmalar devam edebilir mi?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Fissür ne yöntemle tedavi edilirse edilsin iyileştikten sonra sebep devam ederse tekrarlama ihtimali var. Örneğin kabızlık, sert dışkılama, çok sulu tahriş edici dışkılama ya da anal ilişki devam ederse bunlar fissür sebepleri olduğu için tekrarlama ihtimali vardır. Botoksta da vardır, ameliyat olsanız da vardır. Önemli olan sebepleri ortadan kaldırmaktır. Bu sebeplerden herhangi birisi varsa onları düzeltmeye çalışmalısınız. Yeni oluştuğunda ise hemen muayene olursanız tekrar botoks gerekmeden ilaçla düzelebilir.

 9. hocam merhabalar antibiyorik kullaırken ıshal oldum daha sonra ufak bir kabızlıktan sonra tuvalet sonrası kan geldi doktora gittim çatlak var bu kendiliğinde düzelir dedi ilk başlarda cok ağrım yoktu 20 gün sonra tekrar kabız oldum daha sonra her tuvalet sonrası ağrım çoğaldı başka bir doktora gittim anrecta ve anostol krem verdi 2 ay kullan küçük bir yırtığın var düzelir eğer yırtığın büyürse ameliyat gerekir dedi 2 haftadır kremleri kullanıyorum ama ağrılarım tamamen geçmedi tuvalet yaparken ağrılarım fazla tuvalet sonrasıda ağrım devam ediyor nasıl br yol izlemeliyim sizce

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Muayene olduğunuz için kesin fissür tanısı almışsınız. Fissürde en önemli tedavi yolu kabız ya da ishal olmamaktır. Her ikisi de anüs kanalından çıkarken yırtar ve iyileşmeyi geciktirir. Dışkıdan önce 5 dakika sıcak suya oturun ya da sıcak duş uygulayın, anüsün hemen iç kısmına, dar kısmına vazelin krem sürün sonra dışkılayın. Dışkının tahriş etmesini engelleyin. Dışkıdan sonra ağrınız olursa tekrar sıcak suya oturun ve doktorunuzun verdiği kremleri uygulayın. Geçmemesi durumunda anüs kaslarında kasılma oluşursa ameliyat ya da botoksla makat kaslarını gevşetmek gerekir. Botoks tedavisi ameliyata yakın başarısıyla ve ve yan etkilerinin ameliyattan daha az olmasına nedeniyle önerdiğim bir tedavidir.

 10. Merhaba hocam muayene ye dört sene önce gittim gebeydim o zaman uç aylık makat çatlağı dedi doktor krem verdi adını hatırlamıyorum faydası da olmadı çok kaşıntı oluyor içe doğru kaşıntı kabızlık yok ilk dogumdan sonra böyle bi sıkıntı olmaya başladı normal doğumdu nadir kabizlarda hafif ağrı oluyo tuvalet esnasında sonra geçiyor cevabınızı bekliyorum hocam ne önerirsiniz

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Gebelik süresinde makat hastalığı çok daha sık görülür. Doğum sonrasında artık 4 yıl geçmiş, hala bu tip şikayetleriniz varsa yine tekrar muayene olmalısınız. Makat kaşıntısı yapan siğil, fistül, dış hemoroid, fissür gibi hastalıklar var ise tedavi edilmeli. Bu hastalığın her birinin tedavileri farklıdır. Kabız olduğunuz zaman şikayetleriniz artıyorsa fissür, hemoroid gibi hastalık olma ihtimali yüksek ve tedavi edilmelidir. Kaşıntı yapan Eğer böyle bir makat hastalıkları bulunamazsa kaşıntı yapan başka durumlar gözden geçirilmeli. Örneğin dar ve sentetik çamaşırlar, acı, kahve, kafeinli, gazlı içecekler, baharatlı yiyecekler, kilo alma, çok sık terleme ve o bölgenin terli kalması, deterjan alerjisi, bağırsak parazitleri gibi durumlar göz önünde bulundurularak tedavi planı yapılır. Ama önce muayene ile makat hastalığı varlığı araştırılmalıdır

   • Hocam 1 ay önce doğum yaptım çok zor bi doğum oldu ilk başta hiç sknti yoktu bı ishal bı kabız oldum 15 gündür kabız değilim ama makatimdan çıkacağı zamn çok canm acıyor Sanki çocuk doguruyom şuan da bitane yırtık var kanıyor ve çevresinde küçük küçük şişlikler var Sanki cerrehi uzman a görünmedim acildeki doktor krem vardı ve duphlc die bı şurup içiyorum birgün oldu kullnali Sicak su oturuyom
    Kremle geçer mi yoksa zamn kaybetmeden amaliyt yada potoks mu yaptırmalıyım ?

    • Op. Dr. Seher Şirin

     Gebelikte ve doğumdan sonra olan fissür, hemoroid gibi hastalıklar çoğunlukla geçicidir. Yeni bir yaşama ve dışkılama düzenine geçiyorsunuz. Bu dönemde makat hastalıkları oldukça yaygındır ve çoğunlukla da geçer. Zaten emziren kadınlara botoks yapmayı önermiyorum. Ameliyatla da ameliyatın riskini almanıza, mecbur kalmadığınız sürece gerek yok. Kabız veya ishal olmayın, beslenmenizi ona göre düzenleyin. Duphalac şurubu normal dışkılarken içmeyin, ishal olursunuz. Kabız olduğunuzda için. Kabız olmamak için de mutlaka beslenme düzeninizi değiştirin. Bol sebze, su, Lifli gıdalar tüketin, yürüyüş yapmaya çalışın. Dışkınız gelince ertelemeyin, bekletmeyin. Dışkıdan önce ve sonra sıcak suya oturun, sonra verilen kremi ya da krem bulamazsanız bile vazelinli pomad makatın hemen ağzına, hafif içine parmağınızla sürün, çok içeriye değil, yalnızca makat girişine sürmelisiniz, sonra dışkılayın. Geçecektir, geçmezse bir genel cerrahi uzmanına muayene olun

 11. Hocam mrblar 3 gun once anal fissur ameliati oldum.Ayrica 2 doku basur cikti onu da temizlediler.tuvaletten sonra agrilarim oluyo.bol ca sicak suya oturuyom.bu kremlerden hangisini onerirsiniz tuvaletten sonra acilarimi azaltsin.dayanilmaz oluyo bazenn…simdiden tesekkur ederim.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Buradaki kremler daha çok ameliyat olmamış kişiler için önerilen kremler hakkında genel bilgilerdir. Ameliyattan sonra da kullanılan kremler de vardır. 3 gün önce ameliyat olmuş birisi ancak kendi doktorunun önerdiği ilaçları kullanmalıdır. Basur memesi de cerrahi olarak alındıysa ve dikiş atıldıysa ağrı olur. 3 gün ağrının geçmesi için çok erkendir. Ne ameliyatı yapıldığını ve durumunuzu en iyi bilen doktorunuz olduğu için doktorunuzun önerdiği ilaclar dışında ilaç kullanmayınız bu size zarar verir.

   • merhaba hocam. anrecta krem kullanıyordum. hamile olduğu mu öğrendim 3hafta 4günlük. hemen bıraktım. bi sıkıntısı bebeğe bi zararı olur mu?

    • Op. Dr. Seher Şirin

     Gebelik boyunca özellikle ilk aylarda hiçbir ilacın kullanılması önerilmez. Hayati önem taşıyan ilaçlar risk göze alınarak kullanılabilir. Anrecta da önerilmeyen ilaçlardandır. Herhangi bir etkisinin olup olmadığını uzaktan belirlemek mümkün değil tabii ki. Kadın doğum uzmanına özellikle doğum öncesi ultrasonda deneyimli bir kadın doğum uzmanına mutlaka görünün

 12. Merhaba ben 8 yıl önce fitsur ve fissur ameliyatı oldum ancak 2 haftadır ıkiside tekrar niks etti makat imin içindeki yarayı hissediyorum ve çok sanciyor anlamadığımı 2 gün çok aç ağrım oluyor 1 gün deli ağrılarım oluyor bir bakıyorum hiç ağrı çekmemişe dönüyorum bir bakıyorum ağrıdan kıvranıyorum 3 gündür çatlak hiç kanamadı kabız ve isalde olmadım ama çok fazla canım var ne yapmam gerek bitkisel bir ilaç aldım Hibromit diye ilk surdugumde yakıştı sanki o ilacı kullanali ağrılarım arttı içinden yanma hissi oluyor kullanmaya devam edeyim mi lütfen yardım edin

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Sizde tekrarlayan durum fissür olabilir. Fistül ağrısı devamlıdır, apse oluştuysa ağrı yapar ya da devamlı bir akıntı yapar. Ara sıra olan ağrının fissür ağrısı olma ihtimali yüksek. Kabız ya da ishal olmayın, bunun için öncelikle beslenme düzeninizi değiştirin. Bol sebze, lifli meyveler, yoğurt, kefir gibi probiyotikler ve su tüketin, hareketinizi arttırın. Dışkınız geldiğinde bekletmeyin, ertelemeyin. Dışkılama öncesinde 5 dakika sıcak suya oturun, sonra vazelin pomat anüsün dar yerine, hafif içeriye doğru bolca sürün. Sonra dışkılayın. Ağrı olursa dışkıdan sonra da sıcak suya oturabilirsiniz. İlaç muayene etmeden önermek doğru değil,kesin teşhis ve tedavi önerisi için mutlaka muayene olmalısınız

 13. Hocam kanama şikayeti ile gittim ve doktorum catlak oldugunu bu yüzden 15 gün kullanmam icin eczanede özel hazirlanan karisim bir krem verdi . Ben zaten ishaldim kremi kullanmaya baslayinca cok daha fazla ishal oldum ve inanilmaz agrilarim oldu .kremi kullanmadan önce sadece kan gelirken simdi inanilmaz agrilarda eklendi bu normal midir cevap verirseniz sevinirim.

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Verilen ilaçlar bazen yan etki yapabilir.Eğer durumunuz daha kötüye gittiyse ya da ilaçlardan fayda görmediyseniz mutlaka doktorunuza başvurmalısınız bu durum normal değil tabii ki.

   • mrh hocam ben de anal fissur var rectoderm.kullaniyorum bi 12 gun falan oldu.kremi surdugum cok yaniyor zonkluyor acaba rectoderm boyle uan etkisi olurmu bunun yerine anuflex alsam devam etsem mi.dun wc de kanama vardi bugun yoktu iyilesmeye dogru gidiyorum.ama kremi kullandigim andaki agri yanma zonklama bir seylerin ters gittigi anlamina mi geliyor.bazende kasinma oluyor.saglikciyim bunu yasamak cok zor.izinde alamiyoruz bu sekilde calismaya devam ediyorum yardimci olursaniz cok sevinirim simdiden cok tesekkur ederim sayin hocam.hocam aklima takilan bir seyde var acaba ic tarafta hemoroid pakesi var onun icin mi bu kadar agri yapiyor genel cerraha gittim goz muayenesinde hemoroit yok fissur var dedi ama bilemedim artik.

    • Op. Dr. Seher Şirin

     Rectoderm diğer kremler gibi yanma yapabilir. Bu ilacın en önemli yan etkisi baş dönmesi ve tansiyon düşmesidir. Dışkılama öncesinde 5 dakika sıcak suya oturmanız ve anuflex kullanmanız iyileşmeyi hızlandırır. Dışkılama sonrasında da anuflex kullanabilirsiniz. Ağrılarınız iyiye gidiyorsa fissür iyileşiyor demektir. İçeride hissettiğiniz sertlik fissürün iç bekçi memesi de olabilir. Doktorunuz kontrol etmiş zaten. Bu zor günlerde işinizde kolaylıklar dilerim.

     • Hocam makatımda içten dogru cok siddetli agrılarım oluyor genel cerrahiye gittim kolonoskopi yaptırdım bana kolit olabilir dediler locafen isminde krem kullanıyorum biraz rahatlatıyor ama tuvalet ihtiyacından sonra muthiş bir baskı oluyor ondan sonra oturmam yatmam da zorlaşıyor ne yapmam gerek lutfen bir cvp verirseniz cok sevinirim

     • Op. Dr. Seher Şirin

      Kolonoskopide kolit var cümlesini yanlış anladığınızı düşünüyorum, kolit enfeksiyonlu bağırsak iltihabıdır. Ona yönelik ilaç verilirdi. Belki spastik kolitten bahsetmişlerdir. Bu da bir çeşit bağırsak tembelliğidir. Bağırsaklarınızı hızlandırmak için bol su içmelisiniz, sebze, yoğurt ve kefir gibi probiyotikler, lifli meyveler tüketmelisiniz, hareketinizi arttırmalısınız, Öncelikle kabızlığınızı önlemeniz gerekir. İlaç tedavisi için de doktorunuzun verdiği ilaçlara devam edin, geçmezse yeniden kontrole gitmelisiniz

     • Seher hocam merhaba, 10 gün önce kronik fissür sebebi ile botox uygulandı. Herhangi bir fayda görmediğim gibi şikayetlerim arttı. Bugün muayene eden 2 doktor da ameliyat olmalısın dedi. Ameliyat gerçekten fayda edecek mi korkusundayım, fakat ağrılarım da dayanılmaz halde. Öneriniz var mıdır. Şu an locafen kullanıyorum.
      Saygılarım sunarım

     • Op. Dr. Seher Şirin

      Botoks uygulandıktan sonra 3 gün ile 15 gün arasında etki ede.r 10 gün süresince değişiklik olmayabilir ama ağrılar artmaz. Botoks %95 oranında iyileşme sağlar ,etkilidir. %5 gibi bir oranda etki etmez. Ameliyatta da %100 garanti yoktur. Botoksun kaç ünite yapıldığı konusunda bilgi almak lazım, botoksu uygulayan doktordan bunu öğrenebilirsiniz. Benim uygulamam 100 ünite şeklindedir. Ameliyat, ilaç tedavisi ya da botoks tedavisinde mutlaka en önemli şey kabızlık ya da ishalinizi düzeltmektir. Muayene de makat kaslarında kasılma hala devam ediyorsa botoks etki etmemiştir. Makat kaslarındaki kasılma gevşemişse ameliyata da gerek yoktur. Çünkü tedavide asıl amaç kası gevşetmektir. Muayene ile bunun belirlenmesi gerekir

  • Selam hocam bende yaklaşık 7 aydır geçmeyen maksat çatlağı var ne önerirsiniz

   • Op. Dr. Seher Şirin

    Önerebileceğim en önemli şey kabız veya ishal olmamanız. Kabız olmamak için bol sebze su ve lifli meyveler tüketmelisiniz, hareketinizi arttırmalısınız. Muayene ile eğer kaslarda bir kasılma olmamışsa ilaç tedavisi ile geçebilir. Ancak makat kaslarında kasılma geliştiyse yani kronik bir fissür ise botoksla ya da ameliyatla kası gevşetmek gerekir. Ameliyata yakın bir başarı sağlayan ve gaz kaçırma ihtimali neredeyse olmayan botoks tedavisini çok daha fazla öneriyorum

 14. Merhaba hocam
  Benim makat ve testislerde 4 gündür şiddetli kaşınma var. şimdi Locafen krem kullaniyorum ama kaşıntı hala devam ediyor özellikle geceleri. Yaklaşık 2 ay önce kıl dönmesi ameliyatı olmustum acaba ameliyattan mi oldu yada Rif isimli tüp ilaç kullanıyordum onun etkisi mi. Ne yapmalıyım ?

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Kaşıntıya bahsettiğiniz ilaç iyi gelmez, ağrı kesici bir kremdir bu ilaç. Rif alerji yapıp kaşıntı yapabilir ancak 2 ay önce kullandıysanız onun etkisi şimdiye kadar geçmiş olmalı. Makatta siğil, fistül, dermatit gibi durumlar ve bağırsak parazitleri kaşıntı yapabilir. Makat hastalığı varlığı açısından genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız. Muayenede cerrahi bir hastalık yoksa cildiye uzmanı görmeli.

 15. Merhabalar Hocam;
  İki yıl önce lohusalık döneminde kabızlık sonucu anal fissür oldum. 1 yıl ilaç tedavisinin ardından botox
  yaptırdım biraz rahatlama olsa da 2 ay sonra eskiye döndüm ve lazer ile fissürrektomi ameliyatı oldum. Ancak bu da işe yaramadı. 4 ay önce bu sefer lis ameliyatı yaptırdım. şu an da tuvaletimi yaparken herhangi bir ağrı kanama akıntı olmuyor ancak 15- 20 dk sonra kesik acısı dediğimiz yanma sızlama oluyor ve gece uyuyana kadar sürüyor. bazı günler çok minik sızlamam, bazı günler zonklama şeklinde şiddetli oluyor. Yine bir kaç farklı doktor dolaştım hepsi fissürümün tam iyileşmediğini söyledi. Bu arada ameliyatın üzerinden 4 ay geçti.en son gittiğim doktorum anrecta krem verdi.1 hafta olmasına rağmen bir gelişme yok. Benim anlamadığım kas kesilmesine rağmen niye fissür iyileşmedi. Her şeye dikkat ediyorum oturma banyosu ,beslenme, kabızlık gibi bitkisel yağlardan da destek alıyorum kantaron aloevera gibi.Ama olmuyor bir türlü. Psikolojim çok bozuldu. siz ne önerirsiniz? Anrecta kremin işe yaraması için ne kadar süre kullanmak gerekir? Başka ameliyatta olmak istemiyorum. Botox tekrar denemeli miyim? ameliyat yapan doktorum ve sonrası göründüğüm iki doktor 6-7 aya kadar sürebilir iyileşme süreci dedi. bu doğru mu? Bir de son olarak iyileşme sürecinde bu ağrıların olması mı doğal mı? Ağrı olunca iyileşmediğini düşünüyorum ben. Daha da umutsuzluğa kapılıyorum çünkü…

  • Op. Dr. Seher Şirin

   Botoks enjeksiyonu ameliyata yakın başarı sağlar, ameliyat da dahil hiçbir tedavinin %100 başarı garantisi yoktur. Asıl tedavi kabız ya da ishal olmamaktır. Ameliyattan sonra iyileşme olmamasının sebebi internal sfinkter dediğimiz kasın tam kesilmemesi olabilir ya da sebep olan kabızlık ishal gibi durumlarının düzeltilmemesi olabilir. Ameliyattan sonra botoks yapılmasının bir anlamı yoktur. Çünkü botoksla gevşetmek istediğimiz kas zaten kesilmiştir. Anrekta da kremini de çok doğru bulmuyorum çünkü o da kası gevşetmeye yöneliktir. Dediğim gibi kas zaten kesilmişse gevşetmenin bir anlamı yoktur. Ağrıyacak korkusuyla dışkınızı bekletmeyin, ertelemeyin, bol sebze, salata, lifli meyveler, probiyotikler ve su tüketin. Yürüyüş yapın, hareketinizi arttırın. Dışkıdan önce anüsün hafif içine, dar kısmına bolca vazelin sürün sonra dışkılayın. İkinci bir ameliyat gaz kaçırma, dışkı kaçırma gibi riskleri daha da arttıracaktır. Makata fazla müdahale yapılmasını doğru bulmuyorum..

  • İyi günler bende aynı sorunu yaşıyorum beş ay oldu ameliyat oldu ama iyleşme yok anrectada da fayde etmedi siz son olarak yaptınız acaba bi çözüm buldunuz mu acaba benimde bebeğim sekizaylık çok zor günler geçiryruz??

   • Op. Dr. Seher Şirin

    Ameliyat ya da botoks tedavisi gibi tedavilerin hiçbir zaman %100 başarı garantisi yoktur. Tedavinin başarılı olabilmesi için öncelikle beslenme ve dışkılama alışkanlığınızı düzeltmelisiniz. Ameliyat yapıldıktan sonra anrectanın fayda edeceğini düşünmüyorum. Çünkü bu ilacın gevşetmesi gereken kas zaten ameliyatta kesilmiştir. Kas liflerinin tam olarak kesilmemiş olma ihtimaline karşı botoks tedavisi önerilebilir. Yeniden ameliyat önerilmez. Çünkü bu durum gaz ve dışkı kaçırma riskini daha da artırır. Ne yapılabileceğini değerlendirmek için muayene gerekir. Her hastada farklı sonuçlar ve farklı tedaviler gerekebilir. Bir kişi de güzel sonuç alınması herkeste güzel sonuç alınacağını anlamına gelmeyebilir. Yani tıpta hastalık değil hasta vardır. Tedavi her kişiye göre değişebilir.

    • botox uygulaması sgk kapsamında mı hocam

     • Op. Dr. Seher Şirin

      Bizim sgk anlaşmamız yok. Ancak sgk lılara indirim yapıyoruz. SGK dan herhangi bir ödeme almıyoruz. Botoks uygulamasında da indirim yapıyoruz.

     • Hocam ben 11 ay önce doğum yaptım. Sonra ben de makat çatlağı oluştu. 4 kes genel cerraha gititn. Verilen kremleri ilaçları kullanıyorum. İyi oluyorum ama bir kabız olunca çok şiddetli şekilde ağrı acı geri.dönüyor. ben devamlı krem mı kullanmalıyım. Niye atlatamıyorum bu hastalığı. Bebek de emziriyorum. Ameliyat mı olmam lazım. Ne olur bana çözüm yolu önerin. Bir 20 gün kadar iyileşiyorum sonra bir dışkı zorlamasıyla eskiye dönüyor 11 aydır böyle kısır döngüye döndüm.

     • Op. Dr. Seher Şirin

      Devamlı krem kullanmak yerine devamlı kabızlığınızı kontrol altında tutmaya çalışın. Bunun için beslenmenize çok dikkat edin. Bol sebze, lifli meyveler ve su tüketin. Dışkınız gelince bekletmeyin, ertelemeyin. Bir gün çıkamama durumunda ertesi gün dışkıdan önce bolca vazelin pomad sürün. Pomadı anüsün dar kısmına, hemen anüsün bir parmak boğumu girecek kadar girişine sürün, sert dışkı çıkarken tahriş etmesin. Ağrılı olduğu zaman dışkılama öncesinde ve sonrasında 5 dakika sıcak suya oturun. Süt veren annelerde maalesef botoks uygulamamaya çalışıyorum. Çünkü bebeğe olan etkisi belli değil. Mecbur kalınırsa ancak ameliyat yapılabilir. Ama 20 günde bir kabız olduğunuzda olan bir şey için ameliyat önermem. Ameliyat olsanız da yine kabız olduğunuzda aynı şeyleri yaşama ihtimaliniz yüksek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir